Atletico Madrid castiga campionatul Spaniei pe terenul Barcelonei

Sambata, 17 Mai 2014, ora 20:50
8637 citiri

Atletico Madrid este noua campioana a Spaniei dupa remiza obtinuta pe terenul echipei FC Barcelona, scor 1-1, in ultima etapa a La Liga.

In cautarea primului titlu dupa o pauza de 18 ani, Atletico Madrid a fost lovita de un ghinion teribil in startul confruntarii de pe Camp Nou.

Trupa lui Diego Simeone a ramas fara doi dintre cei mai importanti jucatori, dupa ce Diego Costa (min.15) si Arda Turan (min.22) au fost nevoiti sa paraseasca terenul, in lacrimi, din cauza unor accidentari.

Chiar si asa, Barcelona nu reusea sa-si revina, insa a fost salvata de e executie individuala de toata frumusetea.

Chilianul Alexis Sanchez a deschis scorul in minutul 34 cu un sut superb din unghi, care a catapultat mingea in vinclu si a dat drumu la fiesta in tribune.

Barcelona s-a relaxat dupa marcarea golului, a reinitiat jocul de tiki-taka, iar acest lucru i-a costat pe baietii lui Tata Martino.

Atletico a revenit mult mai darza de la vestiare, Villa a lovit bara in minutul 47, pentru ca un minut mai tarziu jucatorii lui Simeone sa reuseasca egalarea.

Fazele fixe au fost si de aceasta data letale pentru Barcelona, iar Godin s-a inaltat superb si a inscris cu o lovitura de cap din opt metri, pe fondul lipsei de marcaj.

Barcelona a fost astfel nevoita sa treaca din nou la atac, numai ca lipsa din inspiratie le-a fost fatala catalanilor, care raman cu 22 de titluri in palmares.

De partea cealalta, Atletico reuseste sa ia primul titlu dupa o pauza de 18 ani, ultimul in 1996, cand Diego Simeone era inca jucator. Fanii catalani s-au ridicat in picioare si au aplaudat la scena deschisa succesul lui Atletico.

BARCELONA - ATLETICO 1-1

90+4 - Final de meci! Atletico e noua campioana a Spaniei!

90+3 - Mingea ajunge la Alexis, dar Atletico respigne!

90+3 - Corner pentru Barcelona in ultimul minut! Urca si Pinto!

90 - Trei minute suplimentare.

90 - Mascherano vede cartonasul galben.

87 - Centrare periculoasa trimisa de Alves, mingea e respisna cu greu in aut!

84 - Pique cade in careu si cere penalti, jocul continua. Decizie corecta.

81 - Courtois scoate in corner la un sut din marginea careului trimis de Alves.

77 - Xavi intra in locul lui Fabregas.

76 - Catalanii resping cu emotii din propriul careu mingea centrata.

75 - Atletico obtine o lovitura libera la 30 de metri de poarta Barcelonei.

72 - Sosa intra in locul lui Adrian.

71 - Messi trage dezamagitor in zid din lovitura libera.

69 - Messi scoate o lovitura libera la marginea careului! Luis vede cartonasul galben.

66 - Primele momente in care Barcelona joaca cu adevarat bine in acest meci.

64 - GOL ANULAT BARCELONA! Messi inscrie cu un sut sub bara din fata portii, de la margine se ridica fanionul corect pentru ofsaid!

63 - Neymar intra in locul lui Pedro.

59 - Iniesta trage in blocaj din marginea careului.

57 - Song intra in locul lui Busquets, accidentat.

55 - Busquets se resimte si are nevoie de ingrijiri medicale.

53 - Atletico ramane in jumatatea adversa dupa marcarea golului.

Info: Atletico e campioana la acest scor.

49 - GOL ATLETICO! Corner pentru oaspeti, Godin se inalta si inscrie cu o lovitura de cap din opt metri!

48 - Balbaiala in careul catalanilor, Pique reuseste sa degajeze.

47 - Ce ocazie! Villa trage din intoarcere de la 12 metri in bara laterala!

46 - Se reia jocul!

45 - Busquets si Messi vad cartonasul galben in drumul spre vestiare.

45+3 - Pauza! Barcelona e campioana in acest moment!

45 - Trei minute suplimentare.

44 - Centrare periculoasa in careul catalanilor, Alves intervine excelent.

40 - Barcelona a revenit la tiki-taka dupa marcarea golului. Posesie prelungita in ultimele minute.

37 - Tiago vede cartonasul galben.

Info: Barcelona e campioana la acest scor.

34 - GOL BARCELONA! Sanchez inscrie cu un sut bomba din unghi! Chilianul primeste in partea dreapta a careului, trage din prima direct in vinclu si-l surprinde pe Courtois!

32 - Barcelona nu si-a creat nicio mare ocazie de gol, desi oaspetii au pierdut doi jucatori de baza.

27 - Pedro reia cu capul din sapte metri, mingea se duce mult peste.

24 - Sanchez reia slab cu capul din sase metri, Courtois retine.

22 - Schimbare Atletico: Garcia intra in locul lui Turan, accidentat.

21 - Arda Turan se resimte si ar putea parasi si el terenul.

17 - Adrian intra in locul lui Diego Costa, care plange pe marginea terenului.

15 - Diego Costa se prabuseste pe gazon si incepe sa planga. Are probleme medicale.

13 - Prima actiune cu Messi in prim plan, argentinianul greseste o pasa simpla.

11 - Barcelona domina teritorial in startul meciului, dar Atletico se apara organizat.

7 - Adriano suteaza puternic de la 20 de metri, Courtois retine cu siguranta.

5 - Pique vede cartonasul galben.

4 - Iniesta reia mult pe langa poarta de la 15 metri.

1 - Fluier de start!

Info: Meciul incepe la ora 19:00 si e televizat de Digi Sport 1.

Barcelona: Pinto - Alves, Pique, Mascherano, Adriano - Busquets, Iniesta, Cesc - Alexis, Messi, Pedro

Rezerve: Olazabal, Xavi, Neymar, Alba, Song, Bartra, Tello

Atletico: Courtois - Juanfran, Miranda, Godin, Filipe Luis - Gabi, Tiago, Koke, Arda - Villa, Diego Costa

Rezerve: Aranzubia, Alderweireld, Mario Suarez, Raul Garcia, Diego Ribas, Adrian Lopez

Arbitri sunt Antonio Mateu, Pau Cebrian si Jon Nunez.

Pentru a castiga titlul, FC Barcelona este obligata sa castige. Atletico sarbatoreste si cu un egal.

Singura absenta majora este portarul Victor Valdes de la FC Barcelona.

La casele de pariuri, FC Barcelona e favorita, chiar daca nu a mai castigat de cinci meciuri in fata lui Atletico.

In turul campionatului, cele doua echipe au terminat la egalitate, scor 0-0.

Barcelona si Atletico s-au intalnit recent in semifinalele Ligii Campionilor, iar castig de cauza a avut gruparea din Madrid.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Barcelona Atletico Madrid, #Barcelona Atletico Madrid live, #Barcelona Atletico Madrid direct, #televizare Barcelona Atletico Madrid , #Primera Division