Revansa dupa finala Ligii: Borussia invinge Bayern in Supercupa Germaniei

Duminica, 28 Iulie 2013, ora 08:46
1415 citiri

Borussia Dortmund a invins Bayern Munchen in Supercupa Germaniei, scor 4-2, dupa un joc desfasurat la Dortmund, in fata a peste 80.000 de fani.

Reus a deschis balul cu un gol in minutul 6 dupa o mare gafa a lui Starke, inlocuitorul lui Neuer. Un singur gol pana la pauza, dar multe ocazii ale celor de la Borussia, care au profitat de un joc cu multe pase si cam atat ale trupei lui Guardiola.

Dupa pauza, campionii Europei si-au mai revenit din soc si au egalat rapid prin Robben. Dar la fel de rapid, dupa golul egalizator, au venit si alte doua reusite ale gazdelor.

Mai intai Van Buyten dupa un autogol stupid si apoi Gundogan dupa o reusita de clasa, au dus scorul la un 3-1 poate neverosimil.

Insa Bayern nu a renuntat si a redus din handicap prin acelasi Robben, care a ramas acelasi jucator exponential pentru bavarezi.

Chiar daca au ratat la 2-3 cateva sanse de gol, scorul a fost 4-2 cel final pentru Borussia, care a mai marcat o data prin Reus, pe final.

O mare revansa pentru Dortmund, dupa finala Ligii pierduta in mai cu Bayern, acesta fiind primul trofeu pierdut de Guardiola pe banca lui Bayern, la chiar primul sau joc oficial.

Iata caseta tehnica a jocului:

Dortmund - Bayern 4-2 (1-0). Au marcat: Reus (6), Robben (54), van Buyten (56, autogol), Gundogan (57), Robben (64), Reus (86).

Dortmund: Weidenfeller - Grosskreutz, Subotic, Hummels, Schmelzer - L. Bender (46 Kehl), Sahin - Blaszczykowski (72 Aubameyang), Gundogan (88 Sokratis), Reus - Lewandowski. Antrenor: Jurgen Klopp.

Bayern: Starke - Lahm, van Buyten, Boateng, Alaba - Thiago - Robben, Muller, Kroos (85 Dante), Shaqiri (67 Schweinsteiger) - Mandzukic (75 Pizzaro). Antrenor: "Pep" Guardiola.

Traian Băsescu, despre actuala clasă politică: ”Comparaţi-l pe Ciolacu, ca şi calibru, cu Năstase, pe nea Nicu, cu Stolojan sau Crin Antonescu”
Fostul preşedinte Traian Băsescu afirmă că liderii celor două mari partide din România, Marcel Ciolacu şi Nicolae Ciucă, nu se pot compara ”ca şi calibru” cu unii dintre predecesorii...
Traian Băsescu, ironii despre liderii PSD și PNL după retragerea finului său, Cătălin Cîrstoiu: ”Sunt și slabi de minte, nu numai slabi politicieni”
Fostul preşedinte Traian Băsescu, naşul medicului Cătălin Cîrstoiu, este de părere că alegerea acestuia pentru a candida la Primăria generală a Capitalei cu susţinerea PSD şi PNL...
#bayern pierde supercupa germaniei borussia, #borussia bate bayern supercupa germaniei, #guardiola pierde trofeu bayern , #stiri Bayern Munchen