Surpriza de proportii in finala Cupei Spaniei, Barcelona a fost invinsa si are un final de sezon dezamagitor

de Dan Alexandru
Duminica, 26 Mai 2019, ora 08:03

FC Barcelona a fost surprinzator invinsa in finala Cupei Regelui Spaniei de catre Valencia, sambata seara la Sevilla, scor 1-2, intr-o partida in care Messi si compania au dezamagit din nou, precum in returul de la Liverpool, din Champions League.

Barcelona ramane sa se multumeasca doar cu titlul din La Liga in acest sezon, dupa ce a clacat in semifinalele Champions League cu Liverpool (dupa 3-0 in tur!) si dupa ce sambata in finala Cupei Spaniei a fost o umbra a echipei care altadata facea legea in Europa.

La putin timp dupa terminarea primei jumatati de ora, Valencia deja conducea cu 2-0, producand socul printre zecile de mii de fani ai Barcei sositi pe stadionul lui Betis din Sevilla.

Kevin Gameiro a deschis scorul in minutul 21, iar Valencia si-a marit avantajul in minutul 33, dupa ce Rodrigo a marcat pentru 2-0, din pasa lui Soler.

Barcelona nu s-a putut baza decat, ca de obicei, pe Leo Messi, care a incercat sa traga dupa el, ca in atatea alte meciuri, o echipa mai degraba blazata, fara nerv.

El a marcat golul de 1-2, in minutul 73, dar finalul nu a putut schimba rezultatul final, iar Barcelona nu a putut sa trimita partida catre prelungiri.

Valencia e fericita pe acest final de sezon, a prins in ultima etapa ultimul loc de Champions League, iar in finala Cupei a triumfat surprinzator cu marea Barca, bifand prima Copa del Rey dupa 11 ani de pauza.

Barcelona putea castiga la Sevilla a 31-a Cupa a Spaniei din istoria clubului.

Barcelona: Cilessen - Semedo, Pique, Lenglet, Alba - Arthur, Busquets, Rakitic - Roberto, Messi, Coutinho.
Rezerve: I. Pena, Alena, C. Perez, Malcom, Umtiti, Vermaelen, A. Vidal.
Antrenor: Ernesto Valverde.

Valencia: Domenech - Wass, Garay, Gabriel, Gaya - Soler, Parejo, Coquelin, Guedes - Rodrigo, Gameiro.
Rezerve: Neto, Diakhaby, Kondogbia, Latorre, S. Mina, Piccini, F. Torres.
Antrenor: Marcelino Garcia Toral.

Arbitru: Alberto Undiano Mallenco.