Barcelona, eliminata din Liga Campionilor! Atletico Madrid se califica in semifinale

Miercuri, 09 Aprilie 2014, ora 23:40
9410 citiri

FC Barcelona a fost eliminata in sferturile de finala ale Ligii Campionilor dupa ce a pierdut la Madrid, scor 1-0, in fata celor de la Atletico.

In turul de pe Camp Nou rezultatul a fost egal, 1-1, astfel ca madrilenii s-au calificat in semifinalele Champions League dupa o pauza de patru decenii.

Dupa remiza de la Barcelona, tehnicianul Gerardo "Tata" Martino parea decis sa riste totul pe cartea atacului, alcatuind un prim "11" din care nu au lipsit Messi, Iniesta, Xavi sau Neymar.

Socoteala argentinianului nu s-a potrivit cu realitatea din teren, Atletico avand un debut de meci absolut fabulos.

La prima actiune de poarta mai serioasa Adrian Lopez a lovit transversala portii lui Pinto, faza a continuat cu posesie pentru gazde iar Koke a deschis scorul cu un sut sec, din cativa metri.

Dupa cinci minute fostul "extraterestru" David Villa scutura si el serios transversala portii Barcelonei iar in minutul 19 acelasi atacant loveste din nou bara transversala!

Au fost avertismente pe care Barca nu le-a luat in serios pentru ca a atacat stereotipic, cu actiuni ce au fost blocate usor de defensiva "ros-albilor".

Iar cand apararea lui Simeone si-a aratat limitele, a intrat in scena Leo Messi, aflat intr-una din cele mai slabe zile din ultimii ani.

In partea secunda catalanii au inceput mult mai decisi, aducand aminte pe alocuri de marea echipa a lui Guardiola. Neymar si Messi, in aceeasi faza, au ratat cea mai mare ocazie a oaspetilor, ambii fiind blocati de un excelent Curtois.

Pe masura ce se scurgeau minutele, catalanii au parut ca intra in criza de idei, atacand previzibil, in timp ce madrilenii au avut sanse uriase de a inchide meciul pe contraatac.

Gabi si Rodriguez l-au luat insa la tinta pe Pinto din pozitii foarte bune iar Atletico nu a castigat decat cu 1-0.

Intalnirea dintre Atletico Madrid si FC Barcelona a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul:

Min.90+4 FINAL DE MECI! ATLETICO MERGE IN SEMIFINALE!

Min.90+2 Cartonas galben pentru Mascherano.

Min.90+1 Cartonas galben pentru Koke.

Min.90 Ce ocazie! Pinto scoate in corner sutul lui Christian Rodriguez!

Min.85 Atacuri disperate ale Barcelonei in aceste ultime minute.

Min.79 Schimbare Atletico: Rodriguez intra in locul lui Villa.

Min.78 Neymar trimite si el pe langa buturile lui Curtois!

Min.72 Schimbare Barcelona: Pedro intra in locul lui Iniesta.

Min.72 David Villa este faultat in careu de Mascherano, dar nu primeste penaltiul Atletico.

Min.70 Gabi scapa singur in banda stanga, intra in careu, insa suteaza slab si Pinto respinge!

Min.65 Ce ocazie! Diego patrunde prin defensiva Barcei, suteaza in Pinto iar apoi trimite in plasa laterala!

Min.62 Schimbare Atletico: Diego intra in locul lui Adrian Lopez.

Min.61 Schimbare Barcelona: Alexis intra in locul lui Fabregas.

Min.60 Xavi trimite cu capul putin pe langa poarta.

Min.56 Barcelona este mult mai periculoasa in acest debut de repriza secunda.

Min.49 Ce ocazie! Curtois il blocheaza senzational pe Neymar iar apoi Messi trimite peste poarta!

Min.46 Incepe repriza secunda!!!

___________________

Min.45+1 FINALUL PRIMEI REPRIZE!!!

Min.44 Trei cornere pe care Barcelona nu reuseste sa le concretizeze.

Min.39 Joc lipsit de ocazii in continuare.

Min.31 Momente de acalmie, cu Barcelona cautand in zadar drumul spre poarta adversa.

Min.24 Actiune superba a lui Neymar, care ridiculizeaza doi adversari, paseaza la Messi, dar acesta suteaza slab.

Min.19 BARA ATLETICO! David Villa izbeste pentru a doua oara transversala portii lui Pinto!

Min.18 Cartonas galben pentru Busquets.

Min.13 Ocazie si pentru Barcelona! Messi reia cu capul putin pe langa poarta!

Min.11 BARA ATLETICO! David Villa loveste si el transversala!

Min.6 Gafa in defensiva Barcelonei si Villa este aproape de gol. Suteaza insa in blocaj.

Min.5 GOOOL ATLETICO!!! Koke inscrie cu un sut din 4 metri!

Min.5 BARA ATLETICO! Adrian Lopez izbeste transversala Barcelonei!

Min.3 Messi incearca un sut, insa trimite peste poarta.

Min.1 Incepe meciul!!!

INFO: In tur, pe Camp Nou, scorul a fost egal, 1-1.

ECHIPELE

Atletico: Courtois - Godin, Filipe Luis, Juanfran, Miranda, Tiago, Koke, Raul Garcia, Gabi, Adrian Lopez, Villa.

Rezerve: Aranzubia, Alderweireld, Insua, Mario Suarez, Cristian Rodriguez, Sosa, Diego.

Antrenor: Diego Simeone

Barcelona: Pinto - Mascherano, Bartra, Jordi Alba, Daniel Alves, Fabregas, Xavi, Iniesta, Busquets, Messi, Neymar.

Rezerve: Olazabal, Montoya, Adriano, Song, Sergi Roberto, Pedro, Alexis Sanchez.

Antrenor: Gerardo Martino

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Barcelona eliminata Champions League, #Atletico Madrid semifinale Liga Campionilor, #Atletico Barcelona Champions League, #Champions League rezultate , #Champions League