Ziare.com
Ce scrie site-ul UEFA dupa victoria Romaniei din Malta

Ce scrie site-ul UEFA dupa victoria Romaniei din Malta

Forul continental a publicat pe propriul site un scurt rezumat al duelului dintre Malta si Romania, din preliminariile Euro 2020. Cei de la UEFA remarca faptul ca "tricolorii" au egalat Suedia in clasamentul Grupei F, dar si golurile marcate de ...

11 Iunie 2019

Romania victorie norvegia

Reactia selectionerului Romaniei dupa victoria de la Campionatul European de handbal

Reactia selectionerului Romaniei dupa victoria de la Campionatul European de handbal

Selectionerul nationalei feminine de handbal a Romaniei, Ambros Martin, se declara multumit dupa victoria cu Germania de la Campionatul European. Tehnicianul iberic a remarcat defensiva echipei noastre si spune ca duelul cu Norvegia, ultimul din Grupa D, va fi unul si mai dificil. "Sunt multumit, fericit pentru victorie! Ne-am aparat formidabil, am crezut, am jucatoare talentate. A iesit bine pentru noi. Am condus in prima repriza, tot meciul, in repriza a doua imaginea echipei a fost mai buna pentru mine. Am facut un meci bun...

03 Decembrie 2018
  Rezultatele, clasamentul si programul meciurilor din grupa Romaniei de la Campionatul European de handbal

  Rezultatele, clasamentul si programul meciurilor din grupa Romaniei de la Campionatul European de handbal

  Sambata s-au disputat primele partide din cadrul Grupei D, cea din care face parte si Romania, de la Campionatul European de handbal feminin. Iata rezultatele inregistrate: Norvegia - Germania 32-33 Citeste si: Surpriza mare in grupa Romaniei de la Campionatul European de handbal...

  01 Decembrie 2018
   Surpriza mare in grupa Romaniei de la Campionatul European de handbal

   Surpriza mare in grupa Romaniei de la Campionatul European de handbal

   Grupa D a campionatului European de handbal feminin, din care face parte si reprezentativa Romaniei, a inceput cu o surpriza uriasa. Germania a reusit sa treaca la limita si cu mari emotii de nationala Norvegiei, campioana europeana en-titre si marea favorita la castigarea trofeului si in acest an. Scorul final al duelului disputat sambata a fost 33-32. Partida de la Brest a inceput cumva in nota obisnuita, cu Norvegia la carma jocului intr-o maniera destul de confortabila, sportivele nordice reusind sa se distanteze la un moment dat si la 3 goluri diferenta (11-8)...

   01 Decembrie 2018
    Reactia presedintelui Federatiei Romane de Handbal dupa victoria superba cu Ungaria

    Reactia presedintelui Federatiei Romane de Handbal dupa victoria superba cu Ungaria

    Presedintele Federatiei Romane de Handbal, Alexandru Dedu, le-a laudat pe jucatoare dupa victoria cu Ungaria de la Campionatul European. "Romania se prezinta la Campionatul European din Suedia ca un monolit. Jucatoare, staf, suporteri, vibram impreuna. Vrem sa facem performanta si sa fim luati in seama. Indiferent de rezultatul final, suntem frumosi. Cu seriozitate si speranta mergem mai departe", a scris Dedu pe Facebook. Romania a obtinut o victorie de zile mari impotriva Ungariei, scor 29-21, in Grupa Principala II de la Campionatul European de handbal feminin...

    11 Decembrie 2016
    Alte articole despre: Romania victorie Ungaria
     Jocurile Olimpice 2016: Reactia antrenorului Ryde, dupa infrangerea Romaniei in fata Norvegiei

     Jocurile Olimpice 2016: Reactia antrenorului Ryde, dupa infrangerea Romaniei in fata Norvegiei

     Antrenorul nationalei feminine de handbal a Romaniei, suedezul Tomas Ryde, s-a declarat dezamagit de infrangerea cu Norvegia, de duminica seara, insa a evitat sa spuna daca isi va da demisia. "Sunt dezamagit, asta este viata in sport. Astazi am platit polita pentru infrangerea cu Angola. Am fost foarte foarte aproape, cateva amanunte au inclinat victoria catre Norvegia. A fost un meci bun, cu efort din partea ambelor echipe. Ne trebuie mai multa viteza in joc, ne trebuie o aparare mai buna, sa ajutam portarul. Nu vreau sa ma gandesc acum la eliminare, vreau sa ma gandesc la jucatoare. Trebuie sa avem grija de ele, viata va continua pentru ele", a spus Ryde, citat de Prosport...

