Rezultate nebune in Primera: Barcelona si Atletico lupta pentru titlu in ultima etapa

Duminica, 11 Mai 2014, ora 22:21
3995 citiri

FC Barcelona si Atletico Madrid se vor lupta pentru titlul de campioana a Spaniei in ultima etapa, cea de-a 38-a, a acestui sezon.

Duminica, in runda cu numarul 37, cele doua rivale, dar si Real Madrid, s-au incurcat neasteptat in fata unor formatii modeste.

Atletico, liderul la zi din Primera, a obtinut doar o remiza pe teren propriu in fata celor de la Malaga, scor 1-1. Samuel Garcia a deschis scorul pentru oaspeti in minutul 66, dar Toby Alderweireld a restabilit egalitatea cu un sfert de ora inainte de final.

Desi a avut si un om in plus in ultimele minute, Atletico n-a reusit sa inscrie golul care ar fi facut-o campioana.

FC Barcelona a obtinut doar un punct din deplasarea de la Elche, scor final 0-0, ratand ocazia de a se apropia si mai mult de madrileni in fruntea clasamentului.

Realul lui Ancelotti a iesit din lupta pentru titlu dupa infrangerea suferita pe terenul Celtei Vigo, scor 0-2.

Merita o mentiune speciala Getafe, echipa lui Contra si Marica impunandu-se la limita in fata Sevillei si luand o optiune serioasa pentru evitarea retrogradarii.

Dupa 37 de etape Atletico este lider in clasamentul din Primera, cu trei puncte peste Barcelona. Astfel, titlul se va juca in derbiul de pe Camp Nou.

O victorie a catalanilor va pastra trofeul la Barcelona, orice alt rezultat trimitand laurii de campioni la Madrid.

Înțepături între candidații Alianței PSD-PNL. Burduja o șicanează pe Firea: "Dacă era o alternativă pentru Primăria Capitalei, nu m-aș fi înscris în cursă"
Candidat PNL la funcţia de primar al Capitalei, Sebastian Burduja, susține că s-a înscris într-o cursă electorală "strânsă", în care toți cei "patru candidaţi cu şanse", iar voturile...
Ce urmărește Ciolacu prin restrângerea atribuțiilor primarului Capitalei. Anticipează un eșec de proporții? „O dezavuare subtilă a doamnei Firea”
A mai rămas aproximativ o luna și o săptămână până la alegerile locale, iar PSD de-abia a lansat-o în cursa pentru Capitală pe Gabriela Firea. Social-democrații sunt conștienți că...
#Primera Division rezultate, #rezultate campionat Spania, #Barcelona Atletico titlu Spania , #Primera Division