Ziare.com
Simona Halep si-a aflat viitoarea adversara de la Madrid

Simona Halep si-a aflat viitoarea adversara de la Madrid

Simona Halep si-a aflat viitoarea adversara din cadrul turneului WTA de la Madrid, acolo unde a ajus duminica in faza secunda, un turneu pe care romanca l-a castigat in 2016 si 2017. Romanca fosta lidera mondiala WTA, actualmente ajunsa pe locul 3 ...

05 Mai 20191 comentariu

Simona halep fed cup 2016

Florin Segarceanu, despre sansele Romaniei la castigarea Fed Cup

Florin Segarceanu, despre sansele Romaniei la castigarea Fed Cup

Capitanul nejucator al echipei Romaniei, Florin Segarceanu, a declarat, vineri, intr-o conferinta de presa sustinuta la Ostrava inaintea intalnirii cu Cehia din primul tur al Grupei Mondiale, ca nu e usor, dar nici imposibil ca reprezentantele tarii noastre sa castige actuala editie a Fed Cup. "Ne bucuram ca trofeul Fed Cup este aproape de noi aici (n.r. - trofeul se afla in posesia reprezentativei Cehiei) . Incercam sa ne obisnuim cu el. Ne dorim sa il avem acasa, sa fie alaturi de noi. Nu o sa fie usor, dar nici imposibil. Din pacate tragerea la sorti de anul asta nu ne-a fost foarte favorabila, dar pentru a castiga trofeul trebuie sa invingi pe oricine", a spus Segarceanu...

08 Februarie 20192 comentarii
Alte articole despre: Romania Cehia Fed Cup
  Record negativ pe care Simona Halep il bifeaza in premiera, de la intrarea in top 20 WTA, in 2013

  Record negativ pe care Simona Halep il bifeaza in premiera, de la intrarea in top 20 WTA, in 2013

  Simona Halep a bifat la Beijing a patra infrangere la rand in circuitul WTA, chiar daca acest esec din capitala Chinei este contabilizat ca un abandon, dupa doar un set disputat, scor 1-6. Halep, inca lidera mondiala WTA, avea deja trei infrangeri la rand inainte de aceasta partida, cu Kiki Bertens la Cincinnati in marea finala, cu Kaia Kanepi in primul tur la US Open si apoi cu Dominika Cibulkova la Wuhan. Simona Halep a abandonat in primul tur la Beijing Este pentru prima data cand, de la intrarea in top 20 WTA, in 2013, eleva lui Darren Cahill pierde 4 meciuri oficiale in circuitul WTA la rand, reusind de fiecare data sa se redreseze pana acum, cand a mai contabilizat 3 esecuri consecutive...

  30 Septembrie 20184 comentarii
   Ghinion pentru Romania la tragerea la sorti din Fed Cup

   Ghinion pentru Romania la tragerea la sorti din Fed Cup

   Romania si-a aflat, marti dupa-amiaza, adversara din primul tur al Grupei Mondiale a Fed Cup 2019. Fetele noastre au avut ghinion la tragerea la sorti ce s-a desfasurat la Londra, urmand sa intalneasca una dintre finalistele din acest an, Cehia. Partida dintre cele doua reprezentantive se va disputa anul viitor, in Cehia, pe 9 si 10 februarie, anunta Federatia Romana de Tenis. Romania s-a calificat in Grupa Mondiala dupa ce a castigat barajul de promovare cu Elvetia. Echipa noastra, formata din Simona Halep, Sorana Cirstea, Irina Camelia Begu si Mihaela Buzarnescu, cu Florin Segarceanu, capitan-nejucator, si Alina Tecsor, antrenor, a invins cu 3-1 in meciul disputat la Sala Polivalenta din Cluj-Napoca...

   24 Iulie 20182 comentarii
    Simona Halep anunta ce obiective mai are in cariera

    Simona Halep anunta ce obiective mai are in cariera

    Ajunsa pe locul 1 in clasmentul WTA si intrata in posesia unui titlu de Grand Slam dupa victoria de la Roland Garros, Simona Halep a anuntat ce obiective mai are in cariera. Romanca marturiseste ca acum isi doreste sa castige o medalie olimpica si sa aduca trofeul Fed Cup in Romania. "Imi doresc sa castig o medalie la Olimpiada si trofeul Fed Cup. Nu e usor la Fed Cup. Jucatoarele din echipa trebuie sa fim unite, sa ne transmitem energie pozitiva. E greu sa te adaptezi pentru ca joci foarte putin...

    19 Iulie 2018
     Simona Halep, invinsa de Karolina Pliskova in sferturi la Madrid

     Simona Halep, invinsa de Karolina Pliskova in sferturi la Madrid

     Simona Halep a fost eliminata, joi, in sferturile de finala ale turneului de la Madrid. Castigatoarea ultimelor doua editii ale competitiei din capitala Spaniei a pierdut intalnirea cu favorita numarul 6, Karolina Pliskova. Tenismena din Cehia s-a impus in doua seturi, cu 6-4, 6-3, la capatul unui joc care s-a incheiat dupa doar o ora si 9 minute. Pliskova pune astfel capat seriei de 15 victorii consecutive obtinute de Simona Halep la Madrid, dupa un meci in care a fost superioara la toate capitolele...

     10 Mai 201830 comentarii
      Simona Halep vs Karolina Pliskova, in sferturi la Madrid

      Simona Halep vs Karolina Pliskova, in sferturi la Madrid

      Simona Halep o va intalni pe Karolina Pliskova in sferturile de finala ale turneului de la Madrid. Dupa ce in optimi a invins-o pe Kristyna Pliskova, tenismena noastra o va infrunta acum pe sora mai cunoscuta a acesteia, intr-o partida ce va avea loc joi, la o ora ce va fi anuntata ulterior de organizatori. Jucatoarea aflata pe locul 6 in clasamentul WTA a trecut in optimile de finala de americanca Sloane Stephens, scor 6-2, 6-3. Simona Halep si Karolina Pliskova s-au mai intalnit de 7 ori pana in prezent, scorul fiindu-i favorabil romancei, cu 6-1:...

      09 Mai 2018
       Simona Halep face un anunt surprinzator: Renunta la operatia de la nas?

       Simona Halep face un anunt surprinzator: Renunta la operatia de la nas?

       Simona Halep a facut un anunt surprinzator de la Miami, acolo unde se afla in aceasta perioada pentru a paricipa la un turneu WTA. Intrebata de americani cand se va opera de deviatie de sept, asa cum anuntase in iarna, Simona a parut extrem de nehotarata. Mai mult, ea a lasat chiar impresia ca se gandeste sa renunte la intentia de a se opera. "Nu sunt asa sigura acum, doctorii mi-au spus ca trebuie s-o fac, dar vom vedea", a declarat aceasta, potrivit Miami Herald...

       23 Martie 20164 comentarii
        Simona Halep a reusit lovitura zilei in Fed Cup (Video)

        Simona Halep a reusit lovitura zilei in Fed Cup (Video)

        Simona Halep a reusit lovitura zilei in meciurile disputate sambata in Fed Cup. Oficialii competitiei au ales pentru aceasta categorie un punct castigat de romanca in meciul cu Pliskova, disputat in Sala POlivalenta din Cluj. In primul set al partidei, la scorul de 2-2, Pliskova a reusit sa puna o "scurta" in terenul Simonei, insa romanca a alergar formidabil pana aproape de fileu si a retrimis mingea in terenul advers. A fost un punct superb castigat de Halep, iar oficialii Fed Cup l-au desemnat lovitura zilei...

        07 Februarie 20161 comentariu
         Totul pentru victorie: Simona Halep si-a "spionat" prima adversara din Fed Cup

         Totul pentru victorie: Simona Halep si-a "spionat" prima adversara din Fed Cup

         Simona Halep pare extrem de hotarata sa faca meciuri mari in disputa dintre Romania si Cehia, din sferturile de finala ale Fed Cup. Numarul 3 WTA a recurs chiar la o strategie mai putin obisnuita, ea "spionandu-si" prima adversara. Potrivit postului DolceSport, dupa conferinta de presa sustinuta vineri alaturi de echipa Romaniei, Simona a luat loc in tribunele Salii Polivalente din Cluj. Jucatoarea noastra a urmarit antrenamentul Karolinei Pliskova, prima sa adversara din duelul Romania - Cehia...

         05 Februarie 20167 comentarii
          Simona Halep, mesaj de ultima ora inaintea meciului din Fed Cup (Video)

          Simona Halep, mesaj de ultima ora inaintea meciului din Fed Cup (Video)

          Simona Halep, cea mai buna jucatoare de tenis a Romaniei, a transmis joi un mesaj de la Cluj, orasul care va gazdui meciul de Fed Cup cu Cehia. Numarul 3 WTA i-a invitat pe romani sa fie alaturi de echipa noastra in duelul cu detinatoarea trofeului. "Noi suntem deja la Cluj, va asteptam si pe voi sa ne sustineti. Hai Romania!", a tramsmis Halep. Intalnirea dintre Romania si Cehia, din Grupa Mondiala a Fed Cup, se va disputa pe 6 si 7 februarie la Cluj...

          04 Februarie 2016
           Ce spune Kvitova despre Simona Halep inaintea duelului din Fed Cup

           Ce spune Kvitova despre Simona Halep inaintea duelului din Fed Cup

           Petra Kvitova, cea mai buna jucatoare a Cehiei, a vorbit despre anticipatul duel cu Simona Halep din Fed Cup. Numarul 9 WTA marturiseste ca Simona este in continuare o sportiva redutabila, desi nu se afla in cea mai buna forma momentan. "Ramane o jucatoare de top 10 si, desi nu este in cea mai buna forma, poate juca foarte bine. Cred ca este genul de jucatoare care joaca bine si in Fed Cup, deci va fi interesant sa joc impotriva ei", a spus Kvitova, potrivit DolceSport. Intalnirea dintre Romania si Cehia, din Grupa Mondiala a Fed Cup, se va disputa pe 6 si 7 februarie la Cluj...

           02 Februarie 2016
            Infrangerea neasteptata de la Australian Open ii da planurile peste cap Simonei Halep: Iata ce urmeaza pentru romanca

            Infrangerea neasteptata de la Australian Open ii da planurile peste cap Simonei Halep: Iata ce urmeaza pentru romanca

            Infrangerea socanta pentru multi suferita in chiar primul tur de la Australian Open ii da peste cap planurile Simonei Halep, care se vede pusa in situatia de a-si regandi strategia pentru acest debut de sezon. Numarul 2 WTA a explicat la conferinta de presa de la Melbourne care sunt planurile ei pentru urmatoarele doua luni. "In mod normal, Fed Cup, apoi poate Dubai si Doha." Simona Halep, despre eliminarea de la Australian Open si viitorul sau...

            19 Ianuarie 20161 comentariu
             Simona Halep vrea sa dea lovitura in 2016 alaturi de Darren Cahill: Miza mai putin stiuta a sezonului

             Simona Halep vrea sa dea lovitura in 2016 alaturi de Darren Cahill: Miza mai putin stiuta a sezonului

             Simona Halep a anuntat recent ca va colabora cu antrenor Darren Cahill in sezonul urmator, unul foarte important pentru jucatoarele din circuitul profesionist. Asta pentru ca in vara anului 2016 se vor disputa in Brazilia, la Rio, Jocurile Olimpice, o sansa destul de rara pentru jucatorii de tenis de a-si imbogati palmaresul cu o performanta de rasunet. Conform jurnalistilor de la portalul Vavel, una din mizele mai putin cunoscute ale Simonei in 2016 va fi tocmai un rezultat bun, poate chiar o medalie, la Olimpiada...

             06 Noiembrie 2015
              Simona Halep vine cu o veste excelenta

              Simona Halep vine cu o veste excelenta

              Simona Halep a ratat ultimul meci al echipei de Fed Cup, cu Canada, insa nu vrea sa lipseasca de la intalnirea cu Cehia. Sportiva noastra a anuntat, la Dolce Sport, ca va fi prezenta la meciurile cu Cehia de anul urmator. "Anul acesta a fost foarte dificil. Am fost foarte obosita si am preferat sa las pe cineva care e apt si sa joace tenisul cel mai bun. De aceea am considerat sa nu ma duc", a explicat Simona Halep. Romania va intalni Cehia in Grupa Mondiala I a Fed Cup, pe 6 si 7 februarie 2016...

              04 Iunie 20151 comentariu
               Avertisment pentru Simona Halep: N-o sa-si permita cineva sa faca asta

               Avertisment pentru Simona Halep: N-o sa-si permita cineva sa faca asta

               Simona Halep a fost avertizata voalat de fostul jucator de tenis, Florin Segarceanu, care considera ca numarul 3 WTA nu poate lipsi de la cel mai important meci al echipei de Fed Cup. "Tricolorele" vor intalni reprezentativa Cehiei in sferturile de finala ale Fed Cup, iar Segarceanu este de parere ca nicio jucatoare din echipa noastra nu va avea scuze daca va refuza convocarea. Fostul sportiv mai spune ca oficialii Federatiei Romane de Tenis ar trebui sa opteze pentru o arena cu zgura. "Ca suprafata de joc, daca e sa ne luam dupa Kvitova, ar trebui sa jucam pe zgura, dar ea cam joaca bine pe orice tip de teren. Asa, acum, la prima impresie, cred ca zgura ne-ar avantaja pe noi. De aceasta data ma cam indoiesc de faptul ca o sa mai fie vreo absenta din lotul nostru sau ca o sa-si permita cineva sa faca asta. Este totusi un meci din prima Grupa Mondiala!...

               04 Iunie 20152 comentarii

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Probleme la nationala de tineret a Romaniei inaintea semifinalei de la Euro: "Incercam sa-i aducem cu picioarele pe pamant"
                Selectionerul nationalei de tineret a Romaniei, Mirel Radoi, a marturisit ca se confrunta cu o problema aparte, el avand dificultati in a-i face pe...

                Simona Halep urca in clasamentul pentru Turneul Campioanelor
                Simona Halep a reusit sa-si asigure un salt in clasamentul WTA Race, ce conteaza pentru calificarea la Turneul Campioanelor. Dupa victoria...

                Reactia Simonei Halep dupa victoria de la Eastbourne
                Simona Halep a vorbit despre victoria pe care a obtinut-o in meciul cu Polona Hercog, din optimile de finala ale turneului de la Eastbourne....
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor