Rezultatele 1 - 30 din 1000 (0.272 secunde)
Schimba cuvintele cautate
Filtreaza dupa data
Data inceput
Data sfarsit

Filtreaza dupa publicatie

ACCIDENT! Darabani: Cinci copile au ajuns la spital, dupa ce masina condusa de profesorul lor a intrat intr-un cap de pod! FOTO

Joi, 05 Mai 2016, ora 13:43

ACCIDENT! Darabani: Cinci copile au ajuns la spital, dupa ce masina condusa de profesorul lor a intrat intr-un cap de pod! FOTOUn nou accident de circulatie a pus pe jar autoritatile, dupa ce un autoturism a intrat intr-un cap de pod pe strada Crinilor, din orasul Darabani.

Masina era condusa de un profesor de la Scoala Teioasa, in varsta de 65 de ani, iar in ea se aflau cinci fete minore de clasa a V-a si a VI-a. Acestia se deplasau dinspre scoala spre o padure pentru o activitate practica, impreuna cu alti profesori si alte masini. La aproximatov 200 de m de scoala, conducatorul auto a pierdut controlul volanului si a intrat intr-un cap de pod.

La fata locului au ajuns mai multe ambulante din Darabani, Dorohoi si Botosani, dar si politistii.

Cele cinci victime au fost transportate cu ambulantele la Sectia de Pediatrie a Spitalului Judetean, una dintre ele, in varsta de 11 ani, fiind in stare mai grava, aceasta fiind preluata de echipajul SMURD de Terapie Intensiva Mobila.

Copilele sunt stabile si vor ramane internate pentru tratament, in timp ce politistii i-au intocmit soferului dosar penal pentru vatamare corporala din culpa.

Actualitate / stiri Actualitate34 vizite[ Stiri Botosani ]

Un actor botosanean, decorat de Klaus Iohannis cu Ordinul "Meritul Cultural" in grad de Cavaler!

Joi, 05 Mai 2016, ora 13:27

Un actor botosanean, decorat de Klaus Iohannis cu Ordinul "Meritul Cultural" in grad de Cavaler!Presedintele Klaus Iohannis a conferit titlurile Ordinul "Meritul Cultural" in grad de Cavaler in semn de apreciere a contributiei remarcabile la cresterea prestigiului artei spectacolului, pentru implicarea deosebita in promovarea teatrului si cinematografiei romanesti atat in tara, cat si in strainatate.

Regizorii Radu Afrim si Gianina Carbunariu, actorii Marius Manole, Constantin Cojocaru si Sorin Leoveanu si coregrafa Vava Stefanescu au fost decorati de presedintele Klaus Iohannis cu Ordinul "Meritul Cultural" in grad de Cavaler categoria D - "Arta spectacolului".

Constantin Cojocaru s-a nascut pe 6 mai, in prima zi de Paste a anului 1945, in familia preotului Mihai Cojocaru din Hanesti, judetul Botosani. Urmeaza cursurile primare si liceale in Botosani, dupa care se decide sa devina actor.

Intra "din prima" la Institutul de Arta Teatrala si Cinematografica din Bucuresti, Facultatea de Teatru, Sectia Actorie, clasa prof. George Carabin. "Eu nu am avut in gand sa devin actor. Toata lumea are cate o poveste, ca atunci cand era la gradinita a visat ceva... La mine nu s-a intamplat asa. M-am pregatit pentru chimie, m-am dus la Iasi sa dau examen la chimie. Eram foarte bun la matematica, fizica si chimie. Cu trei zile inainte de admiterea la institut am fugit, am luat un tren, am invatat o fabula pe drum si m-am dus direct la Institutul de Teatru, unde am intrat", isi aminteste Constantin Cojocaru (cf. jurnalul.ro).

Imediat dupa absolvire a devenit actor angajat al ...

Life Show / stiri Life Show5 vizite[ Stiri Botosani ]

Michael Ngadeu, marele absent de la Chiajna: "Imi cer scuze pentru cartonas"

Joi, 05 Mai 2016, ora 11:53

Michael Ngadeu, marele absent de la Chiajna: "Imi cer scuze pentru cartonas"Capitanul echipei FC Botosani, Michael Ngadeu, va lipsi la meciul pe care botosanenii il vor disputa in deplasare cu Concordhia Chiajna, sambata incepand cu ora 18:00.

Ngadeu a primit cel de-al patrulea cartonas galben in partida cu FC Voluntari, atunci cand a faultat in careu.

"Ngadeu va lipsi in acest meci , dar avem un lot sufiecient de numeros si cand jucatorii sunt solicitati trebuie sa demonstreze ca merita sa fie in lotul echipei. Vasvari s-a antrenat normal, chiar daca vine dupa o accidentare. Popovici este accidentat si inca nu si-a reluat antrenamentul cu echipa.", a declarat antrenorul Leo Grozavu.

Capitanul botosanenilor isi cere scuze fanilor pentru ca va lipsi la meciul de la Chijana, insa spera ca jucatorii sa se descurce si fara el.

Imi pare rau ca nu voi putea juca si imi cer scuze pentru cartonasul si penalty-ul pe care l-am facut in meciul cu Voluntariul insa e fotbal si se poate intampla oricui. Este foare important la Chiajna sa obtinem un rezultat bun si sa prelungim seria pozitiva, a declarat Michael Ngadeu.

Este un jucator valoros, dar noi avem in lot jucatori care atunci cand sunt folositi trebuie sa demonstreze ca au valoare si sa-si gaseasca un loc in primul 11 - George Miron, fundas central FC Botosani

Sport / stiri Sport4 vizite[ Stiri Botosani ]

FC Botosani va juca sambata la Chiajna: "Exista un dor de revansa pentru toata lumea"

Joi, 05 Mai 2016, ora 11:16

FC Botosani va juca sambata la Chiajna: "Exista un dor de revansa pentru toata lumea"FC Botosani a pierdut meciul tur din Play-Out, impotriva celor de la Concordia Chiajna, cu scorul de 3-0, iar sambata dupa-amiaza echipa pregatita de Leo Grozavu vrea revansa pe stadionul ilfovenilor.

Tehnicianul botosanenilor spera ca FC Botosani sa continue seria buna de rezultate si sa obtina inca tre puncte in clasament.

"Exista un dor de revansa pentru toata lumea. Este o partida de campionat foarte importanta, ca toate celelalte. Ne dorim sa continuam seria rezultatelor bune. Trecem printr-un moment bun. Baietii sunt increzatori dupa ultimele meciuri. Ne dorim sa scoatem cat mai mult de la fiecare meci. Este un joc important in acest Play-Out. Eu sper sa facem o partida buna si un rezultat bun si asa vom pastra o distanta linistitoare pentru urmatoarele meciuri.", a declarat Leo Grozavu.

Meciul dintre Concordia Chiajna si FC Botosani va avea loc sambata la ora 18:00.

Sport / stiri Sport11 vizite[ Stiri Botosani ]

"Elefantelul curios" ii asteapta pe cei mici la Teatrul Vasilache!

Joi, 05 Mai 2016, ora 10:46

"Elefantelul curios" ii asteapta pe cei mici la Teatrul Vasilache!Teatrul pentru Copii si Tineret "Vasilache" din Botosani prezinta duminica, 8 mai 2016, de la orele 11:00 si 12:30, spectacolul "Elefantelul curios".

Cei mici sunt invitati la un spectacol muzical si interactiv, de Valentin Dobrescu, dupa o idee de Rudyard Kipling.

Regia artistica este semnata de Valentin Dobrescu. Muzica este compusa de Constantin Panaite, scenografia ii apartine lui Mihai Pastramagiu.

Din distributia spectacolului fac parte indragitii actori: Marius Rusu, Florin Iftode, Anamaria Chelaru si Cristinel Onofrei.

Pretul unui bilet de intrare este 7 lei.

Rezervari la telefon 0756084651 sau 0231.514353

Nu uitati:

Orice persoana care doreste sa ofere o ora de spectacol unor copii sau tineri aflati in situatii dificile poate cumpara "Bilete in asteptare".

"Biletele in asteptare" pot fi achizitionate de la Agentia Teatrului pentru Copii si Tineret "Vasilache", str. Victoriei nr. 13, Botosani.

Life Show / stiri Life Show3 vizite[ Stiri Botosani ]

Orasul Madrid in FINALA! Real s-a calificat din nou in finala Champions League si va intalni pe Atletico

Joi, 05 Mai 2016, ora 09:16

Orasul Madrid in FINALA! Real s-a calificat din nou in finala Champions League si va intalni pe AtleticoReal Madrid a reusit sa o elimine pe Manchester City in semifinalele UEFA Champions League.

Dupa 0-0 in tur, madrilenii s-au calificat gratie unui gol marcat in minutul 20. Gareth Bale a tras din interiorul careului, mingea a fost deviata de Fernando si l-a lobat pe Hart. A fost singura reusita a unei duble extrem de echilibrate.

In finala de la Milano Real Madrid o va infrunta pe Atletico. Cele doua s-au mai duelat si in 2014, cand "galacticii" s-au impus atunci, scor 4-1, dupa prelungiri, dupa ce Ramos a egalat la 1 in minutul 93, scrie gsp.ro.

Finala se va disputa pe 28 mai. Cele doua echipe se afla si in lupta pentru La Liga.

Sport / stiri Sport5 vizite[ Stiri Botosani ]

Copile cu copii! 18 fetite din judet au devenit mame in primul trimestru al acestui an!

Joi, 05 Mai 2016, ora 07:55

Copile cu copii! 18 fetite din judet au devenit mame in primul trimestru al acestui an!"Dumnezeu mi-a dat fetita asta frumoasa. Dar e greu pentru ca eu tot un copil sunt", spune Lorena, o botosaneanca ce face parte din galeria celor peste doua mii de fete sub 16 ani care nasc anual in Romania, unele mai mici chiar de 12 ani. Leganandu-si copilul, fata, care locuieste cu prietenul ei si cu alte sapte familii intr-o cladire abandonata, spune ca nu planuia sa ramana insarcinata.

Asa incepe un reportaj al Agence France-Presse, a carui tema este tocmai mamele minore din Romania, in conditiile in care statisticile Eurostat, publicate anul trecut, arata ca in 2013, 15,6% dintre copiii cei mai mari din familii sunt nascuti de mame minore. "Este cea mai mare proportie din Uniunea Europeana, urmata de Bulgaria, cu 14,7%. Institutul National de Statistica arata ca in jur de 18.600 de adolescente au nascut in 2014, incluzand aici adolescente intre 12 si 15 ani. Mai mult de doua treimi dintre acestea traiesc in mediul rural", spun editorii AFP.

La Botosani, numai in primul trimestru al acestui an, 18 adolescente au devenit mame, adica sase minore pe luna! Autoritatile medicale spun insa ca se mentine trendul ultimilor ani. "Anul trecut am avut 100 de mame minore numai la Sectia de Obstetrica Ginecologie. Cate au mai fost la Dorohoi, cate au mai nascut fara sa fi fost dispensarizate sau cel putin nu am fost solicitati pentru ingrijiri, Dumnezeu stie", spun cadrele medicale.

In 2015, Directia Generala pentru Asistenta Sociala si Protectie a Copilului Botosani a avut in ...

Actualitate / stiri Actualitate20 vizite[ Stiri Botosani ]

Parohia Izvorul Tamaduirii se pregateste de hram: Procesiune cu icoana Maicii Domnului "Portarita" de la Muntele Athos!

Joi, 05 Mai 2016, ora 07:16

Parohia Izvorul Tamaduirii se pregateste de hram: Procesiune cu icoana Maicii Domnului "Portarita" de la Muntele Athos!Biserica "Izvorul Tamaduirii" va primi si in acest an sute de crestini, manifestarile fiind programate sa inceapa inca din seara zilei de joi, 5 mai, ora 17.00, cand va fi intampinata Sfanta Icoana "Portarita", urmand ca apoi, de la ora 17.15, sa aiba loc procesiunea pe traseul Str. Savenilor (de la intersectia cu str. Tudor Vladimirescu), Aleea Parcul Tineretului, str. Parcul Tineretului si Biserica. In aceeasi zi, la ora 18.00, incepe Vecernia Hramului cu Litie.

Vineri, 6 mai, de la ora 7.00, crestinii sunt asteptati la Utrenie si Sfanta Liturghie, cu Sfintirea mica a apei, iar de la ora 18.00 la Taina Sfantului Maslu de obste.

Sambata, 7 mai, la ora 7.00, se va oficia Acatistul Sfintei Icoane "Portarita" si Sfanta Liturghie, iar seara, de la ora 18.00, Utrenia urmata de Sfanta Liturghie.

Crestinii sunt asteptati si duminica, 8 mai, la Sfanta Liturghie cu incepere de la ora 7.00, iar seara, de la ora 18.00, la Paraclisul Sf. Icoane "Portarita"

"Cu bucurie duhovniceasca va binevestim ca in ziua de 5 mai 2016, la ora 17.00, va fi adusa cu procesiune la Biserica, cu prilejul sarbatoririi hramului "Izvorul Tamaduirii", icoana Maicii Domnului "Portarita" (pictata dupa originalul de la Manastirea Iviron) din Sfantul Munte Athos, Grecia. Aceasta icoana, zugravita prin purtarea de grija a parintilor romani din Sf. Munte Athos, va ramane defintivi la biserica noastra, spre cinstirea Maicii Domnului si spre folosul celor ce cu credinta se roaga Imparatesei a toate", transmite pr. ..

Life Show / stiri Life Show5 vizite[ Stiri Botosani ]

Casele de pariuri de Anglia se asteaptau mai mult sa fie descoperiti extraterestrii, decat sa castige Leiceste campionatul!

Miercuri, 04 Mai 2016, ora 13:06

Casele de pariuri de Anglia se asteaptau mai mult sa fie descoperiti extraterestrii, decat sa castige Leiceste campionatul!Leicester a facut istorie in Anglia, unde a reusit sa castige in premiera titlul, desi casele de pariuri ii ofereau la startul sezonului cota 5.000 pentru terminarea pe primul loc.

Ce inseamna aceasta cota? Ca era mai probabil ca extraterestrii sa intre in contact cu noi pana in 2017! Pare absurd, dar pentru first contact cota oferita era de numai 1.000! Chiar si Elvis avea mai multe sanse sa fie gasit in viata, cota 2.000.

De zece ori mai putini bani ar fi adus si descoperirea monstrului din Loch Ness sau castigarea alegerilor pentru postul de Prim-Ministru al Marii Britanie de catre Simon Cowell, juratul de la X Factor.

Cele 7 cote absurde ce pareau mai probabile ca titlul luat de Leicester:

Elvis sa fie in viata - 2.000 Extraterestrii sa fie descoperiti inainte de 2017 - 1.000

Dean Gaffney sa castige Oscarul - 1.000

Sir Alex Ferguson sa castige concursul Strictly come dancing - 1.000

Jeremy Corbyn sa castige Big Brother - 500

Monstrul din Loch Ness sa fie descoperit - 500

Simon Cowell sa ajunga Prim-Ministrul UK - 500

sursa: pariori.ro

Sport / stiri Sport8 vizite[ Stiri Botosani ]

Parohia Izvorul Tamaduirii se pregateste de hram: Crestinii, intampinati cu icoana Maicii Domnului "Portarita" de la Muntele Athos!

Miercuri, 04 Mai 2016, ora 12:17

Parohia Izvorul Tamaduirii se pregateste de hram: Crestinii, intampinati cu icoana Maicii Domnului "Portarita" de la Muntele Athos!Biserica "Izvorul Tamaduirii" va primi si in acest an sute de crestini, manifestarile fiind programate sa inceapa inca din seara zilei de joi, 5 mai, ora 17.00, cand va fi intampinata Sfanta Icoana "Portarita", urmand ca apoi, de la ora 17.15, sa aiba loc procesiunea pe traseul Str. Savenilor (de la intersectia cu str. Tudor Vladimirescu), Aleea Parcul Tineretului, str. Parcul Tineretului si Biserica. In aceeasi zi, la ora 18.00, incepe Vecernia Hramului cu Litie.

Vineri, 6 mai, de la ora 7.00, crestinii sunt asteptati la Utrenie si Sfanta Liturghie, cu Sfintirea mica a apei, iar de la ora 18.00 la Taina Sfantului Maslu de obste.

Sambata, 7 mai, la ora 7.00, se va oficia Acatistul Sfintei Icoane "Portarita" si Sfanta Liturghie, iar seara, de la ora 18.00, Utrenia urmata de Sfanta Liturghie.

Crestinii sunt asteptati si duminica, 8 mai, la Sfanta Liturghie cu incepere de la ora 7.00, iar seara, de la ora 18.00, la Paraclisul Sf. Icoane "Portarita"

"Cu bucurie duhovniceasca va binevestim ca in ziua de 5 mai 2016, la ora 17.00, va fi adusa cu procesiune la Biserica, cu prilejul sarbatoririi hramului "Izvorul Tamaduirii", icoana Maicii Domnului "Portarita" (pictata dupa originalul de la Manastirea Iviron) din Sfantul Munte Athos, Grecia. Aceasta icoana, zugravita prin purtarea de grija a parintilor romani din Sf. Munte Athos, va ramane defintivi la biserica noastra, spre cinstirea Maicii Domnului si spre folosul celor ce cu credinta se roaga Imparatesei a toate", transmite pr. ..

Life Show / stiri Life Show2 vizite[ Stiri Botosani ]

Preotul Ioan-Florin Florescu, despre lumina de Inviere: "Ar avea ea nevoie de avioane ca sa ajunga la Botosani?"

Miercuri, 04 Mai 2016, ora 11:08

Preotul Ioan-Florin Florescu, despre lumina de Inviere: "Ar avea ea nevoie de avioane ca sa ajunga la Botosani?"Dragii mei frati, preainaltii mei stapani,

Eu nu cred in lumina care vine la Ierusalim de Inviere. Niciunul dintre Sfintii Parinti nu dau marturie despre ea. Cum este posibil ca Sfantul Grigorie Palama, in secolul al 14-lea, vorbind despre "lumina necreata" si despre "fulgerul si focul dumnezeirii", sa nu o aminteasca?

Nu vreau sa zic ca e vreo smecherie greceasca, desi i-ar duce capul pe greci, nu pot sau nu vreau sa-mi inchipui nimic, s-au spus multe dar ma fac ca nu pricep, vreau sa-mi pastrez respectul pentru inaltpreasfintitul patriarh al Ierusalimului, dar daca ar fi adevarat, as avea o mare dezamagire. Serios. Ganditi-va un pic. Adica nu ar putea lumina aia sa vina in toate bisericile din lume? nu ar ajunge ea sa aprinda si lumanarea ultimului sarman de la capatul lumii? S-a impartit Hristos? ar avea ea nevoie de avioane ca sa ajunga la Botosani? si, ca sa o spun pe aia dreapta: daca un popa pacatos ca mine aduce in fiecare duminica trupul si sangele Domnului nostru pe sfanta masa, daca bunul nostru Domn coboara intreg acolo si pe orice altar al Liturghiei, in tot ce ne-a lasat el mai scump si mai sfant, oare lumina aia de aprinde lumanarile din senin vine ea numai la Ierusalim si trebuie sa o primesc in noaptea Invierii cu avionul?

Este Hristos sau Biserica numai la Ierusalim? Este ea mai sfanta, mai luminoasa decat lumina impartita de fratii mei, preotii, care nu au aeroporturi aproape si masini in noaptea Invierii?

Citeste mai departe, pe blogul preotului ...

Life Show / stiri Life Show8 vizite[ Stiri Botosani ]

Furt premeditat dintr-un centru al fair-play-ului! Trei plasme s-au "evaporat" din Municipalul botosanean - FOTO

Miercuri, 04 Mai 2016, ora 09:59

Furt premeditat dintr-un centru al fair-play-ului! Trei plasme s-au "evaporat" din Municipalul botosanean - FOTOBucuria oficialilor FC Botosani, dupa victoria cu FC Voluntari, a fost umbrita de actiunile unor indivizi necunoscuti. Profitand de faptul ca stadionul nu este supravegheat, acestia au patruns in sectorul lojelor oficiale de unde au furat trei plasme, in valoare de 3.000 de lei si receiverele aferente.

Dar asta nu e tot, pentru ca inaintea meciului din Vinerea Mare, probabil aceiasi indivizi au facut o "vizita de recunoastere a teritoriului": au patruns in loja, printr-un geam de la baie, lasat deschis, si care da spre parcarea din laterala stadionului, au fortat sistemul si au consumat mancarea si bautura pregatita pentru oficialii formatiei ilfovene.

Dupa prima "vizita" a indivizilor, nici oficialii clubului FC Botosani si nici reprezentantii Directiei de Servicii Publice, Sport si Agrement- Baze Sportive, cea care administreaza de altfel Stadionul Municipal, nu au luat nicio masura, adica nu au sesizat Politia.

In aceste conditii, la cea de-a doua "vizita", stiind ca nu vor avea niciun stres ca vor fi prinsi, hotii au demontat incetisor trei dintre cele cinci televizoare precum si receiverele cu ajutorul carora oficialii si cei care stau in loje pot urmari in reluare, pe posturile TV dedicate, cele mai interesante faze ale meciurilor.

Furtul a fost descoperit abia marti dimineata, atunci cand reprezentantul DSPSA, Ovidiu Leizeriuc, a sesizat Inspectoratul Judetean de Politie. A refuzat insa sa comenteze informatia, sustinand ca este o ancheta in derulare, si abia la ...

Actualitate / stiri Actualitate34 vizite[ Stiri Botosani ]

61 de ani de la moartea lui George Enescu! FOTO, VIDEO

Miercuri, 04 Mai 2016, ora 07:32

61 de ani de la moartea lui George Enescu! FOTO, VIDEOGeorge Enescu a fost, inainte de a fi un geniu, un om bun. Suflet nobil, poate dintre cele mai alese pe care Moldova si acest pamant al Botosanilor le-a plamadit in toate timpurile. Modest, desi urias in spirit. Bland, desi riguros in simtire, disciplinat in toate aspectele vietii sale. A uimit intreaga lume, dar se inchina omului simplu, taranului, sarmanului.

Venirea sa pe lume a fost un miracol (19 august 1881, Liveni, judetul Botosani), intr-o familie de invatatori, care daduse Moldovei generatii intregi de preoti. "Am fost al optulea copil si totusi singurul, sapte frati si surori s-au nascut inaintea mea. Doi au murit de mici. O angina difterica, in 1878, i-a rapus pe ceilalti cinci. Parintii mei au trait trei ani intr-o mare neliniste, caci nadajduiau ca un nou nascut sa stearga nu amintirea, ci lipsa celorlalti. Ei se rugau cu ardoare si plecau deseori la manastiri pentru a-I cere Domnului sa le trimita copilul mult dorit. In 1881 am venit pe lume...", marturisea George Enescu.

A fost un copil minune, se dusese vestea din Viena la Paris si prin departate Americi. Avea o memorie vizuala si auditiva aproape nemaiintalnita pana atunci. Ziarele din Franta, Austria, Anglia il numeau Micul Mozart, genialul copil al Romaniei. Daca s-ar pierde intr-o zi toata opera lui Beethoven, se spunea, putem sta linistiti. Enescu o va rescrie intreaga, din memorie!

De mic a fost suferind de inima, iar trupul i-a slabit tot mai mult de la an la an. Spre apusul vietii mergea ...

Life Show / stiri Life Show9 vizite[ Stiri Botosani ]

Topul salariilor la Botosani! Cine sunt cei mai bine platiti botosaneni!

Marti, 03 Mai 2016, ora 08:10

Topul salariilor la Botosani! Cine sunt cei mai bine platiti botosaneni!Castiga intr-o luna cat ar castiga altii in cativa ani! Este cazul mai multor botosaneni care incaseaza lunar salarii de ordinul miilor de euro.

Persoanele care realizeaza astfel de venituri sunt de regula directori ai unor firme private, dar in top se regasesc si botosaneni angajati ai unor institutii de stat, unde grilele de salarizare cuprind lefuri de invidiat.

Potrivit datelor Administratiei Judetene a Finantelor Publice, in fruntea clasamentului celor mai mari salarii din Botosani se situeaza directorul unei firme care activeaza in domeniul confectiilor. In anul 2015 acesta a inregistrat venituri nete salariale in suma de 750.392 lei, insemnand un salariu lunar de 62.523 lei, echivalentul de 13.987 euro.

Locurile doi si trei sunt ocupate de directorul si directorul adjunct al unei firme de constructii. Directorul a incasat lunar un salariu net de 44.430 lei, echivalentul a aproape 10.000 de euro, in timp ce directorul adjunct a avut un salaiiu net de 44.304 lei, adica 9.900 de euro.

Domeniul confectiilor este unul care aduce venituri semnificative la Botosani, locul patru in clasament fiind ocupat de directorul unei fabrici din domeniu. Acesta a incasat anul trecut un salariu net lunar de 26.682 lei, insemnand 5.969 euro.

Pozitia a cincea in clasament este ocupata de un botosanean care lucreaza intr-o institutie a statului. Acesta a incasat lunar un salariu 22.265 lei, echivalentul a 4.980 euro.

In topul celor mai mari salarii incasate anul trecut la Botosani se ...

Actualitate / stiri Actualitate78 vizite[ Stiri Botosani ]

LIGA 1: Astra a pus-o la respect pe Dinamo, scor 4-2, dupa o noapte de petrecere, in care a sarbatorit titlul!

Marti, 03 Mai 2016, ora 00:01

LIGA 1: Astra a pus-o la respect pe Dinamo, scor 4-2, dupa o noapte de petrecere, in care a sarbatorit titlul!Astra Giurgiu a castigat duleul cu Dinamo de pe teren propriu, scor 4-2 si si-a consolidat pozitia de lider. Echipa lui Sumudica este noua campioana a Romaniei.

Dinamovistii au condus la pauza cu 2-1 dupa golurile lui Palici (16) si Lazar (42). Morais a inscris pentru Astra in minutul 31.

