Remiza spectaculoasa intre Milan si Barcelona in Liga Campionilor

Miercuri, 28 Martie 2012, ora 23:37
5301 citiri

Formatiile AC Milan si FC Barcelona au terminat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat, miercuri seara, in prima mansa a sferturilor de finala Champions League.

Desi s-a incheiat fara goluri pe tabela de marcaj, intalnirea de pe San Siro s-a ridicat la nivelul competitiei in care a avut loc, smulgand in dese randuri aplauzele suporterilor.

Vazuta de toata lumea ca o finala programata in sferturi, partida a inceput cu o mare ocazie la poarta lui Valdez, Robinho sutand peste din pozitie ideala in minutul trei. Catalanii au reactionat sase minute mai tarziu, cand Alves a ratat incredibil dupa ce Abbiati a respins eronat la sutul lui Messi.

Barcelona si-a impus aproape imediat jocul de pase la mijlocul terenului, dar n-a mai reusit sa puna in pericol poarta adversa pana la fluierul de final al primei reprize.

In partea secunda, italienii au reusit sa se inchida destul de bine in defensiva, blocand, nu de putine ori, atacurile ibericilor inca din linia mediana.

Ostilitatile s-au mai domolit spre final, dar elevii lui Josep Guardiola au fost la un pas sa dea lovitura in minutul 88, cand Tello a fost blocat in ultima secunda dupa ce Abbiati respinsese sutul lui Messi.

Deznodamantul calificarii se amana astfel pentru retur, acesta fiind programat in data de 3 aprilie, pe Camp Nou.

Ati putut urmari, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, desfasurarea partidei AC Milan - FC Barcelona, din prima mansa a sferturilor Champions League.

Desfasurarea partidei:

Final de meci! Calfificarea se decide pe Camp Nou!

Min.90 Xavi incearca un sut din marginea carelui, dar nu nimereste spatiul portii.

Min.88 Ocazie enorma pentru catalani! Abbiati respinge sutul lui Messi, balonul ajunge la Tello, dar mijlocasul este blocat in ultima secunda de o intrare la sacrificiu!

Min.83 Jocul s-a linistit in ultimele minute, cele doua formatii avand probleme la constructie.

Min.78 Puyol trimite pe langa poarta la o lovitura de colt.

Min.76 Schimba si Guardiola: Rodriguez ii ia locul lui Sanchez.

Min.75 Schimbare la Milan: Mesbah intra in locul lui Nesta.

Min.73 Tello patrunde pe stanga, dar intra in unghi si suteaza in plasa laterala.

Min.70 Galben pentru Ambrosini, dupa un fault comis asupra lui Xavi.

Min.68 Emanuelson primeste de la Ibrahimovici, dar suteaza pe langa iroseste prima ocazie.

Min.67 A doua schimbare la gazde: Emanuelson il inlocuieste pe Boateng.

Min.65 Schimbare la Barcelona: Tello intra in locul lui Iniesta.

Min.61 Keita este avertizat pentru un fault la Ambrosini.

Min.58 Nesta primeste cartonasul galben.

Min.57 Ibericii nu par sa gaseasca solutii in ofensiva de cateva minute bune, in timp ce italienii se apropie din nou de careul lui Valdes.

Min.52 Schimbare la Milan: El Shaarawy intra in locul lui Robinho.

Min.51 Ibrahimovici este semnalizat in ofsaid.

Min.47 Iniesta suteaza pe langa poarta din afara careului.

Incepe repriza secunda!

-----------------------------------

Se incheie prima repriza!

Min.43 Xavi suteaza peste poarta de la 25 de metri.

Min.38 Nocerino centreaza pentru Seedorf, dar olandezul rateaza sutul si Valdes retine.

Min.34 Sutul lui Messi ajunge in bratele lui Abbiate dupa ce este deviat de Alexis Sanchez.

Min.31 Barcelona a preluat controlul la mijlocul terenului, dar au emotii in defensiva cu Ibrahimovici si Robinho.

Min.26 Abbiati retine fara probleme la sutul lui Messi.

Min.23 Cartonas galben pentru Clarence Seedorf

Min.20 Valdes intervine salvator si scorul ramane neschimbat.

Min.16 Sanchez primeste de la Busquets, dar se dezechilibreaza in momentul sutului si rateaza tinta.

Min.9 Ocazie si pentru Barcelona! Alves rateaza incredibil dupa ce Abbiati a respins gresit la sutul lui Messi!

Min.6 Atmosfera incendiara facuta de fanii milanezi pe San Siro.

Min.3 Ocazie mare pentru Milan! Boateng suteaza, balonul sare din Pique la Ibrahimovici, suedezul ii paseaza lui Robinho, dar brazilianul trimite peste poarta din interiorul careului!

Incepe partida!

INFO - Se intoneaza imnul Champions League.

INFO - Cele doua formatii intra pe teren.

AC Milan: Abbiati - Mexes, Nesta, Bonera, Antonini - Seedorf, Nocerino, Ambrosini, Boateng - Ibrahimovici, Robinho;

Rezerve: Amelia, Mesbah, Yepes, Aquilani, Emanuelson, Maxi Lopez, El Shaarawy;

Antrenor: Massimiliano Allegri;

FC Barcelona: Valdes - Alves, Pique, Puyol, Mascherano - Xavi, Iniesta ,Keita, Busquets - Sanchez, Messi;

Rezerve: Pinto, Muniesta, Montoya, Fabregas, Alcantara, Rodriguez, Tello;

Antrenor: Josep Guardiola.

Celelalte meciuri ale mansei tur s-au disputat marti.

Intrarea în Schengen pune sub lupă corupția din România: “Iar ne-a prins ninsoarea nepregătiți”
România intră în spațiul Schengen doar pe cale maritimă și aeriană, la finalul lunii martie 2024. Aderarea va stimula turismul și comerțul și va consolida piața internă. Pe de altă...
„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
#Milan Barcelona Liga Campionilor, #sferturi Liga Campionilor , #Champions League