Barcelona, victorie cu aroma de "campioana"

Duminica, 26 Aprilie 2015, ora 13:58
3128 citiri

Barcelona a mai facut un pas spre titlul de campioana dupa ce s-a impus in deplasare, scor 2-0 in derbiul catalan cu concitadina Espanyol.

Pe Cornella del Prat, echipa lui Luis Enrique, in cea mai buna forma, a controlat in mod autoritar prima repriza si a inscris de doua ori prin Neymar in minutul 16 si Messi in minutul 24.

La adapostul avantajului de doua goluri, Barcelona a abuzat in continuare de binecunoscuta tesatura de pase si nu a lasat nicio optiune formatiei gazde.

Portarul Kiko Casilla de la Espanyol a fost cel care a evitat cu interventii fabuloase ca scorul sa nu ia proportii.

In clasamentul provizoriu Barcelona se afla la distanta de cinci puncte de Real Madrid, care urmeaza sa joace duminica in deplasare cu Celta Vigo.

Cu cinci etape inainte de final, lupta pentru titlu ramane incinsa dar catalanii au un calendar mai favorabil decat eternii rivalii din capitala Spaniei. Pentru Messi & comp. cel mai greu obstacol va fi in penultima etapa pe Vicente Calderon cu Atletico Madrid, in timp ce Real Madrid va avea de jucat cel putin doua meciuri cruciale cu locul cinci Sevilla (in deplasare) si cu locul patru Valencia (acasa).

Candidații PSD din București strâng din nou semnături. Firea: Este o situație nouă. Avem alte protocoale
Candidatul PSD pentru Primăria Capitalei, Gabriela Firea, a afirmat, joi, 25 aprilie, că protocoalele semnate de PSD cu PNL pentru candidaturi comune la primăriile de sector şi la Primăria...
Lovitură pentru Clotilde Armand. Primărița Sectorului 1, trimisă în judecată în ziua în care și-a depus candidatura pentru un nou mandat
Procurorii au anunțat joi, 25 aprilie, trimiterea în judecată a primăriței Sectorului 1, Clotilde Armand, pe care o acuză de ”folosirea funcţiei pentru favorizarea unor persoane”. Ea...