Rezultatele 1 - 30 din 1000 (0.220 secunde)
Schimba cuvintele cautate
Filtreaza dupa data
Data inceput
Data sfarsit

Filtreaza dupa publicatie

FAZA serii in Europa League! Un fotbalist de la Botosani a jucat cu doua numere diferite pe tricou! FOTO

Vineri, 03 Iulie 2015, ora 02:01

FAZA serii in Europa League! Un fotbalist de la Botosani a jucat cu doua numere diferite pe tricou! FOTOFaza amuzanta, joi seara, la meciul debutantelor in Europa League, FC Botosani si Spartak Tskhinvali, acolo unde un jucator de la Botosani a evoluat cu doua numere diferite scrise pe tricou.

Este vorba despre atacantul Dan Roman, care de obicei evolueaza cu tricoul cu numarul 21. Chiar daca pe foaie era trecut cu numarul 21, tricoul lui Roman era cu numarul 27, astfel ca staff-ul botosanenilor a lipic banda peste cifra 7, transformand-o in 1, pentru ca pe spate sa apara numarul 21.

Pe piept si pe sort insa, numarul jucatorului a ramas cel original, adica 27. Faza de la Botosani a starnit amuzamentul suporterilor, dar si a comentatorilor partidei.

Sport / stiri Sport5 vizite[ Stiri Botosani ]

Optimism la FC Botosani: "Sunt convins ca ne vom califica in turul doi"

Vineri, 03 Iulie 2015, ora 01:19

Optimism la FC Botosani: "Sunt convins ca ne vom califica in turul doi"Antrenorul FC Botosani, Leo Grozavu, s-a aratat multumit de jocul prestat de elevii sai, care au dominat partida si au avut multe ocazii de a marca, insa nu poate fi multumit si de rezultatul obtinut.

Totusi, tehnicianul botosanenilor este convins ca echipa se va califica in turul doi. Pentru a spera la calificare FC Botosani trebuie sa inscrie obligatoriu in Georgia, altfel, in caz de 0-0 se vor califica georgienii.

"A fost o atmosfera frumoasa, cu un public minunat. Din pacate am primit acel gol pe o naivitate a noastra si in cupele europene golurile astea te apasa. Timp de 15 minute am fost debusolati, dupa care am pus presiune pe adversar, dar nu am reusit sa marcam. Eu sunt multumit de cum au abordat baietii partida. Tinand cont ca au fost multi debutanti, nu am reusit sa castigam mult la relatiile de joc. Ii felicit pentru atitudinea de care au dat dovada pe teren. Sigur, rezultatul nu ne multumeste, dar asta este fotbalul. Am avut o echipa noua in defensiva. Chiar daca Rashid nu e nou, el nu prea a jucat, dar s-a achitat excelent de sarcini. A fost acea greseala in defensiva si au marcat, contrar cursului jocului. Am mai spus-o, avem nevoie de putin timp pentru a face o echipa greu de invins. Prima repriza s-a terminat la egalitate, a doua repriza se va juca in Georgia. Sunt convins ca vom califica in turul doi.", a spus Grozavu.

Sport / stiri Sport7 vizite[ Stiri Botosani ]

Dan Roman: "Am fost peste ei, dar nu a vrut sa intre mingea in poarta. Bag mana in foc ca ne vom califica"

Vineri, 03 Iulie 2015, ora 00:51

Dan Roman: "Am fost peste ei, dar nu a vrut sa intre mingea in poarta. Bag mana in foc ca ne vom califica"Atacantul Dan Roman a debutat la FC Botosani in startul reprizei secunde si a fost la un pas de gol in minutul 67, atunci cand a reluat cu capul mingea trimisa de Dimitrov, insa portarul georgian a fost la inaltime si a retinut.

Roman crede ca FC Botosani are forta de a invinge in Georgia si se va califica in turul doi, acolo unde o asteapta Legia Varsovia.

"Pacat ca nu am reusit sa castigam, chiar daca ne-am dorit foarte mult. Echipa a avut un inceput destul de bun, am reusit sa marcam, dar se pare ca nu a fost de ajuns si ne-au egalat dintr-o faza care nu anunta nimici. Sper ca echipa sa reuseasca o victorie in retur si sa ne calificam. Ei nu ne-au pus nicio problema astazi si suntem valoric peste ei. De asta sunt doua manse, ca daca in prima nu reusesti sa castigi, ai sansa a doua. In repriza a doua i-am dominat total si inafara de faza golului nu au mai ajuns la poarta noastra. Am avut ocazii, am fost peste ei, dar nu a vrut sa intre mingea in poarta. Meritam sa castigam. Sper ca in meciul retur sa dau gol. Jucam totusi in Europa League si nu este rusinos un rezultat de egalitate. Nu jucam cu o echipa de Liga a II-a. In meciul retur vom face o partida foarte buna si bag mana in foc ca ne vom califica", a spus Dan Roman.

Sport / stiri Sport3 vizite[ Stiri Botosani ]

Antrenorul georgienilor recunoaste: "Am avut noroc, iar la Tbilisi ne asteapta un meci foarte greu"

Vineri, 03 Iulie 2015, ora 00:19

Antrenorul georgienilor recunoaste: "Am avut noroc, iar la Tbilisi ne asteapta un meci foarte greu"Tehnicianul echipei Spartak Tskhinvali, Kakha Kacharava, a recunoscut la finalul partidei cu FC Botosani ca echipa sa a avut mare noroc in acest meci, pentru ca au marcat golul egalizator la singura ocazie a meciului.

Acesta a mai spus ca este multumit de rezultat, dar stie ca in Georgia ii va astepta un meci foarte greu.

"Botosaniul are o echipa foarte puternica, asa cum stiam. Este o echipa bine organizata si trebuie sa recunoastem ca am avut noroc. Suntem constienti ca in Tbilisi ne asteapta un meci foarte greu. Astazi am facut in joc de asteptare si avut si putin noroc la golul pe care l-am marcat. In retur totul este posibil. Nimeni nu se astepta ca noi sa scoatem acest rezultat la Botosani. Asteptam meciul din Georgia si vom incerca sa-l pregatim cat mai bine. Sunt foarte multumit de rezultat, mai ales ca jucatorii mei, fiind foarte tineri, in ultimele 20 de minute au facut multe greseli, insa au stiut sa se apare.", a declarat antrenorul georgienilor.

Sport / stiri Sport7 vizite[ Stiri Botosani ]

Autorul golului celor de la FC Botosani, Petre Ivanovici: "Avem sanse mai mari decat ei sa ne calificam"

Joi, 02 Iulie 2015, ora 23:59

Autorul golului celor de la FC Botosani, Petre Ivanovici: "Avem sanse mai mari decat ei sa ne calificam"Atacantul echipei FC Botosani, Petre Ivanovici, a marcat primul gol pentru botosaneni in cupele europene.

Acesta este convins ca FC Botosani va castiga meciul din Georgia si se va califica in turul doi.

"Ma bucur ca am inscris, dar ma supara ca nu am castigat. Sper sa inscriem mai multe goluri in retur si sa ne calificam. Mai e un meci de jucat si mergem sa castigam. Am iesit putin relaxati de la vestiare. A fost si ghinion, au ajuns o singura data la poarta si au inscris. Eu cred ca avem sanse mai mari decat ei sa ne calificam. O sa dam gol acolo", a spus Petre Ivanovici pentru Dolce Sport.

Sport / stiri Sport4 vizite[ Stiri Botosani ]

Bugetarii nu mai pot primi prime de concediu, ci doar vouchere de vacanta

Joi, 02 Iulie 2015, ora 16:28

Bugetarii nu mai pot primi prime de concediu, ci doar vouchere de vacantaLegea privind acordarea voucherelor de vacanta a fost publicata in Monitorul Oficial, la doua zile dupa ce Presedintele Klaus Iohannis semnase decretul pentru promulgarea acesteia. Legea prevede ca atat salariatii din mediul privat, cat si cei din sectorul bugetar, vor primi vouchere de vacanta in limita a sase salarii minim brute, care vor putea fi folosite doar in turismul romanesc. Actul normativ stabileste, de asemenea, ca bugetarii nu vor mai putea primi prime de concediu.

Legea privind aprobarea Ordonantei Guvernului nr. 8/2014 pentru modificarea unor termene prevazute in Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 8/2009, care odata cu promulgarea a devenit Legea nr. 173/2015, a aparut in Monitorul Oficial nr. 481 din 1 iulie 2015.

Actul normativ fusese adoptat de Camera Deputatilor, in calitate de camera decizionala, pe 3 iunie 2015, cu 303 voturi "pentru" din totalul celor 315.

Potrivit prevederilor, in termen de 30 de zile de la intrarea in vigoare a legii, Ministerul Economiei, Comertului si Turismului, in colaborare cu Ministerul Muncii, va elabora normelele metodologice de aplicare, corespunzatoare modificarilor si completarilor aduse.

Documentul stabileste ca angajatii pot beneficia de vouchere de vacanta in limita a 6 salarii minime pe economie.

In conditiile in care de la 1 iulie salariul minim brut pe tara este de 1.050 lei, salariatii vor putea primi vouchere de vacanta in valoare de maximum 6.300 lei.

Bugetarii vor primi doar vouchere, nu si bani sau prime. ..

Actualitate / stiri Actualitate23 vizite[ Stiri Botosani ]

Romania- Ucraina- Republica Moldova. Granite comune. Solutii comune.

Joi, 02 Iulie 2015, ora 16:16

Romania- Ucraina- Republica Moldova. Granite comune. Solutii comune.In data de 02 iulie 2015, la Botosani, Romania, a avut loc Conferinta de informare a producatorilor agricoli organizata in cadrul Proiectului DEVELOPMENT OF THE AGRICULTURE SECTOR THROUGH CREATION OF AN AGRICULTURAL CROSS-BORDER NETWORK MIS-ETC 1687 finantat de Uniunea Europeana prin intermediul Programului Operational Comun Romania-Ucraina-Republica Moldova 2007-2013 cu un buget de 2.400.928,36 euro respectiv 10.633.231,52 lei.

Beneficiarul Proiectului: Consiliul Raional Singerei (MD) si Partenerii: Municipiul Botosani (RO);Camera de Comert, Industrie si Agricultura Botosani (RO);Agentia Regionala pentru Reconstructie si Dezvoltare, Odessa (UA);Agentia pentru dezvoltare socio-economica durabila "BizGates, Chisinau (MD).

Obiectivul principal : Cresterea productivitatii si competitivitatii sectorului agricol prin intensificarea relatiilor economice si comerciale dintre partenerii transfrontalieri, pentru imbunatatirea situatiei economice in aria programului.

Crearea retelei agricole transfrontaliere incurajeaza inovatia si dezvoltarea in sectorul agricol, prin colaborare si cresterea numarului de parteneriate. Unul din rezultatele implementarii proiectului este reamenajarea Pietei Viilor din Municipiul Botosani, care va deveni astfel un exemplu de spatiu modernizat pentru comercializarea produselor agricole si agro-industriale. Portalul on-line www.agriborders.ro creat in cadrul acestui proiect ofera posibilitatea promovarii produselor agricole de o parte si de alta a celor ..

Actualitate / stiri Actualitate17 vizite[ Stiri Botosani ]

Jucatorii de la FC Botosani s-au rugat la Manastirea Zosin! Mai sunt 1.000 de bilete pentru meciul de diseara!

Joi, 02 Iulie 2015, ora 13:40

Jucatorii de la FC Botosani s-au rugat la Manastirea Zosin! Mai sunt 1.000 de bilete pentru meciul de diseara!Antrenorul echipei FC Botosani, Leo Grozavu, si-a dus jucatorii sa se roage la Manastirea Zosin, inaintea partidei cu georgienii, din preliminariile Europa League.

A devenit o obisnuinta pentru fotbalistii botosaneni ca inaintea partidelor dificile sa mearga la manastiri. In schimb, adversarii din Georgia au ales sa viziteze orasul, atat aseara dupa antrenament, cat si astazi, jucatorii din Tskhinvali au mers prin oras.

Partida dintre cele doua echipe va avea loc in aceasta seara, incepand cu ora 20:00. Pantru acest meci mai sunt spre vanzare aproximativ 1.000 de bilete la peluze, un bilet costand 20 de lei.

Suporterii sunt rugati sa vina la stadion incepand cu ora 18:00, pentru a evita aglomeratia.

Sport / stiri Sport8 vizite[ Stiri Botosani ]

Jucatorii de la FC Botosani s-au rugat la Manastirea Zosin! Mai sunt 1.000 de bilete!

Joi, 02 Iulie 2015, ora 13:40

Jucatorii de la FC Botosani s-au rugat la Manastirea Zosin! Mai sunt 1.000 de bilete!Antrenorul echipei FC Botosani, Leo Grozavu, si-a dus jucatorii sa se roage la Manastirea Zosin, inaintea partidei cu georgienii, din preliminariile Europa League.

A devenit o obisnuinta pentru fotbalistii botosaneni ca inaintea partidelor dificile sa mearga la manastiri. In schimb, adversarii din Georgia au ales sa viziteze orasul, atat aseara dupa antrenament, cat si astazi, jucatorii din Tskhinvali au mers prin oras.

Partida dintre cele doua echipe va avea loc in aceasta seara, incepand cu ora 20:00. Pantru acest meci mai sunt spre vanzare aproximativ 1.000 de bilete la peluze, un bilet costand 20 de lei.

Suporterii sunt rugati sa vina la stadion incepand cu ora 18:00, pentru a evita aglomeratia.

Sport / stiri Sport6 vizite[ Stiri Botosani ]

Galeria FC Botosani a facut spectacol la ultimul antrenament! Vezi FOTO si VIDEO!

Joi, 02 Iulie 2015, ora 09:39

Galeria FC Botosani a facut spectacol la ultimul antrenament! Vezi FOTO si VIDEO!In timp ce oficialii UEFA inspectau stadionul Municipal, iar georgienii se pregateau sa inceapa antrenamentul, jucatorii de la FC Botosani au efectuat un ultim antrenament, la Mecanex, inaintea meciului cu Spartak Tskhinvali.

Mai multi copii i-au asteptat aproximativ o ora pe elevii lui Leo Grozavu, pentru a le cere un autograf sau a face o fotografie. Cu putin timp inainte ca autocarul cu jucatori sa ajunga la Mecanex, galeria Dark Hooligans a ajuns la antrenament si, imediat ce antrenorul Leo Grozavu a inceput pregatirea, a inceput nebunia.

Ultrasii au cantat si au strigat pentru echipa favorita si au afisat un banner pe gard pe care scria: "Mereu alaturi de noi".

Jucatorii au parut relaxati inaintea partidei cu georgienii, fiind mai mareu cu zambetul pe buse.

Sport / stiri Sport10 vizite[ Stiri Botosani ]

ASTAZI: FC Botosani - Spartak Tskhinvali, in Europa League! Arbitrii sunt din Albania!

Joi, 02 Iulie 2015, ora 09:07

ASTAZI: FC Botosani - Spartak Tskhinvali, in Europa League! Arbitrii sunt din Albania!FC Botosani si Spartak Tskhinvali vor debuta in aceasta seara, incepand cu ora 20:00, in cea de-a doua competitie oficiala intre cluburi, Europa League.

Partida va fi arbitrata de o brigada din Albania, avandu-l la centru pe Lorenc Jemini (ALB), asistat la cele doua linii de Ermal Barushi (ALB) si Gernat Qirici (ALB), in timp ce arbitrul de rezerva va fi Klajdi Kola (ALB). Delegat in partea UEFA va fi Milovan Djukanovic (MNE), iar observatoriul arbitrilor din partea UEFA va fi Stefano Podeschi (ITA).

FC Botosani este favorita

Casele de pariuri o dau pe FC Botosani favorita pentru acest meci, avand o cota de doar 1,30 pentru victorie, in timp ce o victorie a georgienilor este cotata cu 8,80.

In plus, pe site-ul eurosport.com, iubitorii fotbalului au putut vota pe cine vad ei favorita in aceasta partida, iar 63 % dintre ei au votat ca FC Botosani va iesi castigatoare.

Sport / stiri Sport10 vizite[ Stiri Botosani ]

PREMIERA la Teatrul Eminescu: "Scorpia", in regia lui Cristian Gheorghe

Joi, 02 Iulie 2015, ora 07:50

PREMIERA la Teatrul Eminescu: "Scorpia", in regia lui Cristian GheorghePe 4 si 5 iulie 2015, la ora 19.00, Teatrul "Mihai Eminescu" Botosani prezinta premiera spectacolului "Scorpia", dupa "Imblanzirea Scorpiei", de William Shakespeare. Spectacolul are loc in sala Casei Tineretului.

Regia: CRISTIAN GHEORGHE

Decor: Mihai Pastramagiu

Costume: Alina Dinca Puscasu

Coregrafia: Victoria Bucun

Compozitii muzicale: Ciprian Brasoveanu

DISTRIBUEsIA:

CRISTINA CIOFU * VALENTIN POPA * VLAD VOLF * ALEXANDRU DOBYNCIUC * SORIN CIOFU * IOAN CREEsESCU * BOGDAN MUNCACIU * MARIUS ROGOJINSCHI * GINA PATRASCU * LIDIA UJA * CRENOLA MUNCACIU * ALEXANDRA VICOL

Dansatori: Ana Baciu, Anamaria Codita, Stefana Feciuc, Iulia Ispas, Raul Poama-Neagra, Claudiu Simionesei, Theodor Soptelea, Nadia Strachinaru

Dialog cu actorul, regizorul si directorul Teatrului "Fani Tardini" din Galati, Cristian Gheorghe:

- Inainte de toate, de ce crezi ca dramaturgia universala, cea clasica, revine in actualitate cu atata aplomb - asta in vreme ce viata de zi cu zi mai ca ne copleseste cu tehnologiile ei si cu un comportament uman mereu in cautare de ceva cat mai surprinzator?

- Spuneam si atunci cand am montat "Avarul", dupa Moliere, marea dramaturgie clasica este extrem de contemporana, extrem de moderna. Shakespeare nu ne spune o poveste despre vremuri care au fost, ci o poveste despre timpurile de acum si despre vremurile viitoare.

- "Imblanzirea scorpiei" a fost prezentata in mii de variante, in mai toate colturile lumii. Care este viziunea pe care ne-o propui, am auzit chiar ...

Life Show / stiri Life Show3 vizite[ Stiri Botosani ]

Antrenament oficial al celor de la Spartak Tskhinvali! Vezi ce spune antrenorul oaspetilor despre meci! GALERIE FOTO

Miercuri, 01 Iulie 2015, ora 23:59

Antrenament oficial al celor de la Spartak Tskhinvali! Vezi ce spune antrenorul oaspetilor despre meci! GALERIE FOTOFC Botosani va juca maine primul meci in Europa League, botosanenii urmand sa-i intalneasca pe teren propriu, incepand cu ora 20:00, pe gerogienii de la Spartak Tskhinvali.

Oaspetii au efectuat in aceasta seara antrenamentul oficial inaintea partidei din primul tur preliminar, georgienii fiind impresionati de micuta arena din Botosani.

Inaintea antrenamentului, tehnicianul georgian Kakhi Kacharava, a sustinut o conferinta de presa, precizand ca meciul cu FC Botosani va fi unul dificil. In plus acesta spune ca este o diferanta mare intre fotbalul romanesc si cel georgian.

"Atat Botosani, cat si Tskhinvali sunt pentru prima data in Europa League. Echipa este noua, cu jucatori tineri, dar multi dintre ei joaca si in echipa natioanala si au experienta. Ceilalti mai tineri joaca la loturile nationala de U19, U17. Cred ca maine ne asteapta un meci dificil pentru ca Botosaniul are jucatori experimentati si mai in varsta, insa vom vedea ce se va intampla maine. Echipele din Romania sunt puternice, si stiu echipele din Romania. Am urmarit ultimele trei partide din campionat si meciul amical cu Krasnodar si este o echipa puternica, disciplinata si foarte bine organizata. Fotbalul romanesc este diferit fata de cel georgian, este diferenta de mentalitate si pregatire si romanii sunt pregatiti sa joace pana in ultimul minut.", a declarat Kakhi Kacharava.

Sport / stiri Sport10 vizite[ Stiri Botosani ]

Georgienii de la Spartak Tskhinvali au ajuns la Botosani: "Sansele sunt de ...." - GALERIE FOTO

Miercuri, 01 Iulie 2015, ora 15:48

Georgienii de la Spartak Tskhinvali au ajuns la Botosani: "Sansele sunt de ...." - GALERIE FOTOAdversara celor de la FC Botosani din primul tur preliminar al Europa League, FC Spartak Tskhinvali din Georgia, a ajuns, miercuri la amiaza la Botosani.

Jucatorii georgienii au zburat cu avionul de la Tbilisi pana la Iasi, aterizand la ora 11:30, iar in jurul orei 14:00 a ajuns la Hotelul Rapsodia, unde vor fi cazati. Jucatorii nu au facut nicio declaratie, asta urmand a se intampla la conferinta de presa din aceasta seara, programata la stadionul Municipal.

In schimb, directorul executiv al clubului georgian, David Tsabadze, a precizat ca stie despre FC Botosani ca este o echipa buna, puternica si luptatoare.

"Cred ca sansele de calificare sunt de 50-50 %. Avem ceva informatii despre echipa voastra. Este o echipa buna, o echipa puternica, luptatoare. Mergem maine pe stadion si ne vom lupta cu ei. Stiu sa pronunt numele echipei Botosani si mai stiu ca aveti o istorie impresionanta a orasului", a declarat David Tsabadze.

Sport / stiri Sport13 vizite[ Stiri Botosani ]

FC Botosani vrea sa mai aduca jucatori! Patru fotbalisti sunt accidentati, inaintea meciului cu Tskhinvali!

Miercuri, 01 Iulie 2015, ora 10:38

FC Botosani vrea sa mai aduca jucatori! Patru fotbalisti sunt accidentati, inaintea meciului cu Tskhinvali!FC Botosani nu a incheiat campania de transferuri si spera ca pana in ultima zi de trsnferuri sa mai aduca unul sau mai multi jucatori.

Antrenorul Leo Grozavu a precizat ca isi doreste sa dubleze posturile pentru ca sunt foarte multe meciuri de disputat.

"Posturi deficitare nu avem, dar mai avem posturi pe care vrem sa le dublam sau se le acoperim asa cum trebuie, tinand cont ca anul acesta participat in patru competitiii, campionat, Europa League, Cupa Romaniei si Cupa Ligii si vor fi foarte multe jocuri. In acest moment nu sunt foarte fericit, dar sper ca pana in ultima zi de transferuri sa mai aducem jucatori. As vrea trei jucatori, dar m-as bucura cu doi si nu sunt nefericit nici cu un singur jucator. Noi incercam sa aducem jucatorii pe gratis si nu reusim sa aducem chiar ce vrem noi.", a spus Leo Grozavu.

Staff-ul tehnic nu s-a gandit insa asupra echipei de start pentru partida cu Tskhinvali mai ales ca patru jucatori sunt accidentati. Este vorba despre Florin Acsinte, Michael Ngadeu , Istvan Fulop si Cristian Danci.

"Nu m-am gandit inca asupra echipei, pentru ca avem cateva probleme pe unele posturi si sunt ingrijorat. Am avut doar o saptamana de vacanta si multi dintre jucatori nu au reusit sa se echilibreze din punct de vedere psihic. Perioada se pregatire a fost destul de scurta si a trebuit ca intr-un timp limitat sa punem la punct echipa si sa o punem pe picioare pentru aceste meciuri. In plus au fost jucatori noi, chiar daca au venit din prima zi de pregatire ...

Sport / stiri Sport11 vizite[ Stiri Botosani ]

Noul varf al Botosaniului, Dan Roman, a fost la un pas de grupele Europa League! Vezi ce sfaturi le da colegilor!

Miercuri, 01 Iulie 2015, ora 10:00

Noul varf al Botosaniului, Dan Roman, a fost la un pas de grupele Europa League! Vezi ce sfaturi le da colegilor!Noul atacant al echipei FC Botosani, Dan Roman, venit de la retrogrdata Gaz Metan Medias, a avut prilejul de a juca in preliminariile Europa Legue si a fost la un pas de a se califica in grupe, insa au fost eliminati in Play-Off de Austria Viena.

Roman le da un sfat noilor colegi: sa nu fie crispati si sa joace in deplasare la fel cum joaca acasa. Gaz Metan Medias a fost invinsa in Austria cu 3-1, iar in retur au castigat cu 1-0, insa mai aveau nevoie de un gol pentru a se califica in grupe.

"E un lucru foarte frumos, am avut fericirea sa prind cateva jocuri in Europa League, iar atmosfera este complet diferita. Este asemenatoare cu partidele cu Steaua, Dinamo sau Rapid din vremurile bune. Sunt convins ca la ce echipa avem vom face o figura frumoasa. Suntem o echipa asemanatoare celor de la Medias, ambitioasa, muncitoare. Niciodata nu trebuie sa te gandesti ca pornesti cu prima sansa intr-o dubla. Trebuie sa fim cu nasul jos si nu ne uitam ca adversarul e mai slab cotat ca noi. Am avut si noi problema asta la Medias cu crisparea in meciurile din deplasare. Puteam prinde chiar grupele daca nu eram asa crispati in meciul cu Austria Viena si asta le-am spus si baietilor: sa nu fim crispati, sa jucam mereu la victorie, fie ca jucam acasa sau in deplasare, nu e nici o presiune in plus, e doar frumusetea fotbalului, a declarat Dan Roman.

Mijlocasul Gabriel Vasvari a recunoscut ca vor fi emotii inaintea acestui debut in Europa League, dar este convins ca ele vor disparea pe ...

Sport / stiri Sport10 vizite[ Stiri Botosani ]

FC Botosani va fi "GROZAVA" in sezonul viitor: "Cu rabdare, va fi o echipa greu de batut"

Miercuri, 01 Iulie 2015, ora 09:27

FC Botosani va fi "GROZAVA" in sezonul viitor: "Cu rabdare, va fi o echipa greu de batut"FC Botosani a crescut mult la capitolul calitate, in urma transferurilor reusite in aceasta vara si va fi o formatie greu de invins in Liga 1, daca exista rabdare pentru ca jucatorii veniti sa se acomodeze.

Aceasta este parerea antrenorului Leo Grozavu, care este convins ca incepand cu etapa a V-a echipa locala va ajunge la o forma sportiva foarte buna.

"Ca sa fac o apreciere generala, pot sa spun ca am crescut la capitolul calitate. Sunt convins ca aceasta echipa daca va parcurge etapele in mod normal si va fi rabdare, pentru ca mai mult ca sigur la inceputul de campionat nu vom fi in cea mai buna forma sportiva, dar dupa etapa a V-a echipa va arata cu mult mai bine decat ce am fost in cei doi ani de cand suntem in Liga 1. Jucatorii care au venit au dus un plus la calitate. In plus, cei care au ramas au profesionalismul la cel mai inalt nivel si se implica mult in antrenamente. Sunt convins si increzator ca FC Botosani, daca reuseste sa treaca peste aceasta perioada, care este foarte grea, cu jocuri la un interval scurt de timp, cu deplasari lungi, va fi o echipa greu de batut.", a spus Leo Grozavu.

FC Botosani ii intalneste joi seara pe cei de la Tskhinvali, in dubla mansa, in primul tur preliminar al Europa League. Tehnicianul botosanenilor nu crede ca jucatorii se gandesc deja la meciurile cu Legia Varsovia.

"Am incercat sa-i fac constienti de faptul ca intalnim un adversar serios, care este disciplinat. Anul trecut am intalnit in Austria o participanta in Europa ...

Sport / stiri Sport17 vizite[ Stiri Botosani ]

Jandarmii din Bacau vor asigura ordinea la meciul dintre FC Botosani si FC Spartaki Tskhinvali

Miercuri, 01 Iulie 2015, ora 09:10

Jandarmii din Bacau vor asigura ordinea la meciul dintre FC Botosani si FC Spartaki TskhinvaliGruparea de Jandarmi Mobila Bacau va asigura masurile specifice de ordine si siguranta publica la meciul de fotbal dintre echipele F.C. Botosani - FC Spartaki Tskhinvali (Georgia) in primul tur al Europa League.

Joi, 2 iulie 2015, incepand cu ora 20.00, pe stadionul de fotbal Municipal din Botosani va avea loc partida de fotbal dintre echipele F.C. Botosani - FC Spartaki Tskhinvali (Georgia) in primul tur al Europa League.

Masurile specifice de securitate si protectie a participantilor la aceasta partida de fotbal vor fi asigurate de efective din cadrul Gruparii de Jandarmi Mobile Bacau in cooperare cu alte structuri ale Ministerului Afacerilor Interne cu atributii in domeniu (politie, situatii de urgenta etc.).

In ziua de luni, 29 iunie 2015, la sediul Institutiei Prefectului din municipiul Botosani a avut loc sedinta de organizare a acestei misiuni, cu participarea reprezentantilor structurilor implicate in asigurarea masurilor de ordine publica, precum si a altor masuri specifice pentru buna desfasurare a acestei partide - jandarmi, politie, situatii de urgenta, organizator, ambulanta etc. Premergator si pe timpul desfasurarii acestui meci, jandarmii vor desfasura activitati specifice de prevenire a violentei cu ocazia jocurilor si competitiilor sportive.

RECOMANDARI

Pentru buna desfasurare a acestei partide de fotbal cetatenii trebuie sa respecte masurile stabilite de organizatori si fortele de ordine, pe traseele de deplasare, in apropierea si in interiorul bazei ...

Sport / stiri Sport9 vizite[ Stiri Botosani ]

SOC! Halep a fost eliminata de la Wimbledon inca din primul tur de o jucatoare de pe locul 106 mondial

Marti, 30 Iunie 2015, ora 23:59

SOC! Halep a fost eliminata de la Wimbledon inca din primul tur de o jucatoare de pe locul 106 mondialSimona Halep a parasit turneul de la Wimbledon prematur dupa ce a fost invinsa in primul tur de Jana Cepelova (Slovacia), locul 106 WTA, scor 7-5, 4-6, 3-6.

Dupa un inceput foarte bun de meci, Simona Halep reusind sa conduca la doua game-uri diferenta, Cepelova a revenit in joc si chiar a preluat conducerea. Insa finalul primului set i-a apartinut de departe romancei care s-a impus cu 7-5. In finalul setului, Halep a resimtit o durere la picior si a cerut interventia doctorului, scrie gsp.ro.

Halep a inceput bine si setul doi, cistigind un break inca din start, insa imediat la urmatorul game, Cepelova a facut rebreakul. Finalul setului doi i-a apartinut slovacei care a reusit sa-l si cistige.

Startul setului decisiv a fost la indigo cu primele doua seturi, Halep facind break-ul inca din primul game, insa finalul i-a apartinut tot slovacei care a cistigat meciul.

Sport / stiri Sport2 vizite[ Stiri Botosani ]

Suporterii botosaneni, rugati sa incurajeze echipa tot meciul cu georgienii: "Avem nevoie de un public cald"

Marti, 30 Iunie 2015, ora 20:03

Suporterii botosaneni, rugati sa incurajeze echipa tot meciul cu georgienii: "Avem nevoie de un public cald"Staff-ul tehnic si jucatorii echipei FC Botosani fac un apel la publicul botosean prezent la meciul de joi seara cu georgienii de la Tskhinvali.

Antrenorul Leo Grozavu ii roaga pe suporter sa incurajeze echipa 90 de minute, chiar daca vor exista momente cand jucatorii vor gresi. Mai mult ca sigur partida se va juca cu casa inchisa, astfel ca atmosfera va fi un incendiara.

"Faptul ca s-au dat aproape toate biletele nu poate decat sa ne bucure. Eu personal sunt surprins, dar la modul placut de acest lucru. Ca de fiecare data ne dorim sa jucam cu tribunele pline si sper ca la cat mai multe meciuri sa se intample asta. Vreau sa avem publicul cat se poate de aproape si fac pe aceasta cale un apel, pentru a reusi sa ducem aceasta poveste cat mai mult, avem nevoie de ajutor. Multi dintre jucatorii nostri sunt debutanti in Europa League si s-ar putea sa apara la un moment dat si greseli, insa vreau ca publicul sa fie alaturi de baieti, pentru ca avem nevoie de un public cald, care sa stie sa duca echipa spre victorie. Atunci cand au fost alaturi de noi, echipa a reusit sa-i satisfaca prin prestatie si sper sa se intample si de aceasta data", a spus Leo Grozavu.

Partida dintre FC Botosani si FC Spartaki Tskhinvali va avea loc joi seara, incepand cu ora 20:00.

Sport / stiri Sport8 vizite[ Stiri Botosani ]

S-au epuizat biletele la tribune! Grabiti-va pentru a prinde un bilet la meciul cu georgienii!

Marti, 30 Iunie 2015, ora 15:46

S-au epuizat biletele la tribune! Grabiti-va pentru a prinde un bilet la meciul cu georgienii!Biletele scoase spre vanzare de clubul Botosani la Tribuna I si Tribuna a II-a, pentru partida din primul tur preliminar al Europa League, cu georgienii de la Spartaki Tskhinvali, s-au epuizat.

La casele de bilete din fata stadionului Municipal se mai gasesc bilete doar la peluze, dar si acestea intr-un numar redus. Asta inseamna ca cel mai probabil partida de joi seara se va juca cu casa inchisa. Un bilet la tribune a costat 30 de lei, iar la peluze costa 20 de lei.

Abonatii din sezonul trecut au accesul gratuit. In plus, oficialii botosaneni au anuntat ca de saptamana viitoare vor scoate spre vanzare si abonamentele pentru urmatorul sezon al Ligii 1, iar cei care le vor achizitiona vor avea acces atat la meciurile din campionat, cat si la cele din Europa League, Cupa Ligii sau Cupa Romaniei.

Sport / stiri Sport11 vizite[ Stiri Botosani ]

FC Botosani a primit prima transa de bani de la Consiliul Judetean!

Marti, 30 Iunie 2015, ora 09:13

FC Botosani a primit prima transa de bani de la Consiliul Judetean!FC Botosani a inceput sa incaseze o parte din banii obtinuti prin finantari nerambursabile de la Consiliul Judetean (CJ).

Clubul botosanean a castigat in urma cu o luna finantari nerambursabile in valoare de 850.000 de lei de la Consiliul Local si de 841.500 de lei de la CJ, pentru proiectul Dezvoltarea fotbalului de performanta in judetul Botosani.

Contractul a fost semnat, iar FC Botosani a primit deja o prima transa e 230.000 de lei.

Banii vor fi folositi pentru cheltuielile de functionare, intretinere, cheltuielile care tin de partea de pregatire, sunt toate stabilite prin lege, sustine Gheorghe Sorescu, presedintele CJ.

Presedintele FC Botosani, Cornel Sfaiter, spune ca banii primiti de Consiliul Local si de la Cosniliul Judetean sunt folosite pentru: "cantonament, transport, medicamentatie. Nu salarii, nu prime, nu investitii, nici vorba de asa ceva. Avem un proiect de finantare aprobat, ne conformam documentului.

Sport / stiri Sport12 vizite[ Stiri Botosani ]

S-au stabilit datele si orele primelor doua etape din Liga 1

Luni, 29 Iunie 2015, ora 19:50

S-au stabilit datele si orele primelor doua etape din Liga 1Oficialii Ligii Profesioniste de Fotbal au stabilit zilele si orele de start ale primelor doua etape din Liga 1.

Derby-ul primei runde din viitorul sezon, care se va disputa in premiera dupa sistem play-off si play-out, Steaua - Petrolul, se va disputa sambata, 11 iulie, de la ora 21:00, pe Arena Nationala. FC Botosani va debuta in noul sezon duminica, 12 iulie, incepand cu ora 18:30, la Craiova.

Etapa 1

Vineri, 10 iulie

FC Voluntari - CSMS Iasi 18:30

Astra Giurgiu - Concordia Chiajna 21:00

Sambata, 11 iulie

FC Viitorul - CFR Cluj 18:30

Steaua - Petrolul Ploiesti 21:00

Duminica, 12 iulie

CS Universitatea Craiova - FC Botosani 18:30

ASA Targu Mures - Dinamo 21:00

Luni, 13 iulie

ACS Poli Timisoara - Pandurii Targu Jiu 21:00

Etapa a 2-a

Vineri, 17 iulie

Concordia Chiajna - CSMS Iasi 18:30

Dinamo - CS Universitatea Craiova 21:00

Sambata, 18 iulie

Petrolul Ploiesti - FC Voluntari 18:30

Pandurii Targu Jiu - Steaua 21:00

Duminica, 19 iulie

CFR Cluj - ACS Poli Timisoara 18:30

Astra Giurgiu - ASA Targu Mures 21:00

Luni, 20 iulie

FC Botosani - FC Viitorul 21:00

Sport / stiri Sport17 vizite[ Stiri Botosani ]

Iorgulescu anunta bani mai multi in Liga 1! Maine se vor vira banii catre cluburi!

Luni, 29 Iunie 2015, ora 15:17

Iorgulescu anunta bani mai multi in Liga 1! Maine se vor vira banii catre cluburi!Gino Iorgulescu, presedintele LPF, a sustinut azi o conferinta de presa inaintea noului sezon din Liga 1.

Iorgulescu a anuntat ca de miine LPF va vira banii din drepturile de televizare catre echipele din Liga 1. Acesta a precizat ca nu va face publice sumele care le vor primi cluburile, dar cele doua nou-promovate vor primi nu mai putin de 1.200.000 de euro din drepturile tv, fata de 800.000 de euro, cat au primit echipele venite din al doilea esalon, in sezonul trecut.

"Prima rata din drepturile tv se va imparti 30 la suta in mod egal tuturor echipelor, iar 70 la suta in functie de locul din clasament. Din a doua rata a drepturilor, va ajunge cate 50 la suta echipelor din play-off si 50 la suta echipelor din play-out. E o diferenta, pentru ca se impart mai multi bani celor sase formatii din play-off, dar este o diferenta pe care cluburile au acceptat-o. Cluburile ne-au cerut sa nu facem publice sumele de bani pe care le vor incasa din drepturile tv, este o chestiune de confidentialitate, pentru ca nu vor sa aiba probleme cu sponsorii. Pot doar sa spun ca o nou-promovata va primi 1.200.000 de euro, iar o echipa din partea a doua a clasamentului isi va asigura, practic, 70% din buget", a spus Gino Iorgulescu, intr-o conferinta de presa sustinuta la sediul LPF.

In plus, seful Ligii Profesioniste de Fotbal a tinut sa sublinieze ca, din sezonul urmator, detinatoarea Cupei Ligii, competitie transmisa de Digi Sport, la fel ca Liga 1, va primi suma de 400.000 de euro.

sursa: ...

Sport / stiri Sport6 vizite[ Stiri Botosani ]

ASTAZI se pun in vanzare biletele pentru meciul cu Spartaki Tskhinvali! Zeci de suporteri stau deja la coada! FOTO

Luni, 29 Iunie 2015, ora 13:26

ASTAZI se pun in vanzare biletele pentru meciul cu Spartaki Tskhinvali! Zeci de suporteri stau deja la coada! FOTOFC Botosani pune in vanzare biletele pentru partida tur a duelului din primul tur preliminar al Europa League, dintre echipa locala si georgienii de la Spartaki Tskhinvali.

Biletele vor putea fi cumparate incepand cu ora 14:00, de la caseriile stadionului Municipal si coste 30 de lei la tribune si 20 de lei la peluze. Persoanele care au abonamente din sezonul trecut au accesul gratuit la meci.

Cu jumatate de ora inainte ca biletele sa fie puse in vanzare era deja coada de cativa metri.

Oficialii clubului botosanean au anuntat ca de saptamana viitoare vor scoate la vanzare si abonamentele pentru sezonului 2015-2016 al Ligii 1, dar inca nu s-au decis asupra unui pret.

Partida dintre FC Botosani si Spartaki Tskhinvali este programata joi, incepand cu ora 20:00.

Sport / stiri Sport24 vizite[ Stiri Botosani ]

Bilantul Romaniei la prima editie a Jocurilor Europene

Duminica, 28 Iunie 2015, ora 17:17

Bilantul Romaniei la prima editie a Jocurilor EuropeneRomania a incheiat prima editie a Jocurilor Europene cu un bilant foarte bun. 12 medalii au adunat sportivii romani in Baku - 3 de aur, dintre care doua la scrima si una la judo, 5 de argint si 4 de bronz.

"Am avut aurul, care ne e atat de drag si de necesar si pe care il iubim foarte mult. L-au realizat fetele de la scrima, nu-i asa? A fost deosebita editia aceasta. La judo, din nou am confirmat. Sa ajungi in prima treime a Europei, in conditiile in care nu sunt multe domenii in care esti in fruntea Europei, chiar zic ca e bine", a recunoscut Alexandru Epuran, seful misiunii Romaniei, pentru Digi Sport.

Competitia a fost o buna repetitie pentru Jocurile Olimpice de la Rio, de anul viitor, crede oficialul Romaniei. "Fiecare sportiv se gandeste ce inseamna performanta lui aici si o raporteaza imediat in partea cealalta, la Jocurile Olimpice. Daca ar fi fost si americanii, canadienii, australienii, cum ar mai fi fost aici, cum ar mai fi fost dincoace? Se gandeste ca trebuie sa imbunatateasca ceva sau ca trebuie sa modifice ceva", a adaugat Epuran.

Romania a participat la Jocurile Europene cu 147 de sportivi, la 22 de discipline.

Sport / stiri Sport6 vizite[ Stiri Botosani ]

Baraj: Universitatea II Craiova a promovat in Liga 3! Un botosanean, printre marcatori!

Duminica, 28 Iunie 2015, ora 12:44

Baraj: Universitatea II Craiova a promovat in Liga 3! Un botosanean, printre marcatori!CS Universitatea II Craiova, castigatoarea Ligii a IV-a Dolj, a promovat la pas in Liga a III-a dupa ce a trecut, cu scorul general de 12-0, de CS Pandurii Cerneti, campioana Mehedintiului.

In meciul retur, disputat pe Stadionul Termo din Drobeta Turnu Severin, chiar si portarul a inscris pentru echipa antrenata de Daniel Mogosanu, acesta punctand in prelungiri, din penalty.

In tur craiovenii s-au impus cu 4-0, beneficiind de si de ajutorul unor jucatori de rezerva de la prima echipa, insa in mansa retur, "satelitul" Craiovei a folosit doar juniorii si au invins in deplasare cu 8-0. Printre marcatori s-a numarat si botosaneanul Andrei Burlacu, transferat anul trecut de la CSS Botosani.

Burlacu a revenit dupa o accidentare si a intrat pe teren in minutul 46, iar la mijlocul reprizei secunde a luat o actiune pe cont propriu, a driblat patru adversari a pus la pamant portarul si a facut 3-0.

Universitatea II Craiova: Laurentiu Popescu - Andrei Sin, Sergiu Jurj, Cosmin Ciocoteala, Vlad Marcu (50 Mihai Ghincea), Adrian Avramia, Angelo Iuga (69 Vlad Georgescu), Marian Capatana, Robert Garbita (46 Andrei Burlacu), Alin Manea, Adrian Carstea. Antrenor: Daniel Mogosanu.

Sport / stiri Sport17 vizite[ Stiri Botosani ]

Un atlet botosanean, la Jocurile Mondiale Universitare din Coreea de Sud

Duminica, 28 Iunie 2015, ora 12:24

Un atlet botosanean, la Jocurile Mondiale Universitare din Coreea de SudFederatia Romana de Atletism va trimite la Jocurile Mondiale Universitare 15 atleti, lot din care face parte si botosaneanul Alexandru Corneschi (legitimat la Stiinta Bacau).

Competitia se va desfasura in perioada 4 -14 iulie in orasul Gwangju din Coreea de Sud, probele de atletism fiind programate intre 8 si 12 iulie.

"Este un concurs foarte puternic, la care participa doar cei care au realizat baremul impus de Federatia Internationala a Sportului Universitar. Cei mai buni atleti din topurile mondiale se regasesc pe tablourile acestei intreceri, majoritatea atletilor importanti fiind la varsta studentiei. Pentru cei care au baremul facut, este si o verificare inaintea Mondialelor. Pentru prima oara, s-a introdus in competitie semimaratonul, proba in care participa si Nicolae Soare si Alexandru Corneschi. Soare va lua startul si-n cursa de 10 km., a declarat pentru sport24bacau Cristina Alexe, antrenoarea lui Alexandru Corneschi.

Ceilati componenti ai lotului sunt: Andreea Ograzeanu, Cosmin Dumitrache, Ionut Grecu, Cristina Toma, Nicoleta Anghelescu, Claudia Bobocea, Valentin Toboc, Adrian Daianu, Adrian Dragan, Andrei Gag, Florina Gal, Raluca Doaga si Iulian Ganciu. Din delegatia Romaniei fac parte si trei antrenori, Ion Zamfirache, Valentin Anghel si Mihaela Toboc si un doctor, Carmen Morariu.

Sport / stiri Sport6 vizite[ Stiri Botosani ]

Gheorghe Chivorchian, pus sub acuzare de DNA * Ce acuzatii i se aduc secretarului general al FRF

Sambata, 27 Iunie 2015, ora 16:47

Gheorghe Chivorchian, pus sub acuzare de DNA * Ce acuzatii i se aduc secretarului general al FRFProcurorii anticoruptie l-au chemat pe Chivorchian pentru a fi audiat in dosarul in care este investigata finantarea ilegala a echipei Poli Timisoara, patronata de Marian Iancu, de catre Consililul Judetean Timis, potrivit site-ului pressalert.ro.

Chivorchian a fost presedinte al clubului Poli Timisoara in perioada 2007-2011. In acelasi dosar a fost pus sub acuzare fostul presedinte al Consiliului Judetean Timis, Constantin Ostaficiuc. Din raportul Curtii de Conturi, prejudiciul adus statului este de 9.950.000 lei.

Desi initial a fost chemat ca martor, Chivorchian a fost pus sub acuzare de DNA, potrivit pressalert.ro. Acesta este acuzat de complicitate la abuz in serviciu si de mai multe decontari duble facute in perioada in care era presedinte al clubului.

DNA a emis un comunicat prin care prezinta acuzatiile aduse lui Chivorchian.

"Procurorii din cadrul Directiei Nationale Anticoruptie - Serviciul Teritorial Timisoara au dispus punerea in miscare a actiunii penale fata de inculpatul CHIVORCHIAN HAIC GHEORGHE, director executiv al unui club de fotbal, la data faptelor, in prezent secretar general al Federatiei Romane de Fotbal, sub aspectul savarsirii infractiunilor de complicitate la abuz in serviciu, daca functionarul public a obtinut pentru sine ori pentru altul un folos necuvenit si fals in inscrisuri sub semnatura privata, in forma continuata. Din ordonanta de punere in miscare a actiunii penale intocmita de procurori a rezultat ca exista date si indicii temeinice ...

Sport / stiri Sport4 vizite[ Stiri Botosani ]

Georgienii cred ca au avut noroc la tragerea la sorti a primului tur preliminar din Europa League: "Botosani - altfel de noroc"

Sambata, 27 Iunie 2015, ora 12:15

Georgienii cred ca au avut noroc la tragerea la sorti a primului tur preliminar din Europa League: "Botosani - altfel de noroc"Atat FC Botosani, cat si adversara sa, FC Spartaki Tskhinvali, vor debuta joi seara in cea de-a doua competitie europeana intre cluburi, Europa League.

Jurnalistii din Georgia cred totusi ca echipa lor a avut noroc la tragerea la sorti pentru ca au dat peste FC Botosani, o echipa fara nume in Europa.

"FC Botosani a ajuns accidental in Europa League. Echipa din Romania a terminat pe locul al optulea in campionat, terminand sub Cluj, Petrolul, Dinamo Bucuresti si Craiova, echipe care insa nu au primit licenta necesara pentru a participa in Europa League. Botosani este o debutanta in aceasta competitie", au scris jurnalistii de la Geo Sports, care au pus un titlu ce arata ca au sperante mari in mansa dubla cu FC Botosani: "Botosani - altfel de noroc".

Reporterii georgieni au prezentat si istoria clubului FC Botosani, rezultatele obtinute de botosaneni in amicale, dar si tranferurile reusite de conducerea clubului.

FC Spartaki Tskhinvali a terminat sezonul precedent pe locul 4 si putea intalni in primul tur pe Seeded WKS LslA...sk WrocL,aw (POL), ŠK Slovan Bratislava (SVK), NK Lokomotiva Zagreb (CRO), FC Vaduz (LIE) si Birkirkara FC (MLT).

Sport / stiri Sport97 vizite[ Stiri Botosani ]


Prima   1   2   3   4   5   6   >>   Ultima