Benfica trece de Fenerbahce si va juca finala Europa league

Autor: Marius Doroftei - Editor Ziare.com
Joi, 02 Mai 2013, ora 23:55
3777 citiri

Benfica Lisabona a reusit sa se califice in finala Europa League dupa ce a trecut de turcii de la Fenerbahce. Lusitanii au pierdut, scor 0-1, intalnirea de la Istanbul, insa s-au impus cu 3-1 "acasa", pe Da Luz, si si-au asigurat prezenta in ultimul act al intrecerii.

In finala Europa League, portughezii vor avea o misiune extrem de dificila in fata celor de la Chelsea.

Confruntati cu palmaresul rivalilor de la Galatasaray, jucatorii lui Fenerbahce au facut deplasarea in Portugalia cu gandul doar la prima lor finala europeana iar rezultatul din tur, victoria cu 1-0, le dadea sperante.

"Vulturii" au inceput insa bine partida, punand presiune pe adversari din primele minute. Iar aceasta evolutie curajoasa a dat primele roade in minutul 9, atunci cand Lima a centrat bine din banda dreapta iar Nico Gaitan, venit din linia a doua fara marcaj, a reluat in plasa portii lui Volkan.

Lucrurile s-au complicat pentru gazde in minutul 22, arbitrul dictand un penalti dupa ce Garay a comis un hent in propriul careu. Faza este insa controversata pentru a pornit de la o pozitie clara de offside in care se afla Sow si care nu a fost semnalizat.

Olandezul Kuyt a marcat de la 11 metri si turcii erau cu un pas si jumatate in finala.

Benfica nu a dezarmat si a continuat sa atace iar insistenta a dat din nou roade. Oscar Cardozo a marcat pentru 2-1 cu un sut de la 14, desi era inconjurat de trei adversari.

Pana la pauza, Fener putea sa egaleze, insa Sow si Kuyt au ratat incredibil in aceeasi faza.

Lusitanii au iesit parca si mai decisi de la cabine, aruncandu-se in atac de parca ar fi fost in ultimele minute. Cardozo a irosit o ocazie buna, insa tot el a inscris golul calificarii in minutul 66, in urma unei gafe majore a defensivei lui Kocaman.

Merita mentionata accidentarea teribila suferita de Gonul. Fundasul turc a primit un sut in figura de la Gaitan si a fost transportat de urgenta la spital.

Pana la final s-a jucat pe contre, tot gazdele fiind mai periculoase. Nu s-a mai inscris iar Benfica a ajuns in marea finala de la Amsterdam.

Meciul dintre Benfica si Fenerbahce a fost transmis in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul:

Min.90+5 FINAL DE MECI !!!

Min.90+3 Schimbare Benfica: Roderick intra in locul lui Gaitan.

Min.90 Cinci minute de prelungire.

Min.84 Schimbare Benfica: Urreta intra in locul lui Cardozo.

Min.80 Artur respinge foarte bine sutul lui Stoch.

Min.75 Schimbare Fener: Stoch intra in locul lui Yobo.

Min.72 Ce ocazie! Lima patrunde excelent, dar suteaza in Volkan!

Min.71 Kuyt incearca un sut de la distanta, dar trimite departe de poarta.

Min.66 GOOOL BENFICA !!! Oscar Cardozo profita de o gafa a defensivei turcilor si inscrie cu un sut din interiorul careului!

INFO: Gonul este urcat in ambulanta si trimis de urgenta la spital.

Min.61 Schimbare Fener: Bekir Irtegun intra in locul accidentatului Gonul.

Min.57 Nico Gaitan ii aplica un picior in plina figura lui Gonul, care nu se mai poate ridica de pe gazon.

Min.54 Ataca dezlantuit gazdele in aceste minute.

Min.50 Ce ocazie! Oscar Cardozo rateaza golul de 3-1!

Min.46 Incepe repriza secunda !

_________

Min.45+2 FINALUL PRIMEI REPRIZE !!!

Min.43 Schimbare Fener: Mehmet intra in locul lui Selcuk.

Min.40 Ocazie uriasa pentru turci! Sow nu reuseste sa trimita in poarta din cinci metri iar Kuyt, atent pe recuperare, suteaza in plasa laterala!

Min.37 Volkan blocheaza cu emotii sutul lui Salvio.

Min.35 GOOOL BENFICA !!! Oscar Cardozo inscrie cu un sut de la 14 metri, desi era inconjurat de trei adversari.

Min.33 Cartonas galben pentru Perez.

Min.33 Cer penalti gazdele dupa un presupus hent al lui Ziegler, dar jocul continua.

Min.29 Sow scapa in banda stanga, intra in careu, insa suteaza slab.

Min.27 Sow tasneste in careul lusitanilor, suteaza din cadere, dar Artur retine.

INFO: Benfica trebuie sa inscrie de doua ori pentru a se califica in finala.

Min.23 GOOOL FENER !!! Kuyt transforma penaltiul!

MIn.22 Penalti pentru Fenerbahce! Garay comite un hent in propriul careu iar arbitrul arata punctul de la 11 metri. Inaintea acestei faze, Sow a incercat sa joace balonul desi se afla in pozitie de offside.

Min.18 Cardozo se inalta bine in careul advers, insa trimite pe langa poarta.

Min.15 Luisao si Sow se resimt dupa ce s-au ciocnit cap in cap.

INFO: La acest scor avem prelungiri.

Min.9 GOOOL BENFICA !!! Lima centreaza bine banda dreapta iar Gaitan, venit din linia a doua, inscrie cu un sut fara preluare din 12 metri!

Min.8 Faza buna pentru Cardozo, care cade in careul mic al turcilor si nu poate trimite pe poarta.

Min.5 Volkan intervine bine la sutul lui Cardozo.

Min.1 Incepe meciul !!!

INFO: In tur, turcii s-au impus cu scorul de 1-0.

BENFICA: Artur - Luisao, Pereira, Garay, Almeida, Gaitan, Matic, Perez, Cardozo, Lima, Salvio

Rezerve: Lopes, Jardel, Aimar, Martins, Urreta, Rodrigo, Melgarejo.

Antrenor: Jorge Jesus

FENERBAHCE: Volkan - Egemen, Yobo, Ziegler, Gokhan, Cristian, Selcuk, Salih, Caner, Sow, Kuyt

Rezerve: Mert, Ali Kaldirim, Bekir, Mehmet, Stoch, Semih, Beykan.

Antrenor: Aykut Kocaman

Televizare: DigiSport 2, DolceSport 1, Sport.ro

Fenomene fără precedent în istoria alegerilor. Politolog: „Vom vedea niște scoruri foarte interesante"
Se anunță o prezență-record la alegerile europarlamentare, programate pentru 9 iunie 2024. Fenomenul a fost explicat de către politologul Andrei Țăranu, într-un interviu pentru Ziare.com....
Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
#Benfica Fenerbahce LIVE, #Benfica Fenerbahce rezultat, #Benfica Fenerbahce Europa League , #stiri Benfica Lisabona