Barcelona, cu un pas in sferturile Ligii Campionilor: Victorie uriasa la Manchester

Marti, 18 Februarie 2014, ora 23:40
8010 citiri

FC Barcelona a castigat cu 2-0 partida jucata in deplasare la Manchester City, in prima mansa a optimilor de finala din Liga Campionilor.

Catalanii s-au impus pe Etihad Stadium din Manchester si sunt cu un pas in sferturile de finala ale celei mai importante competitii intercluburi din Europa. Mansa retur va avea loc pe 12 martie, la Barcelona.

Messi si compania au inceput mai bine partida, insa ocaziile mari din prima repriza le-au apartinut gazdelor. Valdes a inchis insa bine poarta si, astfel, la pauza s-a intrat cu 0-0 pe tabela de marcaj.

Imediat dupa reluarea jocului, Demichelis avea sa-l faulteze pe Messi in calitate de ultim aparator, iar centralul suedez Jonas Eriksson l-a trimis la cabine si a acordat penalti. La reluari s-a putut observa ca faultul a inceput in afara careului, dar argentinianul a cazut in careu.

A executat Lionel Messi si l-a invins pe Hart, plecat in partea sa stanga. Era minutul 54.

City a incercat apoi sa revina, insa handicapul omului in minus si-a spus cuvantul, iar Barcelona a mai punctat o data chiar in minutul 90. Dani Alves a combinat excelent cu Neymar, intrat dupa pauza, si a marcat printre picioarele lui Hart.

Un 2-0 linistitor pentru Barcelona, pentru ca o calificare a lui City pare doar de domeniul fantasticului la un asemenea scor de intors pe Nou Camp.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Manchester City si FC Barcelona, din prima mansa a optimilor Ligii Campionilor.

Desfasurarea intalnirii:

min.90+3 - FINALUL INTALNIRII

min.90+2 - Messi si Neymar pornesc la atac, mingea ajunge la argentinian, care suteaza insa slab dintr-o pozitie buna.

min.90 - GOOOL BARCELONA!!! Dani Alves combina cu Neymar, intra in careu si inscrie printre picioarele lui Hart!!!

min.87 - Valdes ii scoate mingea de pe cap lui Dzeko.

min.86 - Schimbare la Bacelona: intra Sergi, iese Fabregas.

min.81 - Barcelona marcheaza, dar golul e anulat eronat pe motiv de offside.

min.77 - Valdes are o interventie de zile mari la un sut al lui Silva.

min.76 - Mascherano are o interventie dura la mijlocul terenului si vede un cartonas galben.

min.74 - Schimba si Pellegrini: intra Dzeko, iese Negredo.

min.73 - Schimbare la Barcelona: iese Sanchez, intra Neymar.

min.70 - Clichy scapa bine in banda stanga, insa centreaza direct in bratele lui Valdes si isi bate joc de o mare ocazie.

INFO: Messi a ajuns la 66 de goluri marcate in Liga Campionilor.

min.68 - Dani Alves raamne singur cu Hart, suteaza din unghi, dar mingea se duce putin pe langa poarta. Uriasa ocazie pentru catalani.

min.66 - Xavi trimite peste poarta dintr-o pozitie buna, de la 15 metri.

min.62 - Nasri combina bine cu Negredo, trage de la 16 metri, dar in blocajul facut de fundasii catalani.

min.61 - Hart boxeaza o centrare a lui Xavi.

min.57 - Dubla schimbare la "cetateni": ies Kolarov si Navas, intra Lescott si Nasri.

min.56 - Catalanii se arunca in atac si apararea lui City rezista cu greu.

min.54 - GOOOL BARCELONA!!! Messi executa si transforma cu siguranta lovitura de la 11 metri!!!

min.53 - Demichelis vede cartonasul rosu direct, dupa un fault in calitate de ultim aparator la Messi.

min.53 - PENALTI BARCELONA! Iniesta il angajeaza excelent pe culoar pe Messi, iar acesta obtine un penalti, dupa un fault al lui Demichelis.

min.49 - Messi ii paseaza excelent lui Fabregas, dar acesta rateaza preluarea si iroseste o buna oportunitate de a deschide scorul.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

-------------------------------------

min.45 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.44 - Negredo trimite cu capul pe langa poarta spaniolilor.

min.42 - Putine faze de poarta in aceasta prima repriza, in care cele doua echipe au preferat sa fie precaute.

min.36 - Kolarov intra tare la Busquets si vede un cartonas galben.

min.32 - Hart are o interventie mare la un sut bun al lui Xavi.

min.28 - Cartonas galben pentru Negredo, dupa o intrare intarziata la Pique.

min.28 - Catalanii cer penalti la un presupus hent in careu al lui Kolarov, dar arbitrul suedez lasa jocul sa continue.

min.27 - Valdes prinde un sut trimis din prima de Negredo. City joaca incantator in aceste minute.

min.25 - Ocazie fantastica pentru gazde! Valdes are o interventie fabuloasa si salveaza un gol ca si facut al lui City, la o lovitura de cap a lui Kompany.

min.23 - Dani Alves vede un cartonas galben, dupa un fault la Clichy.

min.19 - Negredo trece de fundasii Barcelonei, incearca o bolta din unghi, dar mingea trece paralel cu poarta lui Valdes. Ce ocazie pentru City.

min.17 - Valdes se arunca la sacrificiu si retine din fata lui Negredo, dupa o actiune superba creata de Yaya Toure.

min.15 - Nicio ocazie notabila pana in acest minut.

min.8 - Barcelona a inceput meciul in atac. City cu greu trece de mijlocul terenului.

min.3 - Clichy il blocheaza in extremis pe Sanchez.

ora 21:45 - STARTUL MECIULUI

INFO: Partida are loc pe Etihad Stadium din Manchester.

INFO: Mansa retur va avea loc pe 12 martie, la Barcelona.

ECHIPELE DE START

MANCHESTER CITY: Hart - Zabaleta, Kompany, Demichelis, Clichy - Navas, Fernandinho, Toure, Kolarov - Silva - Negredo.

Rezerve: Pantilimon, Richards, Lescott, Nasri, Javi Garcia, Jovetic, Dzeko;

Antrenor: Manuel Pellegrini.

BARCELONA: Valdes - Alves, Pique, Mascherano, Alba - Xavi, Busquets, Fabregas - Sanchez, Messi, Iniesta.

Rezerve: Pinto, Bartra, Adriano, Song, Sergi, Pedro, Neymar;

Antrenor: Tata Martino.

Arbitru: Jonas Eriksson (Suedia).

CTP, după ce a văzut conferința lui Cătălin Cîrstoiu: ”I s-a mai rărit zâmbetul iliescoid...”
Candidatul PSD-PNL la Primăria Capitalei, medicul Cătălin Cîrstoiu a susținut vineri, 19 aprilie, o conferinţă de presă pentru a răspunde acuzaţiilor de incompatibilitate în condiţiile...
De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Barcelona castiga Manchester City, #Barcelona invinge Manchester City, #LIVE Manchester City Barcelona, #Manchester City Barcelona Liga Campionilor , #stiri FC Barcelona