Liga Campionilor: Juventus umileste Barcelona

Marti, 11 Aprilie 2017, ora 23:37
24656 citiri

Juventus Torino a castigat intr-o maniera categorica mansa tur a "dublei" cu FC Barcelona din sferturile de finala ale Ligii Campionilor.

Campioana Italiei s-a impus pe teren propriu cu un 3-0 cat se poate de clar, jocul torinezilor fiind inca mai convingator decat scorul de pe tabela.

Intalnirea de la Torino a inceput intr-o maniera entuziasmanta pentru gazde, care au sufocat Barcelona cu un presing eenergic si foarte avansat.

Argentinianul Dybala, vazut de multi ca "noul Messi" al fotbalului mondial, a deschis scorul rapid, inca din minutul 7. Cuadrado i-a pasat bine in interiorul careului advers, el a pivotat frumos si a sutat imparabil cu stangul pe coltul lung.

Cea mai mare ocazie a oaspetilor din prima repriza a venit in minutul 21, atunci cand Messi l-a gasit excelent pe Iniesta in careul advers, insa mijlocasul spaniol nu l-a putut invinge pe Buffon din 6 metri, portarul reusind sa devieze in corner.

Imediat Juve a lovit din nou, acelasi Dybala marcand cu un sut cu stangul, fara preluare, din marginea careului, Ter Stegen neavand nici de aceasta data replica.

Messi a fost apoi iertat de un cartonas galben, marcand dupa fluierul arbitrului la o faza in care Suarez a fost semnalizat in offside, iar Bonucci a ratat ultima sansa in prelungirile reprizei.

Partea secunda a fost la fel de spectaculoasa, gazdele marcand a treia oara prin "stalpul" Giorgio Chiellini, care a trimis perfect cu capul, pe coltul lung.

Suarez a avut apoi sansa de a reduce din diferenta, insa Bonucci s-a opus, pentru ca pe final arbitri sa anuleze eronat un gol valabil inscris de Cuadrado. O alta faza controversata a fost cea in care Chiellini a blocat balonul sutat de Neymar cu pieptul, mingea fiind apoi deviata in mana, arbitrul lasand jocul sa continue.

Juve s-a impus cu scorul de 3-0 la capatul unui meci in care Barcelona nu a contat din punct de vedere tactic si va porni ca mare favorita la calificarea in semifinale in returul de la Barcelona.

Desfasurarea meciului:

Min.90+4 Finalul jocului de la Torino. Ce meci!

Min.90+1 Cartonase galbene pentru Umtiti si Lemina.

Min.89 Schimbare Juventus: Barzagli intra in locul lui Pjanic.

Min.81 Schimbare Juventus: Iese Dybala si intra Rincon.

Min.80 Messi centreaza bine pentru Umtiti, dar francezul nu poate trimite in plasa.

Min.77 Neymar trece foarte bine, paseaza la Suarez, insa Chiellini reuseste sa respinga in corner.

Min.73 Schimbare Juventus: Lemina intra in locul lui Cuadrado.

Min.70 Neymar suteaza in Chiellini, mingea il loveste in piept pe italian si este deviata in mana. Arbitrul lasa jocul sa continue.

Min.67 CE OCAZIE! Messi il lanseaza pe Suarez, acesta preia in careul lui Juve si suteaza pe coltul lung, insa balonul este deviat in corner!

Min.63 Cartonas galben pentru Mandzukic.

Min.57 Cartonas galben pentru Iniesta, care va fi suspendat la retur!

Min.55 GOOOOOOOOL JUVENTUS! Chiellini duce scorul la 3-0 cu o lovitura de cap!

Min.54 CE OCAZIE! Higuain scapa singur cu Ter Stegen, insa suteaza in portarul Barcei!

Min.53 Cartonas galben pentru Suarez.

Min.53 Faza superba a lui Juve finalizata de Higuain cu un sut slab.

Min.52 Iniesta suteaza putin peste poarta.

Min.50 Mascherano paseaza superb pentru Suarez, insa Buffon iese excelent din poarta si retine.

Min.47 Sut puternic al lui Khedira care nu prinde cadrul portii.

Min.47 Messi suteaza pe langa poarta din marginea careului.

Min.46 Incepe repriza secunda.

Schimbare Barcelona: Andre Gomes intra in locul lui Mathieu.

__________________

Min.45+1 Finalul primei reprize.

Min.45+1 Dybala paseaza la Khedira, acesta incearca un sut dar lufteaza, balonul trece prin fata lui Bonucci, care nu poate pune capul, si iese in aut.

Min.44 Higuain reia de la margine careului, Ter Stegen respinge greu in fata, iar in cele din urma balonul este scos in corner.

Min.39 Mathieu centreaza pentru Suarez, acesta sterge usor, dar din spate vine Chiellini care scoate in corner.

Min.37 Cuadrado paseaza din nou interesant la marginea careului pentru Pjanic, insa acesta suteaza mult peste poarta Barcelonei.

Min.35 Creste usor presiunea Barcelonei, insa lipsesc ocaziile la poarta lui Buffon. De la sutul lui Iniesta, portarul lui Juve n-a mai fost pus la treaba.

Min.30 Messi inscrie dupa fluierul arbitrului, Suarez fiind intr-o pozitie clara de offside inainte ca mingea sa ajunga la argentinian.

INFO: Dybala a inscris 7 goluri in ultimele 7 meciuri de pe teren propriu ale lui Juventus. De asemenea, torinezii nu au pierdut atunci cand argentinianul a marcat.

Min.25 Incearca din nou Barcelona sa reintre in joc, pare acelasi scenariu de dupa primul gol.

Min.22 GOOOOOOOL JUVENTUS! Dybala duce scorul la 2-0 cu un sut de la marginea careului, din pasa lui Mandzukic!

Min.21 CE OCAZIE! Messi paseaza superb pentru Iniesta, acesta ramane singur cu Buffon in sase metri, dar italianul scoate in corner cu un reflex exceptional1

Min.20 Juve afacut un mic pas inapoi, preferand arma contraatacului.

Min.12 Messi suteaza peste poarta din lovitura libera.

Min.10 Barca incearca sa intre si ea in joc, insa nu ameninta pana acum poarta lui Buffon.

INFO: Frumoasa coregrafia gazdelor din aceasta seara.

Min.7 GOOOOOOOOL JUVENTUS! Cuadrado paseaza scurt in careul Barcei pentru Dybala, argentinianul pivoteaza frumos si inscrie cu un sut pe coltul lung!

Min.3 Higuain reia periculos cu capul, Ter Stegen retine in doi timpi.

Min.1 Khedira suteaza peste poarta.

Min.1 Incepe partida, Barca are lovitura de start.

ECHIPELE DE START

Juventus: Buffon - Alves, Bonucci, Chiellini, Sandro - Pjanic, Khedira, Cuadrado - Dybala, Mandzukic, Higuain

Rezerve: Neto, Lichtsteiner, Barzagli, Benatia, Asamoah, Marchisio, Lemina, Rincon

Barcelona: Ter Stegen - Umtiti, Mathieu, Pique, Mascherano - Rakitic, Iniesta, Sergi Roberto - Suarez, Messi, Neymar

Rezerve: Cillessen, Denis Suarez, Alcacer, Alba, Digne, Gomes, Alena

INFO: Returul va avea loc pe 19 aprilie la Barcelona.

Ciolacu nu-l lasă pe Robert Negoiță să intre în cursa pentru Capitală: "E candidat la Sectorul 3 și lucrurile așa vor rămâne"
Premierul Marcel Ciolacu a declarat vineri, 19 aprilie, că a discutat cu liderul PNL, Nicolae Ciucă, şi au ajuns la concluzia că Robert Negoiţă este un candidat foarte bun al alianţei PSD -...
Verdictul lui Ciolacu în privința medicului Cîrstoiu: ”Nu poate merge înainte ca fiind candidat al coaliției”
Premierul Marcel Ciolacu a delcarat, vineri, că până când doctorul Cîrstoiu nu va explica toate aspectele apărute în spaţiul public, dânsul nu poate merge înainte ca fiind candidat al...
#Juventus Barcelona Live, #Juventus Barcelona Liga Campionilor, #Juventus Barcelona rezultat , #Champions League