Rezultatele 241 - 270 din 1000 (0.298 secunde)
Schimba cuvintele cautate
Filtreaza dupa data
Data inceput
Data sfarsit

Filtreaza dupa publicatie

Batalie la licitatia pentru intretinerea drumurilor judetene. Cine a castigat contractul de zeci de milioane!

Luni, 11 Septembrie 2017, ora 11:02

Batalie la licitatia pentru intretinerea drumurilor judetene. Cine a castigat contractul de zeci de milioane!Nu mai putin de opt firme s-au inscris la licitatia organizata de Directia Judeteana de Drumuri si Poduri pentru atribuirea contractului de reparatii si intretinere a drumurilor judetene din Botosani.
Au depus oferte firmele Diferit SRL Cluj, Big Conf, Conrec, Consproiect, Flor Construct Suceava, Transporturi Auto, Tehnic Asist si Viarom Iasi in asociere cu Delta Con.
Castigatoare a fost desemnata societatea botosaneana Big Conf, care apartine fiului fostului presedinte al Consiliului Judetean Constantin Contac.
De altfel, firma lui Contac, Transporturi Auto, s-a ocupat pana acum de reparatiile de pe drumurile judetene, contractul expirand pe 21 septembrie.
Noul contract, ce va fi semnat cu firma Big Conf pentru urmatorii patru ani, are o valoare de 52,8 milioane lei, fara TVA.
"Contractul va fi semnat pana saptamana viitoare", a precizat Dorin Birta, vicepresedintele Consiliului Judetean.
Directia Judeteana de Drumuri si Poduri a organizat licitatie si pentru trasarea marcajelor pe drumurile judetene. Contractul a fost castigat de societatea Teo Trans Consulting Bucuresti, valoarea acestuia fiind de 745.660 lei fara TVA.

Sport / stiri Sport15 vizite[ Stiri Botosani ]

Critici la adresa societatii Urban Serv: "Pana unde scumpim acest gunoi?"

Luni, 11 Septembrie 2017, ora 11:01

Critici la adresa societatii Urban Serv: "Pana unde scumpim acest gunoi?"Un consilier local si-a manifestat nemultumirea vizavi de modul in care se face salubritatea in oras, fiind mai ales revoltat de faptul ca cei de la Urban Serv vor sa scumpeasca si gunoiul.
Consilierul municipal Eugen Esurcanu sustine ca sunt zone in municipiu unde angajatii operatorului de salubritate nu intervin deloc, iar cand sunt pusi sa ridice anumite deseuri spun ca "nu se poate".
Esurcanu a cerut conducerii Urban Serv o mai mare implicare in ceea ce inseamna curatenia in oras, acuzandu-i pe consilierii PSD ca protejeaza aceasta societate subordonata Consiliului Local.
"Avem o problema in oras, orice se intampla in ceea ce priveste salubritatea nu se poate. Deseurile vegetale nu poate sa le colecteze Urban Serv, ba ne bombardeaza cu sume astronomice de cetatenii nu mai inteleg nimic. Mutam groapa de gunoi cu 8 milioane de euro, ba o mutam cu 3 milioane de euro. Dvs. o gestionati si o tineti pazita ca pe o closca cu puii de aur ca nu cumva cineva sa aiba acces acolo si sa ia vreo decizie. Nu fac nimic sa iasa din matricea lor si sa ajute orasul. Am inteles ca vor sa scumpeasca gunoiul. Pana unde scumpim acest gunoi? Si asa a ajuns sa coste apa cat laptele, mai dam si pe gunoi. Ajunge sa fie un lux sa traiesti in Botosani. Ganditi-va ca sunteti angajati sa ajutati orasul, sa fiti in slujba acestui oras. Salubrizati orasul! Comerciantii din Centrul Vechi matura singuri, nu Urban Serv. Evident ca se deconteaza catre Urban Serv. Primesc bani, dar sa isi faca si treaba. Sa ...

Sport / stiri Sport12 vizite[ Stiri Botosani ]

Jucatorii de la FC Botosani, prezenti pe scena de la September Fest! Suporterii s-au batut pentru mingi, esarfe si autografe! GALERIE FOTO

Duminica, 10 Septembrie 2017, ora 23:59

Jucatorii de la FC Botosani, prezenti pe scena de la September Fest! Suporterii s-au batut pentru mingi, esarfe si autografe! GALERIE FOTOLotul echipei FC Botosani a fost, duminica seara, pe scena September Fest aplasata in Centrul Vechi al municipiului. Ros-alb-albastrii au fost in centrul atentiei timp de 30 de minute.
Fotbalistii botosaneni, impreuna cu staff-ul tehnic, au fost prezentati de purtatorul de cuvant al clubului, Cristian Prisacariu, iar in momentul in care au urcat pe scena acestia au aruncat mingi publicului prezent in Centrul Vechi.
"Sper sa va facem fericiti cat mai des si petrecere frumoasa va doresc", a spus golgheterul echipei FC Botosani, Laurentiu Bus.
Fanii s-au batut pentru mingile aruncate de jucatori, dar si pentru esarfele si autografele celor care au dus pe FC Botosani pe locul 5 in Liga 1, dupa 9 etape.
Pentru FC Botosani urmeaza meciul cu Juventus Bucuresti, ce va avea loc vineri seara, incepand cu ora 18:00, la Ploiesti.

Sport / stiri Sport41 vizite[ Stiri Botosani ]

LIGA 3: Meci NEBUN la Darabani, in fata echipei lui Cristi Popovici! Gazdele aveau 3-0 in minutul 60, insa ce a urmat a fost de cosmar!

Sambata, 09 Septembrie 2017, ora 23:59

LIGA 3: Meci NEBUN la Darabani, in fata echipei lui Cristi Popovici! Gazdele aveau 3-0 in minutul 60, insa ce a urmat a fost de cosmar!Sanatatea Darabani si Aerostar Bacau au oferit un meci spectaculos, in cadrul etapei a III-a din Liga a III. Experienta tehnicianului Cristi Popovici, cel care a promovat-o pe FC Botosani in Liga 1, s-a vazut pe finalul meciului de la Darabani.
foto: darabaneni.ro

Darabanenii au deschis scorul Razvan Halaicu dupa numai dupa trei minute de joc. Cu doi fosti jucatori in primul "11", Catalin Vraciu si Tudor Tudorache, bacauanii au revenit in joc si au pus presiune pe poarta aparata de Andrei Brasoveanu, insa portarul gazdelor a fost in mare forma.
Cei 300 de spectatori din tribuna arenei din Darabani s-au bucurat din nou dupa doar doua minute de la startul reprizei a doua, dupa ce Adrian Cososchi a marcat pentru 2-0. Fotbalistul crescut de CSS Botosani, Bogdan Melinte, i-a dus in extaz pe spectatorii darabeneni dupa ce a marcat pentru un neasteptat 3-0.
Mai era jumatate de ora din meci si nimeni nu avea sa prevada ce se va intampla. Lipsa de experienta si caderea fizica a a echipei gazda au facut ca Darabaniul sa scape victoria printre degete. In doar doua minute, fostul atacant al celor de la FC Botosani, Catalin Vraciu, a dus scorul la 3-2, dupa o "dubla" reusita in minutele 64 si 66.

