Bayern castiga Supercupa Germaniei dupa penaltiuri, in fata rivalei Borussia (Video)

Duminica, 06 August 2017, ora 09:03
3371 citiri

Bayern Munchen, campioana Germaniei, a dispus de Borussia Dortmund in Supercupa Germaniei dupa loviturile de departajare, la capatul a 90 de minute de fotbal spectacol.

S-au marcat 4 goluri in acest interval, deci 2-2 intre marile rivale ale Germaniei. Borussia a inceput mai bine si a avut 1-0 inca din minutul 12, cand Pulisici a scapat singur cu Ulreich si nu l-a iertat.

1-1 s-a facut 6 minute mai tarziu, cand Lewandowski marca cu poarta goala in fata din cativa metri, dupa o centrare sutata de pe flancul drept a lui Kimmich.

Tot Borussia a fost cea care a condus pe tabela, pentru 2-1, dupa ce Aubameyang a reluat cu sete in minutul 71. Se parea ca va fi o victorie pentru jucatorii in galben si negru, dar Burki, portarul Borussiei nu a fost de acord.

Acesta si-a marcat un autogol stupid in minutul 88 si la final s-a trecut direct la executarea loviturilor de la punctul cu var.

A fost 5-4 acolo pentru bavarezi, dupa ce doar Kimmich a ratat, dar in schimb la Borussia, Rode si Bartra nu au gasit poarta.

Partida a avut loc chiar la Dortmund, pe Signal-Iduna Park Stadium, in fata a peste 81.000 de fani. Este a 6-a Supercupa din istorie pentru Bayern, dupa cele din 1987, 1990, 2010, 2012, 2016. Bayern si Borussia erau la egalitate inainte de finala, cu cate 5 trofee.

Ciolacu susține reforma bugetară și regionalizarea teritorială: ”Să nu mai existe decalaje ca între Timişoara şi Bacău”
Premierul Marcel Ciolacu a declarat joi, 25 aprilie, la Timişoara, că regionalizarea teritorială şi reforma bugetară trebuie făcute, după o analiză şi un studiu exact în fiecare judeţ....
Clotilde Armand ironizează PSD-ul după ce i-a cerut demisia: "Mai stau, să vă scot din minţi că nu mai puteţi fura"
Trimisă în judecată pentru folosirea funcţiei pentru favorizarea unor persoane, Clotilde Armand, primarărița Sectorului 1 a declarat răspicat că nu va demisiona, aşa cum i-au cerut...
#Bayern bate Borussia Supercupa, #Supercupa Video penaltiuri Bayern Borussia, #Bayern cucerire Supercupa mare finala Video , #stiri Bayern Munchen