Ziare.com
Romania invinge dramatic Rusia la rugby

Romania invinge dramatic Rusia la rugby

Reprezentativa Romaniei a invins dramatic echipa Rusiei, cu scorul de 22-20 (16-5), sambata, pe Stadionul Municipal din Botosani, in Rugby Europe International Championship 2019. ''Stejarii'' au obtinut victoria dupa ce oaspetii au irosit o ...

09 Martie 2019

Romania victorie rugby

Romania a zdrobit Brazilia la rugby

Romania a zdrobit Brazilia la rugby

Echipa nationala de rugby a Romaniei a surclasat selectionata similara a Braziliei, intr-o intalnire amicala disputata sambata seara pe stadionul Arcul de Triumf din Bucuresti. "Stejarii" s-au impus cu un categoric 56-5, dupa ce la pauza conduceau cu 35-0. Goricioaia si Radoi au reusit cate trei eseuri, Macovei si Poparlan si-au trecut si ei in cont cate unul, in timp ce de transformari s-au ocupat Samoa si Vlaicu. Toate incasarile de la acest meci vor merge catre familia fostului rugbist Andrei Burdusel, decedat in urma cu doua zile. De asemenea, cele doua echipe au tinut un minut de reculegere inaintea partidei in memoria tanarului care duminica ar fi implinit 18 ani...

24 Iunie 2017
  Nationala Romaniei de tineret, medalie importanta in Cupa Europei la rugby

  Nationala Romaniei de tineret, medalie importanta in Cupa Europei la rugby

  Nationala Under 18 a Romaniei a terminat pe podium la Rugby Europe U18 Trophy, a doua divizie valorica a acestei categorii de varsta, ''Stejareii'' invingand reprezentativa Germaniei cu 18-14 (8-7) in finala mica si cucerind astfel medaliile de bronz ale competitiei. Echipa antrenata de Cosmin Cioriciu, Danut Dumbrava si Horea Himpea a marcat eseul victoriei in ultimul minut de joc, dupa o presiune constanta in terenul de 22 al adversarilor. Titlul european a fost castigat de Rusia care a invins, in finala mare a competitiei, Olanda, cu 20-11...

  17 Aprilie 2017
   Romania castiga in cele din urma Rugby Europe Championship: Organizatorii si-au cerut scuze pentru o gafa uriasa

   Romania castiga in cele din urma Rugby Europe Championship: Organizatorii si-au cerut scuze pentru o gafa uriasa

   Romania a fost desemnata castigatoarea Rugby Europe Championship, editia 2017, fosta Cupa Europeana a Natiunilor, in urma victoriei cu 8-7 in fata Georgiei, duminica, la Bucuresti, dupa ce forul continental, Rugby Europe, declarase initial invingatoare formatia Georgiei Imediat dupa meci, oficialii Rugby Europe, for prezidat de romanul Octavian Morariu, au declarat Georgia castigatoare a competitiei, ca apoi sa revina si sa precizeze ca a fost o greseala tehnica, atribuind trofeul Romaniei. Victoria le-a adus ''Stejarilor'' atat Cupa ''Antim Ivireanu'', trofeu care se pune in joc in intalnirile directe, cat si, datorita noului regulament al Rugby Europe, titlul de campioana europeana a editiei 2017...

   20 Martie 20171 comentariu
    Victorie spectaculoasa pentru nationala Romaniei de rugby

    Victorie spectaculoasa pentru nationala Romaniei de rugby

    Reprezentativa de rugby a Romaniei a invins sambata dupa-amiaza nationala Belgiei, scor 33-17, intr-o partida din cadrul Rugby Europe Championship. Intalnirea a avut loc la Bruxelles, iar la pauza scorul a fost 14-0 in favoarea 'stejarilor'. Pentru reprezentativa noastra au punctat Cobden (doua eseuri), van Herdeen (un seu), Gordas (un eseu) si Vlaicu (un eseu si patru incercari transformate). A fost cel de-al patrulea meci jucat de nationala noastra in Rugby Europe Championship 2017, dupa:...

    11 Martie 2017
    Alte articole despre: Romania victorie rugby Belgia
     Romania invinge Rusia in Rugby Europe Championship Cup

     Romania invinge Rusia in Rugby Europe Championship Cup

     Nationala Romaniei a invins reprezentativa Rusiei cu scorul de 30-10 (14-0) intr-un meci contand pentru etapa a treia din Rugby Europe Championship (REC), disputat sambata pe stadionul ''Central'' din Soci. Punctele tricolorilor au venit prin eseurile reusite de Ionut Badiu ('9), Madalin Lemnaru ('26), Viorel Lucaci ('69) si Jody Rose ('80), primele doua transformate de Florin Vlaicu, si fructificarea a doua lovituri de pedeapsa, prin Valentin Calafeteanu ('46, '49). Gazdele au punctat prin Vasili Artemiev ('42, l.p.), Valeri Morozov (eseu, transformat, '79)...

     04 Martie 2017
     Alte articole despre: Romania Rusia rugby
      Victorie de rasunet pentru nationala Romaniei de rugby

      Victorie de rasunet pentru nationala Romaniei de rugby

      Reprezentativa de rugby a Romaniei a invins sambata dupa-amiaza nationala Spaniei, scor 13-3, intr-o partida din cadrul Rugby Europe Championship. Intalnirea a avut loc pe stadionul "Arcul de Triumf" din Capitala, iar scorul la pauza a fost 10-3. Florin Vaicu a fost cel care a adus toate punctele Romaniei. Pentru reprezentativa noastra urmeaza acum intalnirea cu Rusia, programata pe 4 martie...

      18 Februarie 2017
      Alte articole despre: Romania victorie Spania rugby
       Nationala de rugby, in mare forma: A treia victorie consecutiva

       Nationala de rugby, in mare forma: A treia victorie consecutiva

       Nationala de rugby a Romaniei a invins, sambata seara, reprezentativa Uruguayului cu scorul de 36-10 (22-3), intr-un meci test, ultimul din acest an, care a avut loc pe Stadionul national Arcul de Triumf din Capitala. Desi se anticipa ca partida va fi una usoara pentru tricolori in comparatie cu precedentele infruntari din aceasta luna, contra Statelor Unite si Canadei, nu a fost deloc asa, elevii lui Lynn Howells lovindu-se de un adversar foarte bine organizat si disciplinat, in special in defensiva...

       26 Noiembrie 2016
        Romania, victorie memorabila in fata Statelor Unite la rugby, intr-un meci test

        Romania, victorie memorabila in fata Statelor Unite la rugby, intr-un meci test

        Nationala Romaniei la rugby a reusit sambata seara o victorie importanta pentru palmaresul sau, in fata Statelor Unite, intr-o partida amicala care a avut loc la Bucuresti, pe stadionul Arcul de Triumf. Scorul a fost 23-10 pentru baietii nostri, care au reusit un meci foarte bun in compania unei echipe cu un clasament foarte bun in lume, americanii fiind pe locul 17 in clasamentul International Rugby Board. A fost o revansa a Romaniei dupa victoria celor din SUA de acum 2 ani, pe acelasi stadion, americanii castigand atunci cu 27-17...

        13 Noiembrie 2016
         Romania, victorie zdrobitoare cu Germania in Cupa Europeana a Natiunilor

         Romania, victorie zdrobitoare cu Germania in Cupa Europeana a Natiunilor

         Nationala Romaniei de rugby a obtinut o victorie zdrobitoare in fata Germaniei in Cupa Europeana a Natiunilor. "Stejarii" nu au avut nicio emotie in partida disputata la Iasi, castigand la o diferenta de 54 de puncte, scor 61-7. A fost o partida practic fara istoric, cu nu mai putin de opt eseuri pentru sportivii nostri. De asemenea, meciul cu Germania a fost si ultimul in tricoul nationalei pentru veteranul Ovidiu Tonita...

         12 Martie 2016
          Romania, victorie fabuloasa in Cupa Europei la rugby, in fata marii rivale Rusia

          Romania, victorie fabuloasa in Cupa Europei la rugby, in fata marii rivale Rusia

          Echipa nationala de rugby a Romaniei a depasit clar sambata la Iasi, reprezentativa similara a Rusiei, cu un scor greu de imaginat la inceputul jocului, 30-0! A fost 5-0 la pauza sambata, pe stadionul "Emil Alexandrescu" din Iasi, intr-un meci dominat clar de Calafeteanu si compania. ''Stejarii'' au reusit patru eseuri in acest meci si au obtinut astfel si punctul bonus ofensiv. Cele 4 eseuri au fost reusite de Burcea, Lucaci, Rose si Vlaicu...

          27 Februarie 20161 comentariu
           Nationala de rugby a Romaniei, o noua victorie in Cupa Europeana a Natiunilor

           Nationala de rugby a Romaniei, o noua victorie in Cupa Europeana a Natiunilor

           Echipa nationala de rugby a Romaniei a invins, sambata, in deplasare, echipa Spaniei, dupa ce "tricolorii" au reusit sa intoarca superb scorul in repriza a doua. Romania a fost condusa cu 6-0 in minutul 20, au redus din diferenta in minutul 27 printr-un eseu al lui Macovei, insa la pauza scorul era de 13-5 pentru spanioli, potrivit Dolce Sport. Dupa pauza, "tricolorii" au obtinut 11 puncte din patru transformari ale lui Vlaicu, iar Poparlan a reusit un eseu, astfel ca meciul s-a incheiat cu scorul de 21-18 pentru Romania...

           13 Februarie 20161 comentariu
            Nationala Romaniei da lovitura dupa Mondialul de rugby?

            Nationala Romaniei da lovitura dupa Mondialul de rugby?

            Nationala de rugby a Romaniei ar putea da lovitura dupa Cupa Mondiala din 2015. "Stejarii" ar putea fi inclusi in Turneul Celor Sase Natiuni, dupa cum lasa sa se inteleaga chiar antrenorul Lynn Howells. "La aceasta Cupa Mondiala am aratat ca putem marca eseuri si sa jucam rugby de calitate impotriva echipelor din primul esalon valoric. Ceea ce demonstreaza ca incet, incet ne apropiem de ele. Am demonstrat ca putem sa le facem fata si am creat aceasta posibilitate de a putea juca cu ele in mod regulat. Pentru mine a fost o Cupa Mondiala buna, ne-a dat aceasta sansa de a juca cu marile natiuni si tot ce pot sa sper e ca nu vor mai trece inca patru ani ca sa jucam cu echipele din primul esalon", a spus acesta pentru site-ul Federatiei Romane de Rugby...

            12 Octombrie 2015
             Eroul Romaniei a izbucnit in lacrimi dupa victoria incredibila de la Cupa Mondiala de rugby

             Eroul Romaniei a izbucnit in lacrimi dupa victoria incredibila de la Cupa Mondiala de rugby

             Mihai Macovei, autorul celor doua eseuri ale Romaniei din partida cu Canada, a vorbit despre succesl istoric obtinut in grupa D a Cupei Mondiale de rugby. Macovei a izbucnit in plans in timpul interviului si le-a dedicat victoria tuturor celor care au fost alaturi de "Stejari". "Prima repriza nu a fost atat de buna, in partea a doua nu am inceput bine, dar apoi am reusit sa ne concentram si am crezut in sansa noastra. Pentru mine este extroardinar, e prima mea victorie la Cupa Mondiala. Nu au fost eseurile mele, au fost eseurile echipei. Le multumesc tuturor spectatorilor din Romania, le dedic victoria!", a spus Mihai Macovei, dupa meci...

             06 Octombrie 20151 comentariu
              Victorie mare pentru nationala Romaniei de rugby

              Victorie mare pentru nationala Romaniei de rugby

              Echipa nationala de rugby a Romaniei a obtinut, vineri, una din cele mai importante victorii din ultimii ani. "Stejarii" au invins, la Bucuresti, reprezentativa statului Tonga, scor 19-18. Tonga este o adevarata forta in rugby-ul mondial, aflandu-se, in prezent, pe locul 11 clasamentul IRB, peste Italia si imediat in spatele Argentinei. Pentru romani anul 2013 se va incheia cu alte doua jocuri test extrem de interesante, la Bucuresti urmand a veni nationalele din Fiji, locul 13 mondial, si Canada, locul 14 in lume...

              09 Noiembrie 20131 comentariu
               Romania, victorie categorica in fata Rusiei in Cupa Europeana a Natiunilor

               Romania, victorie categorica in fata Rusiei in Cupa Europeana a Natiunilor

               Nationala de rugby a Romaniei a obtinut o victorie categorica in Cupa Europeana a Natiunilor, "stejarii" trecand de Rusia cu scorul de 33-3. Sportivii nostri au inceput tare partida disputata pe arena Arcul de Triumf din Bucuresti, Vlaicu fiind cel care a adus punctele noastre din prima repriza, transformand 3 lovituri de pedeapsa. Romanii s-au dezlantuit in actul secund, Zebega, Sarbu si Carpo izbutind sa culce balonul in terenul de tinta advers. Cu 3 eseuri, nationala noastra s-a distantat si a castigat in cele din urma fara probleme intalnirea cu Rusia...

               26 Februarie 2011

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Dan Petrescu, in razboi cu criticii dupa calificarea CFR-ului: "M-am saturat de trofee, nu mai am ce sa demonstrez in Romania!"
                Dan Petrescu, antrenorul celor de la CFR Cluj, ii ataca pe cei care l-au criticat dupa primele partide din sezon. Fericit si descatusat dupa ce...

                CFR Cluj invinge superb Astana si merge mai departe in Champions League
                CFR Cluj s-a calificat in turul II preliminar al Champions League dupa o victorie superba cu cei de la FC Astana. Ardelenii s-au impus cu scorul...

                Talpan lanseaza acuzatii grave: Cine vrea sa desfiinteze Steaua ca sa-l ajute pe Becali
                Florin Talpan, juristul Clubului Sportiv al Armatei Steaua, lanseaza acuzatii grave si sustine ca exista interes ca echipa de fotbal a...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor