Barcelona a batut din nou Realul pe Bernabeu

Joi, 19 Ianuarie 2012, ora 00:55
8815 citiri

FC Barcelona a castigat, miercuri, primul duel cu Real Madrid din 2012, chiar pe Santiago Bernabeu, scor 2-1, contand pentru prima mansa a sferturilor de finala ale Cupei Spaniei.

"Extraterestrii" lui Pep Guardiola au revenit in joc dupa ce au fost condusi cu 0-1 si au ramas neinvinsi pe Bernabeu pentru a saptea oara consecutiv, facand primul pas spre semifinalele Cupei Regelui.

"Galacticii" au inceput inceput agresiv partida si au reusit sa inscrie chiar la prima ocazie in poarta catalanilor. Cristiano Ronaldo a scapat singur pe flancul stang, a patruns in careu si a trimis balonul in plasa printre picioarele lui Pinto.

Jocul bun al gazdelor a continuat insa doar pana la jumatatea primei reprize, cand elevii lui Pep Guardiola au reusit sa-si puna in practica binecunoscutul joc de pase. Intre timp, Sanchez a lovit transversala, in minutul 17.

Ocaziile au aparut rapid si la poarta lui Casillas, dar Messi si Iniesta n-au reusit sa-l invinga pe internationalul spaniol, in timp ce Alexis Sanchez a fost oprit eronat de arbitru pentru o pozitie de ofsaid.

Dupa o prima repriza in care au avut o posesie zdrobitoare de 69%, dar n-au reusit sa marcheze, catalanii au revenit in forta de la vestiare si au restabilit egalitatea la patru minute de la reluare.

Carles Puyol, fundasul care a bifat deja 50 de partide consecutive fara infrangere in tricoul "blau-grana", a punctat cu o lovitura de cap din sapte metri spre stupoarea lui Jose Mourinho, care a presimtit probabil ca echipa sa avea sa cedeze definitiv.

Madrilenii si-au revenit cu greu, iar Iniesta a trecut pe langa gol in minutul 55, cand sutul sau a lovit bara. Benzema putea readuce gazdele in avantaj, dar lovitura sa de cap a fost respinsa in extremis de Pinto. Ocazia francezului din minutul 58 a fost si ultima pentru "galactici", care s-au mai remarcat doar la faza in care Pepe l-a calcat pe mana pe Messi, un subiect care va aprinde cu siguranta spiritele in presa iberica.

Inevitabilul s-a petrecut cu 13 minute inainte de final si oaspetii au rasturnat tabela prin Abidal, care l-a invins usor pe Iker Casillas dupa o pasa excelenta a lui Lionel Messi, castigator al Balonului de Aur pentru a treia oara consecutiv.

Meciul s-a stins imediat, catalanii preferand sa fragmenteze jocul pentru a obtine o noua victorie pe Santiago Bernabeu. Batalia finala dintre cei doi giganti ai Primerei Division se va da saptamana viitoare pe Camp Nou.

Ati putut urmari, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, desfasurarea intalnirii dintre Real Madrid si FC Barcelona, din prima mansa a sferturilor de finala ale Cupei Spaniei.

Desfasurarea meciului:

FINAL DE MECI! Barcelona castiga primul duel cu Real Madrid din 2012!

Min.90 Trei minute de prelungire. Joc foarte fragmentat pe final.

Min.88 Ultima schimbare si la Barcelona: Fabregas este inlocuit de Cuenca.

Min.87 Carvalho este avertizat.

Min.85 Pep Guardiola face inca o schimbare: Thiago intra in locul lui Xavi.

Min.82 Fac si catalanii prima inlocuire: Sanchez ii lasa locul lui Adriano.

Min.80 Mourinho face ultima schimbare: Granero intra in locul lui Pepe.

Min.79 Carles Puyol, autorul primului gol al catalanilor, este avertizat.

Min.77 GOOOOOL BARCELONA! Abidal inscrie pe langa Casillas dupa o pasa excelenta a lui Messi!

Min.74 Ozil greseste o preluare si este fluierat de fanii madrileni.

Min.70 Xavi centreaza pentru Busquets, balonul trece peste poarta.

Min.68 Gest incredibil al lui Pepe, care il calca pe mana pe Messi, in timp ce argentinianul e cazut la pamant!

Min.68 Callejon vede cartonasul galben dupa numai doua minute de joc.

Min.66 Mourinho face primele mutari: Ozil si Callejon intra in locul lui Diarra, respectiv Higuain.

Min.64 Se joaca haotic la mijlocul terenului de cateva minute bune.

Min.59 Centralul ii acorda galben si lui Coentrao, pentru un fault la Alexis Sanchez.

Min.58 Prima replica a gazdelor in repriza secunda prin Benzema, a carui lovitura de cap este respinsa de Pinto.

Min.56 Busquets primeste cartonasul galben.

Min.55 Inca o bara pentru catalani, la sutul lui Iniesta!

Min.53 Realul nu-si revine dupa incasarea golului si oaspetii continua sa domine partida.

Min.49 GOOOOL BARCELONA! Puyol inscrie cu o lovitura de cap din sapte metri!

INCEPE REPRIZA SECUNDA!

---------------------------------------

SE INCHEIE PRIMA REPRIZA!

Min.43 Posesie zdrobitoare pentru FC Barcelona in prima parte: 69%.

Min.39 Alexis Sanchez este oprit pentru ofsaid. Reluarile arata ca tusierul s-a inselat.

Min.34 Casillas iese din propriul careu si respinge cu capul din fata lui Cesc Fabregas.

Min.32 Catalanii au trecut la conducerea partidei si ameninta constant poarta gazdelor.

Min.30 Iniesta primeste la opt metri, dar suteaza peste poarta.

Min.27 Acelasi Messi il gaseste excelent pe Iniesta, dar centrarea acestuia este respinsa in corner.

Min.26 Messi suteaza din unghi, dar Casillas acroda corner.

Min.23 "Galacticii" reusesc sa mentina posesia in uralele fanilor de pe Santiago Bernabeu.

Min.20 Este sanctionat si Pique pentru o intrare la Pepe. Spiritele se incing la Madrid.

Min.18 Pepe primeste primul cartonasl galben al partidei.

Min.17 Bara pentru FC Barcelona! Alexis Sanchez reia cu capul pe spate, iar balonul loveste transversala.

Min.14 Iniesta suteaza din unghi, Casillas acorda corner.

Min.11 GOOOL REAL MADRID! Cristiano Ronaldo patrunde de unul singur pe flancul stang si inscrie din unghi, printre picioarele lui Pinto!

Min.8 Joc agresiv al madrilenilor la centrul terenului.

Min.5 Joc excelent de pase al Barcelonei in debutul partidei.

Min.3 Pique incearca sa-l lanseze pe Fabregas, dar fostul jucator al lui Arsenal nu reuseste sa ajunga la balon.

INCEPE PARTIDA!

INFO - Atmosfera infernala pe Santiago Bernabeu.

INFO - Cele doua echipa patrund pe teren.

Echipele probabile:

Real Madrid: Casillas - Altintop, Ramos, Carvalho, Coentrao - Xabi Alonso, Pepe, Lass - Cristiano, Benzema, Higuain;

Rezerve: Callejon, Kaka, Albiol, Adan, Ozil, Granero, Marcelo;

Antrenor: Jose Mourinho;

FC Barcelona: Pinto - Alves, Puyol, Pique, Abidal - Xavi, Busquets, Iniesta - Fabregas, Messi, Alexis;

Rezerve: Valdes, Mascherano, Adriano, Jonathan dos Santos, Sergi Roberto, Thiago, Cuenca;

Pleaca vedeta braziliană a lui Real? Atacantul a dat un verdict clar
Atacantul brazilian al celor de la Real Madrid, Rodrygo, a comentatp zvonurile despre transferul său de la ”Galactici”. Despre Rodrygo s-a spus în ultimul timp, că va pleca de pe...
Real Madrid - FC Barcelona: cinci goluri și faze controversate în derby-ul așteptat de toată planeta. Ce echipă a dat lovitura în prelungiri
Real Madrid și FC Barcelona s-au întâlnit în El Clasico, unul dintre cele mai așteptate meciuri ale sezonului. Partida a avut loc în etapa a 32-a a campionatului spaniol și le-a opus pe...
#Real Madrid Barcelona, #Real Barcelona Cupa Spaniei, #Barcelona victorie Real Madrid, #Lionel Messi , #Real Madrid