Cupa UEFA: Benfica - Dinamo 1-0

Miercuri, 14 Februarie 2007, ora 23:47

In primul meci oficial acestui sezon Dinamo Bucuresti a fost infranta, in 16-mile Cupei UEFA cu 1-0, in deplasare la Benfica Lisabona.

Meciul a fost unul de uzura, fara multe faze spectaculoase. Insa, in minutul 89 ,dupa un sut aparat excelent de Lobont, mingea a ajuns la Miccoli care a sutat cu pamantul, pacalind apararea dinamovista si inscriind golul victoriei.

Scor final Benfica-Dinamo 1-0, si "Cainii rosii" mai pierd un meci cu un gol in ultimele minute ale partidei. Returul se va disputa peste 2 saptamani.

Echipa noastra, Dinamo Bucuresti, a inceput meciul in formula: Lobont - Blay, R. Stefan, Moti, Pulhac - Cristea, Balace, Margaritescu, C. Munteanu - Danciulescu, Niculescu. Au mai jucat: Ze Kalanga, Ropotan si Denis Serban.

De partea cealalta, Benfica a inceput meciul cu: Quim - Nelson, Anderson, Luisao, Leo - Katsouranis, Petit - Simao, Rui Costa, Karagounis - Nuno Gomes. Au mai intrat: Miccoli si Derlei.

Arbitri: Ivan Bebek, Tomislav Petrovic, Tomislav Setka (Croatia).

Stadion: Da Luz. Spectatori: 40.000 dintre care 2000 de romani.