Ziare.com

Romania semifinale fed cup

Romancele s-au intors acasa dupa victoria istorica din Fed Cup: Primele declaratii ale "tricolorelor"

Romancele s-au intors acasa dupa victoria istorica din Fed Cup: Primele declaratii ale "tricolorelor"

Trei dintre cele cinci componente ale echipei de Fed Cup a Romaniei au revenit, luni seara, in tara si au vorbit despre victoria istorica din Cehia. Irina Begu, victorioasa la dublu alaturi de Monica Niculescu, spune ca succesul de la Ostrava reprezinta desavarsirea unei munci inceputa in urma cu cinci ani si ca echipa noastra isi propune sa vina acasa cu trofeul in acest sezon. "Inca nu realizez, dar probabil ca in urmatoarele zile voi fi mai constienta de acest rezultat. Este extraordinar! Noi am inceput acest drum in urma cu cinci ani de zile, daca imi aduc bine aminte, la Budapesta. A fost un drum lung, dar a meritat. Acum suntem in semifinale, speram sa facem un rezultat si mai bun, sa ajungem in finala si sa aducem acest trofeu acasa", a spus Begu la Telekomsport...

11 Februarie 2019
  Ghinion pentru Romania: Situatia dificila cu care se vor confrunta fetele noastre in semifinala cu Franta si, eventual, in finala

  Ghinion pentru Romania: Situatia dificila cu care se vor confrunta fetele noastre in semifinala cu Franta si, eventual, in finala

  Romania a disputat in deplasare, la Ostrava, intalnirea cu Cehia, castigata cu 3-2, in primul tur al Fed Cup, si tot departe de casa va juca si semifinala cu Franta. Vestile nu sunt mai bune nici pentru finala, acolo unde, daca se vor califica, fetele pregatite de Florin Segarceanu vor juca, de asemenea, in deplasare, indiferent de rezultatul celeilalte semifinale. De altfel, echipa de Fed Cup a Romaniei ar fi jucat in deplasare cu oricare reprezentativa prezenta in Grupa Mondiala a Fed Cup. Mai jos, gasiti explicatia Federatiei Internationale de Tenis (ITF) pentru aceasta situatie:...

  11 Februarie 201911 comentarii
   Karolina Pliskova da o lectie de fair-play dupa victoria Romaniei din Fed Cup

   Karolina Pliskova da o lectie de fair-play dupa victoria Romaniei din Fed Cup

   Karolina Pliskova a dat dovada de fair-play, dupa ce Cehia a fost invinsa de Romania si s-a calificat in semifinalele Fed Cup. Ocupanta locului 5 in clasamentul WTA a recunoscut suprematia Romaniei si a felicitat echipa noastra. "Multumim publicului pentru tot sprijinul din sala si celor care ne-au urmarit la televizor. Am luptat din toata inima, dar romancele au fost mai bune de aceasta data. Va multumim pentru ajutor, am avut o saptmana grozava la Ostrava. Felicitari Romaniei!", a scris Karolina Pliskova pe Twitter...

   11 Februarie 20191 comentariu
    Tot ce trebuie sa stiti despre Fed Cup 2019: Rezultate, echipele calificate in semifinale si program

    Tot ce trebuie sa stiti despre Fed Cup 2019: Rezultate, echipele calificate in semifinale si program

    Romania a invins campioana en-titre in primul tur al Fed Cup, insa misiunea fetelor noastre nu va fi deloc usoara. Pe langa intalnirea de la Ostrava, in weekend s-au disputat si celelalte trei confruntari din primul tur al Fed Cup, inregistrandu-se urmatoarele rezultate: Cehia - Romania 2-3 Franta - Belgia 3-1...

    11 Februarie 2019
     Katerina Siniakova a izbucnit in lacrimi dupa infrangerea din meciul decisiv - ce a spus despre fetele noastre

     Katerina Siniakova a izbucnit in lacrimi dupa infrangerea din meciul decisiv - ce a spus despre fetele noastre

     Katerina Siniakova a izbucnit in lacrimi dupa terminarea meciului decisiv castigat de Irina Begu si Monica Niculescu. Sportiva din Cehia a fost vizibil emotionata si a afirmat ca nu se astepta ca fetele noastre sa joace atat de bine. "Nu ne asteptam sa joace atat de bine la dublu. Eu am gresit multe lovituri, am mai fost si obosita pe final", a spus Siniakova la conferinta de presa de dupa meci. Echipa de Fed Cup a Romaniei a obtinut o calificare minunata in semifinalele competitiei dupa ce a invins Cehia cu 3-2...

     11 Februarie 20191 comentariu
      Cine e echipa Frantei, adversara Romaniei din semifinalele Fed Cup. Fetele noastre ar putea scapa de principalul pericol

      Cine e echipa Frantei, adversara Romaniei din semifinalele Fed Cup. Fetele noastre ar putea scapa de principalul pericol

      Romania va lupta pentru calificarea in finala Fed Cup cu Franta, o echipa cu o istorie net superioara. Fetele noastre nu vor avea o misiune deloc usoara in duelul cu Franta, o tara cu o experienta bogata in aceasta competitie. Franta se afla de cinci ani consecutivi in Grupa Mondiala I din Fed Cup, competitie pe care a castigat-o in 1997 si 2003. De asemenea, Franta a mai ajuns in finala in 2004, 2005 si 2016. Din lotul Frantei fac parte in acest moment Caroline Garcia, Alize Cornet, Pauline Parmentier, Fiona Ferro si Kristina Mladenovici...

      11 Februarie 2019
       Reactia capitanului nejucator al echipei de Fed Cup a Cehiei: "Nu am pierdut aceasta intalnire"

       Reactia capitanului nejucator al echipei de Fed Cup a Cehiei: "Nu am pierdut aceasta intalnire"

       Capitanul nejucator al echipei de Fed Cup a Cehiei, Petr Pala, a vorbit despre intalnirea pierduta duminica seara cu Romania. Petr Pala considera ca echipa pregatita, campioana la 6 din ultimele 8 editii ale Fed Cup, de el nu are ce sa-si reproseze si recunoaste meritele reprezentativei romane. "Nu am pierdut aceasta intalnire, Romania a castigat-o. In ultimul deceniu, astfel de intalniri stranse au mers in proportie de 90 la suta in favoarea noastra. Trebuie sa acceptam asta. Nu sunt dezamagit, doar pentru fete, pentru ca este greu sa vezi cat de suparate sunt. Dar au lasat totul pe teren. Ca intotdeauna, m-au facut mandru", a spus Petr Pala, potrivit site-ului oficial al Fed Cup...

       11 Februarie 2019
        Monica Niculescu a intrat in istoria tenisului romanesc dupa victoria minunata de la Fed Cup

        Monica Niculescu a intrat in istoria tenisului romanesc dupa victoria minunata de la Fed Cup

        Monica Niculescu a reusit sa intre in istoria tenisului din Romania dupa victoria din meciul decisiv cu Cehia, ce a trimis echipa Romaniei in semifinalele Fed Cup. Sportiva noastra a devenit jucatoarea care a obtinut cele mai multe victorii pentru echipa Romaniei la Fed Cup in intreaga istorie. Monica a ajuns la 31 de succese pentru Romania si a intrecut-o astfel pe Ruxandra Dragomir. "Este incredibil. Nu stiam ca am reusit acest lucru. Ma bucur foarte mult, mai ales ca este o victorie atat de importanta", a afirmat Monica la conferinta de presa...

        11 Februarie 20191 comentariu
         Mesajul lui Darren Cahill dupa calificarea magnifica a Romaniei - cum i-a raspuns Simona Halep

         Mesajul lui Darren Cahill dupa calificarea magnifica a Romaniei - cum i-a raspuns Simona Halep

         Fostul antrenor al Simonei Halep, Darren Cahill, a transmis un mesaj dupa ce echipa Romaniei s-a calificat magnific in semifinalele Fed Cup, in urma succesului cu Cehia. "Haide Romania! Felicitari Simo, Miki, Irina, Monica, Ana si capitanului Florin! Un efort impresionant din partea intregii echipe!", a scris Cahill pe Twitter. Simona i-a raspuns imediat australianului, tot prin intermediul unui mesaj pe o retea de socializare. "Ne-ai transmis energie pozitiva pentru a castiga si noi ti-am transmis pentru echipa ta de Fed Cup! Iti multumim, D! Multumiri din partea intregii echipe!", a raspuns Simona...

         11 Februarie 2019
          Ilie Nastase cere masuri impotriva Mihaelei Buzarnescu: Trebuie sa gasim o varianta buna

          Ilie Nastase cere masuri impotriva Mihaelei Buzarnescu: Trebuie sa gasim o varianta buna

          Ilie Nastase considera ca Romania trebuie sa gaseasca o alta jucatoare care sa ne reprezinte in proba de simplu, dupa ce Mihaela Buzarnescu a pierdut ambele confruntari din duelul cu Cehia. Fostul mare tenismen a afirmat ca aceasta trebuie sa fie principala noastra grija in momentul de fata - gasirea unei inlocuitoare pentru Mihaela Buzarnescu. "A fost o calificare cu emotii, ar fi trebuit sa le batem in doua seturi in meciul de dublu. Nu mai conteaza acum, dar trebuie sa vedem cum rezolvam cu a doua jucatoare de simplu. Simona a facut ce trebuia, ramane sa gasim o varianta buna pentru numarul doi din echipa...

          11 Februarie 201911 comentarii
           Presa internationala, despre calificarea magnifica a Romaniei in semifinalele Fed Cup

           Presa internationala, despre calificarea magnifica a Romaniei in semifinalele Fed Cup

           Ziare.com va prezinta cele mai importante comentarii aparute in presa internationala dupa calificarea superba a Romaniei in semifinalele Fed Cup. Iata ce scrie presa internationala despre succesul fetelor noastre: WTA Tennis: Halep o depaseste pe Pliskova, iar Romania uimeste Cehia in Fed Cup! Romania a ajuns in semifinale dupa ce Begu si Niculescu au produs un soc major, invingandu-le pe Krejcikova si Siniakova pentru a elimina campioana en-titre, Cehia. FedCup.com: Femeile minunate ale Cehiei au fost invinse dupa un meci decisiv ce pare ca reprezinta finalul unei ere. Intr-una dintre cele mai dramatice dupa-amieze - si seri - Halep nu a sarbatorit doar cea mai importanta victorie a ei din Fed Cup, ci si un succes de echipa ce a reprezentat aproape cea mai buna zi din cariera sa...

           11 Februarie 2019
            Simona Halep face dezvaluiri din vestiarul Romaniei: O tenismena nu mai dorea sa intre pe teren

            Simona Halep face dezvaluiri din vestiarul Romaniei: O tenismena nu mai dorea sa intre pe teren

            Simona Halep a facut dezvaluiri din vestiarul echipei Romaniei de Fed Cup, care duminica s-a calificat in semifinalele Fed Cup. Sportiva noastra a povestit ca, inaintea meciului decisiv de dublu, Monica Niculescu i-a transmis ca e dispusa sa ramana in tribune si i-a oferit locul in echipa de dublu. Totusi, Simona a refuzat si i-a zis Monicai faptul ca are incredere in ea ca poate castiga meciul decisiv alaturi de Irina. "Monica m-a intrebat inaintea meciului daca nu vreau eu sa intru in locul ei, ca ea avea emotii. I-am zis sa intre, ca avem incredere in ea. Am jucat ca o campioana uriasa cu Cehia", a afirmat Simona la Telekom Sport...

            11 Februarie 20192 comentarii
             Concluzia trasa de Karolina Pliskova dupa esecul din meciul cu Simona Halep: Lucrurile sunt clare pentru mine

             Concluzia trasa de Karolina Pliskova dupa esecul din meciul cu Simona Halep: Lucrurile sunt clare pentru mine

             Karolina Pliskova a comentat esecul suferit in fata Simonei Halep in duelul din Fed Cup, ce a contat pentru calificarea in semifinalele competitiei. Dupa ce a suferit a saptea infrangere in fata Simonei Halep, Pliskova spune ca a ajuns la concluzia ca sportiva noastra nu poate juca prost vreodata. "Cu Serena am revenit dupa ce am fost condusa cu 5-1 la Australian Open, dar Simona nu e Serena. Este diferita de Serena Williams. Tot timpul alearga, tot timpul e acolo unde e si mingea. Asta este stilul ei, mereu avem meciuri lungi. Este capabila sa joace tenis la un nivel ridicat pentru aproape tot sezonul. Poate ca puteam face mai mult, dar asta e Simona...

             11 Februarie 2019
              Promisiunea facuta de Simona Halep inainte de partida cu Franta din semifinalele Fed Cup

              Promisiunea facuta de Simona Halep inainte de partida cu Franta din semifinalele Fed Cup

              Romania s-a calificat intr-un mod dramatic in semifinalele Fed Cup, pentru a doua oara doar in istorie, dupa editia din 1973, o calificare survenita dupa un joc cu Cehia, la Ostrava, joc terminat in decisiv, scor 3-2. Irina Begu si Monica Niculescu le-au invins in acest meci 5 pe liderele mondiale WTA, la dublu, Krejcikova/Siniakova, scor 6-7, 6-4, 6-4: Romania invinge Cehia dupa o zi de poveste si merge in semifinalele Fed Cup pentru a doua oara in istorie La finalul acestei partide, Simona Halep, in entuziasmul general provocat de aceasta minunata performanta pentru tenisul romanesc, a avut o promisiune de facut, in vederea semifinalei cu Franta din luna aprilie: "Toate am depus un mare efort, toate ne-am dorit sa castigam, nu a fost doar meritul meu. Am dat totul pentru aceasta victorie. Pentru mine inseamna enorm si asa cum am spus, anul acesta dau totul pentru echipa de Fed Cup. Sper sa nu ne oprim aici, pentru Romania inseamna enorm aceasta calificare. Cehia este o echipa foarte buna, au campioane, ne-au batut acasa si am vrut sa ne luam revansa", a spus Simona Halep la finalul partidei de dublu, la microfonul TelekomSport TV...

              10 Februarie 20192 comentarii
               Echipa Romaniei de Fed Cup a plecat in Cehia: Motivul pentru care Simona Halep e ingrijorata

               Echipa Romaniei de Fed Cup a plecat in Cehia: Motivul pentru care Simona Halep e ingrijorata

               Echipa de Fed Cup a Romaniei a plecat, luni dimineata, in Cehia, pentru duelul din Grupa Mondiala I. La plecarea din tara, Simona s-a declarat ingrijorata pentru faptul ca in Fed Cup terenul propriu este un element foarte important, iar Cehia va fi avantajata. "Putem spune ca e o sansa in plus faptul ca Petra nu joaca. Meciul este insa foarte greu. E cel mai greu meci din grupe. Am jucat acum doi ani contra lor si am pierdut, din pacate. Pe toata lumea dezavantajeaza un meci in deplasare. Si ele au jucat la noi acum doi ani. Stim ca publicul lor e numeros si galagios, dar nu putem schimba nimic. Trebuie sa ne adaptam la ce avem" a declarat Simona Halep, conform Digi Sport...

               04 Februarie 20193 comentarii

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Ilie Dumitrescu ataca dur un patron din Liga 1: Trebuie sa fii bolnav!
                Fostul fotbalist Ilie Dumitrescu, in prezent analist sportiv, a lansat un atac dur la adresa unui patron din Liga 1. Dumitrescu nu este de acord...

                Cornel Dinu il ridiculizeaza pe antrenorul FCSB: E plastilina in mana lui Becali
                Cornel Dinu, fostul antrenor al lui Dinamo si selectioner al Romaniei, l-a ridiculizat pe antrenorul FCSB, Mihai Teja. Fostul tehnician spune ca...

                Tyson Fury a dat lovitura carierei: Contract de 100 de milioane de dolari!
                Tyson Fury a dat lovitura carierei si a semnat un contract cu o valoare incredibila, 100 de milioane de dolari! Pugilistul britanic va avea...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor