Ziare.com
Nations League: Romania rezista eroic in 10 oameni in fata Serbiei si scoate un egal chinuit

Nations League: Romania rezista eroic in 10 oameni in fata Serbiei si scoate un egal chinuit

Romania si Serbia au incheiat la egalitate, scor 0-0, in al patrulea meci din Liga Natiunilor, echipa noastra continuand o serie frumoasa de meciuri fara infrangere, e drept rezistand eroic pe Arena Nationala, sarbii ratand un penalti in minutul 44. ...

14 Octombrie 201813 comentarii

Romania serbia live text

Romania, invinsa de Slovacia in Cupa Presedintelui

Romania, invinsa de Slovacia in Cupa Presedintelui

Nationala Romaniei a pierdut primul meci disputat in Cupa Presedintelui, cu Slovacia, scor 33-38, si a ratat calificarea in finala pentru locurile 17/18. Cele doua echipe au oferit o prima repriza spectaculoasa, golurile curgand unul dupa altul la ambele porti. Dupa un start echilibrat, slovacii s-au desprins pe tabela incepand cu minutul 15, reusind, pana la pauza, sa conduca chiar si la patru goluri, datorita breselor din defensiva echipei noastre. La pauza, "tricolorii" aveau de recuperat trei goluri (19-22)...

22 Ianuarie 20114 comentarii
  Romania a invins Serbia la Campionatul Mondial

  Romania a invins Serbia la Campionatul Mondial

  Romania a invins Serbia, scor 38-28, in ultima etapa a Grupei C de la Campionatul Mondial de handbal masculin din Suedia. Nationala pregatita de Vasile Stanga a avut o tresarire de orgoliu in ultima etapa a grupelor, intr-un meci care nu mai avea nicio miza, Serbia fiind deja calificata in faza urmatoare. Prima parte a jocului a oferit cateva rasturnari spectaculoase de situatie, dar "tricolorii" s-au instalat incet, dar sigur, la carma partidei, reusind sa se mentina in frunte la o diferenta de doua goluri...

  20 Ianuarie 20113 comentarii
   Romania - Algeria, victoria e singura optiune

   Romania - Algeria, victoria e singura optiune

   Nationala masculina de handbal a Romaniei "intra in paine" la Campionatul Mondial luni seara, partida cu Algeria fiind prima in care "tricolorii" sunt obligati sa joace la victorie. Dupa doua meciuri "de gala", cu favoritele Croatia si Danemarca, in care am jucat doar cate o repriza, iata ca a venit vremea unei intalniri in care elevii lui Vasile Stanga trebuie sa dea tot ce au mai bun pentru a castiga. Africanii s-au dovedit o nuca destul de tare in prima partida de la acest turneu, fiind invinsi la limita de sarbi, scor 24-25. In fata Croatiei, algerienii nu au rezistat decat o repriza, insa au aratat din nou ca stau bine la capitolul defensiva...

   17 Ianuarie 20116 comentarii
    Scandal in handbalul romanesc inaintea meciului decisiv cu Serbia

    Scandal in handbalul romanesc inaintea meciului decisiv cu Serbia

    Infrangerea suferita de nationala feminina in fata Danemarcei, la Campionatul European, a involburat spiritele in handbalul romanesc. Fostul selectioner Cornel Otelea l-a criticat dur pe actualul antrenor al primei reprezentative, Radu Voina. "Rezultatul cu Danemarca nemultumeste. Este o mare surpriza. Din pacate, una neplacuta. Danemarca este o echipa in formare, iar Romania este una consacrata, care trebuia sa confirme primul meci. Pasul doi trebuia facut cu convingere. Am avut slabiciuni, multa labilitate psihica. Au fost 14 minute fara gol marcat. S-ar fi impus o interventie a bancii tehnice, pentru a fractura momentul bun al danezelor. E o problema sa nu intervii timp de atatea minute. Prin prisma acestui rezultat, ar fi nevoie de un psiholog", a declarat Otelea in Evenimentul Zilei...

    11 Decembrie 20104 comentarii
     Romania, invinsa de Turcia dupa un penalti inventat

     Romania, invinsa de Turcia dupa un penalti inventat

     Romania a pierdut meciul amical disputat in deplasare cu Turcia, scor 0-2, gazdele inscriind cele doua goluri in ultimele 10 minute de joc. Chiar daca a avut un ritm bun, partida avut putine ocazii de poarta. Bilasco a dat tonul in minutul 15, in timp ce Mevlut a trecut pe langa gol 10 minute mai tarziu. Cea mai mare ocazie s-a inregistrat in minutul 57, cand sutul puternic al lui Arda Turan de la 25 de metri a lovit transversala portii lui Bogdan Lobont. Deschiderea scorului s-a produs in urma unei erori grave de arbitraj, centralul sarb acordand gresit o lovitura de la 11 metri, in minutul 82, pe care Emre a transformat-o fara probleme...

     11 August 201012 comentarii
      Romania, invinsa de Israel in primul meci din 2010

      Romania, invinsa de Israel in primul meci din 2010

      Echipa nationala de fotbal a Romaniei a pierdut prima partida a anului, "tricolorii" fiind invinsi intr-un meci amical de reprezentativa Israelului, scor 0-2. Intalnirea a inceput in nota de dominare a "tricolorilor", insa ocaziile mari au lipsit. Oaspetii au echilibrat jocul odata cu trecerea timpului, meciul devenind treptat unul de uzura, purtat mai mult la mijlocul terenului. Israelul a dat lovitura in finalul primei parti, vedeta Benayoun trecand in viteza prin defensiva noastra, jucatorul lui Liverpool executandu-l apoi cu sange rece pe Costel pantilimon...

      03 Martie 201025 comentarii
       Avancronica partidei Romania-Israel

       Avancronica partidei Romania-Israel

       Reprezentativele nationale de fotbal ale Romaniei si Israelului se vor intalni miercuri, de la ora 20:45, intr-o partida amicala ce se va desfasura la Timisoara, pe stadionul "Dan Paltinisanu". Va fi cea de-a 20-a intalnire din istorie intre cele doua nationale. Pana acum, "tricolorii" au castigat 10 partide, cinci s-au terminat la egalitate, iar patru au fost castigate de israelieni. Chiar daca palmaresul ii e favorabil, Romania a pierdut ultimele trei partide disputate cu Israel: doua pe teren propriu si una in deplasare...

       03 Martie 2010
        Iordanescu: Jocul Romaniei nu m-a convins, Serbia e peste noi

        Iordanescu: Jocul Romaniei nu m-a convins, Serbia e peste noi

        Fostul selectioner al Romaniei, Anghel Iordanescu, spune ca jocul echipei antrenate de Razvan Lucescu nu l-a convins foarte mult pana acum. "Serbia este peste noi, dar cred ca avem nevoie de un rezultat pozitiv pentru a ramane in a doua urna valorica. Nu trebuie sa ne ingreunam preliminariile viitoare. Personal, nu am fost convins de jocul nationalei decat pe alocuri. Razvan trebuie sa analizeze si jocul pentru ca pana acum au fost doar momente in care jocul a fost bun", a declarat Anghel Iordanescu la GSPTV...

        10 Octombrie 20092 comentarii
         Echipa probabila a Romaniei pentru meciul cu Serbia

         Echipa probabila a Romaniei pentru meciul cu Serbia

         Selectionerul Romaniei, Razvan Lucescu, mai are o singura incertitudine in ceea ce priveste primul 11 cu care va incepe meciul cu Serbia, din preliminariile pentru Campionatul Mondial din 2010. Mijlocasul Unirii Urziceni, Dacian Varga, sau mijlocasul lui Dinamo, Adrian Cristea, e singurul semn de intrebare pe care il are Lucescu junior. Iata cum va arata primul 11 al Romaniei in partida de sambata: Coman - Maftei, Radoi, Chivu, Rat - Mara, Ghioane, Apostol, Adr. Cristea / Varga - Mutu, Marica ...

         07 Octombrie 20091 comentariu
          Chivu: Suntem motivati sa batem Serbia

          Chivu: Suntem motivati sa batem Serbia

          Internationalul roman Cristi Chivu spune ca "tricolorii" vor trage pentru a obtine o victorie in parida cu Serbia, de la Belgrad. "Incercam sa obtinem un rezultat bun pentru a acumula puncte si pentru a apara blazonul acestei echipe. Meciul cu Serbia va fi tratat cu maxima seriozitate, ca si pana acum. Suntem motivati sa batem Serbia. Fotbalistul lui Internazionale Milano a vorbit si despre situatia lui Adrian Mutu. "Trebuie sa fim alaturi de el si sa il sprijinim. Cu o gluma, cu un sfat, in cazul in care are nevoie.", a declarat Cristi Chivu...

          06 Octombrie 20095 comentarii
           Lituania - Romania 0-1. Razvan Lucescu a debutat cu o victorie

           Lituania - Romania 0-1. Razvan Lucescu a debutat cu o victorie

           Nationala de fotbal a Romaniei a castigat sambata seara, scor 1-0, in deplasare, intalnirea cu nationala similara a Lituaniei, din Grupa a 7-a a preliminariilor europene pentru Campionatul Mondial din 2010. La meciul de debut, Razvan Lucescu a trimis in teren multi jucatori "noi", in special in linia mediana, care a fost schimbata in totalitate fata de era Piturca. Cu o posesie superioara si cu un joc mult mai spectaculos, Romania a castigat meritat in Lituania si a razbunat, intr-o mai mica proportie, esecul usturator suferit anul trecut...

           06 Iunie 200924 comentarii
           Alte articole despre: Romania Lituania, LIVE Text
            Masuri de securitate drastice la Romania-Serbia

            Masuri de securitate drastice la Romania-Serbia

            Partida de sambata de la Constanta, este considerata a fi una de risc maxim, fiind prezenti 700 de oameni de ordine. La meci sunt asteptati aproximativ 1200 de fani sarbi iar oficialitatile isi vor lua toate masurile de sigurante avand in vedere incidentele pe care suporterii sarbi le-au provocat in Europa. Din cei 700 de oameni de ordine detasati, 500 de jandarmi vor asigura ordinea in afara arenei, in timp ce 200 de stewarzi vor fi prezenti in incinta stadionului 'Farul' Suporterii sarbi se vor deplasa cu autocarele si vor fi preluati de jandarmi la intrarea in judetul Constanta...

            26 Martie 20092 comentarii
             Biletele pentru meciul Romania - Serbia, de trei ori mai scumpe pe piata neagra

             Biletele pentru meciul Romania - Serbia, de trei ori mai scumpe pe piata neagra

             Meciul dintre Romania si Serbia a starnit un interes urias in randul microbistilor, biletele epuizandu-se in doar doua ore si jumatate de la punerea in vanzare.
             In fata arenei farul, din Constanta, au aparut insa bisnitarii, care vand tichetele la pret triplu. Astfel, un bilet la peluze care in mod normal costa 15 lei, se vinde si cu 50 de lei la bisnitari.
             Partida Romania - Serbia se va disputa sambata, incepand cu ora 20.45, si va fi transmisa in format LIVE Text pe Ziare.com.

             25 Martie 2009
              Bataie pe bilete la meciul Romania-Serbia

              Bataie pe bilete la meciul Romania-Serbia

              Miercuri, de la ora 10:00, au fost puse la vanzare, la casele de bilete ale stadionului Farul din Constanta, biletele pentru meciul Romania-Serbia, din preliminariile pentru Campionatul Mondial din 2010. Peste 1.000 de persoane au venit inca de la ora 4:30, iar in jumatate de ora au fost vandute peste 1.200 de bilete. Biletele vor putea fi achizitionate de la casele de bilete pana in ziua meciului, asta daca vor mai ramane. Preturile tichetelor sunt urmatoarele: Tribuna I si a II-a - 50 ron si Peluze - 15 ron...

              25 Martie 2009
              Alte articole despre: bilete Romania Serbia, bataie bilete
               Vassaras s-a accidentat, Trefoloni arbitreaza Romania - Serbia

               Vassaras s-a accidentat, Trefoloni arbitreaza Romania - Serbia

               Arbitrul grec Kyros Vassaras nu va mai oficia la centru partida Romania - Serbia din cauza unei accidentari.
               In locul grecului, FIFA a delegat la acest meci o brigada din Italia, condusa de Matteo Simone Trefoloni, asistat de conationalii sai Alessandro Stagnoli (arbitru asistent 1), Renato Faverani (arbitru asistent 2) si Andrea De Marco (arbitru de rezerva).
               Partida Romania - Serbia, din preliminariile Campionatului Mondial din 2010, se va disputa in data de 28 martie si va fi transmisa in format LIVE Text pe Ziare.com...

               17 Martie 20091 comentariu

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Decizia luata de Becali la FCSB dupa incidentul dintre Cosmin Contra si George Puscas
                Gigi Becali a anuntat ce decizie a luat dupa ce Cosmin Contra l-a injurat pe George Puscas in timpul meciului cu Norvegia. De acum inainte, toti...

                Cori Gauff a izbucnit in lacrimi in timpul unui meci: Ce i-a strigat tatalui sau
                Marea surpriza a sezonului din tenisul feminin, Cori Gauff, a avut o cadere emotionala in timpul unui meci din turneul de la Luxemburg. Sportiva...

                Norvegienii insista ca Romania sa fie pedepsita: Daca se mai intampla, trebuie exclusa din Europa
                Antrenorul secund al echipei nationale a Norvegiei, Per Joar Hansen, a revenit cu o noua declaratie, dupa ce anterior spusese ca prezenta copiilor...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor