Ziare.com
Un nou documentar despre emigrantii romani: Cum sunt prezentati de o televiziune din Spania (Video)

Un nou documentar despre emigrantii romani: Cum sunt prezentati de o televiziune din Spania (Video)

Postul public de televiziune spaniol TVE a difuzat, joi seara, un reportaj realizat in Romania si intitulat "Urmatoarea oprire: Bucuresti" despre emigrantii romani intorsi in tara, deveniti mai interesati de politica si care au avut un rol decisiv in ...

06 Martie 2015

  Rromi documentar poveste

  Ambasadorul Romaniei la Londra, surprins si dezamagit de documentarul cu imigrantii romani

  Ambasadorul Romaniei la Londra, surprins si dezamagit de documentarul cu imigrantii romani

  Ambasadorul Romaniei la Londra, Ion Jinga, se declara "surprins si extrem de dezamagit" de modul in care romanii din Marea Britanie sunt prezentati in documentarul Channel 4, apreciind ca prezentarea doar a aspectelor negative este incorecta si discriminatorie. "In urma publicarii, de catre postul de televiziune Channel 4, a sumarului de prezentare a documentarului, Ambasadorul Romaniei la Londra, dr. Ion Jinga, a transmis o scrisoare producatorului emisiunii, Katie Buchanan, exprimand surprinderea si dezamagirea cu privire la continutul mesajului de promovare si, totodata, speranta ca situatia va fi corectata, ca documentarul va avea un continut obiectiv si nu va prezenta o imagine distorsionata a ansamblului comunitatii romanesti din Marea Britanie", potrivit unui comunicat postat pe site-ul Ambasadei Romaniei la Londra...

  18 Februarie 20152 comentarii
   New York Times: Putin alfabetizati, copiii rromi se lupta pentru scoala (Video)

   New York Times: Putin alfabetizati, copiii rromi se lupta pentru scoala (Video)

   Situatia scolarizarii copiilor rromi din Romania a ajuns in atentia prestigioasei publicatii americane New York Times, care noteaza ca, foarte putin alfabetizati, copiii rromi se lupta pentru scolarizarea lor. In acest sens este prezentat documentarul "Scoala noastra", facut de o echipa de romani pe aceasta tema. In parte studiu de caz pe rasism inradacinat, in parte poveste sfasietoare despre drepturile omului, documentarul "Scoala noastra" observa felul in care oficialii unui mic oras de provincie din Transilvania incearca sa fenteze integrarea copiilor rromi in sistemul regulat de invatamant, se arata in articolul New York Times...

   18 Ianuarie 201331 comentarii
    Zilele cand Dumnezeu si-a luat liber. Amintiri dintr-un lagar nazist - Documentar

    Zilele cand Dumnezeu si-a luat liber. Amintiri dintr-un lagar nazist - Documentar

    Un supravietuitor al masacrului nazist din Polonia a dat un interviu presei britanice. El spune ca zilele in care se afla intr-un lagar de concentrare nazist erau ca si cum Dumnezeu si-ar fi luat liber. Samuel Willenburg are acum 89 de ani. El a fost inchis in lagarul nazist de la Treblinka. Postul BBC4 a realizat un documentar cu povestile supravietuitorilor, denumit "Death Camp Treblinka: Survivors Stories", scrie Inquisitr. Locul in care erau adusi cei care urmau sa fie executati se afla in Polonia, intr-o zona masiv impadurita. Lagarul fusese facut acolo pentru a putea ascunde cat mai bine atrocitatile care urmau sa fie comise...

    14 August 201211 comentarii
     O romanca de etnie rroma, la masa cu regina Elisabeta a II-a

     O romanca de etnie rroma, la masa cu regina Elisabeta a II-a

     O tanara romanca de etnie rroma din Marea Britanie a fost invitata la un dineu cu regina Elisabeta, dupa ce in urma cu doar sase luni vindea ziare. Ramona Constantin, in varsta de 27 de ani, se ocupa pana in urma cu sase luni de vanzarea revistei The Big Issue in Manchester, relateaza cotidianul The Guardian, in editia online. Acum ea s-a numarat printre invitatii la un dineu organizat in Manchester la care au participat regina Elisabeta si printul Philip. Tanara a fost selectata in acest grup in semn de apreciere pentru realizarile din Marea Britanie de cand a venit din Romania, in urma cu doi ani...

     26 Martie 201231 comentarii
      Viata grea a rromiilor romani de langa Torino - documentar in Italia (Video)

      Viata grea a rromiilor romani de langa Torino - documentar in Italia (Video)

      Dupa ce au fost subiectul unui scandal cu tema rasista, atat in Franta, cat si in Italia, rromii cu provenienta din Romania, care traiesc in Peninsula, sunt acum subiectul unui documentar realizat de doi jurnalisti italieni. Acestia prezinta povestile unor rromi care locuiesc in mizerie, in colonii la marginea orasului Torino, care nu au bani, locuri de munca sau scoli pentru copii. Documentarul are 26 de minute si prezinta o altfel de poveste a rromilor, care sustin ca le este dor de casa, dar care recunosc ca au fost nevoiti sa-si paraseasca tara din cauza faptului ca nu isi gasesc un loc de munca...

      16 Iulie 201127 comentarii

       Urmareste Ziare.com pe

       Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
        

       TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

       Reuters: Johnson & Johnson stia de cateva decenii ca exista azbest in pudra sa pentru copii
       Gigantul Johnson & Johnson (J&J) stia de cateva decenii ca in pudra pentru copii pe care o produce exista azbest, care poate provoca diverse boli,...

       ANM anunta vreme rea in toata tara cu cod galben si portocaliu de ninsori si viscol
       Administratia Nationala de Meteorologie a emis, vineri, mai multe atentionari de vreme rea pentru zilele urmatoare. Astfel, vineri de la ora...

       Instanta refuza extradarea jurnalistului turc de la Zaman ceruta de Erdogan
       Autoritatile turce cer extradarea jurnalistului Kamil Demirkaya pentru motive ideologice sau politice, ceea ce incalca regulile internationale, au...
       Platforma pentru solutionarea online a litigiilor