Reactia antrenorului echipei FC Barcelona dupa victoria cu Manchester United din Liga Campionilor

Joi, 11 Aprilie 2019, ora 12:01

Antrenorul echipei FC Barcelona, Ernesto Valverde, a apreciat ca soarta calificarii in semifinalele Ligi Campionilor la fotbal nu este inca decisa, in ciuda victoriei catalanilor pe ''Old Trafford'', 1-0 cu Manchester United.

''Stim ca este o victorie la limita si ca exista un al doilea meci de jucat. A fost o partida foarte intensa, dificila, cum ne asteptam sa fie. Suntem multumiti, insa. Pressingul lor avansat ne-a pus probleme, mai ales in prima repriza. Cand am reusit sa scapam de pressing am fost periculosi, iar acest lucru s-a intamplat mai ales in repriza a doua'', a declarat Valverde, citat de AFP.

Tehnicianul a avut cuvinte de lauda despre atacantul uruguayan Luis Suarez, autorul moral au golului care a decis partida. ''Nu schimba valoarea golului faptul ca un alt jucator a atins mingea sau nu. El a tinut ocupata apararea (adversa) din primul minut. Suntem incantati de munca sa'', a afirmat Valverde.

''Pentru a castiga in deplasare in Liga Campionilor e nevoie de suferi. Stim ca meciul retur va fi deschis dupa acest rezultat. Chiar si la 2-0 calificarea se joaca dupa ce s-a intamplat la Paris'', a concluzionat Valverde, facand referire la victoria reusita de United cu 3-1 pe Parc des Princes, dupa ce PSG se impusese cu 2-0 pe Old Trafford.

FC Barcelona a invins-o pe Manchester United cu scorul de 1-0 (1-0), miercuri seara, pe ''Old Trafford'', in prima mansa din sferturile de finala ale Ligii Campionilor la fotbal.

Soarta partidei a fost decisa de autogolul lui Luke Shaw (12), la mingea trimisa cu capul de Luis Suarez, din centrarea lui Leo Messi. Initial, arbitrul asistent a semnalizat ofsaid la Suarez, dar arbitrajul video a decis ca golul a fost valabil.

Sursa: AGERPRES