Ziare.com
Romania si-a aflat grupa de calificare din preliminariile EURO 2020. Vom infrunta o fosta campioana mondiala

Romania si-a aflat grupa de calificare din preliminariile EURO 2020. Vom infrunta o fosta campioana mondiala

Romania a fost repartizata in grupa F a preliminariilor pentru Campionatul European din 2020, acolo unde vom intalni nationalele din Spania, Norvegia, Suedia, Malta si Insulele Feroe, intr-o tragere la sorti care a avut loc duminica la Dublin, ...

02 Decembrie 201810 comentarii

Televizare muntenegru romania

Nations League: Romania rezista eroic in 10 oameni in fata Serbiei si scoate un egal chinuit

Nations League: Romania rezista eroic in 10 oameni in fata Serbiei si scoate un egal chinuit

Romania si Serbia au incheiat la egalitate, scor 0-0, in al patrulea meci din Liga Natiunilor, echipa noastra continuand o serie frumoasa de meciuri fara infrangere, e drept rezistand eroic pe Arena Nationala, sarbii ratand un penalti in minutul 44. Dusan Tadici de la Ajax a fost cel care ne-a mai permis sa speram in acest clasament din Nations League, sutand peste poarta la finalul primei parti, atunci cand Gabi Tamas a luat rosu direct si a trebuit sa rezistam o jumatate de meci in 10 oameni. In primele minute de la Bucuresti nu s-a jucat fotbal, arbitrul Blom a intrerupt jocul din cauza suporterilor romani de la peluza, care au inceput un show pirothenic, cu multe torte si fumigene care cel mai probabil ne vor face pasibili de o noua suspendare, asa cum s-a intamplat si la meciul de acasa cu Muntenegru, jucat fara spectatori la debutul in Nations League...

14 Octombrie 201813 comentarii
  Romania debuteaza cu stangul in Liga Natiunilor

  Romania debuteaza cu stangul in Liga Natiunilor

  Echipa nationala a Romaniei a terminat la egalitate, scor 0-0, cu Muntenegru, in primul meci din Liga Natiunilor. Meciul s-a disputat pe stadionul Ilie Oana, dar fara spectatori, din cauza unei decizii a UEFA. Jocul tricolorilor nu a stralucit, insa am avut cateva ocazii la poarta muntenegrenilor, ratate de Mitrita, Keseru si Chipciu. Echipa noastra a avut si probleme medicale, iar Vlad Chiriches si Mihai Pintilii au parasit terenul accidentati...

  07 Septembrie 201813 comentarii
   Orban ii cere lui Dragnea sa "o tina acasa" pe Dancila, pentru ca dinamiteaza relatiile internationale ale Romaniei

   Orban ii cere lui Dragnea sa "o tina acasa" pe Dancila, pentru ca dinamiteaza relatiile internationale ale Romaniei

   Ludovic Orban ii cere lui Liviu Dragnea sa "o tina acasa" pe Viorica Dancila, avertizand ca, "daca o mai lasa sa umble libera prin lume, va ajunge un pericol public la adresa relatiilor internationale ale Romaniei". Solicitarea a fost facuta joi, la o zi dupa ce premierul Viorica Dancila a facut Romania de ras in Muntenegru, confundand numele capitalei in care se afla in vizita oficiala, cu cel al capitalei Kosovo, stat nerecunoscut de tara noastra. Citeste mai multe despre: Gafa diplomatica a premierului roman: "Ma bucur sa ma aflu aici, la Pristina", a spus Dancila, care era la Podgorita (Video)Cele mai bune glume dupa gafa monumentala a lui Dancila, care a confundat Podgorita cu Pristina...

   26 Iulie 201818 comentarii
    Romania invinge Chile dupa un meci spectaculos

    Romania invinge Chile dupa un meci spectaculos

    Echipa nationala a Romaniei a castigat meciul amical disputat impotriva statului Chile, scor 3-2, la Graz (Austria). Lipsita de mai multi jucatori importanti, echipa lui Cosmin Contra a facut un meci bun, in care si-a aratat insa si hibele din defensiva. Echipa noastra a deschis scorul in minutul 13, dupa o actiune individuala a lui Nicusor Stanciu, dar a fost egalata in minutul 30, la scurt timp dupa ce Chile a ramas in inferioirtate numerica. Maripan a punctat cu o lovitura de cap si a stabilit scorul pauzei, 1-1...

    31 Mai 20184 comentarii
     Avancronica meciului dintre Romania si Chile: Iata ce televiziune va transmite jocul in direct

     Avancronica meciului dintre Romania si Chile: Iata ce televiziune va transmite jocul in direct

     Echipa nationala a Romaniei va disputa joi o partida amicala impotriva selectionatei statului Chile. Meciul va avea loc la Graz, pe stadionul Sportzentrum Graz-Weinzodl. Partida va incepe la ora 16:00, ora locala, 17:00 in Romania, si va fi transmisa in direct de Pro Tv, anunta Federatia Romana de Fotbal. Ultima intalnire intre cele doua reprezentative s-a disputat pe 13 iunie 2017, la Cluj, tricolorii impunandu-se cu scorul de 3-2, prin golurile marcate de Bogdan Stancu, Nicolae Stanciu si Alexandru Baluta...

     31 Mai 2018
      Romania obtine a doua victorie la rand la Campionatul Mondial de handbal

      Romania obtine a doua victorie la rand la Campionatul Mondial de handbal

      Echipa nationala a Romaniei a repurtat a doua victorie la rand la Campionatele Mondiale de handbal din Germania, scor 31-28 in fata fetelor din Slovenia, dupa o partida extrem de dificila avuta in fata echipei care a invins sambata Franta. Prima repriza a fost la inceput una dominata de Slovenia, care venea dupa meciul minunat cu Franta, vicecampioana olimpica in exercitiu, meci castigat de slovene cu 24-23. Inceputul a fost excelent pentru ex-iugoslave, care au condus pe tabela cu 5-1, dupa goluri prea simple luate de fetele noastre...

      03 Decembrie 20172 comentarii
       Romania pierde cu Muntenegru si nu mai are nicio sansa de calificare la Cupa Mondiala

       Romania pierde cu Muntenegru si nu mai are nicio sansa de calificare la Cupa Mondiala

       Echipa nationala a Romaniei a ramas si fara ultima sansa de calificare la Cupa Mondiala din 2018 dupa ce a pierdut in Muntenegru, scor 1-0. In meciul ultimei sanse, Christoph Daum a adoptat o tactica ultradefensiva, iar jocul a fost unul cu adevarat penibil din partea fotbalistilor nostri. Meciul cu Muntenegru este doar ultimul dintr-o serie in care am fost departe de fotbalul adevarat, iar in curand este posibil sa scapam de selectionerul Christoph Daum, cel mai bine platit antrenor din istoria nationalei...

       04 Septembrie 201750 comentarii
        Muntenegru - Romania: Echipele probabile si televizarea meciului decisiv din preliminariile CM 2018

        Muntenegru - Romania: Echipele probabile si televizarea meciului decisiv din preliminariile CM 2018

        Nationala Romaniei va infrunta reprezentativa Muntenegrului, luni seara, intr-un meci decisiv pentru calificarea la barajul pentru Cupa Mondiala din 2018. Duelul va avea loc pe Gradski Stadion, din Podgorica, iar echipa noastra trebuie sa obtina cele trei puncte pentru a avea in continuare sanse de a prinde locul secund in grupa, cel care poate asigura calificarea la baraj. Inaintea acestui meci, clasamentul grupei arata astfel: 1. Polonia 16 puncte,...

        04 Septembrie 2017
         Romania - Armenia: Echipele probabile si televizarea meciului decisiv din preliminarii

         Romania - Armenia: Echipele probabile si televizarea meciului decisiv din preliminarii

         Romania va intalni Armenia, vineri de la ora 21:45, intr-un meci decisiv pentru calificarea la barajul pentru Cupa Mondiala din 2018. Confruntarea va avea loc pe National Arena, iar un eventual insucces ne va scoate complet din calculele pentru locul doi, care poate duce la baraj. Inaintea acestui meci, clasamentul arata astfel: 1. Polonia 16 puncte, 2. Muntenegru 10p, 3. Danemarca 10p, 4. Romania 6p, 5. Armenia 6p, 6. Kazahstan 2p. Din echipa noastra lipseste mijlocasul Eric Bicfalvi, accidentat. Denis Alibec si Constantin Budescu nu au fost convocati...

         01 Septembrie 20173 comentarii
          Polonia - Romania: Echipele probabile si ultimele informatii inaintea acestui meci decisiv

          Polonia - Romania: Echipele probabile si ultimele informatii inaintea acestui meci decisiv

          Echipa nationala a Romaniei va intalni, sambata de la ora 21:45, Polonia, intr-un meci din Grupa E a preliminariilor pentru Cupa Mondiala din 2018, ce va fi organizata de Rusia. Acesta este considerat meciul ultimei sanse pentru formatia pregatita de Christoph Daum in vederea prinderii unui loc ce duce la barajul la Cupa Mondiala din 2018. Conform formatului competitiei, echipele clasate pe primul loc in fiecare grupa vor merge direct la turneul final, iar cele mai bune ocupante ale locului doi vor juca un meci de baraj...

          10 Iunie 2017
           Polonia - Romania: Ce post TV transmite meciul in tara noastra

           Polonia - Romania: Ce post TV transmite meciul in tara noastra

           Echipa nationala de fotbal a Romaniei va disputa sambata un meci esential in cursa pentru a prinde locul de baraj la Cupa Mondiala din 2018. Partida de la Varsovia va fi televizata in tara noastra de postul TVR 1. Meciul va fi LIVE Text si pe Ziare.com. Partida este programata sambata, de la ora 21:45, in preliminariile pentru Cupa Mondiala. Trei zile mai tarziu vom disputa un meci amical cu Chile, la Cluj. Daca nu vom invinge Polonia, vom rata mai mult ca sigur prezenta la barajul pentru Cupa Mondiala din 2018...

           09 Iunie 2017
            Preliminarii CM 2018: Romania si Danemarca, remiza alba care ne indeparteaza de Mondiale

            Preliminarii CM 2018: Romania si Danemarca, remiza alba care ne indeparteaza de Mondiale

            Romania si Danemarca au terminat la egalitate, scor 0-0, in runda cu numarul 5 a preliminariilor Campionatului Mondial din 2018, dupa o partida in care echipa noastra s-a departat si mai mult de calificarea in Rusia. Romania a inceput bine partida cu Danemarca, ajutata fiind si de cei peste 20.000 de fani care au populat Cluj Arena si au creat o frumoasa atmosfera de mare meci. Marea problema a Romaniei in primul mitan a fost ca a ratat foarte mult, iar la cuvant, la acest capitol, s-a inscris in special Claudiu Keseru, omul care a irosit 3 ocazii uriase de gol...

            26 Martie 201721 comentarii
             Romania, in preliminariile pentru Cupa Mondiala 2018: Ce post TV va transmite meciurile in tara noastra

             Romania, in preliminariile pentru Cupa Mondiala 2018: Ce post TV va transmite meciurile in tara noastra

             Echipa nationala a Romaniei va disputa doua meciuri cruciale in preliminariile pentru Cupa Mondiala din 2018, organizata de Rusia. "Tricolorii" vor avea primul meci sambata, de la ora 19:00, in deplasare cu Armenia. Confruntarea va fi televizata de postul TVR 1 si va putea fi urmarita in reluare pe Digi Sport, dupa miezul noptii. Apoi, marti, tricolorii vor avea un nou meci complicat, in deplasare cu Kazakhstan, de la ora 19:00...

             07 Octombrie 2016
              Romania castiga turneul preolimpic din Danemarca, dupa o remiza dramatica in fata Muntenegrului

              Romania castiga turneul preolimpic din Danemarca, dupa o remiza dramatica in fata Muntenegrului

              Echipa nationala a Romaniei la handbal feminin a remizat in al treilea meci de la turneul preolimpic de la Aarhus, din Danemarca, cu echipa Muntenegrului, calificata si ea la Rio, scor 23-23. Cu calificarea in Brazilia deja in buzunar, cele doua echipe au abordat cu rezervele acest meci, care conta doar pentru palmaresul celor doua. Muntenegru conducea la jocuri directe cu 2-1, asa ca Romania avea sansa de a egala aceasta situatie la general. Si nu a facut acest lucru, chiar daca rezervele noastre, am putea spune, au facut un meci perfect in prima parte. Dupa primele 30 de minute, Romania conducea cu 16-11, jucand fara greseala aproape in atac, cu Florina Chintoan, pivotul nostru de la U Cluj, in mare forma...

              20 Martie 20164 comentarii
               Muntenegru invinge Danemarca si se califica alaturi de Romania la Jocurile Olimpice

               Muntenegru invinge Danemarca si se califica alaturi de Romania la Jocurile Olimpice

               Nationala de handbal feminin a Muntenegrului a invins Danemarca, scor 26-22, la turneul preolimpic, si s-a calificat, alaturi de Romania, la Jocurile Olimpice de la Rio. Muntenegru a profitat de forma slaba aratata de daneze si a invins in confruntarea de la Aarhus, dupa o partida dominata aproape in totalitate. Ca si Muntenegru, nationala Romaniei a acumulat 4 puncte dupa primele doua etape si este calificata la Jocurile Olimpice. Am obtinut calificarea inca de sambata seara, intrucat Muntenegru a invins Danemarca si ne-a usurat misiunea...

               19 Martie 20163 comentarii

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Liga 1: Meciurile de duminica LIVE
                Urmariti in direct pe site-ul Ziare.com desfasurarea partidelor de duminica din Liga 1, in etapa cu numarul 6 a sezonului competitional 2019/2020....

                Andreea Prisacariu, o tanara speranta a tenisului romanesc, a cucerit un trofeu ITF in Tunisia
                Tenismena din Romania Andreea Prisacariu a castigat un trofeu ITF in Tunisia, dupa un turneu dotat cu premii in valoare totala de peste 15.000 de...

                Antrenorul lui George Puscas de la Reading il lauda pe roman dupa cele doua goluri marcate: O finalizare individuala fantastica
                Antrenorul formatiei britanice Reading FC, din liga secunda engleza, formatie care a castigat duminica cu 3-0 in fata celor de la Cardiff, cu doua...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor