Rezultatele 1 - 30 din 1000 (0.255 secunde)
Schimba cuvintele cautate
Filtreaza dupa data
Data inceput
Data sfarsit

Filtreaza dupa publicatie

FC Botosani pierde un jucator ce era sub forma de imprumut

Vineri, 15 Decembrie 2017, ora 21:02

FC Botosani pierde un jucator ce era sub forma de imprumutMeciul dintre Astra si FC Botosani din aceasta seara va fi ultimul pentru atacantul Daniel Popa in varsta de 22 de ani.

Varful lui FC Botosani se intoarce la Dinamo, el fiind imprumutat la moldoveni. Surse GSP.ro sustin ca oficialii formatiei de pe locul 4 din Liga 1 s-au inteles cu cei ai "cainilor" pentru revenirea lui Popa in Stefan cel Mare in aceasta iarna.
Dinamo le va plati moldovenilor 10.000 de euro pentru intreruperea imprumutului fotbalistului. Astfel, una dintre dorintele lui Miriuta si acesta il va avea pe atacant in urmatoarea perioada, nu din vara asa cum era contractul fotbalistului. FC Botosani e acum in cautarea a doi atacanti pentru a compensa plecarea lui Popa.
Daniel Popa a mai evoluat pentru Dinamo in sezonul trecut, cand n-a reusit sa marcheze decat in Cupa Ligii, de trei ori, in rest n-a inscris pentru "caini" desi a jucat in 3 jocuri in Cupa Romaniei si alte 11 partide in Liga 1.
"Singurul jucator dintre cei imprumutati pe care il putem aduce este Popa. Eu zic ca-l aducem, eu mi-l doresc. Il putem lua fara sa se opuna cei de la Botosani. Eu cred ca si el vrea. Si daca ramane Nemec mi-l doresc pe Popa, vreau concurenta. Dar pot juca si impreuna", a spus Vasile Miriuta
Sursa: gsp.ro

Sport / stiri Sport8 vizite[ Stiri Botosani ]

LIVE SCORE Astra Giurgiu- FC Botosani 1-0

Vineri, 15 Decembrie 2017, ora 21:02

LIVE SCORE Astra Giurgiu- FC Botosani 1-0FC Botosani infrunta, de la ora 20.00, in deplasare formatia Astra Giurgiu. Elevii lui Costel Enache au nevoie de un rezultat pozitiv, dupa ce in ultimile doua etape au suferit infrangeri usturatoare.
Inaintea partidei FC Botosani ocupa locul 4 cu 35 de puncte, iar Astra 34 pe locul 6. Inainte de flurieul de start al partidei s-a tinut un minut de reculegere in memoria Regelui Mihai.

min.35 Rodriguez primeste cartonasul galben dupa un fault asupra lui Polczak
min.31 Abang primeste cartonasul rosu dupa ce are o intrare dura asupra lui Burca
min.9 GOL Astra. Ionita transforma lovitura de pedeapsa
min.8 penalty pentru gazde. Oaida il faulteaza pe Belu
Echipele de start:
FC Botosani: Cobrea-Ungurusan, Burca, Miron, Musat-Bordeianu, Rodriguez-Roman, Oaida,Bus, Ciaccheri.
Astra Giurgiu: Iliev- Belu, Polczak, Bejan, Radunovic, Mrzljak, Dandea, Seto, Ionita, Abang, Balaure.

Sport / stiri Sport1 vizite[ Stiri Botosani ]

Costel Enache, inaintea meciului cu Astra: Avem de luat o revansa fata de meciul din tur, o revansa fata de oamenii care cred in noi!

Vineri, 15 Decembrie 2017, ora 17:02

Costel Enache, inaintea meciului cu Astra: Avem de luat o revansa fata de meciul din tur, o revansa fata de oamenii care cred in noi!Antrenorul FC Botosani spera la un rezultat pozitiv in meciul cu Astra. Costel Enache a precizat ca partida ar putea fi o revansa dupa infrangerea suferita in tur, scor 3-1.
Tehnicianul a mai adaugat ca ar fi nedrept ca FC Botosani sa nu isi mentina locul in clasament, dupa ce s-a depus atata efort pentru aceasta pozitie. Inaintea partidei staff-ul tehnic nu poate miza pe patru jucatori, Razvan Tincu, suspendat, Robert Elek, Benjamin Kuku si Lorand Fulop, accidentati.
"Avem de luat o revansa fata de meciul din tur, o revansa fata de oamenii care cred in noi, care ne apreciaza si ne urmaresc, o revansa fata de toata munca de pana acum. Ar fi nedrept din punctul meu de vedere si dureros daca nu am putea sa mentinem locul de clasament care il dorim si pentru care am luptat atat. Astra e o echipa organizata si a iesit in evidenta, Edi e un antrenor care mizeaza foarte mult pe organizarea jocului, chiar o duce intr-un extrem, intr-o rigiditate si probabil ca lucrurile acestea au facut sa arate bine in tot campionatul. Au si ei slabiciunile lor ca oricare din adversari, ideea este ca noi sa gasim inteligenta si mijloacele cu care sa-i surprindem", a declarat antrenorul principal al FC Botosani.
Costel Enache nu a uitat nici de partida pierduta cu FCSB, scor 3-0, spunand ca si elevii sai au avut momente bune in joc si rezultatul este unul exagerat.
"Am revazut jocul cu FCSB, am primit si raportul statistic al jocului si intr-adevar am avut momente de naivitate dar au fost si momente ..

Sport / stiri Sport5 vizite[ Stiri Botosani ]

Astazi: Astra- FC Botosani

Vineri, 15 Decembrie 2017, ora 11:01

Astazi: Astra- FC BotosaniFC Botosani disputa vineri seara un meci contand pentru etapa a XXII-a impotriva formatiei Astrei Giurgiu. Inaintea partidei elevi lui Costel Enache se situeaza pe locul patru, iar adversarii pe locul sase.
Botosanenii au nevoie neaparat de un rezultat pozitiv pentru a putea spera in continuare la un loc de play off. Lupta este acerba in conditiile in care doua puncte despart patru echipe ce se bat pe trei locuri de play off. Pe aceste locuri se mai lupta Viitorul si Dinamo Bucuresti.
Mai mult decat atat, FC Botosani vine dupa doua infrangeri usturatoare cu acelasi scor 3-0. Cat priveste adversarul, Astra este prima echipa ce a invins FC Botosani pe teren propriu, cu scorul de 3-1.
Partida dintre Astra Giurgiu se va disputa de la ora 20.00 si va fi transmisa de Look TV, Dolce si Digi.

Sport / stiri Sport8 vizite[ Stiri Botosani ]

FC Botosani a anuntat pretul lui Olimpiu Morutan, noul pusti-minune al Ligii 1!

Joi, 14 Decembrie 2017, ora 21:02

FC Botosani a anuntat pretul lui Olimpiu Morutan, noul pusti-minune al Ligii 1!Conducerea clubului FC Botosani a anuntat ce suma vrea sa incaseze in schimbul mijlocasului ofensiv Olimpiu Morutan.
Presedintele Cornel Sfaiter a afirmat ca moldovenii doresc 1.5 milioane de euro in schimbul jucatorului care a atras multe laude in acest sezon.
"Avem discutii cu cei de la FCSB, dar si cu echipe din strainatate, sa il cumpere de acum, dar Morutan sa ramana pana in vara. FCSB este singurul club din Romania care poate transfera orice jucator important din campionatul intern. Daca-l doreste cu adevarat pe Morutan, il poate lua. Le-am transmis celor de la FCSB ca dorim 1.5 milioane de euro, plus 20% dintr-un viitor transfer", a spus Sfaiter la Telekom Sport.
FCSB a oferit 700 de mii de euro plus bonusuri pentru jucatorul in varsta de 18 ani, dar cei de la Botosani nu au fost de acord.
Morutan a impresionat in acest sezon cu driblingurile spectaculoase, insa trebuie sa mai lucreze la finalizare.
El a marcat doua goluri si a reusit patru pase decisive, dar are si cateva ratari uriase.

Sport / stiri Sport14 vizite[ Stiri Botosani ]

Oferta de ultim moment pentru Morutan! Steaua si CFR Cluj au concurenta serioasa: fosta echipa a lui Lucescu il vrea pe pustiul roman

Joi, 14 Decembrie 2017, ora 11:01

Oferta de ultim moment pentru Morutan! Steaua si CFR Cluj au concurenta serioasa: fosta echipa a lui Lucescu il vrea pe pustiul romanOlimpiu Morutan este cel mai curtat tanar jucator din Liga 1.
Steaua si CFR Cluj se lupta pe plan intern pentru achizitia fotbalistului de la Botosani, dar Morutan are oferte si din afara tarii. Morutan este dorit in Ucraina, dar nu de Dinamo Kiev asa cum se credea pana acum.
Sahtior Donetk, fosta echipa a lui Mircea Lucescu, este formatia care il doreste pe Morutan, informeaza Gazeta. De asemenea, doua echipe din Anglia si alte doua din Italia mai sunt interesate de romanul de la Botosani.
Cota de piata a lui Morutan este de 600.000 de euro in acest moment.

Sport / stiri Sport12 vizite[ Stiri Botosani ]

Dorit de Becali la FCSB, un jucator de la FC Botosani e sincer: "Sa ia pe cineva mai tanar!"

Miercuri, 13 Decembrie 2017, ora 11:02

Dorit de Becali la FCSB, un jucator de la FC Botosani e sincer: "Sa ia pe cineva mai tanar!""Da, e de la Botosani, dar nu ghiciti niciodata, pentru ca este o inventie de a mea, acest jucator. S-a remarcat prin viteza, tehnica, prin toate, mie imi place foarte tare..."
Nu doar Olimpiu Morutan ar fi o tinta pentru FCSB, de la FC Botosani. Mihai Roman a aflat de interesul ros-albastrilor pentru el, insa fostul rapidist a facut o declaratie surprinzatoare, la finalul meciului pierdut de echipa sa cu FCSB, scor 0-3, relateaza digisport.ro
.
"Ii multumesc lui Becali, dar FCSB ar face mai bine sa cumpere un jucator mai tanar. Le multumesc pentru oferta, dar ma simt bine aici, la Botosani", a fost sincer jucatorul ajuns acum la 33 de ani.
In varsta de 33 de ani, Roman poate evolua atat pe partea dreapta, cat si pe partea stanga a atacului. Acesta a fost crescut de Suceava si vandut la Brasov in 2007. De acolo a ajuns la Rapid, de unde a facut pasul catre Toulouse.
Roman, care a suferit mai multe accidentari grave in cariera, a ajuns la Botosani in 2016, liber de contract dupa despartirea de francezi.
"Unul dintre ei, nu vreau sa vi-l zic, este bun, dar nu are rost sa dau acum detalii, pentru ca este de la Botosani. Nu va dati seama niciodata despre cine este vorba. Da, e de la Botosani, dar nu ghiciti niciodata, pentru ca este o inventie de a mea, acest jucator. S-a remarcat prin viteza, tehnica, prin toate, mie imi place foarte tare", a spus recent Gigi Becali, cu referire la Roman.
300.000 de euro este cota lui Roman, conform transfermarkt.de.

Sport / stiri Sport11 vizite[ Stiri Botosani ]

Nova Apaserv: Noile preturi si tarife unice la apa si canalizare-epurare!

Miercuri, 13 Decembrie 2017, ora 11:01

Nova Apaserv: Noile preturi si tarife unice la apa si canalizare-epurare!S.C. Nova Apaserv S.A. Botosani aduce la cunostinta utilizatorilor serviciilor publice de alimentare cu apa potabila si de canalizare-epurare noile preturi si tarife unice la apa si canalizare-epurare aplicate incepand cu data 1 decembrie 2017, aprobate de Adunarea Generala a Asociatiei de Dezvoltare Intercomunitara "AQUA Botosani" prin Hotararea nr. 127/12.12.2017 si avizate de Autoritatea Nationala de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilitati Publice prin Avizul nr. 511283/24.10.2017.

Nota: Conform legislatiei fiscale in vigoare, cota TVA aplicabila pentru apa potabila este de 9%, iar pentru serviciul de canalizare-epurare se aplica cota standard TVA, de 19%.

Preturile/tarifele sunt valabile pentru toate localitatile in care S.C. NOVA APASERV S.A. Botosani presteaza servicii publice de alimentare cu apa potabila si de canalizare-epurare.

Comunicat de presa

Sport / stiri Sport10 vizite[ Stiri Botosani ]

Becali, despre episodul "telefonul" de pe banca FCSB, in timpul meciului cu FC Botosani: "Nu va permit! Nu va intereseaza!"

Luni, 11 Decembrie 2017, ora 11:02

Becali, despre episodul "telefonul" de pe banca FCSB, in timpul meciului cu FC Botosani: "Nu va permit! Nu va intereseaza!"Gigi Becali a reactionat destul de dur dupa ce MM Stoica a fost surprins folosind un telefon mobil pe banca tehnica a FCSB in timpul meciului cu FC Botosani.
Latifundiarul a negat ca ar fi ordonat o schimbare, insa le-a transmis jurnalistilor prezenti in studioul DigiSport, ca nu au voie sa il intrebe astfel de lucruri.
"Nu va permit aceasta intrebare! Nu va intereseaza! Problema voastra e sa comentati despre fotbal. Nu am dat niciun mesaj. Daca dau un astfel de mesaj, il dau la pauza. E o minciuna!
Eu va raspund in alt mod. Am vazut de la inceput, in emisiune. Fiecare isi spune parerea. E vreo lege care nu ne lasa sa stabilim strategia clubului? E o lege care nu ne lasa sa jucam cu rezervele cu Lugano. E vina mea, nu e vina lui Dica. Nu mai sunt Steaua, sunt FCSB. Nu are cine sa se supere. E o lege care nu permite patronului sa faca echipa, sa vorbeasca cu antrenorul? Nu am auzit asa ceva. Legile drepte sunt scrise. Nu exista legi nescrise. Ele sunt scrise ca sa le respect. Fiecare om are legea lui in casa lui", a spus Becali.
Telefoanele mobile si-au facut din nou aparitia pe banca tehnica a FCSB-ului, de aceasta data managerul sportiv, MM Stoica, fiind proprietarul. Imediat dupa ce acesta a primi un mesaj, antrenorul Nicolae Dica a facut o schimbare, arata Ziare.com.
Vicecampioana a castigat partida de la Botosani cu scorul de 3-0 si ramane aproape de liderul din Liga 1, CFR Cluj.

Sport / stiri Sport11 vizite[ Stiri Botosani ]

Nicu Vlad, despre sportiva din Botosani care a uimit la Campionatul Mondial: "Ar trebui sa fie sportivul anului din Romania!"

Luni, 11 Decembrie 2017, ora 11:02

Nicu Vlad, despre sportiva din Botosani care a uimit la Campionatul Mondial: "Ar trebui sa fie sportivul anului din Romania!"Nicu Vlad, presedintele FR de Haltere, a opinat ca botosaneanca in varsta de 22 de ani, castigatoare a trei medalii de aur la CM 2017 de haltere de la Anaheim (SUA), ar merita sa fie sportivul anului 2017 din Romania.
''Loredana este un produs al federatiei incepand cu 2007, cand am dat drumul la centrul de la Botosani. Este medaliata cam la toate categoriile de varsta, ma refer la cadeti, juniori, tineret si anul acesta este campioana europeana de seniori, de tineret si campioana mondiala de seniori. Cheia succesului nu este vreo roata dintata inventata, nu e nimic nou. Este vorba de munca. E un centru care a dat rezultate si eu sper ca in continuare vom reusi sa avem copii si sportivi din acea zona, nu numai la haltere. Sunt altii inaintea mea care au facut selectie in zona si pot sa spun ca am copiat. Stim cu totii ca la canotaj, la atletism au avut fosti sportivi mari care sunt din zona aceea. Nu am facut decat sa investim in zona respectiva. Iasi, Botosani, Suceava sunt zone in care se pot desfasura si dezvolta mult activitati sportive. Tot timpul suntem in pregatire, tot timpul suntem in schimbare. Nu pot sa zic ca am vrut neaparat o echipa tanara, dar viata ne forteaza, pentru ca la capitolul seniori stam un pic mai slab. Cluburile isi permit din ce in ce mai putin sa tina sportivi seniori si automat juniorii se evidentiaza. Dupa mine, Loredana ar trebui sa fie sportivul anului din Romania, avand in vedere ca a cucerit cate 3 medalii de aur la CE de seniori din ...

Sport / stiri Sport20 vizite[ Stiri Botosani ]

Primarilor din judet nu le va placea: Bani mai putini pentru intretinerea drumurilor comunale

Luni, 11 Decembrie 2017, ora 11:02

Primarilor din judet nu le va placea: Bani mai putini pentru intretinerea drumurilor comunaleBani mai putini pentru unitatile administrativ-teritoriale pentru intretinere si reparatii pe drumurile comunale.
Asta le va propune presedintele Consiliului Judetean, Costica Macaleti, primarilor din intreg judetul cand se va imparti bugetul la inceputul anului viitor.
Seful Consiliului Judetean a constatat ca drumurile comunale arata mai bine decat cele judetene, motiv pentru care va propune ca o parte din fonduri sa fie directionate pentru drumurile judetene.
"Vom avea bani mai multi anul viitor decat anul anul acesta pentru drumurile judetene si vom putea face mai multe reparatii. Chiar daca imi sar primarii in cap, dar am sa ii conving ca imi sar degeaba, sa le dau mai putini bani lor, ca am constatat ca drumurile comunale sunt mai bune decat cele judetene si ca sa nu am scandal din partea lor am sa ii rog sa accepte o asemenea varianta. Sa avem mai multi bani pentru drumurile judetene pentru ca nu as mai merge pe carpeli, ci mai degraba pe covoare asfaltice", a spus Costica Macaleti.

Sport / stiri Sport7 vizite[ Stiri Botosani ]

Nicolae Dica, dupa victoria categorica cu FC Botosani: Am fost pregatiti din toate punctele de vedere

Duminica, 10 Decembrie 2017, ora 23:59

Nicolae Dica, dupa victoria categorica cu FC Botosani: Am fost pregatiti din toate punctele de vedereAntrenorul FCSB s-a declarat multumit de rezultatul obtinut de elevii sai in partida cu FC Botosani. Nicolae Dica a mentionat ca s-a confruntat cu multe accidentari atat inaintea partidei cat si pe parcursul jocului.
Tehnicianul a spus ca era o presiune in plus dupa victoria obtinuta de CFR Cluj ce se distantase la opt puncte inaintea jocului de la Botosani.
"Ne asteptam sa avem un joc greu. Cei de la Botosani sunt o echipa agresiva. Noi am fost pregatiti din toate punctele de vedere, am fost agresivi si am reusit un joc bun. Am marcat 3 goluri si am mai avut cateva ocazii. Am avut probleme cu jucatori accidentati, astazi am fost fara 6-7 jucatori care au jucat constant. Ma bucur ca cei care au intrat au facut un joc bun si baietii merita felicitati. Era o presiune pe noi, trebuia sa castigam neaparat, CFR Cluj lua avans", a spus Nicolae Dica.

Sport / stiri Sport7 vizite[ Stiri Botosani ]

Costel Enache, nervos pe arbitri: Si arbitrii pot gresi, insa nu stiu de ce o fac totdeauna impotriva echipei noastre

Duminica, 10 Decembrie 2017, ora 23:59

Costel Enache, nervos pe arbitri: Si arbitrii pot gresi, insa nu stiu de ce o fac totdeauna impotriva echipei noastreAntrenorul FC Botosani a rabufnit prima data, public, impotriva arbitrilor. Costel Enache a reclamat ca primul gol marcat de FCSB a fost din offside.
Costel Enache a spus ca este de parere ca fotbalul este un sport supus greselii atat de jucatori cat si de arbitri, insa nu este de acord ca arbitrii sa greseasca doar impotriva echipei sale.
Tehnicianul a spus ca jucatorii sai au intrat timizi in joc, in mod neexplicabil si golul primit chiar inainte a se intra la vestiare. In opinia acestuia infrangerea este mai greu de digerat din punctul de vedere al scorului final, nu neaparat al jocului prestat.
"Nu este o seara buna, e trista si greu de digerat. Infrangere mai greu de digerat din punct de vedere al scorului, nu neaparat al jocului. Fotbalul este un joc predispus greselilor si noi gresim si arbitrii, dar nu stiu de ce totdeauna impotriva noastra. E greu sa pleci la pauza, in ultimul minut cu un gol primit din offside. Nu suntem favoriti la play-off, ne luptam pentru sansa pe care ne-am creat-o singuri. Poate trecem printr-un moment defavorabil si poate sunt destabilizari mentale dupa un rezultat nefavorabil. Poate fi un complex cu FCSB, parca nu am avut aceeasi incredere ca de obicei. Prima repriza a fost un pic prea timida de cat ar fi trebuit. Trebuie sa tragem o linie sa vedem care e problema. M-as bucura daca ar fi un complex doar impotriva unui singur club", a declarat Costel Enache.

Sport / stiri Sport13 vizite[ Stiri Botosani ]

LIVE SCORE FC Botosani- FCSB 0-1

Duminica, 10 Decembrie 2017, ora 21:02

LIVE SCORE FC Botosani- FCSB 0-1FC Botosani infrunta, duminica seara, cu FCSB intr-un meci contand pentru etapa cu numarul 21. Fetele de la Botosani au cantat in deschiderea partidei, insa meciul a inceput cu un moment de reculegere in memoria regelui Mihai.
Inaintea partidei FC Botosani ocupa locul 4 cu 35 de puncte, in timp ce FCSB ocupa locul 2 cu 41 de puncte. Partida beneficiaza de o audienta bunp, peste 6000 de oameni fiind prezenti pe stadionul municipal.

min.45+1 Ghohere il invinge pe Cobrea cu un sut de la marginea careului
min.39 ocazie mare pentru FCSB. Achim nu reuseste sa ajunga la o centrare data de Enache in fata portii
min.22 Tincu primeste cartonasul galben, dupa un fault asupra lui Ghohere
min.11 schimbare la FCSB. Nedelcu ii ia locul lui Balasa
min.9 Balasa iese accidentat de pe teren dupa un duel cu Morutan
Echipele de start
FC Botosani: Cobrea-Ungurusan, Miron, Burca, Musat- Tincu, Bordeianu-Roman, Morutan, Bus-Popa. Nita-FCSB: Enache, Larie, Balasa, Momcilovici,-Pintilii, Filip-Man, Achim, Tanase -Gnohere.

Sport / stiri Sport10 vizite[ Stiri Botosani ]

Astazi: FC Botosani- FCSB

Duminica, 10 Decembrie 2017, ora 11:01

Astazi: FC Botosani- FCSBFC Botosani infrunta, in etapa 21, pe teren propriu vicecampioana Romaniei. Elevii lui Costel Enache isi doresc cel putin un punct pentru a continua lupta de accedere in play-off.
Mai mult decat atat, jucatorii echipei locale trebuie sa spele rusinea infrangerii din etapa trecuta de la Chiajna cand au pierdut la scor de neprezentare. De cealalta parte, jucatorii lui Nicolae Dica vin dupa o serie de rezultate negative si vor victoria pentru a se mentine in cursa pentru titlu.
Inaintea partidei echipa gazda se situa pe locul 4 cu 35 de puncte, iar oaspetii pe locul 2 cu 41 de puncte. Campionatul regulat are 26 de etape.
Meciul se disputa pe Stadionul Municipal, de la ora 20.00. Jucatorii botosaneni au facut apel la public pentru a-i sustine spre prima victorie impotriva celei mai titrate echipe din Romania.

Sport / stiri Sport13 vizite[ Stiri Botosani ]

Contrabandisti cu tigari, condamnati de judecatorii Tribunalului Botosani! La cat se ridica prejudiciul!

Sambata, 09 Decembrie 2017, ora 11:02

Contrabandisti cu tigari, condamnati de judecatorii Tribunalului Botosani! La cat se ridica prejudiciul!Opt persoane acuzate de contrabanda cu tigari au fost condamnate, vineri, de judecatorii Triibunalului Botosani. Capii retelei au primit pedepse cu executare, in timp ce restul membrii grupului au primit pedepse cu suspendare.
Astfel, Andrei Lucian V., a primit o pedeapsa de patru ani si noua luni de inchisoare cu executare. Mihai O. mai avea o pedeapsa pentru aceleasi tip de fapte din partea Judecatoriei Botosani, respectiv trei ani de inchisoare cu suspendare. Judecatorii au contopit pedepsele si au aplicat o condamnare de cinci ani, sase luni si 10 zile.
Ciprian Vasile D., mai avea doua condamnari pentru contrabanda, respectiv un an si opt luni si doi ani de inchisoare cu suspendare. Acum va avea de executat patru ani si o luna cu executare.
Constantin Bogdan M., Ionut Bogdan M si Ionel Cristian B au fost a fost condamnati la pedepse de doi ani si noua luni de inchisoare cu suspendare. Ciprian Constantin C.si Cosmin Z au primit pedepse de cate doi ani si trei luni.
Inculpatii au mai fost obligati la plata prejudiciului creat statului, respectiv 180.912 lei reprezentand taxe vamale si fiscale si s-a dispus confiscarea a 14.720 pachete cu tigari ridicate in timpul anchetei. De asemenea, a mai fost confiscat un autoturism si suma de 2.000 de lei pusa sub sechestru pana la achitarea prejudiciului.
"Dispune confiscarea speciala a urmatoarelor cantitati de tigari: - un numar de 5625 de pachete de tigarete, marca Plugarul, cu timbru de acciza R. Moldova, descoperite si ridicate ...

Sport / stiri Sport7 vizite[ Stiri Botosani ]

Jucatorii FC Botosani isi doresc prima victorie cu FCSB: Sper sa fim mai agresivi decat am fost pana acum

Vineri, 08 Decembrie 2017, ora 14:02

Jucatorii FC Botosani isi doresc prima victorie cu FCSB: Sper sa fim mai agresivi decat am fost pana acumJucatorii FC Botosani tintesc prima victorie cu FCSB si spun ca sunt concentrati si au nevoie de aportul publicului pentru a obtine cele trei puncte. Nicolae Musat si Alberto Cobrea au participat la o conferinta de presa inaintea meciului, de duminica, cu vicecampioana Romaniei.
Fundasul echipei locale a mentionat ca agresivitatea este principalul atuu al echipei locale si crede ca la meciul de duminica aceasta agresivitate ar trebui crescuta, insa in sensul bun. Musat a mai spus ca se asteapta la un teren greu avand in vedere vremea prognozata, insa spera ca la finalul celor 90 de minute sa fie bucurie in vestiarul echipei gazda.
"La prima vedere pare un meci dificil, dar va fi un meci interesant pentru noi. Este un pic cam groasa gheata in ceea ce priveste jocurile cu FCSB, noi speram sa obtinem cel putin un punct. Sa acumulam puncte in aceasta lupta foarte grea de accedere in play-off. Cei la Iasi au facut un meci in care s-au autodepasit in meciul cu FCSB. Agresivitatea este unul dintre principalele atuuri ale echipei si nu de acum si cred ca toata lumea cand vine la Botosani recunoaste acest lucru. Speram sa fim mai agresivi decat am fost pana acum, in sensul bun. Nu vrem sa para ca este o zona de razboi cum am auzit alte declaratii si alte vorbe spuse prin presa. Aici este cred totul ok, toata lumea este bine primita, respectata, dar in teren fiecare isi castiga painea cum stie mai bine. Ne asteptam la un teren greu, am vazut ca abia ieri s-a dat zapada de pe gazon, cum ..

Sport / stiri Sport22 vizite[ Stiri Botosani ]

Majorarea tarifului la apa, rediscutata in Consiliul Judetean. Ce s-a decis!

Vineri, 08 Decembrie 2017, ora 11:01

Majorarea tarifului la apa, rediscutata in Consiliul Judetean. Ce s-a decis!Consilierii judeteni s-au intrunit, vineri, in sedinta extraordinara pentru a rediscuta proiectul de hotarare privind acordarea unui mandat special reprezentantului Consiliului Judetean in Adunarea Generala a Actionarilor de la ADI AQUA pentru aprobarea modificarii tarifelor la apa si pentru serviciile de canal.
Este pentru a treia oara cand se pune in discutie acest proiect de hotarare, la sedintele anterioare fiind respins.
Propunerea este ca tariful pentru un metru cub de apa sa creasca cu 15 bani, iar pentru serviciile de apa si canal sa fie o majorare de 19 bani. Astfel, un metru cub de apa ar ajunge la 4,04 lei, iar pentru serviciile de canalizare tariful ar ajunge la 3,31 lei, preturile fiind cu TVA.
Directorul societatii Nova Apaserv, Albert Tanasa, prezent la sedinta de Consiliu Judetean, a explicat care sunt motivele pentru care se solicita majorarea tarifului pentru apa si canal.
Ajustarea salariului minim pe economie aplicat de la data de 1 februarie 2017, care nu a fost luata in calcul la stabilirea bugetului de venituri si cheltuieli al operatorului de apa pe anul in curs, precum si cresterea tarifelor la energie electrica si gaz, sunt principalele motive pentru care se impune majorarea tarifelor, potrivit directorului Nova Apaserv.
Solicitarea de majorare a tarifelor a fost avizata si de ANRSC, a precizat presedintele Consiliului Judetean, Costica Macaleti.
Consilierul liberal Radu Anton a solicitat ca in termen de doua luni conducerea operatorului de apa sa ...

Sport / stiri Sport5 vizite[ Stiri Botosani ]

Masura luata de LPF dupa moartea Regelui Mihai: Ce se va intampla cu meciurile din Liga 1

Joi, 07 Decembrie 2017, ora 21:02

Masura luata de LPF dupa moartea Regelui Mihai: Ce se va intampla cu meciurile din Liga 1Decizia LPF vine ca urmare a mortii Regelui Mihai al Romaniei si dupa ce Guvernul Romaniei a decretat doliu national in zilele de 14-15-16 decembrie.
Liga Profesionista de Fotbal a hotarat ca, la toate meciurile care se vor mai disputa anul acesta in Liga 1, sa fie tinut un moment de reculegere, iar jucatorii sa poarte banderole de culoare neagra.
Decizia LPF vine ca urmare a mortii Regelui Mihai al Romaniei si dupa ce Guvernul Romaniei a decretat doliu national in zilele de 14-15-16 decembrie.
Iata comunicatul remis de LPF:
"Liga Profesionista de Fotbal este profund indurerata de trecerea in nefiinta a Majestatii Sale, Regele Mihai al Romaniei.
Contributia deosebita a Majestatii Sale la dezvoltarea sportului romanesc ne obliga si mai mult sa cinstim memoria celui care a condus Romania in anii grei dinaintea si din timpul celui de-al doilea Razboi Mondial.
In conformitate cu Hotarare Guvernului nr. 870 / 2017, Liga Profesionista de Fotbal a decis ca toate meciurile din Liga 1 Betano din acest an sa fie precedate de un moment de reculegere in memoria Majestatii Sale, Regele Mihai al Romaniei, iar toti jucatorii si antrenorii vor purta banderole de culoare neagra."

Doar doua etape mai sunt de disputat anul acesta in Liga 1.

Sport / stiri Sport11 vizite[ Stiri Botosani ]

Costel Enache, inaintea meciului cu FCSB: Este meci important pentru noi prin prisma rezultatelor din ultimul timp

Joi, 07 Decembrie 2017, ora 14:01

Costel Enache, inaintea meciului cu FCSB: Este meci important pentru noi prin prisma rezultatelor din ultimul timpAntrenorul FC Botosani a sustinut, joi, o conferinta de presa inaintea meciului de duminica cu vicecampioana Romaniei. Costel Enache a spus ca este un meci important prin prisma faptului ca echipa locala nu a reusit nici o victorie impotriva FCSB.
Tehnicianul a mentionat ca lupta este stransa in play-off si echipa sa trebuie sa dea totul in meciul de duminica pentru a acumula puncte. Cat priveste rezultatele din confruntarile directe, FC Botosani neavand nici o victorie in palmares, Costel Enache a precizat ca este increzator in sansa echipei sale. Principala problema a adversarului este variantele de prim 11, in conditiile in care Dica are la dispozitie un lot valoros si poate apela la mai multe variante.
"Este meci important pentru noi prin prisma rezultatelor din ultimul timp. Este un joc greu prin faptul ca lucrurile s-au aglomerat in zona de play-off si suntem obligati sa facem maximum din ce putem in jocul acesta si sa ramanem cu ceva dupa joc ca si agoniseala. Statistica arata doar o monitorizare a lucrurilor de pana in momentul in care vorbim. Asta nu inseamna ca este si o traditie, noi incercam sa facem lucrurile bine de cate ori suntem implicati in fenomen, dar trebuie sa tinem cont si de statutul echipelor pe care le intalnim. Eu cred in sansa noastra si cred sincer si o spun cu argumente. Suntem o echipa care a avut constanta, o echipa bine organizata, cred ca forta echipei e recunoscuta in momentul acesta. Nu putem spune ca sansa sau intamplarea ne-a adus pe un ...

Sport / stiri Sport13 vizite[ Stiri Botosani ]

Primaria nu mai permite vanzarea

Joi, 07 Decembrie 2017, ora 11:02

Primaria nu mai permite vanzareaBotosanenii care erau obisnuiti sa isi cumpere pomul de Craciun din Piata Centrala, din municipiul Botosani, s-ar putea sa nu mai aiba anul acesta de unde face o astfel de achizitie si sa se orienteze catre magazinele care vand brazi.
Societatea Urban Serv a solicitat Primariei un aviz prin care sa se permita punerea la dispozitia comerciantilor de brazi a unei suprafete de teren de la Piata Centrala, la fel cum a fost in anii anteriori.
Simion Drelciuc, directorul societatii Urban Serv, sustine ca nu a fost obtinut acest aviz, pe motiv ca ar exista o prevedere legala care interzice comercializarea brazilor in pietele agroalimentare.
Brazii s-ar putea vinde in piata doar daca ar fi comercializati de Urban Serv, dar obiectul de activitate al unitatii nu permite acest lucru.
"Am solicitat autoritatii locale sa ne dea un aviz prin care sa punem la dispozitia persoanelor autorizate care vor sa desfaca brazi o suprafata din piata, ni s-a raspuns ca nu ne pot da un asemenea aviz decat in conditiile in care noi vom comercializa brazii. Noi nu putem, ca societate, sa comercializam brazi. Asta este situatia, deocamdata. Vom vedea cum vom proceda. Cei de la primarie invoca o prevedere legala in care se spune ca in pietele agroalimentare nu se pot comercializa brazi. Noi am facut demersuri din timp pentru aceeasi suprafata pe care am pus-o anul trecut la dispozitia persoanelor autorizate, cele care achizitioneaza brazii si care trebuie sa introduca in sistemul informatic national ...

Sport / stiri Sport10 vizite[ Stiri Botosani ]

Sportivii botosaneni, premiati pentru rezultatele deosebite obtinute in acest an. Vezi care sunt primii zece! FOTO

Miercuri, 06 Decembrie 2017, ora 14:02

Sportivii botosaneni, premiati pentru rezultatele deosebite obtinute in acest an. Vezi care sunt primii zece! FOTOClubul Sportiv Botosani a premiat, miercuri, in cadrul unei ceremonii ce a avut loc la Palatul Administrativ, pe cei mai buni sportivi ai clubului care au obtinut rezultate deosebite la competitiile interne si internationale la care au participat anul acesta.
La festivitatea de premiere, alaturi de sportivi, au fost antrenorii, dar si parintii, prezenti la festivitate fiind si prefectul Dan Slincu, subprefectul Daniela Beclea si vicepresedintii Consiliului Judetean Dorin Birta si Liviu Toma.
Mia Roata, directorul Clubului Sportiv Botosani, a trecut in revista palmaresul sportivilor din cursul acestui an, fiind obtinute medalii pe toate treptele podiumului.
Prefectul Dan Slincu i-a felicitat pe sportivi pentru rezultatele care fac cunoscut judetul Botosani atat in tara, cat si peste hotare.
"Suntem la un eveniment la care cinstim si sarbatorim munca depusa in echipa, perseverenta, performanta si succesul, toate aceste aspecte au fost bifate de sportivii botosaneni antrenati la Clubul Sportiv cu care noi ne mandrim si trebuie sa va multumim pentru faptul ca inca o data ati adus Botosaniul in atentie cu lucruri bune. Va felicit atat pe voi, cat si pe antrenorii si profesorii vostri pentru toate reusitele si rezultatele frumoase de pana acum si va asigur de tot respectul si sprijinul meu", a spus prefectul.
Directorul Clubului Sportiv Botosani a mentionat ca de la an la an sportivii botosaneni sunt din ce in ce mai buni.
"Ca in fiecare an, in luna decembrie, Clubul Sportiv ...

Sport / stiri Sport15 vizite[ Stiri Botosani ]

FC Botosani alaturi de copiii cu nevoi speciale - FOTO

Marti, 05 Decembrie 2017, ora 23:59

FC Botosani alaturi de copiii cu nevoi speciale - FOTOFotbalistii au adus zambetul pe buze unor copii cu nevoi speciale prin oferirea de daruri si participarea la un festival cu obiceiuri de iarna.
Astazi la Centrul de Sanatate Mintala sectia Copii a fost organizata o noua editie a mini-festivalului de iarna "Sarbatori de poveste". Reprezentantii CSM Botosani, sectia pediatrie au adus in dar, micutilor cu nevoi speciale, magia sarbatorilor de iarna.
FC Botosani a fost prezenta la mini-festival prin mijlocasul Stelian Cucu care a fost ajutorul lui Mos Craciun unde a impartit pungi cu dulciuri si cadouri copiilor speciali.
"Suntem la a patra editie a unei serii de activitati educationale organizate in cadrul centrului nostru cu prilejul sarbatorilor de iarna. Suntem din nou impreuna, copii, parinti, cadre medicale, invitati, oameni de suflet a Botosaniului si nu sunt putini, din ce in ce mai multi in ultimii ani ca sa marcam aceasta perioada frumoasa si sa adaugam un plus de magie acestor copii speciali", a declarat medicul psihiatru Maria Dardai.

Sport / stiri Sport9 vizite[ Stiri Botosani ]

Proaspat iesit din puscarie pentru o infractiune de omor, a batut un politist

Marti, 05 Decembrie 2017, ora 11:02

Proaspat iesit din puscarie pentru o infractiune de omor, a batut un politistUn botosanean, proaspat eliberat din puscarie dupa ce a comis un omor, a luat la bataie un politist in timpul unei interventii. Fapta vine in contextul in care Ministerul de Interne cere inasprirea pedepselor pentru ultraj.
Intamplarea a avut loc la jumatatea lunii noiembrie, in localitatea Prajeni, cand mai multi oameni au sunat la 112 spunand ca, in timp ce se aflau la un priveghi, un vecin de-al lor s-a imbatat si face scandal. Intre timp, scandalagiul, Gheorghe C., eliberat in luna septembrie din penitenciar, s-a dus la locuinta sa.
Politistii sositi la fata locului s-au dus la domiciliul sau si au incercat sa il interogheze. Au vrut sa il conduca spre autospeciala de politie, insa acesta a devenit recalcitrant, incepand sa ii injure si in cele din urma a sarit la bataie.
Agentul principal Silviu O. a fost lovit cu capul in gura si cu picioarele peste corp. In cele din urma s-a reusit imobilizarea scandalagiului, care a fost retinut si ulterior plasat sub arest la domiciliu. Certificatul medico-legal a concluzionat ca politistul a avut nevoie de 3-4 zile de ingrijiri medicale. Agresorul este acuzat de ultraj si a fost trimis in judecata, dosarul urmand a fi solutionat de Judecatoria Botosani.
Conducerea Ministerului Afacerilor Interne a propus, in vara acestui an, inasprirea pedepselor pentru ultraj in cazul politistilor si al jandarmilor, precum si cele impotriva magistratilor. Astfel, se doreste aplicarea unei sanctiuni cu inchisoare si nu cu amenda.
"A devenit un fapt ...

Sport / stiri Sport12 vizite[ Stiri Botosani ]

Politist achitat de judecatori, dupa o acuzatie de luare de mita

Marti, 05 Decembrie 2017, ora 11:01

Politist achitat de judecatori, dupa o acuzatie de luare de mitaUn politist a fost achitat de judecatori, dupa ce a fost acuzat de luare de mita. Agentul era invinuit ca a primit 100 de lei pentru a inlocui o amenda cu un avertisment.
Potrivit anchetatorilor, in noaptea de 1 spre 2 octombrie 2015, in timp ce se afla in exercitarea atributiilor de serviciu, Petru R., agent in cadrul Sectiei Rurale nr 9 Vlasinesti, ar fi primit 100 de lei de la Andrei-Gabriel I., pentru a nu-i aplica acestuia o amenda contraventionala, ci doar un avertisment.
Soferul s-a autodenuntat semnand un acord de recunoastere cu procurorii, iar politistul a fost trimis in judecata intr-un alt dosar. Initial a fost achitat de judecatorii Tribunalului Botosani si ulterior instanta superioara, Curtea de Apel Suceava, a mentinut decizia.
"In temeiul art. 396 alin. 5 rap. la art. 16 alin.1 lit. a Cod procedura penala, achita pe inculpatul R.P. pentru savarsirea infractiunii prev. si ped. de art. 289 alin. 1 Cod penal rap. la art. 6 si 7 lit. c din Legea nr. 78/2000. Cheltuielile judiciare raman in sarcina statului", se arata in decizia instantei.

Life Show / stiri Sport5 vizite[ Stiri Botosani ]

Gigi Becali se declara interesat de un jucator al FC Botosani chiar inaintea meciului direct

Luni, 04 Decembrie 2017, ora 21:03

Gigi Becali se declara interesat de un jucator al FC Botosani chiar inaintea meciului directGigi Becali este interesat de un nou jucator de la FC Botosani. Dupa achizitia lui Golofca si interesul pentru Morutan, patronul FCSB a pus ochii si pe un alt mijlocas al gruparii locale.
Mihai Roman este cel in cauza, iar finantatorul vicecampioanei a spus ca este interesat de serviciile sale. Totusi, conducerea celor de la Botosani intentioneaza sa analizeze atent ofertele inainte de a-l lasa pe mijlocasul de 33 de ani sa plece.
Cornel Sfaiter, presedintele onorific de la FC Botosani sustine ca echipa nu va renunta atat de usor la fotbalisti, mai ales in conditiile in care moldovenii au sanse foarte mari de a intra in play-off.

"Stiti cum e domnul Becali, am urmarit si noi ce a zis. Dar de aici pana la un transfer al lui Roman e mult. Pentru noi mai sunt 3 meciuri, toate foarte importante, e inutil sa discutam despre transferuri. Nu vrem sa destabilizam echipa, mai ales ca un meci este chiar cu Steaua. La Botosani toti jucatorii sunt de vanzare, dar nu oricum. Ati vazut ca mereu am analizat atent ofertele si chiar am refuzat daca nu au fost pe placul nostru. Haideti sa discutam dupa 15 decembrie, sa treaca aceste jocuri importante. Noi suntem o echipa solida, care are mari sanse la play-off. Nu putem lasa jucatorii sa plece asa usor", a declarat oficialul celor de la Botosani pentru GSP.
Meciul dintre FC Botosani si FCSB va avea loc duminica de la ora 20.00 pe Stadionul Municipal.
Sursa: Gsp.ro

Sport / stiri Sport21 vizite[ Stiri Botosani ]

O darabaneanca reprezinta Romania la Campionatul Mondial de handbal

Luni, 04 Decembrie 2017, ora 08:01

O darabaneanca reprezinta Romania la Campionatul Mondial de handbalDarabanenii au un motiv in plus pentru a urmari Campionatul Mondial de handbal feminin care se desfasoara in aceste zile in Germania, pentru ca din reprezentativa Romaniei face parte si interul dreapta Ana Maria Dragut, jucatoare originara din cartierul Cornesti al orasului de pe malul Prutului.
Romania a invins categoric (scor 29-17) reprezentativa Paraguayului in partida de debut a "tricolorelor" la Mondialul din Germania, interul dreapta Ana Maria Dragut avand o evolutie foarte buna si marcand un gol. Darabaneni.ro a realizat acum 7 ani de zile primul articol despre sportiva care a fost initiata in tainele handbalului de profesorul Vali Dascalu. Ana Maria facea parte atunci din nationala de tineret si declara portalului darabanean: "Trebuie sa muncesc mult mai mult pentru a prinde nationala mare".

nterul dreapta al echipei HC Zalau si-a indeplinit visul si este in prezent titulara in nationala mare a Romaniei, handbalista originara din Darabani fiind la prima participare la un Campionat Mondial. Romania urmeaza sa joace la turneul final cu Slovenia, Spania, Angola si Franta. (foto: prosport.ro, text: darabaneni.ro
)

Sport / stiri Sport9 vizite[ Stiri Botosani ]

DOLIU: A murit un important mem

Luni, 04 Decembrie 2017, ora 08:01

DOLIU: A murit un important memLiga Profesionista de Fotbal a anuntat, duminica, pe site-ul oficial, ca un fost mare fotbalist, membru in corpul de observatori LPF, a incetat din viata.
Valer Sulea, fost fotbalist de mare valoare, a debutat pe prima scena in data de 2 august 1980, la un meci FCM Brasov - FCM Galati 2-1, anunta News.ro. Nascut la 9 februarie 1957, Valer Sulea a jucat 169 de meciuri in Liga 1, marcand 16 goluri. A evoluat pentru FCM Brasov (1980 -1984 si 1986-1989) si pentru Politehnica Timisoara (1984-1986) in prima liga, dar si in esalonul secund pentru FC Brasov, ICIM Brasov, CSU Brasov si Carpati Brasov.
Ultima data, Valer Sulea a fost observator la meciul ACS Poli Timisoara - FC Botosani, scor 1-1, disputat in 17 noiembrie, in etapa a XVIII-a a Ligii I.

Sport / stiri Sport28 vizite[ Stiri Botosani ]

Incepe proiectarea pentru drumul strategic

Duminica, 03 Decembrie 2017, ora 14:02

Incepe proiectarea pentru drumul strategicDupa ce in urma cu cateva zile a fost semnat contractul pentru drumul strategic de 107 kilometri, venind la Botosani vicepremierul Paul Stanescu si ministrul Fondurilor Europene, Marius Nica, de acum poate fi realizata proiectarea.
Aceasta etapa va fi demarata luni, cand reprezentantii Consiliului Judetean vor da si ordinul de incepere a proiectarii.
"Luni le dam ordin de incepere a proiectarii si in 60 de zile trebuie finalizat proiectul. Dupa ce il avizam, cei de la fonduri europene ne spun cand sa facem licitatia pentru desemnarea constructorilor. Vor fi cinci loturi. Daca nu vor fi contestatii la anul pot incepe lucrarile", a declarat presedintele Consiliului Judetean, Costica Macaleti.
Valoarea investitiei se ridica la 330 de milioane de lei. Proiectul prevede modernizarea mai mult tronsoane de drum judetean, in lungime totala de 107 km, care vor lega 14 localitati din Botosani, respectiv Albesti, Blandesti, Calarasi, Dangeni, Dobarceni, Gorbanesti, Hanesti, Hlipiceni, Lunca, Mihalaseni, Rauseni, Sulita, Todireni si Trusesti si comuna Sipote din judetul Iasi.

Sport / stiri Sport26 vizite[ Stiri Botosani ]

Costel Enache, dezamagit dupa dusul rece de la Chiajna: "E deranjant ca am pierdut intr-un asemenea mod! Sper sa fie un accident"

Duminica, 03 Decembrie 2017, ora 11:01

Costel Enache, dezamagit dupa dusul rece de la Chiajna: "E deranjant ca am pierdut intr-un asemenea mod! Sper sa fie un accident"FC Botosani a pierdut la scor de neprezentare meciul cu Concordia, scor 0-3, iar Costel Enache s-a aratat dezamagit de modul in care elevii sai s-au prezentat la Chiajna.
"Nu e problema ca am pierdut, problema e cum am facut-o. Ne-am abatut de la tot ce-am demonstrat pana acum, fluctuatia a fost mult prea mare fata de ce am aratat. Trebuie felicitat si adversarul, Concordia a facut un meci foarte bun. Nu am reusit sa ne capacitam, am avut meciuri foarte grele in cursul saptamanii, cu Craiova si Viitorul, iar reculul a fost foarte puternic. Este deranjant totusi ca am pierdut intr-o asemenea maniera, dar era normal sa vina si un asemenea accident, pentru ca eu sper ca azi a fost un accident. O sa ne luptam in continuare pentru Playoff, dar si pentru Cupa, acolo unde suntem aproape de linia finala", a spus Costel Enache.
Sursa: Telekomsport.ro
Echipa lui Costel Enache se mentine pe locul IV in clasamentul Ligii I, cu 35 de puncte. In etapa viitoare, FC Botosani va intalni pe teren propriu formatia FCSB.

Sport / stiri Sport17 vizite[ Stiri Botosani ]


Prima   1   2   3   4   5   6   >>   Ultima