transferuri steaua 2013

Ziare.com
vezi toate articolele pe aceeasi tema
Trei transferuri la Steaua! Reactia lui Kapetanos dupa revenirea in Ghencea

Trei transferuri la Steaua! Reactia lui Kapetanos dupa revenirea in Ghencea

Steaua a perfectat nu mai putin de trei transferuri cu doar cateva ore inainte de a trimite la UEFA lista jucatorilor cu drept de a evolua in meciurile din grupele Champions League.

Pe aceasta lista se gasesc toate cele trei achizitii de luni - Pantelis Kapetanos, Fernando Varela si Ionut Neagu.

Un caz ceva mai special este cel al atacantului grec, care revine in Ghencea dupa ce a fost indepartat de la echipa in urma cu doi ani.

Kapetanos se declara insa incantat de acest transfer si il ridica in slavi pe antrenorul Laurentiu Reghecampf.

"Steaua este echipa numarul unu din Romania, aici m-am implinit ca fotbalist si am revenit in fotbalul mare. Cred ca pot sa fac performanta la cel mai inalt nivel. Inca mai am un cuvant greu de spus in fotbal.

Steaua va castiga detasat titlul. Este o echipa fantastica, condusa de un antrenor incredibil. A contat mult colectivul de jucatori, ii cunosc si ma simt bine langa ei. A contat enorm antrenorul. Il respect si il admir pentru ceea ce a realizat. A facut revolutie in fotbalul romanesc", a spus Kapetanos pentru Prosport.

Steaua a trimis la UEFA lista cu jucatorii pentru Liga Campionilor: Multe surprize

Campioana a platit jumatate de milion de euro celor de la CFR Cluj in schimbul atacantului elen. mai mult


Marti, 03 Septembrie 2013, ora 15:19

1 comentariu
Pact neasteptat intre Steaua si FC Vaslui

Pact neasteptat intre Steaua si FC Vaslui

Patronii formatiilor Steaua si FC Vaslui, Gigi Becali si Adrian Porumboiu, au facut un pact neasteptat.

Pentru a nu se duela pe piata transferurilor si a nu creste artificial pretul unor jucatori, acestia au convenit sa nu intervina unul peste tintele celuilalt.

Pactul a fost dezvaluit chiar de fostul arbitru, atunci cand a fost intrebat daca este interesat de atacantul Jeremy Bokila.

"Daca a inceput el negocierile pentru Bokila, nu ma bag. Noi doi avem o conventie in privinta transferurilor", a spus Porumboiu la Sport.ro.

Pactul dintre Steaua si FC Vaslui se traduce prin faptul ca un club nu poate concura cu celalalt pentru un fotbalist.

Iar formatia care demareaza prima negocierile cu jucatorul in cauza are "dreptul" de a le finaliza fara ca cealalta sa intervina.

M.D. mai mult


Joi, 02 Mai 2013, ora 17:46

Steaua pregateste transferuri de exceptie

Steaua pregateste transferuri de exceptie

Steaua pregateste o serie de transferuri de exceptie in pauza competitionala din vara.

"Ros-albastrii" doresc sa se califice in grupele Ligii Campionilor si, pentru a-si indeplini acest obiectiv, au nevoie de cativa jucatori pentru a intari lotul lui Reghecampf.

Managerul general al echipei, Meme Stoica, a dezvaluit ca se afla in cautarea unor fotbalisti care poti fi achizitionati de Steaua in urmatoarele luni.

"De cand ne-a scos Chelsea din Europa League nu fac altceva decat sa vad jucatori pe video si pe viu... 3 din ultimele 4 weekenduri am stat pe avioane si masini. 3 deplasari afara, 6 meciuri (fara sa ratez meciurile noastre)... Stiu si eu unde suntem descoperiti, fiti siguri ca ne vom dubla peste tot. Sper ca din iulie in decembrie sa jucam in jur de 40 meciuri, ne dorim grupele UCL si titlul 25", a anuntat Meme pe un site de socializare.

Finantatorul Stelei, Gigi Becali, a declarat, luni seara, ca echipa are nevoie de cel putin trei jucatori noi, doi mijlocasi si un atacant.

Becali a dat afara un jucator dupa meciul cu Petrolul: La revedere cu el!

"Ros-albastrii" se intereseaza de mijlocasii Dan Nistor, de la Pandurii, si Laurentiu Iorga, de la Otelul, insa se pare ca cei doi au preturi prea mari pentru posibilitatile echipei din Ghencea.

M.D. mai mult


Marti, 23 Aprilie 2013, ora 13:36

2 comentarii
Doi atacanti de la Steaua, in dizgratia lui Becali

Doi atacanti de la Steaua, in dizgratia lui Becali

Doi atacanti din lotul Stelei au intrat in dizgratia finantatorului Gigi Becali si vor pleca de la echipa la finalul acestui sezon.

Infrangerea suferita in meciul amical cu divizionara secunda CF Braila a involburat serios apele in Ghencea, Becali considerand ca Mihai Costea si Adi Rocha sunt principalii vinovati.

In aceste conditii, cei doi vor fi vanduti sau chiar dati afara daca nu vor avea oferte, dupa cum anunta postul ProTV.

Steaua le-a gasit deja inlocuitori celor doi, nigerianul celor de la FK Molde, Daniel Chima Chukwu, si pustiul Vasluiului, Nicusor Stanciu, urmand a sosi in Ghencea in vara.

M.D. mai mult


Luni, 25 Martie 2013, ora 11:15

1 comentariu
Steaua a transferat un jucator de mare perspectiva

Steaua a transferat un jucator de mare perspectiva

Steaua a transferat, joi, un jucator roman de mare perspectiva.

Finantatorul "ros-albastrilor", Gigi Becali, a anuntat ca discutiile au fost finalizate si ca sportivul a semnat deja contractul cu Steaua, urmand a se alatura lotului condus de Laurentiu Reghecampf la finalul sezonului.

Latifundiarul a refuzat totusi sa dea numele noului stelist.

"Astazi (joi - n.red.) am semnat cu un alt jucator. A semnat acum si va veni la noi in vara. Eu cred ca e mai bun decat Iancu si are aceeasi varsta cu el. Nu pot sa spun cine e pentru ca am o conventie cu omul de la care il iau si e cam nebun asta, se supara", a declarat Becali la DigiSport.

Desi nu a vrut sa spuna ce jucator a luat la Steaua, Becali a dat destule indicii.

S-ar parea ca mijlocasul celor de la FC Vaslui, Nicusor Stanciu, este noul fotbalist al "ros-albastrilor".

Stanciu are 19 ani, este mijlocas ofensiv si, recent, Adrian Porumboiu, patronul celor de la Vaslui, a anuntat ca poate fi transferat de orice echipa.

M.D. mai mult


Joi, 21 Martie 2013, ora 20:28

1 comentariu
Steaua renunta la Bokila, dar vrea doi jucatori de la Otelul

Steaua renunta la Bokila, dar vrea doi jucatori de la Otelul

La numai cateva ore dupa ce anunta interesul pentru atacantul Petrolului, Jeremy Bokila, Gigi Becali, finantatorul Stelei, a dezvaluit ca nu mai este interesat de jucatorul african. In schimb, a pus ochii pe doi fotbalisti de la Otelul.

Joi dupa-masa, Becali sustinea ca Steaua a inceput negocierile cu impresarul lui Bokila, managerul si antrenorul echipei precizand si ei ca atacantul este aproape de un transfer in Ghencea. Spre seara totul a picat.

"Uite ca Steaua nu-l mai vrea pe Bokila. Eu i-am zis impresarului ca nu vreau sa faca licitatie, ca nu ma intereseaza asa ceva. Acum nu-l mai vreau. Steaua nu da niciun milion jumate pe el, nu mai da nici 150.000 de euro. Acum ne batem pentru Bokila? E mare scula de fotbalist el?", a spus Becali la GSpTV.

Daca transferul varfului de la Petrolul a picat, latifundiarul a pus ochii pe doi jucatori de la Otelul.

Rapa si Pena au intrat in ultimele sase luni de contract cu formatia din Galati si au fost trimisi la echipa secunda pentru ca nu au vrut sa isi prelungeasca intelegerile.

Becali sustine ca ii va lua pe cei doi din vara, insa ar putea face o oferta si acum, daca antrenorul ii cere asta.

"Eu i-as lua pe amandoi daca raman liberi. O sa-i iau pe amandoi din vara, imi plac amandoi. Daca lui Reghe i se aprinde scanteia si imi zice de ei, atunci poate ii ofertez de acum", a mai spus Becali.

In aceasta iarna "ros-albastrii" l-au cumparat doar pe Gabi Iancu, de la Viitorul Constanta, atacant pe care au platit... mai mult


Joi, 17 Ianuarie 2013, ora 23:18

Dragomir propune un atacant la Steaua

Dragomir propune un atacant la Steaua

Presedintele LPF, Dumitru Dragomir, ii propune conducerii FC Steaua sa il achizitioneze pe atacantul formatiei Otelul Galati Marius Pena si il sfatuieste pe mijlocasul Alexandru Maxim sa se transfere la formatia antrenata de Laurentiu Reghecampf pentru a face "macar putina cariera".

"Wesley nu cred ca vine la Steaua. Dupa parerea mea, daca vor un varf, propun sa il ia pe Pena de la Galati. Daca eu eram manager la Steaua, pe Pena l-as fi luat. Deci, pentru retur, eu l-as fi luat pe Maxim si un varf de atac, atat, niciun fundas dreapta, nimic", a declarat, marti, oficialul Ligii.

Dragomir este de parere ca fotbalistul formatiei Pandurii Targu Jiu Alexandru Maxim, care ezita sa semneze un contract cu FC Steaua, ar trebui sa se transfere la gruparea ros-albastra si nu la Standard Liege, unde este dorit de antrenorul Mircea Rednic. "Eu zic ca mai bine sa se duca la Steaua. Daca ar fi baiatul meu i-as spune sa mearga la Steaua si sa puna o clauza ca poate pleca dupa cel putin doi ani acolo. Normal, daca ai personalitate, poti refuza Steaua. E viata lui, face ce vrea, dar eu ii recomand sa treaca la tratative cu Steaua. Nu o fi multumit de salariu, dar Becali e larg la punga si poate sa il inteleaga. Dar sa nu fuga de Steaua, sa se duca la Steaua daca vrea sa faca macar putina cariera. Pentru ca impresarii din asta traiesc. Din comision, care cu cat e mai mare cu atat mai bine pentru ei", a mentionat Dumitru Dragomir.

De altfel, presedintele LPF este convins ca in final... mai mult


Marti, 18 Decembrie 2012, ora 15:39

Steaua pregateste transferul anului. Maxim vine in Ghencea!

Steaua pregateste transferul anului. Maxim vine in Ghencea!

Steaua pregateste transferul anului in Liga 1, internationalul Alexandru Maxim urmand a ajunge in Ghencea la finalul acestui sezon.

Finantatorul "ros-albastrilor", Gigi Becali, l-a sunat pe omologul sau de la Pandurii, Marin Condescu, caruia i-a propus o afacere greu de refuzat - doi jucatori, bani si procent dintr-un eventual transfer.

"Am vorbit cu Marin Condescu sa ii dau pe Rocha si pe Stanca pentru Maxim. Eu ii dau 600.000 de euro acum, pe Rocha si pe Stanca imediat iar Maxim o sa vina din vara la Steaua. Si pandurii raman si cu 20% din drepturile federative", a dezvaluit Gigi Becali la Sport.ro.

Alexandru Maxim are 22 de ani si a explodat in acest sezon.

Tanarul mijlocas ofensiv a evoluat foarte bine pentru Pandurii si a reusit sa ajunga chiar si la echipa nationala, el marcand trei goluri pentru Romania.

De serviciile tanarului international roman se mai intereseaza Standard Liege, dar si echipe din prima liga germana.

Doua milioane de euro este cota lui Alexandru Maxim pe site-urile de specialitate.

M.D. mai mult


Vineri, 14 Decembrie 2012, ora 19:31

1 comentariu
Becali a negociat un transfer la Steaua in direct, la TV

Becali a negociat un transfer la Steaua in direct, la TV

Gigi Becali a batut palma cu un jucator pentru transferul acestuia la Steaua in direct, in cadrul unei emisiuni televizate.

Latifundiarul a intervenit la postul GSpTV, acolo unde invitat era rapidistul Rui Duarte, si a negociat cu acesta detaliile transferului in Ghencea.

"Rui, tata, eu te vreau pe tine pentru Europa League, sa joci acolo nu in campionat. Cand o sa vii la Steaua o sa stai fata in fata cu mine, dar vei semna separat niste chestii. Fiecare zi in care nu vii din Portugalia, pac, amenda 3.000 de euro", i-a transmis Becali.

Fundasul portughez a acceptat pe loc conditiile finantatorului Stelei, astfel ca transferul in Ghencea este iminent.

Rui Sandro de Carvalho Duarte, pe numele sau complet, este un fundas dreapta portughez in varsta de 32 de ani legitimat la Rapid Bucuresti.

Lusitanul este recunoscut in fotbalul romanesc pentru intarzierile de saptamani si chiar luni de zile cu care se prezinta la reunirile lotului dupa vacante.

M.D. mai mult


Marti, 11 Decembrie 2012, ora 21:40