Barcelona victorie comoda in derbiul Spaniei

Sambata, 30 Ianuarie 2016, ora 20:05
3712 citiri

Barcelona a facut un prim pas important spre trofeul de campioana dupa ce a trecut cu brio de una dintre principalele contracandidate la titlu.

Catalanii au reusit sa se impuna, acasa, in derbiul etapei a 22-a, cu scorul de 2-1, in fata coliderului pana in acesta runda, Atletico Madrid.

Oaspetii au avut un debut de partida curajos si au dat lovitura in minutul 10, prin Koke. A fost insa dusul rece care a trezit din somn formatia gazda, care incet si sigur a inceput sa puna stapanire pe joc.

Messi a egalat in minutul 30, iar Luis Suarez a adus in avantaj gazdele opt minute mai tarziu. Finalul primei reprize s-a incheiat cu un om in plus pentru Barcelona, Filipe Luis fiind eliminat in ultimul minut al acestei parti.

Dupa pauza echipa pregatita de Luis Enrique s-a multumit cu un joc in care a gestionat perfect diferenta de un gol, in conditiile in care oaspetii au mai facut un cadou neasteptat, ramanad cu doi jucatori in minus dupa ce fundasul Godin a fost eliminat in minutul 64.

Cu acesta victorie Barcelona devine lider, cu 51 de puncte, la trei lungimi de Atletico Madrid, si cu un meci restanta.

Ciucă: Sebastian Burduja va convinge "un segment de electoral nehotărât" în cursa pentru Primăria Capitalei
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a declarat, marţi, 23 aprilie, că Sebastian Burduja, candidatul liberal pentru Primăria Capitalei, este opţiunea care dă speranţe celor care nu s-au...
Prima reacție a lui Cătălin Cîrstoiu după ce PNL și PSD au decis retragerea sa din cursa pentru Primăria București: ”Am fost supus unor atacuri”
Cătălin Cîrstoiu a avut marţi, 23 aprilie, pe rețelele sociale, prima reacţie după ce PSD şi PNL au renunţat la candidatura sa la Primăria Capitalei, precizând că nu a luat decizia de...
#Barcelona victorie Spania, #Barcelona Atletico Madrid rezultat , #stiri FC Barcelona