Barcelona a fost invinsa pe Camp Nou de Betis Sevilla dupa un meci cu sapte goluri

de Dan Alexandru
Duminica, 11 Noiembrie 2018, ora 19:17

FC Barcelona a pierdut surprinzator pe teren propriu in La Liga, in prima partida de la revenirea lui Leo Messi dupa lunga accidentare cauzata de o fractura la antebrat.

Barca a fost clar depasita de Betis Sevilla, care a castigat cu scorul de 4-3, dupa golurile reusite de Junior, Joaquin, Lo Celso si Canales, in timp ce Barcelona a punctat prin Messi de doua ori (unul din goluri din penalti) si Vidal.

A fost primul meci al lui Messi dupa revenire, iar Barcelona se poate scuza si prin faptul ca din minutul 81 a ramas in 10 oameni, dupa eliminarea lui Rakitic, care a primit doua cartonase galbene.

Finalul a fost unul interesant, cu golul de 3-4 reusit de Messi in prelungiri, dupa ce arbitrul a cerut ajutor de la sistemul VAR, pentru a vedea daca a fost sau nu offside. In cele circa doua minute ramase,

De asemenea, imediat dupa golul de 1-2 reusit de Messi, portarul Ter Stegen a gafat uluitor, scapand in poarta un sut simplu al lui Lo Celso, sut care nu spunea mare lucru si care putea fi retinut foarte usor de catre portarul german (vezi aici imagini VIDEO).

E un meci care strica linia de 3 victorii la rand in La Liga pentru Barca, in timp ce Betis urca pe 12 cu 16 puncte la activ. Catalanii raman lideri in Spania cu 24 de puncte, unul peste Atletico Madrid si Alaves.

Real Madrid joaca tot duminica (la Celta Vigo), fiind pe 6 cu 17 puncte.

Mai trebuie spus ca cei de la Barcelona nu au mai primit 4 goluri pe Camp Nou din aprilie 2003. Atunci pierdeau in fata celor de la Deportivo la Coruna, scor 2-4. In plus, e primul esec acasa in La Liga pentru Barca dupa 2 ani si 2 luni.