     15 August 20161 comentariu
      Jocurile Olimpice 2016: Romania, invinsa dramatic de Norvegia, este eliminata - UPDATE

      Jocurile Olimpice 2016: Romania, invinsa dramatic de Norvegia, este eliminata - UPDATE

      Nationala de handbal feminin a Romaniei a pierdut ultimul meci din Grupa A, de la Jocurile Olimpice, scor 28-27 cu Norvegia, fiind eliminata astfel din competitie. Elevele lui Tomas Ryde au parut ca nu au prea multe solutii pentru defensiva nordica, mai ales in buna parte din repriza a doua. Romancele au condus o singura data in prima repriza, au tinut scorul strans si au parut ca se lupta de la egal la egal cu nordicele, care au intrat in avans la cabine, scor 14-13. Cand au condus singura data in acest meci, romancele si-au pierdut avantul dupa ce au a primit foarte usor doua goluri consecutive, de la jumatatea terenului, cu poarta goala. Paula Ungureanu, care iarasi a aparat foarte bine, a revenit cu greutate pe teren, de fiecare data la cele doua goluri, dupa atacuri in care am pierdut mingea, iar nordicele s-au distantat...

      15 August 201613 comentarii
       Jocurile Olimpice 2016: Romania invinge Spania la handbal dupa o partida electrizanta

       Jocurile Olimpice 2016: Romania invinge Spania la handbal dupa o partida electrizanta

       Nationala de handbal feminin a Romaniei a invins superb Spania, vineri seara, in Grupa A a Jocurilor Olimpice de la Rio, scor 24-21, si visam la sferturile de finala. A fost o partida foarte mare facuta de portarul Paula Ungureanu, care practic a purtat echipa Romaniei in ultima parte a meciului, cand ibericele ne-au egalat si chiar au preluat conducerea. Paradele Paulei au venit in aceste momente cheie, cand aveam nevoie ca de aer sa rezistam. Elevele lui Tomas Ryde au fost la conducerea partidei in cea mai mare parte a sa, in prima repriza distantandu-se la 6-3 si intrand la pauza cu 13-11...

       12 August 201611 comentarii
        Schimbarea la fata. Atitudinea aduce victorii

        Schimbarea la fata. Atitudinea aduce victorii

        Nationala feminina de handbal s-a transformat aproape peste noapte dintr-o echipa calcata in picioare si umilita crunt de Brazilia, intr-o formatie de top, capabila sa bata Muntenegru la Jocurile Olimpice. E drept ca nici Katarina Bulatovic & Co. nu mai sunt chiar de speriat, insa asta nu inseamna ca fetele noastre nu merita felicitate si apreciate pentru ce au reusit la Rio. In primele doua jocuri din grupele turneului olimpic, "tricolorele" au jucat ca o echipa de pluton, facandu-ne pe toti sa ne intrebam ce s-a intamplat cu jucatoarele care ne aduceau cu nici un an in urma bronzul de la Mondiale. Cu Muntenegru, insa, am vazut ceva din formatia aceea...

        11 August 20162 comentarii
         Reactie de zile mari dupa victoria splendida a nationalei de handbal: Romania e cea mai buna din Europa!

         Reactie de zile mari dupa victoria splendida a nationalei de handbal: Romania e cea mai buna din Europa!

         Selectionerul nationalei feminine de handbal a Norvegiei, Thorir Hergeirsson, a avut o reactie de zile mari dupa ce echipa sa a fost invinsa de nationala Romaniei. Antrenorul campioanei mondiale in exercitiu sustine ca echipa noastra este cea mai buna din Europa in momentul de fata! "Echipa mai buna din acest meci a fost Romania. Din toate punctele de vedere. Poate, in acest moment, este cea mai buna echipa din Europa. In acest moment. Am avut probleme in atac, apoi am fost nesiguri in aparare pentru ca am dus problemele din atac in aparare. Diferenta de 7 goluri dupa prima repriza a fost putin cam mult", a spus Hergeirsson, conform DolceSport...

         10 Martie 20161 comentariu
          Victorie istorica pentru nationala de handbal feminin: Am invins campioana mondiala!

          Victorie istorica pentru nationala de handbal feminin: Am invins campioana mondiala!

          Nationala feminina de handbal a Romaniei a reusit o victorie istorica in fata Norvegiei, 25-20 (16-9), miercuri seara, in Sala Polivalenta din Cluj-Napoca, intr-un meci din preliminariile EURO 2016. Romania, medaliata cu bronz la Campionatul Mondial din 2015, a facut un meci senzational si si-a luat revansa in fata scandinavelor dupa ce a pierdut de doua ori in fata Norvegiei la turneul din decembrie, din Danemarca, 22-26 in grupa si 33-35, dupa prelungiri in semifinale. Echipa Romaniei nu mai obtinuse o victorie in fata Norvegiei, actuala campioana europeana, mondiala si olimpica, din 2000. Pe 10 decembrie 2000, in Sala Polivalenta din Bucuresti, Romania invingea Norvegia cu 26-22 si se califica in semifinalele Campionatului European gazduit de tara noastra...

          09 Martie 20162 comentarii
          Alte articole despre: Romania victorie Norvegia
           Presa internationala se inclina in fata nationalei Romaniei: Si-a aratat clasa. Ungureanu, cosmarul Braziliei

           Presa internationala se inclina in fata nationalei Romaniei: Si-a aratat clasa. Ungureanu, cosmarul Braziliei

           Presa internationala se inclina in fata nationalei feminine de handbal a Romaniei dupa victoria splendida obtinuta in fata Braziliei in optimile de finala ale Campionatului Mondial. Jurnalistii straini au remarcat defensiva agresiva si eficienta a "tricolorelor" si o ridica in slavi pe Paula Ungureanu, omul meciului. Iata cateva dintre cele mai importante reactii: "Romania nu a impresionat in grupe, acolo unde doua victorii asteptate cu Puerto Rico si Kazahstan au fost urmate de trei infrangeri cu Spania, Norvegia si Rusia. Insa echipa din Estul Europei si-a aratat clasa in optimi. Beneficiind de o defensiva solida si de evolutia uimitoare a portarului Paula Ungureanu, romancele au eliminat gazdele Olimpiadei", scriu cei de la handball-world.com intr-un material ce are ca titlul: "Ungureanu devine cosmarul Braziliei"...

           14 Decembrie 20151 comentariu
            Victorie uriasa pentru nationala Romaniei de handbal, in drumul catre EURO 2016

            Victorie uriasa pentru nationala Romaniei de handbal, in drumul catre EURO 2016

            Nationala Romaniei la handbal feminin a reusit o performanta foarte buna duminica, atunci cand a depasit Belarus in preliminariile EURO 2016. Romania a invins cu scorul de 25-23 pe Belarus, intr-un meci desfasurat la Minsk, in deplasare. Romancele au fost conduse 40 de minute la Minsk, insa au fost salvate pe final de prestatia unei Cristina Neagu exceptionala. Trebuie spus ca in minutul 40, Belarus avea 19-14. Neagu a reusit un procentaj de suta la suta in partea secunda, marcand 7 goluri. Nationala noastra a revenit la conducere in minutul 57, cu 23-22, fara sa mai greseasca apoi pana la final, final terminat cu scorul de 25-23...

            11 Octombrie 2015
             Romania invinge Polonia la Campionatul European de handbal

             Romania invinge Polonia la Campionatul European de handbal

             Nationala feminina de handbal a Romaniei a obtinut o victorie de moral in ultimul meci din Grupele Principale ale Campionatului European. "Tricolorele" s-au impus cu scorul de 24-19 in fata reprezentativei Poloniei si spera ca vor reusi sa ocupe locul 3 in clasamentul final al grupei. Elevele lui Gheorghe Tadici au inceput partida de miercuri seara constiente ca nu mai sanse nici macar teoretice de calificare in semifinale, insa victoria cu Polonia era absolut necesara pentru a ramane in cursa pentru Jocurile Olimpice...

             17 Decembrie 2014
              Declaratie surprinzatoare a lui Tadici dupa esecul categoric al Romaniei cu Norvegia

              Declaratie surprinzatoare a lui Tadici dupa esecul categoric al Romaniei cu Norvegia

              Antrenorul echipei feminine de handbal a Romaniei, Gheorghe Tadici, a vorbit despre infrangerea clara suferita de "tricolore" in fata Norvegiei, in meciul de debut de la Campionatul European din Ungaria si Croatia. Tadici pune infrangerea pe seama greselilor de la finalizare si spune ca "in prima repriza, toata lumea a vrut ca Norvegia sa castige". "Cred ca am pierdut jocul din cauza numeroaselor greseli de finalizare pe care le-am avut, am irosit multe mingi la 6 metri, pe semicerc. Am avut si cateva greseli neprovocate. Iar la acest nivel, jocul te pedepseste imediat", a spus Tadici, conform Digi Sport...

              08 Decembrie 20141 comentariu
               Radu Voina a stabilit urmatoarea tinta a Romaniei - victorie cu Norvegia

               Radu Voina a stabilit urmatoarea tinta a Romaniei - victorie cu Norvegia

               Selectionerul Radu Voina este foarte multumit dupa victoria elevelor sale din meciul cu Ungaria si a stabilit deja urmatorul obiectiv al nationalei - victorie cu Norvegia. "Fetele si-au dorit foarte mult aceasta victorie. Au facut o prima repriza foarte buna, in a doua parte, cand s-au apropiat la doua goluri ne-a tresarit inima, dar asta e forta unei echipe mari, sa revina. A fost greu pentru ca nu mai aveam timeout, dar pana la urma a iesit totul bine. Eu spun ca fetele au revenit bine si importante sunt punctele obtinute azi. Ungaria a facut un joc mai bun, dar s-au relaxat prematur. Norvegia ramane o mare forta a handbalului feminin, chiar daca lipsesc unele jucatoare...

               07 Decembrie 2009

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Baluta, chinuit de Gica Hagi: "La Viitorul mi-a fost foarte greu"
                Alexandru Baluta a vorbit despre plecarea de la Viitorul si tratamentul dur pe care i-l aplica Gica Hagi. Fotbalistul in varsta de 26 de ani a...

                Gica Popescu nu-si explica situatia in care a ajuns Ianis Hagi
                Gica Popescu a vorbit despre Ianis Hagi, ajuns rezerva la Genk dupa un inceput excelent. Presedintele Viitorului spune ca nu are nicio...

                O tenismena de top si-a anuntat retragerea la doar 30 de ani: A plans in hohote in momentul anuntului
                O tenismena de top a anuntat, in timp ce plangea in hohote, ca nu va mai juca niciun meci oficial incepand de anul urmator. Este vorba despre...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor