Ziare.com
Reactie dura a lui Ionut Lupescu la adresa nationalei Romaniei: Ar fi o rusine sa nu mergem la EURO

Reactie dura a lui Ionut Lupescu la adresa nationalei Romaniei: Ar fi o rusine sa nu mergem la EURO

Fostul mare jucator al echipei nationale a Romaniei din cadrul "Generatiei de Aur", Ionut Lupescu a vorbit in termeni foarte exigenti si poate chiar duri in legatura cu actuala generatie a Romaniei la seniori, care este pe cale sa inceapa o noua ...

25 Decembrie 2018

Romania tragere la sorti euro 2016

EURO 2016: Presa franceza, reactie aroganta dupa tragerea la sorti

EURO 2016: Presa franceza, reactie aroganta dupa tragerea la sorti

Jurnalistii francezi sunt in culmea fericirii dupa ce nationala lor a fost extrasa in aceeasi grupa cu Romania, Elvetia si Albania la Campionatul European de fotbal din 2016. Francezii se considera deja calificati de pe primul loc si descriu nationala Romaniei ca fiind una "limitata". Ziare.com va prezinta principalele reactii din presa franceza: So Foot: Noroc urias pentru Franta la tragerea la sorti! Franta a fost extrasa in cea mai usoara grupa pe care ne-o putea da Universul, cu Elvetia, Romania si Albania. Acestea fiind spuse, avem un drum larg deschis catre primul loc! Niciodata n-am mai avut un asemenea noroc!...

12 Decembrie 20157 comentarii
  EURO 2016: Presedintele FRF ii ameninta pe francezi dupa tragerea la sorti

  EURO 2016: Presedintele FRF ii ameninta pe francezi dupa tragerea la sorti

  Presedintele Federatiei Romane de Fotbal, Razvan Burleanu, a exultat dupa tragerea la sorti in care s-au stabilit Campionatului European din 2016. Burleanu este convins ca Romania are o mare sansa sa castige, intrucat francezii vor simti presiunea debutului. "Ne bucuram pentru ca ne-am obisnuit cu foarte multe premiere. Avem o alta premiera, vom juca in deschiderea Campionatului European. Ma bucur ca am jucat cu Franta, foarte multi jucatori si-au dorit asta, mai putin eu. Presiunea si precautia vor fi prezente in tabara adversa. Elvetia e unul dintre cei mai dificili adversari din urna 2. Imi doresc sa fie o revansa dupa meciul din '94. Albania era una dintre echipele pe care ni le doream", a spus Burleanu la Dolce Sport...

  12 Decembrie 2015
   EURO 2016: Romania isi afla astazi adversarele din grupa - pe cine putem intalni

   EURO 2016: Romania isi afla astazi adversarele din grupa - pe cine putem intalni

   Echipa nationala de fotbal a Romaniei isi va afla, sambata, adversarele din grupele Campionatului European de fotbal din 2016, ce va fi gazduit de Franta. Nationala lui Anghel Iordanescu va fi plasata in urna a treia la tragerea la sorti ce va avea loc la Paris. Tragerea la sorti va avea loc sambata, de la ora 19:00, in direct pe Ziare.com. Urnele stabilite de UEFA:...

   12 Decembrie 2015
    Romania la EURO 2016 Mesajul lui Iordanescu pentru Mutu, inainte de tragerea la sorti

    Romania la EURO 2016 Mesajul lui Iordanescu pentru Mutu, inainte de tragerea la sorti

    Antrenorul echipei nationale, Anghel Iordanescu, spune ca tragerea la sorti pentru grupele EURO 2016 va fi una grea si recunoaste ca usa nationalei este deschisa in continuare pentru cativa fosti jucatori ai sai, printre care si Adrian Mutu. "E pentru prima oara cand nu fac pronosticuri, nu imi aleg adversarul, nu ma gandesc la cine ar fi mai convenabil sa cadem. Din punctul meu de vedere la acest nivel va fi foarte greu sa reusim ceea ce ne dorim cu totii. Totusi sunt optimist, sunt increzator, chiar daca n-as putea sa spun ca avem o echipa cu foarte multe valoari individuale...

    11 Decembrie 2015
     Romania la EURO 2016 Avertismentul lui Piturca: Nu vom avea grupa usoara!

     Romania la EURO 2016 Avertismentul lui Piturca: Nu vom avea grupa usoara!

     Fostul selectioner Victor Piturca le-a transmis un mesaj jucatorilor echipei nationale de fotbal a Romaniei, inainte de tragerea la sorti pentru grupele Campionatului European de anul viitor, din Franta. "Romania a realizat o performanta extraordinara cu aceasta calificare. Nu a fost grupa usoara deloc. Baietii au fost fantastici de-a lungul acestor preliminarii", a declarat Piturca, citat de Dolce Sport. Acesta s-a aratat increzator ca jucatorii pot face o figura frumoasa la EURO 2016. "Jucatorii trebuie sa mearga cu zambetul pe buze si sa lupte pentru fiecare punct care va fi in joc. Sper ca baietii sa faca o figura frumoasa, depinde de moment...

     10 Decembrie 2015
      EURO 2016: S-au stabilit ultimele echipe calificate - cum arata urnele pentru tragerea la sorti

      EURO 2016: S-au stabilit ultimele echipe calificate - cum arata urnele pentru tragerea la sorti

      Marti seara s-au stabilit ultimele echipe calificate la Campionatul European ce va avea loc anul urmator in Franta. In urma meciurilor de baraj, s-au calificat la turneul final si Suedia si Ucraina. Danemarca - Suedia 2-2 (Poulsen '82, Vestergaard '90 / Ibrahimovici '19, '76) Slovenia - Ucraina 1-1 (Cesar '11 / Yarmolenko '90+7)...

      17 Noiembrie 20151 comentariu
       Care sunt posibilii nostri adversari la EURO 2016. Cum arata o grupa de foc, dar si una usoara

       Care sunt posibilii nostri adversari la EURO 2016. Cum arata o grupa de foc, dar si una usoara

       Romania a invins in Insulele Feroe cu 3-0 si s-a calificat la Campionatul European din 2016, care va fi gazduit de Franta. Va fi prima prezenta la un turneu final dupa 8 ani de pauza. Avand in vedere ca stim destule echipe deja calficate matematic in Franta, ne putem face o idee care ar putea fi viitorii nostri adversari. Trebuie sa spunem ca EURO 2016 va fi primul cu 24 de echipe la start, iar tragerea la sorti a grupelor, 6 la numar, cu cate 4 echipe fiecare inauntru, se va face in functie de coeficientul UEFA al fiecarei tari...

       11 Octombrie 20151 comentariu
        Piturca, mai degraba sceptic: Trebuie sa mai apara 10 jucatori ca sa emitem pretentii

        Piturca, mai degraba sceptic: Trebuie sa mai apara 10 jucatori ca sa emitem pretentii

        Victor Piturca nu se arata foarte multumit dupa tragerea la sorti a preliminariilor CE 2016, din Franta, o tragere la sorti care a avut loc duminica dupa-masa la Nice. Romania a picat in aceeasi grupa cu Grecia, Ungaria, Finlanda, Irlanda de Nord si Insulele Feroe. Despre aceasta grupa, Piturca a comentat: "Cu Grecia nu este neaparat o revansa pentru acel baraj pierdut. Era important sa ne calificam la Mondialul din Brazilia, dar am pierdut aceasta sansa si asta e. Acum conteaza sa ajungem la turneul final din Franta. Daca Ungaria a fost in urna a doua valorica, inseamna ca a meritat sa fie acolo, chiar daca noi i-am batut la Bucuresti. Nu uitati insa meciul tur, de la Budapesta, si modul in care am reusit sa egalam.", isi incepea expunerea actualul selectioner, pentru DolceSport...

        23 Februarie 20149 comentarii
         Marica multumeste destinului: Parca am primit a doua sansa

         Marica multumeste destinului: Parca am primit a doua sansa

         Ciprian Marica, atacantul nationalei Romaniei, afirma ca echipa nationala a avut mare noroc la tragerea la sorti de la Nice, pentru preliminariile CM 2016, din Franta, acolo unde Romania a picat in grupa cu Ungaria, Grecia, Irlanda de Nord, Finlanda si Feroe. Marica a avut o postare pe o retea de socializare imediat dupa ce a aflat de rezultatele tragerii: "Grecia, Ungaria, Romania, Finlanda, Irlanda de Nord, Feroe. Grupa de calificare la preliminariile Euro 2016. Primele doua se califica direct. Ce parere aveti? Parca am primit a doua sansa! Echipe echilibrate, poate mai putin Feroe. Avem nevoie de sustinerea voastra totala, sa mergem impreuna pe acest drum, pana la capat! Hai Romania!!!!", comenta atacantul roman, intr-o postare pe Facebook...

         23 Februarie 20142 comentarii
          Viorel Moldovan e entuziast: Sa ne cautam cazare in Franta

          Viorel Moldovan e entuziast: Sa ne cautam cazare in Franta

          Tragerea la sorti accesibila a Romaniei in preliminariile EURO 2016 a provocat entuziasm printre oamenii de fotbal din Romania, unul din ei fiind si antrenorul Rapidului, Viorel Moldovan. Fostul jucator de nationala, ultimul om care a marcat un gol pentru Romania la un Campionat Mondial, in 1998, crede ca Romania e mai mult decat sigur calificata in Franta: "Cred ca suntem la Europene! Glumeam inainte ca mi-as fi dorit o grupa cu Andorra, Feroe, San Marino, Liechtenstein si Luxemburg ca sa ne mai calificam si noi, dar acum m-am linistit...

          23 Februarie 20141 comentariu
           Gica Popescu: Piturca merita pastrat si pentru norocul de la trageri

           Gica Popescu: Piturca merita pastrat si pentru norocul de la trageri

           Gica Popescu a comentat recenta tragere la sorti pentru Campionatul European de fotbal din 2016, gazduit de Franta, o tragere la sorti accesibila pentru echipa lui Victor Piturca. Romania va intalni Grecia, Ungaria, Finlanda, Irlanda de Nord si Insulele Feroe. Cum a comentat Gica Popescu, fostul international, aceasta grupa: "Cred ca Victor Piturca trebuie pastrat macar si pentru norocul pe care il are la tragerile la sorti. E grupa pe care mi-am dorit-o, Grecia si Ungaria erau echipele cele mai accesibile din primele doua urne. Nu avem voie sa nu ne calificam din aceasta grupa!...

           23 Februarie 20146 comentarii
            Gica Hagi, ingrijorat de tragerea la sorti EURO 2016: Greu, foarte greu...

            Gica Hagi, ingrijorat de tragerea la sorti EURO 2016: Greu, foarte greu...

            Gica Hagi, fostul mare fotbalist al echipei nationale, se arata ingrijorat de tragerea la sorti a preliminariilor EURO 2016, care va avea loc duminica la Nice, de la ora 13. Hagi spune ca este ingrijorat de progresul fotbalistic al anumitor natiuni care altadata erau considerate sub echipa noastra nationala: "Din pacate, au venit multe echipe din urna a 3-a, chiar si a 4-a, care au crescut foarte mult in ultima vreme. Du-te sa joci cu Azerbaidjan... Qabala a batut echipele noastre mai nou, in meciuri amicale. Kazahstan, joci cu ei si nu e usor. Georgia are jucatori, Armenia nu mai spun. Cred ca investesc mult mai mult ca noi.", spunea Hagi la DolceSport TV, intr-o interventie...

            23 Februarie 20144 comentarii
             Piturca e realist: Trebuie sa muncim mult pentru a ne califica la EURO 2016

             Piturca e realist: Trebuie sa muncim mult pentru a ne califica la EURO 2016

             Victor Piturca, selectionerul echipei nationale a Romaniei, a facut o avancronica a tragerii la sorti pentru preliminariile Euro 2016, declarand faptul ca trebuie muncit mult pentru ca Romania sa mearga in Franta, peste doi ani. Piturca este de parere ca "tricolorii" vor avea o grea misiune in a merge in "Hexagon", meciurile urmand sa fie foarte echilibrate: "Am spus-o mereu si o spun in continuare, nu exista grupe usoare si grupe grele in fotbalul de azi. Fotbalul se dezvolta continuu si rapid, peste tot, astfel ca meciurile au devenit din ce in ce mai echilibrate, indiferent cu cine joci. Desi unele echipe par favorite clare, trebuie sa acceptam ca meciurile si calificarile nu se joaca pe sanse, ci doar pe teren.", spunea Piturca intr-o interventie pentru site-ul oficial UEFA...

             23 Februarie 20146 comentarii
              Romania este in urna a treia pentru tragerea la sorti a preliminariilor EURO 2016

              Romania este in urna a treia pentru tragerea la sorti a preliminariilor EURO 2016

              Campionatul European de fotbal va avea loc in Franta in 2016, tragerea la sorti a grupelor preliminare urmand sa aiba loc duminica, de la ora 13.00. Echipa nationala a Romaniei va fi in urna a treia la Centrul de conferinte Acropolis din Nice, avand ca obiectiv clasarea pe unul din primele doua locuri in grupa de calificare, lucru care aduce automat calificarea in Franta. De remarcat faptul ca va fi primul turneu final european cu 24 de echipe prezente la start, ceea ce inseamna mai multe sanse de calificare si pentru echipe de mijlocul clasamentului, din punct de vedere al coeficientilor europeni...

              22 Februarie 20141 comentariu
               Tragerea la sorti a grupelor din preliminariile EURO 2016. Vezi in ce urna se afla nationala Romaniei

               Tragerea la sorti a grupelor din preliminariile EURO 2016. Vezi in ce urna se afla nationala Romaniei

               Au fost stabilite urnele pentru tragerea la sorti a grupelor din preliminariile EURO 2016. 53 de nationale se vor lupta pentru un loc la turneul final din Franta, printre care si nationala Romaniei, repartizata in urna a 3-a valorica, dupa cum anunta Dolce Sport. Dar iata componenta urnelor: Urna 1: Spania, Germania, Olanda, Italia, Anglia, Portugalia, Grecia, Rusia, Bosnia;...

               21 Noiembrie 20135 comentarii

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Serbia lui Djokovic, eliminata de la Cupa Davis: Rusia merge in semifinale!
                Serbia lui Novak Djokovic a fost eliminata, vineri, de la Cupa Davis dupa ce a pierdut cu 2-1 duelul contra echipei Rusiei. A fost o intalnire...

                Pierde Romania organizarea Euro 2020? Reactia oficiala a UEFA
                UEFA a reactionat oficial la zvonul potrivit caruia Bucurestiul ar urma sa fie scos din randul oraselor ce vor gazdui meciuri la Campionatul...

                Islandezii fac un anunt surprinzator despre barajul cu Romania: "Nu e clar daca jucam acasa"
                Jurnalistii islandezi fac un anunt interesant despre barajul pentru Euro 2020 cu Romania, ei sustinand ca inca nu este sigur ca partida se va...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor