Ziare.com

Tadici cristina neagu nationala handbal

Tadici pune presiune pe nationala Romaniei si dupa locul 3 la Mondiale: Ce obiectiv le-a fixat jucatoarelor

Tadici pune presiune pe nationala Romaniei si dupa locul 3 la Mondiale: Ce obiectiv le-a fixat jucatoarelor

Gheorghe Tadici pune presiune pe nationala feminina de handbal a Romaniei si dupa ce "tricolorele" au incheiat pe locul al treilea Campionatul Mondial din Danemarca. Fostul selectioner sustine ca se bucura pentru rezultatul primei reprezentative, insa avertizeaza ca vom avea o mare problema daca acesta nu va fi urmat si de o calificare la Jocurile Olimpice. "Ma bucur mult pentru echipa si pentru handbalul romanesc. Totusi, daca aceasta clasare pe locul 3 in lume nu va fi urmata si de o calificare la Jocurile Olimpice din 2016, atunci avem o mare problema", a spus Tadici pentru Adevarul...

21 Decembrie 20154 comentarii
  O nationala in conflict cu trecutul. Cum se contrazice Tadici

  O nationala in conflict cu trecutul. Cum se contrazice Tadici

  Nationala feminina de handbal a Romaniei are evolutii entuziasmante la Campionatul Mondial din Danemarca, insa performanta remarcabila a "tricolorelor" este umbrita de un conflict care nu isi are rostul. Gheorghe Tadici, vesnicul nemultumit al handbalului autohton, isi face simtita prezenta si la acest turneu final, desi nu se mai afla de ani de zile la conducerea primei reprezentative. Tehnicianul in varsta de 63 de ani a comentat in stilul sau caracteristic jocurile Romaniei de la Mondial, provocand o reactie acida din partea celei mai bune jucatoare din echipa noastra, Cristina Neagu...

  18 Decembrie 20152 comentarii
   Gheorghe Tadici, pus la zid dupa calificarea Romaniei: Sa-si ceara scuze! - Interviu

   Gheorghe Tadici, pus la zid dupa calificarea Romaniei: Sa-si ceara scuze! - Interviu

   Fostul selectioner Gheorghe Tadici este pus la zid dupa ce echipa nationala de handbal feminin a Romaniei a reusit o calificare magnifica in semifinalele Campionatului Mondial din Danemarca. Una dintre cele mai mari jucatoare din istoria handbalului mondial, Mariana Tirca, i-a cerut lui Tadici, intr-un interviu acordat Ziare.com sa-si ceara scuze pentru afirmatiile facute saptamana trecuta la adresa jucatoarelor din echipa nationala. Scandal urias la nationala de handbal a Romaniei: Tadici acuza o selectie "pe pile"...

   17 Decembrie 20156 comentarii
    Scandal urias la nationala de handbal a Romaniei: Tadici acuza o selectie "pe pile"

    Scandal urias la nationala de handbal a Romaniei: Tadici acuza o selectie "pe pile"

    Nationala feminina de handbal a Romaniei este lovita de un scandal urias dupa infrangerea suferita in fata Spaniei la Campionatul Mondial din Danemarca. Fostul selectioner al "tricolorelor", Gheorghe Tadici, acuza ca lotul pentru turneul final a fost selectionat "pe pile". Acesta da ca exemplu selectia Patriciei Vizitiu, jucatoare despre care spune ca n-a prins nici lotul la echipa ei de club in ultima luna, acuzand ca handbaliste care au aratat o forma mult mai buna au fost lasate acasa. "Domnule, eu va intreb atat: Pe ce criterii a fost selectionata Vizitiu? Doar ca este stangace? Tacalie a jucat bine pe postul ei. Vizitiu, la ultimele patru meciuri oficiale la echipa de club, nu a fost pe foaia de joc, n-a intrat intre cele 16 jucatoare. Cum poate fi selectionata o astfel de jucatoare? N-a jucat deloc in ultima luna, retineti!...

    09 Decembrie 20152 comentarii
     Cristian Gatu, dur dupa infrangerea Romaniei cu Norvegia - interviu

     Cristian Gatu, dur dupa infrangerea Romaniei cu Norvegia - interviu

     Cristian Gatu a comentat infrangerea drastica suferita de nationala feminina de handbal a Romaniei in meciul de debut de la Campionatul European ce are loc in aceste zile in Ungaria si Croatia. Intr-un interviu acordat Ziare.com, fostul presedinte al Federatiei Romane de Handbal catalogheaza "foarte slab" jocul "tricolorelor" din partida cu Norvegia, scor 19-27. Fostul mare handbalist roman avertizeaza ca, daca jucatoarele antrenate de Gheorghe Tadici vor juca la fel si cu Danemarca, atunci n-avem nicio sansa...

     08 Decembrie 20145 comentarii
      Pierdere uriasa pentru nationala Romaniei inaintea meciului cu Ungaria

      Pierdere uriasa pentru nationala Romaniei inaintea meciului cu Ungaria

      Nationala feminina de handbal a Romaniei a suferit o pierdere uriasa inaintea meciului cu Ungaria, de la Campionatul Mondial din Serbia. Selectionerul Gheorghe Tadici nu se va putea baza in meciul cu reprezentativa maghiara pe, poate, cea mai buna jucatoare din lot, Cristina Neagu. Sportiva legitimata la Buducnost Podgorica nu a participat la ultimul antrenament al nationalei si are sanse minime sa poate fi folosita in meciul de joi seara, anunta DigiSport. Neagu a privit sedinta de pregatire de pe marginea terenului, avand o punga cu gheata pe genunchiul stang...

      12 Decembrie 20131 comentariu
       Cristina Neagu multumeste fanilor dupa primul meci la Mondialele de handbal

       Cristina Neagu multumeste fanilor dupa primul meci la Mondialele de handbal

       Cristina Neagu, una dintre cele mai cunoscute jucatoare din echipa nationala de handbal feminin, a vorbit dupa primul meci disputat de Romania la Campionatul Mondial de handbal, in fata Tunisiei. Prima partida a fost castigata de fetele noastre cu 27-17, dupa un meci controlat de elevele lui Tadici de la un capat la altul. Neagu a dorit sa multumeasca fanilor care au fost alaturi de nationala la Novi Sad, in primul meci, castigat cu Tunisia: "Le multumim celor care sunt aici, in Serbia, alaturi de noi. Eu, una, le-am simtit lipsa de sase luni, de cand joc in strainatate, departe de tara. Imi era dor de atmosfera de la nationala, la un turneu final. Imi doream sa aud scandandu-se numele tarii mele si a colegelor mele.", a declarat Cristina Neagu, dupa cum arata Gazeta Sporturilor...

       08 Decembrie 20131 comentariu
        Nationala Romaniei, in fata debutului la Campionatul Mondial de handbal

        Nationala Romaniei, in fata debutului la Campionatul Mondial de handbal

        Nationala feminina de handbal a Romaniei va debuta, sambata seara, la Campionatul Mondial din Serbia. "Tricolorele" lui Gheorghe Tadici vor avea parte de un adversar abordabil, insa destul de periculos, in prima partida din faza grupelor, este vorba despre reprezentativa Tunisiei. Intalnirea incepe la ora 20.15 si va fi transmisa in direct pe site-ul Ziare.com. La TV, nationala noastra va putea fi vazuta pe postul DolceSport1. Selectionerul Gheorghe Tadici pare tentat sa adopte o tactica ceva mai putin obisnuita, in sensul ca vrea sa isi lase in afara lotului cele mai bune jucatoare!...

        07 Decembrie 20131 comentariu
         Nationala Romaniei, victorie la scor inaintea Campionatului Mondial

         Nationala Romaniei, victorie la scor inaintea Campionatului Mondial

         Nationala feminina de handbal a Romaniei a castigat la scor ultimul meci test inaintea debutului la Campionatul Mondial. "Tricolorele" pregatite de Gheorghe Tadici s-au impus, scor 28-18, in fata reprezentativei Angolei. Cea mai buna handbalista a Romaniei, Cristina Neagu, a avut o evolutie apreciata, reusind sa inscrie patru goluri, la fel ca Elisei si Tacalie, golgheterele echipei noastre in partida de miercuri. Echipa natioanla de handbal feminin va participa la Campionatul Mondial din Serbia, programat intre 6 si 22 decembrie...

         04 Decembrie 20131 comentariu
          Cristian Gatu, despre sansele Romaniei la Europeanul de handbal feminin - Interviu

          Cristian Gatu, despre sansele Romaniei la Europeanul de handbal feminin - Interviu

          Cristian Gatu a vorbit pentru site-ul Ziare.com despre sansele nationalei feminine de handbal a Romaniei la Campionatul European din Serbia, ce-si are startul marti. Selectionerul Gheorghe Tadici are ca obiectiv principal calificare la Jocurile Olimpice din 2016, iar in ceea ce priveste Europeanul de anul acesta, presedintele Federatiei Romane de Handbal spune ca a impus ca obiectiv doar iesirea din prima grupa. "Obiectivul e calificarea la Jocurile Olimpice din 2016. Aici, in Serbia, avem ca obiectiv iesirea din grupa preliminara, iar apoi pas cu pas", a declarat Cristian Gatu pentru Ziare.com...

          04 Decembrie 20122 comentarii

           Urmareste Ziare.com pe

           Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
            

           TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

           Ronaldinho ar putea reveni in fotbal la o echipa anonima: Negociaza cu un club din Malta!
           La patru ani de la momentul in care s-a retras din fotbal, brazilianul Ronaldinho este gata sa revina in competitii la o echipa anonima....

           Mihaela Buzarnescu, eliminata dramatic la Lausanne: A condus cu 6-1, 5-2!
           Mihaela Buzarnescu a fost eliminata dramatic, joi, in turul doi al turneului de la Lausanne. Tenismena romana aflata pe locul 55 in ierarhia WTA...

           CFR Cluj da o mare lovitura pe piata transferurilor: Aduce un atacant trecut pe la Monaco si Everton
           CFR Cluj s-a calificat, miercuri seara, in turul doi preliminar al Ligii Campionilor si e pe punctul de a realiza un transfer important. Fanatik...
           Platforma pentru solutionarea online a litigiilor