Finala de vis in Cupa Spaniei

Joi, 13 Februarie 2014, ora 11:17

Barcelona s-a calificat in finala Cupei Spaniei, dupa ce a terminata la egalitate, scor 1-1, in deplasarea de la Real Sociedad.

La adapostul avantajului de doua goluri din meciul tur (2-0), catalanii au obtinut inca din prima repriza ceea ce era esential. Messi, revenit la forma care l-a consacrat, a deschis scorul in min. 27., gol care a ingropat definitiv sperantele de calificare a gazdelor, care aveau nevoie doar de o minune pentru a intoarce rezultatul.

Miracolul insa nu s-a produs, gazdele reusind totusi sa egaleze cu trei minute inainte de final prin Griezmann.

Dupa acest rezultat, Spania se va delecta cu o noua finala Barcelona - Real Madrid.

Cele doua formatii se intalnesc pentru a saptea oara in ultimul act din Cupa. Pana in prezent ambele si-au impartit in mod egal numarul de titluri cucerite, cate trei de fiecare parte.

Finala se va juca pe data de 19 aprilie.