Ziare.com

Romania semifinala fed cup

Simona Halep vrea o victorie istorica pentru Romania in Fed Cup: "Nu mi-e teama!"

Simona Halep vrea o victorie istorica pentru Romania in Fed Cup: "Nu mi-e teama!"

Simona Halep viseaza la un rezultat istoric pentru Romania in Fed Cup, ea sustinand ca echipa noastra are sanse reale de calificare in marea finala. Numarul 2 WTA a marturisit ca se asteapta la dueluri dificile in meciul cu Franta, insa spune ca nu se teme de nicio adversara. "Pe hartie nu e mai dificil decat cu Cehia. Jucam contra Frantei si publicul va fi cu ei. E un public galagios, un public puternic. Trebuie sa ne luam energia de la apropiatii nostri care vin sa ne sustina. Nu ne dorim sa ajungem la dublu, dar fetele sunt destul de puternice sa castige meciul...

15 Aprilie 20193 comentarii
  Simona Halep, despre duelul cu Franta din semifinalele Fed Cup

  Simona Halep, despre duelul cu Franta din semifinalele Fed Cup

  Simona Halep a declarat, sambata, ca isi doreste foarte mult sa castige meciul cu Franta din semifinale, programat la Rouen in 20 si 21 aprilie, si mai apoi si trofeul Fed Cup. "Echipa Frantei este puternica, are experienta in ceea ce inseamna Fed Cup. Dar si echipa noastra este foarte puternica si cred ca meciul este deschis, oricine poate castiga. Eu sunt foarte motivata si imi doresc foarte mult sa castigam acest meci si, de ce nu, si trofeul", a spus Halep, care a mentionat ca nu are niciun fel de problema medicala in acest moment...

  13 Aprilie 2019
   Veste excelenta pentru Romania: Semifinala din Fed Cup contra Frantei se va juca pe zgura

   Veste excelenta pentru Romania: Semifinala din Fed Cup contra Frantei se va juca pe zgura

   Echipa Romaniei de Fed Cup a primit o veste excelenta inaintea duelului cu Franta, din semifinalele competitiei. Federatia de la Paris a anuntat ca jucatoarele franceze au ales suprafata de joc pentru confruntarea din Fed Cup, iar aceasta este zgura. "Echipa Frantei de Fed Cup a ales suprafata duelului cu Romania, din semifinale, de la Rouen. 'Albastrele' au optat pentru zgura!", au transmis francezii. Intalnirea dintre Franta si Romania, din semifinalele Fed Cup, se va desfasura in perioada 20-21 aprilie in sala din Rouen...

   25 Februarie 20191 comentariu
    Gestul Simonei Halep: Ce a facut inaintea meciului decisiv din Fed Cup

    Gestul Simonei Halep: Ce a facut inaintea meciului decisiv din Fed Cup

    Simona Halep a fost cea care le-a motivat pe fetele din echipa Romaniei de dublu inaintea meciului decisiv din duelul cu Cehia, din Grupa Mondiala a Fed Cup. Irina Begu a dezvaluit ca Simona a intrat in vestiar imediat dupa ce Mihaela Buzarnescu a fost invinsa si Cehia a egalat la doi si a transmis un mesaj mobilizator. "La Miki nu am reusit sa merg, pentru ca am zis ca in caz ca se ajunge la 2-2, ar fi bine sa stam sa ne odihnim, sa pregatim un pic meciul. Am intrat cu Moni pe YouTube si am urmarit adversarele, am luat cateva notite si ne-am pus un pic tactica la punct...

    14 Februarie 20192 comentarii
     Motivul pentru care Federatia Romana de Tenis nu le poate rasplati pe jucatoare dupa calificarea in semifinalele Fed Cup

     Motivul pentru care Federatia Romana de Tenis nu le poate rasplati pe jucatoare dupa calificarea in semifinalele Fed Cup

     Federatia Romana de Tenis (FRT) nu le poate rasplati financiar pe jucatoarele care au obtinut calificarea in semifinalele Fed Cup. Jucatoarele vor ramane doar cu gloria sportiva intrucat FRT are in acest moment bugetul blocat, conform Libertatea. Situatia juridica a FRT este incurcata momentan, dupa mai multe procese castigate in instanta de Marius Vecerdea, principalul contestar al presedintelui George Cosac. Acesta a demonstrat in instanta ca, dupa venirea lui Cosac, FRT functioneaza in ilegalitate intrucat la alegeri au votat mai multe cluburi care nu aveau dreptul...

     12 Februarie 20191 comentariu
      Ghinion pentru Romania: Situatia dificila cu care se vor confrunta fetele noastre in semifinala cu Franta si, eventual, in finala

      Ghinion pentru Romania: Situatia dificila cu care se vor confrunta fetele noastre in semifinala cu Franta si, eventual, in finala

      Romania a disputat in deplasare, la Ostrava, intalnirea cu Cehia, castigata cu 3-2, in primul tur al Fed Cup, si tot departe de casa va juca si semifinala cu Franta. Vestile nu sunt mai bune nici pentru finala, acolo unde, daca se vor califica, fetele pregatite de Florin Segarceanu vor juca, de asemenea, in deplasare, indiferent de rezultatul celeilalte semifinale. De altfel, echipa de Fed Cup a Romaniei ar fi jucat in deplasare cu oricare reprezentativa prezenta in Grupa Mondiala a Fed Cup. Mai jos, gasiti explicatia Federatiei Internationale de Tenis (ITF) pentru aceasta situatie:...

