Ziare.com
Romania trece clar de Luxemburg in Cupa Davis

Romania trece clar de Luxemburg in Cupa Davis

Romania obtine o victorie facila si scontata in fata Luxemburgului, scor 3-1, calificandu-se in turul II al Grupei Euro-Africane II din Cupa Davis, cea mai importanta competitie inter-tari din tenisul masculin mondial. Ultimul punct si cel decisiv ...

04 Februarie 2018

Romania polonia live

Cine va arbitra partida dintre Romania si Polonia, in preliminariile CM 2018

Cine va arbitra partida dintre Romania si Polonia, in preliminariile CM 2018

Romania va infrunta Polonia pe 10 iunie intr-un meci decisiv din cadrul grupei de preliminarii pentru Cupa Mondiala din 2018, care va avea loc peste un an in Rusia. Este o partida mai mult decat decisiva pentru echipa noastra, care trebuie sa obtina toate cele 3 puncte daca doreste sa mai aiba sanse pentru obtinerea locului 2 in grupa, care merge la baraj. Polonia e lidera detasata cu 13 puncte, urmata de Muntenegru si Danemarca, ambele cu 7 puncte, urmate de Armenia si Romania, cu 6 lungimi. Partida de la Varsovia, din 10 iunie, va fi arbitrata de Ruddy Buquet din Franta, care va fi ajutat la cele doua tuse de Guillaume Debart si Frederic Cano...

04 Iunie 2017
  Preliminarii CM 2018: Rezultatele din grupa Romaniei, clasamentul si programul rundei viitoare

  Preliminarii CM 2018: Rezultatele din grupa Romaniei, clasamentul si programul rundei viitoare

  Ziare.com v-a tinut la curent cu rezultatele tuturor partidelor din grupa de calificare a Romaniei la Cupa Mondiala din 2018, o editie care va avea loc peste un an in Rusia. Iata mai jos rezultatele complete din grupa E, in runda cu numarul 5: Armenia - Kazahstan 2-0 (Mkhitaryan 73', Ozbiliz 75') Preliminarii CM 2018: Armenia invinge greu Kazahstan si arunca Romania pe locul 5...

  26 Martie 20174 comentarii
   Preliminarii CM 2018: Romania si Danemarca, remiza alba care ne indeparteaza de Mondiale

   Preliminarii CM 2018: Romania si Danemarca, remiza alba care ne indeparteaza de Mondiale

   Romania si Danemarca au terminat la egalitate, scor 0-0, in runda cu numarul 5 a preliminariilor Campionatului Mondial din 2018, dupa o partida in care echipa noastra s-a departat si mai mult de calificarea in Rusia. Romania a inceput bine partida cu Danemarca, ajutata fiind si de cei peste 20.000 de fani care au populat Cluj Arena si au creat o frumoasa atmosfera de mare meci. Marea problema a Romaniei in primul mitan a fost ca a ratat foarte mult, iar la cuvant, la acest capitol, s-a inscris in special Claudiu Keseru, omul care a irosit 3 ocazii uriase de gol...

   26 Martie 201721 comentarii
    Romania, invinsa categoric de Polonia. Avem sanse minime de calificare directa la Cupa Mondiala

    Romania, invinsa categoric de Polonia. Avem sanse minime de calificare directa la Cupa Mondiala

    Echipa nationala a Romaniei a fost invinsa de Polonia, scor 0-3, in Grupa E a preliminariilor pentru Cupa Mondiala din 2018. Dupa acest rezultat, Romania coboara pe locul patru si are sanse infime la calificarea directa, in conditiile in care doar prima clasata merge direct in Rusia. "Tricolorii" au avut o prestatie slaba, intr-un meci marcat de incidente in tribune. Jucatorii nostri au intrat foarte apatici pe teren si au incasat un gol dupa doar 11 minute, cand Grosicki a facut o cursa de la centrul terenului, s-a distrat cu Hoban si Grigore si l-a invins pe Tatarusanu cu un sut sub transversala...

    11 Noiembrie 201664 comentarii
     FRF a schimbat obiectivul nationalei Romaniei: Meciul cu Polonia va fi de palmares

     FRF a schimbat obiectivul nationalei Romaniei: Meciul cu Polonia va fi de palmares

     Unul dintre membrii Comitetului Executiv al Federatiei Romane de Fotbal sustine ca forul condus de Razvan Burleanu a schimbat obiectivul echipei nationale. Conform spuselor lui Florin Prunea, lui Christoph Daum nu i se mai cere calificarea la Cupa Mondiala din 2018, ci cea la EURO 2020. Tocmai de aceea, FRF i-a si propus lui Daum prelungirea contractului pana in 2020, indiferent de rezultatele din aceste preliminarii. "Obiectul nu mai este calificarea la CM 2018. Din cate am inteles eu, obiectivul este calificarea la EURO 2020. Deci acesta este mai mult un meci de palmares. Asa ca ne pregatim pentru EURO 2020, unde participa cine vrea si cine nu vrea. Asa am inteles de la conducatorii FRF si Christoph Daum, ca au proiecte pentru EURO 2020 si pentru 40-50 de ani...

     11 Noiembrie 20162 comentarii
      Romania - Polonia: Ce post TV va transmite meciul in tara noastra

      Romania - Polonia: Ce post TV va transmite meciul in tara noastra

      Echipa nationala a Romaniei va disputa un meci crucial, vineri de la ora 21:45, impotriva Poloniei, in preliminariile pentru Cupa Mondiala din 2018. Partida dintre Romania si Polonia va fi televizata in tara noastra de postul TVR 1. ROMANIA - POLONIA LIVE: Urmareste meciul aici in format LIVE Text Meciul va fi transmis si inregistrat, sambata la miezul noptii, de postul Digi Sport...

      09 Noiembrie 2016
       Gica Popescu prezinta numele celor doi fotbalisti ce nu trebuie folositi cu Polonia

       Gica Popescu prezinta numele celor doi fotbalisti ce nu trebuie folositi cu Polonia

       Fostul mare fotbalist roman Gica Popescu spune ca fundasii Dragos Grigore si Iasmin Latovlevici nu au ce cauta pe teren in meciul cu Polonia, din preliminariile pentru Cupa Mondiala din 2018. Popescu si-a argumentat aceasta declaratie spunand ca cei doi evolueaza la un nivel scazut in Qatar, respectiv Turcia. "Nu poti sa schimbi ritmul de la echipa de club in doar cateva zile. Grigore si Latovlevici joaca la un nivel scazut si asta se va vedea", a spus Popescu la Digi Sport. Apoi, Popescu a vorbit si despre confruntarea de vineri, de la ora 21:45...

       09 Noiembrie 2016
        Preliminarii CM 2018: Romania invinge Armenia intr-o maniera entuziasmanta

        Preliminarii CM 2018: Romania invinge Armenia intr-o maniera entuziasmanta

        Echipa nationala a Romaniei a invins in Armenia cu 5-0, in a doua etapa a preliminariilor CM 2018, dupa un joc entuziasmant facut de baietii lui Christoph Daum, germanul bifand prima victorie in postura de selectioner al Romaniei. Romania avea sa inceapa perfect partida de la Erevan si in chiar minutul 3 avea sa conduca, 1-0. Malakyan (care a fost si eliminat la aceasta faza) a facut un hent intentionat in careu, dupa o lovitura de cap a lui Stancu, armeanul oprind practic mingea cu mana pentru a nu intra in poarta...

        08 Octombrie 201616 comentarii
         Preliminarii CM 2018: Romania face doar o remiza cu Muntenegru, dupa un penalti ratat in prelungiri

         Preliminarii CM 2018: Romania face doar o remiza cu Muntenegru, dupa un penalti ratat in prelungiri

         Romania a terminat la egalitate cu Muntenegru, scor 1-1, in prima partida din cadrul preliminariilor pentru Cupa Mondiala 2018 din Rusia, dupa o partida in care s-a marcat in ultimele 6 minute, iar Nicusor Stanciu a ratat un penalti in minutul 95. Golurile au fost marcate de Adi Popa si Stefan Jovetici, in minutele 84 si 87. Finalul partidei a salvat un joc mai degraba modest, cu o formatie romana lipsita de idei si parca fara vlaga si cu un Muntenegru care astepa calma parca finalul de joc, multumita de scorul de egalitate de pe tabela...

         04 Septembrie 201642 comentarii
          Romania castiga medalia de bronz la Campionatul Mondial de handbal, dupa o finala mica de senzatie cu Polonia

          Romania castiga medalia de bronz la Campionatul Mondial de handbal, dupa o finala mica de senzatie cu Polonia

          Romania a castigat medalia de bronz la CM de handbal feminin din Danemarca, dupa o finala mica in care a invins intr-un mod senzational Polonia, scor 31-22. Nationala noastra a jucat intr-o maniera entuziasmanta in prima repriza a finalei mici cu Polonia. Cu Neagu din nou in mare forma, luptand in acelasi timp si pentru titlul de golghetera, de care o mai desparteau 8 goluri, Romania a zburdat cu nationala Poloniei. Dupa 7 minute, scorul era 5-1, polonezele fiind incapabile sa replice in aparare, iar in atac neputand trece de barajul roman. La capatul primelor 10 minute, romancele aveau 6-2 pe tabela...

