Astra, invinsa de Austria Viena la primul meci din grupele Europa League

Joi, 15 Septembrie 2016, ora 21:52
17898 citiri

Astra Giurgiu a debutat cu o infrangere in editia 2016/2017 a grupelor Europa League.

Campioana Romaniei a fost invinsa "acasa", pe National Arena, de Austria Viena, scor 3-2.

Intalnirea disputata pe un National Arena ca si gol, cu numai cateva mii de oameni in tribune, meciul dintre Astra si Austria Viena a inceput echilibrat, fara ocazii la cele doua porti.

Echilibrul s-a rupt dupa primul sfert de ora de joc, atunci cand Fabricio a gresit, iar Lung junior l-a agatat pe Friesenbichler in propriul careu. Holzhauser a executat lovitura de la 11 metri, Lung a ghicit coltul, insa nu a putut opri balonul sa intre in plasa.

Imediat, la numai trei minute dupa deschiderea scorului, Astra a egalat. Budescu a centrat foarte bine pentru Alibec, iar acesta a marcat cu un sut fara preluare.

Friesenbichler si-a adus din nou echipa in avantaj in minutul 33, atunci cand l-a depasit in viteza pe Geraldo si a sutat frumos peste un Lung iesit dintre buturi.

In partea secunda oaspetii au mai marcat o data, prin Grunwald, care a transformat impecabil o lovitura libera si se parea ca soarta meciului e transata.

A venit insa minutul 73, atunci cand Sapunaru a reusit sa reduca din diferenta cu o lovitura de cap, pentru ca cinci minute mai tarziu oaspetii sa ramana in inferioritate dupa eliminarea lui Rotpuller.

Chiar daca au avut avantaj numeric, astralii nu au reusit sa gaseasca drumul spre golul egalizator, astfel ca austriecii au plecat de la Bucuresti cu toate punctele.

Desfasurarea meciului:

Min.90+4 Finalul partidei.

Min.90+2 Hadzikic intervine excelent in fata lui Nicoara.

Min.86 Contra periculoasa a oaspetilor, insa Lung blocheaza bine sutul lui Tajouri.

Min.85 Galben pentru Alibec.

Min.84 Alibec este lansat bine in careul advers si cade dupa un contact cu un adversar. Arbitrul lasa jocul sa continue.

Min.79 Eliminare Austria Viena! Rotpuller primeste direct cartonasul rosu dupa o interventie dura la Morais!

Min.76 Schimbare Astra: Florea intra in locul lui Boudjemaa.

Min.73 GOOOL ASTRA! Sapunaru reduce din diferenta cu o lovitura de cap din sase metri!

Min.71 Friesenbichler incearca un sut fantezist de la marginea careului, insa trimite pe langa poarta.

Min.66 Friesenbichler se distreaza cu defensiva Astrei, insa, din fericire, greseste pasa decisiva.

Min.62 Schimbare Austria Viena: Venuto intra in locul lui Pires.

Min.58 Gol Austria Viena! Grunwald inscrie superb, direct din lovitura libera!

Min.57 Cartonas galben pentru Geraldo.

Min.52 Nicoara centreaza foarte bine din partea stanga, insa Budescu sare oarecum in contratimp si reia pe langa poarta.

Min.48 Friesenbichler reia foarte bine cu capul, insa Lung scoate excelent in corner de la vinclu.

Min.46 Incepe repriza secunda.

__________________

Min.45+3 Finalul primei reprize.

Min.44 Cartonas galben pentru Junior Morais.

Min.37 Schimbare Austria Viena: Larsen intra in locul accidentatului De Paula.

Min.33 Gol Austria Viena! Lansare in adancime pentru Friesenbichler, acesta il depaseste in viteza pe Geraldo si inscrie cu un sut fara preluare, trimitand balonul peste Lung!

Min.29 Alibec paseaza bine pentru Budescu, insa sutul acestuia nu prinde cadrul portii adverse.

Min.24 Cartonas galben pentru Friesenbichler.

Min.19 GOOOL ASTRA! Budescu centreaza perfect, fundasii austrieci il pierd din marcaj pe Alibec, iar acesta inscrie cu un sut din interiorul careului!

Min.16 Gol Austria Viena! Holzhauser executa penaltiul, Lung ghiceste coltul, insa balonul intra in poarta!

Min.15 Penalti pentru Viena! Lung il agata pe Friesenbichler si arbitrul arata punctul cu var!

Min.9 Se joaca in continuare in aceeasi nota de echilibru, nicio formatii nefiind dispusa sa riste pe cartea atacului.

Min.5 Debut echilibrat de meci, fara ocazii importante la cele doua porti. Oaspetii par totusi ceva mai periculosi.

Min.1 A inceput partida!

INFO: National Arena este dezolant, cu numai cateva mii de oameni in tribune.

ECHIPELE DE START

Astra: Lung jr. - Sapunaru, Fabricio, Geraldo, J. Morais - Lovin - Boudjemaa, Budescu, D. Niculae, Teixeira- Alibec

Rezerve: Gavrilas, Lazici, Takayuki, C. Florea, Oros, Nicoara, Boubacar

Antrenor: Marius Sumudica

Austria Viena: Hadzikic - De Paula, Rotpuller, Filipovic, Salamon - Holzhauser, Grunwald, Serbest - Tajouri, Friesenbichler, Pires

Rezerve: Pentz, Vukojevic, Kayode, Venuto, Larsen, Stronati, Martschinko

Antrenor: Thorsten Fink

INFO: Cele doua formatii fac parte din Grupa E a Europa League, alaturi de AS Roma si Viktoria Plzen.

INFO: Meciul se disputa pe National Arena din Bucuresti deoarece gazonul stadionului din Giurgiu este in refacere, dupa ce a fost distrus.

INFO: La TV, disputa poate fi urmarita pe postul DolceSport.

Prima ședință de Guvern care se desfășoară la Timișoara. Ce proiecte vor fi discutate în întâlnirea de astăzi
Guvernul se reuneşte joi, la Timişoara, într-o şedinţă specială, în cadrul căreia urmează să fie aprobate o serie de proiecte de infrastructură cu impact regional, precum şi plata în...
#Astra meci rezultat Europa League, #Astra Austria Viena Europa League , #meciuri