Dupa pauza giurgiuvenii au mai punctat de 3 ori. Alibec (48) si Alex Ionita (56, 64) au fost autorii golurilor care au stabilit invingatoarea.

Steaua este in acest moment sigura de locul 2, in timp ce Dinamo asteapta ajutorul Astrei sa vada daca o poate depasi pe Pandurii.

Sport / stiri Sport7 vizite[ Stiri Botosani ]

VIDEO: Spectacol pirotehnic incredibil la finala Cupei Poloniei! Ultrasii Legiei au uimit intreaga lume!

Luni, 02 Mai 2016, ora 23:59

VIDEO: Spectacol pirotehnic incredibil la finala Cupei Poloniei! Ultrasii Legiei au uimit intreaga lume!Legia Varsovia a castigat finala Cupei Poloniei in fata rivalei de la Lech Poznan, scor 1-0.

Meciul n-a fost insa atat de spectaculos precum au fost fanii celor doua echipe.

Suporterii au oferit un spectacol pirotehnic incredibil, iar imaginile fac furori pe internet.

Sport / stiri Sport9 vizite[ Stiri Botosani ]

Tanara din Darabani, moarta in urma unei curse ilegale de masini! Doi barbati au fost REEsINUEsI!

Luni, 02 Mai 2016, ora 15:58

Tanara din Darabani, moarta in urma unei curse ilegale de masini! Doi barbati au fost REEsINUEsI!Detalii incredibile ies la iveala in cazul accidentului de sambata din orasul Darabani, in urma caruia o tanara de 22 de ani si-a pierdut viata, iar alte sase persoane au fost ranite.

Soferul vinovat de producerea accidentului, Florin Stanescu, in varsta de 46 de ani, a fost retinut pentru 24 de ore. Aceeasi masura a fost luata si fata de Emil Bujor, de 47 de ani. In cursul zilei de marti cei doi vor fi prezentati in fata instantei cu propunere de arestare preventiva.

In urma cercetarilor facute de politisti, a reiesit ca cei doi soferi faceau intrecere pe strada 1 Decembrie, din orasul Darabani. In apropierea Judecatoriei Darabani, Stanescu, aflat la volanul unui Audi A5, s-a angajat in depasirea autoturismului condus de Bujor, un Audi A6, intrand in plin in VW Golf condus de Anda Danaila, de 22 de ani, care circula regulamentar. Dupa impact, autoturismele au fost proiectate intr-o caruta.

Potrivit reprezentantilor Inspectoratului de Politie Judetean Botosani, cei doi barbati retinuti sunt cercetati sub aspectul savarsirii infractiunilor de ucidere din culpa, vatamare corporala din culpa, conducere sub influenta bauturilor alcoolice si efectuarea de intreceri ilegale pe drumurile publice.

Imediat dupa producerea accidentului, mai multe persoane care locuiesc in Darabani si care ii cunosc pe cei doi soferi au lansat in spatiul virtual ipoteza ca acestia ar fi pus un pariu pe 1.000 de euro care ajunge primul la o anumita destinatie.

In urma testarii cu aparatul etilotest, ..

Actualitate / stiri Actualitate141 vizite[ Stiri Botosani ]

LIGA 1: FC Botosani ramane pe locul 4, dupa infrangerea Chiajnei

Luni, 02 Mai 2016, ora 11:07

LIGA 1: FC Botosani ramane pe locul 4, dupa infrangerea ChiajneiCS U Craiova a castigat meciul de pe teren propriu cu Concordia Chiajna, scor 2-0. Oltenii raman astfel in lupta pentru locul de Europa League.

Rezultatul a fost decis in primele 25 de minute ale jocului. Baluta a deschis scorul in minutul 17, iar peste doar 6 minute Andrei Ivan a marcat al 7-lea sau gol din acest sezon si a dus scorul la 2-0.

CS U Craiova urca astfel pe primul loc in play-out, cu 32 de puncte, la egalitate cu CSMS Iasi si la doua puncte de CFR Cluj, iar sambata vine la Botosani pentru duelul cu elevii lui Leo Grozavu.

1

CSU Craiova

32

2

CSMS Iasi

32

3

CFR Cluj

30

4

FC Botosani

27

5

Chiajna

24

6

FC Voluntari

22

7

ACS Poli Tim

19

8

Petrolul

12

Sport / stiri Sport25 vizite[ Stiri Botosani ]

LIGA 1: Astra Giurgiu este noua campioana a Romaniei!

Luni, 02 Mai 2016, ora 10:59

LIGA 1: Astra Giurgiu este noua campioana a Romaniei!Remiza de pe National Arena, Steaua - Pandurii 1-1, a dus oficial titlul la Giurgiu. Astra este noua campioana a Romaniei! Imediat dupa fluierul final din meciul Stelei, jucatorii si staff-ul Astrei au pornit petrecerea, iesind in fata cantonamentului.

S-au aprins torte, Sumudica a fost purtat pe brate, dar a fost si un moment nesportiv, cu fotbalistii si antrenorul scandand in direct trivialitati la adresa Stelei!

Astra a fost lider in Liga 1 inca din etapa a 7-a. Pe primul loc s-au mai aflat Pandurii, ASA, CSMS si Dinamo. Astra devine astfel a 24-a echipa care castiga titlul in Liga 1, iar Giurgiu este al 13-lea oras care da o campioana. Bucuresti, Timisoara, Ploiesti, Arad, Craiova, Cluj-Napoca, Pitesti, Oradea, Brasov, Resita, Urziceni si Galati sunt celelalte.

Titlul de campion al Romaniei este primul pentru Marius Sumudica. Acesta a castigat acest trofeu ca jucator in 1999 cu Rapid. Doar 3 fotbalisti lui Sumi au mai castigat titlul in Romania. Florin Lovin (de doua ori, 2005 si 2006 cu Steaua), Daniel Niculae (2003 cu Rapid) si Adrian Scarlatache (2007 cu Dinamo).

Prima reactie lui Sumudica: "E ceva extraordinar, un moment care trebuie sarbatorit. A fost un an greu, am format un grup puternic. Campioana nu poate fi pusa la indoiala. Astra a practicat cel mai bun fotbal. Am intrat in istorie cu baietii. E meritul lor in primul rand. Intr-un coltisor de pagina va fi scris si numele meu. Le multumesc din suflet. E pentru prima oara in viata cand traiesc asa ceva, e ...

Sport / stiri Sport13 vizite[ Stiri Botosani ]

Patroni din Botosani dati pe mana procurorilor, pentru evaziune de milioane de lei!

Luni, 02 Mai 2016, ora 10:08

Patroni din Botosani dati pe mana procurorilor, pentru evaziune de milioane de lei!Administratorii mai multor firme din judetul Botosani, sau care desfasoara afaceri la noi in judes, s-au ales cu plangeri penale la Parchetul de pe langa Tribunalul Botosani.

In urma unor inspectii fiscale realizate de Administratia Judeteana a Finantelor Publice (AJFP) Botosani a iesit la iveala faptul ca firmele pe care acestia le administreaza nu au evidentiat in actele contabile operatiunile comerciale efectuate sau veniturile realizate, sau au evidentiat in contabilitate cheltuieli care nu au la baza operatiuni reale, in scopul sustragerii de la plata obligatiilor catre stat.

De asemenea, organele fiscale au sesizat Parchetul dupa ce unii agenti economici au refuzat sa prezinte documentele legale si bunurile din patrimoniu, in scopul impiedicarii verificarilor financiare si fiscale.

Prejudiciul caluclat de reprezentantii Administratiei Judetene a Finantelor Publice Botosani de la inceputul acestui an este unul urias, ridicandu-se la 5,881 milioane lei.

Potrivit directorului executiv al AJFP Botosani, in perioada ianuarie-aprilie 2016 au fost formulate opt sesizari penale.

"Majoritatea cazurilor sunt la art. 9 din Legea 241/2005, respectiv evaziune fiscala. Doar pentru opt cazuri este un prejudiciu foarte mare pentru Botosani si intr- o perioada atat de scurta", a precizat Radu Esurcanu, directorul AJFP Botosani.

Cel mai mare prejudiciu, in cuantum de 1,6 milioane de lei, a fost identificat la o societate care are ca obiectde activitate comertul cu ridicata al ...

Actualitate / stiri Actualitate102 vizite[ Stiri Botosani ]

Botosaneanul care a fost martor la slujba de Inviere savarsita de Parintele Iustin in mina: "La iesire ne asteptau cu mitralierele, noi strigam Hristos a Inviat!"

Duminica, 01 Mai 2016, ora 10:54

Botosaneanul care a fost martor la slujba de Inviere savarsita de Parintele Iustin in mina: "La iesire ne asteptau cu mitralierele, noi strigam Hristos a Inviat!""Puscaria a fost murdara, ne-au tratat mai rau ca pe niste animale". Are 94 de ani si mintea limpede, sufletul impacat si amintiri cat sa aseze pe rafturile bibliotecilor sute de tomuri de memorialistica si de istorie adevarata, neprelucrata de vremurile rostogolitoare. Vasile Malus este un roman pentru care notiuni precum patrie, neam, onoare, cinste nu sunt vorbe-n vant. Nea Vasile e un om al istoriei sale, acea istorie care tine in picioare un popor si pe care se sprijina generatii intregi.

Alaturi de fratele sau, Ioan Malus, a facut ani de inchisoare sub comunisti. Ioan Malus, nenea Jan, cum il cunosc prietenii, a fost atat de crunt batut la talpi, ca anii de batranete abia mai pot apasa peste mersul sonticait, greu, chinuit. Cu toate acestea, fratii Malus sunt astazi mandri ca au patimit pentru tara. Au iesit din puscariile si din prapastiile comuniste cu un verdict clar: NEREEDUCABIL! Chiar daca asta a insemnat inca zeci de ani de urmarire, de tracasare si de chemari interminabile la Securitate. Ioan Malus a facut 7 ani de puscarie grea, iar Vasile, fratele mai mare, aproape 5. Au trecut prin Aiud, Jilava, Gherla, Baia Sprie, Canal.

In Baia Sprie, Vasile Malus a stat alaturi de Parintele Iustin Parvu, de Parintele Irineu, de fostul ministru al Industriilor si Comertului, Ion Bujoiu, si de alti sute de oameni care alcatuiau, la acea vreme, elita poporului roman. Cei mai multi au murit in chinuri, in urma batailor cumplite, altii au supravietuit pentru a da marturie ...

Life Show / stiri Life Show7 vizite[ Stiri Botosani ]

FOTOREPORTAJ! Hristos a Inviat! Mii de credinciosi botosaneni au fost martorii Miracolului Invierii! FOTO, VIDEO

Duminica, 01 Mai 2016, ora 01:48

FOTOREPORTAJ! Hristos a Inviat! Mii de credinciosi botosaneni au fost martorii Miracolului Invierii! FOTO, VIDEO"Hristos a Inviat" au strigat in noaptea de sambata spre duminica mii de botosaneni, adunati in jurul preotilor care au vestit Invierea Domnului si sosirea Luminii Sfinte.

Credinciosii, incredintati de minunea Dumnezeiasca, au intonat "Hristos a Inviat din morti, cu moartea pre moarte calcand, Si celor din morminte, viata daruindu-le!" in toate bisericile din municipiu si din judet, martori ai celui mai mare miracol al crestinatatii.

Cu lacrimi in ochi, patrunsi de solemnitatea momentului, sau zambitori, botosanenii care au venit la biserici au tinut in maini lumanarile a caror Lumina a fost purtata din om in om, odata cu traditionalul salut "Hristos a Inviat"- "Adevarat a Inviat".

La Biserica "Adormirea Maicii Domnului" de la Cimitirul Pacea, mii de credinciosi si-au gasit locuri pe aleile din jurul lacasului de cult, de unde au ascultat slujba sustinuta de preotii Gheorghe Andrisescu si Eugen Vornicu.

Dupa ce au ascultat Evanghelia dupa Matei ce vorbeste despre cele doua Marii care au gasit mormantul Mantuitorului gol si si-au impartit Lumina, credinciosii au ascultat predica preotului paroh, care le-a urat tuturor ca acest Pasti sa le acopere sufletele cu bucurie, sanatate si ganduri bune.

Apoi, oamenii au dus Lumina si la mormintele din cimitir, chiar si la cele parasite de apartinatorii celor plecati din aceasta lume. Pe aleile cimitirulului Pacea, credinciosii purtau in maini lumanari aprinse, marturii ale Invierii Domnului. Mii de lumanari au ars la capataiul ...

Actualitate / stiri Actualitate64 vizite[ Stiri Botosani ]

INEDIT! VEZI cum arata portretele jucatorilor de la FC Botosani, realizate de pustiul-minune Ionut Costache! FOTO

Sambata, 30 Aprilie 2016, ora 19:39

INEDIT! VEZI cum arata portretele jucatorilor de la FC Botosani, realizate de pustiul-minune Ionut Costache! FOTOPustiul-minune din comuna Hiliseu-Horia, judetul Botosani, Ionut Costache, ajuns celebru in tara dupa ce a realizat portretele jucatorilor echipei nationale la meciul cu Spania, a fost invitat de FC Botosani la meciul cu FC Voluntari.

Pustiul de 13 ani a apucat sa faca 6 portrete pana la meci cu jucatorii Botosaniului, urmand ca pana la urmatoarea partida de pe Municipal sa-i deseneze pe toti fotbalistii lui Leo Grozavu.

Ionut Costache a fost premiat de Cornel Sfaiter, inaintea partidei, si a dat lovitura de start.

Sport / stiri Sport21 vizite[ Stiri Botosani ]

Valeriu Iftime, dupa victoria cu FC Voluntari: "Leo si echipa merita toata stima. Cred ca putem mai mult de atat"

Sambata, 30 Aprilie 2016, ora 15:33

Valeriu Iftime, dupa victoria cu FC Voluntari: "Leo si echipa merita toata stima. Cred ca putem mai mult de atat"Principalul finantator al echipei FC Botosani, Valeriu Iftime, a precizat la finalul partidei cu FC Voluntari, castigata de botosaneni cu scorul de 4-2, ca jucatorii i-au adus o bucurie mare inainte de Sarbatorile Pascale.

Acesta i-a laudat pe Gonzalo Cabrera, care a marcat doua goluri, dar si Petre Ivanovici, mijlocasul de banda care a scos penalty-ul, a centrat perfect la golul lui Matulevicius si a creat actiunea de la golul al doilea reusit de argentinian.

"Asa o bucurie ne-a facut echipa noastra. Am castigat doua finale si mai avem patru. Era o incarcatura emotionala intre noi si Voluntari. Mai era si lupta asta intre ce cred eu si ce crede domnul Dragomir, adica eu cred tot timpul in schimbare, in tineri. Daca ma batea Voluntariul in aceasta seara, cred ca stateam intr-o pocainta multa vreme. Ce greu mi-a fost sa rezist inainte de meci. Simeon de la Atletico Madrid zicea ca nu intotdeauna castiga cel mai bun, ci cel care munceste mai mult. Noi am muncit, am avut sansa si am fost mai buni. Leo si echipa merita toata stima. Sa stiti ca schimbarea lui Cristi Pustai a venit in procent de 90 % din cauza lui Cabrera. Eu cred si am crezut mereu ca Gonzalo este un fotbalist adevarat, dar trebuie incurajat. Are starea de fotbalist. Chiar daca Misu a gresit in acest meci, mi se pare spectaculos. Un fotbalist care greseste la scorul si la vointa lui Misu este expectional. Mai greseste jucatorul. Eu cred ca noi putem mai mult de atat. Ecchipa a jucat bine, atat la Petrolul, cat ...

Sport / stiri Sport28 vizite[ Stiri Botosani ]

Pasunile starnesc patimi la Roma, acolo unde administratia este acuzata de amatorism! FOTO- VIDEO

Sambata, 30 Aprilie 2016, ora 09:16

Pasunile starnesc patimi la Roma, acolo unde administratia este acuzata de amatorism! FOTO- VIDEOPatimile cauzate de pamant nu s-au stins nici acum, in Saptamana Patimilor. Asa ne-a prins Vinerea Mare la Roma, acolo unde un fermier aduce acuze grave conducerii administrative a comunei.

Petru Cezar Ungureanu este crescator de vite, avand acum 36 de capete, insa in toamna trecuta a fost obligat de circumstante sa-si vanda cele 180 de oi si 140 de capre cu care isi asigura supravietuirea. Tocmai asupra acestor circumstante ne vom apleca: fermierul sustine ca a concesionat de la Primaria Roma 9 hectare de pasune, insa suprafata nu i-a fost suficienta pentru ca toate capetele de animale pe care le detinea sa se hraneasca. Basca seceta de anul trecut a uscat pamanturile care au ramas fara pic de iarba. Astfel ca in toamna a fost nevoit sa vanda caprele si oile la un abator, pierderea financiara fiind insa imensa.

"Eu am cumparat oile cu 350 de lei bucata si caprele cu 400 de lei bucata. Cand le-am dat la abator, la Rachiti, le-am dat cu 80 de lei. Miliarde am pierdut! Si pentru ce? Pentru ca am cerut de la Primarie mai mult teren si mi s-a spus ca nu mai este. Numai ca din acte lipsea o suprafata de 13,300 de hectare, pe care pasteam in devalmasie, si cand am cerut sa o concesionez eu, cu acte, legal, mi s-a spus ca nu exista bucata de teren. Va dati seama? Daca luam in concesiune si alea 13 hectare, eu ma salvam. Numai ca dom' primar, care, fiind inginer agronom la Primaria Roma de atatia ani, s-a facut ca nu stie de suprafata asta care fizic era si era folosita, dar in ...

Actualitate / stiri Actualitate44 vizite[ Stiri Botosani ]

Leo Grozavu: "Ii felicit pe jucatori. S-a dovedit ca meciul de la Cluj a fost un accident"

Sambata, 30 Aprilie 2016, ora 00:41

Leo Grozavu: "Ii felicit pe jucatori. S-a dovedit ca meciul de la Cluj a fost un accident"FC Botosani a castigat meciul cu FC Voluntari, scor 4-2, iar antrenorul Leo Grozavu s-a declarat foarte multumit de prestatia jucatorilor sai.

Acesta a mai spus ca partida de la CFR Cluj a fost un accident si ca victoria cu FC Voluntari a fost una meritata.

"Vreau sa felicit in primul rand pe jucatori. Sunt artizanii principali ai victoriei. Ma bucur ca am reusit sa acumulat trei puncte in urma unui joc bun. Am multumit si publicul. Am marcat 4 goluri consecutiv si nu poate decat sa ma multumeasca. S-a dovedit ca meciul de la Cluj a fost un accident. Speram ca in campionatul viitor sa ne prezentam altfel in fata lor. E bine ca reusit cu echipele de nivelul nostru sa avem evolutii bune. Asta e cel mai bun lucru. Am marcat 4 goluri si cred ca este o victorie meritata si fara dubii. Fiecare meci trebuie sa-l jucam doar la victorie. Inca sunt multe puncte puse in joc si nimic nu e incheiat. Astazi chiar daca am acut 2-0, nu-mi place sa conserv rezultatul. Totul sau nimic. Decat trei egaluri prefer doua victorii si o infrangere. Vreau sa transmit tutor Sarbatori Pascale Fericite", a declarat Leo Grozavu.

Sport / stiri Sport11 vizite[ Stiri Botosani ]

FC Voluntari da vina pe arbitri: Rosu la Miron si penalty inexistent pentru Botosani

Sambata, 30 Aprilie 2016, ora 00:21

FC Voluntari da vina pe arbitri: Rosu la Miron si penalty inexistent pentru BotosaniAntrenorul secund al celor de la FC Voluntari, turcul Yuksel Yesilova, a declarat la finalul partidei pierdute impotriva celor de la FC Botosani ca echipa sa nu a avut destul noroc.

In plus acesta a spus ca George Miron merita cartonasul rosu in minutul 5, iar FC Botosani nu ar fi trebuit sa primeasca penalty.

"Am venit aici sa luam cel putin un punct. Cred ca echipa mea nu a jucat chiar rau astazi, am avut sansa sa plecam de aici cu un punct , dar astazi nu am avut destul noroc. Cred ca Miron ar fi trebuit sa primeasca rosu in minutul 5, dupa care a venit acel panalty, ei avand sansa sa inscrie. Eu cred ca nu a fost penalty, dar Botosaniul a jucat bine, a facut o treaba buna. Imi pare rau ca nu am putut lua puncte, dar mai sunt 5 meciuri si sunt sigur ca vom ramane in Liga 1.", a declarat Yuksel Yesilova

Sport / stiri Sport12 vizite[ Stiri Botosani ]

Scrisoarea pastorala a IPS Teofan, Mitropolitul Moldovei si Bucovinei, la sarbatoarea Invierii Domnului

Vineri, 29 Aprilie 2016, ora 23:59

Scrisoarea pastorala a IPS Teofan, Mitropolitul Moldovei si Bucovinei, la sarbatoarea Invierii DomnuluiImpreuna cu Hristos, de la moarte la viata

Scrisoare pastorala la Invierea Domnului

Iasi, 2016

† Teofan, prin Harul lui Dumnezeu, Arhiepiscop al Iasilor si Mitropolit al Moldovei si Bucovinei

Iubitilor preoti din parohii, cuviosilor vietuitori ai sfintelor manastiri si drept-credinciosului popor al lui Dumnezeu din Arhiepiscopia Iasilor: har, bucurie, iertare si ajutor de la Dumnezeu Cel in Treime preaslavit - Tatal, Fiul si Duhul Sfant.

Iubiti frati preoti,

Drept-slavitori crestini,

Hristos a inviat!

Iata-ne din nou in noaptea plina de lumina a Invierii Domnului. Suntem mai multi la biserica acum decat in orice moment al anului. Ceva tainic, ceva uimitor, Cineva ne cheama. Tainica lumina, uimitoarea stare de har, Hristos ne cheama. "Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni pe voi". Suntem osteniti, mai ales in sufletul nostru; suntem impovarati, mai ales in mintea si in inima noastra. In acelasi timp, simtim, intuim, nadajduim ca Lumina de Pasti poarta in taina ei ceva odihnitor, care ne despovareaza, ne insufleteste, ne reasaza pe cale. Oboseala mintii, povara din suflete, fricile, temerile, tristetea si confuzia, nemultumirile si neimplinirile arata ca in noi se afla adesea o stare de iad si multa moarte. "Unda intunericului si a nefiintei, spune Parintele Dumitru Staniloae, duhurile rele fac din noi iaduri in care ardem si ne zvarcolim dureros".

Intr-o asemenea stare fiind, ni se spune ca undeva, candva, Cineva a inviat din ...

Life Show / stiri Life Show9 vizite[ Stiri Botosani ]

Datornici de milioane de lei pentru apa consumata! Nova Apaserv apeleaza la instante

Vineri, 29 Aprilie 2016, ora 14:01

Datornici de milioane de lei pentru apa consumata! Nova Apaserv apeleaza la instanteFara indoiala ca va amintiti "descinderile" buldozerului de la Nova Apaserv prin cartierele botosanene, in cautarea datornicilor care urmau sa fie debransati. Se intampla in 2014 si anul trecut, atunci cand Serviciul Comercial al operatorului de apa declansase o operatiune de "vanatoare de vrajitoare".

Altfel spus, se incerca sa se recupereze debitele mari pe care clientii Nova Apaserv le acumulasera prin neplata facturilor. In unele cazuri, se adunasera chiar zeci de facturi neplatite, iar clientul nu avea niciun stres legat de aceste aspecte. Debransarea a fost solutia in cele mai multe cazuri, chiar si cand s-a apelat la debransari colective, pe scari intregi de bloc.

Dincolo de starea de nervi creata in randul botosanenilor, Nova Apaserv si-a indeplinit scopul- acela de a-si recupera datoriile, chiar daca a platit pentru asta si amenzi (una chiar aplicata de Comisariatul Judetean pentru Protectia Consumatorului, pentru nerespectarea drepturilor consumatorilor onesti, n.r.).

Ei bine, campaniile de recuperare ale debitelor au continuat, chiar in aceasta saptamana cinci clienti fiind debransati de la serviciile de alimentare cu apa. "Nu erau foarte multe facturi, pentru ca vorbim de clienti de la case, dar aveau valori de 2.000 pana la 5.000 de lei. Pentru ca nu s-a mai putut amana, i-am debransat. Unii dintre ei au si fost rebransati pentru ca si-au platit datoriile. Operatiunile de debransare sunt constante, dar nu mai facem 50 pe zi, ci trei- patru pe saptamana", ...

Actualitate / stiri Actualitate30 vizite[ Stiri Botosani ]

Salonul Anual de Arte Plastice, la Galeriile de Arta "Stefan Luchian"

Vineri, 29 Aprilie 2016, ora 08:00

Salonul Anual de Arte Plastice, la Galeriile de Arta "Stefan Luchian"Muzeul Judetean Botosani gazduieste in perioada 29 aprile - 9 iunie 2016, in spatiul Galeriilor de Arta "Stefan Luchian" Botosani, Salonul Anual de Arte Plastice, eveniment cultural organizat de Uniunea Artistilor Plastici din Romania - Filiala Iasi.

Expozantii, artisti botosaneni, sunt membri ai Uniunea Artistilor Plastici din Romania - Filiala Iasi si Suceava si invitati ai acestora.

Publicul va putea admira ultimele creatii ale artistilor, lucrari realizate in diverse tehnici: pictura, grafica, tehnica mixta, instalatii, ceramica.

Vernisajul expozitiei va avea loc vineri, 29 aprilie 2016, ora 14,30, la Galeriile de Arta "Stefan Luchian" Botosani.

Programul de vizitare este zilnic, intre orele 9.00 si 17.00.

Intrare gratuita.

Life Show / stiri Life Show5 vizite[ Stiri Botosani ]


Prima   1   2   3   4   5   6   >>   Ultima