Ziare.com
O noua performanta de rasunet pentru echipa feminina de spada a Romaniei

O noua performanta de rasunet pentru echipa feminina de spada a Romaniei

Echipa feminina de spada a Romaniei, intr-o formula foarte tanara, a cucerit medaliile de bronz, sambata, la Campionatele Europene de scrima de la Tbilisi (Georgia), dupa 45-38 cu Estonia in finala mica. Echipa pregatita de George Epurescu a fost ...

17 Iunie 20171 comentariu

Romania semifinala spada

Jocurile Olimpice 2016: Programul de joi al romanilor

Jocurile Olimpice 2016: Programul de joi al romanilor

Dupa o noua zi fara medalii la Jocurile Olimpice, delegatia Romaniei are sansa de a intra pe lista celor medaliate la Rio in cursul zilei de joi. Mergea si Tecau, in turneul de tenis, si echipa feminina de spada ne pot aduce, in sfarsit, pe podiumul olimpic. Site-ul Ziare.com va prezinta programul romanilor de joi: Canotaj, de la ora 14:30 - Laura Oprea, Madalina Beres - semifinale doua rame...

11 August 2016
  Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele sportivilor romani din prima zi de la Rio

  Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele sportivilor romani din prima zi de la Rio

  Prima zi "plina" de concurs pentru sportivii romani calificati la Jocurile Olimpice de la Rio a fost una dezamagitoare. Ne-au surprins neplacut fetele de la scrima, care nu au reusit sa se implice in lupta pentru medalii in intrecererile individuale, insa si nationala feminina de handbal. Locul 3 la cel mai recent Mondial de handbal, Romania a fost invinsa la debutul la Olimpiada de modesta Angola. Ziare.com v-a tinut la curent pe tot parcursul zilei de sambata cu rezultatele sportivilor romani...

  07 August 20165 comentarii
   Jocurile Olimpice 2016: Programul romanilor din prima zi

   Jocurile Olimpice 2016: Programul romanilor din prima zi

   Organizatorii de la Rio au anuntat programul primei zile a Jocurilor Olimpice, in care mai multi romani vor lupta inclusiv pentru medalii. Ziua de sambata va fi una plina pentru sportivii romani, in diverse discipline. Incepand cu ora 15:00, vom sta alaturi de sportivii nostri de la canotaj, judo, tenis sau handbal. Iata programul romanilor din prima zi: Scrima, ora 15.00 - Simona Pop - Leonora Mackinnon, spada individual, turul I. Dupa ora 16:15 vor evolua Ana Maria Popescu si Simona Gherman - Lauren Rembi, in turul II...

   06 August 2016
    Jocurile Olimpice 2016: Programul romanilor din prima zi de concurs de la Rio

    Jocurile Olimpice 2016: Programul romanilor din prima zi de concurs de la Rio

    Comitetul Olimpic si Sportiv Roman a publicat recent programul sportivilor nostri din prima zi de concurs de la Rio. Sambata, 6 august, primii romani care isi vor face debutul la Olimpiada vor fi Daniela Dodean, Eliza Samara - ambele la tenis de masa, si Serghei Tvetcov - ciclism. Iata programul romanilor: de la ora 15:30...

    29 Iulie 2016
     Inca o medalie importanta pentru Romania la CE de scrima. Echipa noastra a invins Ungaria in finala

     Inca o medalie importanta pentru Romania la CE de scrima. Echipa noastra a invins Ungaria in finala

     Dupa cele doua medalii de aur si argint, cucerite de Ana Popescu si Simona Gherman la individual, Romania a mai cucerit sambata o medalie in cadrul Campionatului European de scrima de la Torun, Polonia. Este vorba de un bronz castigat de echipa masculina de sabie, care a invins Ungaria in finala mica. Elevii lui Mihai Covaliu au invins Ungaria cu scorul de 45-32, dupa ce in semifinale fusesera invinsi de Rusia, 32-45. Componenta echipei noastre a fost: Tiberiu Dolniceanu, Iulian Teodosiu si Alin Badea...

     25 Iunie 20168 comentarii
      Performanta de senzatie pentru sportul romanesc: CSA Steaua a castigat Cupa Europei la spada feminin

      Performanta de senzatie pentru sportul romanesc: CSA Steaua a castigat Cupa Europei la spada feminin

      Echipa CSA Steaua Bucuresti, in componenta Ana Maria Popescu (Branza), Simona Gherman, Simona Pop si Greta Veres, a castigat Cupa Europei la spada feminin, desfasurata sambata in localitatea italiana Caserta. Dupa un parcurs fara greseala, CSA Steaua a reusit sa castige trofeul pentru a patra oara. Parcursul spadasinelor romance, antrenate de Dan Podeanu si George Epurescu, a fost urmatorul: grupe - 45-13 cu Clubul de Scrima Linkopings (Suedia) si 45-15 cu AS Pro Vercelli (Italia) ; tabloul de 8 - 45-33 cu Clubul de Scrima Basel (Elvetia) ; semifinale - 45-21 cu Aeronautica Militara (Italia) ; finala - 45-38 cu Clubul de Scrima Moscova (Rusia)...

      05 Martie 2016
       Medalie de aur fantastica pentru echipa Romaniei la Cupa Mondiala de scrima de la Buenos Aires

       Medalie de aur fantastica pentru echipa Romaniei la Cupa Mondiala de scrima de la Buenos Aires

       Echipa nationala a Romaniei de spada feminin a cucerit cea mai stralucitoare medalie, aur, la Cupa Mondiala de scrima care a avut loc in acest week-end la Buenos Aires, in Argentina. Fetele noastre au castigat aurul dupa o finala cu Rusia, scorul fiind de 45-40. Echipa noastra a fost formata din Simona Pop, Simona Gherman si Ana-Maria Popescu, fosta Branza. Pana in finala insa, Romania trecuse de Brazilia in optimi, cu 45-37, in sferturi a intrecut echipa Statelor Unite, cu 45-27, pentru ca in semifinale se invinga Estonia cu 45-36...

       14 Februarie 20164 comentarii
        Medalie importanta pentru Romania la Cupa Mondiala de scrima

        Medalie importanta pentru Romania la Cupa Mondiala de scrima

        Echipa feminina de spada a Romaniei a cucerit o medalie importanta in cadrul Cupei Mondiale de scrima, care a avut loc in acest week-end la Legnano.
        Ana Maria Popescu, Simona Gherman, Simona Pop si Loredana Dinu au cucerit argintul, dupa ce au fost invinse in finala de Rusia, scor 30-42.
        Pana in finala, Romania a trecut de Japonia (scor 38-34, in optimi de finala), de Suedia (scor 45-37, in sferturi de finala) si de Franta (scor 36-31, in semifinale).

        25 Octombrie 2015
         Performanta fantastica pentru echipa feminina de spada a Romaniei

         Performanta fantastica pentru echipa feminina de spada a Romaniei

         Echipa feminina de spada a Romaniei s-a calificat sambata dupa-amiaza in finala Campionatului Mondial din Rusia.
         Fetele noastre au trecut in semifinale de Ucraina, scor 27-24.
         In marea finala, Romania va intalni China, sambata, de la ora 18.
         Ana Maria Branza, Simona Gherman, Simona Pop si Loredana Dinu sunt sportivele care alcatuiesc nationala Romaniei de spada.
         I.G.

         18 Iulie 2015
         Alte articole despre: Romania finala Mondial spada
          Performanta de exceptie: Romania, medalie de aur la Jocurile Europene

          Performanta de exceptie: Romania, medalie de aur la Jocurile Europene

          Echipa de spada feminin a Romaniei a castigat medalia de aur la Jocurile Europene de la Baku. Dupa victoria de senzatie din semifinale, cu Rusia, in ultimul act al probei romancele au invins echipa Estoniei cu scorul de 31-25. A fost o disputa controlata aproape in totalitate de sportivele noastre, care au reusit sa revina dupa ce adversarele au luat un usor avantaj dupa primele tuse. Romancele si-au revenit rapid, au egalat si apoi au trecut la conducere, gestionand perfect finala...

          26 Iunie 2015
           Performanta superba pentru Romania la Jocurile Europene: Am invins Rusia si Ungaria!

           Performanta superba pentru Romania la Jocurile Europene: Am invins Rusia si Ungaria!

           Romania si-a asigurat inca doua medalii la Jocurile Olimpice de la Baku, dupa ce echipele de spada fete si de sabie baieti s-au calificat in finale, asigurandu-si astfel cel putin medalia de argint. La spada, echipa noastra, formata din Ana Maria Branza, Simona Gherman si Simona Pop, a invins Rusia cu scorul 31-24. In finala programata vineri, de la ora 16:10, fetele noastre vor intalni Estonia. In schimb, la sabie baieti, echipa formata din Tiberiu Dolniceanu, Alin Badea si Iulian Teodosiu a invins Ungaria in sferturile de finala, cu 45-34, iar apoi a trecut de Germania in semifinale, cu 45-44...

           26 Iunie 20154 comentarii
            Romania, medalie de aur la Campionatele Europene de scrima

            Romania, medalie de aur la Campionatele Europene de scrima

            Echipa feminina de spada a Romaniei a castigat marti medalia de aur la Campionatele Europene de scrima organizate in Montreux, Elvetia. Ana Maria Branza, Simona Pop, Simona Gherman si Loredana Dinu sunt romancele care au obtinut cea mai pretioasa medalie la Europene. In marea finala, "tricolorele" au trecut destul de lejer de reprezentativa Estoniei, scor 45-35. Parcursul din aceasta competitie a fost unul cu destul de multe emotii, romancele reusind sa invinga Ucraina in sferturi, scor 31-25, si Suedia in semifinale, scor 45-42...

            09 Iunie 20152 comentarii
             Medalie importanta pentru Romania la Campionatul European de scrima

             Medalie importanta pentru Romania la Campionatul European de scrima

             Romania a bifat o prima medalie importanta in cadrul Campionatului European de scrima, desfasurat in aceste zile in Elvetia, la Montreux. Medalia a fost obtinuta de Simona Pop, in cadrul probei de spada feminin. Sportiva din Romania a fost invinsa in semifinalele concursului de catre italianca Rossella Fiamingo, scor 15-9, ramanand cu medalia de bronz in palmares. Pana in semifinale, Pop a trecut in sferturi de Tatiana Logunova (Rusia), scor 15-11...

             07 Iunie 2015
              Medalie pretioasa pentru echipa de spada a Romaniei la Campionatele Europene

              Medalie pretioasa pentru echipa de spada a Romaniei la Campionatele Europene

              Romania a cucerit o medalie pretioasa in cadrul Campionatelor Europene de tineret la scrima, echipa masculina de spada a Romaniei prinzand podiumul. La Vicenza, in Italia, are loc Campionatul European de Tineret U23, iar Romania, prin echipa masculina de spada a cucerit medalia de bronz, dupa ce a castigat finala mica in fata Turciei, cu 45-31. Echipa noastra a fost formata din Tatian Bolboceanu (CSM Craiova), Ionut Trandafirescu (CSU Craiova), Mario Persu (LPS Craiova) si Adrian Dabija (CS UNEFS)...

              25 Aprilie 2015
               Romania castiga medalia de aur la Europenele de spada dupa o finala dramatica impotriva Rusiei

               Romania castiga medalia de aur la Europenele de spada dupa o finala dramatica impotriva Rusiei

               Echipa feminina a Romaniei a castigat, joi seara, medalia de aur in proba de spada de la Campionatele Europene desfasurate la Strasbourg (Franta), dupa o finala dramatica in fata Rusiei. Fetele noastre s-au impus in ultimul act al competitiei cu scorul 38-34. Rusoaicele au inceput mai bine finala, insa reprezentantele Romaniei si-au revenit pe parcurs si au intors dramatic rezultatul. In ultimul schimb, pentru Romania a evoluat Sabina Gherman, care a avut o prestatie fenomenala, fara nicio sansa pentru adversara ei...

               12 Iunie 201415 comentarii

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Simona Halep, un model si o inspiratie pentru o castigatoare de Champions League: "Daca ea poate, poti si tu"
                Simona Halep a devenit in ultimii ani o inspiratie si pentru alte sporturi, dupa marile sale succese din tenis, cum ar fi cele 48 de saptamani...

                Gabi Torje si Paul Papp, dati afara de la o echipa din prima liga turca. Unul dintre ei poate prinde insa un transfer la campioana Romaniei - surse
                Doi fotbalisti romani au fost dati afara de clubul turc Sivasspor si acum sunt nevoiti sa isi caute noi echipe, dupa o aventura nu foarte lunga la...

                Simona Halep, primele reactii dupa ce s-a distrat la Sports Festival, alaturi de Darren Cahill: Nu am ras in toata cariera mea cat am ras aici
                Simona Halep a avut o prima reactie dupa un eveniment foarte frumos care a avut loc sambata seara la Cluj-Napoca, in Sala Polivalenta, acolo unde a...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor