Ziare.com

Romania rusia spada

Performanta de senzatie pentru sportul romanesc: CSA Steaua a castigat Cupa Europei la spada feminin

Performanta de senzatie pentru sportul romanesc: CSA Steaua a castigat Cupa Europei la spada feminin

Echipa CSA Steaua Bucuresti, in componenta Ana Maria Popescu (Branza), Simona Gherman, Simona Pop si Greta Veres, a castigat Cupa Europei la spada feminin, desfasurata sambata in localitatea italiana Caserta. Dupa un parcurs fara greseala, CSA Steaua a reusit sa castige trofeul pentru a patra oara. Parcursul spadasinelor romance, antrenate de Dan Podeanu si George Epurescu, a fost urmatorul: grupe - 45-13 cu Clubul de Scrima Linkopings (Suedia) si 45-15 cu AS Pro Vercelli (Italia) ; tabloul de 8 - 45-33 cu Clubul de Scrima Basel (Elvetia) ; semifinale - 45-21 cu Aeronautica Militara (Italia) ; finala - 45-38 cu Clubul de Scrima Moscova (Rusia)...

05 Martie 2016
  Medalie de aur fantastica pentru echipa Romaniei la Cupa Mondiala de scrima de la Buenos Aires

  Medalie de aur fantastica pentru echipa Romaniei la Cupa Mondiala de scrima de la Buenos Aires

  Echipa nationala a Romaniei de spada feminin a cucerit cea mai stralucitoare medalie, aur, la Cupa Mondiala de scrima care a avut loc in acest week-end la Buenos Aires, in Argentina. Fetele noastre au castigat aurul dupa o finala cu Rusia, scorul fiind de 45-40. Echipa noastra a fost formata din Simona Pop, Simona Gherman si Ana-Maria Popescu, fosta Branza. Pana in finala insa, Romania trecuse de Brazilia in optimi, cu 45-37, in sferturi a intrecut echipa Statelor Unite, cu 45-27, pentru ca in semifinale se invinga Estonia cu 45-36...

  14 Februarie 20164 comentarii
   Medalie importanta pentru Romania la Cupa Mondiala de scrima

   Medalie importanta pentru Romania la Cupa Mondiala de scrima

   Echipa feminina de spada a Romaniei a cucerit o medalie importanta in cadrul Cupei Mondiale de scrima, care a avut loc in acest week-end la Legnano.
   Ana Maria Popescu, Simona Gherman, Simona Pop si Loredana Dinu au cucerit argintul, dupa ce au fost invinse in finala de Rusia, scor 30-42.
   Pana in finala, Romania a trecut de Japonia (scor 38-34, in optimi de finala), de Suedia (scor 45-37, in sferturi de finala) si de Franta (scor 36-31, in semifinale).

   25 Octombrie 2015
    Performanta fantastica pentru echipa feminina de spada a Romaniei

    Performanta fantastica pentru echipa feminina de spada a Romaniei

    Echipa feminina de spada a Romaniei s-a calificat sambata dupa-amiaza in finala Campionatului Mondial din Rusia.
    Fetele noastre au trecut in semifinale de Ucraina, scor 27-24.
    In marea finala, Romania va intalni China, sambata, de la ora 18.
    Ana Maria Branza, Simona Gherman, Simona Pop si Loredana Dinu sunt sportivele care alcatuiesc nationala Romaniei de spada.
    I.G.

    18 Iulie 2015
    Alte articole despre: Romania finala Mondial spada
     Performanta de exceptie: Romania, medalie de aur la Jocurile Europene

     Performanta de exceptie: Romania, medalie de aur la Jocurile Europene

     Echipa de spada feminin a Romaniei a castigat medalia de aur la Jocurile Europene de la Baku. Dupa victoria de senzatie din semifinale, cu Rusia, in ultimul act al probei romancele au invins echipa Estoniei cu scorul de 31-25. A fost o disputa controlata aproape in totalitate de sportivele noastre, care au reusit sa revina dupa ce adversarele au luat un usor avantaj dupa primele tuse. Romancele si-au revenit rapid, au egalat si apoi au trecut la conducere, gestionand perfect finala...

     26 Iunie 2015
      Performanta superba pentru Romania la Jocurile Europene: Am invins Rusia si Ungaria!

      Performanta superba pentru Romania la Jocurile Europene: Am invins Rusia si Ungaria!

      Romania si-a asigurat inca doua medalii la Jocurile Olimpice de la Baku, dupa ce echipele de spada fete si de sabie baieti s-au calificat in finale, asigurandu-si astfel cel putin medalia de argint. La spada, echipa noastra, formata din Ana Maria Branza, Simona Gherman si Simona Pop, a invins Rusia cu scorul 31-24. In finala programata vineri, de la ora 16:10, fetele noastre vor intalni Estonia. In schimb, la sabie baieti, echipa formata din Tiberiu Dolniceanu, Alin Badea si Iulian Teodosiu a invins Ungaria in sferturile de finala, cu 45-34, iar apoi a trecut de Germania in semifinale, cu 45-44...

      26 Iunie 20154 comentarii
       Medalie importanta pentru Romania la Campionatul European de scrima

       Medalie importanta pentru Romania la Campionatul European de scrima

       Romania a bifat o prima medalie importanta in cadrul Campionatului European de scrima, desfasurat in aceste zile in Elvetia, la Montreux. Medalia a fost obtinuta de Simona Pop, in cadrul probei de spada feminin. Sportiva din Romania a fost invinsa in semifinalele concursului de catre italianca Rossella Fiamingo, scor 15-9, ramanand cu medalia de bronz in palmares. Pana in semifinale, Pop a trecut in sferturi de Tatiana Logunova (Rusia), scor 15-11...

       07 Iunie 2015
        Medalie de argint pentru echipa Romaniei la Cupa Mondiala de scrima

        Medalie de argint pentru echipa Romaniei la Cupa Mondiala de scrima

        Echipa feminina de spada a Romaniei, formata din Ana Maria Branza, Simona Gherman, Simona Pop si Anca Maroiu, a cucerit medalia de argint la Cupa Mondiala de la Buenos Aires, Argentina. Fetele noastre au pierdut finala cu Italia, scor 26-30. Pana in finala, Romania a trecut in optimi de Venezuela, scor 43-25, de Estonia, scor 35-31 si de Rusia in careul de asi, cu 45-24. Este a doua medalie pentru echipa noastra de spada in acest sezon competitional, dupa bronzul obtinut la Cupa Mondiala de la Barcelona...

        15 Februarie 20151 comentariu
         Prima medalie in 2015 pentru Romania, la Cupa Mondiala de scrima

         Prima medalie in 2015 pentru Romania, la Cupa Mondiala de scrima

         Romania a inceput cu dreptul sezonul 2015 de Cupa Mondiala la scrima, cu o medalie la proba de spada, pentru echipa nationala feminina. Echipa noastra a cucerit medalia de bronz la Cupa Mondiala de la Barcelona. Trupa formata din Simona Gherman, Ana Maria Branza, Simona Pop si Amalia Tataran a invins Rusia in finala mica, scorul fiind de 33-32. In semifinale, Romania pierdea in fata Suediei, scor 33-45. Ana-Maria Branza s-a accidentat la mana in sferturile de finala, cu China si nu a mai putut continua concursul...

         25 Ianuarie 2015
          Ana Maria Branza si Simona Gherman au ratat sansa unei medalii mondiale in Rusia

          Ana Maria Branza si Simona Gherman au ratat sansa unei medalii mondiale in Rusia

          In aceasta perioada are loc Campionatul Mondial de scrima de la Kazan, in Rusia, iar concursul individual feminin de spada s-a incheiat cu un rezultat dezamagitor pentru reprezentantele Romaniei. Astfel, in proba in care delegatia romana condusa de Mihai Covaliu, presedinte al FR Scrima, conta pe o prestatie excelenta, mai exact proba de spada feminin, nici Ana Branza, nici Simona Gherman, nu au reusit clasari pe podium. Gherman a pierdut in 16-imi cu germanca Britta Heidemann, scor 14-15, la ultima tusa, in timp ce Ana, vicecampioana olimpica de la Beijing 2008, a pierdut in optimi, cu estona Irina Embrich, scor 12-15...

          20 Iulie 20141 comentariu
           Performanta de rasunet a scrimei romanesti! Ce medalie au luat fetele de la spada

           Performanta de rasunet a scrimei romanesti! Ce medalie au luat fetele de la spada

           Romania a cucerit medalia de bronz in cadrul Cupei Mondiale de scrima, de la Barcelona, in Spania, in cadrul probei de spada feminin.
           Fetele noastre au castigat finala mica din Spania, dupa 23-22 cu SUA. Astfel, elevele lui Octavian Zidaru au cucerit medaliile de bronz.
           Dupa medalia de aur de la Doha, Qatar, din luna ianuarie, este a doua medalie in cadrul probei pe echipe, de spada feminin, la Cupa Mondiala, sezonul 2014.
           In semifinale, Romania fusese invinsa de Rusia, cu scorul de 35-20.

           09 Martie 20141 comentariu
            Romania va juca finala mica impotriva Frantei, la proba de spada feminin

            Romania va juca finala mica impotriva Frantei, la proba de spada feminin

            Echipa feminina de spada a Romaniei va juca finala mica a Campionatelor Mondiale de la Budapesta, Ungaria, impotriva selectionatei similare a Frantei, dupa ce a pierdut in semifinale cu Rusia. Puternica echipa a Rusiei ne-a invins in semifinale cu scorul de 44-33, fetele noastre urmand sa joace cu Franta de la ora 17.30, in direct pe TVR 2, o partida care ne poate aduce medalia de bronz. Pana la echipa Rusiei, Romania a trecut pe rand de echipele Danemarcei (scor 45-14), in primul tur, de Venezuela (scor 45-30), in turul secund si de Coreea de Sud, in sferturi, scor 36-32...

            11 August 20131 comentariu
             Prima medalie pentru Romania la Unviersiada de vara

             Prima medalie pentru Romania la Unviersiada de vara

             Romania a obtinut prima medalie la Universiada de vara, care se desfasoara in aceasta perioada la Kazan, in Rusia, dupa ce scrimera Simona Pop a bifat medalia de bronz in proba de spada. Sportiva din Romania a fost invinsa in semifinalele competitiei de Yiwen Sun din China, cu scorul de 15-8, astfel ca a fost premiata cu medalia de bronz. Aurul a fost obtinut de sportiva Shin A Lam, din Coreea. Celelalte doua romance angrenate in acest concurs de spada au fost eliminate de aceeasi sportiva, rusoaica Tatiana Andryusina. Este vorba despre Maria Udrea si Diana Donoiu...

             07 Iulie 2013
              Simona Gherman, aur pentru Romania la Europenele de spada!

              Simona Gherman, aur pentru Romania la Europenele de spada!

              Simona Gherman a castigat, vineri, medalia de aur in proba de spada de la Campionatele Europene gazduite de orasul italian Legnano. "Simi", asa cum este alintata de apropiati, a invins-o in marea finala pe colega ei de la lotul Romaniei, Anca Maroiu. Performanta Simonei este cu atat mai importanta cu cat ea a concurat cu infiltratii, din cauza unor dureri crunte de spate. "Am demonstrat ca pot si la individual. Si eu ma simt socata. Inainte de semifinale am zis ca trebuie sa trag de mine sa iau aur. Si am tras cit am putut. Ma simt ca intr-o poveste", a spus Simona Gherman pentru Gazeta Sporturilor...

              16 Iunie 20123 comentarii
               Romania este campioana europeana la spada!

               Romania este campioana europeana la spada!

               Echipa feminina de spada a Romaniei a castigat medalia de aur in cadrul Campionatului European de la Sheffield (Anglia). In finala, echipa formata din Anca Maroiu, Ana Branza, Simona Alexandru si Loredana Iordachioiu s-a impus in fata Rusiei cu scorul de 45-31. Romania a fost condusa dupa primele doua dispute cu Rusia, insa a revenit la conducere dupa ce de-a treia si a dominat pana la final, impunandu-se la o diferenta de 14 puncte, obtinand o victorie mai clara decat in semifinale. Pana in ultimul act, spadasinele din Romania au trecut de Danemarca (optimi, 45-27), Ungaria (sferturi, 43-37) si Franta (semifinale, 45-38)...

               19 Iulie 20118 comentarii

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Reactia lui Mirel Radoi dupa calificarea Romaniei in semifinalele EURO U21
                Selectionerul Mirel Radoi a oferit prima reactie dupa ce Romania s-a calificat in semifinalele Campionatului European de tineret din Italia si San...

                Italienii, furiosi dupa remiza dintre Romania si Franta: Si noi faceam blat, dar macar o faceam mai bine!
                Italienii sunt un car de nervi dupa remiza dintre Romania si Franta, ce a eliminat tara gazda a turneului final. Italienii sustin ca meciul...

                EURO U21: Rezultatele din grupa Romaniei, clasamentul final si programul semifinalelor
                Ziare.com va prezinta rezultatele inregistrate luni in ultima etapa din grupa Romaniei de la EURO U21, clasamentul final si programul...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor