Bayern s-a distrat cu Juventus in Liga Campionilor

Marti, 02 Aprilie 2013, ora 23:30
5022 citiri

Bayern Munchen a castigat extrem de clar mansa tur a sfertului de finala din Liga Campionilor cu Juventus Torino, scor 2-0 pe Allianz Arena.

Intalnirea dintre liderele campionatelor din Germania si Italia se anunta a fi cea mai echilibrata din aceasta faza a Champions League, insa s-a transformat intr-o lectie de fotbal predata de baietii lui Jupp Heynckes.

Prima faza a meciului a adus si primul gol. Austriacul David Alaba a intrat bine in centru si a sutat de la distanta. Balonul, usor deviat, l-a pacalit pe Gigi Buffon si a intrat cuminte in plasa portii piemontezilor in secunda 30.

A urmat un forcing de cateva minute al oaspetilor, care au presat bine in jumatatea adversa incercand o revenire rapida pe tabela, fara mare succes totusi.

Unul din momentele importante ale partidei s-a petrecut in minutul 15, atunci cand Kroos a acuzat o accidentare si a fost inlocuit cu Robben, olandezul dovedindu-se unul dintre cei mai buni oameni ai lui Bayern.

La doar doua minute de la introducerea pe teren Robben l-a incercat pe Buffon cu un sut din interiorul careului iar dupa alte doua minute portarul italienilor a respins si sutul lui Ribery.

In continuare ocaziile au curs la poarta campioanei din Serie A, Schweinsteiger, Robben, Mandzukic si Alaba trecand pe langa golul de 2-0 dupa ce au irosit sanse colosale. Juventus a dat o replica palida si a amenintat cu adevarat buturile lui Neuer doar in prelungirile primei reprize, cand balonul trimis de Bonucci a sters transversala.

Nici cea de-a doua repriza nu a fost mai diferita, desi Antonio Conte a incercat sa isi impulsioneze elevii. Bavarezii au condus ostilitatile si, in mod firesc, au marcat.

In minutul 63 Luiz Gustavo a sutat de la distanta, Buffon a respins gresit in gheata lui Mandzukic, aflat intr-o pozitie suspecta de offside, iar acesta a pasat simplu la Muller, care a trimis in poarta dintr-un metru.

Imediat Conte a facut doua schimbari, nereusind insa sa schimbe ceva in jocul "Batranei Doamne". Mai mult chiar, nemtii puteau sa inscrie si golul trei daca Buffon nu il bloca pe Muller in finalul partidei.

Bayern Munchen se impune mult mai clar decat o arata scorul in fata lui Juventus si este mare favorita la calificarea in semifinale.

Intalnirea de la Munchen a fost transmisa in format LIVE Text pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul:

Min.90+3 FINAL DE MECI !!!

Min.90+1 Schimbare Bayern: Shaqiri intra in locul lui Ribery.

Min.90 Schimbare Bayern: Gomez intra in locul lui Mandzukic.

Min.90 Ce ocazie! Muller suteaza bine din interiorul careului, Buffon respinge, balonul revine la Muller iar sutul acestuia se duce peste poarta goala.

Min.86 Faza ceva mai legata a italienilor, fara finalitate pe tabela insa.

Min.82 Cartonas galben pentru Luiz Gustavo.

Min.76 Cartonas galben pentru Lichtsteiner.

Min.75 Schimbare Juventus: Pogba intra in locul lui Peluso.

Min.74 Momente ceva mai bune pentru italieni care incearca un pressing ceva mai agresiv.

Min.70 Ce ocazie! Vidal suteaza de doua ori periculos, dar Neuer blocheaza de fiecare data.

Min.67 Cartonas galben pentru Vidal, chilianul urmand a absenta din meciul retur.

Min.65 Dubla schimbare la Juventus: Vucinic intra in locul lui Matri iar Giovinco ii ia locul lui Quagliarella.

Min.63 GOOOL BAYERN !!! Luiz Gustavo suteaza de la distanta, Buffon respinge gresit, in gheata lui Mandzukic, care paseaza simplu pentru golul lui Muller.

Min.55 Buffon intervine inca o data excelent la un balon sutat bine de Alaba.

Min.54 Cartonas galben pentru Chiellini.

Min.53 Bayern cotinua sa fie echipa mai buna si in primele minute ale celei de-a doua reprize.

Min.49 Prima mare ocazie a acestei parti secunde apartine tot gazdelor, Buffon blocand bine sutul lui Mandzukic.

Min.46 INCEPE REPRIZA SECUNDA !!!

____________________

Min.45+2 FINALUL PRIMEI REPRIZE !!!

Min.45+1 Ce ocazie! Corner executat bine de Pirlo, Bonucci reia cu capul de la coltul scurt iar mingea sterge bara transversala!

Min.44 Cartonas galben pentru Mandzukic.

Min.42 Schweinsteiger incearca un sut de la 16 metri, insa balonul se duce pe langa vinclul portii lui Buffon.

Min.38 Inca o actiune foarte buna a gazdelor cu Alaba, a carui centrare sutata este respinsa de Buffon!

Min.37 Ribery face ce vrea in banda stanga si centreaza in careul lui Juve, de unde Mandzukic nu poate trimite in poarta goala.

Min.35 Buffon retine sutul lui Robben.

Min.32 Ce ocazie! Actiune fabuloasa a lui Muller in banda dreapta, pasa in centrul careului la Robben, numai ca olandezul suteaza pe langa poarta lui Buffon!

Min.30 Schweinsteiger trimite bine din lovitura libera, putin peste transversala.

Min.26 Defensiva lui Juve gafeaza in lant, insa italienii au noroc si scapa fara gol.

MIn.25 Bayern a pus stapanire pe meci in aceste minute, dominand autoritar.

Min.20 Ce ocazie! Nemtii recupereaza balonul in jumatatea adversa iar Ribery incearca un sut, dar trimite la o palma de poarta lui Juve.

Min.18 Atac bun al nemtilor, Bonucci respinge aiurea centrarea lui Ribery, balonul ajunge la Robben care suteaza din prima in blocajul lui Buffon!

Min.16 Schimbare Bayern: Robben intra in locul accidentatului Kroos.

Min.13 Vidal il intoarce frumos pe Schweinsteiger si suteaza de la 25 de metri, dar trimite putin pe langa poarta.

Min.11 Pirlo incearca un sut din lovitura libera, dar trimite peste transversala lui Neuer.

Min.5 Campioana Italiei incearca sa revina in joc, insa actiunile ofensive se rup la marginea careului nemtilor.

Min.1 GOOOL BAYERN !!! Alaba deschide scorul in secunda 30 a meciului cu un sut inselator care l-a prins pe picior gresit pe Gigi Buffon!

Min.1 Incepe partida de la Munchen !!!

INFO: Partida se va disputa pe Allianz Arena din Munchen si va fi transmisa in direct pe posturile DigiSport 2 si DolceSport 2.

Bayern: Neuer - Dante, Van Buyten, Lahm, Ribery, Muller, Alaba, Luiz Gustavo, Schweinsteiger, Kroos, Mandzukic.

Rezerve: Starke, Boateng, Robben, Shaqiri, Tymoshchuk, Pizarro, Gomez.

Antrenor: Jupp Heynckes

Juventus: Buffon - Chiellini, Peluso, Barzagli, Bonucci, Lichtsteiner, Marchisio, Pirlo, Vidal, Quagliarella, Matri.

Rezerve: Storari, Pogba, Padoin, Asamoah, Marrone, Vucinic, Giovinco.

Antrenor: Antonio Conte

Plângeri la DNA și ANI împotriva lui Cristian Popescu Piedone. USR îl acuză că și-a angajat ”rudele și pilele” la primărie
USR va depune plângeri la Agenţia Naţională de Integritate şi Direcţia Naţională Anticorupţie împotriva lui Cristian Popescu Piedone şi a caracatiţei cu rude şi pile pe care a...
Ciolacu nu-l lasă pe Robert Negoiță să intre în cursa pentru Capitală: "E candidat la Sectorul 3 și lucrurile așa vor rămâne"
Premierul Marcel Ciolacu a declarat vineri, 19 aprilie, că a discutat cu liderul PNL, Nicolae Ciucă, şi au ajuns la concluzia că Robert Negoiţă este un candidat foarte bun al alianţei PSD -...
#Bayern Juventus Liga Campionilor, #Bayern Juventus rezultat, #Rezultate Liga Campionilor , #stiri Bayern Munchen