Rezultatele 241 - 270 din 1000 (0.480 secunde)
Schimba cuvintele cautate
Filtreaza dupa data
Data inceput
Data sfarsit

Filtreaza dupa publicatie

Patru medici din Botosani, anchetati de Colegiul Medicilor!

Miercuri, 05 Noiembrie 2014, ora 12:24

Patru medici din Botosani, anchetati de Colegiul Medicilor!Patru medici din judetul Botosani sunt in atentia Comisiei de disciplina de la Colegiul Medicilor dupa ce pe numele acestora au fost depuse reclamatii de catre pacienti.

Potrivit medicului Radu Malancea, vicepresedintele Colegiului Medicilor Botosani, medicii cercetati disciplinar sunt atat din Botosani, cat si din Dorohoi, medici de familie si medici care lucreaza in spitale.

Se reclama calitatea actului medical si in al doilea rand atitudinea personalului medical. Sunt doua chestii pe care noi le anchetam., a precizat medicul Radu Malancea, vicepresedintele Colegiului Medicilor Botosani.

Malancea a spus ca in acest an au fost si medici sanctionati, in urma reclamatiilor depuse de pacienti, dar a refuzat sa dea mai multe detalii.

Actualitate / stiri Actualitate60 vizite[ Stiri Botosani ]

20 de ani de inchisoare pentru un criminal din Botosani!

Miercuri, 05 Noiembrie 2014, ora 12:19

20 de ani de inchisoare pentru un criminal din Botosani!Marinel Struna, autorul crimei de la Panciu, va trebui sa stea la puscarie 21 de ani, potrivit deciziei de ieri a magistratilor Curtii de Apel Galati. Decizia a fost data in apel si este definitiva.

Astfel, Marinel Struna are de executat o pedeapsa de 20 de ani de inchisoare pentru omor, fata de 15 cat primise de la judecatorii Tribunalului Vrancea, la care se adauga un rest de un an, in total fiind vorba de 21 de ani.

Admite apelurile formulate de Parchetul de pe langa Tribunalul Vrancea si de inculpatul Struna Marinel impotriva sentintei penale nr. 308/01.10.2014 a Tribunalului Vrancea. Desfiinteaza, in parte, sentinta penala apelata si, in rejudecare, inlatura dispozitia de condamnare a inculpatului Struna Marinel. Condamna pe inculpatul Struna Marinel la o pedeapsa principala de 20 de ani inchisoare si la pedeapsa complementara a interzicerii drepturilor (...) pe o perioada de 5 ani, pentru savarsirea infractiunii de omor calificat (...), aplica inculpatului pedeapsa accesorie a interzicerii drepturilor (...) care se executa din momentul ramanerii definitive a hotararii de condamnare. Modifica dispozitia de revocare a suspendarii conditionate si de aplicare a pedepsei rezultante, in sensul ca la pedeapsa principala de 20 ani inchisoare din prezenta cauza, se alatura pedeapsa de 1 an inchisoare din sentinta penala nr. 61/23.01.2014 a Judecatoriei Dorohoi, inculpatul Struna Marinel urmand a executa pedeapsa rezultanta finala de 21 ani inchisoare la care se adauga ...

Actualitate / stiri Actualitate35 vizite[ Stiri Botosani ]

Politicienii botosaneni, criticati dur de un medic: "Le e rusine sa isi mai aminteasca ca sunt din Botosani"

Miercuri, 05 Noiembrie 2014, ora 11:52

Politicienii botosaneni, criticati dur de un medic: "Le e rusine sa isi mai aminteasca ca sunt din Botosani"Lipsa alocarilor financiare pentru dotarea cu aparatura in unitatile spitalicesti a fost dur taxata de unul dintre medicii de la Spitalul Judetean Mavromati.

Medicul ortoped Radu Malancea a spus ca Botosaniul intotdeauna este uitat de Ministerul Santatii, iar politicienii care pleaca din Botosani, cum trec de granitele judetului uita de unde au plecat.

"Cu toate ca avem politicieni care sunt in minister, uita intodeauna de locul de unde au plecat. Nu stiu de ce, dar cum ies din judet parca le e rusine sa isi mai aminteasca ca sunt din Botosani. Ne uitam la ardeleni care tin foarte mult la locul lor de bastina, moldovenii, si nu stiu de ce, botosanenii, parca tremura cand le spui: Esti din Botosani, fa ceva. Devii dusmanul lui principal in momentul acela", a declarat medicul Radu Malancea.

Inca de acum cinci ani, pentru Sectia de Ortopedie a Spitalului Judetean s-a solicitat un artroscop, dar nici pana acum nu a fost primit un astfel de aparat.

Actualitate / Spitalul Judetean Mavromati35 vizite[ Stiri Botosani ]

Doliu la Casa de Pensii Botosani!

Miercuri, 05 Noiembrie 2014, ora 11:07

Doliu la Casa de Pensii Botosani!Angajatii Casei Judetene de Pensii Botosani sunt in doliu dupa trecerea la cele vesnice a uneia dintre angajate, care lucra in cadrul institutiei de mai bine de 20 de ani.

Vestea mortii Margaretei Ohriniuc, in varsta de 57 de ani, a fost un soc pentru colegi, mai ales ca nu se stia bolnava. O boala necrutatoare, descoperita mult prea tarziu, i-a macinat corpul in doar o luna, la inceptul acestei saptamani femeia decedand.

Margareta Ohriniuc lucra la casieria Casei de Pensii, dupa decesul acesteia colegii facand un mic "altar" la parterul institutiei, unde ar in permanenta lumanari, alaturi de tabloul acesteia.

"Noi am incercat si am sprijinit familia cat am putut. Era o doamna pe care ne puteam baza. Oriunde aveam nevoie raspundea tot timpul la chemarile noastre. Lucra la Casa de Pensii din 1992, avea 57 de ani. A lucrat la mai multe compartimente", a spus Marius Budai, directorul Casei de Pensii Botosani.

Trupul neinsufletit al Margaretei Ohriniuc a fost depus la Biserica Bunavestire de pe Primaverii, iar inmormantarea va avea loc la ora 12.00. Femeia isi va dormi somnul de veci in Cimitirul Pacea.

Actualitate / stiri Actualitate77 vizite[ Stiri Botosani ]

"Avarul" revine, in weekend, la Teatrul Eminescu

Miercuri, 05 Noiembrie 2014, ora 09:48

"Avarul" revine, in weekend, la Teatrul EminescuTeatrul Mihai Eminescu Botosani prezinta sambata si duminica, 8 - 9 noiembrie 2014, de la ora 18.00, spectacolul "Avarul" de Moliere.

Regia artistica - Cristian Gheorghe.

Scenografia - Mihai Pastramagiu.

Coregrafia - Victoria Bucun.

In distributie: Bogdan Muncaciu, Sorin Cimbru, Lidia Uja, Sorin Ciofu, Cristina Ciofu, Gheorghe Frunza, Mirela Nistor, Petrut Butuman, Valentin Popa, Ioan Cretescu, Mihai Dontu, Alexandra Vicol, Ana Baciu, Sorina Baleanu, Codrut Andrici, Raul Poama-Neagra, Theodor Soptelea, Ioana Nimigean.

Spectacolele au loc la Casa de Cultura a Tineretului (bd. Mihai Eminescu, nr 48).

Agentia Teatrala se gaseste in incinta "Centrului National de Informare si Promovare Turistica", din Centrul Istoric - Piata 1 Decembrie 1918, nr. 4.

Life Show / teatru Mihai Eminescu25 vizite[ Stiri Botosani ]

Iuliu Muresan il cearta pe Vasile Miriuta, inainte de a veni la Botosani: "Sa aiba grija ce declara"

Miercuri, 05 Noiembrie 2014, ora 08:02

Iuliu Muresan il cearta pe Vasile Miriuta, inainte de a veni la Botosani: "Sa aiba grija ce declara"Dupa meciul cu FC Brasov, pierdut de CFR, scor 1-2 , Vasile Miriuta, antrenorul celor de la CFR a declarat ca jucatorii trebuie platiti si ca nu este normal ce se intimpla la echipa.

Iuliu Muresan a declarat ca a avut o discutie cu Miriuta si ca antrenorul nu trebuie sa se preocupe de problemele financiare.

"Nu am foarte multe de spus dupa tot ce s-a intimplat aseara. Am avut o discutie foarte serioasa cu Vasile Miriuta. L-am atentionat sa aiba grija ce declara in mass-media. Este antrenor si trebuie sa se ocupe de pregatirea tactica a echipei, nu de restul problemelor. Echipa traverseaza o perioada buna si am speranta ca lucrurile se vor rezolva", a declarat presedintele Iuliu Muresan, potrivit site-ului stiridesport.ro

Sport / stiri Sport31 vizite[ Stiri Botosani ]

Aventura park si partie de schi la marginea municipiului Botosani!

Miercuri, 05 Noiembrie 2014, ora 08:00

Aventura park si partie de schi la marginea municipiului Botosani!Planuri marete ale municipalitatii pentru una dintre cele mai frecventate zone din oras, mai ales pe perioada sezonului cald.

Primaria doreste sa amenajeze o zona de recreere pentru botosaneni, pe versantul de la Pacea, vizavi de parcul de agrement Cornisa, cu zona de picnic, aventura park, partie de schi si sanius, pista pentru biciclete si circuit enduro pe zona de padure.

Potrivit primarului Ovidiu Portariuc investitia se ridica la aproximativ 1,5 milioane de lei si se incearaca obtinerea unei finantari de la Administratia Fondului de Mediu.

"Speram sa obtinem finantare de la Fondul de Mediu. Initial era proiectat pe buget local, suma fiind destul de mare, aproximativ 1,5 milioane de lei. Lucram deocamdata la ridicarea topografica, studiu geo al terenului, realizarea proiectarii", a precizat primarul Ovidiu Portariuc.

Business / stiri Business49 vizite[ Stiri Botosani ]

Accident de munca! A ajuns la spital dupa ce s-a stropit cu metal topit!

Miercuri, 05 Noiembrie 2014, ora 00:59

Accident de munca! A ajuns la spital dupa ce s-a stropit cu metal topit!Un barbat in varsta de 33 de ani, angajat al societatii Mecanex, a ajuns la spital dupa ce a suferit un accident la locul de munca.

Potrivit unui comunicat al Inspectoratului Teritorial de Munca, Razvan Caslaru, angajat ca muncitor necalificat, in timp ce efectua operatia de turnare a unei carcase de pompa, i-a sarit un strop de metal topit in incaltaminte, provocandu-i o arsura la laba piciorului.

Barbatul a fost transportat la spital pentru ingrijiri, ramanand internat.

Evenimentul, soldat cu incapacitate temporara de munca, va fi cercetat de catre angajator.

Actualitate / stiri Actualitate40 vizite[ Stiri Botosani ]

Adus in catuse la UPU, dupa o partida de sex ratata!

Miercuri, 05 Noiembrie 2014, ora 00:59

Adus in catuse la UPU, dupa o partida de sex ratata!Un barbat in varsta de 67 de ani, din localitatea Blandesti, a fost adus, marti seara, in catuse la Unitatea de Primiri Urgente a Spitalului Judetean, dupa ce s-a certat cu nevasta.

Aflat in stare de ebrietate, barbatul s-a enervat la culme cand dupa o incercare de a face sex cu sotia aceasta i-a reprosat ca "nu face fata". Cand a auzit acestea, barbatul a inceput sa o loveasca, femeia cerand ajutor la 112.

Politistii ajunsi la locuinta celor doi au fost nevoiti sa il imobilize si sa il incatuseze pe sot intrucat era extrem de recalcitrant.

Barbatul a fost adus la Unitatea de Primiri Urgente de politisti si va fi internat la Sectia de Psihiatrie.

Actualitate / stiri Actualitate56 vizite[ Stiri Botosani ]

Vezi ce scor si-a propus PSD la Botosani in turul doi al alegerilor!

Marti, 04 Noiembrie 2014, ora 14:40

Vezi ce scor si-a propus PSD la Botosani in turul doi al alegerilor!Social-democratii botosaneni si-au propus ca in turul doi al alegerilor prezidentiale, care va avea loc in data de 16 noiembrie, sa scoata un scor pentru candidatul Victor Ponta care sa claseze judetul Botosani pe primele locuri la nivel national.

Daca in primul tur, la Botosani, Victor Ponta a fost votat de 55,59% dintre alegatori, in turul doi PSD vrea sa scoata peste 65%.

"Avem obiectiv in turul doi sa scoatem peste 65% si cred ca putem realiza lucrul acesta si cred ca putem si mai mult. Daca acum am obtinut locul sase pe tara sper sa ne calificam in primii cinci dupa turul doi. Cred ca lucrul acesta va conta in perspectiva formarii noului Guvern", a spus Ovidiu Portariuc, presedintele executiv al PSD Botosani.

Actualitate / stiri Actualitate49 vizite[ Stiri Botosani ]

PSD Botosani ar putea avea un alt presedinte! Ovidiu Portariuc: "Daca o sa imi propuna colegii..."

Marti, 04 Noiembrie 2014, ora 14:35

PSD Botosani ar putea avea un alt presedinte! Ovidiu Portariuc: "Daca o sa imi propuna colegii..."Organizatia judeteana a PSD Botosani ar putea avea un alt presedinte daca Victor Ponta va fi ales presedintele tarii. Actualul presedinte al social-democratilor botosaneni, Andrei Dolineaschi, care este mai mereu la Bucuresti, alaturi de Ponta, ar putea sa lase locul liber, dupa turul doi al alegerilor prezidentiale, daca i se va propune o functie la nivel central.

De altfel, Dolineaschi a fost implicat in campania liderului PSD la nivel national, sefia partidului fiind preluata in aceasta perioada de presedintele executiv, Ovidiu Portariuc.

Intrebat daca ar putea fi noul presedinte al organizatiei judetene, Ovidiu Portariuc a spus ca "nu umbla dupa functii".

"Niciodata nu am alergat dupa functii. Tot timpul am fost propus si am acceptat provocari. Si atunci cand am candidat am fost chemat de colegii de la partid, mi s-a propus pentru ca nimeni nu indraznea sa candideze. Am acceptat provocarea si am dus-o pana unde a trebuit. Daca o sa imi propuna colegii si o sa fie alte situatii vom vedea, dar scopul meu nu este sa am cat mai multe functii, ci sa fac cat mai multe lucruri bune pentru oras si pentru comunitate", a declarat Ovidiu Portariuc.

Actualitate / stiri Actualitate38 vizite[ Stiri Botosani ]

S-au pus in vanzare biletele pentru meciul FC Botosani - CFR Cluj! Vezi cat costa!

Marti, 04 Noiembrie 2014, ora 14:30

S-au pus in vanzare biletele pentru meciul FC Botosani - CFR Cluj! Vezi cat costa!FC Botosani a pus in vanzare biletele pentru meciul de sambata cu CFR Cluj. Clujenii au pierdut luni seara, pe teren propriu, scor 1-2 in fata celor de la FC Brasov si au anuntat ca nu vin la Botosani daca nu li se platesc salariile.

Un bilet la peluze pentru meciul FC Botosani - CFR Cluj poate fi achizitionat la pretul de 5, 15 si 20 de lei, in functie de sectorul dorit, in timp ce un bilet la tribune ajunge la pretul de 30 de lei.

In plus, FC Botosani a anuntat ca de miercuri dimineata se vor pune in vanzare si biletele la peluza pentru jocul de pe 30 noiembrie de la ora 20:30 cu Steaua Bucuresti la pretul de 50 de lei.

Partida dintre FC Botosani si CFR Cluj va avea loc sambata, la ora 18:00.

Sport / sportivi193 vizite[ Stiri Botosani ]

AJF Botosani se pregateste de alegerea unui nou presedinte! Vezi candidatii si conditiile care trebuie indeplinite!

Marti, 04 Noiembrie 2014, ora 14:07

AJF Botosani se pregateste de alegerea unui nou presedinte! Vezi candidatii si conditiile care trebuie indeplinite!Asociatia Judeteana de Fotbal Botosani va avea un nou presedinte incepand cu data de 30 noiembrie 2014.

Dupa 23 de ani, timp in care Mihai Calistru a condus fotbalul judetean, acesta a decis sa se retraga si sa lase locul altei persoane. In anul 2011, Mihai Calistru a fost premiat de Mircea Sandu, fostul presedinte FRF, pentru cel mai longeviv presedinte de AJF din tara.

Deocamdata nu este niciun candidat inscris oficial, insa acestia au timp pana pe 13 noiembrie.

Totusi, si-au manifestat dorinta de a candida Bogdan Zanfirescu (seful Comisiei Judetene a Arbitrilor Botosani), Petru Filip (presedinte Luceafarul Mihai Eminescu) dar si Ioan Brinzei (observator).

Persoanele propuse pentru a candida la functia de presedinte al A.J.F. Botosani trebuie sa indeplineasca cumulativ urmatoarele conditii:

a)cetatenia romana;

b)studii superioare finalizate la momentul depunerii dosarului de candidatura;

c)nu au suferit condamnari penale privative de libertate, in acest scop candidatii au obligatia de a depune cazier judiciar eliberat cu cel mult 10 zile anterior prezentarii dosarului de candidatura;

d)au indeplinit pentru o peridoada de minim 4 ani una din urmatorarele functii: presedinte A.J.F., vicepresedinte A.J.F., presedinte al unei comisii permanente din cadrul A.J.F. sau presedintede club/asociatie sportiva indiferent de nivelul competitiei; dovada indeplinirii acestei conditii se va face cu o declaratie pe proprie raspundere, legalizata la notar;

e)nu au ...

Sport / stiri Sport32 vizite[ Stiri Botosani ]

Fructele de padure din Botosani iau calea exportului! Vezi cati bani au adus!

Marti, 04 Noiembrie 2014, ora 14:00

Fructele de padure din Botosani iau calea exportului! Vezi cati bani au adus!Zeci de tone de fructe de padure, recoltate de Directia Silvica de pe raza judetului Botosani, au fost trimise anul acesta in Germania, unde vor fi folosite pentru dulceturi si ceaiuri.

Potrivit directorului Directiei Silvice Botosani, Gheorghe Rusu, in acest an au fost vandute la export 83 de tine de macese, pentru care s-au obtinut 50.000 de euro.

La fel ca si in ceilalti ani, pe piata interna aceste fructe de padure nu au fost la mare cautare, in tara Directia Silvica dand doar o tona de macese.

Directia Silvica a obtinut venituri considerabile si din vanzarea plantelor medicinale.

Anul acesta, pe cele 60 de tone vandute s-au obtinut 133.000 de lei.

Plantele medicinale au fost cumparate in special de companii farmaceutice din Romania.

Business / stiri Business18 vizite[ Stiri Botosani ]

Strada plina de apa, dupa o avarie! Alimentarea intrerupta la mai multe blocuri!

Marti, 04 Noiembrie 2014, ora 13:44

Strada plina de apa, dupa o avarie! Alimentarea intrerupta la mai multe blocuri!O avarie in reteaua de alimentare cu apa a umplut de apa o strada din municipiul Botosani.

O conducta de pe strada Octav Onicescu s-a spart, apa curgand din apropierea Bisericii Roseti, pana aproape de intersectia cu Calea Nationala.

Echipa de muncitori de la Nova Apaserv se afla la fata locului si intervine pentru remedierea avariei.

Opt scari de bloc de pe Octav Onicescu au ramas fara apa.

Actualitate / stiri Actualitate28 vizite[ Stiri Botosani ]

Zece echipe din Liga 1 nu vor sa mai retrogradeze 6 echipe! Grozavu: "Nu cred ca e posibil, dar traim in Romania"

Marti, 04 Noiembrie 2014, ora 12:52

Zece echipe din Liga 1 nu vor sa mai retrogradeze 6 echipe! Grozavu: "Nu cred ca e posibil, dar traim in Romania"Rascoala cluburilor din Liga 1 care urmaresc anularea actualului sistem competitional, care prevede retrogradarea a 6 echipe la finalul sezonului, e pe cale sa genereze la nivelul LPF o criza fara precedent in ultimul sfert de secol, scrie Pro Sport.

Avand o miza de milioane, initiativa poate genera, daca va fi aprobata saptamana viitoare, cand se va intruni Adunarea Generala a LPF, un lant de efecte secundare. Iorgulescu isi poate pierde postul de presedinte al LPF. In acelasi timp, Intel SKY Broadcast, compania off-shore care detine drepturile TV pentru urmatorii 5 ani si plateste 27,5 milioane de euro pe sezon, a cerut si primit garantii ca sistemul din Liga 1 va fi, din 2015, unul cu 14 echipe, play-off si play-out.

Informatiile sunt ca nerespectarea acestei clauze are sanse mari sa duca la rezilierea contractului.

ProSport a stat de vorba cu cel care a facut propunerea si celorlalte cluburi de a se renunta la play-off si play-out asa cum se stabilise pentru sezonul 2015-2016 si astfel, de a se pastra 16 sau 18 echipe in primul esalon. Intrebat daca e regulamentar sa schimbi regulile din mers, adica sa se decida la jumatatea campionatului sa nu mai pice 6 echipe, presedintele clubului de fotbal Concordia Chiajna, Cristian Tanase, a spus ferm: Da, e regulamentar! Sa ni se arate unde scrie ca nu se poate! Va citesc eu: Articolul 9, formula de organizare a campionatelor. La aliniatul 2 se spune ca modificarea formulei competitionale si a sistemului de promovare - ...

Sport / stiri Sport24 vizite[ Stiri Botosani ]

Barbat mort in Parcul Mihai Eminescu!

Marti, 04 Noiembrie 2014, ora 12:39

Barbat mort in Parcul Mihai Eminescu!Un barbat de aproximativ 50 de ani a decedat, marti dimineata, in Parcul Mihai Eminescu.

Aflati in misiune de patrulare, politistii locali au identificat, la ora 06.40, pe Ioan N., persoana fara adapost, pe spatiul verde din Parcul Mihai Eminescu. Constatand o stare de sanatate agravata, aspectul inert si faptul ca nu raspunde la nici un stimul, s-a facut apel la numarul de urgenta 112.

In cel mai scurt timp posibil, un echipaj SMURD a intervenit pentru acordarea primului ajutor.

In ciuda tuturor eforturilor facute persoana gasita a decedat, din cauza afectiunilor multiple de care suferea. In aceasta perioada Politia Locala Botosani a identificat un numar de 68 persoane fara adapost, 57 de sex masculin si 11 de sex feminin, din care 45 din municipiul Botosani, 21 din judet si doi din judetele Iasi si Suceava.

"Cu toate eforturile facute, de a lamuri aceste persoane pentru a merge in locatii sigure, am intampinat un refuz categoric, preferand ca adapost ghena de gunoi, sau pur si simplu sub cerul liber, optiune care nu iarta pe nimeni in anotimpul friguros", a declarat Ioan Onutu, directorul Politiei Locale.

Este cea de-a treia persoana fara adapost care a decedat in ultime zile la Botosani. Duminica, doi barbati au fost gasiti fara suflare, unul in spatele unui bloc de pe Calea Nationala, iar al doilea la subsolul unui bloc de pe Sucevei.

Actualitate / stiri Actualitate37 vizite[ Stiri Botosani ]

Padurar anchetat pentru disparitia copacilor. VEZI pe cine da vina angajatul Directiei Silvice!

Marti, 04 Noiembrie 2014, ora 12:19

Padurar anchetat pentru disparitia copacilor. VEZI pe cine da vina angajatul Directiei Silvice!Un padurar al unui canton silvic din judetul Botosani este anchetat de comisia de disciplina din cadrul Directiei Silvice si va trebui sa plateasca din propriul buzunar 18 metri cubi de lemn, dupa ce din padurea de care raspunde s-au furat mai multi copaci.

Potrivit directorului Directiei Silvice Botosani, Gheorghe Rusu, din cantonul Agafton s-au taiat 50 de metri cubi de lemn, dar padurarul a prezentat acte de contraventie doar pentru 32 de metri cubi.

"La cantonul silvic de la Agafton s-au taiat circa 50 de metri cubi, dar padurarul a justificat 32 de metri cubi. Ca paguba pe care o suporta padurarul sunt 18 metri cubi. Pentru toti cei care sunt verificati si chiar daca au un arbore gasit acela se imputa, daca nu justifica. Padurarul de la Agafton spune ca este supus presiunilor de catre cei de etnie roma din Balta Arsa. Este anchetat si disciplinar si consideram ca pe linia prevenirii poate nu a facut suficient. Sigur ca atunci cand esti furat trebuie sa pazesti mai mult", a precizat Gheorghe Rusu.

Actualitate / stiri Actualitate61 vizite[ Stiri Botosani ]

Beat la volan, a rupt gardul si s-a izbit intr-un imobil!

Marti, 04 Noiembrie 2014, ora 09:09

Beat la volan, a rupt gardul si s-a izbit intr-un imobil!La 22 de ani, a avut parte de aventura vietii lui, din care a scapat teafar. Acum va trebui sa dea socoteala pentru isprava lui si pentru pagubele produse.

Luni seara, in jurul orei 22.40, in timp ce conducea un autoturism inmatriculat in Italia, pe DJ 291 D, in localitatea Loturi Enescu, judetul Botosani, un tanar de 22 ani, din municipiul Dorohoi, a pierdut controlul asupra directiei de mers, imprejurare in care vehiculul a parasit carosabilul, ajungand intr-o curte si izbindu-se intr-un imobil.

Conducatorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind de 0,67 mg/l alcool pur in aerul expirat. Acestuia i-au fost recoltate probe biologice de sange in vederea stabilirii alcoolemiei.

Verificarile efectuate de politisti au stabilit ca polita de asigurare pentru raspundere civila, emisa pentru autoturismul mentionat, si-a pierdut valabilitatea la data de 18.09.2014.

In cauza se efectueaza cercetari sub aspectul comiterii infractiunilor de conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea detinerii permisului de conducere de catre o persoana care, la momentul prelevarii mostrelor biologice, are o imbibatie alcoolica de peste 0,80 g/l alcool pur in sange si conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul inmatriculat in alt stat, care nu are drept de circulatie in Romania.

Actualitate / accident48 vizite[ Stiri Botosani ]

Trimis in judecata dupa ce a infipt un cutit in propriul frate!

Marti, 04 Noiembrie 2014, ora 08:44

Trimis in judecata dupa ce a infipt un cutit in propriul frate!Un botosanean in varsta de 51 de ani a fost trimis in judecata de procurorii Parchetului de pe langa Tribunalul Botosani fiind acuzat de tentativa de omor, dupa ce si-a injunghiat fratele.

Potrivit anchetatorilor, s-a retinut ca, in seara zilei de 13.10.2014, pe fondul unui conflict spontan si aflandu-se sub influenta bauturilor alcoolice, Vasile Prelipcean a aplicat o lovitura de cutit in zona hemitoracelului drept anterior fratelui sau, acesta fiind internat la o unitate sanitara din Iasi.

Barbatul a fost arestat preventiv in data de 15 octombrie.

Dosarul a fost inaintat spre solutionare Tribunalului Botosani, care va decide data la care va incepe procesul.

Actualitate / stiri Actualitate33 vizite[ Stiri Botosani ]

100.000 de lei pentru Oraselul Copiilor din Botosani

Marti, 04 Noiembrie 2014, ora 08:27

100.000 de lei pentru Oraselul Copiilor din BotosaniReprezentantii Primariei vor ca in acest an Oraselul Copiilor, ce va fi amenajat in Parcul Mihai Eminescu, sa fie unul deosebit.

Municipalitatea va aloca din bugetul local 100.000 de lei pentru achizitionarea de ornamente, decoruri si iluminat festiv ce urmeaza a fi montate in luna decembrie.

"Suntem in discutii cu intocmirea unui caiet de sarcini care sa conduca la achizitia bunurilor. O sanie cu Mos Craciun poate sa ajunga si la 200 de milioane de lei. Nu stiu ce vom cumpara", a spus viceprimarul Cosmin Andrei.

Life Show / stiri Life Show43 vizite[ Stiri Botosani ]

Posturi scoase la concurs de DJDP Botosani!

Marti, 04 Noiembrie 2014, ora 08:10

Posturi scoase la concurs de DJDP Botosani!Directia Judeteana de Drumuri si Poduri Botosani organizeaza in data de 18.12.2014, ora 10.00 concurs pentru ocuparea urmatoarelor posturi contractuale :

A. - 1 post temporar vacant Sef serviciu interventii, avarii, drumuri si intretinere

Conditiile pentru participarea la concurs sunt:

-vechime minima 3 ani si 6 luni;

- studii universitare de licenta absolvite cu diploma, respectiv studii superioare de lunga durata, absolvite cu diploma de licenta sau echivalenta in domeniul stiintelor ingineresti.

B. -1 post muncitor calificat II (electrician intretinere/reparatii) la baza Dorohoi;

-1 post ingrijitor

Conditiile pentru participarea la concurs sunt:

-vechime minima 3 ani si 6 luni;

-studii medii

Dosarele privind inscrierea la concurs se depun pana la data de 18.11.2014 ora 15.00.

Relatii suplimentare se pot obtine de la sediul DJDP Botosani, str. Victoriei nr. 2, Botosani, tel/fax 0231510792.

Business / stiri Business49 vizite[ Stiri Botosani ]

PSD Botosani, locul 5 la numarul de voturi pentru Victor Ponta

Marti, 04 Noiembrie 2014, ora 00:59

PSD Botosani, locul 5 la numarul de voturi pentru Victor PontaJudetul Botosani se claseaza printre judetele fruntase in care alegatorii au votat candidatul PSD-UNPR-PC, Victor Ponta, pentru functia de presedinte al tarii.

La Botosani, Victor Ponta a fost votat de 55,59% dintre alegatori.

Potrivit secretarului executiv al organizatiei judetene PSD, consilierul judetean Gheorghe Vazdoaga, procentele obtinute de Victor Ponta la Botosani erau de asteptat, intrucat sondajele pe care le-au solicitat au anuntat aceleasi rezultate.

Un rezultat care demonostreaza inca o data ca botosanenii nu pot fi pacaliti, ca au votat pentru viitorul lor si al copiilor lor si mai ales ca au votat pentru ca blestemul numit "Basescu" sa nu mai poata fi retrait de poporul roman, a spus Gheorghe Vazdoaga.

In opinia acestuia candidatul ACL, Klaus Iohannis, este un continuator al politicii lui Traian Basescu, "un om periculos pe chipul caruia nu se poate citi nimic."

In urma rezultatelor obtinute pentru candidatul Victor Ponta, in primul tur al alegerilor prezidentiale, organizatia judeteana PSD Botosani se claseaza pe locul cinci.

Actualitate / stiri Actualitate46 vizite[ Stiri Botosani ]

Prefectul Macaleti spune ca nu a fost sprijinit de Turcanu in organizarea alegerilor: "Este in concediu, cum sa ma ajute bietul om din concediu?"

Luni, 03 Noiembrie 2014, ora 14:12

Prefectul Macaleti spune ca nu a fost sprijinit de Turcanu in organizarea alegerilor: "Este in concediu, cum sa ma ajute bietul om din concediu?"Prefectul Costica Macaleti sustine ca nu a primit niciun ajutor in ziua alegerilor de la cei de la Consiliul Judetean.

Reprezentantul Guvernului a precizat ca nu si-a permis sa ii solicite sprijinul presedintelui CJ, intrucat acesta se afla in concediu.

"Domnul Esurcanu este in concediu, cum sa ma ajute bietul om din concediu? Eu am stat aici toata noaptea in ideea sa nu apara vreo situatie in care trebuie sa intervin, si mai ales ca am dorit sa se si dea banii la cei care au lucrat in aceasta perioada. Probabil domnul presedinte le-a interzis celor de la CJ sa ma ajute. Nu pot sa duc sarcina unui presedinte de CJ, nici pe departe", a spus prefectul Costica Macaleti.

Actualitate / stiri Actualitate40 vizite[ Stiri Botosani ]

Florin Turcanu isi "felicita" echipa de la Sulita, dupa rezultatele dezastruoase obtinute la alegeri!

Luni, 03 Noiembrie 2014, ora 14:00

Liderul PNL Botosani, Florin Turcanu, nu a dorit sa faca prea multe comentarii pe marginea rezultatelor inregistrate la Sulita, la scrutinul de duminica.

Cu primar PDL si viceprimar PNL, la Sulita, candidatul PSD-UNPR-PC a obtinut un rezultat zdrobitor, de 63,53%, fiind votat de 770 dintre alegatori.

Candidatul Aliantei Crestin Liberale, Klaus Iohannis, a obtinut doar 206 voturi, respectiv 16,99%.

"Trebuie sa il felicitam pe domnul primar, pe domnul vice. Eu nu m-am ocupat, doar nu am avut eu timp sa fac campanie la Sulita. Acolo avem primar, vice, primarul e de la PDL; vicele de la PNL, trebuie sa ii felicitam", a spus Florin Esurcanu.

Actualitate / stiri Actualitate42 vizite[ Stiri Botosani ]

Revelion fara buget in acest an, la Botosani: "Voi contacta firma de la Iasi sa vedem daca putem face ceva", spune vicele Andrei!

Luni, 03 Noiembrie 2014, ora 13:53

Revelion fara buget in acest an, la Botosani: "Voi contacta firma de la Iasi sa vedem daca putem face ceva", spune vicele Andrei!Primaria nu va aloca bani pentru organizarea Revelionului din acest an, manifestarile din noaptea dintre ani urmand a fi facute cu bani din sponsorizari.

Viceprimarul Cosmin Andrei a spus ca nu au fost prinsi bani in buget pentru acest eveniment, si nici nu se mai pot aloca, motiv pentru care se va apela la sponsori.

"Nu mai putem aloca bani. Lucrurile sunt cele care s-au facut si nu stiu daca mai putem face rectificari. Voi contacta firma de la Iasi sa vedem daca putem face ceva, pentru ca deja contractele sunt semnate cu artistii pentru Revelion", a precizat viceprimarul Cosmin Andrei.

Anul trecut, Revelionul a fost organizat din fondurile municipalitatii si ale Consiliului Judetean.

Actualitate / stiri Actualitate69 vizite[ Stiri Botosani ]

Costica Macaleti, despre situatia de la Mavromati: "Cei raspunzatori vor da socoteala, directorul spitalului si administratorul"

Luni, 03 Noiembrie 2014, ora 13:45

Costica Macaleti, despre situatia de la Mavromati: "Cei raspunzatori vor da socoteala, directorul spitalului si administratorul"Prefectul Costica Macaleti a reactionat luni la declaratiile facute de presedintele Consiliului Judetean, Florin Turcanu, care a spus ca vina pentru situatia de la Spitalul Judetean Mavromati, unde pacientii nu au putut sa voteze duminica, pentru ca nu s-a solicitat urna mobila, apartine Prefecturii.

Reprezentantul Guvernului in teritoriu sustine ca are informatii conform carora au existat cereri din partea pacientilor pentru urna mobila, dar cei responsabili nu au facut demersurile necesare pentru ca alegatorii sa aiba acces la vot.

"Domnul Turcanu, in calitatea lui de presedinte de Consiliu Judetean, este foarte amenintator si transant. In primul rand, sa studieze documentele care s-au trimis, iar acum este pentru prima data incidentul de la spital si am semnale ca s-au facit cereri pentru urna mobila. Sigur, cei raspunzatori vor da socoteala, directorul spitalului si administratorul, sau cei care erau acolo. Noi am facut demersurile necesare, aceleasi documente am trimis si la Psihiatrie, si la TBC si la Penitenciar. Ceilalti au reactionat ca atare, numai la Spitalul Judetean nu. Cred ca BEJ-ul poate da un raspuns mai sigur", a declarat prefectul Costica Macaleti.

Actualitate / stiri Actualitate37 vizite[ Stiri Botosani ]

Maraton de emotii si succese pentru Arlechini la Bacau

Luni, 03 Noiembrie 2014, ora 13:07

Maraton de emotii si succese pentru Arlechini la BacauDaca altii au sarbatorit Hallowen-ul prin amestec de costume si bostani, in zilele de 31 octombrie si 1 noiembrie copiii de la Arlechin au trait pentru prima oara emotiile in fata unui juriu sever la Bacau.

Festivalul Neghinita, aflat anul acesta la a VI-a editie, a restrans artisti si trupe din toata tara, unii consacrati, mici copii si adolescenti, dornici sa-si infatiseze talentele de toate felurile pe scena. Copiii de la Arlechin au participat si ei la doua sectiuni, teatru si dans clasic si au avut prestatii uimitoare, mai ales ca majoritatea nu au mai evoluat pe o scena. Marcand segmentul cel mai mic de varsta din toata competitia, atat micii actori, cat si micile balerine si-au invins emotiile si au castigat. Premii care sa le confirme debutul puternic pe care l-au punctat alaturi de profesorii de la Arlechin, premii care sa le confirme munca, consecventa, increderea in sine.

Ziua de 31 octombrie a solicitat copiilor si insotitorilor acestora toate resursele. Decalarea programului cu doua ore a intins emotiile la maxim. Am avut prilejul insa sa investigam toata cladirea Teatrului Bacovia din Bacau, sa ne familiarizam cu spatiul actoricesc, sa ne insusim cabinele actorilor, sa repetam, sa ne aranjam decorul, recuzita si costumele. Si sa urmarim reprezentatiile concurentilor. Juriul alcatuit din specialisti, actori ai teatrului bacauan, au apreciat evolutia micutilor cu Mentiune. Presedinta juriului, actrita Adriana Trandafir, a apreciat munca profesorilor si ...

Life Show / stiri Life Show35 vizite[ Stiri Botosani ]

Un om de afaceri din Botosani a preluat, pentru 49 de ani, Cazinoul din Vatra Dornei!

Luni, 03 Noiembrie 2014, ora 12:13

Un om de afaceri din Botosani a preluat, pentru 49 de ani, Cazinoul din Vatra Dornei!Lasat in paragina din 2001 si ajuns intr-o stare avansata de degradare, Cazinoul din Vatra Dornei are o mare sansa de a fi reabilitat.

In cursul saptamanii trecute, Fundatia Fondul Bisericesc Ortodox Religionar din Bucovina - Arhiepiscopia Sucevei si Radautilor a ajuns la o intelegere cu firma SC Ecoland Production SRL Botosani in ceea ce priveste cladirea monument istoric de la Vatra Dornei.

Firma din Botosani, al carei actionar unic si administrator este Doina Berescu, a preluat in contract de locatiune, pentru o perioada de 49 de ani, cladirea cazinoului dupa discutii care au durat nu mai putin de un an de zile, scrie Monitorul de Suceava.

Doina Berescu a precizat ieri, in exclusivitate pentru Monitorul de Suceava, ca evaluarile in ceea ce priveste infrastructura au fost deja demarate si vor fi finalizate in termen de sase luni, urmand ca mai apoi sa se ia o decizie in ceea ce priveste lucrarile de reabilitare.

Obligatiile noastre au in vedere reabilitarea acestei cladiri intr-o perioada de maxim cinci ani, investitia urmand a se desfasura cu fonduri proprii si finantari din piata de capital, posibil si fonduri europene. In prezent, suntem intr-un amplu proces de evaluare a imobilului, adunand documente si specialisti pentru categoria de imobile monumente istorice in vederea efectuarii mai multor studii si expertize de specialitate (studiu geotehnic, expertiza a structurii de rezistenta a cladirii, expertiza a imobilului in ansamblul sau, identificarea tuturor ...

Business / stiri Business63 vizite[ Stiri Botosani ]

Gheorghe Sorescu: "Noi, botosanenii, votam prost"

Luni, 03 Noiembrie 2014, ora 12:05

Gheorghe Sorescu: "Noi, botosanenii, votam prost"Gheorghe Sorescu, vicepresedintele Aliantei Crestin Liberale, sustine ca rezultatele obtinute la Botosani nu sunt multumitoare, dar este convins ca in turul doi al alegerilor prezidentiale situatia se va echilibra.

Sorescu considera ca "cei de la PSD si-au epuizat toate resursele".

"Ne asteptam la un rezultat mai bun. Campania a fost murdara si lucrurile acestea au fost vizibile. Cu siguranta turul doi va fi unul mai bun pentru noi. Cred ca PSD-ul si-a epuizat toate resursele pe care le-a avut pana la aceasta data. Din pacate, noi, botosanenii, votam prost si trebuie sa o spun de fiecare data. Se voteaza cu PSD-ul si va iesi Iohannis si atunci o sa ne lase pe o lista de rezerva. Si asa s-a intamplat. A iesit Iliescu, Botosaniul a ramas la coada. Daca lumea va intelege ca in Romania se traieste numai din mila si din pomana, deja avem o mare problema. Noi ne vom mobiliza foarte bine ca turul doi sa fie unul care sa mai indulceasca din situatia actuala", a declarat Gheorghe Sorescu.

Acesta spune ca, la Botosani, ACL-ul a avut asteptari atat in orase cat si in mediul rural.

"A mai fost si ordonanta cu traseistii care intr-un fel sau altul.. 11 primari nu e putin la nivelul unui judet. PSD-ul a folosit toate parghiile ca sa isi maximizeze. Cei din afara au fost umiliti, au rude in tara si vor vota cu cei de dreapta. Credem ca in turul doi noi, la Botosani, vom echilibra situatia", a afirmat Gheorghe Sorescu.

Actualitate / stiri Actualitate48 vizite[ Stiri Botosani ]


Prima   <<   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   >>   Ultima