Rezultatele 1 - 30 din 1000 (0.294 secunde)
Schimba cuvintele cautate
Filtreaza dupa data
Data inceput
Data sfarsit

Filtreaza dupa publicatie

Din dilemele unui adolescent american tipic

Vineri, 19 Ianuarie 2018, ora 16:54

Din dilemele unui adolescent american tipicTatal meu mi-a sugerat sa descriu pe scurt unele din gandurile mele legate de viata unui adolescent american tipic. Inainte insa sa continui articolul meu, vreau intai sa fac cateva observatii.

Sunt probabil adolescentul american cel mai putin in masura sa scriu despre "viata tipica" a unuia. Ca sa identifici unul din acei tineri, in primul rand nu trebuie sa alegi pe unul cu origini romanesti. In al doilea rand, desi inteleg romaneste, nu sunt eu acela care traduce articolul meu din engleza in romaneste. De aceea, este posibil ca unele comentarii care sunt hazlii in limba mea, sa aiba o doza de ironie sau chiar de insulta in limba voastra. Daca articolul meu va sfarsi prin a fi un esec (in exprimarea mesajului sau comic si satiric, nota traducatorului), voi da vina pe cel care a tradus. Si in timp ce va exprimati frustrarea si nemultumirea fata de el, puteti sa aruncati un ochi pe articolele sale pentru ca scrie despre multe lucruri utile.

Daca vreti sa aflati despre un adolescent american "tipic", realitatea este ca el nu exista. Imi cer scuze pentru titlu, dar eu nu stiu nici un adolescent american "tipic". Daca mergeti intr-un liceu, veti gasi douazeci de tipuri diferite de elevi. Acum, as putea sa enumar cele douazeci de categorii, dar oricum ele se bazeaza puternic doar pe propriile mele opinii. De exemplu, poti intalni destui tineri foarte de treaba sau poti sa dai peste adevarati "ghimpi" (oare, majoritatea?). Daca vreti sa stiti categoria din care eu fac parte, as ...

Actualitate / stiri Actualitate14 vizite[ Mesagerul de Bistrita-Nasaud ]

Mica Unire, sarbatorita la Centrul Cultural Dacia

Vineri, 19 Ianuarie 2018, ora 11:56

Mica Unire, sarbatorita la Centrul Cultural DaciaSala "Valeria Peter Predescu" a Centrului Cutural Dacia va gazdui miercuri, de la ora 18.00, spectacolul omagial "Uniti sub tricolor", dedicat Micii Uniri. Spectacolul va fi sustinut de ansamblul profesionist "Dor transilvan", Florin Sasarman, Cvintetul "Jam" al Liceului de Muzica "Tudor Jarda", Larisa Rupea, "Noua Generatie" - Clubul de dans sportiv "Floris" si actorii Antonia Moldovan, Codruta Rus si Daniel Deac. Intrarea va fi libera, in limita locurilor disponibile. Organizator: Centrul Judetean pentru Cultura Bistrita-Nasaud.

Cristina Rusu

Life Show / stiri Life Show2 vizite[ Mesagerul de Bistrita-Nasaud ]

Trafic de cosmar pe Valea Salautei

Vineri, 19 Ianuarie 2018, ora 11:56

Trafic de cosmar pe Valea SalauteiUn cititor al "Mesagerului de Bistrita-Nasaud" ne-a transmis imagini surprinse in zorii zilei de vineri, pe Drumul National 17C, in perimetrul Vaii Salautei. Acesta este din Nasaud si lucreaza ca profesor de sport la scoala din Romuli, iar drumul spre serviciu, potrivit acestuia, a fost unul de cosmar. "Este vorba de un Drum National, iar cei indreptatiti sa actioneze pentru deszapezirea lui pur si simplu au ignorat acest lucru. Ne mai miram ca sunt atatea accidente, cand drumarii dorm!", s-a aratat revoltat dascalul.

Actualitate / stiri Actualitate16 vizite[ Mesagerul de Bistrita-Nasaud ]

Ce noroc sa mai vezi, in ziua de azi, un car cu bivoli...

Joi, 18 Ianuarie 2018, ora 23:59

Ce noroc sa mai vezi, in ziua de azi, un car cu bivoli...Prin partile Nasaudului inca mai circula vorba de duh "Sa meri in rai cu dibolii". Pe badea Leontin Olar l-am intalnit joi, in Poiana Ilvei, in timp ce mergea cu dibolii nu spre rai, ci catre un teren agricol, carand gunoi de grajd cu "dracii" prinsi la jug. Nici nu-mi mai amintesc de cand nu am mai vazut o imagine asemanatoare, asa ca repede trasu-l-am in "bild".

"Doara nu m-oi vedea la ProTV...", s-a minunat batranul. "Nici vorba, badie, numa' la ziar", a venit raspunsul.

Deloc zgarcit la vorba, interlocutorul ne-a marturisit ca doar la el si inca intr-o gospodarie se mai cresc bivoli la Poiana Ilvei.

"Mi-s tare dragi animalele astea. La aiestea doi le-am pus nume Mitica si Dorina, dar mai am inca patru acasa. Is clasa-ntai la transport ori la arat si dau un lapte atata de bun!", ne-a explicat poienarul.

Legat de cresterea animalelor, batranul gospodar a spus, cu oarecare deznadejde, ca in ziua de azi nu mai e ca altadata.

"Ii drept ca oamenii mai tin galite, dar nu atatea ca mai demult. S-o mecanizat tat, iar papa vine de la magazin, numa bani sa ai...", a incheiat, cu tristete in glas, omul zilei de joi.

Actualitate / stiri Actualitate15 vizite[ Mesagerul de Bistrita-Nasaud ]

In comuna Sant va incepe in curand distribuirea lemnului de foc pentru sezonul rece viitor

Joi, 18 Ianuarie 2018, ora 19:20

In comuna Sant va incepe in curand distribuirea lemnului de foc pentru sezonul rece viitorO vorba cunoscuta de toata lumea spune ca omul gospodar isi face vara sanie si iarna car, insa primarul Ioan Szabo si Consiliul Local al comunei Sant "forteaza" un pic proverbul, in sensul in care in localitatea de unde izvoraste Somesul sania se face chiar de primavara. Astfel, pentru al saselea an consecutiv, administratia din Sant se ocupa inca de pe acum de problema lemnului de foc si a celui pentru constructii.

"Deja am centralizat cererile aferente pentru iarna 2018-2019, iar statistica ne arata ca, in baza deciziei Consiliului Local, numarul beneficiarilor se ridica la circa 1.000. Defalcat, un numar de 566 de cereri pentru lemn de foc si alte 525 pentru lemn rasinos pentru constructii", ne-a declarat, miercuri, primarul Ioan Szabo.

Conform unei Hotarari a Consiliului Local, din 9 metri steri de lemn de foc per beneficiar, 5 metri steri sunt acordati gratuit celor cu varsta de peste 61 de ani ori celor care au venitul sub salariul minim pe economie. De asemenea, lemnul pentru constructii se acorda la jumatate de pret, cota alocata unei gospodarii fiind de 4 metri cubi de lemn rotund.

Potrivit lui Ioan Szabo, distributia va incepe inca din primele zile ale lunii martie.

Sport / stiri Sport1 vizite[ Mesagerul de Bistrita-Nasaud ]

Un nou volum al istoriei spitalelor din Bistrita

Joi, 18 Ianuarie 2018, ora 16:53

Un nou volum al istoriei spitalelor din BistritaDoi distinsi cercetatori bistriteni, Mircea Gelu Buta si Adrian Onofreiu, aduc in fata publicului iubitor de istorie un nou volum al istoriei spitalelor din Bistrita. Este prezentata perioada de dupa anul 1989 pana in prezent, cand, asa cum vedem inscris pe coperta cartii, "... Intr-un sistem medical devastat de reforme esuate, care parca nu se mai sfarsesc, singura sansa de succes a unei echipe manageriale este sa ia in propriile maini soarta spitalului pe care il conduce. O lupta teribil de grea, in care, pentru a invinge fortele potrivnice, ai nevoie de pricepere, loialitate si mult curaj". Concluzia ramane ca "... Intr-un final poti sa fii invins sau sa castigi intr-o batalie care nu este a ta, ci a celor multi, care si-au pus speranta in tine ca poti sa le redai demnitatea, punandu-le la dipozitie un sistem medical corect si modern, asa cum cred ca s-a reusit la Spitalul Judetean de Urgenta Bistrita".

Volumul, aparut in frumoase conditii grafice la Editura Scoala Ardeleana din Cluj-Napoca, are 674 de pagini si o colectie de peste 200 de fotografii.

Camelia Strungari

Life Show / stiri Life Show4 vizite[ Mesagerul de Bistrita-Nasaud ]

Shinzo Abe

Joi, 18 Ianuarie 2018, ora 16:53

Shinzo AbeCred ca acest nume de demnitar, Shinzo Abe, va trebui tinut minte de toti politicienii romani de azi si de maine si dat drept exemplu ori de cate ori vine vorba de relatiile internationale ale Romaniei. Un exemplu de: ASA NU!!!

Afirm acestea cu toata seriozitatea, cu responsabilitate maxima, deoarece in data de 16 ianuarie 2018, o data de acum inainte pecetluita, repet, in data de 16 ianuarie 2018 mi-a fost rusine fata de o persoana de marca a lumii, fata de premierul Japoniei (al doilea om in ierarhia statului Nipon), fata de membrii delegatiei oficiale care l-au insotit pe Shizo Abe in vizita in Romania. Asemenea momente penibile nu am trait de cand ma stiu, privind un om pe care nu l-am vazut in viata mea si nici nu am auzit de el (fiindca nu am urmarit in mod special viata politica internationala, in afara de cea din Uniunea Europeana, Statele Unite ale Americii, Federatia Rusa, Turcia si din a catorva dintre vecinii Otomanului care pot "relationa" oricand, in bine si in rau, dar mai ales in rau, cu Romania).

Suntem in anul Centenar al Romaniei Implinite, mare sarbatoare spirituala si nationala, iar Romania pare a fi si este tratata de proprii conducatori - in frunte cu habarnistul, tradatorul si vadit nepasatorul de tara Liviu Dragnea - ca o colonie a Teleormanului. Domnul Dragnea se crede Hitlerul tarii, schimba guverne si prim-ministri ca sticlele si borcanele goale. Se cearta cu proprii oameni din Partidul Social Democrat (PSD) pentru ca nu-i indeplinesc mofturile, ...

Actualitate / stiri Actualitate19 vizite[ Mesagerul de Bistrita-Nasaud ]

Ce noroc sa mai vezi, in ziua de azi, un car cu bivoli...

Joi, 18 Ianuarie 2018, ora 16:20

Ce noroc sa mai vezi, in ziua de azi, un car cu bivoli...Prin partile Nasaudului inca mai circula vorba de duh "Sa meri in rai cu dibolii". Pe badea Leontin Olar l-am intalnit joi, in Poiana Ilvei, in timp ce mergea cu dibolii nu spre rai, ci catre un teren agricol, carand gunoi de grajd cu "dracii" prinsi la jug. Nici nu-mi mai amintesc de cand nu am mai vazut o imagine asemanatoare, asa ca repede trasu-l-am in "bild".

"Doara nu m-oi vedea la ProTV...", s-a minunat batranul. "Nici vorba, badie, numa' la ziar", a venit raspunsul.

Deloc zgarcit la vorba, interlocutorul ne-a marturisit ca doar la el si inca intr-o gospodarie se mai cresc bivoli la Poiana Ilvei.

"Mi-s tare dragi animalele astea. La aiestea doi le-am pus nume Mitica si Dorina, dar mai am inca patru acasa. Is clasa-ntai la transport ori la arat si dau un lapte atata de bun!", ne-a explicat poienarul.

Legat de cresterea animalelor, batranul gospodar a spus, cu oarecare deznadejde, ca in ziua de azi nu mai e ca altadata.

"Ii drept ca oamenii mai tin galite, dar nu atatea ca mai demult. S-o mecanizat tat, iar papa vine de la magazin, numa bani sa ai...", a incheiat, cu tristete in glas, omul zilei de joi.

Sport / stiri Sport0 vizite[ Mesagerul de Bistrita-Nasaud ]

Un nou volum al istoriei spitalelor din Bistrita

Joi, 18 Ianuarie 2018, ora 16:20

Un nou volum al istoriei spitalelor din BistritaDoi distinsi cercetatori bistriteni, Mircea Gelu Buta si Adrian Onofreiu, aduc in fata publicului iubitor de istorie un nou volum al istoriei spitalelor din Bistrita. Este prezentata perioada de dupa anul 1989 pana in prezent, cand, asa cum vedem inscris pe coperta cartii, "... Intr-un sistem medical devastat de reforme esuate, care parca nu se mai sfarsesc, singura sansa de succes a unei echipe manageriale este sa ia in propriile maini soarta spitalului pe care il conduce. O lupta teribil de grea, in care, pentru a invinge fortele potrivnice, ai nevoie de pricepere, loialitate si mult curaj". Concluzia ramane ca "... Intr-un final poti sa fii invins sau sa castigi intr-o batalie care nu este a ta, ci a celor multi, care si-au pus speranta in tine ca poti sa le redai demnitatea, punandu-le la dipozitie un sistem medical corect si modern, asa cum cred ca s-a reusit la Spitalul Judetean de Urgenta Bistrita".

Volumul, aparut in frumoase conditii grafice la Editura Scoala Ardeleana din Cluj-Napoca, are 674 de pagini si o colectie de peste 200 de fotografii.

Camelia Strungari

Sport / stiri Sport1 vizite[ Mesagerul de Bistrita-Nasaud ]

"Gara pe Drumul Marii Uniri", in 24 ianuarie, la Muzeul Judetean

Joi, 18 Ianuarie 2018, ora 11:58

"Gara pe Drumul Marii Uniri", in 24 ianuarie, la Muzeul JudeteanZiua Micii Uniri, 24 ianuarie, va fi marcata la Muzeul Judetean Bistrita-Nasaud prin vernisarea expozitiei itinerante "Gara pe Drumul Marii Uniri", programata a avea loc la ora 13.00. Expozitia face parte din proiectul Asociatiei "Dar Development", implementat in colaborare cu CENAFER - Muzeul CFR si cofinantat de Administratia Fondului Cultural National. Bistrita este primul oras care va gazdui aceasta expozitie inedita in anul Centenarului Marii Uniri.

Proiectul a debutat in 2017, fiind organizate expozitii la Iasi, Marasesti, Bucuresti, Targoviste, Targu Jiu si Alba Iulia, pentru a evidentia rolul important al cailor ferate in desfasurarea Primului Razboi Mondial si, in acelasi timp, in dezvoltarea Romaniei moderne, rol ilustrat prin cele aproximativ 100 de fotografii document, majoritatea de la Arhivele Nationale ale Romaniei.

Expozitia va putea fi admirata la Bistrita in intervalul 24 ianuarie - 5 martie.

foto: Facebook Gara pe Drumul Marii Uniri

Cristina Rusu

Actualitate / stiri Actualitate24 vizite[ Mesagerul de Bistrita-Nasaud ]

Bucuria copiilor, imaculata...

Miercuri, 17 Ianuarie 2018, ora 23:59

Bucuria copiilor, imaculata...Iarna a venit brusc peste judetul nostru. A nins din belsug zilele acestea, iar traficul rutier a devenit de cosmar. Totusi, nu toata lumea a fost suparata. Zapada i-a scos pe copii din casa, fericiti ca se pot juca in voie. Este si cazul tancilor din Parva, de la gradinita de pe Izvor, acolo unde, intr-un peisaj parca desprins din povesti, strengarii s-au luat la bulgarit, in jocul lor intrand si educatoarea Emilia Rus si invatatoarea Rodica Nalat. Cele doua cadre didactice, preotese in viata de familie, sunt adevarate misionare, strabatand in fiecare zi cate 3 kilometri pentru a duce frumosul in sufletele copilasilor dintr-un catun al Parvei situat mai aproape de cer...

Actualitate / stiri Actualitate19 vizite[ Mesagerul de Bistrita-Nasaud ]

(FOTO) O autoutilitara a intrat intr-un TIR, pe Valea Ilvelor

Miercuri, 17 Ianuarie 2018, ora 16:54

(FOTO) O autoutilitara a intrat intr-un TIR, pe Valea IlvelorZiua de miercuri, parca prima de iarna adevarata din acest an, a fost una de cosmar pentru multi soferi. Cei mai grabiti si ghinionisti au patit-o.

In aceasta categorie intra si un sofer de 20 de ani, din Mariselu, care, aflandu-se la volanul unei autoutilitare, nu a adaptat viteza intr-o curba de pe Drumul Judetean 172D, intre Ilva Mica si Poiana Ilvei, si s-a ciocnit cu un TIR incarcat cu rumegus, ce venea din sens opus si era condus de un barbat de 40 de ani, din Nuseni.

In urma coliziunii, soferul din Mariselu a fost ranit usor, fiind transportat de o Salvare la spitalul din Nasaud. Ambii soferi au dovedit ca nu au consumat bauturi alcoolice inainte de a urca la volan.

Actualitate / stiri Actualitate27 vizite[ Mesagerul de Bistrita-Nasaud ]

Ioan Esintean: Atat PSD, cat si ALDE se bucura de increderea populatiei

Miercuri, 17 Ianuarie 2018, ora 16:20

Ioan Esintean: Atat PSD, cat si ALDE se bucura de increderea populatieiPentru ALDE, schimbarea sefului Executivului inseamna o noua provocare, o speranta si, de ce nu, o certitudine ca asumarea programului de guvernare trebuie sa continuie cu si sa insiste pe realizarea tuturor masurilor scrise in program, astfel ca asteptarile cetatenilor sa fie satisfacute in cel mai scurt timp.

Faptul ca masurile si realizarile guvernamentale din 2017 au fost pe masura asteptarilor celei mai mari parti a populatiei o dovedeste si ultimul sondaj de opinie. Ambele partide, atat PSD, cat si ALDE se bucura de increderea populatiei: 42-43 la suta PSD, 9-10 la suta ALDE. Cresterea de la 6 la suta la peste 9 la suta in cazul ALDE dovedeste ca participarea la guvernare si implicarea in rezolvarea multor proiecte si programe dificile asteptate de oameni a fost una inspirata si denota curaj, seriozitate din partea partidului nostru.

Nisele politice pe care le-a ocupat ALDE si pentru care se va "bate" in continuare constituie prioritati si in 2018:

Asigurarea drepturilor si libertatilor cetatenesti;

Sprijinirea capitalului autohton;

O fiscalitate mai supla, cum ar fi: reducerea de la 16 la suta la 10 la suta a impozitului pe venit si de la 16 la suta la 5 la suta a impozitului pe dividente si alte prioritati legate de investitii si dezvoltarea echilibrata a Romaniei.

Se stie din experienta trecutului ca o fiscalitate mai putin impovaratoare duce la o colectare mai buna la buget.

presedinte ALDE BN,

Ioan Esintean

Sport / stiri Sport0 vizite[ Mesagerul de Bistrita-Nasaud ]

Ioan Esintean: Atat PSD, cat si ALDE se bucura de increderea populatiei

Miercuri, 17 Ianuarie 2018, ora 16:20

Ioan Esintean: Atat PSD, cat si ALDE se bucura de increderea populatieiPentru ALDE, schimbarea sefului Executivului inseamna o noua provocare, o speranta si, de ce nu, o certitudine ca asumarea programului de guvernare trebuie sa continuie cu si sa insiste pe realizarea tuturor masurilor scrise in program, astfel ca asteptarile cetatenilor sa fie satisfacute in cel mai scurt timp.

Faptul ca masurile si realizarile guvernamentale din 2017 au fost pe masura asteptarilor celei mai mari parti a populatiei o dovedeste si ultimul sondaj de opinie. Ambele partide, atat PSD, cat si ALDE se bucura de increderea populatiei: 42-43 la suta PSD, 9-10 la suta ALDE. Cresterea de la 6 la suta la peste 9 la suta in cazul ALDE dovedeste ca participarea la guvernare si implicarea in rezolvarea multor proiecte si programe dificile asteptate de oameni a fost una inspirata si denota curaj, seriozitate din partea partidului nostru.

Nisele politice pe care le-a ocupat ALDE si pentru care se va "bate" in continuare constituie prioritati si in 2018:

Asigurarea drepturilor si libertatilor cetatenesti;

Sprijinirea capitalului autohton;

O fiscalitate mai supla, cum ar fi: reducerea de la 16 la suta la 10 la suta a impozitului pe venit si de la 16 la suta la 5 la suta a impozitului pe dividente si alte prioritati legate de investitii si dezvoltarea echilibrata a Romaniei.

Se stie din experienta trecutului ca o fiscalitate mai putin impovaratoare duce la o colectare mai buna la buget.

presedinte ALDE BN,

Ioan Esintean

Sport / stiri Sport0 vizite[ Mesagerul de Bistrita-Nasaud ]

Ioan Esintean: Atat PSD, cat si ALDE se bucura de increderea populatiei

Miercuri, 17 Ianuarie 2018, ora 13:20

Ioan Esintean: Atat PSD, cat si ALDE se bucura de increderea populatieiPentru ALDE, schimbarea sefului Executivului inseamna o noua provocare, o speranta si, de ce nu, o certitudine ca asumarea programului de guvernare trebuie sa continuie cu si sa insiste pe realizarea tuturor masurilor scrise in program, astfel ca asteptarile cetatenilor sa fie satisfacute in cel mai scurt timp.

Faptul ca masurile si realizarile guvernamentale din 2017 au fost pe masura asteptarilor celei mai mari parti a populatiei o dovedeste si ultimul sondaj de opinie. Ambele partide, atat PSD, cat si ALDE se bucura de increderea populatiei: 42-43 la suta PSD, 9-10 la suta ALDE. Cresterea de la 6 la suta la peste 9 la suta in cazul ALDE dovedeste ca participarea la guvernare si implicarea in rezolvarea multor proiecte si programe dificile asteptate de oameni a fost una inspirata si denota curaj, seriozitate din partea partidului nostru.

Nisele politice pe care le-a ocupat ALDE si pentru care se va "bate" in continuare constituie prioritati si in 2018:

Asigurarea drepturilor si libertatilor cetatenesti;

Sprijinirea capitalului autohton;

O fiscalitate mai supla, cum ar fi: reducerea de la 16 la suta la 10 la suta a impozitului pe venit si de la 16 la suta la 5 la suta a impozitului pe dividente si alte prioritati legate de investitii si dezvoltarea echilibrata a Romaniei.

Se stie din experienta trecutului ca o fiscalitate mai putin impovaratoare duce la o colectare mai buna la buget.

presedinte ALDE BN,

Ioan Esintean

Sport / stiri Sport1 vizite[ Mesagerul de Bistrita-Nasaud ]

Fapte si intamplari cu femei si barbati, de Aurora Liiceanu. Taifasuri

Miercuri, 17 Ianuarie 2018, ora 11:55

Fapte si intamplari cu femei si barbati, de Aurora Liiceanu. TaifasuriFacem ce facem si tot la vorba inteleptului ajungem: Nimic nu este intamplator. Fie ca intamplarea este de bine, fie ca intamplarea aduce napasta, toate se infatiseaza neintamplator. Prin tot ceea ce trece si ceea ce petrece o fiinta umana, toate-i sunt date de la inceputul inceputului, individual, fiinta ce purcede in viata de-a busilea intr-o inconstienta chinuire, sub valurile neputintelor cele mai prapadite, si care sfarseste la senectute rostogolitor in zbateri pamantesti sfasietoare, uneori - nu insa tuturor - cumplit de dureroase, simtite si resimtite ca pe o mare pedeapsa venita nominal de la Marele Nepasator Infinit al Nimicului Arzator, inca nepotolit de mii de ani in setea-i de gaura neagra, mereu flamanda.

Un spirit materializat nu se revolta asupra unor atare intamplari, stiindu-se bine din mosi stramosi ca orice revolta ridicata impotriva destinului, a oracolului, aduce razbunari si mai avane aruncate asupra-i, asemeni duhorilor si puroaielor ce-l imbraca si-l rod pe Irod (Ah, minute intregi nu mi-a venit in minte numele Iov). Astfel se ajunge la deloc usoara decodificare, aceea ca resemnarea este si flutura peste lume ca un bun castigat, pare ca prin truda altuia, varsator la vedere de aleasa intelepciune.

Cam printr-o astfel de lume, nu prea larga, isi conduce Aurora Liiceanu ("La taifas", Editura Polirom, Iasi, 2016) personajele pe care - pentru ca sa poata sa le prezinte in totalitatea micimilor si marimilor lor - le dezbraca in fata cititorului, silindu-l ..

Life Show / stiri Life Show3 vizite[ Mesagerul de Bistrita-Nasaud ]

Cand nu mai ai loc de atata spirit civic...

Miercuri, 17 Ianuarie 2018, ora 11:55

Cand nu mai ai loc de atata spirit civic...Din ciclul "Am spirit civic, da' nu stiu ce sa fac cu el", cativa localnici din cartierul Unirea, str. Slatinitei, au purces miercuri, dis-de-dimineata, la curatarea trotuarelor! Rezultatele se vad in imagine, iar eficienta am simtit-o cand am trecut cu 40 km/ora prin dreptul caselor lor... De aia zice Decretu' cu circulatia ca trebuie sa reducem viteza pana la limita evitarii oricarui pericol: inclusiv a celui generat de "spiritul civic" omenesc! Mai e un aspect de mentionat: la exact 8 m mai in fata e paraul Slatinita, al carui mal generos ar putea prelua cu usurinta surplusul de zapada de pe un trotuar de 1,5 m...

Alexandru GEORGIEsA

Actualitate / stiri Actualitate25 vizite[ Mesagerul de Bistrita-Nasaud ]

(FOTO) Un cuplu din Maramures a plonjat cu masina in raul Salauta, intre Fiad si Romuli

Marti, 16 Ianuarie 2018, ora 23:59

(FOTO) Un cuplu din Maramures a plonjat cu masina in raul Salauta, intre Fiad si RomuliUn accident de circulatie s-a produs in aceasta seara, in jurul orei 20.30, pe Drumul National 17 C, intre Fiad si Romuli. Doi soti (cu varsta de circa 40 de ani) din comuna maramureseana Leordina se indreptau spre casa, insa barbatul aflat la volan nu a adaptat viteza la conditiile de drum si a plonjat cu masina in raul Salauta. Din fericire, cei doi soti au scapat teferi din nedorita cascadorie. Pana la sosirea pompierilor si echipajului SMURD, maramuresenii au fost ajutati sa iasa din apa de catre alti participanti la trafic.

Actualitate / stiri Actualitate20 vizite[ Mesagerul de Bistrita-Nasaud ]

(FOTO) Clipa de neatentie: doua masini s-au facut praf, iar o batrana a ajuns la spital

Marti, 16 Ianuarie 2018, ora 19:20

(FOTO) Clipa de neatentie: doua masini s-au facut praf, iar o batrana a ajuns la spitalUn sofer incepator, Cosmin Dinu R. (in varsta de 23 de ani, din Bistrita), este bun de plata dupa ce, marti dimineata, in jurul orei 8.30, a "reusit" sa provoace un accident de circulatie, la intrarea in orasul Nasaud dinspre Bistrita (DN 17C), in care au fost implicate doua autoturisme. Aflat la volanul unui Ford, tanarul ne-a povestit ca mergea spre Romuli, alaturi de sotie si bunica, iar necazul s-a petrecut dupa ce s-a uitat in spate, spre bunica sa. In acel moment a intrat pe contrasens si a lovit un Golf 3, ce venea regulamentar din sens opus, autoturism condus de un sofer din Feldru, Radu C. (de 30 de ani), ce avea ca pasager in autoturism un prieten. In urma impactului, doar bunica soferului bistritean, in varsta de 68 ani (din Romuli), a avut de suferit, e drept, usor, fiind preluata de paramedicii SMURD cu un traumatism cranio-cerebral minor si transportata la spitalul din Nasaud. Alcooltestul a fost negativ pentru ambii conducatori auto, insa soferul vinovat va trebui sa suporte cheltuielile pentru daunele provocate.

Sport / stiri Sport2 vizite[ Mesagerul de Bistrita-Nasaud ]

Emil Cassian-Dumitras, premiat de Uniunea Artistilor Plastici

Marti, 16 Ianuarie 2018, ora 16:54

Emil Cassian-Dumitras, premiat de Uniunea Artistilor PlasticiTanarul sangeorzan Emil Cassian nu-si iroseste talentul mostenit de la respectatul sau tata, sculptorul Maxim Dumitras. Inca o dovada ca aschia nu sare departe de trunchi vine de la vernisajul de luni al primei editii a Bienalei de Carte Bibliofila si de Carte-Obiect, gazduita pana la sfarsitul lunii martie de Muzeul National al Literaturii Romane din Bucuresti, in salile de expozitii amenajate recent, unde sunt prezentate peste 200 de exponate, carti bibliofile si de artist. Emil Cassian-Dumitras a primit la vernisaj premiul Uniunii Artistilor Plastici pentru lucrarile din ceramica prezentate in cadrul evenimentului cultural. Alaturi de el, expun peste 80 de artisti, ce provin preponderent din spatiul romanesc, dar si artisti romani stabiliti in strainatate.

Emil Cassian-Dumitras s-a nascut la 22 august 1983, la Sangeorz-Bai. In anul 2006 a absolvit Universitatea de Arte Plastice si Design "Ion Andreescu" din Cluj-Napoca, Departamentul ceramica/sticla/metal, iar in 2008, studiile de masterat cu specializarea Sculptura. A fost premiat la diferite expozitii din tara si de peste hotare.

Life Show / stiri Life Show5 vizite[ Mesagerul de Bistrita-Nasaud ]

Cod Galben in Bistrita-Nasaud: intensificari ale vantului, ninsori, strat consistent de zapada

Marti, 16 Ianuarie 2018, ora 16:54

Cod Galben in Bistrita-Nasaud: intensificari ale vantului, ninsori, strat consistent de zapadaIn zona de munte a judetului Bistrita-Nasaud se vor resimti efectele de Cod Galben ale unei ierni care, pana nu demult, era in amortire. Va zvacni mai puternic incepand de marti dupa-amiaza, pana miercuri seara fiind asteptate intensificari ale vantului, ninsori insemnate cantitativ si depunerea unui strat de zapada consistent. O mare parte dintre judetele tarii sunt vizate de acest Cod Galben.

"Ninsorile vor fi insemnate cantitativ si local se va depune strat consistent de zapada, in seara zilei de marti (16 ianuarie) si in noaptea de marti spre miercuri (16/17 ianuarie) in Carpatii Occidentali, in nordul Carpatilor Orientali si vestul Carpatilor Meridionali, iar in cursul zilei de miercuri (17 ianuarie) mai ales in zona Carpatilor Meridionali. Vantul va prezenta intensificari cu precadere in zona inalta, unde rafalele vor depasi 70 - 80 km/h, viscolind ninsoarea si spulberand zapada. In sudul Banatului, apoi si in cea mai mare parte a Olteniei si a Transilvaniei vor fi precipitatii mixte si depuneri de polei", potrivit Administratiei Nationale de Meteorologie.

Actualitate / stiri Actualitate33 vizite[ Mesagerul de Bistrita-Nasaud ]

Ziua lui Eminescu si a Culturii Romane

Marti, 16 Ianuarie 2018, ora 11:52

Ziua lui Eminescu si a Culturii RomaneIn fiecare an, de Ziua lui Mihai Eminescu si a Culturii Romane, ne adunam o mana de oameni in Piata Mihai Eminescu din Bistrita, unde ne asteapta rabdator Mihai Eminescu, Lumina Lumii pentru Romania. La Bistrita, un Eminescu materializat de sculptorul Ion Irimescu ne intampina in al zecelea an de cand a fost inaltat aici, sub chip de monument. Inspirat sculptorul, frumos ca un mag este poetul...

La Mihai Eminescu mergem ca la Invierea lui Isus Hristos, mergem sa luam Lumina. Nu sunt multi care fac acest traseu prin oras, dar va asigur ca nici nu trebuie multi. Luni, de ziua lui, la ora 13.00, au aparut grupusoare - scriitori, prieteni, locuitori - din Bistrita, care au asezat flori pe soclul de travertin. La ora 15.00 a aparut alt grup, de elevi, copii de clase gimnaziale, insotiti de profesoare si profesori. O parte dintre ei veneau de la Palatul Copiilor din Bistrita.

A fost prezent un profesor universitar care a rasfoit cuvinte potrivite de decodare a inegalabilului poem scris de Eminescu "Rugaciunea unui dac". Tocmai ii spusesem prietenului ca prin acest poem Mihai Eminescu a anticipat (nevoit, desigur, si nici protocronist sa fie) teoria ivirii Pamantului - Terra compusa din spirit si materie - in Univers, in imensitatea Celui fara de margini care ne inconjoara.

Pe urma, un scriitor de la revista "Miscarea literara" s-a mirat, ca in fiecare an, de cutremurul din plex pe care il simte cand este aproape de Eminescu, fie el de bronz, fie de hartie, fie virtual, nevazut, ...

Life Show / stiri Life Show3 vizite[ Mesagerul de Bistrita-Nasaud ]

(FOTO) Clipa de neatentie: doua masini s-au facut praf, iar o batrana a ajuns la spital

Marti, 16 Ianuarie 2018, ora 11:51

(FOTO) Clipa de neatentie: doua masini s-au facut praf, iar o batrana a ajuns la spitalUn sofer incepator, Cosmin Dinu R. (in varsta de 23 de ani, din Bistrita), este bun de plata dupa ce, marti dimineata, in jurul orei 8.30, a "reusit" sa provoace un accident de circulatie, la intrarea in orasul Nasaud dinspre Bistrita (DN 17C), in care au fost implicate doua autoturisme. Aflat la volanul unui Ford, tanarul ne-a povestit ca mergea spre Romuli, alaturi de sotie si bunica, iar necazul s-a petrecut dupa ce s-a uitat in spate, spre bunica sa. In acel moment a intrat pe contrasens si a lovit un Golf 3, ce venea regulamentar din sens opus, autoturism condus de un sofer din Feldru, Radu C. (de 30 de ani), ce avea ca pasager in autoturism un prieten. In urma impactului, doar bunica soferului bistritean, in varsta de 68 ani (din Romuli), a avut de suferit, e drept, usor, fiind preluata de paramedicii SMURD cu un traumatism cranio-cerebral minor si transportata la spitalul din Nasaud. Alcooltestul a fost negativ pentru ambii conducatori auto, insa soferul vinovat va trebui sa suporte cheltuielile pentru daunele provocate.

Actualitate / stiri Actualitate39 vizite[ Mesagerul de Bistrita-Nasaud ]

Catalin Coman, nasaudeanul care lupta alaturi de vikingi

Luni, 15 Ianuarie 2018, ora 23:59

Catalin Coman, nasaudeanul care lupta alaturi de vikingiPortar titular, la mijlocul deceniului trecut, in echipa de fotbal Progresul Nasaud (mai intai la juniori, apoi la seniori), Catalin Coman se numara, mai nou, printre protagonistii cunoscutului serial de televiziune "Vikingii".

Concret, nasaudeanul este figurant in sezonul 5 (cel mai nou, difuzat in aceasta perioada de canalul History), ca luptator in oastea vikingilor.

Stabilit de aproape un deceniu in Irlanda, tara in care se toarna celebrul serial, Catalin Coman a ajuns sa ia parte la proiectul "Vikingii" dupa ce a vazut anuntul producatorilor prin care se cautau doritori care sa joace rolul unor soldati. Statura inalta si barba l-au trimis in tabara vikingilor condusi de urmasii lui Ragnar Lodbrok, unul dintre cei mai apreciati eroi norvegieni si cunoscut ca asupritor al Frantei si al Angliei.

Catalin Coman este singurul roman ce joaca in acest sezon al productiei istorice, el facandu-si o gramada de prieteni pe platourile de filmare. Nasaudeanul spune ca timpul petrecut acolo a fost o experienta inedita si interesanta, ce va ocupa un loc aparte in sufletul sau.

Actualitate / stiri Actualitate30 vizite[ Mesagerul de Bistrita-Nasaud ]

Scriitorii l-au sarbatorit pe Eminescu

Luni, 15 Ianuarie 2018, ora 23:59

Scriitorii l-au sarbatorit pe EminescuLa bustul lui Mihai Eminescu de pe strada Garii s-au adunat luni, la ora 13.00, cativa scriitori bistriteni, pentru marcarea aniversarii poetului nostru national si, in acelasi timp, a "Zilei Culturii Nationale". Serbarea poetului Mihai Eminescu s-a redus, pur si simplu, la prezenta micului grup si la o fotografie in fata bustului, fara nimic festivist si emfatic. De asta data, s-a socotit ca marcarea aniversarii este potrivit sa se faca in tacere.

Life Show / stiri Life Show4 vizite[ Mesagerul de Bistrita-Nasaud ]

Catalin Coman, nasaudeanul care lupta alaturi de vikingi

Luni, 15 Ianuarie 2018, ora 19:20

Catalin Coman, nasaudeanul care lupta alaturi de vikingiPortar titular, la mijlocul deceniului trecut, in echipa de fotbal Progresul Nasaud (mai intai la juniori, apoi la seniori), Catalin Coman joaca, mai nou, in cunoscutul serial de televiziune "Vikingii".

Concret, nasaudeanul este figurant in sezonul 5 (cel mai nou, difuzat in aceasta perioada de canalul History), ca luptator in oastea vikingilor.

Stabilit de aproape un deceniu in Irlanda, tara in care se toarna celebrul serial, Catalin Coman a ajuns sa ia parte la proiectul "Vikingii" dupa ce a vazut anuntul producatorilor prin care se cautau doritori care sa joace rolul unor soldati. Statura inalta si barba l-au trimis in tabara vikingilor condusi de urmasii lui Ragnar Lodbrok, unul dintre cei mai apreciati eroi norvegieni si cunoscut ca asupritor al Frantei si al Angliei.

Catalin Coman este singurul roman ce joaca in acest sezon al productiei istorice, el facandu-si o gramada de prieteni pe platourile de filmare. Nasaudeanul spune ca timpul petrecut acolo a fost o experienta inedita si interesanta, ce va ocupa un loc aparte in sufletul sau.

Sport / stiri Sport2 vizite[ Mesagerul de Bistrita-Nasaud ]

Catalin Coman, nasaudeanul care lupta alaturi de vikingi

Luni, 15 Ianuarie 2018, ora 19:20

Catalin Coman, nasaudeanul care lupta alaturi de vikingiPortar titular, la mijlocul deceniului trecut, in echipa de fotbal Progresul Nasaud (mai intai la juniori, apoi la seniori), Catalin Coman joaca, mai nou, in cunoscutul serial de televiziune "Vikingii".

Concret, nasaudeanul este figurant in sezonul 5 (cel mai nou, difuzat in aceasta perioada de canalul History), ca luptator in oastea vikingilor.

Stabilit de aproape un deceniu in Irlanda, tara in care se toarna celebrul serial, Catalin Coman a ajuns sa ia parte la proiectul "Vikingii" dupa ce a vazut anuntul producatorilor prin care se cautau doritori care sa joace rolul unor soldati. Statura inalta si barba l-au trimis in tabara vikingilor condusi de urmasii lui Ragnar Lodbrok, unul dintre cei mai apreciati eroi norvegieni si cunoscut ca asupritor al Frantei si al Angliei.

Catalin Coman este singurul roman ce joaca in acest sezon al productiei istorice, el facandu-si o gramada de prieteni pe platourile de filmare. Nasaudeanul spune ca timpul petrecut acolo a fost o experienta inedita si interesanta, ce va ocupa un loc aparte in sufletul sau.

Sport / stiri Sport2 vizite[ Mesagerul de Bistrita-Nasaud ]

Mihai Eminescu, sarbatorit la Nasaud, alaturi de Veronica Micle

Luni, 15 Ianuarie 2018, ora 16:53

Mihai Eminescu, sarbatorit la Nasaud, alaturi de Veronica MicleRefacut prin grija Despartamantului Nasaudean al Astra, intr-o expunere statuara in centrul orasului Nasaud, celebrul cuplu al literaturii nationale Mihai Eminescu - Veronica Micle a fost cinstit, luni, la aniversarea a 168 de ani de la nasterea poetului nepereche. Printre cei care au tinut sa-i aduca un omagiu celui care ne-a dat constiinta de neam s-au numarat primarul Mircea Romocea, viceprimarul Dorin Vlasin, managerul Casei de Cultura, Silviu Rus, preotul Lucian Greabu, alaturi de astristii Esarii Nasaudului, in frunte cu presedintele Ioan Seni. Pe langa depunerile de coroane si jerbe de flori, primarul Mircea Romocea si profesorul Ioan Seni au punctat insemnatatea zilei de 15 ianuarie in constiinta neamului. Totodata, prelegeri despre viata si opera lui Eminescu au mai tinut profesorul Mircea Darosi, Floarea Ples, presedinta Cercului Astra Nasaud, si invatatorul Ioan Mititean.

Life Show / stiri Life Show4 vizite[ Mesagerul de Bistrita-Nasaud ]

Mihai Eminescu, sarbatorit la Nasaud, alaturi de Veronica Micle

Luni, 15 Ianuarie 2018, ora 13:20

Mihai Eminescu, sarbatorit la Nasaud, alaturi de Veronica MicleRefacut prin grija Despartamantului Nasaudean al Astra, intr-o expunere statuara in centrul orasului Nasaud, celebrul cuplu al literaturii nationale Mihai Eminescu - Veronica Micle a fost cinstit, luni, la aniversarea a 168 de ani de la nasterea poetului nepereche. Printre cei care au tinut sa-i aduca un omagiu celui care ne-a dat constiinta de neam s-au numarat primarul Mircea Romocea, viceprimarul Dorin Vlasin, managerul Casei de Cultura, Silviu Rus, preotul Lucian Greabu, alaturi de astristii Esarii Nasaudului, in frunte cu presedintele Ioan Seni. Pe langa depunerile de coroane si jerbe de flori, primarul Mircea Romocea si profesorul Ioan Seni au punctat insemnatatea zilei de 15 ianuarie in constiinta neamului. Totodata, prelegeri despre viata si opera lui Eminescu au mai tinut profesorul Mircea Darosi, Floarea Ples, presedinta Cercului Astra Nasaud, si invatatorul Ioan Mititean.

Sport / stiri Sport4 vizite[ Mesagerul de Bistrita-Nasaud ]

Mesagerul de Bistrita-Nasaud va duce la bazin. Concurs de discurs, cu trei elevi castigatori

Luni, 15 Ianuarie 2018, ora 11:56

Mesagerul de Bistrita-Nasaud va duce la bazin. Concurs de discurs, cu trei elevi castigatori"Mesagerul de Bistrita-Nasaud" isi duce cititorii la inot sau la sala, tot miscare, dupa cum prefera fiecare. Dintr-o colaboare iese o provocare, benefica si sanatatii, si buzunarului si, pentru continuitate, ca sa iasa o treaba buna, va fi tot o alta provocare in fiecare luna. Un fel de concurs de fotografie si/sau discurs, pe tema data. De ce nu va spunem despre ce-i vorba odata?

Pai, e simplu. E vorba despre a apasa un buton, de la aparatul foto sau de pe telefon, ori, intr-o pauza de chat-uit intens, de butonat cu sens. Fiind convinsi ca, dupa atata munca, v-am provocat epuizarea, Schreiner vine cu relaxarea.

Fotografierea si scrisul fac bine sanatatii, asa ca in fiecare luna, o alta provocare, in cadrul unei generoase teme, in jurul careia toti romanii se vor prinde intreg anul 2018 in hora: Marea Unirea, de la a carei infaptuire se implinesc anul acesta 100 de ani. Pentru a castiga, elevii trebuie sa ne convinga, prin text si/sau fotografii, ca inteleg importanta acestui eveniment si a celor premergatoare.

Punem la bataie trei premii:

Premiul I - abonament la sala pe o luna, plus 4 sedinte de Zumba (pentru fete) si 4 weekend-uri (8 intrari) la bazin

Premiul II - 12 sedinte la sala sau 12 sedinte de Zumba (pentru fete) si doua weekend-uri la bazin

Premiul III - 5 sedinte la sala, plus 2 sedinte la bazin

"Mesagerul de Bistrita-Nasaud" asigura accesul gratuit la facilitatile de relaxare oferite de Centrul Spa Schreiner din Bistrita pentru trei elevi in fiecare ...

Actualitate / stiri Actualitate23 vizite[ Mesagerul de Bistrita-Nasaud ]


Prima   1   2   3   4   5   6   >>   Ultima