Soc pe Nou Camp! Chelsea elimina Barcelona din Champions League

Marti, 24 Aprilie 2012, ora 23:37
12187 citiri

Chelsea Londra s-a calificat in finala Champions League dupa o remiza incredibila cu FC Barcelona pe Nou Camp, scor 2-2. In tur, englezii s-au impus cu 1-0.

Dupa o infrangere nedreapta pe Stamford Bridge, la capatul unui meci pe care l-au dominat categoric, elevii lui Josep Guardiola au repetat isprava si pe Nou Camp, pierzand calificarea in finala in fata unei echipe care se zbate sa prinda un loc de cupa europeana pentru sezonul urmator.

Asa cum ne-au obisnuit, catalanii s-au instalat la carma jocului inca din start, presiunea din jurul careului englez devenind insuportabila dupa primele actiuni ofensive.

Totul parea sa intre pe un fagas normal in minutul 36, cand Busquets a deschis scorul egaland situatia la general. Cateva secunde mai tarziu, capitanul lui Chelsea, John Terry, era eliminat pentru o intrare urata la Sanchez, iar soarta jocului parea pecetluita.

Gazdele au punctat pentru 2-0 in minutul 44, prin Iniesta, dar gruparea londoneza a dat lovitura in ultimul minut al reprizei, inscriind prin Ramires golul care ii permitea sa spere la calificarea in finala.

Catalanii au inceput tare repriza secunda si, dupa o noua ocazie ratata de Iniesta, aveau sa obtina o lovitura de la 11 metri. Golgheterul Lionel Messi a trimis insa in transversala, iar tabela a ramas nemodificata.

Spaniolii au continuat sa atace pe tot parcursul reprizei secunde, ratand ocazii peste ocazii. Alexis Sanchez, Busquets si Messi au trecut in numeroase randuri pe langa gol, sutand de doua ori in bara si fiind blocati in mai multe randuri de portarul Cech.

In prelungirile partidei, cand Barcelona ataca furibund in cautarea golului calificarii, englezii au dat lovitura prin Fernando Torres. Atacantul fara prea multe goluri in tricoul londonezilor a scapat singur pe contraatac si a restabilit egalitatea dupa ce l-a driblat pe Valdes, transand soarta calificarii si razbunand-o pe Chelsea pentru semifinala scandaloasa din urma cu trei ani.

In ultimul act, britanicii vor da piept cu invingatoarea din semifinala Bayern Munchen - Real Madrid. In tur, pe Allianz Arena, nemtii s-au impus cu 2-1. Mansa secunda este programata miercuri seara.

Ati urmarit, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, meciul FC Barcelona - Chelsea Londra din mansa secunda a semifinalelor Champions League, iar mai jos puteti citi comentariul partidei.

LIVE Text:

Final de meci! Chelsea se califica in finala Ligii Campionilor!

Min.90+2 In ciuda golului incasat, fanii catalani s-au ridicat in picioare si canta.

Min.90+1 GOL CHELSEA! Torres scapa pe contraatac, il dribleaza pe Valdes si inscrie pentru 2-2!

Min.89 Sutul lui Mascherano este respins in corner de Cech.

Min.88 Meireles primeste cartonasul galben pentru o intrare dura asupra lui Mascherano.

Min.87 Sutul lui Alves trece pe langa poarta. Guardiola gessticuleaza disperat la marginea terenului.

Min.86 Messi patrunde in careu, dar balonul este deviat si poposeste in bratele lui Cech.

Min.83 Bara Messi!

Min.82 Alves introduce balonul in poarta, dar reusita este anulata corect pentru ofsaid.

Min.80 Schimbare la oaspeti: Torres intra in locul lui Drogba.

Min.78 Busquets primeste in pozitie excelenta, dar se precipita si trage peste transversala.

Min.74 Schimbare la Barcelona: Keita ii ia locul lui Fabregas.

Min.72 Galben si pentru Lampard.

Min.71 Galben pentru Messi dupa un fault la Meireles.

Min.69 Lansare periculoasa pentru Kalou, dar Valdes respinge din fata atacantului.

Min.67 Spaniolii incearca sa strapunga apararea engleza cu baloane inalte, dar londonezii rezista.

Min.65 Barcelona iroseste doua cornere consecutive si mai multe atacuri.

Min.60 Cech primeste galben pentru trageri de timp.

Min.58 Schimbare la Chelsea: Kalou intra in locul lui Mata.

Min.57 Catalanii continua sa preseze in apropierea careului advers, dar pierd foarte multe baloane in momente oportune.

Min.54 Lovitura de cap a lui Alexis Sanchez trece pe langa poarta.

Min.53 Lampard si Fabregas se imbrancesc in jumatatea engezilor, dar arbitrul calmeaza spiritele.

Min.51 Iniesta vede cartonasul galben.

Min.49 Messi trimite in transversala din penalti!

Min.48 Penalti pentru Barcelona la faultului lui Drogba asupra lui Fabregas.

Min.46 Spaniolii incep in forta si Iniesta rateaza o noua ocazie.

Incepe repriza secunda!

----------------------------------

Se incheie prima repriza!

Min.45 GOL CHELSEA! Ramires in invinge pe Valdes cu un lob spectaculos si relanseaza calificarea!

Min.44 Ramires primeste cartonasul galben pentru proteste.

Min.44 GOL BARCELONA! Iniesta ramane singur cu Cech si inscrie pentru 2-0!

Min.39 Messi trimite in zid din lovitura libera.

Min.37 Cartonas rosu pentru Terry! Capitanul lui Chelsea si-a iesit din fire si l-a lovit pe Alexis Sanchez fara balon!

Min.36 GOL BARCELONA! Busquets deschide scorul si egaleaza situatia la general!

Min.32 Cartonas galben pentru Obi Mikel.

Min.30 Drogba trimite spre Mata, Valdes intervine si indeparteaza pericolul.

Min.25 Schimbare la Barcelona: Pique nu mai poate continua si este inlocuit cu Dani Alves.

Min.20 Messi reia spectaculos spre poarta lui Chelsea, dar Cech reuseste sa respinga.

Min.16 Pique se prabuseste pe gazon dupa o ciocnire cu propriul portar.

Min.12 Schimbare la Chelsea: Cahill este inlocuit de Bosingwa.

Min.10 Cole respinge pasa lui Iniesta in fata portii lui Cech.

Min.7 Cahill cade in propriul careu la un duel cu Alexis.

Min.3 Messi rateaza prima ocazie a meciului! Argentinianul patrunde pe dreata si trage in plasa laterala.

Incepe partida!

INFO - Atmosfera incendiara pe Nou Camp. Suporterii spanioli vor cu siguranta sa-si poarte echipa spre finala.

INFO - Cele doua echipe intra pe teren.

FC Barcelona: Valdes - Mascherano, Pique, Puyol - Fabregas, Iniesta, Busquets, Xavi, Cuenca - Sanchez, Messi;

Rezerve: Pinto, Alves, Alcantara, Keita, Adriano, Pedro, Tello;

Antrenor: Josep Guardiola;

Chelsea Londra: Cech - Ivanovici, Cahill, Terry, Cole - Mikel, Meireles - Mata, Lampard, Ramires - Drogba;

Rezerve: Turnbull, Bosingwa, Essien, Malouda, Torres, Kalou, Sturridge;

Antrenor: Roberto Di Matteo;

Arbitri: Cuneyt Cakir, Bahattin Duran, Tarik Ongun (Turcia).

In tur, Chelsea Londra s-a impus cu 1-0.

Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
#Barcelona Chelsea Liga Campionilor, #semifinale Liga Campionilor, #Rezultate Liga Campionilor, #Barcelona eliminata Liga Campionilor , #Champions League