Astra, victorie splendida cu Alkmaar in Europa League

Joi, 20 August 2015, ora 20:54
15267 citiri

Astra Giurgiu a obtinut o victorie splendida in fata olandezilor de la AZ Alkmaar in prima mansa a playoff-ului Europa League.

Formatia de la malul Dunarii s-a impus cu scorul de 3-2, jucatorii lui Sumudica revenind formidabil de la 0-2.

Cei de la Alkmaar au inceput perfect meciul de la Giurgiu, reusind sa inscrie rapid doua goluri.

Markus Henriksen a deschis scorul in minutul 11, la primul atac mai serios al oaspetilor, iar Janssen a dublat avantajul de pe tabela doua minute mai tarziu, dupa o mare gafa a fundasilor Astrei.

Romanii au avut insa forta de a reveni atat in joc, cat si pe tabela de marcaj.

Budescu a centrat bine in minutul 25, Boldrin a reluat inselator cu capul, iar goalkeeperul Rochet a trimis balonul in plasa propriei porti.

Pe finalul primei reprize Astra a reusit o faza de manual, cu trei pase care au facut sah mat echipa olandeza, Alibec fiind cel care a pus latul pentru un 2-2 nesperat.

In prelungirile primei parti, acelasi Budescu a trimis pentru Dandea, iar acesta a inscris cu un sut fara preluare, din interiorul careului.

Avand avantaj pe tabela, gazdele au incercat si au reusit sa tina de rezultat in partea secunda, obtinand astfel o victorie extrem de importanta in economia calificarii.

Partida dintre Astra si Alkmaar a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com, iar mai jos aveti rezumatul acesteia:

Min.90+5 Final de meci! Astra se impune fantastic!

Min.90 Vom avea patru minute de prelungire.

Min.84 Schimbare Astra: Stan intra in locul lui De Amorim.

Min.78 Schimbare Alkmaar: Iese Janssen si intra Muhren.

Min.76 Atac bun al Astrei, dar Enache incearca o finalizare fantezista si trimite peste poarta.

Min.73 Galben si pentru Johansson.

Min.72 Cartonas galben pentru Pedro Queiroz.

Min.70 Gol anulat pentru Alkmaar. Janssen trimite superb cu calcaiul, Lung scoate, iar dupa aceea acelasi Janssen inscrie, insa tusierul semnalizeaza offside.

Min.68 Schimbare Astra: Florea intra in locul lui Alibec.

Min.65 Schimbare Alkmaar: Haye intra in locul lui Ortiz.

Min.58 O repriza mai echilibrata, insa si cu ocazii la cele doua porti.

Min.52 Enache vede cartonasul galben dupa o harjoneala cu Haps.

Min.49 Ca si in prima repriza, olandezii incep ceva mai bine si de aceasta data.

Min.46 Incepe partea secunda!

Schimbare Alkmaar: Hupperts iese, Lewis intra.

______________

Min.45+4 Finalul primei reprize!

Min.45+3 GOOOL ASTRA! Budescu trimite un sut-centrare, iar Dandea reia din centrul careului!

Min.45+1 Lung intervine foarte bine la sutul lui Hupperts!

Min.40 GOOOL ASTRA! Faza superba a giurgiuvenilor, finalizata de Alibec din pasa lui Enache!

Min.37 Budescu suteaza periculos de la 18 metri, insa Rochet respinge in corner.

Min.35 Schimbare Astra: Dandea intra in locul accidentatului Boldrin.

Min.33 Budescu e lansat bine in careul advers, insa rateaza driblingul si apoi suteaza slab.

Min.30 Cartonas galben pentru Oros.

Min.25 GOOOL ASTRA! Budescu centreaza bine, Boldrin retrimite cu capul in fata portii, iar portarul Rochet deviaza in plasa!

Min.24 Ocazii mari ale olandezilor, insa Gaman reuseste sa respinga in extremis din fata portii!

Min.17 Faza frumoasa a Astrei, insa Morais trimite slab din interiorul careului si Rochet retine.

Min.13 GOL ALKMAAR! Gresesc fundasii Astrei la un corner simplu, iar Janssen inscrie cu un sut simplu, din interiorul careului!

Min.12 Suteaza Ortiz din afara careului, Gaman respinge in corner.

Min.11 GOL ALKMAAR! Henriksen deschide scorul la prima faza serioasa de atac a oaspetilor!

Min.9 Alibec trimite primul sut pe poarta, insa Rochet nu are probleme.

Min.6 Debut foarte bun de partida, cu actiuni la ambele porti. Lipsesc ocaziile deocamdata.

Min.1 Incepe partida!

ECHIPELE DE START

ASTRA: Lung - Junior Morais, Oros, Gaman, Pedro Queiros, Enache, Lovin, Boldrin, De Amorim, Alibec, Budescu

Rezerve: Gavrilas, Geraldo, Dandea, Ricardo Alves, Ionita, Stan, Florea

Antrenor: Marius Sumudica

ALKMAAR: Rochet - Johansson, Gouweleeuw, van der Linden, Luckassen, Haps, Ortiz, van Overeem, Henriksen, Hupperts, Janssen

Rezerve: Coutinho, Wuytens, Souza, Haye, Tankovic, Muhren, Lewis

Antrenor: John van den Brom

INFO: Invingatoarea acestei "duble" se va califica in grupele Europa League, in timp ce invinsa va parasi cupele europene.

INFO: Astra a trecut de scotienii de la Inverness si de englezii de la West Ham United, de fiecare data cu victorie si remiza, pentru a ajunge in aceasta faza a competitiei, in timp ce olandezii i-au eliminat pe turcii de la Istanbul Basaksehir.

INFO: Partida poate fi urmarita la TV pe postul DigiSport.

Ciucă: Sebastian Burduja va convinge "un segment de electoral nehotărât" în cursa pentru Primăria Capitalei
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a declarat, marţi, 23 aprilie, că Sebastian Burduja, candidatul liberal pentru Primăria Capitalei, este opţiunea care dă speranţe celor care nu s-au...
Prima reacție a lui Cătălin Cîrstoiu după ce PNL și PSD au decis retragerea sa din cursa pentru Primăria București: ”Am fost supus unor atacuri”
Cătălin Cîrstoiu a avut marţi, 23 aprilie, pe rețelele sociale, prima reacţie după ce PSD şi PNL au renunţat la candidatura sa la Primăria Capitalei, precizând că nu a luat decizia de...
#Astra Alkmaar Europa League, #Astra Europa League in direct, #Astra meci Europa League , #meciuri