Rezultatele 241 - 270 din 1000 (0.331 secunde)
Schimba cuvintele cautate
Filtreaza dupa data
Data inceput
Data sfarsit

Filtreaza dupa publicatie

Leo Grozavu: "Ii felicit pe jucatori. S-a dovedit ca meciul de la Cluj a fost un accident"

Sambata, 30 Aprilie 2016, ora 00:41

Leo Grozavu: "Ii felicit pe jucatori. S-a dovedit ca meciul de la Cluj a fost un accident"FC Botosani a castigat meciul cu FC Voluntari, scor 4-2, iar antrenorul Leo Grozavu s-a declarat foarte multumit de prestatia jucatorilor sai.

Acesta a mai spus ca partida de la CFR Cluj a fost un accident si ca victoria cu FC Voluntari a fost una meritata.

"Vreau sa felicit in primul rand pe jucatori. Sunt artizanii principali ai victoriei. Ma bucur ca am reusit sa acumulat trei puncte in urma unui joc bun. Am multumit si publicul. Am marcat 4 goluri consecutiv si nu poate decat sa ma multumeasca. S-a dovedit ca meciul de la Cluj a fost un accident. Speram ca in campionatul viitor sa ne prezentam altfel in fata lor. E bine ca reusit cu echipele de nivelul nostru sa avem evolutii bune. Asta e cel mai bun lucru. Am marcat 4 goluri si cred ca este o victorie meritata si fara dubii. Fiecare meci trebuie sa-l jucam doar la victorie. Inca sunt multe puncte puse in joc si nimic nu e incheiat. Astazi chiar daca am acut 2-0, nu-mi place sa conserv rezultatul. Totul sau nimic. Decat trei egaluri prefer doua victorii si o infrangere. Vreau sa transmit tutor Sarbatori Pascale Fericite", a declarat Leo Grozavu.

Sport / stiri Sport16 vizite[ Stiri Botosani ]

FC Voluntari da vina pe arbitri: Rosu la Miron si penalty inexistent pentru Botosani

Sambata, 30 Aprilie 2016, ora 00:21

FC Voluntari da vina pe arbitri: Rosu la Miron si penalty inexistent pentru BotosaniAntrenorul secund al celor de la FC Voluntari, turcul Yuksel Yesilova, a declarat la finalul partidei pierdute impotriva celor de la FC Botosani ca echipa sa nu a avut destul noroc.

In plus acesta a spus ca George Miron merita cartonasul rosu in minutul 5, iar FC Botosani nu ar fi trebuit sa primeasca penalty.

"Am venit aici sa luam cel putin un punct. Cred ca echipa mea nu a jucat chiar rau astazi, am avut sansa sa plecam de aici cu un punct , dar astazi nu am avut destul noroc. Cred ca Miron ar fi trebuit sa primeasca rosu in minutul 5, dupa care a venit acel panalty, ei avand sansa sa inscrie. Eu cred ca nu a fost penalty, dar Botosaniul a jucat bine, a facut o treaba buna. Imi pare rau ca nu am putut lua puncte, dar mai sunt 5 meciuri si sunt sigur ca vom ramane in Liga 1.", a declarat Yuksel Yesilova

Sport / stiri Sport17 vizite[ Stiri Botosani ]

Scrisoarea pastorala a IPS Teofan, Mitropolitul Moldovei si Bucovinei, la sarbatoarea Invierii Domnului

Vineri, 29 Aprilie 2016, ora 23:59

Scrisoarea pastorala a IPS Teofan, Mitropolitul Moldovei si Bucovinei, la sarbatoarea Invierii DomnuluiImpreuna cu Hristos, de la moarte la viata

Scrisoare pastorala la Invierea Domnului

Iasi, 2016

† Teofan, prin Harul lui Dumnezeu, Arhiepiscop al Iasilor si Mitropolit al Moldovei si Bucovinei

Iubitilor preoti din parohii, cuviosilor vietuitori ai sfintelor manastiri si drept-credinciosului popor al lui Dumnezeu din Arhiepiscopia Iasilor: har, bucurie, iertare si ajutor de la Dumnezeu Cel in Treime preaslavit - Tatal, Fiul si Duhul Sfant.

Iubiti frati preoti,

Drept-slavitori crestini,

Hristos a inviat!

Iata-ne din nou in noaptea plina de lumina a Invierii Domnului. Suntem mai multi la biserica acum decat in orice moment al anului. Ceva tainic, ceva uimitor, Cineva ne cheama. Tainica lumina, uimitoarea stare de har, Hristos ne cheama. "Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni pe voi". Suntem osteniti, mai ales in sufletul nostru; suntem impovarati, mai ales in mintea si in inima noastra. In acelasi timp, simtim, intuim, nadajduim ca Lumina de Pasti poarta in taina ei ceva odihnitor, care ne despovareaza, ne insufleteste, ne reasaza pe cale. Oboseala mintii, povara din suflete, fricile, temerile, tristetea si confuzia, nemultumirile si neimplinirile arata ca in noi se afla adesea o stare de iad si multa moarte. "Unda intunericului si a nefiintei, spune Parintele Dumitru Staniloae, duhurile rele fac din noi iaduri in care ardem si ne zvarcolim dureros".

Intr-o asemenea stare fiind, ni se spune ca undeva, candva, Cineva a inviat din ...

Life Show / stiri Life Show16 vizite[ Stiri Botosani ]

Datornici de milioane de lei pentru apa consumata! Nova Apaserv apeleaza la instante

Vineri, 29 Aprilie 2016, ora 14:01

Datornici de milioane de lei pentru apa consumata! Nova Apaserv apeleaza la instanteFara indoiala ca va amintiti "descinderile" buldozerului de la Nova Apaserv prin cartierele botosanene, in cautarea datornicilor care urmau sa fie debransati. Se intampla in 2014 si anul trecut, atunci cand Serviciul Comercial al operatorului de apa declansase o operatiune de "vanatoare de vrajitoare".

Altfel spus, se incerca sa se recupereze debitele mari pe care clientii Nova Apaserv le acumulasera prin neplata facturilor. In unele cazuri, se adunasera chiar zeci de facturi neplatite, iar clientul nu avea niciun stres legat de aceste aspecte. Debransarea a fost solutia in cele mai multe cazuri, chiar si cand s-a apelat la debransari colective, pe scari intregi de bloc.

Dincolo de starea de nervi creata in randul botosanenilor, Nova Apaserv si-a indeplinit scopul- acela de a-si recupera datoriile, chiar daca a platit pentru asta si amenzi (una chiar aplicata de Comisariatul Judetean pentru Protectia Consumatorului, pentru nerespectarea drepturilor consumatorilor onesti, n.r.).

Ei bine, campaniile de recuperare ale debitelor au continuat, chiar in aceasta saptamana cinci clienti fiind debransati de la serviciile de alimentare cu apa. "Nu erau foarte multe facturi, pentru ca vorbim de clienti de la case, dar aveau valori de 2.000 pana la 5.000 de lei. Pentru ca nu s-a mai putut amana, i-am debransat. Unii dintre ei au si fost rebransati pentru ca si-au platit datoriile. Operatiunile de debransare sunt constante, dar nu mai facem 50 pe zi, ci trei- patru pe saptamana", ...

Actualitate / stiri Actualitate34 vizite[ Stiri Botosani ]

Salonul Anual de Arte Plastice, la Galeriile de Arta "Stefan Luchian"

Vineri, 29 Aprilie 2016, ora 08:00

Salonul Anual de Arte Plastice, la Galeriile de Arta "Stefan Luchian"Muzeul Judetean Botosani gazduieste in perioada 29 aprile - 9 iunie 2016, in spatiul Galeriilor de Arta "Stefan Luchian" Botosani, Salonul Anual de Arte Plastice, eveniment cultural organizat de Uniunea Artistilor Plastici din Romania - Filiala Iasi.

Expozantii, artisti botosaneni, sunt membri ai Uniunea Artistilor Plastici din Romania - Filiala Iasi si Suceava si invitati ai acestora.

Publicul va putea admira ultimele creatii ale artistilor, lucrari realizate in diverse tehnici: pictura, grafica, tehnica mixta, instalatii, ceramica.

Vernisajul expozitiei va avea loc vineri, 29 aprilie 2016, ora 14,30, la Galeriile de Arta "Stefan Luchian" Botosani.

Programul de vizitare este zilnic, intre orele 9.00 si 17.00.

Intrare gratuita.

Life Show / stiri Life Show12 vizite[ Stiri Botosani ]

Copil mort la nastere in Maternitatea Botosani! Medicii nu au nicio explicatie pentru deces-VIDEO

Joi, 28 Aprilie 2016, ora 23:59

Copil mort la nastere in Maternitatea Botosani! Medicii nu au nicio explicatie pentru deces-VIDEOAcuzatii lansate de familia unei femei din judetul Botosani la adresa medicilor pe mana carora pacienta a ajuns pentru a naste. Initial, s-a incercat nasterea pe cale naturala, dar in cele din urma s-a intervenit chirurgical, fiind scos un fat mort.

Rudele sustin ca s-a intervenit prea tarziu cu cezariana si ca vor depune plangeri la Politie si la Colegiul Medicilor pentru a li se face dreptate.

Mariana Cheptanaru, in varsta de 41 de ani, din Hudesti, ajunsese cu sarcina la termen, o sarcina monitorizata periodic de medic, dupa cum afirma rudele. Miercuri dimineata, femeia a inceput sa aiba contractii si a ajuns la Maternitatea din Dorohoi. Medicul de garda a considerat ca femeia poate naste pe cale naturala, dar rudele spun ca aceasta a incercat toata ziua sa nasca natural, dar nu a reusit, cerand sa i se faca cezariana.

In jurul orei 23.00, femeia a fost trimisa cu o Ambulanta la Sectia de Obstetrica si Ginecologie din Botosani, intrucat la Dorohoi nu exista medic anestezist, in cazul in care se lua decizia de a se interveni chirurgical.

Sora si sotul femeii sustin ca, dupa ce a ajuns la Botosani, femeia i-a sunat si le-a spus ca nu i se face cezariana, ca este lasata sa nasca natural. Joi dimineata aceasta i-a anuntat ca pruncul a fost scos mort. Familia nu intelege de ce femeia a fost lasata sa se chinuie atatea ore, in conditiile in care cu o saptamana inainte de a naste i s-ar fi spus ca nu va putea naste pe cale naturala.

"Miercuri dimineata au apucat-o durerile ...

Actualitate / stiri Actualitate98 vizite[ Stiri Botosani ]

Copil mort la nastere in Maternitatea Botosani! Medicii nu au nicio explicatie pentru deces

Joi, 28 Aprilie 2016, ora 13:26

Copil mort la nastere in Maternitatea Botosani! Medicii nu au nicio explicatie pentru decesAcuzatii lansate de familia unei femei din judetul Botosani la adresa medicilor pe mana carora pacienta a ajuns pentru a naste. Initial, s-a incercat nasterea pe cale naturala, dar in cele din urma s-a intervenit chirurgical, fiind scos un fat mort.

Rudele sustin ca s-a intervenit prea tarziu cu cezariana si ca vor depune plangeri la Politie si la Colegiul Medicilor pentru a li se face dreptate.

Mariana Cheptanaru, in varsta de 41 de ani, din Hudesti, ajunsese cu sarcina la termen, o sarcina monitorizata periodic de medic, dupa cum afirma rudele. Miercuri dimineata, femeia a inceput sa aiba contractii si a ajuns la Maternitatea din Dorohoi. Medicul de garda a considerat ca femeia poate naste pe cale naturala, dar rudele spun ca aceasta a incercat toata ziua sa nasca natural, dar nu a reusit, cerand sa i se faca cezariana.

In jurul orei 23.00, femeia a fost trimisa cu o Ambulanta la Sectia de Obstetrica si Ginecologie din Botosani, intrucat la Dorohoi nu exista medic anestezist, in cazul in care se lua decizia de a se interveni chirurgical.

Sora si sotul femeii sustin ca, dupa ce a ajuns la Botosani, femeia i-a sunat si le-a spus ca nu i se face cezariana, ca este lasata sa nasca natural. Joi dimineata aceasta i-a anuntat ca pruncul a fost scos mort. Familia nu intelege de ce femeia a fost lasata sa se chinuie atatea ore, in conditiile in care cu o saptamana inainte de a naste i s-ar fi spus ca nu va putea naste pe cale naturala.

"Miercuri dimineata au apucat-o durerile ...

Actualitate / stiri Actualitate62 vizite[ Stiri Botosani ]

LIGA 1: Programul etapei a 10-a! Vezi cand va juca FC Botosani la Chiajna!

Joi, 28 Aprilie 2016, ora 12:58

LIGA 1: Programul etapei a 10-a! Vezi cand va juca FC Botosani la Chiajna!ISB Media Holding si LPF au stabilit programul si televizarile etapei a 10-a PLAY OFF / PLAY OUT din Campionatului National Liga 1 Orange.

Vineri, 6 mai

ora 18.00 PETROLUL PLOIESTI - CFR CLUJ ( LOOK PLUS, DIGI SPORT, DOLCE SPORT)

ora 20.30 DINAMO BUCURESTI - FC VIITORUL ( LOOK TV, DIGI SPORT, DOLCE SPORT)

Sambata, 7 mai

ora 18.00 CONCORDIA CHIAJNA - FC BOTOSANI ( LOOK PLUS, DIGI SPORT, DOLCE SPORT)

ora 21.00 PANDURII TG JIU - ASTRA GIURGIU ( LOOK PLUS, DIGI SPORT, DOLCE SPORT)

Duminica, 8 mai

ora 14.00 FC VOLUNTARI - CSMS IASI ( LOOK TV , DIGI SPORT, DOLCE SPORT)

ora 21.00 ASA TG MURES - FC STEAUA ( LOOK TV, DIGI SPORT, DOLCE SPORT)

Luni, 9 mai

ora 20.30 POLI TIMISOARA - CS U CRAIOVA ( LOOK TV, DIGI SPORT, DOLCE SPORT)

* In cazul in care titlul nu va fi castigat dupa etapa a 9-a, atunci meciul Stelei de la Targu-Mures va fi programat in aceeasi zi si la aceeasi ora cu partida sustinuta de Astra, la Turnu-Severin, cu Pandurii Targu-Jiu.

Sport / stiri Sport40 vizite[ Stiri Botosani ]

Deivydas Matulevicius: "Cei de la Voluntari au declarat ca vin cu incredere la Botosani, dar noi stim ce avem de facut"

Joi, 28 Aprilie 2016, ora 12:43

Deivydas Matulevicius: "Cei de la Voluntari au declarat ca vin cu incredere la Botosani, dar noi stim ce avem de facut"FC Voluntari l-a demis pe Ionel Ganea dupa infrangerea suferita pe teren propriu, scor 0-2 cu CSU Craiova, insa l-a instalat principal pe Sorin Popescu.

Oficialii ilfoveni au declarat ca vin cun incredere la Botosani pentru a castiga cele trei puncte. Deivydas Matulevicius spera sa-i contrazica pe cei de la Voluntari si sa se impuna pe Municipal.

"Ne asteapta un meci greu cu Voluntariul. Au si ei jucatori cu experienta, jucatori buni. Au avut si niste rezultate pozitive. Am vazut ca au declarat ca vin cu multa incredere la Botosani, dar noi jucam acasa si tot timpul jucam bine acasa. Speram ca si publicul sa fie numeros si sa tina cu noi. Eu sper si cred ca la final ne vom bucura de cele trei puncte. Noi stim ce avem de facut. Avem si noi incredere mare inaintea acestui meci.", a declarat Matulevicius.

Sport / stiri Sport15 vizite[ Stiri Botosani ]

SPORT Gonzalo Cabrera: "Trebuie sa ne impunem si sa facem spectacol"

Joi, 28 Aprilie 2016, ora 10:23

SPORT Gonzalo Cabrera: "Trebuie sa ne impunem si sa facem spectacol"FC Botosani joaca vineri seara, incepand cu ora 20:00, pe teren propriu impotriva celor de la FC Voluntari.

Mijlocasul Gonzalo Cabrera a spus ca meciul va fi unul dificil, insa FC Botosani trebuie sa se impuna si sa faca spectacol.

"Va fi o partida dificila atat pentru noi cat si pentru ei, dar eu cred ca noi suntem favoriti si avem cea mai mare sansa la victorie. Trebuie sa profitam de forma buna pe care o avem si sa dam greutate celor trei puncte castigate cu Petrolul. Cred ca daca vom obtine trei puncte in acest meci vom putea fi mai linistiti pe acest final de campionat. Jucam acasa, trebuie sa ne impunem si sa facem spectacol. Eu cred ca avem o echipa mult mai buna decat FC Voluntari si trebuie sa obtinem un rezultat pozitiv, respectiv victoria.", a declarat Gonzalo Cabrera.

Argentinianul spera ca marcheze in meciul de maine, asa cum a facut-o la Ploiesti, cu Petrolul.

"Ma simt foarte bine. In ultima partida am jucat mai bine si chiar am reusit o performanta si nu-mi doresc decat sa repet evolutia de la Ploiesti si in meciul cu FC Voluntari. Sper sa marchez din nou. Tot ce am in minte e sa inscriu cat mai multe goluri, sa dau gol la fiecare meci si sa-mi ajut echipa. Obiectivul nostru este sa ne mentinem in prima liga. Nu stiu de interesul niciunei echipe pentru mine. Eu sunt la FC Botosani si gandul meu e aici. Trebuie sa ajut echuipa sa indeplineaca obiectivul, sa ne indeplinim obiectivul. Pe urma, dupa sfarsitul campionatului, daca vor fi oferte le voi analiza si ...

Sport / stiri Sport11 vizite[ Stiri Botosani ]

Primele de Pasti din mediul privat botosanean, mai consistente decat cele din sectorul de stat!

Joi, 28 Aprilie 2016, ora 07:49

Primele de Pasti din mediul privat botosanean, mai consistente decat cele din sectorul de stat!Apropierea sarbatorilor pascale determina angajatorii botosaneni, cei mai multi din mediul privat, sa umble la buzunare pentru a rasplati eforturile angajatilor lor. Astfel ca, pe langa "primele de Craciun", se practica si "prima de miel".

Societatile cu cele mai mari profituri sunt si cele mai darnice cu salariatii care contribuie la aceste profituri. De exemplu, Elsaco acorda angajatilor o prima in valoare de 300 de lei. Administratorii lanturilor de magazine Admir le-au pregatit salariatilor cate un bonus financiar de 250 de lei. 150 de lei este valoarea bonusurilor acordate angajatilor Italpant, in timp ce angajatii Rapsodia vor beneficia de premii in valoare de 100 de lei.

Intre 100 si 200 de lei este valoarea cadourilor ce vor ajunge la salariatii Pita, functie de vechimea in societate si de functia detinuta. Confectionerii de la GT Company vor primi in avans 15 bonuri de masa din cele aferente lunii mai si cateva zile libere. Tot cu zile libere vor fi rasplatiti si angajatii Formen's. In schimb, cei de la Serconf vor primi un cadou de Pasti constand in tichete de masa in valoare de 190 de lei plus zile libere, de joi pana dupa Pasti.

In sectorul bancar, primele de Pasti depind de contractele colective de munca. De exemplu, angajatii BRD care au copii primesc un bonus in valoare de 150 de lei pe copil. Cei de la BCR nu beneficiaza de prime de Pasti deoarece politica salariala prevede alte avantaje financiare trimestriale. In schimb, salariatii Transilvania au primit ...

Actualitate / stiri Actualitate51 vizite[ Stiri Botosani ]

Spalarea picioarelor in Joia Mare

Joi, 28 Aprilie 2016, ora 07:46

Spalarea picioarelor in Joia MareIn Sfanta si Marea Joi din Saptamana Patimilor, exista obiceiul ca in unele manastiri, staretul sa spele picioarele a doisprezece din vietuitorii manastirii pe care o conduce. Acest ritual se face in amintirea spalarii picioarelor Apostolilor de catre Hristos, inainte de Cina cea de Taina. Randuiala cere ca cel mai mare sa spele picioarele celor mai mici, asa cum a facut Mantuitorul. Aceasta randuiala desi este prezenta in cartile de slujba, nu este obligatorie.

Potrivit randuielii, dupa spalarea picioarelor, staretul rosteste aceasta rugaciune: "Doamne, Dumnezeul nostru, Cel ce, dupa multa mila Ta, Te-ai smerit pe Tine insuti luand chip de rob; Care in vremea patimilor Ta le celor mantuitoare si facatoare de viata, de bunavoie ai voit a cina cu Sfintii Tai Ucenici si Apostoli, si dupa aceea Te-ai incins cu fota si ai spalat picioarele lor, dandu-le lor chip de smerenie si de dragoste u nul catre altul, si ai zis: Precum am facut Eu voua, asa si voi sa faceti unul altuia, insuti si acum Stapane, vino in mijlocul nevrednicilor robi lor Tai, care urmam pildei Tale si spala toata intinaciunea si necuratia sufletelor noastre ; ca spaland praful ce s-a lipit de noi prin pacate si stergandu-ne unul pe altul cu stergarul dragostei, sa putem placea Tie in toate zilele vietii noastre si sa aflam mila inaintea Ta.

Ritualul spalarii picioarelor este o invitatie la smerenie si un indemn de a lua aminte ca nu suntem unii mai mari decat altii.

In Israel, ceremonia spalarii picioarelor, ...

Life Show / stiri Life Show9 vizite[ Stiri Botosani ]

Singurul dictionar romanesc de arta, realizat de un botosanean!

Miercuri, 27 Aprilie 2016, ora 12:17

Singurul dictionar romanesc de arta, realizat de un botosanean!Singurul de acest fel din bibliografia autohtona, dictionarul contine un amplu material informativ referitor la principalele curente, tendinte, grupari si personalitati din cadrul artei moderne, incepind cu momentul aparitiei impresionismului, in anii 1870, si pana in prezent, scrie Ana-Maria Tabarca in Ziarul Financiar. O atentie speciala este acordata manifestarilor cu declarat program novator, dictionarul fiind de altfel remarcabil prin varietatea operelor si numelor invocate.

"Dictionarul de arta moderna si contemporana" este semnat de Constantin Prut si publicat (editia a III-a revazuta si adaugita) la Editura Polirom.

Intrucat arta contemporana reconsidera raportul dintre expansiunea universalist-globalista si specificul zonelor culturale, marginalizate de multe ori de sintezele domeniului, autorul extinde comentariul critic asupra fenomenului artistic din aceste spatii culturale.

"Ni s-a parut util sa insistam in dictionar asupra celor mai importante tendinte, asociatii, publicatii, grupari si personalitati care au asigurat caracterul neintrerupt explorator al artei moderne, dar si asupra contributiilor considerate zonale, care imbogatesc totusi in substanta tezaurul artistic al umanitatii, intr-o epoca in care prinde contur proiectul universalist-globalist al lumii moderne. Cu aceeasi atenta aplecare, am tratat in mod prioritar manifestarile cu un pronuntat program avangardist, alaturi de forme de arta ce evoca fondul traditional. Intr-o astfel de intelegere, ...

Life Show / stiri Life Show18 vizite[ Stiri Botosani ]

15 candidati in cursa pentru Primaria Botosani! Vezi cine sunt! FOTO

Miercuri, 27 Aprilie 2016, ora 07:43

15 candidati in cursa pentru Primaria Botosani! Vezi cine sunt! FOTOTermenul de depunere a candidaturilor pentru alegerile locale din data de 5 iunie a expirat marti.

Nu mai putin de 15 candidaturi au fost inregistrate la Biroul Electoral de Circumscriptie al Municipiului Botosani pentru functia de primar, cele mai multe fiind depuse chiar in ultima zi.

Cinci dintre cei care candideaza pentru functia de primar al Municipiului Botosani sunt independenti.

Numarul candidaturilor depuse la acest tur de alegeri pentru Primaria Botosani este aproape dublu fata de cel de la scrutinul de acum patru ani.

Dupa ce candidaturile vor ramane definitive, va fi facuta tragerea la sorti pentru stabilirea ordinii de pe buletinele de vot.

Candidatii pentru Primaria Botosani:

PSD - Ovidiu Portariuc

PNL - Catalin Flutur

PMP - Mihai Esabuleac

PRM - Daniel Doctorescu

UNPR - Tereza Nica

ALDE - Gabriel Atudoroae

PNEsCD - Corneliu Furtuna

PRU-Iulian Andrei Ciubotaru

PSRo-Dan Iulian Honceru

PND- Marius Ionut Mertic

Marius Cristescu - independent

Coman Florinel Viorel - independent

Stelian Aivancesei - indepedent

Paul Onisa - independent

Florin Zberea, zis Carai - independent

Actualitate / stiri Actualitate908 vizite[ Stiri Botosani ]

BOTOSANI Daruind, oferim din sufletul nostru! Sa daruim bunatate in aceasta saptamana

Miercuri, 27 Aprilie 2016, ora 07:29

BOTOSANI Daruind, oferim din sufletul nostru! Sa daruim bunatate in aceasta saptamanaSuntem in plina Saptamana a Patimilor, ultima din acest post al Pastelui. Poate unii dintre noi au porniri spre a face un bine cuiva, sa-si mai aline sufletele si "sa-si mai spele din pacate", daca Sfanta Impartasanie nu le-a fost suficienta.

Materialul de fata are drept scop indicarea unei directii spre un "bine", dar nu sunt excluse si alte fapte care sa bucure semenii.

Centrul de Transfuzii Sanguine are nevoie in continuare de rezerve de sange, in conditiile in care urmeaza Sarbatoarea Invierii Domnului, iar botosanenii vor avea mai multe zile libere. Cadrele medicale asteapta donatori care sa aiba o stare de sanatate suficient de buna incat sa lase din sangele lor, care sa fie folosit pentru transfuzarea pacientilor din Spitalul Judetean Mavromati si pentru eventualele urgente.

"Iar am ajuns la 10- 12 donatori pe zi, ceea ce este foarte putin comparativ cu nevoile spitalelor. Tot speram ca oamenii vor veni si la noi, mai ales acum, in aceste zile. In urma cu mai multi ani, inaintea sarbatorilor, de Paste, de Craciun, veneau mai multi donatori, dar poate au plecat din tara, poate nu mai pot dona", spunea medicul Parascheva Temneanu, directorul Centrului de Transfuzii Sanguine.

Mai nou, donatorii care ajung la Centrul de Transfuzii si reusesc sa doneze primesc in schimb Carnetul de donator, in care sunt trecute datele personale si grupa de sange. "Poate acest carnet va fi de natura sa stimuleze mai multi botosaneni sa dea o mana de ajutor celor in nevoie", adauga ...

Actualitate / stiri Actualitate33 vizite[ Stiri Botosani ]

Brilliant Taekwondo SC a obtinut LOCUL 2 la Campionatul National de Juniori! Vezi rezultatele complete!

Marti, 26 Aprilie 2016, ora 07:53

Brilliant Taekwondo SC a obtinut LOCUL 2 la Campionatul National de Juniori! Vezi rezultatele complete!In acest weekend, Sala Polivalenta Elisabeta Lipa a gazduit cea mai importanta competitie de Taekwondo WTF destinata copiilor, juniorilor mici si cadetilor, precum si editia 2016 a Botosani Open pentru toate categoriile de varsta la Kyorugi (lupta) si Speed-Kick (lovituri viteza).

Cel mai tanar club botosanean a aliniat la startul acestui turneu o echipa formata din 46 de sportivi coordonata de 3 tehnicieni, 1 arbitru, 1 psiholog, 1 asistent medical si conducatorul de delegatie. Prin punctele acumulate de cele 63 de medalii obtinute in turneu, acestia au condus la obtinerea a 4 trofee la clasamentele generale pe echipe, dupa cum urmeaza:

Campionatul National pentru Copii - Locul 2

Campionatul National pentru Copii, Juniori mici si Cadeti (General) - Locul V

Botosani Open (Speed-Kick) General - Locul 3 Botosani Open (Kyorugi)

General - Locul 3

Medaliatii legitimati in cadrul Asociatiei Brilliant Taekwondo Sporting Club la acest turneu sunt urmatorii :

Locul I (17 medalii) : Cristian SENCIUC (2 medalii), Cristian PLIOEs (2 medalii), Eduard ARGISANU (2 medalii), Alberto GANFIUC (2 medalii), Andrei ANDRUS, Armand BOTEZATU, Gabriel DIRVARIU, Maximilian AMIRONESEI, Denisa BOJINCA, Celestin POTOROACA, Andreea IGNAT, Iulian OGHINCIUC si Stelian HEREsUG.

Locul II (16 medalii) : Mario FLORESCU (2 medalii), Andreea CORDUNEANU (2 medali), Andreea IGNAT, Iustin MANCIU, Emanuel ACONSTANTINESEI, Alberto GANFIUC, Irina IGNAT, Sebastian DULGHERIU, Armand BOTEZATU, Gabriel DIRVARIU, ...

Sport / stiri Sport34 vizite[ Stiri Botosani ]

Saptamana Patimilor - Martea Mare

Marti, 26 Aprilie 2016, ora 07:06

Saptamana Patimilor - Martea MareIn Martea Mare din Saptamana Patimilor Domnului, Sfintii Parinti au randuit sa se citeasca Pilda celor zece fecioare. Aceasta pilda ne prezinta zece fecioare, cinci "intelepte" si cinci "neintelepte", care se pregatesc pentru nunta. In Noul Testament, intalnirea cu Hristos este asemanata unei nunti. Hristos se numeste pe sine "mire", iar Apostolii poarta numele de "prietenii mirelui". Mireasa lui Hristos este Biserica.

In aceasta pilda, Imparatia cerurilor este asemanata cu zece fecioare, care luandu-si candelele, au iesit in intampinarea mirelui. Mentionam ca la evrei exista obiceiul ca la casatorie, mirele sa mearga in casa miresei, unde era asteptat de ea si de prietenele ei. De aici se pleca spre casa mirelui, iar acolo se organiza ospatul de nunta.

Astfel, prin cuvintele "fecioarele au iesit in intampinarea mirelui", nu trebuie sa intelegem ca fecioarele au iesit pe strada, ci doar din incaperea unde se aflau, in mod firesc alaturi de mireasa, asteptandu-l pe mire.

Mirele intarzie, iar fecioarele adorm. La miezul noptii, se vesteste sosirea lui. Fecioarele se trezesc sa-l intampine. Untdelemnul din candelele celor nebune este pe sfarsite. Fecioarele "neintelepte" (nebune) vor cere celor intelepte sa le imprumute dintr-al lor. Acestea nu vor, pe motiv ca si candelele lor se pot stinge prin acest imprumut. Astfel, fecioarele nebune merg sa cumpere untdelemn. In timp ce ele lipsesc, soseste mirele. Acesta intra la nunta impreuna cu fecioarele "care erau gata de nunta" si ..

Life Show / stiri Life Show13 vizite[ Stiri Botosani ]

CAZ SOCANT la Botosani! O femeie a fost batuta mar de partenerul de sex, dupa ce i-a spus ca are SIDA!

Luni, 25 Aprilie 2016, ora 23:59

CAZ SOCANT la Botosani! O femeie a fost batuta mar de partenerul de sex, dupa ce i-a spus ca are SIDA!O femeie in varsta de 30 de ani, din Botosani, a ajuns la Unitatea de Primiri Urgente, dupa ce a fost snopita in bataie de un barbat cu care a facul sex ocazional. Motivul este unul halucinant! Dupa relatia sexuala, femeia i-a spus partenerului ca are Sida.

Cei doi s-au cunoscut intr-un bar, iar dupa ce s-au cinstit cu cateva pahare au plecat spre apartamentul femeii unde au intretinut relatii sexuale. Dupa ce partida s-a consumat, tanara a dezvaluit ca este bolnava. Cand a aflat, barbatul si-a pierdut mintile si a batut-o mar, dupa care a fugit. Ulterior, individul a sunat la 112 si a anuntat ce s-a intamplat, dar mai mult a sunat pentru a incerca sa afle daca ce a spus femeia este adevarat. Cum dispecerul nu i-a putut oferi un raspuns, barbatul a inchis telefonul.

Femeia a ajuns in cele din urma la spital cu o ambulanta si prezenta multiple traumatisme la nivelul capului, fetei, echimoze pe corp in urma loviturilor primite, dar se afla si intr-o avansata stare de ebrietate.

"Initial, pacienta nici nu constientiza ca era foarte batuta. A spus mai intai ca fusese violata, insa nu era foarte coerenta din cauza alcoolului. A fost directionata catre Maternitate pentru un consult de specialitate si apoi internata la Psihiatrie pentru a-si reveni dupa consumul de alcool", a precizat un cadru medical din Unitatea de Primiri Urgente.

Potrivit medicilor botosaneni femeia chiar este intr-un stadiu avansat al bolii, astfel ca barbatul cu care a intretinut relatii sexuale va trebui ...

Actualitate / stiri Actualitate73 vizite[ Stiri Botosani ]

Leo Grozavu: "Cabrera este cel mai valoros numar 10 din campionatul Romaniei"

Luni, 25 Aprilie 2016, ora 10:03

Leo Grozavu: "Cabrera este cel mai valoros numar 10 din campionatul Romaniei"Antrenorul echipei FC Botosani, Leo Grozavu, crede ca argentinianul Gonzalo Cabrera este cel mai bun "numar 10" din Romania, dupa ce mijlocasul de 27 de ani a marcat doua goluri cu Petrolul Ploiesti.

"El a fost foarte hulit in aceasta perioada, s-a spus ca este mult sub nivelul aratat in prima parte a campionatului. Eu cred ca la momentul de fata, Cabrera este cel mai valoros numar 10 din campionatul Romaniei, este un jucator cu multa calitate, are nevoie doar de incredere. Din partea mea o are neconditionat. Este un jucator care inca poate sa ajute foarte mult echipa. Daca va primi o oferta mai buna din alta parte... Este un jucator care merita sa joace la un nivel mult mai bun", a declarat Leo Grozavu.

Valeriu Iftime a precizat ca fotbalistul argentinian are oferte si este un jucatori foarte valoros.

"Exista oferte si suntem dispusi sa discutam cu orice formatie este interesata de el. Asteptam o propunere oficiala de la Steaua si o sa discutam. El este un jucator foarte valoros", spune finantatorul Valeriu Iftime.

Sport / stiri Sport21 vizite[ Stiri Botosani ]

A murit o mare actrita din Botosani, fondatoare a teatrului de animatie romanesc!

Duminica, 24 Aprilie 2016, ora 23:59

A murit o mare actrita din Botosani, fondatoare a teatrului de animatie romanesc!Doamna Elena PREDA, membru fondator al teatrului de animatie romanesc, a trecut la cele vesnice. Nascuta in 20 mai 1934 la Darabani, Botosani, doamna Elena a fost artist papusar la Teatrul Vasilache Botosani, dupa care, in perioada 1970 -1995, a intregit echipa Teatrului de Animatie din Bacau.

Mereu o prezenta ce umplea cu energie si lumina orice scena, Lenus Preda, cum o stiau apropiatii, era intruchiparea autodidactului de geniu: *La vremea aceea, intotdeauna fiecare actor venea la teatru cu o ora inainte de inceperea fiecarei repetitii. In primul rand, faceam gimnastica pentru fiecare degetel, pentru fiecare falanga si astfel ne pregateam din punct de vedere fizic si psihic pentru inceperea repetitiei. Imi amintesc de importanta lecturilor la masa care se desfasurau cu mare seriozitate, iar textul il invatam pe parcursul repetitiilor. (...) Stateam in picioare si cu mana in sus ore in sir, aveam repetitii de dimineata pana la ora 13 si cea de dupa masa incepand de la ora 16 pana seara tarziu (...) Eram exact ca o familie; noi petreceam mai mult timp in teatru impreuna, decat fiecare pe la casele noastre.

Cu sinceritate va marturisesc ca niciodata nu eram obositi.*

Doamna Elena Preda lasa in urma sa un exemplu de munca si dedicatie, precum si un mesaj pentru toti tinerii care vor sa o ia pe acest drum: Tinerilor *le-as sugera sa se gandeasca foarte bine inainte de a incepe acest drum. Daca intr-adevar sunt decisi sa faca aceasta meserie, sa nu ezite, pentru ca este ...

Life Show / stiri Life Show29 vizite[ Stiri Botosani ]

NEWS ALERT SCENE INCREDIBILE intr-un bar din Botosani! Doi indivizi au atacat patronii si clientii cu o sabie si o bata! FOTO, VIDEO

Duminica, 24 Aprilie 2016, ora 23:59

NEWS ALERT SCENE INCREDIBILE intr-un bar din Botosani! Doi indivizi au atacat patronii si clientii cu o sabie si o bata! FOTO, VIDEOClientii si patronii unui bar din cartierul Bucovina, din municipiul Botosani, au trait scene de groaza duminica seara, atunci cand doi frati au intrat in local cu o bata si o sabie si au distrus tot ce le-a iesit in cale.

Totul a inceput in jurul orei 19:32 in barul Cafe Degli Angeli, atunci cand Marius si Stefan R., in varsta de 33 de ani, respectiv 21 de ani, au lovit un client aflat cu sotia sa la o masa. Imediat in apararea acestora au sarit barmanul, dar si patronii localului, precum si alti clienti, care i-au scos pe cei doi indivizi din local.

La ora 19:45, cei doi frati au revenit in bar, insa nu cu mana goala, ci cu o sabie si o bata, dorind sa se razbune. Au intrat in local si au distrus mese, au spart geamuri si au lovit-o pe patroana, dar si pe ospatar, dupa care au fugit.

"Erau clienti in bar, clienti seriosi, fiecare sarbatoreau Floriile. Au venit doi, care nu au servit nimic in bar si s-au legat de clienti. I-am intrebat pe clienti daca ii cunosc si au spus ca nu. Erau beti, erau drogati, nu stiu. S-au napustit asupra mea si sotul meu, impreuna cu baiatul meu de 10 ani, au sarit sa ma apere. Si clientii au sarit. Cand au vazut ca toti clientii i-au alungat, s-au intors dupa 15 minute. Unul cu o bata si unul cu o sabie. Au inceput sa ferme tot, sa loveasca pe toti. Unii s-au ascuns in baie, altii au fugit. Eu am ramas ca am o activite aici si e munca mea de o viata aici. M-au lovit, m-au trantit pe jos. Nu i-am vazut in viata mea", ne-a declarat patroana ...

Actualitate / stiri Actualitate70 vizite[ Stiri Botosani ]

BOTOSANI JAF la un casino in miez de noapte! Angajata amenintata cu un cutit! Vezi cu cati bani a fugit hotul!

Duminica, 24 Aprilie 2016, ora 08:30

BOTOSANI JAF la un casino in miez de noapte! Angajata amenintata cu un cutit! Vezi cu cati bani a fugit hotul!Un casino din municipiul Botosani a fost jefuit in noaptea de marti spre miercuri de un individ care a intrat mascat si cu un cutit in mana. Dupa ce a amenintat-o pe casiera, hotul a plecat cu o suma importanta de bani.

Totul s-a intamplat in jurul ore 3:00, la un casino de pe strada Primaverii, langa capatul liniei de tramvai 102, atunci cand individul care era imbracat cu un hanorac cu gluga, ce-i acopera fata, a asteptat ca sala de jocuri sa ramana goala si a intrat peste casiera, amenintand-o cu un cutit.

Dupa ce a distrus butonul de panica si i-a luat telefonul, talharul a pus-o pe fata sa-i puna toti banii din borseta, dar si pe cei din seif, adica 21.000 de lei.

Ramasa fara telefon si fara alarma de panica, tanara a sunat la 112 abia dupa o ora dupa ce a plecat individul.

Politistii criminalisti au ajuns la fata locului si au deschis o ancheta in acest caz, in paralel cu ancheta Parchetului de pe langa Judecatoria Botosani.

Actualitate / stiri Actualitate93 vizite[ Stiri Botosani ]

Conferintele Botosani.Ro, liant intre generatii: "Trebuie sa invatam unii de la altii, iar comunicarea este primul si cel mai important pas"

Sambata, 23 Aprilie 2016, ora 23:59

Conferintele Botosani.Ro, liant intre generatii: "Trebuie sa invatam unii de la altii, iar comunicarea este primul si cel mai important pas"Sambata, 23 aprilie 2016, de Ziua Orasului Botosani, in Aula Colegiului National "A.T.Laurian" au debutat Conferintele Botosani.Ro, invitatul acestei prime intalniri fiind juristul Florentin Tuca. Tema intalnirii a fost "Cariere - ieri versus azi, generatia mea versus generatia copiilor mei". Prezenta numeroasa, cu reprezentanti ai tuturor generatiilor, de la oameni in varsta pana la copii de gimnaziu, problematica abordata, intrebarile provocatoare si raspunsurile deschise, sincere, constituie baza pentru dezbateri viitoare.

I-am invitat pe cativa dintre cei prezenti in sala sa exprime gandurile lor in urma celor doua ore petrecute in Aula Colegiului National "A.T.Laurian". Va vom prezenta, in materiale viitoare, si alte puncte de vedere, pornind de la alte teme discutate in cadrul intalnirii. Pentru ca, asa cum spunea unul dintre elevii participanti la conferinta, fiecare raspuns primit "ma trimite spre alte intrebari, care cer alte raspunsuri".

"Nu ii inveti pe oameni ceea ce vrei, nu ii inveti ceea ce stii, ii inveti ceea ce esti"

Astazi mi-am provocat elevii (clasa a X-a, Liceul de Arta "Stefan Luchian") la o confruntare cu sine. Am primit si am transmis mai departe invitatia de a participa la Conferintele Botosani.Ro, care au debutat pe 23 aprilie 2016 cu unul dintre cei mai cunoscuti juristi din Romania, Florentin Tuca, invitat care a sustinut prelegerea Cariere - ieri versus azi.

Captivand audienta din Aula Colegiului National "A. T. Laurian", cu lectura unui ...

Life Show / stiri Life Show40 vizite[ Stiri Botosani ]

EXCLUSIV! Amenda uriasa primita de societatea Urban Serv dupa ultimul incendiu de la groapa de gunoi!

Sambata, 23 Aprilie 2016, ora 23:59

EXCLUSIV! Amenda uriasa primita de societatea Urban Serv dupa ultimul incendiu de la groapa de gunoi!Incendiul de la inceputul lunii aprilie de la groapa de gunoi, aflata la marginea municipiului Botosani, a adus o amenda usturatoare societatii de salubritate, Urban Serv.

Sanctiunea, in cuantum de 60.000 de lei, a fost aplicata de comisarii Comisariatului Judetean al Garzii de Mediu. Pe langa aceasta, comisarii au mai aplicat o amenda in cuantum de 25.000 de lei pentru deseuri care au fost depozitate intr-un spatiu temporar care nu mai este autorizat, dupa cum sustine comisarul sef al Garzii de Mediu.

Pompierii au stabilit ca si cauza probabila a izbucnirii incendiului autoaprinderea, dar unele voci au vehiculat si varianta ca focul ar fi fost pus intentionat.

"Amenda a fost aplicata pentru nerespectarea conditiilor impuse in autorizatia de mediu, dar si pentru depozitare intr-un spatiu neautorizat, este vorba de depozitul numarul 2. Societatea Urban Serv are obligatia de a monitoriza rampa si de a lua toate masurile pentru protectia si paza zonei", a declarat, pentru Stiri.Botosani.ro,
Razavan Rotaru, comisarul sef al Garzii de Mediu Botosani.

Reprezentantii societatii Urban Serv au posibilitatea de a contesta amenda primita, si probabil ca asa vor face. Simion Drelciuc, directorul societatii de salubritate, nu a putut fi contactat.

Ultimul incendiu de la groapa de gunoi a izbucnit in seara zilei de 3 aprilie, iar pompierii s-au chinuit mai bine de 15 ore sa il stinga.

Pentru lichidarea acestuia s-a intervenit toata noaptea. Avand in vedere accesul greoi la focare din ..

Actualitate / stiri Actualitate47 vizite[ Stiri Botosani ]

SPORT Petrolul Ploiesti - FC Botosani 0-4 - FINAL

Vineri, 22 Aprilie 2016, ora 23:59

SPORT Petrolul Ploiesti - FC Botosani 0-4 - FINALFC Botosani si-a spalat pacatele dupa umilinta din ultima etapa de play-out cu CFR Cluj, scor 0-6, si a invins vineri in deplasare pe Petrolul, scor 4-0.

Botosanenii au deschis scorul in minutul 25 dupa sutul superb pe joc al lui Cabrera. In minutul 38, oaspetii si-au dublat diferenta gratie loviturii de cap a lui Fulop, care l-a devansat in saritura pe Alexandru David.

Un minut mai tarziu, Ivanovici i-a furat mingea de la picior lui Benga, a intrat in careu si l-a executat pe Cobrea cu un sut pe langa el. Scorul final a fost stabilit dupa iesirea de la cabine, cand acelasi Cabrera a realizat dubla cu un sut de senzatie din afara careului.

Dupa aceasta partida, FC Botosani a urcat pe locul 4 in play-out, cu 24 de puncte, in timp ce Petrolul a ramas ultima, cu 12 puncte.

Petrolul Ploiesti: 1 Cobrea - 37 David, 25 Miselaricu, 16 Benga, 22 Beta - 77 Gavrila, 8 Ziani, 5 Bucsa, 42 Astafei, 17 Zoubir, 9 Paolucci

Rezerve: 12 Popescu, 11 Markos, 15 Pacar, 21 Guerriero, 40 Alecsandru, 90 Mares, 87 Petre

FC Botosani: 12 Plesca - 88 Dimitrov, 13 Ngadeu, 4 Miron, 30 Musat - 17 Cucu, 37 Bordeianu, 24 Fulop, 15 Cabrera, 9 Ivanovici - 77 Matulevicius

Rezerve: 1 Iliev, 8 Casado, 16 Ichim, 19 Patache, 20 Carralero, 80 Hadnagy, 7 Bujor

Sport / stiri Sport29 vizite[ Stiri Botosani ]

LIVE-TEXT Petrolul Ploiesti - FC Botosani 0-1 - Cabrera deschide scorul

Vineri, 22 Aprilie 2016, ora 20:55

LIVE-TEXT Petrolul Ploiesti - FC Botosani 0-1 - Cabrera deschide scorulReturul play-out-ului din Liga 1 incepe astazi, de la ora 20:30, IN DIRECT la Digi Sport 1, de la ora 20:30, la Ploiesti, acolo unde Petrolul primeste vizita celor de la FC Botosani.

Petrolul Ploiesti: 1 Cobrea - 37 David, 25 Miselaricu, 16 Benga, 22 Beta - 77 Gavrila, 8 Ziani, 5 Bucsa, 42 Astafei, 17 Zoubir, 9 Paolucci

Rezerve: 12 Popescu, 11 Markos, 15 Pacar, 21 Guerriero, 40 Alecsandru, 90 Mares, 87 Petre

FC Botosani: 12 Plesca - 88 Dimitrov, 13 Ngadeu, 4 Miron, 30 Musat - 17 Cucu, 37 Bordeianu, 24 Fulop, 15 Cabrera, 9 Ivanovici - 77 Matulevicius

Rezerve: 1 Iliev, 8 Casado, 16 Ichim, 19 Patache, 20 Carralero, 80 Hadnagy, 7 Bujor

Min 1: A inceput meciul

Min 4: Matulevicius a reluat cu capul spre poarta, insa Cobrea a retinut balonul

Min 8: Primul corner al meciului este obtinut de FC Botosani

Min 16: Fulop executa un corner, mingea ajunge la Ngadeu, care reia cu capul, insa trimite putin pe langa poarta

Min 20: Ocazie uriasa pentru Petrolul. Zoubir intra in careu, ii paseaza lui Paolucci, care suteaza spre poarta, insa mingea este scoasa de Miron, dupa care balonul a ricosat in Musat.

Min 22: Cabrera suteaza de la marginea careului, iar Cobrea retine

Min 23: Ivanovici suteaza de la mare distanta, iar portarul gazdelor retine din nou

Min 24: GOOOOOOOOOL FC BOTOSANI! Corner pentru Botosani executat de Fulop, Gavrila respinge la 20 de m pana la Cabrera care a trimis o torpila si l-a invins pe Cobrea. 0-1

Min.

Sport / stiri Sport18 vizite[ Stiri Botosani ]

Nervi printre mormane de pamant! Proiectul Nova Apaserv privind canalizarea lasa locuitorii fara canalizare! FOTO- VIDEO

Vineri, 22 Aprilie 2016, ora 16:56

Nervi printre mormane de pamant! Proiectul Nova Apaserv privind canalizarea lasa locuitorii fara canalizare! FOTO- VIDEOMare bucurie a fost intr-un colt al municipiului Botosani, atunci cand s-a aflat ca, printr-un proiect al Nova Apaserv din cadrul Master-planului de extindere si reabilitare a sistemului de alimentare cu apa, canalizare- epurare, proprietarii din zona vor avea parte de canalizare.

De luni, cand in cartier au inceput lucrarile, bucuria s-a transformat in frustrare, pentru ca mai apoi sa devina enervare in toata regula, chiar disperare. Si asta deoarece, pe strada Lalelelor, paralela cu Puskin, o strada niciodata asfaltata, ci doar cu vagi urme de piatra, s-a sapat prin mijlocul drumului, s-a ingropat la doi metri canalul si... cam atat.

Proprietarii de pe partea stanga a drumului erau curiosi sa afle cum se vor putea lega si ei la sistemul de canalizare, insa li s-a spus ca nu se poate. Si asta pentru ca eventuala conectare la reteaua de canalizare ar fi impus o adancime mai mare a canalelor, or proiectul prevedea un canal de 2 metri.

"Initial, noi am crezut ca vom avea si apa aici pe strada, dar am aflat ca se pune numai canalizarea, iar reteaua de apa se va extinde peste cativa ani, cand se va decoperta iar straduta si se vor face alte canale. Vorba aia, bani europeni. Acum ni se spune ca nu ne putem intepa nici la canalizare, ca noua ne-ar trebui o groapa de trei metri, iar a lor are doar doi metri. Mi se pare bataie de joc. Mai mult, dupa cum vedeti, ingroparea de jur imprejur a canalului ar presupune inaltarea strazii cu vreo zece centimetri, iar asta stiti ce ...

Actualitate / stiri Actualitate36 vizite[ Stiri Botosani ]

SPORT Turneu National de Taekwondo WTF la Botosani! Vezi PROGRAMUL!

Vineri, 22 Aprilie 2016, ora 16:18

SPORT Turneu National de Taekwondo WTF la Botosani! Vezi PROGRAMUL!In perioada 22-24 aprilie 2016, la Sala Polivalenta Elisabeta Lipa" se organizeaza Turneul National de Taekwondo WTF - sport olimpic, ce include Campionatul National de Copii, Juniori mici si Cadeti" la Taekwondo WTF (a XIX-a editie) la Kyeorugi (lupta) si a Campionatului National Botosani Open" la copii, cadeti, juniori mici, juniori si seniori la Kyeorugi (lupta) si Speed Kick (lovituri viteza), editia a V-a.

Competitia este organizata de catre Clubul Sportiv Real Taekwondo Team Botosani sub egida Federatiei Romane de Taekwondo WTF, afiliata la Comitetul Olimpic Roman si este sustinuta de partenerii nostri, Primaria Municipiului Botosani si Consiliul Local Botosani.

La acest mare eveniment vor participa peste 600 de sportivi, membri la peste 30 de cluburi cu disciplina sportiva taekwondo WTF. Din partea CS Real Taekwondo Team Botosani vor participa un numar de 50 sportivi la Campionatul National" si 70 sportivi la Competitia Nationala Botosani Open".

Suntem pregatiti pentru acest eveniment si dorim sa castigam cat mai multe medalii individuale si trofee. Ne-am pregatit intens anul acesta pentru a face o prestatie demna de clubul nostru, club care s-a situat pe prima pozitie in clasamentul general pe tara la Taekwondo WTF si ocupa prima pozitie pe tara la sportivi in anul precedent 2015. Le doresc succes sportivilor nostri. Va asteptam!", a declarat presedinte-antrenor CS Real Taekwondo Team Botosani, Nicolae PASNICIUC.

APASA AICI SI VEZI PROGRAMUL!

Sport / stiri Sport22 vizite[ Stiri Botosani ]

UPDATE! O fosta profesoara a murit dupa ce s-a aruncat de la etajul sase al Spitalului Judetean! FOTO

Vineri, 22 Aprilie 2016, ora 12:07

UPDATE! O fosta profesoara a murit dupa ce s-a aruncat de la etajul sase al Spitalului Judetean! FOTOO fosta profesoara la un cunoscut colegiu din municipiul Botosani s-a aruncat, vineri dimineata, de la etajul sase al Spitalului Judetean Mavromati.

Femeia, in varsta de 71 de ani, a intrat in unitatea spitaliceasca iar cand a ajuns la etajul sase a deschis un geam de pe hol si a sarit in gol, cazand pe acoperisul baii pentru pacienti de la parterul spitalului.

Ea a fost imediat preluata de cadrele medicale de la Unitatea de Primire Urgente, fiind in coma, cu un traumastism sever la nivelul capului. Mai bine de o ora a fost resuscitata, dar manevrele au fost fara rezultat astfel ca a fost declarat decesul.

Initial, nu s-a cunoscut identitatea victimei, si nici nu s-a stiut daca era internata in spital sau daca a venit in vizita, asupra femeii fiind gasita doar o factura.

Ulterior, politistii au reusit sa o identifice. Este vorba de Virginia Delibas, in varsta de 71 de ani, fosta profesoara de fizica la Colegiul Economic "Octav Onicescu" din municipiul Botosani. Ea era pensionara de mai bine de zece ani.

Femeia nu era internata in spital si se pare ca mers in unitatea spitaliceasca cu gandul de a-si lua zilele. Oamenii legii incearca sa afle ce a determinat-o sa recurga la gestul extrem.

Actualitate / stiri Actualitate140 vizite[ Stiri Botosani ]

Marius Tomozei: "Daca legam doua victorii, cu Petrolul si cu Voluntariul, se va uita rezultatul de la Cluj"

Vineri, 22 Aprilie 2016, ora 09:48

Marius Tomozei: "Daca legam doua victorii, cu Petrolul si cu Voluntariul, se va uita rezultatul de la Cluj"Fundasul dreapta al FC Botosani, Marius Tomozei, crede ca meciul de pe Ilie Oana este capital pentru gazde, o eventuala infrangere suferita in fata botosanenilor scotand definitiv Petrolul din calculele luptei pentru salvarea de la retrogradare.

Ne asteapta un meci de greu atat prin prisma faptului ca Petrolul este intr-o revenire de forma dar mai ales pentru ca ei isi joaca ultima sansa de a ramane in Liga I. Eu cred ca daca ei vor pierde meciul cu noi, se vor resemna si nu vor mai conta in lupta salvarii de la retrogradare. Eu am incredere foarte mare in grupul nostru si cred ca ne vom intoarce cu cele trei puncte acasa. Pentru noi doar cele trei puncte din acest meci conteaza. Daca legam doua victorii, cu Petrolul si cu Voluntariul, se va uita rezultatul de la Cluj, a declarat Marius Tomozei.

Partida Petrolul - FC Botosani va avea loc in aceasta seara, de la ora 20:30.

Sport / stiri Sport9 vizite[ Stiri Botosani ]


Prima   <<   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   >>   Ultima