Sport pe Bune: Tenisul românesc la ora adevărului. Cu Gabriel Moraru director FRTenis

Bayern remizeaza cu Arsenal, dar se califica in sferturile Champions League

Marti, 11 Martie 2014, ora 23:35
4359 citiri

Bayern Munchen si Arsenal Londra au terminat la egalitate, scor 1-1, in mansa secunda a optimilor de finala din Champions League.

Campioana Europei in exercitiu s-a calificat in sferturi datorita victoriei din meciul tur, scor 2-0 pe Emirates.

Intalnirea de pe Allianz Arena a debutat in nota de dominare a gazdelor. Bayernul lui Pep Guardiola a "arestat" balonul in prima repriza, jucatorii lui Arsenal neavand altceva de facut decat sa se apere supranumeric si sa spere ca vor da marea lovitura intr-unul din putinele contraatacuri.

Bavarezii, cu o posesie ce s-a invartit in jurul a 70%, n-au avut totusi ocazii foarte mari in prima repriza. Doar Javi Martinez isi poate reprosa golul anulat de brigada de arbitri din cauza unei pozitii de offside in care se afla.

Debutul partii secunde a fost unul exploziv. Bayern a deschis scorul la 10 minute de la reluare, Schweinsteiger marcand cu un sut simplu dupa ce a primit balonul in careul "tunarilor".

Imediat, Podolski a restabilit egalitatea cu un sut naprasnic sub transversala, faza precedata totusi de un fault in atac al neamtului.

In prelungirile partidei Bayern a avut un penalti, acordat dupa un fault facut de Koscielny asupra lui Robben, insa scorul a ramas egal, Fabianski aparand superb sutul lui Muller.

Bayern Munchen obtine totusi o calificare facila in sferturi, la capatul unei duble manse in care nu s-a pus problema invingatoarei.

Intalnirea dintre Bayern si Arsenal a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul:

Min.90+5 FINAL DE MECI!!!

Min.90+2 Muller rateaza penaltiul! Fabianski blocheaza cu piciorul si balonul ramane pe linia portii!

Min.90+1 Penalti pentru Bayern! Koscielny il faulteaza pe Robben si arbitrul arata punctul cu var!

Min.85 Schimbare Bayern: Muller intra in locul lui Ribery.

Min.84 Schimbare Arsenal: Intra Flamini in locul lui Oxlade-Chamberlain.

Min.83 Cartonas galben pentru Vermaelen.

Min.80 Mertesacker intervine foarte bine la sutul lui Mandzukic.

Min.77 Schimbare Arsenal: Gnabry intra in locul lui Arteta.

Min.76 Fabianski retine cu siguranta balonul sutat de Robben.

INFO: Atletico se distanteaza la 3-1 in celalalt meci din aceasta seara.

Min.69 Ocazie mare pentru Bayern, cu un Fabianski care intervine salvator in fara lui Mandzukic.

Min.64 Incearca Schweinsteiger un sut, dar trimite pe langa poarta lui Arsenal.

Min.60 Schimbare Bayern: Kroos intra in locul lui Gotze.

Min.58 Interventie de exceptie a lui Alaba, care scoate un balon din gheata lui Giroud.

Min.57 GOOOL ARSENAL!!! Podolski castiga un duel cu Lahm si il executa pe Neuer cu un sut puternic, sub transversala!

Min.55 GOOOL BAYERN!!! Ribery il dribleaza pe Sagna, paseaza in centrul careului advers de unde Schweinsteiger indeplineste o simpla formalitate marcand cu un sut din 7 metri!

Min.51 Robben cade in careul englezilor, cere penalti, dar arbitrul lasa jocul sa continue.

Min.46 INCEPE REPRIZA SECUNDA!!!

O prima schimbare la Arsenal, veteranul Rosicky fiind trimis in teren in locul lui Ozil.

__________________

Min.45+1 FINALUL PRIMEI REPRIZE!!!

Min.44 Sut al lui Gotze, retine in doi timpi Fabianski.

INFO: Arda Turan duce scorul la 2-1 in favoarea lui Atletico in celalalt meci al serii.

Min.38 Domina in continuare autoritar echipa lui Guardiola, Bayernul aducand tot mai mult aminte de marea Barcelona.

Min.31 Neuer plonjeaza si retine lovitura de cap a lui Giroud.

INFO: AC Milan reuseste sa egalaze la Madrid in urma golului lui Kaka.

Min.27 GOL ANULAT BAYERN! Centrare foarte buna a lui Alcantara, Martinez inscrie, insa este semnalizat in pozitie de offside.

Min.22 Posesie zdrobitoare in favoarea gazdelor, 70% - 30%.

Min.12 "Tunarii" nu par capabili sa puna probleme lui Bayern pe Allianz Arena.

Min.5 Fabianski retine sutul lui Schweinsteiger.

INFO: In celalalt meci al serii, Atletico a deschis scorul in fata lui AC Milan prin brazilianul Diego Costa.

Min.3 Asa cum era de asteptat, gazdele conduc ostilitatile in acest debut de meci.

Min.1 Incepe meciul!!!

INFO: La TV meciul poate fi urmarit pe posturile DigiSport si DolceSport.

INFO: In tur, echipa lui Guardiola s-a impus la Londra cu scorul de 2-0.

ECHIPELE:

BAYERN: Neuer - Lahm, Dante, Martinez, Alaba - Schweinsteiger, Alcantara - Robben, Gotze, Ribery - Mandzukic.

Rezerve: Starke, van Buyten, Rafinha, Boateng, Muller, Kroos, Pizarro.

Antrenor: Josep Guardiola.

ARSENAL: Fabianski - Sagna, Metesacker, Koscielny, Vermaelen - Arteta, Chamberlain - Cazorla, Ozil, Podolski - Giroud.

Rezerve: Viviano, Jenkinson, Rosicky, Flamini, Gnabry, Hayden.

Antrenor: Arsene Wenger.

Arbitru: Svein Oddvar Moen (Norvegia).

Ciolacu anunță că implementarea salariului minim european va începe de la 1 iulie: ”Am dat și ordonanța”
Şeful Guvernului Marcel Ciolacu a precizat că mecanismul de implementare a salariului minim european va începe de la 1 iulie. El a amintit că, în acest sens, a fost emisă ordonanţa....
Ciolacu susține că există bani pentru toate creșterile salariale, în anul celor două majorări de pensii: "Câteodată mă ia şi pe mine ameţeala" VIDEO
După publicarea unui memorandum care subliniază mai multe lipsuri pentru plata salariilor în acest an, premierul Marcel Ciolacu a negat că ar fi vreo problemă și a ținut să dea asigurări...
#Bayern Arsenal LIVE, #Bayern Arsenal Liga Campionilor, #Liga Campionilor rezultate , #Champions League