Rezultatele 241 - 270 din 1000 (0.237 secunde)
Schimba cuvintele cautate
Filtreaza dupa data
Data inceput
Data sfarsit

Filtreaza dupa publicatie

FC Botosani se desparte de Leo Grozavu! Duminica va fi ultimul meci: "Nici eu nu vreau sa mai lucrez cu el"

Joi, 01 Iunie 2017, ora 17:01

FC Botosani se desparte de Leo Grozavu! Duminica va fi ultimul meci: "Nici eu nu vreau sa mai lucrez cu el"Intors din drum dupa ce si-a dat demisia, in urma scandalului cu Catalin Golofca, antrenorul Leo Grozavu nu mai are sprijinul finantatorilor FC Botosani, iar duminica va fi ultimul sau meci pe banca formatiei botosanene.
Tehnicianul a si spus de multe ori in conferintele de presa ca va ramane la echipa doar daca se fac investitii pentru a se bate la Play-Off.
"Am vorbit cu Leo Grozavu, care spune ca i se finalizeaza contractul si mi-a spus indirect ca nu mai lucreaza cu noi, pentru ca vrea alte conditii, iar eu i-am spus ca nu-i pot oferit alte conditii si nici eu nu vreau sa mai lucrez cu el. Punct! Ramane prieteni si ne despartim. E un final de ciclu si pentru el, dar si pentru noi. Am avut de castigat impreuna, am pierdut impreuna. Caut si el o alta provocare, iar noi cautam un alt antrenor, care duminica va fi la meci.", a declarat Valeriu Iftime pentru Stiri.Botosani.ro.

Urmatorul meci al echipei FC Botosani va avea loc duminica seara, la ora 21:00, pe teren propriu cu Pandurii Targu Jiu.

APASA AICI si vezi cine va fi noul antrenor al FC Botosani!

Sport / stiri Sport24 vizite[ Stiri Botosani ]

FC Botosani poate da lovitura! OFERTA de 1 milion de euro pentru Olimpiu Morutan, din Belgia!

Miercuri, 31 Mai 2017, ora 21:02

FC Botosani poate da lovitura! OFERTA de 1 milion de euro pentru Olimpiu Morutan, din Belgia!Olimpiu Morutan, 18 ani, este unul dintre cei mai doriti jucatori romani, avand oferte de la FCSB, CFR Cluj, Atalanta si PSV.
Impresarul mijlocasului, Florin Vulturar, a spus ca acesta a primit recent o oferta de 1 milion de euro pentru jucatorul celor de la FC Botosani, din Belgia.

"Am acum mai multe discutii cu cei de la CFR si la momentul actual acestia au facut cea mai buna oferta. Este peste cea facuta de FCSB. Exista o oferta din Belgia, pe adresa celor de la Botosani, de un milion de euro cu bonusuri cu tot. Apare interes in fiecare zi din toata Europa si aseara au fost impresari din Belgia si Rusia sa-l urmareasca. E un talent imens, in foarte putin timp va fi la nationala mare", a declarat impresarul jucatorului, Florin Vulturar, pentru TV Digi Sport.

200.000 Euro este cota lui Morutan, potrivit transfermarkt.de

Sport / stiri Sport18 vizite[ Stiri Botosani ]

Monumente funerare in pericol de distrugere! FOTO

Miercuri, 31 Mai 2017, ora 21:02

Monumente funerare in pericol de distrugere! FOTONu doar versantul pe care se amenajeaza Parcul de Agrement Cornisa o ia la vale si ci versantul opus, inclus in Cimitirul Pacea. Situatia a fost semnalata miercuri consilierilor locali si directorului Urban Serv.
Consilierul liberal Marius Orosanu a prezentat in sedinta ordinara a Consiliului Local o sesizare primita de la mai multi cetateni, potrivit careia versantul din zona "Casei cimitireanului" spre izvor din Cimitirul Pacea sufera din cauza alunecarilor de teren, monumentele funerare fiind deja crapate, dupa cum arata si fotografiile prezentate.

"Interpelarea mea vine in urma discutiilor cu mai multi cetateni si vizeaza o situatie de la Cimitirul Pacea. Va prezint, si executivului Primariei si domnului director Drelciuc, cateva poze de pe versantul de la Pacea. Precizez ca este vorba despre cel dinspre Hand of Help, in care se constata o situatie de degradare puternica atat a terenului, cat si a monumentelor de la respectivele locuri de veci", a sustinut Marius Orosanu.

Consilierul municipal a solicitat gasirea de solutii care sa ducea la rezolvarea acestei probleme. "Sa nu ne trezim cu situatii delicate ca atunci cand mergem sa ducem un ultim omagiu, sa gasim mormantul la vale", a adaugat Marius Orosanu.

Sport / stiri Sport17 vizite[ Stiri Botosani ]

LPF a anuntat programul ultimei etape: 3 partide la aceeasi ora

Miercuri, 31 Mai 2017, ora 11:01

LPF a anuntat programul ultimei etape: 3 partide la aceeasi oraLPF a anuntat pe site-ul oficial programul ultimei etape din play-out-ul Ligii 1. Trei dintre cele patru meciuri se vor juca la aceeasi ora, Concordia Chiajna, Poli Timisoara si Pandurii fiind in lupta pentru evitarea retrogradarii.
Pentru ca nu are nocturna, FC Voluntari este nevoita sa dispute meciul contra Concordiei la Pitesti, pe stadionul "Nicolae Dobrin".

DUMINICA, 4 IUNIE, ORA 21.00

FC Voluntari - Concordia Chiajna
- Partida se joaca la Pitesti, pe stadionul Nicolae Dobrin
Gaz Metan Medias - Poli Timisoara
FC Botosani - Pandurii Targu Jiu

LUNI, 5 IUNIE, ORA 15.00
ASA Targu Mures - CSM Poli Iasi

CUM ARATA ACUM LUPTA DINTRE CELE 3

5. Pandurii - 27 de puncte
6. Poli Timisoara - 26 de puncte
7. Concordia - 26 de puncte

Locul 5 se salveaza, locul 6 merge la baraj, in timp ce locul 7 retrogradeaza direct alaturi de ASA Targu Mures.

Sport / stiri Sport29 vizite[ Stiri Botosani ]

Valeriu Iftime, mesaj in vestiar in fata lui Leo Grozavu: "Daca-mi spune cineva dupa meciul cu Pandurii ca ne-am dat la o parte, va omor"

Miercuri, 31 Mai 2017, ora 11:01

Valeriu Iftime, mesaj in vestiar in fata lui Leo Grozavu: "Daca-mi spune cineva dupa meciul cu Pandurii ca ne-am dat la o parte, va omor"Patronul echipei FC Botosani, Valeriu Iftime, a iesit la atac dupa partida pierduta de echipa sa la Chiajna, scor 1-2. Acesta nici nu vrea sa auda de o posibila implicare a echipei sale in meciuri trucate.

"La meciul urmator noi vom dori sa castigam. Da' la cat de prost am jucat... (n.r. contra Chiajnei). M-a batut Voluntariul, m-a batut Pandurii. Va dau cuvantul meu de onoare ca am vorbit acum cateva ore cu baietii si am avut un discurs in care le-am zis sa joace corect toate meciurile. Ma doare daca Botosani intra in circuitul lucrurilor prost facute. I-am zis si lui Leo treaba asta. I-am zis: * Leo, daca-mi spune cineva dupa meciul cu Pandurii ca ne-am dat la o parte, va omor. Este extraordinar de important ca FC Botosani sa nu intre in asa ceva *. Nu poti sa vii la meciul acesta ca la o distractie. Uneori, simt ca sunt oameni in fata mea care parca nu receptioneaza ce trebuie. Noi o sa jucam la victorie, dar cei de acolo vin cu alta ambitie, vin disperati; ai mei sunt relaxati. Daca nu bat nici Pandurii, inseamna ca trebuie sa merg in liga a doua", a declarat Valeriu Iftime la TV Digi Sport.

Sport / stiri Sport17 vizite[ Stiri Botosani ]

Medalii pentru sportivii de la C.S. Real Taekwondo Team Botosani, la Galati! FOTO

Miercuri, 31 Mai 2017, ora 11:01

Medalii pentru sportivii de la C.S. Real Taekwondo Team Botosani, la Galati! FOTOIn perioada 27-28 mai 2016, in municipiul Galati s-a desfasurat cea de a XX-a editie a Campionatului National de Juniori si Seniori de Taekwondo WTF la Kyeorugi (lupta) si Galati Open, aflata la prima editie.

La aceste doua competitii au luat startul peste 300 de sportivi inscrisi la 25 de cluburi de profil din tara. Competitiile au fost organizate de C.S.M Dunarea Galati sub egida FEDERAEsIEI ROMANE DE TAEKWONDO WTF.

C.S. Real Taekwondo Team Botosani a participat cu un lot restrans la aceste doua evenimente nationale, cu un lot de juniori si seniori care au obtinut rezultate peste asteptari la Campionatul National, iar la competitia Galati Open, competitie destinata copiilor, juniorilor mici si cadetilor, rezultatele obtinute au adus clubul pe prima treapta a clasamentului general.

La Campionatul National de Juniori si Seniori s-au obtinut 10 medalii din care o medalie de aur, 4 de argint si 5 de bronz iar la competitia Galati Open sportivii au obtinut 14 medalii, 6 medalii de aur, 4 medalii de argint si 4 medalii de bronz.
Medaliatii cu aur: Ghitun Denis, Marin Bianca, Radis Andy-Eduard, Gradinaru Adina, Marin Razvan, Danila Aryan, Boboc Catalin.
Medaliatii cu argint: Sveica Florin, Lesescu Paula, Andronache Andreea, Ghitun Denis, Nistoroaia Alexandru, Lesescu Gabriel, Visan Cristian, Hutanasu Stefan.
Medaliatii cu bronz: Nechifor Daniel, Vamanu Andrei, Maftei Marian, Cretu Florin( doua medalii), Ciobanu Georgiana, Roman Ciprian, Rebenciuc Sebastian, Darie Gabriel.
"A ...

Sport / stiri Sport14 vizite[ Stiri Botosani ]

Sportivii de la Clubul CS Dao Botosani au participat la stagiul Qwan Ki Do de la

Miercuri, 31 Mai 2017, ora 11:01

Sportivii de la Clubul CS Dao Botosani au participat la stagiul Qwan Ki Do de laIn perioada 26-28 Mai 2016 s-a desfasurat Stagiul International de Qwan Ki Do condus de Maestrul Fondator Pham Xuam TONG, o legenda vie in lumea artelor martiale vietnameze, ce s-a desfasurat la Sacele, judetul Brasov.
Scopul acestui stagiu de pregatire a fost unul tehnic, unde s-au studiat procedee de lupta si aplicatii la Thao Quyen.

Au participat:
- 4 tari - Spania, Franta, Republica Moldova si Romania,
- 282 practicanti din care: 50 copii, 116 grade, 116 Centuri Negre,
- 32 cluburi.

"Aceasta deplasare face parte din finantarile nerambursabile sprijinite de Municipiul Botosani si al Consiliul Local Botosani pe anul 2017. Continutul acestui proiect nu reflecta neaparat pozitia Municipiului Botosani si nu implica nici o resposabilitate din partea acesteia", a declarat presedintele CS DAO Botosani, Jajaie Florin.

Sport / stiri Sport9 vizite[ Stiri Botosani ]

Simona Halep o invinge fara emotii pe Jana Cepelova si se califica in turul secund de la Roland Garros

Marti, 30 Mai 2017, ora 23:59

Simona Halep o invinge fara emotii pe Jana Cepelova si se califica in turul secund de la Roland GarrosSimona Halep a debutat cu dreptul la Roland Garros, invingand-o in primul tur pe slovaca Jana Cepelova. Publicul de pe Arena " Suzanne Lenglen" a primit-o calduros pe Simona Halep.
Meciul din primul tur dintre ea si Jana Cepelova trebuia sa se joace pe centralul "Philipphe Chatrier", dar a fost mutat pe cea de-a doua arena din complex. Romanca a pasit ferm pe zgura avand ambele glezne protejate de bandaje. Participarea ei la aceasta editie a fost multe zile sub semnul intrebarii, dupa ce in finala de la Roma a calcat stramb, iar doctorii i-au pus diagnosticul de ruptura de ligament.

Desi s-a antrenat la Paris, Simona nu a anuntat decat luni ca va juca, iar ieri a venit momentul in care sa-si testeze puterile. Rezultatul a fost unul multumitor, victorie in doua seturi, 6-2, 6-3, in fata slovacei Jana Cepelova. Simona nu a parut deloc deranjata de dureri, nu s-a menajat, a alergat dupa fiecare minge si a fost rasplatita cu un succes obtinut rapid, in 67 de minute.

"A fost o zi buna pentru mine, am jucat bine, mai ales ca Jana este o adversara puternica", a spus Simona la finalul meciului. Cuvinte care vin sa intareasca impresia pe care a lasat-o si in meciul de ieri.

"Totul a fost bine, nu am simtit nicio durere in timpul meciului, dar inca nu este vindecata complet. Imi doresc sa pot sa joc acest turneu si apoi vom mai vedea", a spus romanca pentru Eurosport. In turul urmator, care se va juca joi, Halep o intalneste pe germanca Tatjana Maria, locul 102 in ierarhia ...

Sport / stiri Sport19 vizite[ Stiri Botosani ]

Dan Alexa recunoaste ca echipa sa are sanse mici sa se salveze de la retrogradare: "Nu suntem la mana noastra"

Marti, 30 Mai 2017, ora 17:01

Dan Alexa recunoaste ca echipa sa are sanse mici sa se salveze de la retrogradare: "Nu suntem la mana noastra"Dan Alexa a vorbit despre sansele echipei sale de a se salva de la retrogradare, dupa victoria reusita de Concordia pe teren propriu in fata celor de la FC Botosani, scor 2-1.
Tehnicianul recunoaste ca echipa sa pleaca cu sansa a treia in ultima etapa, Concordia asteptand pasi gresiti ai contracandidatelor ACS Poli si Pandurii.

"La pauza, ne-a fost foarte greu. Practic, eram aproape retrogradati la scorul de 0-1. Am revenit, am obtinut victoria care ne mentine cu sanse pentru ultimul joc. Plecam totusi cu a treia sansa in ultima etapa, nu stam la mana noastra, speram ca adversarele noastre se vor incurca. Vreau sa-mi felicit jucatorii pentru atitudine. Indiferent de ce zice lumea, acesti jucatori joaca cu inima. Nu cred ca meritam sa retrogradam. Am avut extrem de multa nesansa in multe meciuri, am facut si unele greseli pe care nu ar fi trebuit sa le facem. Sper sa ne salvam de la retrogradare si anul acesta, la fel cum sezonul trecut ne-am salvat in ultima etapa. Ne gandim doar la meciul cu Voluntari, ne asteapta un meci greu, jucam cu echipa momentului", a spus Dan Alexa, la TV Dolce Sport.

Sport / stiri Sport7 vizite[ Stiri Botosani ]

FC Botosani a lansat carduri pentru suporteri! Il primesti GRATUIT, iar cand faci cumparaturi cu el primesti inapoi o suma de bani! FOTO

Marti, 30 Mai 2017, ora 14:02

FC Botosani a lansat carduri pentru suporteri! Il primesti GRATUIT, iar cand faci cumparaturi cu el primesti inapoi o suma de bani! FOTOIncepand de marti, FC Botosani are un nou parteneriat important, international. Clubul a incheiat un acord cu o companie austriaca multinationala, Cashback World, o comunitate cu peste 60.000 de firme partenere si mai bine de 6 milioane de cumparatori in 47 de tari.
Practic, fiecare suporter al echipei FC Botosani va primit un card, iar atunci cand face cumparaturi de la partenerii Cashback va primi inapoi un procent intre 1-5 %.
"Colaborarea cu aceasta companie s-a nascut din dorinta clubului de a implica si mai activ fanii in proiectele sale de dezvoltare. Acest card personalizat FC Botosani va fi distribuit in mod gratuit sustinatorilor botosaneni, care, prin intermediul cumparaturilor de zi cu zi la partenerii Cashback World, nu numai ca vor aduce un important aport financiar clubului, ci vor primi si ei inapoi o parte din banii cheltuiti. Acesta nu este un card bancar, distribuirea sa este gratuita si va permite utilizatorilor sa primeasca inapoi o parte din banii cheltuiti la cumparaturi. In plus, un procent din valoarea fiecarei cumparaturi va fi destinat proiectelor de dezvoltare ale clubului", a declarat directorul de marketing de la FC Botosani, Catalin Anton.
Momentan in judetul Botosani sunt 16 parteneri Cashback Wolrd printre care Linx, Solenyy, Lukoil, OMV, Flanco, etc, intreaga lista cu parteneri fiind disponibila pe site-ul lyoness.com.
"Suntem siguri ca suporterii FC Botosani vor fi bucurosi sa dea o mana de ajutor clubului, prin intermediul cumparaturilor de ..

Sport / stiri Sport21 vizite[ Stiri Botosani ]

Leo Grozavu, nervos dupa infrangerea in fata Concordiei Chiajna: "Arbitrilor le e frica sa ne dea penalty. E prea mult"

Marti, 30 Mai 2017, ora 11:01

Leo Grozavu, nervos dupa infrangerea in fata Concordiei Chiajna: "Arbitrilor le e frica sa ne dea penalty. E prea mult"Leo Grozavu, tehnicianul celor de la FC Botosani, a acuzat maniera de arbitraj a centralului Sebastian Coltescu, care a refuzat doua penalty-uri clare echipei sale in partida pierduta in fata Concordiei Chiajna, scor 1-2.

"Ne-am obisnuit sa avem penalty-uri neacordate. E prea mult. Ce pot sa mai spun, mai are rost sa discutam? Am avut 3 penalty-uri nedate si la Medias, parca arbitrilor le e frica sa acorde penalty-uri pentru noi. Asta este, mergem inainte. Ne asteptam la orice in ultima etapa, imi pare rau ca baietii sunt deja in vacanta, aceasta atitudine paguboasa a lor ne costa acum. E greu sa raman la Botosani, vom vedea ce va fi in sezonul viitor, important e sa nu murim pana atunci", a spus Leo Grozavu, la TV Dolce Sport.

Sport / stiri Sport17 vizite[ Stiri Botosani ]

LIVE TEXT: Concordia Chiajna - FC Botosani 0-0

Luni, 29 Mai 2017, ora 21:02

LIVE TEXT: Concordia Chiajna - FC Botosani 0-0Victoria Timisoarei de aseara pune presiune pe Chiajna! Concordia joaca acasa cu Botosani, iar un posibil esec o trimite direct in Liga a II-a.
ECHIPELE DE START

Concordia Chiajna (4-4-2): Balgradean - Koenders, Dobrosavlevici, Albu, Fota - Gradinaru, R. Costin, Deaconu, Serediuc - Herea, Pena

FC Botosani: Cobrea - Bus, Burca, Musat, Tincu - Bordeianu, Cucu, Morutan, L. Fulop - Carstocea, Herghelegiu

Meciul a inceput

Min 9: Pena scapa spre poarta si suteaza, insa mingea este deviata in corner

Min 10: Corner executat de gazde, mingea ajunge la Herea, care loveste cu capul si trimite pe langa poarta

Sport / stiri Sport14 vizite[ Stiri Botosani ]

FC Botosani este cu salariile la zi! Jucatorii si-au primit banii inaintea meciului cu Poli Iasi!

Luni, 29 Mai 2017, ora 17:03

FC Botosani este cu salariile la zi! Jucatorii si-au primit banii inaintea meciului cu Poli Iasi!FC Botosani a fost in centrul unui scandal in presa nationala, dupa ce jucatorii s-au plans au intarzieri salariale si nu se mai pot concentra la meciuri.
Presedintele clubului botosanean, Cornel Sfaiter, a declarat pentru Stiri.Botosani.ro ca salariile au fost achitate inaintea meciului cu CSM Poli Iasi, insa cu toate acestea echipa a fost invinsa cu scorul de 1-0. Sfaiter a mai precizat ca jucatorul care a dat acea declaratie anonima in Gazeta Sporturilor este un fotbalist fara caracter.
"Noi in acest moment suntem la zi din punct de vedere contractual. Este adevarat ca am intarziat. S-a platit un singur salariu in perioada de Paste, dupa care celelalte doua salarii le-am achitat inaintea meciului cu CSM Poli Iasi. Era data scadenta pe 30 martie si am platit in mai. Le-am spus ca urmatoarea rata o vor incasa in perioada 1-10 iulie. La momentul acesta mai avem niste prime restante, dar nu sunt sume mari pentru ca nu am avut victorii importante. Eu le-am si spus ca alta era situatia daca eram acum pe locul 7, in locul Iasului, desi si cei de la Iasi au restante financiare. Cu exceptia celor de la Voluntari, cred ca nicio echipa nu este la zi cu platile.

Daca am fi fost pe locul 1 in Play-Out gaseam o solutie mult mai rapida de a achita salariile. Era si varianta cu banca. Jucatorii au motivat ca nu au avut banii si nu s-au putut concentra, dar astea sunt niste chesti... .Cam dure declaratiile alea anonime aparute in presa. Noi nu ne-am batut joc de nimeni si Botosaniul nu a ...

Sport / stiri Sport12 vizite[ Stiri Botosani ]

LIGA 4: Darabaniul poate deveni campioana judetului Botosani la un gol diferenta, dupa ce s-a impus in derby-ul cu Tudora! VIDEO

Luni, 29 Mai 2017, ora 14:02

LIGA 4: Darabaniul poate deveni campioana judetului Botosani la un gol diferenta, dupa ce s-a impus in derby-ul cu Tudora! VIDEOSanatatea Darabani a castigat derby-ul Ligii a 4-a, cu Transdor Tudora, scor 3-1, si este in proportie de 99 % noua campioana judeteana la fotbal.
Meciul dintre primele doua clasate din Liga 4 a avut loc la Darabani. Inaintea partidei, Tudora era lider cu 69 de puncte si un golaveraj de +100 de goluri, in timp ce darabenii aveau 66 de puncte si un golaveraj de +76 de goluri.
In meciul tur dintre cele doua echipe, Tudora s-a impus cu scorul de 2-1, si orice rezultat inregistrat in partida retur, mai putin o victorie a darabanenilor la mai mult de un gol diferenta, o facea pe Transdor Tudora campiona in proportie de 99 %. Nu a fost insa asa. Cu toate ca tudorenii au condus cu 1-0 inca din minutul 10, acestia au fost egalati pana la pauza.
In repriza a doua s-a facut 2-1 pentru Darabani, insa si la acest scor Tudora era pe locul 1 pentru ca avea golaveraj mai mare. Incurajati de la spate de peste 500 de suporteri, gazdele au marcat golul de 3-1 si implicit golul care ii poate face campioni.
Mai sunt de disputat inca doua partide, insa este greu de crezut ca Sanatatea Darabani se va incurca in intalnirile cu Avantul Albesti si Rapid Ungureni.

Sport / stiri Sport17 vizite[ Stiri Botosani ]

ASTAZI: Sebastian Coltescu va arbitra meciul Concordia Chiajna - FC Botosani

Luni, 29 Mai 2017, ora 14:02

ASTAZI: Sebastian Coltescu va arbitra meciul Concordia Chiajna - FC BotosaniFC Botosani joaca in aceasta seara, in deplasare, impotriva celor de la Concordia Chiajna, formatie care trebuie sa castige meciul pentru a mai spera la salvarea de la retrogradare.
Partida din aceasta seara va fi arbitrata la centru de Sebastian Coltescu, ajutat de asistentii Gheorghe Sebastian si Daniel Mitruti. Intalnirea va incepe de la ora 20:30 si va fi transmisa in direct pe Digisport 1, Digisport 2 si Look TV.

Inaintea acestui meci, Chiajna are 23 de puncte si se afla pe loc de retrogradare. Poli Timisoara a castigat cu Targu Mures si are 26 de puncte, fiind in acest moment pe loc de baraj, in timp ce Pandurii, 27 de puncte, este salvata in aceasta etapa.

Urmeaza insa ca Pandurii sa vina la Botosani si daca face egal sau castiga, iar Timisoara se va impune in meciul cu Medias, atunci banatenii se vor salva de retrogradare. Lupta este incinsa si vom vedea care sunt echipele care vor retrograda.

Sport / stiri Sport10 vizite[ Stiri Botosani ]

Un sindicalist din politie denunta modul in care a fost indepartat din sistem un agent ramas cu sechele dupa un accident rutier

Luni, 29 Mai 2017, ora 11:01

Un sindicalist din politie denunta modul in care a fost indepartat din sistem un agent ramas cu sechele dupa un accident rutierUn tanar politist botosanean, care in august 2010 a fost victima unui groaznic accident rutier in timp ce se deplasa cu motocicleta, si care a picat ulterior examenul impus la restructurarile din anul 2011, traieste dintr-o pensie de 525 de lei si cu gustul amar ca a fost indepartat cand i-a fost mai greu.
Cazul lui Bogdan Birladeanu a fost readus in actualitate de seful Sindicatului de Politie "Diamantul", filiala Suceava, Bogdan Banica, de la Politia Burdujeni, care a formulat acuzatii grele la adresa celui care era sef al Politiei municipiului Suceava la acea vreme, comisarul Florin Poenari, scrie Monitorul de Suceava.

In august 2010, agentul de politie Ilie Bogdan Birladeanu, atunci in varsta de 25 de ani, venea de la Botosani, unde isi are domiciliul, si se indrepta spre locul de munca, Politia Suceava. Ilie Bogdan Tanarul conducea o motocicleta Honda, iar cumplitul accident s-a petrecut pe raza comunei Dumbraveni. Conform anchetei politiei, motociclistul a intrat intr-o depasire pe linia continua, soferul masinii din fata, un Volvo, facand si el o manevra la fel de imprudenta, viraj brusc stanga, spre o benzinarie, fara a se asigura.

Desi avea casca de protectie, tanarul subofiter a fost ranit extrem de grav. Cu rani la torace si abdomen, dar mai ales cu leziuni foarte grave la cap, politistul a fost dus cu un elicopter al Ministerului de Interne la Spitalul Militar Central, unde avea sa ramana internat cateva luni de zile. Cu greu, a revenit la Politia municipiului ...

Sport / stiri Sport17 vizite[ Stiri Botosani ]

Florin Acsinte, dupa castigarea Cupei Romaniei: "N-am mai trait asa o senzatie de cand mi s-a nascut fetita. La finalul meciului nu m-am putut controla" - FOTO

Duminica, 28 Mai 2017, ora 23:59

Florin Acsinte, dupa castigarea Cupei Romaniei: "N-am mai trait asa o senzatie de cand mi s-a nascut fetita. La finalul meciului nu m-am putut controla" - FOTODoi botosaneni au cucerit sambata seara Cupa Romaniei, dupa finala castigata in fata celor de la Astra Giurgiu. Fundasul Florin Acsinte, din teren, si preparatorul fizic Patrick Lazarescu, de pe banca de rezerve, au reusit sa invinga echipa lui Marius Sumudica.
"Acsy" a vorbit in premiera pentru Stiri.Botosani.ro despre emotiile traite la finalul meciului, atunci cand a izbucnit in plans.
"A fost un meci foarte greu, ne asteptam la asta. Am crezut in sansa noastra. Cel putin eu, am crezut, atata timp cat am jucat cu trofeul pe masa. Am dovedit ca ne putem bate de la egal la egal cu orice echipa si Dumnezeu ne-a ajutat. E o senzatie ce nu poate fi descrisa in cuvinte. Si acum mi se ridica parul cand ma gandesc. Este ceva senzational. Nu te poti controla. N-am mai trait asa o senzatie de cand mi s-a nascut fetita. Este un sentiment incredibil. La finalul meciului nu m-am putut controla. Nu-mi venea sa cred.", a declarat pentru Stiri.Botosani.ro, Florin Acsinte.

Condusi la pauza cu 1-0, elevii lui Claudiu Niculescu au intrat mult mai motivati in repriza a doua si au reusit egalarea printr-un penalty, iar la final s-au impus in fata Astrei la loviturile de departajare.

"Antrenorul ne-a incurajat, ne-a sprijit si nu ne-a certat la pauza. A gandit pozitiv si ne-a facut sa dam totul pe teren, pentru ca pana la urma era scorul 1-0 si nu aveam nimic de pierdut. Sper ca aseara i-am facut mandri pe cei din Botosani. Aseara au fost langa mine sotia si fetita, familia mea, dar si ...

Sport / stiri Sport16 vizite[ Stiri Botosani ]

Un nou trofeu important pentru Michael Ngadeu! A marcat din nou si a castigat titlul de campion cu Slavia Praga! VIDEO

Sambata, 27 Mai 2017, ora 23:59

Un nou trofeu important pentru Michael Ngadeu! A marcat din nou si a castigat titlul de campion cu Slavia Praga! VIDEOFostul jucator al celor de la FC Botosani, Michael Ngadeu, a castigat in aceasta seara un nou trofeu in cariera, dupa Cupa Africii pe Natiuni, obtinuta cu nationala Camerunului.
Sambata dupa-amiaza, Ngadeu a devenit campion al Cehiei cu echipa sa de club, Slavia Praga, formatie care a platit 500.000 de euro celor de la Botosani pentru a-l transfera.
Slavia Praga se afla in lupta directa cu Victoria Plzen, formatie aflata la doar doua puncte in spate. In ultima etapa, meciurile celori doua formatii au fost programate de la aceeasi ora. Victoria Plzen a invins cu scorul de 2-0 pe Jihlava, in timp ce formatia lui Ngadeu a trecut cu scorul de 4-0 de echipa Brno.
Ultimul gol al partidei, cel de 4-0, a fost marcat chiar de Michael Ngadeu, fundasul central, devenit mijlocas central in fata apararii la Slavia Praga, a luat mingea de la centrul terenului si a marcat un gol superb. Imediat dupa ce au primit trofeul de campioni, jucatorii Slaviei au facut turul orasului Praga cu un autocar descoperit.
Ngadeu este cotat acum la 2 milioane de euro, insa cu siguranta valoarea ii va creste dupa acest trofeu. Fostul capitan al ros-alb-albastrilor spera ca in vacanta aceasta sa poata ajunge in vizita la Botosani.

Sport / stiri Sport12 vizite[ Stiri Botosani ]

Voluntariul lui Acsinte, Lazarescu si Ivanovici, castiga CUPA ROMANIEI - FOTO

Sambata, 27 Mai 2017, ora 23:59

Voluntariul lui Acsinte, Lazarescu si Ivanovici, castiga CUPA ROMANIEI - FOTOFC Voluntari a reusit miracolul si a invins-o pe Astra Giurgiu in finala, dupa executarea loviturilor de departajare, 1-1, 5-3 d.p. Botosanenii Florin Acsinte si Patrick Lazarescu (preparator fizic), impreuna cu fostul jucator al FC Botosani, Petre Ivanovici, au obtinut trofeul Cupei Romaniei.
Alexandru Ionita II a deschis scorul in minutul 35, reusind sa inscrie printr-un sut superb de la 20 metri. Chiar daca giurgiuvenii au dominat partida in continuare, ratand alte ocazii importante, echipa ilfoveana a fost cea care a mai marcat pana la final.

Marinescu a restabilit egalitatea din penalty, cu cinci minute inainte de final, iar meciul a intrat in prelungiri, precum anul trecut. Finala a fost decisa la penalty-uri, unde echipa ilfoveana s-a impus dupa ce Al. Stan a ratat, iar Achim a transformat penalty-ul decisiv.

La final, Florin Acsinte s-a prabusit pe teren si a izbucnit in plans, de emotie, acesta fiind primul sau trofeu de cand este jucator profesionist.

foto capturi: sport.ro si digisport 2

Sport / stiri Sport17 vizite[ Stiri Botosani ]

Juniorii A de la FC Botosani vor juca finala turneului semifinal, cu CFR Cluj! Victorie cu 4-2 in fata celor de la ASA Targ Mures!

Sambata, 27 Mai 2017, ora 17:02

Juniorii A de la FC Botosani vor juca finala turneului semifinal, cu CFR Cluj! Victorie cu 4-2 in fata celor de la ASA Targ Mures!Juniorii A de la FC Botosani au invins cu scorul de 4-2 pe cei de la ASA Targu Mures in primul meci al turneului semifinal gazdeuit chiar de adversara de astazi a botosanenilor.
Elevii cuplului Daniel Schiopu - Paul Cucu s-au calificat astfel in finala turneului semifinal, acolo unde vor juca impotriva celor de la CFR Cluj. Clujenii au invins si ei astazi cu scorul de 5-1 pe CSM Resita.

Golurile botosanenilor au fost marcate de Chicarosa (2 goluri, printre care unul din penalty), Piftor si Corban, ultimul jucator pregatindu-se cu prima echipa a clubului.

Meciul cu CFR Cluj va avea loc duminica. Turneul final va avea loc pe 4 iunie la Mogosoaia.

Sport / stiri Sport19 vizite[ Stiri Botosani ]

Olimpiu Morutan: "Mergem cu prima echipa si ne vom lupta pentru cele trei puncte"

Sambata, 27 Mai 2017, ora 17:02

Olimpiu Morutan: "Mergem cu prima echipa si ne vom lupta pentru cele trei puncte"Concordia Chiajna este cu "cutitul la os" si trebuie sa castige obligatoriu meciul de pe teren propriu, cu FC Botosani, pentru a mai spera sa se salveze de la retrogradare.
Partida cu botosanenii va avea loc luni seara, incepand cu ora 20:30, in direct la Digisport 1, Dolcesport 1 si Look TV.

"Cei de la Chiajna vor trage foarte mult, vor veni peste noi, dar noi mergem cu prima echipa si ne vom lupta pentru cele trei puncte. Daca vom castiga ei s-ar putea sa retrogradeze. Noi nu retrogradam echipe. Noi jucam doar la victorie. Nu vreau sa vorbesc de arbitraj. Vom vedea ce va fi", a declarat Olimpiu Morutan inaintea deplasarii la Chiajna.

Sport / stiri Sport19 vizite[ Stiri Botosani ]

Leo Grozavu: "Voi face un 11 competitiv care sa dea totul pe teren la Chiajna"

Sambata, 27 Mai 2017, ora 17:02

Leo Grozavu: "Voi face un 11 competitiv care sa dea totul pe teren la Chiajna"Dupa doua infrangeri suferite la Voluntari si pe teren propriu cu CSM Poli Iasi, elevii lui Leo Grozavu vor juca luni seara, in deplasare, impotriva celor de la Concordia Chiajna.
Partida va incepe de la ora 20:30, iar antrenorul Leo Grozavu spune ca nu se va da la o parte pentru a se salva Chiajna de la retrogradare.

"Nu pot sa ma duc inaintea meciului sa le spun baietilor sa se dea la o parte sa castige Chiajna, ca sa ramana in prima liga. E clar ca ne dorim sa jucam si sa obtinem un rezultat pozitiv pentru ca avem ultimele doua rezultate negative si nu e placut. Voi face un 11 competitiv care sa dea totul pe teren la Chiajna. Nu cred ca e amenintat locul 10, dar in fotbal se poate intampla orice", a declarat Leo Grozavu.

Sport / stiri Sport18 vizite[ Stiri Botosani ]

Avertisment pentru botosanenii care fac amenajari in apartamente sau izolatii exterioare!

Sambata, 27 Mai 2017, ora 14:02

Avertisment pentru botosanenii care fac amenajari in apartamente sau izolatii exterioare!Lunile calduroase sunt preferate de majoritatea botosanenilor care planuiesc o curatenie generala in locuinte sau vor sa faca lucrari de izolatie exterioara. Iar cel mai la indemana este ca deseurile rezultate in urma acestor lucrari, de regula molozul, sa il arunce direct la ghena de gunoi sau sa il abandoneze chiar langa bloc.
Ce trebuie sa stiti este ca, daca veti fi depistati facand acest lucru sunteti oricand pasibil de o amenda. In multe scari de bloc din municipiul Botosani au aparut anunturi, puse de presedintii de asociatie, prin care locatarii sunt atentionati ca, in cazul in care isi zugravesc apartamentele sau fac alt gen de lucrari, trebuie sa solicite de la societatea Urban Serv un container special in care sa fie depozitate deseurile rezultate.
Ulterior, aceste deseuri vor fi transportate de societatea de salubritate intr-o zona pusa la dispozitie de municipalitate.
Bineinteles, totul este contra cost. Directorul societatii Urban Serv, Simion Drelciuc, sustine ca de multe ori la ghenele de gunoi sunt aruncati saci cu moloz sau acesta este pus direct in ghena. Problema este cand se ajunge cu aceste deseuri la depozitul de la Stauceni pentru ca nu sunt primite, iar muncitorii de la Urban Serv trebuie sa le sorteze si sa le transporte in locul special amenajat.
"In ceea ce priveste deseurile rezultate din amenajarile interioare sau exterioare ale locuintelor, noi le valorificam prin utilizare pe un teren pus la dispozitie de primarie. Am atentionat toti posesorii ...

Sport / stiri Sport12 vizite[ Stiri Botosani ]

Cum si-a schimbat Leo Grozavu declaratiile in patru luni! De la "au venit jucatori mult mai titrati" la "haideti sa vedem de unde am luat noi jucatorii"

Sambata, 27 Mai 2017, ora 05:02

Cum si-a schimbat Leo Grozavu declaratiile in patru luni! De la "au venit jucatori mult mai titrati" la "haideti sa vedem de unde am luat noi jucatorii"Pe data de 4 februarie 2017, FC Botosani isi prezenta noile achizitii din pauza de iarna. La conferinta de presa de atunci se afla antrenorul Leo Grozavu, impreuna cu jucatorii Alberto Cobrea (52 de meciuri in Liga 1), Bogdan Ungurusan (197 de meciuri in Liga 1), Razvan Tincu (148 de meciuri in Liga 1), Endrick dos Santos, Alin Carstocea (72 de meciuri in Liga 1), Laurentiu Bus (74 de meciuri in Liga 1 si campion al Romaniei cu Otelul Galati) si Benjamin Kuku.
Tehnicianul botosanenilor ii lauda pe fotbalistii transferati, precizand ca lotul nu e slabit, ba din contra, au venit jucatori mult mai titrati.
"Am fost nevoiti sa renuntam la anumiti jucatori din cauza salariilor pe care le aveau dar asta nu inseamna ca lotul a slabit. Din contra. Au venit jucatori mult mai titrati fata de alti ani, in sensul ca majoritatea dintrei ei au experienta competitionala, au experienta la nivelul primei ligi. Pe unii dintre ei ii cunosc foarte bine pentru ca am lucrat cu ei", spunea atunci Leo Grozavu (detalii aici
).
Acum, la aproape patru luni de la acele declaratii, antrenorul celor de la FC Botosani s-a aratat dezamagit ca patronii clubului nu au facut investitii, ca au renuntat la anumiti jucatori foarte buni si au adus altii mai slabi.
"Vad ca toata lumea isi doreste Play-Off. Sunt niste obiective nerealiste. Play-Off la Botosani...cu cine concuram? Cu Caiova, Astra, Dinamo, Steaua, CFR Cluj. E greu sa te poti bate cu ei. Trebuie sa faci investitii majore. Noi am pierdut jucatori ...

Sport / stiri Sport30 vizite[ Stiri Botosani ]

Traseu dificil pentru Simona Halep la Roland Garros! Romancele si-au aflat adversarele de pe tabloul principal

Vineri, 26 Mai 2017, ora 17:02

Traseu dificil pentru Simona Halep la Roland Garros! Romancele si-au aflat adversarele de pe tabloul principalAstazi a avut loc tragerea la sorti a tabloului principal de la Roland Garros, unde sunt calificate sase romance.
TRASEU GREU PENTRU HALEP

Simona Halep (nr 4 WTA) va juca in primul tur contra slovacei Jana Cepelova (88 WTA), iar in optimile de finala ar putea juca impotriva Elenei Vesnina (15 WTA). Halep si Cepelova s-au mai intalnit de doua ori in circuit, iar fiecare dintre ele s-a impus in cate o confruntare. Ultima oara, Cepelova a invins-o pe Halep la Wimbledon, in 2015, 5-7 6-4 6-3.

Daca favoritele se califica, Halep poate sa dea de Svitolina in sferturi, Karolina Pliskova in semifinale si Garbine Muguruza in finala, adversare foarte puternice pe zgura.

CU CINE JOACA CELELALTE FETE

Monica Niculescu (53 WTA) o va intalni in premiera pe Anett Kontaveit (52 WTA), in timp ce Irina Begu (44 WTA) va juca in primul tur contra Marianei Duque-Marino (114 WTA). Patricia Esig (119 WTA) o va infrunta pe Anastasia Pavlyuchenkova (17 WTA), iar Sorana Cirstea (67 WTA) va juca impotriva lui Shuai Peng (39 WTA).

Meciurile de pe tabloul principal se vor disputa in perioada 28 mai-11 iunie.

sursa: gsp.ro

Sport / stiri Sport15 vizite[ Stiri Botosani ]

Scandal monstru la FRF: Burleanu a dat afara din sediul Federatiei un oficial al LPF

Vineri, 26 Mai 2017, ora 14:02

Scandal monstru la FRF: Burleanu a dat afara din sediul Federatiei un oficial al LPFComitetul Executiv al Federatiei Romane de Fotbal a inceput cu un scandal de proportii.
Presedintele FRF, Razvan Burleanu, n-a vrut sa-l accepte la sedinta, in calitate de invitat al sefului LPF - Gino Iorgulescu, pe secretarul general al LPF, Justin Stefan.

Astfel, conform Gazeta Sporturilor, seful FRF a ridicat tonul si l-a dat afara din sediul Federatiei pe oficialul LPF. "Politica pumnui in gura se confirma inca o data din partea celor de la Federatia Romana de Fotbal! Am fost obligat sa parasesc sediul Federatiei. M-am convins pentru a nu stiu cata oara ce caracter are acest personaj care a ajuns sa conduca destinele fotbalului romanesc", a declarat Justin Stefan pentru sursa citata.

Disputa dintre cei doi este una mai veche, ca de altfel si razboiul pe care il poarta FRF si LPF, cu oficialii Ligii acuzand ca Razvan Burleanu vrea sa desfiinteze Liga Profesionista de Fotbal pentru a pune mana pe drepturile TV ale Ligii 1.

Sport / stiri Sport17 vizite[ Stiri Botosani ]

SEPSI-ul lui Hadnagy, la un singur pas de promovarea in Liga 1

Vineri, 26 Mai 2017, ora 14:02

SEPSI-ul lui Hadnagy, la un singur pas de promovarea in Liga 1Echipa de Liga a II-a, Sepsi Sfantu Gheorghe, la care evolueaza fostul golgheter al FC Botosani, Attila Hadnagy, dar si jucatorul Razvan Greu, imprumutat la formatia din Covasna, este la un pas de o promovare istorica in Liga 1.
Spesi a promovat anul trecut in Liga 2, iar acum trebuie sa mai obtina un punct din ultimele doua partide. Victoria celor de la CS Balotesti la Siria, 2-1 cu UTA Batrana Doamna, a deschis larg portile catre primul esalon pentru Sepsi Sfantu Gheorghe.

Hadnagy si compania joaca duminica, la Snagov, cu Metalul Resita, pentru ca in ultima etapa sa evolueze acasa cu CS Mioveni, un meci indelung asteptat de fani. Conducerea covasnenilor lucreaza deja la detaliile intalnirii din ultima etapa si a montat, intr-o singura zi, peste 700 de scaune suplimentare la stadionul din Sfantu Gheorghe.

Vor fi prezenti la meciul cu CS Mioveni suporteri din Ungaria, care vor sosi cu mai multe autocare, dar si multi iubitori de fotbal din zonele limitrofe, pentru a celebra un moment istoric: promovarea echipei in primul esalon competitional.

Sport / stiri Sport20 vizite[ Stiri Botosani ]

Leo Grozavu, suparat la finalul meciului cu Iasi: "Va trebui sa vada si conducatorii nostri ca fotbalul se face cu investitii"

Vineri, 26 Mai 2017, ora 14:01

Leo Grozavu, suparat la finalul meciului cu Iasi: "Va trebui sa vada si conducatorii nostri ca fotbalul se face cu investitii"FC Botosani a pierdut meciul de pe Municipal, cu CSM Poli Iasi, scor 0-1, iar antrenorul principal al botosanenilor, Leo Grozavu, s-a aratat extrem de dezamagit de situatia in care se afla echipa.
Acesta spune ca cei din conducere ar trebui sa faca investitii, daca vor sa castige, pentru ca pana acum s-a facut un fotbal low-cost.
"Ca de fiecare data, jocurile le pregatim sa castigam dar trebuie sa si putem. Nu sunt multe de spus. Stiam la ce sa ne asteptam, la o aparare inchegata, la specularea unui contraatac. Din pacat prima oara cand am gresit, am primit gol. Ai nevoie de jucatori care pot sa faca diferenta in ultimii 20 de metri. I-am pus in foarte multe momente in dificultate, dar din pacate acolo ai nevoie de altceva. Daca doar o pasam si nu gasim solutii, nu ai cum. Acolo vine inventivitatea. Va trebui sa vada si conducatorii nostri ca fotbalul se face cu investitii. Am facut un fotbal cu low-cost. Nu puteam sa ne propunem mai mult, chiar daca lumea e dezamagita. Si eu sunt dezamagit. Nici eu nu ma pot schimba, sa stam pe doua linii si sa speculam pe contraatac, dar si pentru asta iti trebuie un anumit tip de jucatori. Cei de la Iasi au jucatori cu mai multa experienta, sunt vulpoi. A tras primul sut la poarta, primul gol. E suta la suta pragmatism. Aici se face diferenta. Un sut la poarta Cristea, iar noi cand am tras la poarta am dat in portar sau pe langa poarta. Exista dezamagirea a tot ceea ce s-a intamplat, macar din iarna si pana acum, ca sa nu spun mai de ...

Sport / stiri Sport22 vizite[ Stiri Botosani ]

Eugen Neagoe: "Cred ca puteam sa jucam si doua zile iar Botosaniul nu marca gol"

Vineri, 26 Mai 2017, ora 05:02

Eugen Neagoe: "Cred ca puteam sa jucam si doua zile iar Botosaniul nu marca gol"CSM Poli Iasi a invins cu scorul de 1-0 la Botosani, iar la finalul partidei, antrenor principal, Eugen Neagoe, a precizat ca victoria este una meritata.
In plus, acesta a spus ca FC Botosani a dominat meciul pentru asa a vrut el, precizand ca daca se juca inca doua zile elevii lui Leo Grozavu tot nu marcau.

"Cred ca rezultatul este unul echitabil, chiar daca cei de la Botosani si-au dorit in aceasta seara foarte mult sa castige. Stiam ca asa va fi. Pentru ei era un joc important, datorita orgoliilor care sunt si pana la urma a iesit un joc frumos. Victoria noastra este maritata, iar jucatorii merita felicitari pentru acest parcurs extraordinar pe care il avem. Sunt 13 meciuri fara infrangere, am primit doar trei goluri si era foarte greu ca Botosaniul sa marcheze, cu toate ca inaintea meciului ne-au amenintat ca ne vor domina, ca vor avea posesie. De cand sunt la Iasi am jucat trei meciuri impotriva celor de la Botosani si le-am castigat pe toate. Mai mult, am scris 6 goluri si am primit doar doua. Cred ca puteam sa jucam si doua zile iar Botosaniul nu marca gol. Au avut cateva suturi pe langa poarta, o ocazie mai periculoasa in prima repriza, cand a respins in Grahovac in corner, dar in rest nimic. Au avut o pozitie mai buna, dar asta am acceptat noi. Cheia succesului este sa marchezi un gol mai mult decat adversarul si sa nu primesti. Ati vazut finala Europa League si ati vazut ce posesie a avut Ajax. Cine a castigat la urma? 2-0 parca a fost pentru United, nu?", a ...

Sport / stiri Sport20 vizite[ Stiri Botosani ]

LIVE- SCORE: FC Botosani- Poli Iasi

Joi, 25 Mai 2017, ora 21:03

LIVE- SCORE: FC Botosani- Poli IasiDerby-ul Moldovei se joaca in aceasta seara pe Municipalul botosanean, pe o ploaie deasa. FC Botosani intalneste Poli Iasi.
Foto: Stiri.Botosani.Ro

Macar in teorie "derby-ul Moldovei", pentru ca in practica, Iasul este lider in play-out, cu 40 de puncte, in timp ce FC Botosani abia rasufla de pe locul IV, cu 30 de puncte.

Pentru acest meci, Leo Grozavu i-a titularizat pe Cobrea, Miron, Cucu, Tincu, Ungurusan, Vasvari, Bordeianu, Popovici, Roman, Kuku, Golofca. Rezerve vor fi Avram, Carstocea, Musat, Patache.

De partea cealalta, Eugen Neagoe riposteaza cu Grahovac, Voicu, Ciuca, Frasinescu, Esiganasu, Bole, Rauta, Mitici, Pantiru, Cristea, Golubovici. Rezervele Iasului sunt Caparco, Ciucur, Sato, Stenio.

Meciul a inceput!

Sport / stiri Sport14 vizite[ Stiri Botosani ]


Prima   <<   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   >>   Ultima