          20 Decembrie 201524 comentarii
           Romania rateaza finala Campionatului Mondial de handbal dupa un meci de infarct

           Romania rateaza finala Campionatului Mondial de handbal dupa un meci de infarct

           Echipa nationala de handbal feminin a Romaniei a ratat calificarea in finala Campionatului Mondial din Danemarca, dupa ce a fost invinsa de Norvegia, scor 35-33, la capatul prelungirilor. "Tricolorele" au facut un nou meci magnific, insa au ratat victoria in timpul regulamentar cu zece secunde inainte de final, cand Ardean Elisei nu a reusit sa inscrie pe contraatac. Fetele noastre vor disputa insa finala mica a turneului, duminica de la ora 15:45, cu Polonia. EXCLUSIV Nationala de handbal joaca pentru un premiu incredibil la Campionatul Mondial...

           18 Decembrie 201526 comentarii
            Romania se califica magnific in semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin

            Romania se califica magnific in semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin

            Echipa nationala a Romaniei a obtinut o calificare magnifica in semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin, miercuri seara, dupa ce a invins echipa tarii gazda, Danemarca, scor 31-30, la capatul prelungirilor. Meciul a fost unul extrem de tensionat, probabil cel mai tensionat de la acest campionat mondial, jucatoarele noastre conducand la o mica diferenta aproape tot meciul, cu exceptia unui minut din prelungiri, cand au fost conduse. Prima repriza a fost la discretia romancelor, care au reusit sa termine in avantaj, scor 13-10. De altfel, "tricolorele" nu au condus in niciun moment la mai mult de trei goluri distanta, fiind egalate de cateva ori...

            16 Decembrie 201519 comentarii
             Campionatul Mondial de handbal: Romania, eliminata surprinzator de Polonia

             Campionatul Mondial de handbal: Romania, eliminata surprinzator de Polonia

             Echipa nationala feminina de handbal a Romaniei a fost invinsa duminica seara de reprezentativa similara a Poloniei, scor 29-31, si a fost eliminata, astfel, in optimile de finala ale Campionatului Mondial din Serbia. Fetele noastre nu au inceput prea inspirat jocul, fiind conduse cu 2-0 si 3-1, defensiva gafand in dese randuri la debut. Elevele lui Tadici s-au concentrat rapid, au inceput sa marcheze si usor-usor a venit si increderea in sine. Am egalat la patru, apoi pentru prima data am condus la 6-5, pentru a stabili un control al partidei. Neagu a fost de la inceput in mare forma, cu aruncarile sale precise si puternice de la 9 metri. Ele au fost ajutate de paradele lui Tolnai, de jocul bun pe extreme a lui Nechita si Elisei, dar si de patrunderile lui Manea pe pivot...

             15 Decembrie 20136 comentarii
              Romania, batuta mar de Polonia

              Romania, batuta mar de Polonia

              Echipa nationala de fotbal a Romaniei a pierdut clar, scor 1-4, meciul amical disputat sambata seara cu Polonia. "Tricolorii" au fost batuti clar de o nationala a Polonie alcatuita ca si a noastra numai din jucatori ce evolueaza in campionatul intern. Dupa un inceput curajos al nostru, polonezii au pus stapanire pe joc si in numai 18 de minute au dus scorul la un incredibil 0-4! In minutul 15, Pawlowski a deschis scorul cu un sut din interiorul careului. Apoi, peste noua minute, Teodorczyk l-a invins pe Lung din apropiere, dupa o greseala a fundasilor nostri...

              02 Februarie 201313 comentarii
               Romania joaca primul meci din 2013. Iata echipa plina de surprize

               Romania joaca primul meci din 2013. Iata echipa plina de surprize

               Echipa nationala a Romaniei va disputa, de la ora 21:45, primul amical din 2013 impotriva Poloniei. Selectionerul Victor Piturca a convocat un lot divizionar pentru primul meci al nationalei din acest an. In aceste conditii, Piturca a pregatit mai multe surprize. Alexandru Vlad (Pandurii Targu Jiu), Alexandru Mateiu (FC Brasov) si Aurelian Chitu (Viitorul Constanta) sunt debutantii pe care Piturca ii va trimite diseara in echipa de start. La partida din aceasta seara, Piturca se gandeste sa-i acorde banderola de capitan preferatului sau, Valerica Gaman...

               02 Februarie 2013

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Expertii fotbalului din Norvegia, scandalizati de reactiile la adresa copiilor romani de pe National Arena
                In ultimele zile, antrenorii si fotbalistii echipei nationale a Norvegiei s-au aratat scandalizati de prezenta copiilor pe National Arena si au...

                Solutia gasita de FRF pentru inlocuirea lui Cosmin Contra: Cu ce antrenor de top va negocia Burleanu
                Federatia Romana de Fotbal a stabilit cine va fi inlocuitorul lui Cosmin Contra, in cazul in care nationalal Romaniei va rata calificarea la EURO...

                Fotbalistii norvegieni dezvaluie ca s-au gandit sa iasa de pe teren in timpul meciului cu Romania: Aveam un plan clar
                Jucatorii nationalei Norvegiei au luat in calcul posibilitatea de a iesi de pe teren in timpul meciului cu Romania din preliminariile pentru EURO...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor