Rezultatele 1 - 30 din 1000 (0.505 secunde)
Schimba cuvintele cautate
Filtreaza dupa data
Data inceput
Data sfarsit

Filtreaza dupa publicatie

Complexul Rediu se deschide cu o nunta de VIP-uri

Marti, 29 Iulie 2014, ora 07:55

Complexul Rediu se deschide cu o nunta de VIP-uri Mai putin de doua luni au mai ramas pana la deschiderea unuia dintre cele mai moderne complexuri din Botosani.

Rediu Hotel&Restaurant isi va deschide portile in data de 27 septembrie, cand va avea loc si prima nunta in cel mai mare dintre cele cinci restaurante ale complexului, restaurant care are o capacitate de 450 de locuri.

Cel care a ales sa isi faca petrecerea de nunta la Rediu Hotel&Restaurant este Stefan Popescu, fiul senatorului Corneliu Popescu.

Stefan, in varsta de 25 de ani, este absolvent al Facultatii de Hidrotehnica, iar viitoarea sa sotie, Andreea, in varsta de 22 de ani, este studenta la Medicina Veterinara.

Nasii celor doi vor fi bancherul Sorin Andrei, fostul director al BCR, si sotia acestuia, Adriana.

La nunta celor doi tineri, ce va avea loc intr-un local modern si rafinat, vor fi invitate aproximativ 400 de persoane.

"Am ales Rediu Hotel&Restaurant pentru ca mi-a placut foarte mult cum arata, restaurantele sunt foarte elegante. Am vrut sa facem nunta in Botosani si este locul cel mai potrivit pe care l-am gasit. In plus, oferta este foarte tentanta", ne-a declarat senatorul Corneliu Popescu.

In luna septembrie se vor deschide doua dintre cele cinci restaurante ale Complexului Rediu Hotel&Restaurant, unul cu o capacitate de pana in 450 de locuri, iar al doilea cu o capacitate de 180 de locuri.

Inca dinainte de deschidere, complexul a inceput deja sa fie o atractie pentru tinerii care doresc sa se casatoreasca la anul, fiind mai ...

Business / stiri Business 16 vizite [ Stiri Botosani ]

Sarbatoare la ctitoria Basotestilor din Pomarla

Marti, 29 Iulie 2014, ora 07:08

Sarbatoare la ctitoria Basotestilor din Pomarla In Parohia "Duminica Tuturor Sfintilor" - Pomarla 1 din Protopopiatul Dorohoi, judetul Botosani, au fost serbati duminica, 27 iulie 2014, 200 de ani de existenta a locasului de inchinaciune ridicat de boierul Ionita Basota.

In acelasi timp, au fost evocate si alte personalitati care au avut un rol deosebit in comunitatea de la Pomarla de-a lungul anilor. Un moment aparte a fost constituit de prezentarea personalitatii episcopului Cosma Petrovici, care a slujit la Pomarla in calitate de preot paroh.

Credinciosii din comuna Pomarla au participat duminica, 27 iulie 2014, la Sfanta Liturghie oficiata de Preasfintitul Parinte Calinic Botosaneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iasilor, inconjurat de un sobor de preoti si diaconi. Slujba a fost savarsita in contextul mai multor aniversari si comemorari: 250 de ani de la nasterea stolnicului Ionita Basota, 215 ani de la nasterea logofatului Anastasie Basota, 145 de ani de la moartea lui Anastasie Basota, 175 de ani de la infiintarea primei scoli in limba romana din Pomarla, 140 de ani de la nasterea vrednicului de pomenire episcop Cosma Petrovici, care a slujit la Pomarla, 90 de ani de la inscaunarea Preasfintiei Sale si 65 de ani de la moartea acestuia, si 200 de ani de la punerea pietrei de temelie Bisericii "Duminica Tuturor Sfintilor" de catre Mitropolitul Veniamin Costachi. Dupa cum ne-a relatat pr. Stelian Ciurciun, protopop al Protopopiatului Dorohoi, de dimineata, PS Calinic Botosaneanul a fost intampinat de soborul ..

Life Show / stiri Life Show 3 vizite [ Stiri Botosani ]

Bataie pe un post in cadrul Primariei Botosani!

Luni, 28 Iulie 2014, ora 14:49

Bataie pe un post in cadrul Primariei Botosani! Nu mai putin de 15 candidati s-au inscris la un concurs organizat de Primaria Botosani pentru ocuparea postului de consilier juridic grad profesional debutant din cadrul Serviciului Juridic Contencios, Registru Agricol.

In urma selectiei dosarelor, toti cei 15 candidati au fost admisi pentru a participa la concurs.

Proba scrisa va avea loc in data de 4 august, iar interviul este programat pentru data de 6 august.

Business / stiri Business 4 vizite [ Stiri Botosani ]

A cerut ajutorul politiei dupa ce i-a disparut fratele

Luni, 28 Iulie 2014, ora 14:06

A cerut ajutorul politiei dupa ce i-a disparut fratele Un barbat in varsta de 58 de ani este cautat de politie dupa ce a fost dat disparut de familie.

La data de 25 iulie, Postul de Politie Vlasinesti a fost sesizat de catre O. C. de 75 ani, din sat Sirbi, comuna Vlasinesti, despre faptul ca in dimineata de 14.07.2014, in jurul orei 09.00, fratele sau, Ioan Mujdei, de 58 de ani , a plecat de la domiciliul ei si nu a mai revenit.

Din verificarile efectuate s-a stabilit ca barbatul are domiciliul stabil in municipiul Constanta, insa, de la data de 07.07.2014 s-a mutat la sora sa, in comuna Vlasinesti Semnalmente: inaltime - 1,70 m, greutate - cca. 65 kg, ochi caprui, par carunt.

Imbracamintea la data disparitiei: sapca neagra, camasa de culoare deschisa, cu maneca lunga, pantaloni din stofa, negri; incaltat cu bocanci negri.

Cei care au informatii despre barbatul disparut sunt rugati sa sune la politie.

Actualitate / stiri Actualitate 10 vizite [ Stiri Botosani ]

Banii dati de Consiliul Judetean pe panourile din judet, imputati de Curtea de Conturi

Luni, 28 Iulie 2014, ora 13:59

Banii dati de Consiliul Judetean pe panourile din judet, imputati de Curtea de Conturi Inspectorii Camerei de Conturi Botosani au concluzionat, la finalul verificarilor facute la Consiliul Judetean, ca nu a fost oportuna si necesara cheltuirea banilor publici pe panourile montate in intreg judetul, pe care apar datele de contact ale presedintelui Florin Turcanu.

Consiliul Judetean a cheltuit cu montarea acestor panouri aproape 137.000 de lei.

Presedintele CJ considera insa ca aceasta cheltuiala este justificata si a anuntat ca va contesta raportul Curtii de Conturi.

"Noi vom contesta la Bucuresti punctul de vedere al Curtii de Conturi. Noi am avut aprobarea Consiliului Judetean si am avut viza de legalitate a secretarului, a directorului juridic, nu am ascuns niste hartii pe sub masa. Avem vize de legalitate si ne sustinem acest punct de vedere pana la capat pentru ca noi am respectat legea. Eu sunt convins ca voi castiga cu panourile la Bucuresti pentru ca este legal 100%. De la un milion de euro cat dau alte judete pe promovare noi aici nu am cheltuit nici 2%. Ni se imputa ca s-au cheltuit neoportun si ca nu era necesar. Am 22.000 de persoane care au venit in audienta la mine, cu tot felul de probleme. Bineinteles ca se justifica aceasta cheltuiala", a declarat Florin Turcanu.

Actualitate / stiri Actualitate 12 vizite [ Stiri Botosani ]

Vizita inopinata a viceprimarilor in scoli! Vezi ce au gasit

Luni, 28 Iulie 2014, ora 13:38

Vizita inopinata a viceprimarilor in scoli! Vezi ce au gasit Viceprimarii Eugen Turcanu si Catalina Lupascu au efectuat, luni, o vizita inopinata in mai mule unitati de invatamant, declarandu-se nemultumiti de modul in care arata unele spatii.

Viceprimarul Eugen Turcanu a precizat ca la unele scoli sunt necesare interventii rapide, pana la inceperea anului scolar.

"Am facut o vizualizare a unor unitati de invatamant, alaturi de doamna viceprimar Catalina Lupascu, si ne-am dus neanuntati. Am mers la atelierele de la Gheorghe Asachi, din Zona Industriala, unde fac practica elevii. Am fost la Liceul Textil, apoi am intrat la Colegiul Tehnic Gheorghe Asachi. Nu as putea spune ca suntem multumiti de ce am vazut, mai ales in Zona Industriala, la ateliere si la Liceul Textil la fel. Este dezordine, mizerie. Tine mult si de administrare. Erau niste infiltratii si le-am solicitat sa faca o adresa sa ne ceara pentru reparatii. Am intrebat daca au trimis asa ceva si au spus ca nu au trimis. Ei pun un tub de silicon, dar care nu rezolva problema. Sunt intr-adevar reparatii care trebuie facute acum cat e cald afara, inainte de a incepe scoala, si nu se fac. La Textil la fel, la cantina erau infiltratii, am inteles ca a fost facuta anul trecut", a declarat Eugen Turcanu.

Viceprimaul Turcanu a mai spus ca toate acestea tin de modul in care se administreaza.

"Salile de clasa de la Colegiul Gheorghe Asachi in linii mari era bine, igienizau in regie proprie, dar sus lucrurile erau cam scapate din mana si am rugat-o pe doamna director sa ...

Actualitate / stiri Actualitate 15 vizite [ Stiri Botosani ]

Adolescenta de 13 ani care a devenit mama este o eleva eminenta si provine dintr-o familie cu situatie financiara buna, spun reprezentantii DGASPC

Luni, 28 Iulie 2014, ora 12:16

Adolescenta de 13 ani care a devenit mama este o eleva eminenta si provine dintr-o familie cu situatie financiara buna, spun reprezentantii DGASPC Directia Generala de Asistenta Sociala si Protectia Copilului a demarat o ancheta in cazul fetei de 13 ani care a nascut, vineri, la Maternitatea Botosani.

In urma discutiilor purtate cu asistentul social de la Sectia de Obstetrica si Ginecologie si cu referentul social din cadrul primariei din localitatea de domiciliu a fetei, cei de la Protectia Copilului au aflat ca adolescneta provine dintr-o familie organizata si va beneficia de tot suportul rudelor dupa ce va iesi cu bebelusul din Maternitate.

Copila este eleva la o unitate de invatamant din municipiul Botosani si are rezultate foarte bune, absolvind clasa a VII-a cu media 9,86.

"Am luat legatura cu asistentul social si cu referentul social de la primaria din localitatea de domiciliu. Minora provine dintr-o familie organizata, cu o stiuatie financiara buna, si dupa ce se va externa va merge impreuna cu copilul in mediul familial. Nu se impune in acest caz instituirea unei masuri de protectie. Am discutat telefonic cu bunica materna si a confirmat ca va oferi tot suportul emotional pentru cuplul mama-copil. Cazul va ramane in atentia autoritatilor locale", a declarat Felicia Mihai, sefa Complexului de servicii comunitare din cadrul DGASPC Botosani.

In acest caz va fi sesizata si politia.

"Vom sesiza Inspectoratul Judetean de Politie, asa cum spune procedura, dat fiind ca este vorba despre o minora", a mai spus Felicia Mihai.

Va reamintim ca adolescenta a devenit vineri mama, aceasta afland ca este ...

Actualitate / stiri Actualitate 33 vizite [ Stiri Botosani ]

Alianta Crestin Liberala isi pregateste oamenii la Botosani: Vezi primii liberali propusi pentru functii!

Luni, 28 Iulie 2014, ora 11:52

Alianta Crestin Liberala isi pregateste oamenii la Botosani: Vezi primii liberali propusi pentru functii! In urma Congresului comun de sambata al PNL si PDL, in care s-a consfintit alianta electorala ACL (Alianta Crestin Liberala) pentru alegerile prezidentiale si a fost aprobat statutul dupa fuziunea celor doua formatiuni, in urmatoarele zile, la nivel local, liderii liberali si cei democrat-liberali se vor intalni pentru a stabili structura de conducere de la nivelul judetului.

"Functionam cu doi co-presedinti, am avut o discutie cu Catalin Flutur, eu i-am propus si dumnealui a fost de acord, cu 12 prim-vicepresedinti, cu 36 de vicepresedinti, cu doi secretari generali si cu sase secretari generali adjuncti. Jumatate de la noi si jumatate de la ei. Ei ii vor stabili, saptamana aceasta vom avea o prima intalnire", a declarat Florin Esurcanu.

Din partea PNL, Turcanu i-a propus pentru functiile de prim-vicepresedinti pe Gheorghe Sorescu, Viorel Grigoras, Costel Soptica, Verginel Gireada, Viorel Iliuta si Bogdan Dascalescu.

Pentru functia de secretar general a fost propus Stelian Plesca, iar secretari adjuncti au fost propusi Gabriel Murariu, Ionut Carnu si Andrei Leonte.

Actualitate / stiri Actualitate 9 vizite [ Stiri Botosani ]

Barbat cercetat pentru fals in inscrisuri oficiale! Vehiculul pe care il conducea, ridicat de politisti!

Luni, 28 Iulie 2014, ora 09:07

Barbat cercetat pentru fals in inscrisuri oficiale! Vehiculul pe care il conducea, ridicat de politisti! La data de 25 iulie, in jurul orei 10.00, a fost depistat in trafic, pe raza municipiului Botosani, un ansamblu de vehicule format din cap autotractor si semiremorca, condus de un barbat de 39 ani, din orasul Siret, judetul Suceava.

In urma verificarilor efectuate, politistii au constatat mai multe neconcordante intre seriile elementelor de caroserie ale semiremorcii (care era inmatriculata in Polonia) si datele inscrise in documentele de identificare.

Vehiculul a fost indisponibilizat la sediul I.P.J. Botosani.

In cauza s-au intocmit acte procedurale sub aspectul comiterii infractiunii de fals material in inscrisuri oficiale.

Actualitate / stiri Actualitate 15 vizite [ Stiri Botosani ]

Beti turta, depistati la volan!

Luni, 28 Iulie 2014, ora 09:01

Beti turta, depistati la volan! La data de 26 iulie, in jurul orei 01.40, a fost depistat pe strada Oborul Nou din municipiul Dorohoi, un autoturism condus de un barbat de 46 de ani, din municipiu.

Barbatul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind 1,12 mg/l alcool pur in aerul expirat. In aceeasi noapte, in jurul orei 01.20, a fost oprit in trafic, pe strada Independentei din orasul Saveni, judetul Botosani, un tanar de 19 ani, din localitate, care conducea un autoturism.

Acesta a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind 0,99 mg/l alcool pur in aerul expirat.

Celor doi conducatori auto le-au fost recoltate probe biologice de sange, in vederea stabilirii alcoolemiei.

In cauze se efectueaza cercetari sub aspectul savarsirii infractiunii de conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea detinerii permisului de conducere de catre o persoana care, la momentul prelevarii mostrelor biologice, are o imbibatie alcoolica de peste 0,80 g/l alcool pur in sange.

Actualitate / stiri Actualitate 15 vizite [ Stiri Botosani ]

Zeci de miliarde de lei imputati de Curtea de Conturi Consiliului Judetean! "O sa avem o discutie cu vechea conducere a CJ, cu cartile pe fata", spune Sorescu

Luni, 28 Iulie 2014, ora 08:38

Zeci de miliarde de lei imputati de Curtea de Conturi Consiliului Judetean! "O sa avem o discutie cu vechea conducere a CJ, cu cartile pe fata", spune Sorescu Curtea de Conturi a imputat Consiliului Judetean, in urma unor verificari, sume uriase, care dateaza de pe vremea vechii administratii judetene, din perioada 2009-2012.

Vicepresedintele Consiliului Judetean, Gheorghe Sorescu, a spus ca situatia este delicata si ca se cauta solutii, inclusiv vor fi purtate discutii cu vechii sefi ai Consiliului Judetean.

"Termenul de prescriptie incepe de la data la care s-a constatat o anumita fapta. Sunt situatii din anul 2009. Noi am incercat sa luam masuri inca din 2012. Instanta de judecata, desi am luat niste masuri, a considerat ca interventiile pe care le-am avut noi au cumva un grad de tardivitate. Asta inseamna ca ele trebuiau luate la acea vreme, 2009-2012. Suntem pusi intr-o situatie delicata de a incerca sa purtam discutii cu vechea administratie sau chiar la a ajunge sa stabilim niste responsabilitati", a declarat Gheorghe Sorescu.

Sumele imputate provin in mare parte din drepturi salariale, care, potrivit celor de la Curtea de Conturi, au fost acordate in mod necuvenit.

"De exemplu, la o decizie din 2012 suma este de 50 de miliarde de lei vechi. Sunt de cand au fost inundatii, din zona Prutului. Mai sunt sume ca urmare a acordarii unor drepturi salariale. S-au dat niste drepturi salariale ca supliment de hrana la Protectia Copilului. Curtea vrea ca la acele sume sa se plateasca impozit, CAS. S-au acordat drepturi salariale in valoare de 40 de miliarde, dar s-au mai adunat accesorii de vreo 30 de miliarde de lei. Sunt ..

Business / stiri Business 16 vizite [ Stiri Botosani ]

Un fost sef din cadrul Parchetului de pe langa Tribunalul Botosani, retinut de DNA!

Luni, 28 Iulie 2014, ora 07:50

Un fost sef din cadrul Parchetului de pe langa Tribunalul Botosani, retinut de DNA! Procurorii din cadrul Directiei Nationale Anticoruptie - Serviciul Teritorial Iasi au dispus punerea in miscare a actiunii penale si retinerea pe o durata de 24 ore, a lui Vasile Selaru, procuror in cadrul Parchetului de pe langa Tribunalul Vaslui, in sarcina caruia s-au retinut in concurs 3 infractiuni de trafic de influenta.

Din ordonanta de retinere intocmita de procurori a reiesit ca, in cauza exista date si probe din care rezulta suspiciunea rezonabila potrivit careia, la sfarsitul anului 2013 inculpatul Selaru Vasile, in considerarea influentei pe care o avea asupra mai multor magistrati de la instantele de control judiciar din judetul Iasi, i-a promis unei persoane ca va efectua anumite demersuri, in sensul solutionarii favorabile a unei cereri de recurs. In acest context, a solicitat cu imprumut suma de 13.000 lei fara a se stabili un termen clar de restituire.

Dupa aproximativ 2-3 saptamani de la acordarea imprumutului inculpatul Selaru Vasile a restituit suma de 5.000 lei, iar diferenta de 8.000 lei a fost pastrata pentru continuarea demersurilor respective.

La data de 27.05.2014, inculpatul Selaru Vasile, lasand impresia ca are influenta asupra unui ofiter de politie din cadrul I.P.J. Vaslui, care avea spre solutionare o cerere de avizare a unei firme de paza, a solicitat suma de 700 lei, pentru a-l determina pe ofiterul respectiv sa rezolve favorabil acea cerere.

La data de 29.05.2014, inculpatul Selaru Vasile a promis unei persoane ca va interveni pe ...

Actualitate / stiri Actualitate 7 vizite [ Stiri Botosani ]

FC Botosani a debutat cu stangul in noul sezon, 0-3 cu Gaz Metan Medias

Luni, 28 Iulie 2014, ora 00:59

FC Botosani a debutat cu stangul in noul sezon, 0-3 cu Gaz Metan Medias FC Botosani a pierdut primul meci din noul sezon al Ligii 1, impotriva celor de la Gaz Metan Medias, scor 0-3.

Pentru oaspeti au marcat Todea (min 1), Tahar (min 54) si Figliomeni Cosimo (min 87).

ECHIPELE DE START

FC BOTOSANI: Lazar, Ngadeu, Croitoru (cpt.), Vasvari, Oltean, Acsinte, Quenten, Homei, Hadnagy, Fulop, Ianc

Rezerve: Curileac, Batin, Tincu, Tiron, Patache, Ivanovici, Danci

Antr.: Leo Grozavu

GAZ METAN MEDIAS: Plesca, Cretu, Muth, Mujdragic, Szilagyi, Roberto, Todea (cpt.), Tahar, Llullaku, Figliomeni, Buziuc

Rezerve: Buchta, Cristea, Ilie, Buzean, Djalo, Tarnovan, Avram

Antr.: Cristian Dulca

....................................................................................................................................................................

A inceput meciul

Min. 1 GOL Gaz Metan Medias. A marcat Cristian Todea dintr-o lovitura cu capul

Min. 7 Cartonas galben primit de Todea, pentru un fault asupra lui Marius Croitoru

Min. 14 Cartonas galben pentru Roberto Romeo, pentru un fault asupra lui Acsinte

Min. 15 Lovitura libera executata de Marius Croitoru pana la Ngadeu, care a reluat cu latul spre poarta, insa Plesca a respins in corner

Min. 26 Sebastian Ianc a executat o lovitura libera de la 16 metri in vinclul portii, insa Plesca a respins in corner

Min. 28 Acsinte centreaza de pe partea stanga, iar Hadnagy reia din sase metri in bara transversala

Min. 40 Marius Croitoru suteaza de la 18 metri pe langa ...

Sport / sportivi 13 vizite [ Stiri Botosani ]

Suporter ridicat de jandarmi! Vezi ce a facut

Luni, 28 Iulie 2014, ora 00:59

Suporter ridicat de jandarmi! Vezi ce a facut Un suporter prezent, duminica, pe Stadionul Municipal la partida dintre FC Botosani si Gaz Metan Medias va urmari meciurile din urmatoarele 12 luni din fata televizorului.

Barbatul, in varsta de 41 de ani, din Stauceni, a aruncat cu o punga de seminte pe teren, catre banca oaspetilor, fiind observat de oamenii legii.

El a fost ridicat de jandarmi, care i-au aplicat o amenda in cuantum de 500 de lei si interdictia de a mai participa la competitiile sportive de pe stadion timp de un an de zile.

Sport / sportivi 5 vizite [ Stiri Botosani ]

Primarul Ovidiu Portariuc, suparat pe cei de la FC Botosani

Luni, 28 Iulie 2014, ora 00:59

Primarul Ovidiu Portariuc, suparat pe cei de la FC Botosani Primarul Ovidiu Portariuc s-a aratat surprins intr-un mod neplacut de o decizie luata in acest sezon de cei de la FC Botosani, si anume aceea de a nu mai permite accesul gratuit pe stadion femeilor.

Edilul intentioneaza sa aiba o discutie cu oficialii clubului.

"Decizia celor de la FC Botosani de a nu mai permite accesul gratuit pentru doamne si domnisoare la meciurile echipei locale m-a suprins total neplacut! Nu doar ca nu e elegant sa le opresti la poarta stadionului daca tot au ajuns pana acolo, alaturi de sotii lor sau prieteni dar e si contraproductiv si nu cred ca mai trebuie sa demonstrez de ce. La fel cum am insistat sa reduca preturile la bilete si abonamente le voi solicita ca accesul pentru femei, copii si pensionari sa se faca gratuit. Daca nu stiu cum, le propun sa discutam impreuna bugetul si ii asigur ca vom gasi solutii!", a postat primarul pe contul sau de pe Facebook.

Sport / sportivi 5 vizite [ Stiri Botosani ]

Consilierii opozitiei il lasa pe primar fara banii pentru Summer Fest

Sambata, 26 Iulie 2014, ora 11:14

Consilierii opozitiei il lasa pe primar fara banii pentru Summer Fest Consilierii locali ai opozitiei nu sunt de acord sa se cheltuie bani din bugetul local pentru organizarea Summer Fest.

Primarul Ovidiu Portariuc a initiat un proiect de hotarare, pentru sedinta ordinara de saptamana viitoare, privind alocarea unei sume de 50.000 de lei pentru organizarea acetui festival.

Viceprimarul Eugen Turcanu sustine ca alesii municipali ai PNL-PDL vor veni cu un amendament si vor cere directionarea acestei sume catre unitatile de invatamant.

"Nu am fost de acord nici in primavara cand s-a votat bugetul si nici acum nu o sa fiu de acord cu initiativa de a face festivaluri peste festivaluri cu bani publici. Eu sunt de acord sa organizam in fiecare luna cate un festival cu ce vrea dl. primar dar sa fie cu bani din sponsorizari. Vom aloca bani catre invatamant pentru reparatii curente, ca tot incepe scoala intr-o luna si jumatate si acum ar trebui sa ne pregatim, nu in septembrie. Constat ca pe aceasta lista de rectificare nu gasim nici o unitate scolara, decat un sistem de supraveghere la gradinita de la ANL Cismea", a declarat viceprimarul Eugen Turcanu.

Summer Fest ar urma sa fie organizat la sfarsitul lunii august.

Actualitate / stiri Actualitate 30 vizite [ Stiri Botosani ]

Consilier judetean inlocuit din functie!

Sambata, 26 Iulie 2014, ora 10:01

Consilier judetean inlocuit din functie! Schimbare in Consiliul Judetean in sedinta din data de 31 iulie. Pe ordinea de zi a sedintei ordinare se regaseste si un proiect de hotarare privind incetarea mandatului lui Mihai Anitulesei, ca urmare a excluderii sale din PP-DD, partid pe ale carui liste a fost ales acum doi ani.

Proiectul de hotarare a fost initiat de fostii colegi ai acestuia de partid, consilierii judeteni Verginel Vacariu si Dorin Ciustea.

In proiectul de hotrare se invoca faptul ca magistratii Curtii de Apel Suceava au respins cererea de suspendare a aplicarii hotararii de excludere din PP-DD a lui Mihai Anitulesei, motiv pentru care cei de la partid solicita Consiliului Judetean sa ia act de incetarea de drept a mandatului de consilier judetean a lui Anitulesei si sa declare locul vacant.

Actualitate / stiri Actualitate 30 vizite [ Stiri Botosani ]

Dezinsectie in municipiul Botosani! Vezi in ce zone!

Sambata, 26 Iulie 2014, ora 09:46

Dezinsectie in municipiul Botosani! Vezi in ce zone! Primaria va face dezinsectie pe o suprafata de 13,7 hectare, pentru combaterea capuselor si a altor insecte.

Zonele in care se va face in acest an dezinsectie sunt Parcul Mihai Eminescu, Parcul Curcubeului, Parcul Tineretului, Parcul Primariei, Parcul APM, Parcul Filateliei, Parcul Sucevei, Zona de picnic de la Cornisa, Parcul Junior, G-ral. Ghe. Avramescu, Liceul Pedagogic, Bulevardul Mihai Eminescu si Pietonalul Unirii.

Contractul pentru pentru dezinsectie va fi atribuit prin cumparare directa, valoarea estimata a acestuia fiind de 11.000 de euro, fara TVA.

Data limita de depunere a ofertelor este 28 iulie.

Actualitate / primarie 43 vizite [ Stiri Botosani ]

Marius Croitoru: "Vom fi luati in serios. Avem nevoie de aportul publicului, pentru ca va fi un sezon greu"

Sambata, 26 Iulie 2014, ora 09:22

Marius Croitoru: "Vom fi luati in serios. Avem nevoie de aportul publicului, pentru ca va fi un sezon greu" Ocupanta locului 8 din sezon trecut al Ligii 1, FC Botosani, isi doreste in noul sezon ca termine pe o pozitie care sa o salveze de la retrogradare sau chiar o clasare mai buna decat cea de anul trecut.

Capitanul Marius Croitoru spune ca FC Botosani are nevoie de aportul suporterilor in meciurile de pe teren propriu pentru ca echipele care nu au avut suporterii aproape au retrogradat.

"Pentru mine este important sa ne atingem obiectivul, acela de a ramane in prima liga si de a avea continuitate. Acest club isi doreste sa ramana cat mai multi ani in Liga 1. Noi putem sa facem acest lucru, cu ajutorul antrenorilor, a staff-ului administrativ si al suporterilor. Echipele care au retrogradat nu au beneficiat de aportul publicului: Corona, Sageata. Sunt puncte pe care noi le-am castigat datorita suporterilor.", a declarat Marius Croitoru.

Acesta vrea ca botosanenii sa debuteze cu o victorie impotriva celor de la Gaz Metan Medias, pentru a avea un moral bun in urmatoarele etape.

"Sunt 3 puncte puse in joc si pentru moralul nostru este important o victorie cu Gaz Metan Medias. Anul trecut am intalnit o echipa buna in prima etapa (n.r. CFR Cluj) si chiar daca nu am obtinut o victorie, acest lucru nu a facut decat sa ne dea un avant, mai ales ca eram o nou-promovata. Anul acesta vom fi luati drept o echipa care a terminat pe locul 8 cu un nucleu de jucatori care joaca de cel putin doi ani impreuna si vom fi luati foarte in serios. Daca anul trecut ce nu putea face in tur, ...

Personalitati / FC Botosani 24 vizite [ Stiri Botosani ]

Consiliul Judetean face angajari! Vezi pe ce posturi

Sambata, 26 Iulie 2014, ora 00:59

Consiliul Judetean face angajari! Vezi pe ce posturi Consiliul Judetean Botosani organizeaza la sediu concurs pentru ocuparea unor functii publice de executie vacante, in ziua de 27 august 2014 - proba scrisa si in ziua de 29 august 2014 - interviul.

Posturile scoase la concurs sunt:

I. Serviciul financiar, contabilitate, buget, impozite, taxe

Consilier, clasa I, grad profesional debutant - 1 post

- Proba scrisa: 27.08.2014, ora 9,30

- Interviul: 29.08.2014, ora 12,00.

II. Serviciul urbanism, amenajarea teritoriului

Consilier, clasa I, grad profesional debutant - 1 post

- Proba scrisa: 27.08.2014, ora 10,00

- Interviul: 29.08.2014, ora 12,30.

III. Serviciul proiecte, cooperare internationala si parteneriate

Consilier, clasa I, grad profesional superior - 1 post

- Proba scrisa: 27.08.2014, ora 10,30

- Interviul: 29.08.2014, ora 13,00.

IV. Serviciul promovare judet, comunicare cu institutii si mediul privat, management spitale - 3 posturi

Consilier, clasa I, grad profesional asistent - 1 post

- Proba scrisa: 27.08.2014, ora 11,00

- Interviul: 29.08.2014, ora 13,30

Consilier, clasa I, grad profesional debutant - 2 posturi

- Proba scrisa: 27.08.2014, ora 11,00 - Interviul: 29.08.2014, ora 13,30.

V. Unitatea de Implementare a Proiectului (U.I.P) "Sistem integrat de management al deseurilor in judetul Botosani"

Inspector, clasa I, grad profesional superior - 1 post

- Proba scrisa: 27.08.2014, ora 11,30

- Interviul: 29.08.2014, ora 14,00.

Conditiile de ...

Business / stiri Business 31 vizite [ Stiri Botosani ]

Aflat in greva foamei in Penitenciarul Botosani, detinutul banuit ca le-a omorat pe cele trei surori disparute fara urma de la Radauti scrie scrisori

Vineri, 25 Iulie 2014, ora 11:21

Aflat in greva foamei in Penitenciarul Botosani, detinutul banuit ca le-a omorat pe cele trei surori disparute fara urma de la Radauti scrie scrisori Lavric Vasile (56 de ani), mecanicul auto din Radauti arestat preventiv de la mijlocul lunii aprilie a acestui an, fiind considerat principalul suspect in cazul disparitiei a trei surori din Radauti, despre care se banuieste ca ar fi fost omorate si ingropate, a trimis zilele trecute, din penitenciarul de la Botosani, o scrisoare pe adresa redactiei Monitorului de Suceava.

Lavric, intrat in greva foamei de mai bine de doua saptamani, isi sustine in continuare nevinovatia atat in povestea uluitoare a disparitiilor, cat si in privinta tentativei de omor comise asupra fostei sotii (Nicoleta Lavric - una dintre surorile disparute), fapta pentru care zace acum in puscarie si pentru care fost trimis in judecata de catre procurorii Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie.

In scrisoare, mecanicul auto din Radauti vorbeste despre prima dintre cele trei surori disparute, Iuliana, pe care nimeni nu ar mai fi vazut-o din 1995, de cand fata avea doar 16 ani.

Vasile Lavric o acuza pe mama surorilor Iordache, Cornelia Iordache, ca, desi au trecut aproape 20 de ani de cand i-a disparut prima fata, a facut plangere abia in 2014.

"Iuliana avea doar 16 ani, oare cine raspundea de ea? A facut plangere ca sa mi-o puie mie la disparitii (...) De ce nu se sesizeaza acum Parchetul sau cine e in putere, Asistenta Sociala?", scrie detinutul, sustinand ca fosta lui soacra stie foarte bine unde se afla fata ei.

De altfel, Vasile Lavric a declarat inca de la inceputul ...

Actualitate / stiri Actualitate 30 vizite [ Stiri Botosani ]

Vezi candidatii din Botosani care au obtinut nota 10 la titularizare!

Vineri, 25 Iulie 2014, ora 11:09

Vezi candidatii din Botosani care au obtinut nota 10 la titularizare! La nivelul judetului Botosani la examenul de titularizare din acest an au promovat examenul 80,7% dintre candidati.

Statistica rezultatelor obtinute de candidatii botosaneni este urmatoarea:

*97 note sub 5 (aprox. 19%);

*161 note intre 5 si 7 (aprox. 32%);

*242 note peste 7 (aprox. 48%)

*4 note de 10.

Candidatii care au obtinut nota 10 la proba scrisa a examenului national de titularizare sunt: Buta Alice-Iuliana, Mahu Felicia, Prelipceanu Otilia-Sanda si Marcu Anca-Iuliana.

Contestatiile se pot depune la sediul ISJ Botosani, vineri, 25 iulie, pana la ora 21.00 si sambata, 26 iulie, pana la ora 15.00. Rezultatele finale vor fi afisate la data de 30 iulie 2014.

Citeste si Botosani: REZULTATELE la titularizare!

Actualitate / stiri Actualitate 49 vizite [ Stiri Botosani ]

Angajatul unei firme de panificatie, gasit mort in apartament!

Vineri, 25 Iulie 2014, ora 11:04

Angajatul unei firme de panificatie, gasit mort in apartament! Un barbat in vartsa de 44 de ani, care locuia intr-un apartament dintr-un bloc de pe strada Adrian Adamiu din municipiului Botosani, a fost gasit, vineri dimineata, mort in locuinta.

Barbatul lucra ca sofer la o firma de panificatie si de obicei era printre primii care ajungeau la munca. Vineri dimineata acesta nu a mai ajuns, iar patronul sau a aflat unde sta si a mers sa vada ce s-a intamplat.

Pentru ca nimeni nu i-a raspuns la usa a sunat la 112, un echipaj al Inspectoratului Judetean pentru Situatii de Urgenta deplasandu-se la fata locului. Pompierii au patruns pe geam in apartamentul situat la etajul I si l-au gasit pe barbat decedat, cazut jos intr-una dintre camere.

Barbatul locuia singur, sotia sa fiind plecata la munca in Italia.

Politistii au deschis o ancheta in acest caz, in urma efectuarii necropsiei urmand a se stabili cauza decesului.

Actualitate / stiri Actualitate 36 vizite [ Stiri Botosani ]

Barbatul gasit in coma in fata propriului magazin a murit in spital la Iasi!

Vineri, 25 Iulie 2014, ora 10:56

Barbatul in varsta de 47 de ani, din Radauti Prut, care a fost gasit in coma, duminica dimineata, in fata magazinului pe care il detine, a decedat intr-un spital din Iasi.

Aurel T. avea o lovitura puternica la cap, fiind diagnosticat cu traumatism cranio-cerebral deschis.

Din cauza starii grave in care se afla, medicii botosaneni au solicitat ajutorul elicopterului SMURD. Barbatul a fost dus la Spitalul de Neurochirurgie din Iasi, dar leziunile cerebrale suferite i-au fost fatale.

Se pare ca barbatul a cazut de pe scari, politistii facand cercetari in acest caz.

Actualitate / stiri Actualitate 35 vizite [ Stiri Botosani ]

Lucrari pe drumul national Botosani-Iasi

Vineri, 25 Iulie 2014, ora 10:24

Lucrari pe drumul national Botosani-Iasi O portiune de 400 de metri din drumul national Botosani-Iasi va intra in reabilitare, fiind vorba despre zona Buzieni, unde din cauza alunecarilor de teren soseaua a inceput sa fie afectata, reprezentand un pericol pentru cei care circula pe acolo.

Senatorul Doina Federovici a anuntat ca in cursul zilei de joi a fost semnat ordinul de incepere a lucrarilor, termenul de executie fiind de sase luni.

Aceasta lucrare se executa cu fonduri de la Banca Europeana de Investitii, in urma demersurilor facute de Directia Regionala de Drumuri si Poduri Iasi si de Sectia Drumuri Nationale Botosani.

Valoarea investitiei este de 11,8 milioane de lei, urmand a fi executate lucrari de consolidare a terasamentului.

"Lucrarea era mai mult decat necesara avand in vedere alunecarile de teren din aceasta zona si exista riscul ca circulatia intre Botosani si Targu Frumos sa fie intrerupta", a declarat senatorul Doina Federovici.

Actualitate / stiri Actualitate 17 vizite [ Stiri Botosani ]

Restaurant scos la vanzare de Fiscul botosanean

Vineri, 25 Iulie 2014, ora 09:03

Restaurant scos la vanzare de Fiscul botosanean Un cunoscut restaurant din municipiul Botosani a fost scos la vanzare de Administratia Judeteana a Finantelor Publice Botosani.

Este vorba de Restaurantul Adriana, de pe strada Primaverii, administrat de societatea Dermer SRL.

La vanzare a fost scoasa atat cladirea in care functioneaza restaurantul, cat si terenul afaerent, pretul de pornire al licitatiei fiind de 1,039 milioane de lei, fara TVA.

Licitatia va avea loc in data de 5 august la sediul Administratiei Judetene a Finantelor Publice Botosani.

Business / stiri Business 35 vizite [ Stiri Botosani ]

AIKI DOJO Botosani, prezent la cel mai mare seminar AIKIDO din Romania

Vineri, 25 Iulie 2014, ora 08:46

AIKI DOJO Botosani, prezent la cel mai mare seminar AIKIDO din Romania Toamna lui 2014 este mai speciala prin organizarea seminarului de Aikido de la Cluj si prin intalnirea Comitetului Director al Federatiei Internationale de Aikido.

Lista maestrilor care vor veni in Romania in acest context contine nume cu greutate in arta martiala a armoniei. Alaturi de Waka Sensei, vor conduce antrenamente in cadrul reuniunii de la Cluj si Christian Tissier Shihan, Ulf Evenas Shihan, Tony Smibert Shihan, precum si oficiali ai Federatiei Internationale de Aikido: Peter Goldsbury Sensei, John Rogers Sensei, Kei Izawa Sensei si Wilko Vriesman Sensei.

"Este cel mai important seminar de arte martiale din estul Europei pentru ca vin cei mai importanti maestri de Aikido, intre care si urmasul direct al fondatorului Aikido-ului. Waka Sensei va fi pentru prima data in Romania cu aceasta ocazie. De asemenea, de mare importanta este si intalnirea Comitetului Director al Federatiei Internationale de Aikido, care va preceda seminarul public. Este o onoare sa gazduim la Cluj-Napoca aceasta intalnire a organizatiei mondiale, mai cu seama ca ea are loc doar o data la patru ani. a declarat Dorin Marchis, presedintele Fundatiei Romane de Aikido Aikikai, organizator al dublului eveniment.

In intervalul 8-11 septembrie (2014), de luni pana joi, dupa incheierea sedintelor zilnice ale Federatiei Internationale de Aikido, oficialii federatiei vor conduce antrenamentele care se vor desfasura in Musubi Dojo, situat pe str. Plopilor, nr. 62, urmand ca in zilele de vineri, ...

Sport / stiri Sport 12 vizite [ Stiri Botosani ]

Femeie gasita moarta in spatele unei case!

Vineri, 25 Iulie 2014, ora 08:23

Femeie gasita moarta in spatele unei case! O femeie in varsta de 39 de ani, din satul Socrujeni, comuna Gorbanesti, a fost gasita, joi, fara suflare, in spatele casei in care locuia.

Trupul neinsufletit al acesteia a fost gasit de o cunostinta care a sunat la 112. Cadrele medicale sosite la fata locului nu au putut decat sa constate decesul, cazul fiind preluat de politie.

La o examninare exterioara a cadavrului nu au fost vazute urme de violenta.

Din cate se pare, femeia era consumatoare de bauturi alcoolice, potrivit cunoscutilor acesta consumand in ultima perioada foarte mult spirt medicinal.

Cadavrul a fost ridicat de medicina legala pentru efectuarea necropsiei si stabilirea cauzei decesului.

Actualitate / stiri Actualitate 41 vizite [ Stiri Botosani ]

Tabara de cultura si civilizatie "Acasa la noi", din nou la Dorohoi

Vineri, 25 Iulie 2014, ora 07:36

Tabara de cultura si civilizatie "Acasa la noi", din nou la Dorohoi Despartamantul "Mihail Kogalniceanu - ASTRA" Iasi, condus de prof. Areta Mosu, a organizat si in acest an tabara de vara "Acasa la noi".

Locatiile pentru cei 155 de oaspeti proveniti din localitatile: Chisinau, Criuleni, Onitcani, Magdacesti, Cosernita, Boscana, Hrusova, Mardarenca, Basarabeasca, Straseni, Capriana, Anenii Noi, Gura Bacului, Festelnita, si Orhei (Republica Moldova) au fost localitatile: Iasi, Dorohoi, Roman, Bistrita, Gledin (Bistrita Nasaud), Blaj si Maliuc (Tulcea).

La Dorohoi au fost anul trecut 24 de elevi si profesori din orasul Grigoriopol - Transnistria.

Anul acesta au fost copii si elevi ai Gimnaziului "Mihai Eminescu" din Orhei. Pe parcursul sederii aici, oaspetii au putut vizita: Dorohoi - tur de oras, Muzeul "G. Enescu", Biserica "Sf. Nicolae" (ctitorie stefaniana), firma "Arta Sticlei" (Dorohoi), Palatul Culturii (Iasi), Muzeul de Istorie si Planetariul din Suceava, manastirile Putna, Sucevita, Dragomirna, Gorovei; Casa Memoriala "George Enescu" din Liveni; Casa memoriala "Mihai Eminescu" si Memorialul Ipotesti; Botosani - tur de oras, Biserica Uspenia si la Casa Memoriala "Nicolae Iorga" s.a.

Ei s-au bucurat si de cateva momente artistice oferite in incinta Complexului Hotelier "Trei Brazi" de Ansamblul folcloric "Mugurelul" al Clubului Copiilor din Dorohoi, coordonat de prof. Marcel Dupu, grupurile folk: "Artis Anima" (coordonat de Andries Ana Camelia) si "Laconia" (coordonat de prof. Vasile Tanase); interpretii de muzica usoara: ...

Life Show / cultura 17 vizite [ Stiri Botosani ]

Case inundate si oameni evacuati la Dangeni!

Vineri, 25 Iulie 2014, ora 02:08

Case inundate si oameni evacuati la Dangeni! Precipitatiile abundente de joi seara au creat, din nou, probleme in comuna Dangeni.

O rupere de nori ce s-a produs in jurul orei 19.30 a transformat ulitele din satul Iacobeni in adevarate parauri, canalele noi ce au fost recent amenajate nefacand fata volumului mare de precipitatii.

Apa s-a revarsat in casele, curtile, beciurile si gradinile oamenilor, in unele imobile apa masurand chiar si un metru.

Intr-una dintre case, bunurile pe care le aveau proprietarii au fost acoperite de mal, casa construita din chirpici fiind in pericol sa se prabuseasca. Oamenii au fugit din calea apelor doar cu hainele de pe ei, adapostindu-se pe la rude sau vecini.

In satul Iacobeni au fost inundate 8 case si 20 de anexe gospodaresti si curti. In unele gospodarii, mai multe pasari au murit inecate.

Primarul din Dangeni a pus la dispozitia persoanelor evacuate caminul cultural din localitate, dar cei afectati s-au refugiat la cunostinte.

"Au fost persoane evacuate de la sase case. Asa volum mare de apa eu unul nu am vazut niciodata. Cei mai in varsta cu care am stat de vorba au spus ca din prin anii '70 nu au mai vazut asa ceva. Cand a inceput ploaia eram in satul Iacobeni, chiar verificam unele drumuri. Am actionat imediat cu pompa de la primarie, cu buldoexcavatorul am blocat cu pamant cat am putut sa dirijam apa inspre canalele colectoare si am cerut ajutorul pompierilor si l-am sunat si pe presedintele Consiliului Judetean si a trimis o vidanja de la Nova Apaserv.", a ...

Actualitate / inundatii 29 vizite [ Stiri Botosani ]


Prima   1   2   3   4   5   6   >>   Ultima