Cu un gol sclipitor al lui Messi, Barcelona incepe entuziasmant sezonul din La Liga

Duminica, 19 August 2018, ora 10:05
4336 citiri

FC Barcelona a inceput intr-un mod perfect noul sezon din La Liga, acolo unde trebuie sa isi apere coroana de campioana en-titre a Spaniei.

In meciul de acasa de pe Camp Nou cu Alaves, Barcelona s-a impus cu 3-0, golurile fiind marcate de Messi o dubla si de Philippe Coutinho.

Interesant este ca Barca a tremurat totusi pana in minutul 64, momentul primului gol al partidei, semnat de Messi, o bijuterie din lovitura libera de la circa 20-25 de metri, pozitie centrala, sut pe jos pentru a deruta zidul, fara sperante pentru portarul rival.

Septarul Coutinho a marcat si el un gol splendid in minutul 84, pentru ca Messi sa inchida tabela in prelungiri, minutul 92, gol simplu din 7-8 metri la coltul scurt.

Statistica ne spune ca de fiecare data cand Messi a marcat primul gol al catalanilor intr-un nou sezon, Barca a facut legea si a luat si titlul si Champions League, in sezoanele 2008-2009, 2010-2011 si 2014-2015.

In plus, primul gol al lui Messi din partida a insemnat golul cu numarul 6000 pentru Barcelona in toata istoria La Liga, dupa ce tot el semnase si golul 5000, in 2009.

Si Real Madrid a bifat deja peste 6000 de goluri in Spania, Asensio punctand in luna februarie aceasta reusita aniversara.

Leo Messi a marcat al 25-lea sau gol din lovitura libera de cand joaca pentru Barcelona.

Ultimul mesaj al lui Piedone despre posibila retragere din cursa pentru Capitală: ”Îi las pe contracandidaţi să facă campanie când cerurile sunt deschise”
Cristian Popescu Piedone a anunțat joi, 25 aprilie, că rămâne în cursa pentru Primăria Bucureștiului, în ciuda tuturor zvonurilor. "Haideţi să închidem odată... Retragere, mesaje,...
Orban acuză Biroul Electoral Central că favorizează alianța PSD-PNL: ”Le-a dat voie să desfacă alianţa împotriva firii”
Liderul Forţa Dreptei, Ludovic Orban, a acuzat joi, 25 aprilie, Biroul Electoral Central că ar fi modificat „în mod ilegal” o hotărâre de guvern şi că instituţia ar fi...
#Barcelona incepe entuziasmant sezonul Video, #Messi gol minunat Spania La Liga, #Video rezumat Barcelona Alaves La Liga , #stiri FC Barcelona