      11 Februarie 201911 comentarii
       Karolina Pliskova da o lectie de fair-play dupa victoria Romaniei din Fed Cup

       Karolina Pliskova da o lectie de fair-play dupa victoria Romaniei din Fed Cup

       Karolina Pliskova a dat dovada de fair-play, dupa ce Cehia a fost invinsa de Romania si s-a calificat in semifinalele Fed Cup. Ocupanta locului 5 in clasamentul WTA a recunoscut suprematia Romaniei si a felicitat echipa noastra. "Multumim publicului pentru tot sprijinul din sala si celor care ne-au urmarit la televizor. Am luptat din toata inima, dar romancele au fost mai bune de aceasta data. Va multumim pentru ajutor, am avut o saptmana grozava la Ostrava. Felicitari Romaniei!", a scris Karolina Pliskova pe Twitter...

       11 Februarie 20191 comentariu
        Katerina Siniakova a izbucnit in lacrimi dupa infrangerea din meciul decisiv - ce a spus despre fetele noastre

        Katerina Siniakova a izbucnit in lacrimi dupa infrangerea din meciul decisiv - ce a spus despre fetele noastre

        Katerina Siniakova a izbucnit in lacrimi dupa terminarea meciului decisiv castigat de Irina Begu si Monica Niculescu. Sportiva din Cehia a fost vizibil emotionata si a afirmat ca nu se astepta ca fetele noastre sa joace atat de bine. "Nu ne asteptam sa joace atat de bine la dublu. Eu am gresit multe lovituri, am mai fost si obosita pe final", a spus Siniakova la conferinta de presa de dupa meci. Echipa de Fed Cup a Romaniei a obtinut o calificare minunata in semifinalele competitiei dupa ce a invins Cehia cu 3-2...

        11 Februarie 20191 comentariu
         Cine e echipa Frantei, adversara Romaniei din semifinalele Fed Cup. Fetele noastre ar putea scapa de principalul pericol

         Cine e echipa Frantei, adversara Romaniei din semifinalele Fed Cup. Fetele noastre ar putea scapa de principalul pericol

         Romania va lupta pentru calificarea in finala Fed Cup cu Franta, o echipa cu o istorie net superioara. Fetele noastre nu vor avea o misiune deloc usoara in duelul cu Franta, o tara cu o experienta bogata in aceasta competitie. Franta se afla de cinci ani consecutivi in Grupa Mondiala I din Fed Cup, competitie pe care a castigat-o in 1997 si 2003. De asemenea, Franta a mai ajuns in finala in 2004, 2005 si 2016. Din lotul Frantei fac parte in acest moment Caroline Garcia, Alize Cornet, Pauline Parmentier, Fiona Ferro si Kristina Mladenovici...

         11 Februarie 2019
          Monica Niculescu a intrat in istoria tenisului romanesc dupa victoria minunata de la Fed Cup

          Monica Niculescu a intrat in istoria tenisului romanesc dupa victoria minunata de la Fed Cup

          Monica Niculescu a reusit sa intre in istoria tenisului din Romania dupa victoria din meciul decisiv cu Cehia, ce a trimis echipa Romaniei in semifinalele Fed Cup. Sportiva noastra a devenit jucatoarea care a obtinut cele mai multe victorii pentru echipa Romaniei la Fed Cup in intreaga istorie. Monica a ajuns la 31 de succese pentru Romania si a intrecut-o astfel pe Ruxandra Dragomir. "Este incredibil. Nu stiam ca am reusit acest lucru. Ma bucur foarte mult, mai ales ca este o victorie atat de importanta", a afirmat Monica la conferinta de presa...

          11 Februarie 20191 comentariu
           Mesajul lui Darren Cahill dupa calificarea magnifica a Romaniei - cum i-a raspuns Simona Halep

           Mesajul lui Darren Cahill dupa calificarea magnifica a Romaniei - cum i-a raspuns Simona Halep

           Fostul antrenor al Simonei Halep, Darren Cahill, a transmis un mesaj dupa ce echipa Romaniei s-a calificat magnific in semifinalele Fed Cup, in urma succesului cu Cehia. "Haide Romania! Felicitari Simo, Miki, Irina, Monica, Ana si capitanului Florin! Un efort impresionant din partea intregii echipe!", a scris Cahill pe Twitter. Simona i-a raspuns imediat australianului, tot prin intermediul unui mesaj pe o retea de socializare. "Ne-ai transmis energie pozitiva pentru a castiga si noi ti-am transmis pentru echipa ta de Fed Cup! Iti multumim, D! Multumiri din partea intregii echipe!", a raspuns Simona...