In minutul 74, trebuna darabaneana a fost redusa la tacere de Razvan Adascalitei, fotbalistul bacaunilor reusind sa marcheze pentru 3-3. Urmatoarele 20 de minute au fost de cosmar pentru Sanatatea Darabani, oaspetii atacand din toate colturile pentru a obtine cele trei puncte. N-a fost sa fie, ...

Sport / stiri Sport35 vizite[ Stiri Botosani ]

Apararea celor de la FC Botosani, cea mai slaba prestatie de la inceputul acestui sezon!

Sambata, 09 Septembrie 2017, ora 11:01

Apararea celor de la FC Botosani, cea mai slaba prestatie de la inceputul acestui sezon!FC Botosani a fost invinsa vineri seara de Astra Giurgiu, scor 1-3, intr-o partida in care jocul echipei lui Costel Enache nu a stralucit in repriza a doua, insa cele trei goluri incasate de botosaneni au venit in urma unor greseli imense in aparare.
Gazeta Sporturilor a publicat in editia tiparita de astazi notele tuturor fotbalistilor care au evoluat aseara pe teren, iar apararea botosanenilor nu a luat nota de trecere. Sunt cele mai mici note primite de defensiva botosanean de la inceputul acestui sezon.
Chiar si la meciul de pe National Arena, cu FCSB, scor 2-0, sau la cel de la Severin, cu Craiova, scor 10-0, jucatorii din aparare au avut note mai mari.
In partida cu Astra Giurgiu, Pap a primit nota 3, in timp ce cuplul de fundasi centrali Burca, Miron (Plamada) au primit nota 4. Tot 4 au primit si fundasii laterali, Dumitras si Musat. Laurentiu Bus a primit cea mai mare nota de la FC Botosani: 7.

Va prezentam mai jos notele primite de jucatorii FC Botosani in cele trei infrangeri suferite in acest sezon:

Sport / stiri Sport17 vizite[ Stiri Botosani ]

Edi Iordanescu: "Am intalnit o echipa care avut un parcurs excelent"

Sambata, 09 Septembrie 2017, ora 11:01

Edi Iordanescu: "Am intalnit o echipa care avut un parcurs excelent"In urma victoriei de la Botosani, scor 3-1, Astra Giurgiu a acumulat 18 puncte si a urcat pe locul trei in clasamentul Ligii 1.
La finalul partidei de aseara, Edi Iordanescu, antrenorul oaspetilor, a tinut sa-si felicite jucatorii pentru rezultat, dar mai ales pentru jocul prestat.
"Vreau sa-mi felicit echipa pentru joc, ma refer la joc si in mod special la rezultat. Sigur, daca rezultatul vine in urma unui joc concludent si consistent, atunci cu atat mai mult ne bucura acest lucru. Ne asteptam la un meci foarte greu, sunt multe motive pentru care spun asta. In primul rand intalneam o echipa care acasa reprezinta o forta, o echipa care pana la urma urmei era neivinsa pe teren propriu. Am intalnit o echipa care avut un parcurs excelent pana in acest moment si cred ca are si forta sa depaseasca aceasta seara, o echipa care are aspiratii la Play-Off. Chiar daca lupta e lunga, in cazul unui esec se distanta adversarul nostru si nu era bine. E o seara fericita pentru noi si am ramas in fruntea clasamentului. Nu a fost si nu este o perioada usoara pentru noi. A fost o vara fierbinte pentru noi, calendarul a fost foarte aglomerat, am avut 5 jocuri in prima luna. Jucatorii au venit pe parcurs si nu sunt toti la acelasi nivel. Trebuie sa fim sinceri si sa recunoastem ca au plecat jucatori foarte valorosi, jucatori care sunt in circuitul echipei nationale sau care au performante in alta parte si ma refer la cei de la Steaua si nu numai. In ciuda faptului ca bugetul s-a redus la 50 % ...

Sport / stiri Sport7 vizite[ Stiri Botosani ]

Costel Enache: "Inteleg infrangerea, doar ca astazi parca am acceptat-o prea usor"

Sambata, 09 Septembrie 2017, ora 05:03

Costel Enache: "Inteleg infrangerea, doar ca astazi parca am acceptat-o prea usor"FC Botosani a suferit prima infrangere de pe teren propriu din actualul sezon, scor 1-3 cu Astra Giurgiu, in cadrul etapei a IX-a din Liga 1.
Antrenorul botosanenilor, Costel Enache, a spus la finalul partidei ca in cadrul unei echipe apar si astfel de momente si ca este de datoria sa sa-i faca pe jucatori sa treaca peste acest esec.
"Ne-am pierdut reperele si nu am mai fost echipa care avea un orizont. Stiam bine care sunt punctele noastre forte, stiam valorile pe care ne axam atunci cand am inceput activitatea si am incercat sa le mentinem. Intr-o echipa clar ca apar si momente de acestea. Ramane in seama mea sa stiu sa gestionez un astfel de moment. Nu e un moment usor, ci unul dificil. Am pierdut. Problema mea e ca inteleg infrangerea, doar ca astazi parca am acceptat-o prea usor si asta este supararea mea. N-am mai avut aceeasi tresarire de orgoliu ca in alte jocuri, n-am avut aceeasi dorinta sau agresivitate de joc. Un astfel de moment lasa ceva urme si cred ca ar fi foarte bine daca am invata ceva. Sansa noastra face ca intr-o saptamana avem ocazia sa indreptam. Nu pot sa spun ce am discutat la pauza in vestiar pentru ca sunt lucruri de vestiar. E clar ca poate nici discursul meu de la pauza nu a prins. Astazi nu am reusit sa fac eu diferenta, ci a facut-o colegul meu. Am dat si de un adversar puternic, care a parut foarte motivat. Pentru mine e un mic dezastru rezultatul si jocul de astazi. Dupa cum ne-am prezentat astazi, nu cred ca puteam face mai mult", a declarat ...

Sport / stiri Sport16 vizite[ Stiri Botosani ]

FC Botosani bifeaza prima infrangere pe teren propriu, dupa o repriza secunda dezastruoasa! GALERIE FOTO

Vineri, 08 Septembrie 2017, ora 23:59

FC Botosani bifeaza prima infrangere pe teren propriu, dupa o repriza secunda dezastruoasa! GALERIE FOTOFC Botosani a pierdut partida cu Astra Giurgiu, scor 1-3, bifand prima infrangere in acest sezon, pe teren propriu. Botosanenii au deschis scorul, insa nu au putut pastra avantajul pana la finalul partidei.
Bus a fost cel mai activ jucator al botosanenilor, insa nu a fost suficient

FC Botosani a inceput bine partida de pe Municipal, iar Roman a avut prima ocazie de gol in minutul 6, atunci cand mingea sutata de el a fost deviata in corner. In minutul 24, jucatorul Astrei, Abang, le-a dat emotii botosanenilor, atunci cand a trimis putin pe langa poarta, din interiorul careului.
In minutul 31, Laurentiu Bus, care trece printr-o forma excelenta in ultima perioada, a reusit sa deschida scorul, dupa o centrare venita de la Mihai Roman. Botosanenii nu au reusit insa sa intre la pauza in avantaj si asta pentru ca Romario Moisa a egalat la cel de-al doilea sut pe spatiul portii trimis de oaspeti.
Nu stim ce s-a intamplat in vestiar la pauza, insa parca pe teren a iesit o alta echipa a Botosaniului. Cu un Esteban parca cu gandul la plajele din Argentina, elevii lui Costel Enache nu au contat in atac, iar Astra a reusit sa treaca in avantaj in minutul 70, atunci cand rand pe rand jucatorii botosaneni au facut greseli imense. Mai intai Tincu si Musat au fost facut sah-mat de Ionita si Mrzljak, dupa care Plamada nu a facut pasul la offside si l-a lasat pe belu singur in fata lui Pap, acesta din urma luand un gol ca la juniori, printre picioare.
In loc sa atace, botosanenii au fost de ...

Sport / stiri Sport8 vizite[ Stiri Botosani ]

Avantul Albesti, lider in Liga a IV-a, dupa primele trei etape! PROGRAM, CLASAMENT

Vineri, 08 Septembrie 2017, ora 21:02

Avantul Albesti, lider in Liga a IV-a, dupa primele trei etape! PROGRAM, CLASAMENTCampionatul judetean de fotbal din Botosani programeaza duminica, incepand cu ora 11:00, cea de-a patra etapa a Ligii a IV-a.
Dupa trei etape disputate, Avantul Albesti este singura echipa cu maximum de puncte, urmata de Prosport Vf. Campului cu doua victorii si un egal. Vicecampiona din sezon trecut, Transdor Tudora, ocupa locul 3, la egalitate cu echipa-surpriza Viitorul Cosesti, ambele cu 6 puncte.

In etapa a IV-a, Albestiul primeste vizita celor din Bucecea, in timp ce la Tudora se vor deplasa cei din Costesti.
10-09-201711:00CS Europa Hiliseu-AS Sportivul Trusesti10-09-201713:00ACS Bucovina Rogojesti-A.S. "Flacara 1907 Flamanzi"10-09-201711:00A.S.ProSport Vf. Campului-ACS Rapid Ungureni10-09-201711:00Viitorul Blandesti-Vointa Sendriceni10-09-201711:00ACS TransDor Tudora-Viitorul Costesti10-09-201711:00AS Unirea Saveni-ACS Unirea Curtesti10-09-201711:00Avantul Albesti-AS 2000 BuceceaClasament - LIGA a IV-a GIVOVA#Nume echipaMVEIGPA1Avantul Albesti330014-49p+32A.S.ProSport Vf. Campului32105-27p+43ACS TransDor Tudora320115-76p+34Viitorul Costesti320112-46p05AS Sportivul Trusesti320111-56p+36ACS Bucovina Rogojesti32019-146p+37Vointa Sendriceni31113-34p-28AS 2000 Bucecea31116-84p-29ACS Rapid Ungureni310214-143p-310CS Europa Hiliseu21017-83p011ACS Unirea Curtesti310210-143p-312AS Unirea Saveni20112-41p-213Viitorul Blandesti30037-130p-314A.S. "Flacara 1907 Flamanzi"30035-200p-3sursa: frf-ajf.ro

Sport / stiri Sport25 vizite[ Stiri Botosani ]

Stagiul National pentru Antrenori si Instructori de Qwan Ki Do, desfasurat la Botosani, in perioada 8-10 septem

Vineri, 08 Septembrie 2017, ora 14:02

Stagiul National pentru Antrenori si Instructori de Qwan Ki Do, desfasurat la Botosani, in perioada 8-10 septemIn perioada 8-10 septembrie 2017, Sala Polivalenta din municipiul Botosani, judetul Botosani, este gazda Stagiului National de Antrenori si Instructori ai Federatiei Romane de Arte Martiale, departament Qwan Ki Do.

La acest eveniment participa aproximativ 80 de instructori si antrenori, reprezentanti ai cluburilor de Qwan Ki Do din Romania.
Stagiul este condus de directorul tehnic national, domnul Ovidiu Covaci, centura neagra 7 dang.
Stagiul cuprinde antrenamente tehnice, sedinta adunarii generale si curs teoretic despre Antrenamentul Sportiv condus de domnul conferentiar dr. Adrian Cojocariu, prodecan al Facultatii de Educatie Fizica si Sport din cadrul Universitatii "A.I. Cuza" Iasi.

Antrenamentele vor avea o componenta tehnica, urmarindu-se armonizarea tehnicilor de baza si a inlantuirilor (thao quyen).
"Cluburile sportive Dao Botosani si Sihn Dau Botosani participa la acest stagiu cu cate 3 instructori", declara domnul Eugen Esurcanu, centura neagra 4 dang, reprezentant tehnic pentru judetul Botosani al stilului Qwan ki do.

(Comunicat de presa)

Sport / stiri Sport13 vizite[ Stiri Botosani ]

Decizie istorica: Un meci se va rejuca din cauza unei greseli de arbitraj!

Vineri, 08 Septembrie 2017, ora 11:02

Decizie istorica: Un meci se va rejuca din cauza unei greseli de arbitraj!Arbitrul central al intalnirii in cauza a fost suspendat pe viata!
FIFA a hotarat ca o partida din cadrul preliminariilor pentru Campionatul Mondial din 2018 sa se rejoace, iar arbitrul central al intalnirii in cauza a fost suspendat pe viata.
Arbitrul Joseph Lamptey, din Ghana, a fost gasit vinovat de "manipularea rezultatului meciului dintre Africa de Sud si Senegal", anunta Ziare.com, citand BBC.
In noiembrie 2016, Africa de Sud a castigat meciul cu 2-1 dupa un penalti dictat pentru un hent in careu al lui Kalidou Koulibaly. La reluari s-a observat insa ca mingea a atins genunchiul acestuia si nici vorba de mana.
Partida se va rejuca in luna noiembrie a acestui an.
Senegal si Africa de Sud ocupa in prezent locurile 3, respectiv 4 in Grupa D a calificarilor africane pentru Mondialul din Rusia, dupa Burkina Faso si Insulele Capului Verde.
1. Burkina Faso - 6 puncte
----------------------------
2. Insulele Capului Verde - 6 puncte
3. Senegal - 5 puncte (-1 meci)
4. Africa de Sud - 1 punct (-1 meci)
Mai sunt de jucat doua etape si doar prima clasata obtine biletele pentru Rusia.

Sport / stiri Sport15 vizite[ Stiri Botosani ]

Elevii de 10 ai Botosaniului, premiati pentru rezultatele deosebite obtinute la examenele nationale. Cine sunt ei! FOTO

Vineri, 08 Septembrie 2017, ora 08:01

Elevii de 10 ai Botosaniului, premiati pentru rezultatele deosebite obtinute la examenele nationale. Cine sunt ei! FOTOAu muncit si au reusit sa obtina rezultate exceptionale la cele doua examene nationale de vara aceasta, iar pentru acest lucru au primit o recompensa financiara. Este vorba de cei 12 elevi botosaneni care au obtinut media generala 10 la Evaluarea Nationala si la Bacalaureat.
Zece absolventi de clasa a VIII-a si doi absolventi de clasa a XII-a, care provin de la unitati de invatamant din judetul Botosani, au fost premiati, vineri, de inspectorul general al Inspectoratului Scolar Judetean, Gabriel Hartie. Pe langa diplomele de excelenta, absolventii de gimnaziu au primit cate 1.000 de lei, iar cei de clasa a XII-a cate 3.000 de lei, banii fiind alocati de catre Guvern, prin Ministerului Educatiei.
Elevii de 10 au venit insotiti de directorii unitatilor de invatamant unde au invatat, iar peste doar doua zile o parte vor trece intr-o noua etapa a vietii lor, cea de liceeni, iar din octombrie absolventii de clasa a XII-a vor deveni studenti.
Elevii care au obtinut medie maxima la examenul de Bacalaureat sunt: Alma Iuliana Grosu-Colegiul National "M. Eminescu", Dana Ioana Iacob-Colegiul National "A.T. Laurian".
La Evaluarea Nationala au obtinut 10 pe linie: Georgiana Arosoae-Scoala Gimnaziala "Leon Danaila" Botosani, Simina Atitienei-Scoala Gimnaziala nr.13 Botosani, Gabriel Brehuescu-Scoala Gimnaziala nr.10 Botosani, Ioana Georgiana Burlacu-Scoala Gimnaziala nr.13 Botosani, Sabina Cosoreanu-Colegiul National "M. Eminescu", Hannah Cusniriuc-Liceul de Arta Stefan Luchian, Daria ...

Sport / stiri Sport16 vizite[ Stiri Botosani ]

FC Botosani se gandeste doar la victorie in meciul cu Astra: "Este foarte greu ca Astra sa castige punct sau puncte aici"

Joi, 07 Septembrie 2017, ora 21:02

FC Botosani se gandeste doar la victorie in meciul cu Astra: "Este foarte greu ca Astra sa castige punct sau puncte aici"FC Botosani va juca vineri seara, impotriva celor de la Astra Giurgiu, echipa aflata pe locul 6 in Liga 1, cu 15 puncte. Partida va avea loc pe stadionul Municipal, incepand cu ora 20:30.
Originar din comuna Pomirla, Andrei Dumitras nu a evoluat pana acum niciun minut la FC Botosani. A jucat la Roman, la Ceahlaul, la Steaua, CSU Craiova si Viitorul iar acum s-a intors acasa, semnand pe doi ani cu FC Botosani.

"Asa cum a spus si domnul Costel incercam sa luam lucrurile pas cu pas. Astra e o echipa buna chiar daca au avut loc cateva schimbari in loc si cu siguranta ne va astepta un meci destul de dificil. Cum au demostrat-o si baietii Botosaniul joaca un joc frumos acasa si este foarte greu ca Astra sa castige punct sau puncte aici. E prea devreme sa ma astept sa fiu titular, ma pregatesc pentru acest lucru sa dau totul la antrenament si sper sa ajut echipa cat de mult pot daca mi se va oferi sansa. Botosaniul l-am gasit ca acasa. Am gasit un grup foarte placut si baietii m-au primit foarte bine din prima zi si tin sa le multumesc pe aceasta cale, m-am nascut aici si venind aici pot sa spun ca m-am linistit. Cu siguranta emotii sunt la fiecare meci dar sper ca emotiile sa fie constructive sa ma ajute sa fac o impresie cat mai buna.", a declarat fundasul Andrei Dumitras.

Un alt fost jucator la Ceahlaul si Steaua, care a semnat de curand cu FC Botosani, este Sebastian Chitosca. Acesta spune ca este pregatit sa debuteze la FC Botosani si vrea victoria in meciul cu Astra.

"Nu ...

Sport / stiri Sport23 vizite[ Stiri Botosani ]

Asfalt nou in doua cartiere din municipiul Botosani

Joi, 07 Septembrie 2017, ora 11:01

Asfalt nou in doua cartiere din municipiul BotosaniInceputul de toamna vine cu deschiderea a doua noi santiere in municipiul Botosani, fiind vorba de strazi pe care se vor face lucrari de reparatii la partea carosabila, dar vor fi refacute si trotuarele si inlocuite bordurile.

Una dintre strazile pe care se va interveni este strada Izvoarelor, aflata intr-o avansata stare de degradare. Viceprimarul Marian Murariu a precizat ca se va interveni pe partea unde este asfalt, iar zona unde inca nu este asfaltat va putea fi amenajata printr-un proiect al Compartimentului investitii.
"Strada Izvoarelor are doua tronsoane, unul cu asfalt degradat, si un tronson neasfaltat. Noi intervenim pe tronsonul asfaltat si unde este degradat pentru ca celalalt trebuie facute printr-un proiect pe investitii. Este o zona foarte mare, in spatele unor blocuri care au fatada principala pe strada Imparat Traian. Cu masina nu puteai circula nici macar cu treapta I de viteza, necesita reparatii, refacem complet trotuarele, turnam un strat de asfalt nou, reparam locurile de parcare. Locatarii sunt foarte bucurosi, un cetatean ne spunea mai in gluma, mai in serios, ca la finalul lucrarii ne va astepta cu paine si sare acolo", a declarat viceprimarul Marian Murariu.
Edilul estimeaza ca lucrarea va fi finalizata in aproximativ o luna si jumatate.
Un alt santier va fi deschis pe Aleea Rapsodia, unde vor fi refacute trotuarele, locurile de parcare, aleile de acces, estimanu-se ca reparatiile vor dura trei saptamani.
In aceasta perioada se intervine si pe ...

Sport / stiri Sport11 vizite[ Stiri Botosani ]

Costel Enache trage un "semnal de alarma" inaintea duelului cu Astra Giurgiu: "Asa va fi jocul de vineri"

Miercuri, 06 Septembrie 2017, ora 21:02

Costel Enache trage un "semnal de alarma" inaintea duelului cu Astra Giurgiu: "Asa va fi jocul de vineri"FC Botosani primeste vizita celor de la Astra Giurgiu, vineri seara, incepand cu ora 20:30, partida ce va avea loc pe stadionul Municipal.
Antrenorul botosanenilor, Costel Enache, a tras un semnal de alarma inaintea duelului cu giurgiuvenii, precizand ca partida va fi una echilibrata, chiar daca FC Botosani va intalni o echipa in formare.

"Vrem sa continuam jocurile bune, avem foarte multe mijloace de a ne exprima in teren, suntem o echipa buna pe contraatac, o echipa care ne aparam organizat dar am vazut si jocuri care am atacat pozitionat si am facut-o foarte bine. Trebuie sa trag un semnal de alarma, sa subliniez ca intalnim o echipa organizata desi e o echipa in formare, se vede o echipa stabila, echilibrata si jocul de vineri va fi unul echilibrat. Dupa aceasta pauza, personal imi era dor sa reintram in starea aia de emotie, de concentrare, nu cred ca a fost o pauza foarte lunga incat sa ne dezechilibreze in anumite puncte. Am folosit-o si noi pentru a o corecta aspecte din jocul nostru. Stelian Cucu a inceput antrenamentele insa e departe de a fi folosit la joc, e intr-o perioada in care incercam sa-l readucem din punct de vedere fizic. Mai avem trei antrenamente pana la ora jocului, in principiu antrenamentele sunt un criteriu de selectie pentru jocuri.", a declarat Costel Enache.

Sport / stiri Sport28 vizite[ Stiri Botosani ]

Ingrijorator! Tot mai multi botosaneni sufera de depresie!

Miercuri, 06 Septembrie 2017, ora 11:02

Ingrijorator! Tot mai multi botosaneni sufera de depresie!Depresia face tot mai multe victime in randul botosanenilor, lucru demonstrat de numarul pacientilor care au ajuns anul acesta pe mana medicilor psihiatri de la Sectia de Psihiatrie a Spitalului Mavromati.

Potrivit datelor oferite de reprezentantii Spitalului Judetean, in cursul anului 2017 au fost internati in cadrul Sectiei Psihiatrie un numar de 99 de pacienti cu tulburari schizo-afective de tip depresiv, din care 33 au fost barbati, media de varsta a pacientilor internati fiind de 45-54 de ani.
De asemenea, tot in cadrul Sectiei Psihiatrie au fost internati sapte pacienti cu tulburari depresive usoare, medii, iar cu tulburari depresive severe au fost 37 de pacienti.
Cifrele sunt in crestere fata de anul 2016 cand au fost 17 persoane cu tulburari depresive usoare, medii, si 44 de persoane cu tulburari depresive severe care au ajuns la Sectia de Psihiatrie.
"Marea majoritate a persoanelor internate au fost de sex feminin. Predomina in cazul tulburarilor depresive severe grupa de varsta 55-64 de ani. Ca si cauze ale acestei afectiuni ar fi stresul, problemele familiale, si consumul de alcool", a declarat medicul Stefan Bercea, purtatorul de cuvant al Spitalului Mavromati.
In realitate insa numarul persoanelor care sufera de depresie este mult mai mare pentru ca nu toti cei care au o astfel de afectiune apleaza la ajutor de specialitate.
Specialistii spun ca de multe ori persoanele care sufera de aceasta afectiune nici nu isi dau seama, cu atat mai putin rudele sau ...

Life Show / stiri Sport7 vizite[ Stiri Botosani ]

FC Botosani pune in vanzare biletele pentru meciul cu Astra Giurgiu!

Marti, 05 Septembrie 2017, ora 23:59

FC Botosani pune in vanzare biletele pentru meciul cu Astra Giurgiu!FC Botosani a stabilit pretul biletelor la meciul de vineri de pe "Municipal" cu Astra Giurgiu.
Un bilet la peluze va fi 10 lei, la tribune 20 de lei, iar la tribuna I sector B (acoperit) va fi de 40 de lei.
Biletele vor fi puse in vanzare de miercuri, putand fi achizitionate de suporteri in intervalul orar 12:00-19:00. Joi casele de bilete vor fi deschise de la ora 09:00 si pana la ora 17:00 iar vineri de la ora 09:00 si pana la ora de start a partidei.
Meciul FC Botosani- Astra Giurgiu, contand pentru etapa a IX-a a Ligii I va avea loc vineri de la ora 20:30 pe Municipalul botosanean.

Sport / stiri Sport29 vizite[ Stiri Botosani ]

Costel Enache si-a testat noile transferuri intr-un amical cu Ceahlaul Piatra Neamt! Roman si Kuku au facut show - GALERIE FOTO

Marti, 05 Septembrie 2017, ora 21:04

Costel Enache si-a testat noile transferuri intr-un amical cu Ceahlaul Piatra Neamt! Roman si Kuku au facut show - GALERIE FOTOFC Botosani a sustinut un meci amical, marti dupa-amiaza, impotriva formatiei de Liga a 4-a, CSM Ceahlaul Piatra Neamt. Partida s-a disputat pe stadionul Mecanex, iar antrenorul Costel Enache a folosit tot lotul avut la dispozitie si a urmarit in special noile transferuri facute in aceasta pauza a Ligii 1.
Ros-alb-albastri au invins cu scorul de 8-0 (4-0) prin golurile lui Kuku (2), Rodriguez, Esteban, Roman (3) si Popa. Costel Enache a inceput partida cu urmatorii jucatori: Pap - Dumitras, Plamada, Burca, Musat - Rodriguez, Oaida, Chitosca, Serediuc, Kuku - Esteban.

La finalul partidei, o parte din staff-ul tehnic al celor de la Piatra Neamt s-a imbratisat cu Andrei Dumitras, fost capitan al nemtenilor in Liga 1, dar si cu Mihai Bordeianu, cel care a facut junioratul la Ceahlaul.

In vederea partidei de campionat cu Astra Giurgiu, tehnicianul botosanenilor a folosit in amicalul cu Ceahlaul tot lotul de jucatori. Jocul cu Astra va avea loc vineri dupa-amiaza, incepand cu ora 18:30, pe stadionul Municipal.

Sport / stiri Sport40 vizite[ Stiri Botosani ]

Botosani: Abandonati in casa, fara mancare si fara supraveghere, sase copilasi ajung in grija statului!

Marti, 05 Septembrie 2017, ora 08:01

Botosani: Abandonati in casa, fara mancare si fara supraveghere, sase copilasi ajung in grija statului!Zeci, poate sute de copii din judet cresc in voia sortii, fara ca parintii lor sa manifeste un interes crescut sau macar vreun interes fata de ei. "Crescuti de Dumnezeu", asa sunt caracterizati de specialistii in protectia copilului care, la cererea comunitatilor, ii preiau in grija. Este si cazul a sase fratiori din judet.
Foto: arhiva Stiri.Botosani.Ro

Sase fratiori din Flamanzi vor fi inclusi in sistemul de protectie al copilului dupa ce cinci dintre ei au fost gasiti singuri in casa, fara mancare, fara foc, fara nimic, abandonati de mama care tocmai se internase in Maternitate pentru a-l naste pe al saselea prunc.

S-a intamplat in urma cu doua luni, atunci cand femeii i-a venit sorocul. Singura, fara barbat la casa, femeia, slab instruita, nu a gasit niciun adult care sa aiba grija de copilasii ei cat lipseste, asa ca i-a lasat in mana Domnului. Vecinii au sesizat faptul ca cei mici erau numai in drum si au apelat pe asistentii sociali din Primaria Flamanzi, care au actionat imediat.

Au preluat copiii si i-au dus pe toti ciopor la Centrul de Primire a Minorului in Regim de Urgenta.

"Femeia nu stie prea multe, iar tatal copiilor, macar a unora dintre ei, munceste la o ferma din zona, dar este consumator de alcool. Copilasii stateau numai in drum, nemancati, nedormiti, au avut noroc de vecini ca le-au mai dat o lingura de mancare. La solicitarea asistentului social, am apelat la Protectia Copilului si copiii au fost preluati. Nu stim ce se va intampla mai departe cu ...

Life Show / stiri Sport22 vizite[ Stiri Botosani ]

Super-transfer reusit de FC Botosani! Un tanar international a venit la Botosani de la

Luni, 04 Septembrie 2017, ora 23:59

Super-transfer reusit de FC Botosani! Un tanar international a venit la Botosani de laFC Botosani si-a asigurat serviciile unui nou jucator U21, care vine de la echipa italiana Brescia. La numai 19 ani, Razvan Oaida, a evoluat deja in Anglia si in Italia la echipele de tineret ale celor de la Wolverhampton Wanderers si Brescia.
Oaida este international de tineret, facand parte din loturile Romaniei U17,U18,U19, dar si U21, fiind pregatit intr-o perioada si de Costel Enache, actualul tehnician al celor de la FC Botosani.
"Pentru mine acest transfer este un pas inainte. Ma bucur ca am ajuns la Botosani. Am intalnit un grup unit, foarte bun unde se poate lucra foarte bine. Cu Mister ma stiu de la lotul national. Am avut meciuri sub comanda lui si stiu cum lucreaza si ce-si doreste de la mine. Eu spun ca va fi o perioada foarte buna pentru mine si pentru careira mea. Vreau sa joc aici si pe urma voi lua lucrurile pas cu pas. Sunt un jucator caruia ii place sa munceasca si vreau sa fac lucruri foarte bune aici", a declarat Razvan Oaida.

Sport / stiri Sport34 vizite[ Stiri Botosani ]

ADIO Mondiale! Muntenegru bate Romania, 1-0 si o scoate si din lupta pentru locul 2

Luni, 04 Septembrie 2017, ora 23:59

ADIO Mondiale! Muntenegru bate Romania, 1-0 si o scoate si din lupta pentru locul 2Echipa nationala a Romaniei a ramas si fara ultima sansa de calificare la Cupa Mondiala din 2018 dupa ce a pierdut in Muntenegru, scor 1-0.
In meciul ultimei sanse, Christoph Daum a adoptat o tactica ultradefensiva, iar jocul a fost unul cu adevarat penibil din partea fotbalistilor nostri. Meciul cu Muntenegru este doar ultimul dintr-o serie in care am fost departe de fotbalul adevarat, iar in curand este posibil sa scapam de selectionerul Christoph Daum, cel mai bine platit antrenor din istoria nationalei.
In confruntarea de luni, prima repriza a fost foarte slaba din partea jucatorilor nostri, cu Muntenegru mai mereu la carma. In minutul 17 am scapat de putin de primirea unui gol, insa sutul lui Beciraj a trecut milimetric pe langa poarta lui Tatarusanu.
Dupa jumatate de ora de joc, Muntenegru chiar a bagat mingea in plasa, dar reusita lui Jovetici a fost anulata corect pentru o pozitie de ofsaid. In schimb, Romania a trimis primul sut pe poarta in minutul 40, cand executia lui Chipciu din unghi a fost respinsa in corner.
In partea secunda, nationala noastra a continuat jocul lamentabil din prima repriza, in care parca nu incerca sa castige desi acesta era meciul ultimei sanse. Daum si-a calcat pe inima si a mutat ofensiv abia in minutul 64, cand i-a introdus pe Stanciu si Baluta, dar jocul nostru nu si-a revenit.
Dimpotriva, Romania a incasat un gol in minutul 75, cand Jovetici s-a desprins din marcajul lui Chiriches si a inscris cu o lovitura de cap.
S-a terminat 1-0 ...

Sport / stiri Sport9 vizite[ Stiri Botosani ]

Doi botosaneni au pornit in marea aventura: Turul Marii Negre pe biciclete! FOTO, VIDEO

Luni, 04 Septembrie 2017, ora 11:01

Doi botosaneni au pornit in marea aventura: Turul Marii Negre pe biciclete! FOTO, VIDEODoi botosaneni au pornit la un drum de 5.000 de kilometri, in jurul Marii Negre. Un proiect indraznet, pornit dintr-o dorinta de explorare si pasiunea pentru sportul pe doua roti. Calatoria lui Vali si a lui Dragos urmeaza sa fie finalizata in octombrie 2017.
Dragos Hutuleac nu este la prima aventura de acest fel. In urma cu patru ani, alaturi de Tiberiu Patras, a parcurs distanta Anglia - Romania pe bicicleta, un traseu de 26 de zile, cu aproape 3.200 de kilometri parcursi.
De data aceasta a ales sa calatoreasca alaturi de Vali Catargiu, un pasionat de ciclism, implicat in numeroase activitati de profil.
Cei doi, Vali Catargiu si Dragos Hutuleac, au plecat din Botosani sambata seara si au povestit, pe pagina de Facebook, cum a fost prima zi.

Sport / stiri Sport12 vizite[ Stiri Botosani ]

Andrei Burlacu sarbatoreste primul gol in Liga 1 cu antrenamente! FOTO, VIDEO

Duminica, 03 Septembrie 2017, ora 11:01

Andrei Burlacu sarbatoreste primul gol in Liga 1 cu antrenamente! FOTO, VIDEOBotosaneanul Andrei Burlacu, in varsta de 20 de ani, fotbalistul celor de la Universitatea Craiova, a reusit in ultima etapa primul gol in Liga 1.
Antrenorul oltenilor, Devis Mangia, i-a tinut pe jucatori la antrenamente pana miercuri, dupa care le-a dat liber pana luni. Andrei Burlacu a venit acasa si a sarbatorit golul tot cu antrenamente. Joi s-a antrenat alaturi de pustii de la CSS Botosani, pregatiti de prof. Daniel Schiopu, antrenorul care l-a lansat in fotbalul mare.
Pustii au fost extrem de incantat sa aiba la antrenamente un tanar jucator care joaca in Liga 1 si care in urma cu 3 ani pleca tot de la CSS Botosani.

("Andrei Burlacu antrenament cu CSS Botosani as Nu a uitat de unde a plecat si poate mai "molipseste" pe cineva de Universitatea Craiova" - mesajul scris pe Facebook de prof. Daniel Schiopu)

Vineri dimineata, Andrei Burlacu s-a antrenat din nou, pentru a fi in forma maxima pentru meciul cu CFR Cluj de etapa viitoare, dar si pentru cel cu Dinamo. Burlacu a comentat primul sau gol in Liga 1 intr-o emisiune la Digi24 Craiova.

"M-am uitat la Dimi (n.red. Dimitrov) si am crezut ca-mi va pasa in spate. M-am uitat in ochii lui si l-am asteptat. Ne-am corelat privirile si mi-a facut semn sa atac prima bara. Am stiut imediat ce trebuie sa fac si ma bucur penntru primul gol in Liga 1. Urmeaza doua meciuri grele. Ne gandim acum la cel cu CFR Cluj. Trebuie sa mergem acolo cu gandul la victorie, sa avem o atitudine buna pe teren si sa aducem cele trei puncte la ...

Sport / stiri Sport22 vizite[ Stiri Botosani ]

Andrei Patache s-a despartit de FC Botosani si a semnat cu o alta echipa din Liga 1

Duminica, 03 Septembrie 2017, ora 08:01

Andrei Patache s-a despartit de FC Botosani si a semnat cu o alta echipa din Liga 1Fundasul dreapta Andrei Patache s-a despartit de FC Botosani dupa o cariera de 13 ani in tricoul ros-alb-albastru. Fotbalistul a semnat deja cu o ata echipa din Liga 1.
Patache a fost aproape de a parasi clubul botosanean in vara, insa pana la urma a semnat cu FC Botosani pentru un an de zile. Saptamana aceasta, cand botosanenii l-au prezentat oficial pe Andrei Dumitras, Andrei Patache a decis sa mearga la un alt club unde are mai multe sanse sa joace.
Patache si-a reziliat vineri contractul cu FC Botosani, iar sambata a semnat cu Concordia Chiajna, formatie pregatita de Vasile Miriuta. Pe langa Patache, Chiajna a transferat ieri inca doi jucatori, Cristi Bud si Dan Bucsa, insa este aproape sa-l aduca si pe Bawab de la Dinamo.

Meciul cu Universitatea Craiova a fost ultimul pentru Andrei Patache in tricoul formatiei FC Botosani.

Sport / stiri Sport29 vizite[ Stiri Botosani ]

Limitatoarele de viteza de pe strada Marchian nu vor fi scoase

Sambata, 02 Septembrie 2017, ora 11:01

Limitatoarele de viteza de pe strada Marchian nu vor fi scoaseLimitatoarele de viteza de pe strada Marchian, din municipiul Botosani, montate de curand inaintea trecerilor de pietoni de la intrarea in curtea Spitalului Mavromati nu vor fi scoase.
Desi montarea acestor limitatoare a starnit reactii negative,multi soferi acuzand ca se creeaza blocaje si se aglomereaza foarte mult zona, fiind si in Consiliul Local o interpelare din partea unui consilier, care a cerut reanalizarea oportunitatii montarii acestor cocoase, membrii Comisiei de sistematizare a circulatiei, intruniti vineri, au decis sa nu fie scoase.
Reprezentantii Politiei sustin ca existenta acelor cocoase pe strada Marchian va face ca soferii sa nu mai circule cu viteza prin zona, mai ales pe timpul noptii, acesta fiind de altfel si unul dintre principalele motive pentru care s-a decis montarea unor astfel de dispozitive.
Limitatoare de viteza au fost montate si pe strada Puskin, in apropiere de intersectia cu strada Petru Rares, unde frecvent au loc accidente rutiere.

Sport / stiri Sport10 vizite[ Stiri Botosani ]

Botosani: O poveste cu un campion european: Ahab, Caucazianul care castiga toate premiile in competitiile de profil FOTO- VIDEO

Sambata, 02 Septembrie 2017, ora 11:01

Botosani: O poveste cu un campion european: Ahab, Caucazianul care castiga toate premiile in competitiile de profil FOTO- VIDEOO gramada de pufosenii de o luna si jumatate se alinta printre picioare, cer atentie, cer mangaieri, musca cu coltisori ascutiti si te privesc cu ochi veseli, maro-albastrui. La cativa metri, trei "adulti" privesc scena cu ingaduinta, de dupa gratiile unor custi mari. Iar stapanii se misca continuu printre petele de bucurie.
Foto: Stiri.Botosani.Ro

Este o dupa-amiaza obisnuita in curtea familiei Morcov din Botosani, acolo unde a luat nastere o canisa bine-cunoscuta in lumea de specialitate, dar discreta si nestiuta pentru noi, ceilalti. Cristian si Valentina si-au gasit un refugiu pentru intamplarile zilnice si nu intotdeauna fericite cu care se confrunta. Isi impart viata cu copiii lor dar si cu cateii.

Putin spus catei, pentru ca de fapt sunt ciobanesti caucazieni, cu constitutii masive, facuti pentru paza. In cele trei custi mari, un "domn" si doua "domnisoare"- Ahab, Inoescha si Yamaha.

Puiutii, sase la numar, sunt copiii lui Ahab, insa doar unul dintre ei, Dakar, va ramane in familie, pentru ca este copia fidela a tatalui sau, ceilalti urmand sa ajunga in alte curti, in alte orase, in alte tari. Particularitatea acestor caini este aceea ca sunt campioni sau viitori campioni.

Ahab este un supercampion si, de cateva zile, este campion european, cu titlu castigat la Kiev, in Ucraina, acolo unde a "ras" toate premiile puse in joc.

Cristian Morcov povesteste:

"Ahab se trage din niste parinti foarte buni, bunicii sunt toti campioni pe linie, castigatori in Rusia, ...

Sport / stiri Sport24 vizite[ Stiri Botosani ]

Andrei Dumitras a fost prezentat oficial la FC Botosani: "Sper sa nu dezamagesc"

Vineri, 01 Septembrie 2017, ora 14:02

Andrei Dumitras a fost prezentat oficial la FC Botosani: "Sper sa nu dezamagesc"FC Botosani a ajuns la un acord cu fotbalistul Andrei Dumitras de la Viitorul Constanta. Acesta a semnat cu gruparea locala pe doua sezoane din postura de jucator liber de contract dupa despartirea de campioana Viitorul Constanta si de astazi se va prezenta sub comanda lui Costel Enache.
"Este un sentiment placut. Tot timpul am avut amintiri frumoase de aici. Acum am sansa sa joc acasa si sper sa o fac cat mai bine. Imi doresc sa ma antrenez cat mai bine, sa reintru in forma, au o echipa foarte buna, un grup unit si sper sa-i ajut cat de mult pot. Ma bucur sa lucrez din nou cu Costel Enache. Cat a fost el antrenor la Ceahlaul, echipa a avut rezultate bune si eu am avut rezultate bune. Sper sa nu dezamagesc si sa fac o figura frumoasa. Orice jucator in postura in care ma aflam eu si-ar fi dorit sa faca un pas ca cel facut de mine. In fotbal nimic nu este sigur, iar experienta de la Viitorul mi-a dovedit acest lucru. A fost o experienta din care am avut de invatat. Acum sunt aici la Botosani si asta e tot ce conteaza. Am venit aici sa stau, nu sa plec. Pentru inceput am semnat pe doi ani dar sper sa stau mai mult", a spus Andrei Dumitras, pentru site-ul oficial al clubului.

In varsta de 29 de ani, Dumitras poate evolua pe orice post in linia de fund a echipei si a mai colaborat cu Costel Enache la Ceahlaul, tehnicianul incredintandu-i fotbalistului nascut la Pomarla banderola de capitan.

"Noi l-am dorit foarte mult si in trecut, inclusiv in vara. Chiar daca am fost suparat pe ..

Sport / stiri Sport27 vizite[ Stiri Botosani ]

Propunerea unui consilier local: parcari sau terenuri de joaca in locul garajelor din cartiere

Joi, 31 August 2017, ora 11:01

Propunerea unui consilier local: parcari sau terenuri de joaca in locul garajelor din cartiereCriza locurilor de parcare din multe zone din municipiul Botosani, dar si necesitatea unor terenuri de joaca pentru copii ar putea fi rezolvate daca astfel de spatii ar fi amenajate pe terenurile pe care in prezent sunt garaje.
Pe ordinea de zi a sedintei de Consiliu Local de joi a fost un proiect de hotarare privitor la prelungirea unor contracte de concesiune a terenurilor pe care se afla astfel de constructii, durata propusa fiind doar de un an.
S-a stabilit acest termen tocmai in ideea in care municipalitatea va intentiona sa dezvolte o serie de investitii in viitor.
"Trebuie sa gandim o strategie pe termen mediu si lung pentru a modifica aceste spatii din cartierele de locuinte si sa ne gandim la niste parcari subterane, supraterane si sa incercam intr-o baterie de 20 de garaje, care majoritatea sunt inchiriate sau folosite pe post de magazii, sa incercam sa valorificam si sa castige mult mai multi cetateni dreptul de a parca sau de a se juca copiii pe terenuri de joaca special amenajate", a spus consilierul local Eugen Esurcanu.

Sport / stiri Sport13 vizite[ Stiri Botosani ]

Botosani: Indicatoare uitate pe domeniul public, spre ametirea soferilor

Joi, 31 August 2017, ora 11:01

Botosani: Indicatoare uitate pe domeniul public, spre ametirea soferilorDin loc in loc, la marginea trotuarelor, se iteste cate un indicator cu Oprirea intezisa- masinile se ridica. Sunt imprastiate peste tot in municipiul Botosani si, daca n-am sti ca ridicarea masinilor parcate aiurea nu se mai practica de ceva ani, ne-am face griji pentru locul in care ne lasam autoturismul.
Pe strada Primaverii, pe o portiune de o suta de metri, doua astfel de indicatoare ocupa spatiul public de pomana, pentru ca sunt inconjurate de masini. Unul in apropierea statiei de maxi- taxi de la Piata Viilor, celalalt la cateva zeci de metri distanta, catre Sucevei.

Un alt indicator interzice oprirea masinilor pe strada Prieteniei, cosmarul soferilor in timpul anului scolar, in conditiile in care in zona sunt patru unitati de invatamant: doua scoli, o gradinita si un liceu.

Situatiile sunt insa diferite: strada Prieteniei este "vizitata" frecvent de politistii locali care lasa in parbrizele autoturismelor parcate la marginea strazii invitatii la Politia locala pentru aducerea la cunostinta a faptului ca soferul va fi amendat pentru ca a parcat unde nu trebuie. Nu la fel se intampla insa si pe Primaverii, unde, dupa cum spun chiar politistii locali, le este jena sa mai lase astfel de invitatii in penuria locurilor de parcare.

"In fiecare zi avem situatii de genul asta. Acum, in perioada de vara, e un pic mai complicat pentru ca sunt veniti foarte multi botosaneni din strainatate si nu se poate circula in Botosani. Am doar doi lucratori pe tot municipiul care se ...

Sport / stiri Sport19 vizite[ Stiri Botosani ]

Transferuri noi facute de FC Botosani! Dumitras si Juncanaru au revenit acasa de la Constanta!

Joi, 31 August 2017, ora 08:01

Transferuri noi facute de FC Botosani! Dumitras si Juncanaru au revenit acasa de la Constanta!Echipa pregatita de Costel Enache l-a transferat pe botosaneanul Andrei Dumitras, de la Viitorul Constanta. Dumitras a semnat pentru o perioada de doi ani, dupa ce a ramas liber de contract, in urma despartirii de echipa lui Gica Hagi.
Andrei Dumitras

Andrei Dumitras, in varsta de 29 de ani, nu este singurul jucator pe care FC Botosani l-a transferat in aceasta perioada. Ramasi fara Fulop si Morutan, accidentat, respectiv suspendat, conducerea clubului botosanean l-a repatriat pe Claudiu Jucancaru, imprumutat la Farul Constanta. Juncanaru a fost rezerva lui Tarsa la meciul cu FCSB. Pe langa acesta, botosanenii au mai transferat un jucator under 21.

"Nu stiu daca numai decat cu cei doi (nr. red. Dumitras si jucatorul under 21) suntem mai puternici. In opinia mea, FC Botosani va fi mai puternica pe zi ce trece. E foarte bine chiar ca au venit jucatori care ne-au intarit pe anumite posturi. Nu cred ca ei vor fi titulari de drept in acest moment la echipa pe care o avem acum. Titularii de drept insa vor fi pusi in garda de venirile celor doi", a declarat Valeriu Iftime, finantatorul FC Botosani.

Dumitras este nascut la Pomarla, insa este pentru prima oara cand va juca la FC Botosani.

Sport / stiri Sport38 vizite[ Stiri Botosani ]


Prima   <<   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   >>   Ultima