Rezultatele 1 - 30 din 1000 (0.518 secunde)

O tot dam la intors! Meciuri interesante la Cupa Intelepciunii de la Baza Alex!

Dupa toate conspiratiile locale destabilizatoare, desi momentul acesta parea un vis, reintoarcerea echipei Galacticii pe sinteticul competitiei era asteptata chiar si de cei mai pesimisti dintre suporterii ei. Impresiile la cald sunt superficiale si au, in mod sigur, scapari. Dar daca nu noi, atunci cine si daca nu acum, atunci cand?!

Mult mai tacut ca de obicei, capitanul Titi Voica s-a prezentat la aceasta confruntare ca la o teza de doctorat: competent, responsabil, avand puterea de a

Sport / stiri Sport2 vizite[ Sportul Bistritean ]

Luni, 21 Mai 2018, ora 12:31

Bistriteanul Andrei Peteleu, fiul fostului viceprimar al orasului, actual consilier PNL, Ioan Peteleu, a ridicat aseara trofeul de campion al Romaniei, cu CFR Cluj.

Andrei nu a jucat si nu a fost nici pe banca de rezerve in ultima partida, cea castigata cu 1-0 in fata Viitorului, unde a jucat titular un alt bistritean, Cristi Ganea. Dar a prins mai multe partide in acest sezon, in ciuda

Sport / stiri Sport5 vizite[ Sportul Bistritean ]

Doi bistriteni, la varful handbalului european! Unul a luat Cupa Challenge iar celalalt a ajuns in finala EHF!

Luni, 21 Mai 2018, ora 11:52

Ladislau Varo si Rares Fortuneanu au avut performante exceptionale in acest weekend. Primul, aparand poarta Potaissei Turda, a castigat Cupa Challenge impotriva grecilor de la AEK Atena. Iar cel de-al doilea, ca antrenor secund la echipa franceza St. Raphael, a jucat in Final Four-ul Cupei EHF,pierzand finala in fata nemtilor de la Fuchse Berlin.

AHC Potaissa Turda a cucerit in premiera Cupa Challenge la handbal masculin, duminica, desi a fost invinsa de formatia elena AEK Atena cu scorul de

Sport / stiri Sport6 vizite[ Sportul Bistritean ]

Lupta pentru podium in Liga a 4-a! Rezultatele si clasamentul dupa etapa a 25-a

Luni, 21 Mai 2018, ora 09:02

Duminica a fost etapa in campionatul Ligii a 4-a. Fara doar si poate, derby-ul rundei a fost intalnirea pentru locul 2 , de la Nasaud dintre Progresul si Heniu Lesu. Gazdele s-au impus cu 4-2 si par a avea prima sansa la ocuparea locului secund, mai ales dupa infringerea drastica a celor de la Monor pe terenul liderului ACS Dumitra, scor 7-0.

Rodna se impune greu la Salva cu 5-4 dupa un meci extrem de spectaculos si pastreaza si ea sanse inca la podium. Victorie mult asteptata si pentru Hebe

FOTO/ VIDEO: Biciclistii zburatori au facut spectacol in Padurea Codrisor! Paul Somesan, cel mai bun dintre bistriteni!

Duminica, 20 Mai 2018, ora 18:45

Pe un traseu de 2 kilometri amenajat in Padurea Codrisor, s-a desfasurat prima din cele 4 etape ale Cupei Nationale de Downhill, competitie din calendarul de montain bike al Federatiei Romane de Ciclism.

La start s-au aflat 70 de concurenti din toata tara, impartiti pe mai multe categorii. Acestia au avut de parcurs un traseu ce a inceput la bazinele de apa de pe Dealul Jelnei, a parcurs zone abrupte, viraje stranse, contrapante si 10 saritori,sosirea fiind undeva in apropierea terasei Vama

Handbal: Bis-tri-ta! Victorie doar la galerii! Final relaxat pentru bistritence!

Sambata, 19 Mai 2018, ora 13:23

Asa cum era de anticipat, CSM Bistrita a disputat un meci de vacanta la Brasov, in ultima etapa din acest sezon al Ligii Nationale de handbal feminin.

Cu locul 6 batut in cuie, Horatiu Pasca nu si-a mai putut mobiliza jucatoarele cum ar fi vrut, chiar daca a lasat senzatia ca s-a straduit. Echilibrul a durat doar 15 minute, dupa care Corona s-a distantat tot mai mult pe tabela. A fost 19-11 pentru gazde la pauza iar in partea a doua diferenta a crescut si mai tare.

Pe final, ale noastre au

Sintetic, Liga a doua: Patru echipe spera la baraj, trei lupta pentru salvare! Auto Speed, pas decisiv spre Liga I!

Sambata, 19 Mai 2018, ora 08:56

FC Stone Team si-a respectat blazonul si in etapa cu numarul 31 a Ligii a II a din Campionatul municipal de minifotbal si a castigat la pas derby-ul cu Atlantis Tour, considerat unul dintre meciurile rundei.

Nu a fost insa asa, Florin Majer reusind din nou un meci excelent, driblingurile acestuia si executiile de maestru facand diferenta intr-un meci care a plusat la capitolul spectacol pentru Liga a II a. Spectacol au facut si Hills, care au urcat din nou pe locul 3, dupa o victorie asteptata

Sintetic, Liga I: Raal, lectie de fotbal cu public! Vikingii rasufla usurati!

Vineri, 18 Mai 2018, ora 14:46

Etapa cu numarul 27 a Ligii I din Campionatul municipal de minifotbal a aratat forma excelenta a echipelor aflate in lupta pentru titlu si pentru locurile care duc la Sibiu, dar si ruptura dintre echipele din subsol si restul plutonului.

Raal a jucat excelent si nu a dat nici o sansa Comelf-ului, trupa lui Mateescu reusind poate cel mai bun meci din acest sezon. Cu Contofan in zi de gol, cu Precup si Blaji neobositi, cu Cucuiet de netrecut, cu "floricelele" lui Miholca sau Conon, cu travaliul

Sambata si duminica, intreceri interesante de downhill si enduro!

Vineri, 18 Mai 2018, ora 10:02

In Padurea Codrisor dar si la Prundu Bargaului, se vor desfasura in acest weekend concursuri spectaculoase pe doua roti.

Prima etapa din Cupa Romaniei la ciclism montan, ramura Downhill, va aduna pe cararile din Padurea Codrisor peste 100 de participanti din tara. Acestia vor parcurge un traseu de peste 2 km, avand ca provocari peste 10 sarituri (unele de peste 7 metri lungime), zone abrupte, contrapante, zone de viteza, incercand sa obtina cel mai scurt timp in cursa finala.

Categorii de

Sport / stiri Sport7 vizite[ Sportul Bistritean ]

Locul 6, un pic mai bine ca anul trecut! CSM Bistrita, meci de vacanta la Brasov!

Vineri, 18 Mai 2018, ora 09:02

Dupa locul 8 ocupat in sezonul trecut la prima participare a vreunei echipe bistritene in prima liga feminina de handbal, urmeaza un loc 6 in acest sezon.

Echipa antrenorilor Pasca si Moldovan nu mai poate scapa aceasta pozitie, cu toate ca mai e de disputat inca o etapa de campionat.

Corona Brasov, urmaritoarea Bistritei,a pierdut ieri la Craiova, in penultima etapa din Liga Florilor, 30-23. Si, cu 36 de puncte, nu mai poate ajunge formatia noastra, care are 42 de puncte. Meciul direct

Sport / stiri Sport11 vizite[ Sportul Bistritean ]

Liga a 4-a: Pace, prietenie si fotbal! Dumitra bate fara probleme Academia, la Bistrita!

Vineri, 18 Mai 2018, ora 08:26

Joi, a fost etapa intermediara in Campionatul ligii a 4-a la fotbal. Pe Stadionul Jean Padureanu din Bistrita a avut loc partida dintre Academia Gloria si liderul ACS Dumitra. A fost un antrenament bun pentru dumitreni, acestia pregatindu-si ultimele teme pentru importantul meci de baraj pentru promovare, din luna iunie.

Academia lui Florea, sarbatoritul zilei, a incercat sa tina piept mai-valorosului sau adversar, dar victoria Dumitrei nu a fost pusa la indoiala nici macar un minut.

Chiar

Sport / stiri Sport8 vizite[ Sportul Bistritean ]

A prins un event cu Steaua, a marcat peste 120 de goluri la Gloria si a antrenat singura campioana bistriteana la juniori 1! La multi ani, Adrian Florea!

Joi, 17 Mai 2018, ora 10:36

Adrian Florea implineste astazi 62 de ani. Dincolo de toate urarile de bine si sanatate,sportulbistritean.ro ii dedica un material despre cariera lui remarcabila, atat ca fotbalist, cat si ca antrenor.

Cei mai tineri, stiu doar din povesti ca anii '80 au fost ani in care Gloria facea legea in Divizia B, jucand cu stadionul arhiplin etapa de etapa.

Fie ca facea parte din seria I sau din seria a III-a, echipa bistriteana se batea la promovare in fiecare sezon, dar de fiecare data renunta pe

Life Show / stiri Sport4 vizite[ Sportul Bistritean ]

Patru miliarde pentru sport de la Consiliul Judetean! Vezi lista proiectelor aprobate!

Miercuri, 16 Mai 2018, ora 12:04

Consilierii Judeteni vor vota maine, intr-o sedinta extraordinara, lista proiectelor care vor beneficia de finantare nerambursabila de la bugetul CJ.

Pentru domeniul sport, au fost alocati 380.000 de lei pentru 25 de proiecte. Cei mai multi bani ar putea primi Clubul sportiv din Dumitra, 150.000 de lei, pentru tentativa echipei de fotbal de a promova si incepe campionatul in Liga a treia. Apoi, doua grupari din Nasaud primesc cate 20.000 de lei, Progresul Nasaud pentru grupele de juniori si

Sport / stiri Sport9 vizite[ Sportul Bistritean ]

Karate Tiger Prundu Bargaului, 5 medalii la nationalele de minicadeti si cadeti

Miercuri, 16 Mai 2018, ora 10:11

Campionatul National de Karate WUKF a avut loc in perioada 12-13 mai, in Sala Sporturilor din Brasov. La acest eveniment s-au inscris peste 500 sportivi de la 50 cluburi din toata tara, cu un nivel de pregatire ridicat.

ACS Scoala de Karate Tiger din Valea Bargaului a participat cu 5 sportivi la nivel de minicadeti si cadeti, toti reusind sa

Fotbal, Under 15: Juniorii lui Sasarman, la un pas de fazele zonale! Vezi un gol tot mai rar pe stadionul Jean Padureanu!

Miercuri, 16 Mai 2018, ora 09:51

Seria duelurilor AF Gloria- LPS continua si la juniorii Under 15 . Pe stadionul Jean Padureanu a avut loc un meci important al campionatului judetean destinat juniorilor nascuti in 2003 si mai mici. Protagonistii au fost Academia Gloria - antrenata de Valer Sasarman si LPS Bistrita - antrenor Marius Chira .

Echipa mai matura a fost cea a Academiei, care nu a dat prea multe sanse adversarilor lor, transand jocul inca din prima repriza, marcand 3 goluri prin Tinca, Serbanescu si Musceleanu,

Inot: Lorena Otvos si Mezdrea Banu Alexandru, medalii de aur la concursul international "Cupa Mures"

Miercuri, 16 Mai 2018, ora 09:17

In 12 mai la Tirgu Mures s-a desfasurat Cupa Mures si memorialul "Toth Pall Jozsef" editia a XXV-a, competitie la care au participat 342 de sportive de la 24 de cluburi din 5 tari. Clubul SportivTibi a participat cu un lot de 13 sportivi, 8 din Bistrita si 5 din Beclean. Cele mai bune rezultate le-a obtinut Otvos Lorena cu 2 medalii de aur la 50 m liber, 50 m spate, o sportiva din Beclean despre care presedintele clubului spune ca vom auzi in viitor.

Au mai obtinut medalii: Mezdrea Banu

Sport / stiri Sport3 vizite[ Sportul Bistritean ]

Taekwondo: Clubul Ilyo, locul 2 la Cupa Tornado!

Marti, 15 Mai 2018, ora 10:40

La Santa de Mures, langa Targu Mures, a avut loc recent cea de-a 8-a editie a competitiei de taekwondo WT intitulata "Cupa Tornado".

Au participat peste 200 de sportivi de la 19 cluburi din tara. Clubul Sportiv ILYO a fost prezent cu un lot de 20 de luptatori, reusind sa obtina in total 17 medalii. Cu 10 medalii de aur, doua de argint si 5 de bronz, clubul ILYO s-a clasat pe locul 2 la clasamentul general pe cluburi.

Medalii de aur: Selena Solderea , Bindea Ana Luiza, Avram Darius, Pintea

Fetele de la Heniu s-au calificat in semifinalele Cupei Romaniei! Miercurea viitoare, cuplaj la Prundu Bargaului!

Marti, 15 Mai 2018, ora 09:56

Intr-un meci disputat la Ciorogarla, Heniu Prundu Bargaului a castigat cu 5-0 in fata echipei Fair Play Bucuresti si s-a calificat, pentru a doua oara consecutiv, in semifinalele Cupei Romaniei la fotbal feminin.

Golurile bargauancelor au fost marcate de Simona Caldare (35, 42, 57), Andreea Corduneanu (82) si Adina Rognean (90).

ACS Heniu - Zatusevskaia - Lovenberger, Mera, Steff, Nadea - Alexandra Zsiga, Vaman - Balasz, Corduneanu, Rognean - Caldare. Au mai jucat: I. Pop,

Fotbal, copii: ACS Transilvania, turneu reusit in Austria!

Luni, 14 Mai 2018, ora 19:31

Doua grupe de copii de la clubul Transilvania Bistrita au participat, in weekend, la un turneu international in Austria, la Deuschlandsberger.

Atat cei nascuti in 2009, antrenati de Horatiu Partiu, cat si cei din 2010, pregatiti de Cristian Spatareanu, au jucat la categoria Under 9, una dintre cele 4 categorii care au adunat in total 58 de echipe la acest turneu.

"Turneul a avut scopul de a testa echipele noastre cu adversari buni din mai multe tari europene, de a uni lotul de jucatori, de a

Sport / stiri Sport15 vizite[ Sportul Bistritean ]

Nu ca altadata! Anonimat in Liga a 4-a! Rezultatele si clasamentul dupa etapa a 23-a

Luni, 14 Mai 2018, ora 08:28

Altadata un mare derby pentru promovare, meciul Vointa Cetate-Academia Gloria, s-a jucat intr-un anonimat parca mai neinteresant ca niciodata. Meciul a contat pentru etapa XXIII-a din Liga a 4-a

Vointa Cetate nu reuseste inca sa adune puncte in acest retur dupa despartirile de cei mai important jucatori din tur. Chiar daca a deschis scorul in minutul 6 prin Tinis, Academia Gloria a intors scorul pana la pauza, prin Oltean, care cu mare pofta de gol, a marcat de nu mai putin de 4 ori, scorul

Sport / stiri Sport4 vizite[ Sportul Bistritean ]

Amintiri din epoca de aur a fotbalului bistritean! Ghita Hurloi, invitat special!

Duminica, 13 Mai 2018, ora 11:34

O intalnire mai mult de suflet decat de fotbal a avut loc sambata la Baza Alex. Fosti jucatori ai Gloriei sau doar apropiati ai acestora si-au adus aminte de vremurile bune ale fotbalului bistritean. Au incins o miuta, s-au miscat, s-au distrat, iar la final au participat cu totii la repriza a treia. Cea a amintirilor din perioada de aur a Gloriei, cu un gratar si-o bere in fata.

Ei si spectatorii de pe margine si-au adus aminte aminte pe paradele lui Nalati, de calmul lui Paul Czervenski, de

Nu-i echipa mai batuta ca Rapid! CSM Bistrita face scor in ultimul meci acasa! Vezi golul meciului!

Sambata, 12 Mai 2018, ora 14:34

Echipa bistriteana de handbal a fost aplaudata, in picioare, minute bune, la finalul partidei cu Rapid, ultima acasa in acest sezon.

Suporterii au rasplatit astfel o evolutie remarcabila de-a lungul campionatului si locul 6 pe care, probabil, il vor ocupa handbalistele bistritene la final,dupa ultima runda, programata saptamana viitoare, la Brasov.

Scorul final de astazi, 37-21, arata clar diferenta de valoare dintre cele doua echipe. Retrogradata dinaintea acestei etape, formatia din

Sintetic, Liga a doua: Etapa revenirilor spectaculoase! FC Stone Team, matematic promovata in Liga I

Sambata, 12 Mai 2018, ora 11:40

Etapa cu numarul 30 din Liga a doua a Campionatului municipal de minifotbal a inceput cu derby-ul pentru un loc de promovare dintre Vidmar si Hobbits.

Echipa lui Doru Silvasan avea neaparat nevoie de o victorie si asta s-a vazut in prima repriza. Vidmar a controlat autoritar jocul si Nedelcu a inchis tabela primelor 25 de minute, cele trei goluri avantaj parand sa fie suficiente pentru o victorie importanta. A doua parte a aratat insa de ce Hobbits e pe primele locuri, trupa lui Paul Zaig,

Sintetic: Institutiile si firmele bistritene se intrec la minifotbal! Cupa Tinu House Art la prima editie!

Vineri, 11 Mai 2018, ora 10:09

Baza Raoul gazduieste in luna mai prima competitie oficiala de minifotbal intre institutii si firme.

Zece echipe lupta pentru un frumos trofeu, dar si pentru premii interesante oferite se sponsorul oficial al intrecerii, Tinu House Art, si pentru onoarea de a reprezenta judetul nostru la turneul final, care va avea loc la Oradea la mijlocul lunii viitoare.

Dupa cum ne-a declarat Raoul Borsos, organizatorul acestei competitii, cele 10 echipe au fost alese pe baza de invitatie, multe dintre

Consiliul Judetean poate pati cu Gloria 2018 ca Becali cu Steaua! Numele clubului e marca inregistrata!

Vineri, 11 Mai 2018, ora 08:50

Recent infiintat in subordinea Consiliului Judetean, Clubul Sportiv Gloria 2018 ar putea fi subiectul unui proces privind numele ales de consilieri.

Vasile Urs, administratorul judiciar al raposatei ACF Gloria 1922 se gandeste sa actioneze in judecata Consiliul Judetean pentru folosirea denumirii "Gloria".

"O sa studiez mai atent aceasta problema, fiindca nu prea e in regula ce a facut Consiliul Judetean. Emblema, marca si palmaresul vechii Glorii sunt scoase la licitatie si n-am fost

Fotbal: Semifinale interesante in Cupa Romaniei, faza judeteana!

Joi, 10 Mai 2018, ora 12:58

Ieri s-a stabilit careul de asi in Cupa Romaniei la fotbal, faza judeteana.

Au fost 4 jocuri in care favoritii s-au impus unii mai usor altii mai greu, dar spre semifinale merg echipele mai experimentate, cele de liga a 4-a formand astfel careul de asi.

La Teaca , ACS Dumitra nu a avut mila de gazde si a facut scor, 11- 1. Minerul Rodna trece din nou mai departe cu emotii, 3 -2 la Budus, golul victoriei fiind marcat in minutele de prelungire .

Heniu

Sintetic, Liga I: Raal si Extraterestrii, "copie la indigo"! Primele doua echipe, victorii simetrice in derby-uri!

Joi, 10 Mai 2018, ora 08:47

Cea de-a 26- a etapa a Ligii I a Campionatului municipal de minifotbal nu a schimbat nimic la varful ierarhiei, Raal si Extraterestrii reusind victorii importante cu echipe incomode, in timp ce in subsolul clasamentului Leoni SIL si Vikingii par a se fi indepartat serios de locurile care duc in liga a II a.

Real Protaxi a alungat toate speculatiile din jurul meciului cu Raal si si-au aparat corect sansele, chiar daca pana la urma trupa lui Dumitru Moldovan a trebuit sa se recunoasca invinsa.

Sintetic, Cupa Intelepciunii: Situatia este fara iesire, dar nu e critica!

Marti, 08 Mai 2018, ora 08:29

Cum si tacerea e un raspuns, de cele mai multe ori favorabil celui care chestioneaza, am luat act de retragerea echipei Galacticii din aceasta competitie - dar nu fara o strangere de inima, respectiv cu tot regretul pierderii unui adversar redutabil cu jucatori talentati. Asadar, toate restantele Galacticilor vor fi castigate de adversari cu 6 - 0; la fel si urmatoarele lor meciuri din campionat.

Vom merge in continuare cu fruntea sus - toata lumea a fost de acord cu asta si, chiar daca

Sport / stiri Sport14 vizite[ Sportul Bistritean ]

Liga a 4-a: Boldis, 4 boabe pentru "struti"! Hazbei, 9 goluri la Cetate!

Luni, 07 Mai 2018, ora 08:37

Se anunta o partida echilibrata intre Gloria si Minerul Rodna, gazdele avand avantajul terenului propriu si rezultate bune in ultimele etape, iar oaspetii veniti la Bistrita dupa evenimentele din Cupa de la Maieru unde au primit din nou suspendari si amenzi record .

Scorul se deschide repede, in minutul 5, cand Alex Boldis profita de naivitatea apararii gazdelor. Gloria revine repede in joc, egaland in minul 16 prin Constantin, la o actiune personala, dribland portarul.

Pana la pauza, gazdele

Handbal: S-au "taiat" din prima repriza! CSM Bistrita, infrangere la Cisnadie!

Duminica, 06 Mai 2018, ora 10:17

CSM Bistrita pierdut la Cisnadie in antepenultima etapa a Ligii Florilor, scor 31-26.

Bistritencele au inceput bine partida si au condus la doua - trei goluri pana in ultimele 5 minute ale primei reprize. Almudena Rodriguez a fost eliminata pentru doua minute si jocul echipei lui Pasca s-a rupt. Gazdele au facut 11-11 si au marcat apoi 4 goluri consecutive in timp ce ale noastre au ratat 4 atacuri consecutive. A fost 15-11 la pauza, iar in partea secunda diferenta s-a pastrat cam la fel pana