           11 Februarie 2019
            Ilie Nastase cere masuri impotriva Mihaelei Buzarnescu: Trebuie sa gasim o varianta buna

            Ilie Nastase cere masuri impotriva Mihaelei Buzarnescu: Trebuie sa gasim o varianta buna

            Ilie Nastase considera ca Romania trebuie sa gaseasca o alta jucatoare care sa ne reprezinte in proba de simplu, dupa ce Mihaela Buzarnescu a pierdut ambele confruntari din duelul cu Cehia. Fostul mare tenismen a afirmat ca aceasta trebuie sa fie principala noastra grija in momentul de fata - gasirea unei inlocuitoare pentru Mihaela Buzarnescu. "A fost o calificare cu emotii, ar fi trebuit sa le batem in doua seturi in meciul de dublu. Nu mai conteaza acum, dar trebuie sa vedem cum rezolvam cu a doua jucatoare de simplu. Simona a facut ce trebuia, ramane sa gasim o varianta buna pentru numarul doi din echipa...

            11 Februarie 201911 comentarii
             Presa internationala, despre calificarea magnifica a Romaniei in semifinalele Fed Cup

             Presa internationala, despre calificarea magnifica a Romaniei in semifinalele Fed Cup

             Ziare.com va prezinta cele mai importante comentarii aparute in presa internationala dupa calificarea superba a Romaniei in semifinalele Fed Cup. Iata ce scrie presa internationala despre succesul fetelor noastre: WTA Tennis: Halep o depaseste pe Pliskova, iar Romania uimeste Cehia in Fed Cup! Romania a ajuns in semifinale dupa ce Begu si Niculescu au produs un soc major, invingandu-le pe Krejcikova si Siniakova pentru a elimina campioana en-titre, Cehia. FedCup.com: Femeile minunate ale Cehiei au fost invinse dupa un meci decisiv ce pare ca reprezinta finalul unei ere. Intr-una dintre cele mai dramatice dupa-amieze - si seri - Halep nu a sarbatorit doar cea mai importanta victorie a ei din Fed Cup, ci si un succes de echipa ce a reprezentat aproape cea mai buna zi din cariera sa...

             11 Februarie 2019
              Simona Halep face dezvaluiri din vestiarul Romaniei: O tenismena nu mai dorea sa intre pe teren

              Simona Halep face dezvaluiri din vestiarul Romaniei: O tenismena nu mai dorea sa intre pe teren

              Simona Halep a facut dezvaluiri din vestiarul echipei Romaniei de Fed Cup, care duminica s-a calificat in semifinalele Fed Cup. Sportiva noastra a povestit ca, inaintea meciului decisiv de dublu, Monica Niculescu i-a transmis ca e dispusa sa ramana in tribune si i-a oferit locul in echipa de dublu. Totusi, Simona a refuzat si i-a zis Monicai faptul ca are incredere in ea ca poate castiga meciul decisiv alaturi de Irina. "Monica m-a intrebat inaintea meciului daca nu vreau eu sa intru in locul ei, ca ea avea emotii. I-am zis sa intre, ca avem incredere in ea. Am jucat ca o campioana uriasa cu Cehia", a afirmat Simona la Telekom Sport...

              11 Februarie 20192 comentarii
               Concluzia trasa de Karolina Pliskova dupa esecul din meciul cu Simona Halep: Lucrurile sunt clare pentru mine

               Concluzia trasa de Karolina Pliskova dupa esecul din meciul cu Simona Halep: Lucrurile sunt clare pentru mine

               Karolina Pliskova a comentat esecul suferit in fata Simonei Halep in duelul din Fed Cup, ce a contat pentru calificarea in semifinalele competitiei. Dupa ce a suferit a saptea infrangere in fata Simonei Halep, Pliskova spune ca a ajuns la concluzia ca sportiva noastra nu poate juca prost vreodata. "Cu Serena am revenit dupa ce am fost condusa cu 5-1 la Australian Open, dar Simona nu e Serena. Este diferita de Serena Williams. Tot timpul alearga, tot timpul e acolo unde e si mingea. Asta este stilul ei, mereu avem meciuri lungi. Este capabila sa joace tenis la un nivel ridicat pentru aproape tot sezonul. Poate ca puteam face mai mult, dar asta e Simona...

               11 Februarie 2019

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Mutu s-a intalnit cu Mourinho dupa "Cazul Cocaina": "Trebuie sa fii nebun ca antrenor sa faci asta"
                Adrian Mutu a dezvaluit ca s-a intalnit cu Jose Mourinho dupa "Cazul Cocaina". S-a zvonit ca in spatele actiunii ar fi stat antrenorul de atunci...

                Un oficial FRF explica de ce Mitrita n-a fost convocat in ultima perioada la echipa nationala
                Alexandru Mitrita a impresionat in meciurile nationalei Romaniei cu Insulele Feroe si Norvegia, iar Cosmin Contra e pus la zid pentru ca l-a omis...

                Mircea Lucescu pune la zid un jucator al Romaniei dupa remiza cu Norvegia
                Mircea Lucescu l-a criticat in termeni duri pe atacantul George Puscas dupa remiza cu Norvegia din preliminariile pentru EURO 2020. Lucescu i-a...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor