Liga Campionilor: Barcelona intoarce incredibil umilinta de la Paris si obtine o calificare istorica

Miercuri, 08 Martie 2017, ora 23:47
58921 citiri

Barcelona s-a calificat miercuri seara in sferturile de finala ale Ligii Campionilor, dupa ce a intors incredibil rezultatul din tur cu Paris Saint Germain.

Catalanii s-au impus cu 6-1 in returul de pe Nou Camp si merg mai departe in competitie cu scorul general de 6-5!

Rezultatul partidei disputate in fata a peste 90.000 de spectatori pare ireal, dar e cat se poate de real. Trupa lui Luis Enrique a obtinut o calificare fantastica dupa trei goluri marcate in ultimele 7 minute!

10 era cota la pariuri pentru o calificare nesperata a Barcelonei in sferturi, dar cu toate acestea Messi si compania au crezut ca pot intoarce acel 0-4 categoric din tur si au intrat mai hotarati ca niciodata pe teren.

Dupa numai 2 minute si 30 de secunde, Suarez a deschis scorul cu capul dupa o balbaiala in careul campioanei Frantei.

Partida a continuat sub dominarea Barcei, cu PSG reusind cu greu sa iasa din propriul careu, insa golul doi a venit abia pe finalul reprizei, cand Kurzawa si-a trimis mingea in propria poarta la o centrare cu calcaiul a lui Iniesta.

La fel ca-n prima parte, Barcelona a punctat imediat si in mitanul secund, cand Messi a transformat in forta un penalti obtinut de Neymar dupa un duel cu Meunier.

Dupa o ora de joc, parea ca Barcelona va reusi minunea, dar Cavani, cu cel de-al 8-lea gol din tot atatea partide in Liga Campionilor, a facut 3-1 in minutul 62 si calificarea devenea din nou imposibila in acest punct. De altfel, si ritmul jocului a scazut dupa ce varful uruguayan a marcat, iar francezii au trecut de cateva ori pe langa golul doi.

A venit insa minutul 88 si golul fantastic din lovitura libera a lui Neymar, la care Trapp n-a schitat nimic. Dupa acest gol, formatia blaugrana parca a prins aripi.

Peste numai doua minute, Suarez a fost faultat usor in careu de Marquinhos, iar Neymar a luat mingea si a transformat penaltiul pentru 5-1. Catalanii mai aveau insa nevoie de un gol pentru o 'remontada' completa. Si ca-ntr-un scenariu de film hollywoodian a venit in ultimele secunde.

Acelasi Neymar a inventat o pasa fabuloasa pentru nou intratul Sergi Roberto, iar mijlcasul crescut de Barcelona l-a invins pe neamtul Trapp pentru o calificare despre care vor auzi multe generatii de acum incolo.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, desfasurarea intalnirii dintre FC Barcelona si Paris Saint Germain, din mansa secunda a optimilor de finala ale Ligii Campionilor.

Desfasurarea intalnirii:

min.90+5 - FINALUL INTALNIRII!!! BARCELONA MERGE IN SFERTURI DUPA O REVENIRE INCREDIBILA!!!

min.90+5 - GOOOL BARCELONA!!! La ultima faza a meciului, Sergi Roberto marcheaza pentru o revenire si o calificare incredibila a Barcelonei in sferturi, in urma unui asist provenit de la Neymar!!!

min.90 - Vom avea 5 minute de prelungiri.

INFO: Scorul la general a devenit 5-5, insa tot PSG este echipa care merge in sferturi in acest moment, gratie golului marcat in deplasare.

min.90 - GOOOL BARCELONA!!! Neymar transforma lovitura de la 11 metri!!!

min.90 - PENALTI BARCELONA! Suarez e faultat in careu de Marquinhos si arbitrul arata punctul cu var!

INFO: In acest moment, scorul la general este de 5-4 in favoarea francezilor. Barcelona are insa nevoie de doua goluri pentru a se califica, deoarece PSG a marcat in deplasare.

min.88 - GOOOL BARCELONA!!! Neymar marcheaza pentru 4-1, cu un sut la care Trapp n-a mai avut ce sa faca!!!

min.85 - Di Maria trece pe langa golul de 3-2, iar cateva secunde mai tarziu sutul lui Neymar e blocat.

min.84 - Ultima schimbare la catalani: iese Rakitici, intra Andre Gomes.

min.82 - Trapp retine o centrare periculoasa a lui Messi.

min.76 - Schimbare la Barcelona: iese Rafinha, intra Sergi Roberto.

min.75 - Schimbare la PSG: iese Draxler, intra Aurier.

min.74 - Messi rateaza intr-o situatie excelenta. Mare ocazie irosita de argentinian.

min.74 - Thiago Silva respinge la o centrare a lui Messi.

min.72 - Trapp retine un sut de la distanta trimis de Neymar.

INFO: Reamintim, scorul la general este 5-3 in favoarea francezilor, ceea ce inseamna ca Barcelona are nevoie acum sa marcheze de 3 ori pentru a se califica in sferturi.

min.70 - Gazdele au o posesie de 70%, in timp ce oaspetii au 30%.

min.67 - Suarez vede un cartonas galben pentru o simulare.

min.66 - Thiago Silva scoate de pe linia portii la un sut al lui Arda Turan.

min.65 - Schimbare la Barcelona: iese Iniesta si intra Arda Turan.

min.64 - Neymar il faulteaza pe Marquinhos si vede galbenul.

min.63 - Cavani are sansa 'dublei' dupa ce ramane singur cu Ter Stegen, dar portarul neamt intervine fantastic cu piciorul.

INFO: Dupa acest gol, Barcelona trebuie sa inscrie de 3 ori pentru a se califica.

min.62 - GOOOL PSG!!! Cavani marcheaza din 10 metri dupa o pasa primita cu capul de la Kurzawa!!!

min.61 - Rakitic opreste un contraatac al francezilor si vede cartonasul galben.

min.60 - Ocazie pentru PSG, cu Matuidi care reia pe langa poarta la o centrare a lui Cavani.

min.55 - Schimbare la PSG: iese Lucas Moura, intra Di Maria.

min.54 - Neymar cade din nou in careu dupa un duel cu acelasi Meunier, dar de data aceasta nu mai primeste penalti.

INFO: In acest moment, scorul la general este de 4-3 in favoarea lui PSG.

min.50 - GOOOL BARCELONA!!! Messi executa si inscrie fara probleme!!!

min.48 - PENALTI BARCELONA! Neymar cade in careu in urma unui duel cu Meunier si arbitrul da penalti dupa o interventie a arbitrului aditional.

min.47 - Draxler trimite mult peste poarta dupa o respingere a lui Busquets.

min.46 - Draxler are o actiune periculoasa si e blocat cu greu de Rafinha.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

-------------------------------------------

min.45+3 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Vom avea 3 minute suplimentare pentru aceasta prima repriza.

INFO: Barcelona mai are nevoie de inca doua goluri pentru o revenire senzationala si a impinge meciul in prelungiri.

min.42 - Cavani primeste cartonasul galben pentru proteste.

min.40 - GOOOL BARCELONA!!! Kurzawa isi trimite mingea in propria poarta, dupa o centrare cu calcaiul a lui Iniesta!!!

min.36 - Galben pentru Busquets, dupa un fault la mijlocul terenului.

min.35 - Trapp prinde la un sut trimis de Suarez.

min.33 - Neymar cade in careu dupa un duel cu Meunier, dar nu se acorda penalti.

min.31 - Ter Stegen retine cu siguranta la un sut al lui Lucas Moura.

min.28 - Iniesta suteaza peste parta campioanei Frantei.

min.26 - Messi trage in zid dintr-o lovitura libera de la 25 de metri.

min.23 - Pique intra tare la Cavani si primeste cartonasul galben.

min.22 - Trapp boxeaza la o centrare a lui Messi din partea dreapta.

min.17 - Neymar suteaza superb de la distanta, iar mingea trece milimetric pe langa vinclul portii lui Trapp.

min.15 - Messi trimite peste poarta dintr-o lovitura libera de la aproximativ 25 de metri.

min.14 - Messi e faultat din spate de Draxler si mijlocasul german primeste cartonasul galben.

min.11 - Draxler centreaza din stanga, Mascherano blocheaza cu mana, dar arbitrul nu acorda nimic in ciuda protestelor insistente ale francezilor.

min.10 - Mascherano suteaza de la marginea careului, dar mingea se duce pe langa poarta.

min.8 - Neymar cere un penalti dupa un presupus hent in careu, dar arbitrul lasa jocul sa continue.

min.5 - Matuidi vede cartonasul galben dupa un fault dur asupra lui Umtiti.

min.3 - GOOOL BARCELONA!!! Suarez deschide scorul cu capul, dupa o balbaiala in careul francezilor!!!

ora 21:48 - STARTUL PARTIDEI

INFO: Jocul are loc pe stadionul Nou Camp din Barcelona.

INFO: In tur, la Paris, campioana Frantei s-a impus cu un categoric si incredibil 4-0.

ECHIPELE:

FC BARCELONA: Ter Stegen - Rafinha, Pique, Mascherano, Umtiti - Rakitici, Busquets, Iniesta - Messi, Suarez, Neymar.

Rezerve: Cillessen, Alba, Roberto, Digne, Gomes, Arda Turan, Alcacer.

Antrenor: Luis Enrique.

PARIS SAINT GERMAIN: Trapp - Meunier, Marquinhos, Thiago Silva, Kurzawa - Verratti, Rabiot, Matuidi - Lucas, Cavani, Draxler.

Rezerve: Areola, Aurier, Kimpembe, Krychowiak, Ben Arfa, Pastore, Di Maria.

Antrenor: Unai Emery.

Arbitru: Deniz Aytekin (Turcia).

Ciolacul îl trimite pe Piedone ”la locul lui”. Liderul PSD susține că nu va negocia cu edilul de la Sectorul 5
Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, a declarat miercuri, 24 aprilie, că locul lui Cristian Popescu Piedone nu poate să fie decât ca primar, în continuare, la Sectorul 5, el precizând că nu va...
Burduja îl atacă pe Nicușor Dan: "Nepăsarea şi incompetenţa au lăsat zeci de mii de oameni fără căldură şi apă caldă"
Administraţia actuală a realizat investiţii "prea puţine şi prea lente" pentru a reabilita reţeaua de termoficare a Capitalei, a declarat miercuri, 24 aprilie, liderul PNL Bucureşti,...