Rezultatele 1 - 30 din 1000 (0.428 secunde)
Schimba cuvintele cautate
Filtreaza dupa data
Data inceput
Data sfarsit

Filtreaza dupa publicatie

Noul depozit ecologic de la Stauceni s-ar putea deschide peste un an!

Miercuri, 23 Iulie 2014, ora 14:17

Noul depozit ecologic de la Stauceni s-ar putea deschide peste un an! Consiliul Judetean nu a preluat nici pana in ziua de azi depozitul ecologic de la Stauceni, desi lucrarile au fost finalizate.

Presedintele Consiliului Judetean, Florin Esurcanu, a declarat miercuri ca ar mai putea dura un an pana cand deseurile ar putea fi depozitate in acest depozit ecologic.

Acesta a explicat si de ce nu a fost preluat obiectivul de investitii pana la aceasta data, si anume din ratiuni economice.

"Noi nu putem deschide aceasta noua groapa pentru ca nu au terminat preluarea, pentru ca mai sunt niste probleme la preluare si trebuie remediate. Cand vom prelua groapa trebuie sa o scoatem la licitatie si operatorul nou care va fi adjudecat si sigur mai dureaza, atunci el va negocia pretul cu toti ceilalti operatori. Si sa va spun, nu am avut niciun interes sa o preiau pentru ca asta inseamna costuri suplimentaren pentru mine, trebuie sa pun paza si nu o pot deschide pana nu voi avea un nou operator pe groapa si asta poate sa mai dureze un an de zile, cel putin, cu licitatie si toate demersurile ce se fac in Romania, contestatii la comisii. Nu am avut nicio graba sa preiau groapa si sa cheltui lunar cateva zeci de milioane de lei pentru paza si intretinere", a declarat Florin Esurcanu.

Investitia de la Stauceni se ridica la circa 11 milioane de euro.

Business / stiri Business 1 vizite [ Stiri Botosani ]

Topul institutiilor publice cu cele mai mari datorii la apa!

Miercuri, 23 Iulie 2014, ora 14:04

Topul institutiilor publice cu cele mai mari datorii la apa! Societatea Nova Apaserv nu are de recuperat debite doar de la persoanele fizice si juridice ci si de la unele institutii publice.

Potrivit reprezentantilor operatorului de apa cea mai mare datorie, ca si institutie publica, o are Spitalul Judetean Mavromati, care are facturi neachitate in suma de peste 819.000 lei.

Pe locul doi se claseaza Primaria comunei Mihai Eminescu, cu un debit de 243.711 lei.

Nova Apaserv se afla in litigiu atat cu spitalul cat si cu administratia publica locala de la Mihai Eminescu.

Datorii la apa, in suma de 59.219 lei, inregistreaza si Inspectoratul Judetean de Politie, Directia Generala de Asistenta Sociala si Protectia Copilului care mai are de achitat diferente la facturi de 24.000 lei si Grupul Scolar Nicolae Balcescu Flamanzi, cu 37.000 lei.

Valoarea totala a debitelor pe care Nova Apaserv o are de recuperat de la institutiile publice se ridica la 1,679 milioane de lei.

Business / stiri Business 1 vizite [ Stiri Botosani ]

Fostul jucator al CFR-ului, Paul Batin: "Nu este un pas inapoi. Imi doresc sa demonstrez pe teren si sa nu dezamagesc conducerea"

Miercuri, 23 Iulie 2014, ora 13:39

Fostul jucator al CFR-ului, Paul Batin: "Nu este un pas inapoi. Imi doresc sa demonstrez pe teren si sa nu dezamagesc conducerea" Noul atacant al echipei FC Botosani, Paul Batin, fostul component al celor de la CFR Cluj vrea sa nu dezamageasca antrenorii si conducerea clubului, care l-au dorit mult, si spun ca pasul catre Botosani nu este un pas inapoi.

Batin s-a acomodat repede, a marcat deja trei goluri in partidele amicale din Austria si spera sa evolueze cat mai bine si in campionat.

Pentru mine nu este un pas inapoi si sper sa nu dezamagesc conducerea si oamenii care m-au dorit atat de mult aici, in principiu staff-ul tehnic. Mie nu imi place sa vorbesc foarte mult. Faptele sunt cele care conteaza si imi doresc sa demonstrez pe teren, atunci o sa vedeti daca venirea mea aici a fost buna. Nu mi-am fixat niciodata un target. Sper sa fiu sanatos si sa evoluez cat mai bine. Ma astept sa fiu si titular si rezerva, asta decid antrenori. FC Botosani este o echipa buna, am avut rezultate bune in amicale si sper sa o tinem tot asa si in oficiale. M-am acomodat foarte bine si foarte repede. Colegii m-au primit foarte bine si sunt bucuros ca am venit aici, a declarat Paul Batin.

Sport / stiri Sport 2 vizite [ Stiri Botosani ]

Leo Grozavu, despre noile transferuri: "Consider ca sangele proaspat poate sa fie benefic. Va fi un sezon dificil"

Miercuri, 23 Iulie 2014, ora 13:30

Leo Grozavu, despre noile transferuri: "Consider ca sangele proaspat poate sa fie benefic. Va fi un sezon dificil" Antrenorul principal al echipei FC Botosani s-a declarat multumit de transferurile realizate, dat fiind faptul ca echipa noastra nu dispune de un buget mare pentru a transfera jucatori de top din tara.

Acesta spus ca noul sezon al Ligii 1 va fi unul foarte greu si asta pentru ca vor retrograda sase echipe, iar lupta va fi una dificila.

"Eu la momentul acesta sunt multumit de ce am reusit sa achizitionam. Consider ca avem un lot echilibrat pe toate posturile. Sigur, ramane ca in campionat jucatorii noi sa demonstreze asta pe teren prin evolutia lor. Mi-e greu sa le fac o caracterizare tuturor. Caracterizarea trebuie sa si-o faca ei singuri prin evolutiile de pe terenul de joc. Avem jucatori de pe tot globul, si din strainatate si din Romania. Cu totii ne dorim sa ajungem cat mai sus in clasament, dar trebuie sa ramanem realisti. Suntem o echipa care nu are un buget spectaculos, dar cred ca am reusit sa facem o echipa competitiva. Stim cu totii ca asteptarile dupa primul sezon sunt foarte mari. Toata lumea isi doreste mai mult. Vreau sa aveti rabdare pentru ca este o echipa in formare. Va fi un sezon dificil, cu 6 echipe retrogradate.", a declarat Leo Grozavu.

Grozavu spera ca Paul Batin, unul dintre transferurile cu nume din aceasta vara, sa aiba evolutii cat mai bune si FC Botosani sa fie o rampa de lansare.

"De el depinde. Credem ca a gasit la Botosani mediul potrivit sa se dezvolte, sa demontreze ca poate mult mai mult si de ce nu, sa fie o rampa de lansare ...

Sport / stiri Sport 4 vizite [ Stiri Botosani ]

Turcanu, atac dur la PSD: "Daca ei pierd presedintia o sa dai cu pistolul sa mai gasesti primari pe la ei"

Miercuri, 23 Iulie 2014, ora 12:49

Turcanu, atac dur la PSD: "Daca ei pierd presedintia o sa dai cu pistolul sa mai gasesti primari pe la ei" Liderul PNL Botosani a criticat dur actuala guvernare si spune ca tot mai multi primari din judet au inceput sa isi dea seama ca au fost pacaliti si ca, in ciuda tuturor promisiunilor, nu au primit niciun ban pentru investitii in comunitatile pe care le conduc.

Turcanu spune ca si proiectele de anvergura pentru judetul Botosani cu care se lauda social-democratii nu le apartin.

"Nu ati vazut ca cel mai important primar al lor (n.red., Costel Nazare, primar Concesti) a declarat ca pleaca din partid? Conteaza ca, pentru un partid aflat la guvernare, cineva are curajul sa spuna adevarul si il spune un vicepresedinte si primarul cu cel mai mare procent pentru partidul respectiv. Sa minti o luna, doua, cinci, sase, un an, nu merge. Ce au reusit ei sa faca pentru primarii carora le-au promis fel si fel de avantaje administratve, daca vor sustine PSD-ul? Nu au primit nimic. Nu exista niciun proiect nou in Botosani sustinut, in afara de povestea cu drumul national Botosani-Suceava, care este aprobat de pe timpul lui Boagiu si erau obligati sa il faca. Restul tot venim si batem. Sau cu drumurile nationale, cu covoare asfaltice, era un program aprobat de trei ani de zile. Un primar, care m-a criticat foarte mult si pe mine, ca a crezut in povestile pe care le spuneau domnii de la guvernare, s-a observat ca nu mai are pe cine da vina si acestea sunt niste realitati. Foarte multi primari sunt nemultumiti. Daca ei pierd presedintia o sa dai cu pistolul sa mai gasesti primari pe la ...

Actualitate / stiri Actualitate 4 vizite [ Stiri Botosani ]

Salariatii unei societati subordonate CJ, lasati fara salarii. Directorul a demisionat

Miercuri, 23 Iulie 2014, ora 12:37

Salariatii unei societati subordonate CJ, lasati fara salarii. Directorul a demisionat Consiliul de Administratie al unei societati subordonate Consiliului Judetean a decis ca angajatii sa nu mai primeasca niciun leu salariu, pana cand societatea nu va realiza venituri.

Este vorba despre societatea Eco-Sal, care a ramas si fara director, dupa ce Cristian Lazarovici a demisionat din functie.

Consiliul Judetean pregateste fuziunea societatilor Eco-Sal si Parc Industrial.

"La Eco-Sal conduce AGA, ca directorul si-a dat demisia si Consiliul de Administratie a luat o decizie, sa nu mai platim niciun angajat pana la fuziune. AGA va conduce. Atata timp cat nu ai venituri proprii nu poti sa platesti doar salariile si atat. Trebuie sa venim in plenul Consiliului pentru aprobare, avem nevoie de un raport de specialitate care sa ne justifice necesarul fuziunii si toti pasii care trebuie facut", a precizat Florin Turcanu, presedintele Consiliului Judetean.

Pana cand se va realiza fuziunea, conducerea la Eco-Sal va fi asigurata de Radu Judele, administratorul public al judetului care face parte din AGA.

Actualitate / stiri Actualitate 4 vizite [ Stiri Botosani ]

Ministrul Sanatatii si-a trimis corpul de control la Spitalul Judetean! Vezi ce a gasit!

Miercuri, 23 Iulie 2014, ora 12:32

Ministrul Sanatatii si-a trimis corpul de control la Spitalul Judetean! Vezi ce a gasit! Corpul de control al ministrului Sanatatii a ajuns zilele acestea la Botosani, pentru a face o serie de verificari la Spitalul Judetean, ca urmare a unei sesizari. Oficialii de la Minister vor face verificari si la Spitalul Darabani si la cel din Saveni.

Reprezentantii Ministerului Sanatatii s-au intalnit, miercuri dimineata, si cu presedintele Consiliului Judetean, acestuia fiindu-i aduse la cunostinta o serie de probleme care deja au fost identificate pe unele sectii de la Mavromati.

"Au venit dimineata la mine o doamna si un domn de la Corpul de control al ministrului, au o reclamatie. Nu mi-au spus mai multe. Daca o sa mergeti acum in spital, o sa observati ca jumatate din paturi sunt goale, imi spuneau cei de la corpul de control, veniti de la Bucuresti. Asistente la serviciu in haine de strada, jumatate din paturi goale, asa mi-a spus corpul de control. O sa trimit si eu corpul de control de la CJ sa vada, dar m-am saturat de comisii, comisii... Mi-au spus ca au gasit dezinfectanti expirati, dar eu nu cred, dar pot sa vad pentru ca o sa verific, ca jumatate din paturi sunt goale, ca sunt prea multi angajati, ca 86% din venituri pleaca pe salarii, ca sunt prea multe sectii, mai trebuie reorganizate. Pleaca si la Darabani si la Saveni, analizeaza cate pierderi se fac cu aceste spitale", a precizat presedintele Consiliului Judetean.

Florin Turcanu a anuntat ca in acest moment se lucreaza la un plan de masuri, care va trebui finalizat pana in data de 30 iulie, ...

Actualitate / stiri Actualitate 5 vizite [ Stiri Botosani ]

Cum este salvata casa lui George Enescu din Mihaileni de Ordinul Arhitectilor Bucuresti si o pianista de origine romana din Viena

Miercuri, 23 Iulie 2014, ora 07:34

Cum este salvata casa lui George Enescu din Mihaileni de Ordinul Arhitectilor Bucuresti si o pianista de origine romana din Viena Ordinului Arhitectilor Bucuresti salveaza de la prabusire casa George Enescu din Mihaileni, judetul Botosani.

Organizatia a demarat in urma cu cateva saptamani o campanie de donatii, iar pana in prezent s-au strans circa 2.000 de euro si materiale de constructii. Serban Sturdza, presedintele OAR Bucuresti, a declarat pentru HotNews.ro ca imobilul - monument istoric va fi pus in siguranta, intr-o prima faza, urmand ca in timp sa fie restaurat si introdus in circuitul turistic. Casa este proprietate privata, avand doi proprietari, iar in ultimii ani a ramas in paragina, acestia neavand bani sa o restaureze.

"Pe noi ne intereseaza casa, nu ne intereseaza cine este proprietar. Proprietarii ne-au permis sa intram si sa punem in siguranta imobilul. Acest lucru ii avantajeaza si pe ei. Am facut un parteneriat. Aceasta casa este in paragina de 30 de ani, nu a mai stat nimeni acolo. In prima faza vrem sa o punem in siguranta. In faza a doua vrem sa o restauram. Dupa ce o punem in siguranta vrem sa facem acolo o scoala de vara si sa o introducem in circuitul Enescu", a declarat pentru HotNews.ro Serban Sturdza, presedintele OAR Bucuresti.

Primaria din Mihaileni a emis deja autorizatia de construire pentru punerea in siguranta a cladirii, iar administratia locala va ajuta si cu mana de lucru.

Persoanele interesate pot face donatii in urmatoarele conturi deschise de OAR Bucuresti la banca Raiffeisen, sucursala Victoria:

- cont in lei: RO43 RZBR 0000 0600 1676 3741;

- ...

Life Show / cultura 7 vizite [ Stiri Botosani ]

INCREDIBIL! FC Botosani a renuntat la trei jucatori cu doar doua zile inainte de startul campionatului!

Miercuri, 23 Iulie 2014, ora 00:59

INCREDIBIL! FC Botosani a renuntat la trei jucatori cu doar doua zile inainte de startul campionatului! Staff-ul tehnic al echipei FC Botosani a decis, marti dupa-amiaza, sa renunte la trei jucatori, cu doar doua zile inainte de startul noului sezon al Ligii 1.

Cu toate ca jucatorii au fost luati in cantonament si s-au pregatit cu echipa, ei au fost anuntati astazi ca sunt liberi sa plece. Este vorba despre atacantul George Cirjan, mijlocasul Sebastian Ghinga si americanul Joe Efford.

Chiar daca s-au declarat revoltati ca au fost anuntati cu doar cateva zile inainte de startul campionatului, jucatorii s-au inteles cu conducerea clubului, si-au luat actele si au plecat.

"Mie sincer imi pare rau ca am fost anuntat abia acum. Asa s-a intamplat si in iarna cu Poverlovici. Dragoste cu forta nu se poate. Poate daca ma anuntau inainte de pregatire imi gaseam si eu o echipa in Liga 1, acum e foarte greu. O sa joc la Liga a II-a si o sa revin, asta este. Am batut palma cu nea Cornel si am ramas prieteni", a declarat atacantul George Cirjan.

Personalitati / FC Botosani 3 vizite [ Stiri Botosani ]

Incendiu la cladirea lui Danut Prisecariu de pe Bulevardul Mihai Eminescu!

Miercuri, 23 Iulie 2014, ora 00:59

Incendiu la cladirea lui Danut Prisecariu de pe Bulevardul Mihai Eminescu! Imobilul in care a functionat fostul restaurant Armonia de pe Bulevardul Mihai Eminescu si care este in proprietatea omului de afaceri Danut Prisecariu, a fost cuprins, marti noapte, de un incendiu.

Un trecator a observat fumul care iesea de la subsolul cladirii si a sunat la 112, o autospeciala cu apa si spuma a Inspectoratului Judetean pentru Situatii de Urgenta deplasandu-se la fata locului.

Pompierii au reusit sa lichideze incendiul inainte ca acesta sa se extinda. Nu este prima data cand oamenii strazii, care se adapostesc in cladire, aprind hartii pentru a se incalzi, dupa care adorm, iar focul este lasat nesupravegheat.

La fel s-a intamplat si la finalul anului trecut, atunci cand cladirea, aflata intr-o stare avansata de degradare, a fost cuprinsa de flacari.

Actualitate / incendiu 16 vizite [ Stiri Botosani ]

Batut cu cruzime de concubina tatalui. Politia, alertata de mama naturala a copilului de 7 ani!

Marti, 22 Iulie 2014, ora 16:33

Batut cu cruzime de concubina tatalui. Politia, alertata de mama naturala a copilului de 7 ani! Clipe de cosmar pentru un copil in varsta de 7 ani, din Frumusica! Baiatul a cazut victima furiei concubinei tatalui sau, care fara mila l-a lovit de mai multe ori cu un bat, lasand urme vizibile pe trupul acestuia.

Autoritatile au fost alertate de catre mama naturala a micutului, care a vazut semne pe corpul copilului, ramas in grija tatalui dupa ce parintii s-au despartit.

In urma verificarilor facute de catre politisti, s-a stabilit ca baiatul a fost agresat fizic in data de 20 iulie de Elena A., de 49 de ani, din satul Boscoteni, Frumusica.

Micutul a fost adus marti la Serviciul de Medicina Legala pentru examinare, concubina tatalui sau alegandu-se cu dosar penal.

"In cauza s-au intocmit acte procedurale sub aspectul savarsitii infractiunii de loviri sau alte violente", a declarat Daniela Gheorghiescu, purtatorul de cuvant al Inspectoratului Judetean de Politie.

Si Directia Generala de Asistenta Sociala si Protectia Copilului a deschis o ancheta in acest caz.

"Am fost sesizati de catre mama copilului cu privire la faptul ca fiul ei, care a ramas in sistemul familial al tatalui, ar fi fost abuzat fizic. Cazul se afla in curs de evaluare, s-au contactat autoritatile locale, reprezentantii Politiei de pe raza comunei Frumusica, care au intervenit", a declarat Lacramioara Maxim, asistent social la Complexul de Servicii Comunitare din cadrul DGASPC.

Actualitate / stiri Actualitate 21 vizite [ Stiri Botosani ]

Au demarat lucrarile de reabilitare termica a blocurilor. Vezi care este contributia locatarilor, pentru un apartament cu doua camere-FOTO

Marti, 22 Iulie 2014, ora 14:46

Au demarat lucrarile de reabilitare termica a blocurilor. Vezi care este contributia locatarilor, pentru un apartament cu doua camere-FOTO Lucrarile la primul proiect de reabilitare termica a blocurilor din municipiul Botosani, in cadrul programului derulat la nivel national, au demarat pe strada Savenilor.

Trei scari de bloc au intrat in reabilitare, valoarea lucrarilor ridicandu-se la 1,5 milioane de lei, finantarea fiind asigurata de la Uniunea Europeana, bani publici, o mica parte trebuind sa suporte si locatarii. Lucrarile sunt executate de firma Dio Construct.

"Lucrarile sunt in termen, se realizeaza termosistemul, inlocuirea tamplariei de termopan, reabilitarea instalatiilor. Cam sase luni ar fi termenul contractului. Pentru apartamentele care au deja pusa tamplaria PVC si daca aceasta indeplineste conditiile tehnice minime nu va fi inlocuita. Locatarii respectivi nu vor plati pentru asemenea lucrari", a declarat Cornel Herghelegiu, director al Directiei Dezvoltare din cadrul Primariei.

Procentul de plata care revine locatarilor se calculeaza cand se finalizeaza lucrarile, in functie de particularitatile fiecarui aprtament.

In medie, la un apartament cu doua camere, la care se monteaza si tamplarie PVC, proprietarii au de platit circa 1.500 de lei, bani pe care pot sa ii echite in transe, timp de cinci ani.

Primarul Ovidiu Portariuc a cerut sa se puna presiune pe constructori, pentru a finaliza lucrarile cat mai repede, dat fiind ca se apropie sezonul rece.

"Odata cu inceperea lucrarilor au inceput si alte asociatii de proprietari sa vina catre noi. Se pare ca functioneaza acest model ...

Actualitate / stiri Actualitate 10 vizite [ Stiri Botosani ]

Sotia fostului director al Nova Apaserv, condusa pe ultimul drum

Marti, 22 Iulie 2014, ora 14:06

Sotia fostului director al Nova Apaserv, condusa pe ultimul drum Zeci de persoane, rude, prieteni, cunoscuti si colegi de serviciu au condus-o, marti, pe ultimul drum pe Lidiea Georgescu, sotia fostului director al societatii Nova Apaserv, Maricel Georgescu.

Slujba de inmormantare a avut loc la Biserica Roset, iar in jurul pranzului cortegiul funerar s-a indreptat catre Cimitirul Pacea acolo unde Lidiea Georgescu, in varsta de 58 de ani, isi va dormi somnul de veci.

Toti cei care au cunoscut-o sunt socati de moarte fulgeratoare a femeii, care a decedat vineri dupa a fost intepata de albine.

Lidiea Georgescu lucra ca sef de laborator la Statia de epurare Botosani.

Dumnezeu sa o ierte si sa o odihneasca in pace!

Actualitate / stiri Actualitate 27 vizite [ Stiri Botosani ]

A inceput decopertarea strazii Primaverii! Vezi cand vor fi gata lucrarile de modernizare! FOTO

Marti, 22 Iulie 2014, ora 13:55

A inceput decopertarea strazii Primaverii! Vezi cand vor fi gata lucrarile de modernizare! FOTO Muncitorii firmei Victor Construct au inceput, marti, in forta frezarea asfaltului de pe strada Primaverii urmand ca in cateva zile sa fie turnat un nou strat de asfalt.

Chiar daca ploua, reprezentantii societatii spun ca vor lucra indiferent de conditiile meteo.

Decopertarea a inceput de la intersectia cu strada Sucevei si se va lucra pe tronsoane, pentru a nu fi afectat prea tare traficul rutier.

Marti a facut o vizita pe teren si primarul Ovidiu Portariuc.

"De astazi au inceput in forta. Masina are capacitate mare, poate sa lucreze pana la 4.000 de metri patrati pe zi. In cateva zile vom ajunge la intersectia cu Octav Onicescu. Lucram in forta. Am incredere ca e o firma puternica si isi vor face datoria", a declarat edilul.

Reprezentantii firmei Victor Construct estimeaza ca lucrarile vor fi gate in toamna acestui an.

"Speram sa terminam de frezat intr-o saptamana urmand ca asociatul nostru, firma Delta Con din Dorohoi, sa vina din spate cu asfaltarea. Prin octombrie va fi gata. Contractul este pe doi ani, dar speram sa il reducem la jumatate", a precizat Cezar Bobescu, inginer sef in cadrul firmei Victor Construct.

Actualitate / stiri Actualitate 10 vizite [ Stiri Botosani ]

TRAGEDIE la Dimacheni: Copil de 12 ani, ucis de tren!

Marti, 22 Iulie 2014, ora 13:37

TRAGEDIE la Dimacheni: Copil de 12 ani, ucis de tren! Moarte cumplita pentru un copil de 12 ani! Baiatul, care era treaz de la ora 5 dimineata si trimis cu oile pe camp, nu a mai rezistat oboselii si a adormit pe calea ferata. Mecanicul de locomotiva ar fi confundat trupul copilului cu o pelerina!

Un copil de 12 ani din localitatea Dimacheni a murit, marti dimineata, dupa ce a fost lovit de trenul care face legatura intre Dorohoi si Iasi.

Tragedia s-a produs intre localitatile Mateeni si Dimacheni.

Nicolae B. se afla cu oile la pascut. Din cele spuse de localnici, baiatul era obosit si s-ar fi culcat pe linia de cale ferata, moment in care a fost zdrobit de trenul care venea de la Dorohoi.

Cei care l-au gasit au sunat la 112 si au anuntat Politia, la fata locului ajungand si o ambulanta, insa nu s-a mai putut face nimic pentru viata baiatului.

Localnicii spun ca baiatul era treaz de la ora 5.00 si ca ii era foarte somn, lucru confirmat si de tatal sau. Potrivit oamenilor din zona, mecanicul de locomotiva spune ca a crezut ca pe linia ferata se afla o pelerina.

Politia a deschis o ancheta in acest caz.

Actualitate / stiri Actualitate 56 vizite [ Stiri Botosani ]

O noua incercare de inlocuire a consilierului local Marius Cristescu!

Marti, 22 Iulie 2014, ora 12:08

O noua incercare de inlocuire a consilierului local Marius Cristescu! Pe ordinea de zi a sedintei de Consiliu Local de la sfarsitul acestei luni ar putea fi si un proiect de hotarare privind inlocuirea consilierului Local Marius Cristescu, care a fost exclus din PP-DD.

Acesta a deschis o actiune la Tribunalul Botosani prin care a cerut anularea deciziei de excludere din partid, dar nu a avut castig, din cauza nerespectarii unor proceduri.

"Este o hotarare judecatoreasca pe fond prin care i-a fost anulata cererea de anulare a hotararii de excludere din partid. La Tribunalul Botosani. El are o cerere de reexaminare care se judeca tot la Tribunalul Botosani, deci nu este o hotarare, desi actiunea lui a vizat fondul cauzei, hotararea nu este data pe fond ci in consecinta unei iregularitati procedurale", a declarat Ioan Apostu, secretarul municipiului Botosani.

In aceste conditii, cel mai probabil va fi initiat un proiect de hotarare, fiind a treia incercare de schimbare a lui Cristescu.

"Stabilim cu domnul primar, dar probabil da, va fi pe data de 31 iulie. Proiectul de hotarare va viza incetarea mandatului si completarea plenului municipal. El nu mai are o cale de atac care sa vizeze fondul iar sansa lui este sa promoveze o noua actiune pe fond. Eu ce sa-i fac daca nu este atent?", a mai spus Apostu.

Actualitate / stiri Actualitate 16 vizite [ Stiri Botosani ]

Judetul Botosani, sub Cod Galben de furtuni!

Marti, 22 Iulie 2014, ora 11:57

Judetul Botosani, sub Cod Galben de furtuni! Administratia Nationala de Meteorologie a emis, in urma cu putin timp, o avertizare meteorologica de tip Cod Galben de furtuni, valabila de astazi, de la ora 18:00, pana maine, 23 iulie, la ora 22:00.

In intervalul mentionat vor fi perioade de timp cu instabilitate atmosferica accentuata in Oltenia, Transilvania, nordul Moldovei si vestul Munteniei, precum si in zona de munte.

Vor fi averse ce vor avea si caracter torential, frecvente descarcari electrice, intensificari ale vantului ce pot lua aspect de vijelie si, izolat, caderi de grindina. Cantitatile de apa vor depasi local 25...30 l/mp si izolat 50...60 l/mp.

Instabilitatea atmosferica se va manifesta si in partea de vest a teritoriului, iar in dupa-amiaza zilei de miercuri (23 iulie) si in sud-estul tarii, dar trecator si pe arii mai restranse.

Actualitate / stiri Actualitate 15 vizite [ Stiri Botosani ]

Flutur, dupa intalnirea cu Portariuc: "Din punctul meu de vedere nu a fost niciun razboi"

Marti, 22 Iulie 2014, ora 11:47

Flutur, dupa intalnirea cu Portariuc: "Din punctul meu de vedere nu a fost niciun razboi" Aproximativ jumatate de ora a durat intalnirea dintre primarul Ovidiu Portariuc si directorul societatii Locativa, Catalin Flutur.

Fostul edil-sef al municipiului Botosani a venit, marti, la Primarie la invitatia actualului primar, care i-a inmanat raportul de audit facut la Locativa de firma Pricewaterhouse.

La finalul intalnirii, cei doi au iesit impreuna din birou.

"De acum incolo probabil domnul director o sa va prezinte mai multe detalii legate de aceasta activitate", a spus primarul Ovidiu Portariuc.

Directorul Locativa a spus ca va analiza raportul si il va prezenta Consiliului de Administratie al societatii.

"Urmeaza sa citesc raportul iar prima mea obligatie este sa ii informez pe cei care conduc societatea, deci Consiliul de Administratie, si probabil o voi face in sedinta de pe data de 25. Consiliul de Administratie va decide ce facem", a spus Flutur.

Fostul primar al municipiului a spus ca a gasit Primaria la fel de frumoasa ca pe vremea cand se afla la conducerea acesteia si a spus ca daca va mai fi invitat de primar la discutii, va raspunde pozitiv.

"E adevarat ca ne-am mai consultat si in alte probleme si este un lucru bun. Eu chiar am vorbit cu domnul primar si i-am spus ca este prima invitatie oficiala la care am raspuns din prima. Depinde de domnul primar daca vor mai fi. Din punctul meu de vedere nu a fost niciun razboi, nu am vazut inca securea", a afirmat Flutur.

Actualitate / stiri Actualitate 7 vizite [ Stiri Botosani ]

BOTOSANI: Lucrare anulata la examenul de titularizare!

Marti, 22 Iulie 2014, ora 11:39

BOTOSANI: Lucrare anulata la examenul de titularizare! Comisia de la concursul de titularizare a anulat lucrarea unui profesor care a sustinut, luni, proba scrisa.

Potrivit inspectorului general al Inspectoratului Scolar Judetean Botosani, lucrarea a fost anulata pe motiv ca avea semne distinctive.

"Avea semn in plus la paginatie", a precizat Mihaela Hunca, sefa ISJ.

La nivelul judetului Botosani, 624 de candidati s-au inscris la examenul de titularizare, dar 67 au absentat, 29 s-au retras pe motive personale, iar 20 s-au retras invocand motive medicale.

Rezultatele se vor afisa in data de 25 iulie.

Actualitate / stiri Actualitate 24 vizite [ Stiri Botosani ]

PERFORMANTA! Trei botosanence prezente la Campionatul Balcanic de volei, in tricoul nationalei

Marti, 22 Iulie 2014, ora 10:57

PERFORMANTA! Trei botosanence prezente la Campionatul Balcanic de volei, in tricoul nationalei CSS Pro-Volei Botosani a dat trei jucatoare echipei Nationale a Romaniei de Sperante, care participa intre 22 si 26 iulie la "Balcaniada" din Serbia.

Prezente la actiunea de selectie de la Buzau, unde au fost cele mai valoroase 30 de sportive din tara, Adelina Ungureanu, Karina Murariu si Florina Murariu au fost oprite in lotul Romaniei de "12", care a plecat luni spre Belgrad.

Campionatul Balcanic va avea la start 8 echipe nationale, care vor incepe competitia marti, 22 iulie si o vor incheia sambata, cu marea finala.

Adelina, Karina si Flory sunt legitimate la echipa de senioare de la CSS Pro-Volei Botosani, formatie care evolueaza in liga a 2-a, unde au acumulat experienta.

Sport / sportivi 12 vizite [ Stiri Botosani ]

Vezi cine sunt profesorii din Botosani care au obtinut 10 la definitivare!

Marti, 22 Iulie 2014, ora 10:16

Vezi cine sunt profesorii din Botosani care au obtinut 10 la definitivare! Trei cadre didactice din Botosani, care au sustinut examenul de definitivare in acest an, au obtinut nota 10.

Este vorba despre Roxana Schiopu, care a sustinut examenul la disciplina Geografie, si Cristiana Ghita si Razvan Bauer, la Educatie fizica si sport.

Procentul de promovare inainte de contestatii, este la nivelul judetului Botosani, de 67,44%.

"Rezultatele au fost bune la acest examen de definitivat, ceea ce inseamna ca acesti candidati s-au pregatit serios pentru examen", a declarat Mihaela Hunca, inspector general al Inspectoratului Scolar Judetean Botosani.

25 de profesori au contestat nota obtinuta la proba scrisa, rezultatele finale urmand a fi afisate in data de 24 iulie.

Actualitate / profesori 16 vizite [ Stiri Botosani ]

Un primar PSD din Botosani paraseste partidul, suparat pe guvernare: "Am ajuns sa fac poduri din bani personali"

Marti, 22 Iulie 2014, ora 08:51

Un primar PSD din Botosani paraseste partidul, suparat pe guvernare: "Am ajuns sa fac poduri din bani personali" Un primar PSD din judetul Botosani este la un pas de a renunta la mandat si la calitatea de membru in partidul din care face parte, fiind nemultumit ca actuala guvernare nu l-a ajutat sa realizeze investitii in comuna pe care o conduce.

Este vorba despre Costel Nazare, primarul comunei Concesti, care si-a dat deja demisia din functia de vicepresedinte pe care o detine la nivel local si spune ca va demisiona si din partid, chiar daca acest lucru inseamna pierderea mandatului de primar.

Nazare sustine ca nu se va inscrie in alta formatiune politica si va activa ca independent, dorind sa candideze la urmatoarele alegeri locale.

"Mi-am dat demisia din functia de vicepresedinte si cand vine domnul presedinte al organizatiei locale de aici voi avea o discutie cu dumnealui si imi voi da si demisia din calitatea de membru. Am avut asteptari mai mari, actuala guvernare nu merge conform asteptarilor mele. M-am implicat si in campania electorala, am facut promisiuni oamenilor si am ajuns sa fac poduri din bani personali. Am decis sa renunt", a declarat Costel Nazare.

Actualitate / primarie 45 vizite [ Stiri Botosani ]

Cat au castigat botosanenii in luna mai!

Marti, 22 Iulie 2014, ora 07:58

Cat au castigat botosanenii in luna mai! Potrivit datelor furnizate de Directia Judeteana de Statistica, castigul salarial mediu brut in luna mai 2014 a fost de 1651 lei/salariat, in scadere cu 55 lei fata de aprilie 2014 si in crestere cu 69 lei comparativ cu mai 2013.

Castigul salarial mediu net in luna mai 2014 a fost de 1197lei/salariat, in scadere cu 40 lei fata de aprilie 2014, si in crestere cu 45 lei comparativ cu mai 2013.

Castigul salarial mediu brut realizat in mai 2014 la nivelul judetului Botosani este mai mic cu 677 lei/salariat fata de media pe tara, iar castigul salarial mediu net mai mic cu 485 lei/salariat.

Numarul salariatilor din judetul Botosani, la sfarsitul lunii mai 2014 a fost de 51363 persoane, in crestere cu 65 persoane fata de mai 2013 si in crestere cu 83 persoane fata de aprilie 2014.

Business / stiri Business 13 vizite [ Stiri Botosani ]

Prins de politisti, dupa ce a fost condamnat la inchisoare!

Marti, 22 Iulie 2014, ora 07:53

Prins de politisti, dupa ce a fost condamnat la inchisoare! La data de 21 iulie, in jurul orei 14.00, a fost depistat pe raza localitatii Cotusca, judetul Botosani, D. A. de 26 ani din orasul Darabani, judetul Botosani, pe numele caruia exista emis de catre Judecatoria Darabani, la data de 07.04.2014, un mandat de executare a unei pedeapse privative de libertate, de 1,6 ani, pentru comiterea infractiunii de furt calificat.

Tanarul a fost condus si incarcerat in arestul I.P.J. Botosani.

Actualitate / stiri Actualitate 13 vizite [ Stiri Botosani ]

Eugen Turcanu ii acuza pe social-democrati ca incita spiritele, pentru ca liberalii sa dezerteze catre PSD!

Marti, 22 Iulie 2014, ora 00:59

Eugen Turcanu ii acuza pe social-democrati ca incita spiritele, pentru ca liberalii sa dezerteze catre PSD! Vicepresedintele PDL Botosani, Eugen Turcanu, crede ca toate declaratiile facute la nivel local de catre social-democrati, legate de fuziunea dintre PNL si PDL, nu sunt decat niste fumigene aruncate pentru a-i speria pe liberali.

In urma cu cateva zile, presedintele executiv al PSD, Ovidiu Portariuc, a declarat ca la Botosani PDL va prelua conducerea, iar liberalii se vor muta in sediul democrat-liberalilor.

"Sunt speculatii ca sa incite spiritele in PNL la Botosani si sa ii faca sa dezerteze catre PSD. Atata timp cat paritatea este de 1 la 1, acest lucru o sa se respecte si la noi si la ei. Cine acapara daca e 1 la 1? Deocamdata PNL are niste demnintati publice la Botosani peste PDL, cum ar fi presedintele Consiliului Judetean, directori de deconcentrate, parlamentari. Nu cred ca presupune cineva ca PDL acapara PNL. La urma urmei noi, prin actul acesta de fuziune, cred ca am dovedit maturitate si am renuntat la o parte din identitatea partidului, gen denumire, culoare. Am dat dovada de intelegere si maturitate politica pentru ca numai facand compromisuri si unul si celalalt poti face lucrul acesta. Unitatea dreptei este intr-adevar unica solutie", a declarat Eugen Turcanu.

Actualitate / stiri Actualitate 9 vizite [ Stiri Botosani ]

C.S.S. Botosani a dat lovitura! A vandut doi fotbalisti la CS Universitatea Craiova!

Luni, 21 Iulie 2014, ora 17:41

C.S.S. Botosani a dat lovitura! A vandut doi fotbalisti la CS Universitatea Craiova! Doi dintre cei mai talentati fotbalisti de la Grupa 1997 de la Clubul Sportiv Scolar Botosani au luat drumul Olteniei, conducerea unitatii de invatamant incasand o suma importanta de bani in urma acestor transferuri.

Golgheterul botosanenilor din sezonul trecut de Juniori B, Andrei Burlacu, si mijlocasul Dan Miculaiciuc au fost achizitionati de C.S. Universitatea Craiova. Cei doi jucatori au fost in probe si la FC Botosani, insa staff-ul tehnic a decis ca cei doi nu sunt pregatiti pentru Liga 1.

Burlacu si Miculaiciuc s-au remarcat la Turneul Semi-final de Juniori B, acolo unde echipa pregatita de prof. Daniel Schiopu a terminat pe locul 6 pe tara.

"Jucatorii au fost vazuti la turneu. Acesta a fost norocul lor, pentru ca altfel nu are cine sa-i vada aici. Au fost prezenti la Constanta domnii Nicolae Ungureanu si Ion Geolgau (fosti componenti ai Craiova Maxima) care sunt scouteri la Craiova. Imediat ce am ajuns cu echipa acasa au venit si ei la Botosani. Au discutat cu jucatorii, cu parintii si i-au luat. Pe fir intrase si Academia Gheorghe Hagi care il dorea mai mult pe Burlacu, dar si Dinamo Bucuresti sau CSMS Iasi, dar noi am tinut cont de parerea jucatorilor.", a declarat antrenorul Daniel Schiopu.

Tehnicianul botosanean a declarat pentru Stiri.Botosani.ro ca este destul de greu sa cresti juniori in Botosani pentru ca nu exista conditii pentru pregatirea acestora. Cu toate acestea, Daniel Schiopu reuseste la finalul fiecarei generatii sa vanda cativa jucatori. ...

Sport / stiri Sport 27 vizite [ Stiri Botosani ]

Zeci de candidati s-au retras de la examenul de titularizare!

Luni, 21 Iulie 2014, ora 14:55

Zeci de candidati s-au retras de la examenul de titularizare! Examenul de titularizare s-a dovedit a fi multe prea greu pentru zeci de candidati din judetul Botosani.

Potrivit informatiilor furnizate de Inspectoratul Scolar Judetean, dintre cei 624 de candidati inscrisi la acest examen, 49 s-au retras.

Totodata, 64 de candidati nu s-au mai prezentat la proba scrisa ce a avut loc luni.

La Botosani, la examenul de titularizare din acest an nu a fost niciun candidat eliminat pentru tentativa de frauda.

Rezultatele se vor afisa in data de 25 iulie.

Inspectoratul Scolar Judetean a scos la concurs 850 de posturi didactice vacante,la nivelul unitatilor de invatamant.

Actualitate / stiri Actualitate 22 vizite [ Stiri Botosani ]

Locuri de munca vacante in aceasta saptamana. VEZI oferta!

Luni, 21 Iulie 2014, ora 14:16

Locuri de munca vacante in aceasta saptamana. VEZI oferta! Director, director vinzari in sistemul privat, sef birou audit public intern la Urban Serv (2.936 lei salariu plus tichete de masa), asistent medical la DGASPC Botosani, secretar la Colegiul National "Mihai Eminescu", ofiter arierate la CEC Bank, consilier juridic debutant la Primaria Botosani (salariu 900 lei), muzeograf-memorialist si conservator bunuri culturale la Memorialul Ipotesti sunt cateva dintre cele aproape 140 de locuri de munca disponibile, anuntate in aceasta saptamana de Agentia Judeteana pentru Ocuparea Fortei de Munca botosani.

VEZI AICI OFERTA COMPLETA!

Business / afaceri 11 vizite [ Stiri Botosani ]

Primarul Portariuc, in vizita la Parcul de Agrement de la Cornisa! Lucrari intarziate din cauza ploilor- FOTO

Luni, 21 Iulie 2014, ora 14:11

Primarul Portariuc, in vizita la Parcul de Agrement de la Cornisa! Lucrari intarziate din cauza ploilor- FOTO Primarul municipiului Botosani, Ovidiu Portariuc, a efectuat o vizita de lucru la Parcul de Agrement Cornisa pentru a vedea cum decurg lucrarile, lucrari care au intarziat cu o luna din cauza ploilor.

Edilul sef a vizitat zona piscinelor, acolo unde va fi montat singurul tobogan din tara care porneste din interior, iese pe exterior, iar la final turistii cad intr-un bazin din interior. Constructorii spera ca acest obiectiv sa fie finalizat anul viitor in vara, chiar daca ploile din ultima vreme le-au dat mari batai de cap.

"Rugamintea noastra este sa accelerati cu aceste lucrari pentru ca in iarna sa va permita sa lucrarti pe interior. Totul depinde de dumneavoastra. Noi banii ii avem si asteptam sa va platim in functie de cat lucrati.", i-a spus Ovidiu Portariuc dirigintelui de santier.

Intrebat daca vara viitoare va fi terminat Parcul Cornisa, primarul a cerut rabdare pentru ca totul trebuie facut cu responsabilitate, iar termenul limita este decembrie 2015.

"Eu vreau sa fiu realist si stiu cate probleme apar pe parcursul unui asemenea mega-proiect. Nu este un proiect simplu si n-as vrea sa anunt ca vara viitoare se va deschide Parcul Cornisa. Sa nu ne grabim, pentru ca trebuie sa fie facut cu responsabilitate. Suntem abia la 25 % din proiect. Dupa cum stiti termenul final este decembrie 2015.", a declarat primarul municipiului Botosani.

Ovidiu Portariuc a mai adaugat ca o asemenea investitie trebuie sa scoata profit pentru a se putea recupera banii cheltuiti ..

Actualitate / stiri Actualitate 15 vizite [ Stiri Botosani ]

Un interlop cere autoritatilor DAUNE de 100.000 de lei pentru ca a ratat petrecerea de Revelion

Luni, 21 Iulie 2014, ora 12:28

Un interlop cere autoritatilor DAUNE de 100.000 de lei pentru ca a ratat petrecerea de Revelion La finalul anului trecut, barbatul in varsta de 28 de ani a fost saltat de politistii din Botosani, fiind cunoscut ca un individ foarte periculos.

Un interlop din Harlau, judetul Iasi, cere autoritatilor daune de 100.000 de lei pentru ca a ratat petrecerea de Revelion. Barbatul de 28 de ani nu avea voie sa paraseasca localitatea pentru ca era cercetat pentru sechestrare si lovire.

Tribunalul Iasi trebuie sa decida daca ii acorda daune morale unui tanar certat cu legea. La finalul anului trecut, Ionut Ciprian Catargiu, in varsta de 28 de ani, din orasul Harlau, a fost saltat de politistii din Botosani, fiind cunoscut ca un individ foarte periculos.

In luna octombrie 2013, conform procurorilor, Catargiu, impreuna cu un amic din Botosani, au sechestrat o fata si au lovit-o in repetate randuri. Din dosar reiese ca agresorii o suspectau pe tanara ca le-ar fi sustras o suma de bani din apartament, informeaza 7est.ro. Fata a facut plangere, iar politistii, impreuna cu procurorul de caz, au dispus retinerea lor pentru 24 de ore. In acelasi timp, apartementele lor din Botosani si Harlau au fost perchezitionate, ridicandu-se mai multe bunuri.

Instanta a respins cererea procurorilor de punere in aplicare a unui mandat de arestare. Insa lui Ionut Catargiu i s-a interzis parasirea localitatii. Dar surpriza: victima si-a retras convenabil plangerea, hotarandu-se neinceperea urmaririi penale. Semn ca a cazut la intelegere cu agresorii. Chiar daca in rechizitoriu se arata ca ...

Actualitate / stiri Actualitate 20 vizite [ Stiri Botosani ]


Prima   1   2   3   4   5   6   >>   Ultima