Bayern pierde marele derbi al Germaniei cu Borussia Dortmund dupa ce a condus cu 1-0 si 2-1 (Video)

Duminica, 11 Noiembrie 2018, ora 08:13
2725 citiri

Sambata seara a avut loc "Der Klassicker", marele derbi al campionatului german de fotbal, intre Bayern si Borussia, in etapa cu numarul 11 din Bundesliga, pe terenul galben-negrilor, pe stadionul Signal-Iduna Park.

A fost un meci nebun, cu 5 goluri si rasturnari de situatie spectaculoase, cu doua echipe care adeseori au evoluat cu "garda jos" si ne-au oferit un spectacol pe masura celor doua loturi uriase, al celor mai bune echipe germane de fotbal, foste finaliste de Champions League in 2013.

Bayern a pierdut jocul din deplasare, chiar daca a condus cu 1-0 si 2-1, dupa golurile marcat de Lewandowski, in minutele 26 si 52. Bavarezii au dominat prima parte, avand si alte ocazii de gol, dar trupa lui Favre s-a intors cu totul alta de la cabine, egaland si foarte repede, minutul 48, gol din penalti bifat de Marco Reus.

Gazdele nu au disperat nici la 1-2 si au continuat sa joace rapid, mereu pe contre, avand si jucatorii perfecti pentru a face asta. Reus a egalat cu un voleu splendid in minutul 67, iar Paco Alcacer, intrat pe teren in minutul 59, a marcat golul victoriei in minutul 73, dupa ce apararea bavareza a clacat din nou la un atac rapid al rivalei.

Alcacer este imprumutat de FC Barcelona in Germania.

Marco Reus a devenit cu cele doua goluri noul golgheter al Germaniei, cu 8 reusite.

Situatia este foarte complicata acum pentru Bayern, care se vede dupa 11 etape scurse in campionat la 7 puncte distanta de locul 1, ocupat evident de Borussia, fiind chiar pe 3 in Germania si sub Gladbach.

Ramane de vazut daca sefii lui Bayern vor mai tolera aceasta situatie si ii vor acorda o noua sansa lui Nico Kovac, antrenorul croat venit in aceasta vara.

Toate cele 5 goluri din meci le puteti viziona pe acest link.

Borussia ramane si acum singura echipa neinvinsa in acest campionat. Bayern a avut doua goluri anulate, ambele date de Lewandowski, ambele corect anulate, pe motiv de offside, ultimul in minutul 95.

E o revansa cu atat mai dulce pentru Dortmund, care pierduse ultimul duel cu Bayern umilitor, 0-6 in sezonul trecut!

”Nu am ce să-mi reproșez”. Medicul Cătălin Cîrstoiu a făcut declarații în faţa Spitalului Universitar. Explicaţii privind acuzaţiile de incompatibilitate
Dan Tănasă, candidatul AUR la Primăria Brașov: ”Braşovenii nu mai sunt nevoiţi să aleagă răul cel mai mic”
Alianţa pentru Unirea Românilor, filiala Braşov, a prezentat, vineri, candidatul pentru funcţia de primar al Municipiului Braşov în persoana deputatului Dan Tanasă. Acesta a declarat...
#Borussia Dortmund bate Bayern Video, #Clasicul Germaniei Bayern invinsa, #Bayern pierde Dortmund video cronica , #stiri Bayern Munchen