Atletico Madrid se califica eroic in finala Ligii Campionilor de la Milano

Marti, 03 Mai 2016, ora 23:38
15062 citiri

Atletico Madrid s-a calificat in finala UEFA Champions League, sezonul 2015/2016, chiar daca a pierdut la Bayern Munchen, in Germania, scor 1-2.

Golurile au fost marcate de Xabi Alonso si Lewandowski pentru gazde, respectiv Antoine Grienzmann pentru trupa lui Simeone.

Prima repriza i-a apartinut exclusiv lui Bayern, care putea chiar decide calificarea in primele 45 de minute. Xabi Alonso a marcat totusi tarziu, in minutul 29, dupa o lovitura libera deviata de Gimenez.

Acelasi Gimenez a fost omul negru pentru oaspeti, dupa ce a facut un penalti in minutul 34, cand l-a tras in careu pe Javi Martinez. Totusi, Thomas Muller a ratat insa, iar prima parte s-a incheiat 1-0, scor care ducea jocul in prelungiri.

Atletico a dat insa lovitura in minutul 53, cand Grienzmann, scapat singur cu Neuer dupa o pasa luminoasa data de Torres, nu l-a iertat pe neamt si a dat golul care avea sa fie al calificarii.

Si asta chiar daca in minutul 74, polonezul Lewandowski aprindea din nou sperantele fanilor gazda, cu un gol cu capul din cativa metri.

In ultimele 10 minute, Atletico primea si ea un penalti, dupa o gafa uriasa a arbitrului Cakir, care muta in careu un fault facut asupra lui Torres. Acelasi Torres rata insa de la punctul cu var, iar ultimele minute au fost chinuitoare pentru fanii lui Simeone si compania.

Bayern a insistat, a mutat cat a putut de mult jocul in careul oaspete, dar Atletico a rezistat eroic.

Cu 2-2 la general, Atletic merge mai departe gratie golului din deplasare. In finala de la Milano, de pe 28 mai, ea va intalni pe invingatoarea de miercuri, dintre Real si Manchester City. In tur, a fost 0-0.

Desfasurarea intalnirii:

Final de meci, Atletico se califica eroic in finala!!

Min.92: Ultima schimbare la oaspeti, iese Koke, intra Savic.

Min.90: 5 minute de prelungire!

Min.88: Bayern insista incredibil, Atletico rezista eroic.

Min.84: Rateaza Torres, a salvat incredibil Neuer!!

Min.83: Penalti pentru Atletico, decizie insa total gresita! Torres a fost clar faultat in afara careului, Cakir a gresit.

Min.81: Iese Grienzmann, intra Thomas.

Min.74: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Bayern! Lewandowski este un adevarat atacant de gura portii, el reia din cativa metri cu capul pentru 2-1, Bayern inca spera, mai are nevoie de un gol.

Min.72: Schimbare la Bayern, iese Douglas, intra Coman.

Min.70: Lewandowski are si el o buna ocazie de gol, Oblak prinde in doi timpi.

Min.66: Sut Xabi Alonso de la distanta, apara cu greu Oblak.

Min.60: Juanfran suteaza foarte puternic de la distanta, mingea trece extrem de aproape de poarta lui Neuer.

Min.53: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Atletic! Grienzmann scapa singur cu Neuer dupa pasa luminoasa a lui Torres, este 1-1, Bayern trebuie sa dea 2 goluri acum!!

Min.51: Sut centrare Douglas Costa de pe flancul drept, prinde usor Oblak.

Min.46: Prima schimbare la oaspeti, iese Fernandez, intra Carrasco.

Min.46: Incepe partea secunda!

Min.45: Pauza, 1-0 la Munchen!

Min.40: Bayern continua sa insiste, chiar daca acel penalti ratat cantareste greu..

Min.34: Muller rateaza, neamtul a tras in stanga sa si Oblak a respins!

Min.33: Penalti pentru Bayern, Gimenez l-a tras clar pe Martinez, Bayern poate avea 2-0!

Min.29: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Bayereeeen! 1-0 pentru nemti, lovitura libera in forta batuta de Alonso, usor deviata de Gimenez si Oblak se da batut. 1-1 la general acum, se merge in prelungiri la acest scor.

Min.28: Lovitura libera perfecta pentru Bayern, foarte aproape de careu, pozitie centrala. Se pregateste Xabi Alonso!

Min.26: Inca o mare ocazie a gazdelor. Lahm reia din voleu de la marginea careului, usor peste bara.

Min.20: Ocazie uriasa Bayern! Lewandowski e singur in cativa metri cu Oblak, dar slovenul are o interventie ca la handbal si respinge cu piciorul o minge pe care scria 1-0!!

Min.17: Vidal mai incearca si el de la distanta, la fel de sigur prinde si Oblak.

Min.15: Inca un sut Gabi de la distanta, prinde Neuer cu siguranta.

Min.14: Sut puternic de la distanta Vidal, mult peste. Actiunile ofensive ale lui Bayern se intensifica.

Min.12: Lewandowski sterge cu capul o centrare a lui Douglas, Oblak a avut emotii, mingea s-a dus alaturi.

Min.10: Prime 10 minute dominate teritorial de Bayern, dar Oblak nu a avut inca ce apara.

Min.5: Sut de la distanta Gabi, prinde usor Neuer.

Min.1: Incepe jocul!

21.44: Avem imagini de pe Allianz Arena, care este arhiplina, aproape 70.000 de oameni isi incurajeaza frenetic echipa, ultrasii au pregatit o coregrafie de senzatie.

In tur, acum o saptamana, Atletico Madrid s-a impus cu 1-0 prin golul lui Saul Niguez din minutul 11.

La gazde va reveni in primul 11 Thomas Muller, tinut de Guardiola rezerva la meciul din tur, el intrand doar pe final de joc.

Partida se va juca pe un stadion Allianz Arena din Munich plin, aceasta fiind ultima sansa a lui Guardiola sa mai castige Liga cu Bayern, avand in vedere ca din vara va pleca la Manchester City.

Bayern Munchen: Neuer - Lahm, Boateng, Javi Martinez, Alaba - Xabi Alonso, Vidal - Costa, Muller, Ribery - Lewandowski.

Atletico Madrid: Oblak - Juanfran, J.M. Gimenez, Godin, F. Luis - Saul, Gabi, Augusto, Koke - Griezmann, Torres.

Duelul de la Munchen va fi condus de o brigada din Turcia ce-l va avea la centru pe Cuneyt Cakir, ajutat la cele doua tuse de catre compatriotii Cem Satman si Tarik Ongun.

Partida va fi televizata pe ProTV si DolceSport.

Dragoș Pîslaru, co-președinte REPER, despre schimbarea lui Cîrstoiu cu Firea și Burduja: "Mafia patronată de comasaţi şi-a arătat faţa"
Copreşedintele partidului REPER, Dragoş Pîslaru, a declarat că, prin retragerea candidaturii medicului Cătălin Cîrstoiu la Primăria Capitalei de către coaliţie, „mafia patronată de...
Ciucă: Sebastian Burduja va convinge "un segment de electoral nehotărât" în cursa pentru Primăria Capitalei
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a declarat, marţi, 23 aprilie, că Sebastian Burduja, candidatul liberal pentru Primăria Capitalei, este opţiunea care dă speranţe celor care nu s-au...
#Live Bayern Atletico Liga Campionilor, #live Ziare com Bayern versus Atletico, #Bayern versus Atletico live , #stiri Bayern Munchen