Rezultatele 241 - 270 din 1000 (0.334 secunde)
Schimba cuvintele cautate
Filtreaza dupa data
Data inceput
Data sfarsit

Filtreaza dupa publicatie

Gica Popescu se reorienteaza: De ce meserie s-a apucat

Luni, 27 Februarie 2017, ora 21:03

Gica Popescu se reorienteaza: De ce meserie s-a apucatGica Popescu revine in fotbal, dar nu intr-o functie de conducere, ci ca jurnalist. "Baciul" a demarat o serie de interviuri filmate cu personalitati din lumea fotbalului, anunta danielnanu.ro.
In primul episod, fostul capitan al Barcelonei il are invitat pe Hristo Stoicikov si a fost realizat in Delta Dunarii.
Figo, Guardiola sau Ronaldo sunt alti fosti mari fotbalisti care vor dialoga cu Gica Popescu.
Conform sursei citate, fiecare interviu il costa intre 10.000 si 15.000 de euro, iar intentia e de a ceda aceasta serie.
Ca urmare a condamnarii primite in Dosarul Transferurilor, Gica Popescu nu are voie sa activeze in fotbal pana in luna aprilie 2018.

Sport / stiri Sport11 vizite[ Stiri Botosani ]

FC Botosani merge increzatoare la Giurgiu! Kuku: "Cu ajutorul lui Dumnezeu am putea sa castigam"

Luni, 27 Februarie 2017, ora 14:01

FC Botosani merge increzatoare la Giurgiu! Kuku: "Cu ajutorul lui Dumnezeu am putea sa castigam"Dupa victoria in fata celor de la Pandurii, scor 3-1, FC Botosani va incheia sezonul regulat pe terenul celor de la Astra Giurgiu, campioana Romaniei.
Benjamin Kuku

Cu toate ca giurgiuvenii trec printr-o perioada buna, reusind sa invinga chiar si liderul Viitorul, jucatorii de la FC Botosani sunt incresatori inaintea acestei partide.
"Niciun moment pe parcursul meciului n-am avut sentimentul ca nu putem sa castigam acest meci cu Pandurii. Duminica viitoare mergem pe terenul campioanei, Astra, pentru a reusi inca o victorie", a spus Catalin Golofca, imediat dupa meciul cu Pandurii.
Si atacantul Beni Kuku crede in sansele echipei noastre de a obtine o victorie la Giurgiu, acolo unde FC Botosani nu a obtinut nici macar un punct de cand a promovat in Liga 1.
"Sunt bucuros ca am marcat si foarte bucuros ca am terminat sanatos meciul. Din acest moment, obiectivul nostru e sa terminam pe primul loc in play-out. Cu ajutorul lui Dumnezeu am putea sa castigam si etapa viitoare, la Giurgiu", a declarat Benjamin Kuku.

Sport / stiri Sport12 vizite[ Stiri Botosani ]

Meciul FC Botosani - Pandurii, vazut de la "firul ierbii"! Kuku: "Haaai suuuus!" - GALERIE FOTO, VIDEO

Luni, 27 Februarie 2017, ora 11:02

Meciul FC Botosani - Pandurii, vazut de la "firul ierbii"! Kuku: "Haaai suuuus!" - GALERIE FOTO, VIDEOFC Botosani a castigat meciul cu Pandurii Targu Jiu cu scorul de 3-1, iar Leo Grozavu a anticipat bine inaintea jocului, atunci cand a spus ca partida nu va fi deloc una usoara.
Ora 13:30, cele doua echipe ies de la cabine in aplauzele celor peste 4.000 de spectatori prezenti in tribunele stadionului Municipal.

Leo Grozavu incepe meciul cu Alberto Cobrea, Andrei Patache, Razvan Tincu, Andrei Miron, Sergiu Popovici, Alin Carstocea, Stelian Cucu, Mihai Bordeianu, Laurentiu Bus, Mihai Roman si Benjamin Kuku.

De partea cealalta, Flavius Stoicat trimite in teren urmatorul "11": Daniel Popescu, Samson Nwabueze, Cornel Ene, Florin Ilie, Marian Busu, Ionut Zaina, Daniel Stana, Jeffery Ket, Catalin Hlistei, Dragos Firtulescu si Sergiu Negrut.

Centralul Andrei Chivulete arunca moneda, iar capitanul Andrei Patache alege "terenul", in timp ce oaspetii au lovitura de start. Botosanenii sunt incarcati cu motivare, energie si ataca poarta lui Popescu inca din primul minut. Din tribune se aude: "Haideti baietii! Victorie astazi!".

In secunda 38, Patache ii paseaza lui Bordeianu, iar acesta centreaza in careu, acolo unde se afla Kuku. Nigerianul preia, insa nu poate suta, asa ca scoate in lateral pentru Roman, care suteaza pe porta, mingea fiind retinuta de Popescu. Este primul semn ca meciul va fi unul cu goluri multe.

Dupa cateva actiune ale oltenilor, vine si golul botosanenilor, reusit de Mihai Roman. Patache si Roman fac schimb de pase pe partea dreapta, ultimul dintrei ei centrand ...

Sport / stiri Sport21 vizite[ Stiri Botosani ]

Salariile angajatilor din Primaria Botosani au fost MAJORATE!

Luni, 27 Februarie 2017, ora 11:02

Salariile angajatilor din Primaria Botosani au fost MAJORATE!Inceputul de saptamana vine cu o veste buna pentru functionarii din cadrul Primariei municipiului Botosani. Dispozitia prin care lefurile acestora se majoreaza a fost semnata de viceprimarul Cosmin Andrei, cresterea urmand sa fie de pana la 40%.
Majorarea salariala va fi aplicabila incepand cu data de 1 martie, urmand ca in luna aprilie angajatii din administratia publica locala de la nivelul municipiului Botosani sa incaseze efectiv salarii marite.
Primarul Catalin Flutur, care lipseste luni, i-a delegat atributiile viceprimarului, motiv pentru care edilul a putut semna dispozitia privina majorarea salariala, sustinand de la bun inceput o astfel de decizie.
"Am semnat dispozitia prin care s-au acordat drepturi salariale marite colegilor din primarie cu un procent de pana la 40% conform deciziei Curtii Consttitutionale, coroborata cu deciziile celorlalte primarii din tara care au pus in aplicare aceasta decizie, care va intra in aplicare incepand cu data de 1 martie iar maririle salariale vor fi primite in luna aprilie. Impactul bugetar este de aproximativ 3 milioane de lei, peste un impact bugetar obligatoriu de 9 milioane de lei ca urmare a actelor normative incidente privind maririle salariale, iar din punct de vedere al asigurarii acestor resurse eu sunt foarte optimist si cred ca vom primi aceste sume din partea Directiei de Finante Publice urmare a distribuirii banilor din cotele din impozitul pe venit unde municipalitatea are un procent de 41.75% din impozitul pe ...

Sport / stiri Sport18 vizite[ Stiri Botosani ]

Grozavu si Sfaiter sunt suparati pe reactia suporterilor din prima repriza: "Unii vin la meci doar ca sa injure"

Duminica, 26 Februarie 2017, ora 21:03

Grozavu si Sfaiter sunt suparati pe reactia suporterilor din prima repriza: "Unii vin la meci doar ca sa injure"Chiar daca FC Botosani a invins cu scorul de 3-1, Leo Grozavu a vorbit la conferinta de presa despre reactia publicului de pe Municipal, in prima repriza, la scorul de 1-1, atunci cand la fiecare pasa gresita sau o pasa la fundasi, suporterii huiduiau.
Antrenorul botosanenilor a vorbit chiar in timpul meciului cu unul dintre suporteri si i-a spus acestuia sa incurajeze jucatorii.
"Era 1-1 si nu vreau sa fiu rau, dar cred ca echipa are nevoie de incurajare in astfel de momente. Spectatorii, suporterii trebuie sa-i incurajeze, pentru ca nu era 3-0 pentru Pandurii, o echipa care pana la urma joaca in prima liga, o echipa care nu toata lumea i-a dat 10 goluri, iar noi am reusit doar unul. Atunci cand suporterii au fost alaturi de noi am aratat ca putem invinge orice echipa si putem sa fim puternici. Nu sunt aici pentru a aduce critici, pentru ca in general publicul spectator se comporta normal, dar daca unul arunca cu o piatra, se mai mai gasesc altii zece. Nu e nicio greseala ca am intrat in discutie cu un suporter, pentru ca il cunosc pe respectivul si nu am intrat in polemica. I-am spus sa-i incurajeze pe jucatori, nu din minutul 1 sa facem schimbari: baga-l pe ala, scoate-l pe ala. Noi suntem in fiecare zi cu ei si trebuie sa asteptam sa vedem ce se intampla pana la final. La 3-1 ce trebuia sa fac? Sa-l cert eu pe respectivul? De asta mi-am permis sa vorbescu cu respectivul pentru ca il cunosc si ma astept ca el sa incurajeze echipa, nu se faca scandal in tribuna ca sa mai ...

Sport / stiri Sport26 vizite[ Stiri Botosani ]

Leo Grozavu: "Au fost momente cand am fost visatori, dar ne-am revenit"

Duminica, 26 Februarie 2017, ora 21:03

Leo Grozavu: "Au fost momente cand am fost visatori, dar ne-am revenit"Antrenorul echipei FC Botosani, Leo Grozavu, a vorbit la finalul meciului castigat cu Pandurii, scor 3-1, despre joc, dar si despre prestatia jucatorilor, care in prima repriza au trecut prin momente dificile, dupa ce oaspetii au egalat.
"Sunt bucuros pentru cele trei puncte si imi felicit echipa, in special pentru repriza a doua, dar si pentru victorie, pentru ca pana la urma meciul are doua reprize. Am inceput meciul foarte bine, am avut 1-0 si am avut o ocazie foarte mare pentru 2-0, cand Bordeianu a lovit bara, dupa care ne-a costat o faza care nu anunta mare lucru, transformata in gol si parca ne-a schimbat. Parca eram alti jucatori fata de cei de la inceputul jocului. Am pierdut un pic capacitatea concentrare. Au fost momente cand am fost visatori, nu am avut starea mecesara si am pierdut busola, dar e bine ca ne-am revenit a doua repriza si am castigat.", a declarat Leo Grozavu.
Golurile botosanenilor au fost reusite de Mihai Roman, Benjamin Kuku si Catalin Golofca, in timp ce pentru olteni a punctat Negrut.

Sport / stiri Sport21 vizite[ Stiri Botosani ]

Flavius Stoican: "Felicit echipa gazda pentru victorie"

Duminica, 26 Februarie 2017, ora 17:02

Flavius Stoican: "Felicit echipa gazda pentru victorie"FC Botosani a invins cu scorul de 3-1 pe cei de la Pandurii Targu Jiu, iar tehnicianul oaspetilor, Flavius Stoican, i-a felicitat pe elevii lui Leo Grozavu pentru victorie.
"Felicit echipa gazda pentru victorie. Au fost momente si momente in acest meci. Ne-am creat si noi cateva ocazii de a marca. Au avut si ei ocazii si au profitat la maximum de situatiile creat si cred ca rezultatul este echitabil. Am intalnit o echipa care astazi a practicat un joc bun, un fotbal la care vrem sa ajungem si noi. Cred ca in multe momente ale jocului am avut ocazii si noi, dar, sigur, echipa gazda a dominat finalul de joc, pentru ca scorul era 3-1 si moralul lor era in crestere. Trebuie sa invatam din greselile pe care le facem.", a declara Flavius Stoican.
In urmatoarea etapa, FC Botosani va juca la Astra, iar Pandurii va juca acasa cu Dinamo, fiind sanse ca partidele sa se joace la aceeasi ora.

Sport / stiri Sport9 vizite[ Stiri Botosani ]

Trei puncte smulse oltenilor! FC Botosani- Pandurii Targu Jiu 3-1! FOTO

Duminica, 26 Februarie 2017, ora 17:01

Trei puncte smulse oltenilor! FC Botosani- Pandurii Targu Jiu 3-1! FOTOMai cu nervi, mai cu fericire, mai cu huiduieli, a trecut si meciul cu Pandurii, meci castigat onorabil de FC Botosani, cu scorul de 3-1. Dupa momente care le-au albit parul suporterilor, dar si antrenorilor, FC Botosani a reusit sa valorifice repriza secunda si sa-si revina din socul cauzat de egalarea Pandurilor din prima repriza.
Foto: Stiri.Botosani.Ro

A fost insa nevoie de concentrare si determinare, recuperate cu greu de elevii lui Leo Grozavu dupa un start bun al partidei, urmat de o multime de erori, individuale si de grup, ale jucatorilor. Dar totul e bine atunci cand se termina cu bine.

CUM A FOST:

Pe Municipalul botosanean nu a venit inca primavara, dar temperaturile de pranz si programarea meciului la 13:30 creeaza conditii pentru ca suporterii botosaneni sa vina in numar mai mare la spectacolul asteptat in ultimul meci din sezonul regulat, derulat de FC Botosani e teren propriu impotriva "Pandurilor" de la Targu Jiu.

La ora 13, la Statia Meteo Botosani se inregistrau 7ºC.

In primul 11, Leo Grozavu aduce modificari in schema cu care incepea de regula meciurile. Astfel, in poarta se va afla Alberto Cobrea, iar capitan de echipa va fi in meciul de astazi Andrei Patache. Alaturi de cei doi, se vor afla in teren si Razvan Tincu, Andrei Miron, Sergiu Popovici, Alin Carstocea, Stelian Cucu, Laurentiu Bus, Mihai Roman, Benjamin Kuku si Mihai Bordeianu.

Rezerve vor fi Calin Albut, Catalin Golofca, Andrei Hergheligiu, Gabriel Vasvari, Olimpiu Morutan, Lorand ...

Sport / stiri Sport16 vizite[ Stiri Botosani ]

Cu un Miron zapacit, Botosanii pierd superioritatea pe tabela! FC Botosani- Pandurii Targu Jiu 1-1! FOTO

Duminica, 26 Februarie 2017, ora 14:02

Cu un Miron zapacit, Botosanii pierd superioritatea pe tabela! FC Botosani- Pandurii Targu Jiu 1-1! FOTOComparativ cu ultimul meci disputat de FC Botosani pe teren propriu, atunci cand Universitatea Craiova a plecat acasa cu fruntea in pamant, meciul de astazi se va desfasura in conditii mai bune, cel putin datorita vremii.
Pe Municipalul botosanean nu a venit inca primavara, dar temperaturile de pranz si programarea meciului la 13:30 creeaza conditii pentru ca suporterii botosaneni sa vina in numar mai mare la spectacolul asteptat in ultimul meci din sezonul regulat, derulat de FC Botosani e teren propriu impotriva "Pandurilor" de la Targu Jiu.

La ora 13, la Statia Meteo Botosani se inregistrau 7ºC.

In primul 11, Leo Grozavu aduce modificari in schema cu care incepea de regula meciurile. Astfel, in poarta se va afla Alberto Cobrea, iar capitan de echipa va fi in meciul de astazi Andrei Patache. Alaturi de cei doi, se vor afla in teren si Razvan Tincu, Andrei Miron, Sergiu Popovici, Alin Carstocea, Stelian Cucu, Laurentiu Bus, Mihai Roman, Benjamin Kuku si Mihai Bordeianu.

Rezerve vor fi Calin Albut, Catalin Golofca, Andrei Hergheligiu, Gabriel Vasvari, Olimpiu Morutan, Lorand Fulop si Endrick Dos Santos.

De partea cealalta, Flavius Stoican ii va alinia pe Daniel Popescu, Samson Nwabueze, Cornel Ene, care va fi si capitan al echipei, Florin Ilie, Marian Busu, Ionut Zaina, Daniel Stana, Jeffery Ket, Catalin Hlistei, Dragos Firtulescu si Sergiu Negrut.
Pe banca de rezerve a Pandurilor se vor afla Laurentiu Popescu, Ionut Tataru, George Negoita, Rodemis Trifu, Paul Batin, ..

Sport / stiri Sport20 vizite[ Stiri Botosani ]

INTERVIU cu Michael Ngadeu: "Mi-e dor de mancarea romaneasca"! Ce botosanean propune la nationala si cum l-au impresionat fanii de la Botosani!

Duminica, 26 Februarie 2017, ora 11:02

INTERVIU cu Michael Ngadeu: "Mi-e dor de mancarea romaneasca"! Ce botosanean propune la nationala si cum l-au impresionat fanii de la Botosani!Michael Ngadeu (26 de ani) a jucat doi ani pentru FC Botosani dupa care s-a transferat la Slavia Praga. Fundasul a castigat la inceputul lunii februarie Cupa Africii pe Natiuni cu reprezentativa Camerunului.

Totodata, cel alintat "Misu" la Botosani a facut parte si din echipa ideala a Cupei Africii. Ngadeu a acceptat sa ofere primul interviu pentru presa din Romania dupa castigarea ultimului trofeu, insa a vorbit si despre motivele care au dus la ratarea transferului la Steaua, dar si despre cel mai bun jucator roman.
- "Misu", ai castigat Cupa Africii cu nationala Camerunului. A fost cel mai fericit moment din cariera ta?
- Cu siguranta a fost cel mai fericit moment din cariera mea, dar a fost si cea mai mare performanta obtinuta de mine. A fost ceva incredibil. Nu m-am gandit niciodata ca voi ajunge in finala.

- Ai fost om de baza pentru nationala ta. Cum ai descrie perioada de la inceputul Cupei Africii si pana cand ai pus mana pe trofeu?
- Sunt fericit pentru ca am facut un turneu bun, am jucat toate meciurile. Antrenorul a avut mare incredere in mine. Asa am reusit sa capat si o anumita experienta.

"VORBESC CU FAI IN ROMANA"

- Dupa finala te-au sunat fosti colegi de-ai tai de la Botosani?
- Da! Am vorbit cu antrenorul Leo Grozavu si cu Gabi Vasvari. M-au felicitat si le multumesc inca o data.

- Ai mai vorbit cu Fai despre perioada pe care ati petrecut-o in Liga 1?
- Cu Fai vorbesc in romana (rade). Nu vorbim despre perioada din Romania, dar ne place sa vorbim in ...

Sport / stiri Sport21 vizite[ Stiri Botosani ]

"Asfaltati DN 24 C!"- singura revendicare a protestatarilor de la Miorcani! FOTO

Duminica, 26 Februarie 2017, ora 11:02

"Asfaltati DN 24 C!"- singura revendicare a protestatarilor de la Miorcani! FOTO"Vai de noi, ce noroi" si "UE, ulita mea este granita ta" sunt doar doua dintre textele pancartelor amplasate pe autovehiculele care au "marsaluit" duminica pe Drumul National 24 C, intre Liveni si Miorcani, pentru a atrage atentia autoritatilor asupra problemelor cauzate de "singurul drum national de pamant" din tara.
FOTO: Stiri.Botosani.Ro

In jur de 200 de autovehicule au intrat in sirul celor care au parcurs traseul intre Liveni si Miorcani, incet, pentru a nu rascoli noroiul care abia se usuca, dupa topirea zapezilor si retragerea apei.

Masini pline de noroi, oameni satui sa gaseasca pana si-n dinti particule de noroi, satui sa-si strice autovehiculele pe ceea ce ar trebui sa fie un drum asfaltat, dar de care, an dupa an, autoritatile uita. Disperati de tergiversarea lucrarilor, oamenii si-au strigat, sau claxonat, nemultumirea in drumul care le mananca zilele. De altfel, singura lor cerinta a facut referire la asfaltarea DN 24C.

Printre protestatari s-a regasit si primarul comunei Manoleasa, Cristinel Arosculesei, la volanul propriului autovehicul de teren. Acesta a sustinut ca lucrarile la drum incepusera in timpul Guvernarii Ponta, dar s-au oprit in timpul Guvernului Ciolos.

Saptamana viitoare la Manoleasa este asteptat ministrul transporturilor, Alexandru Razvan Cuc, invitat in judet de liderii PSD Botosani, pentru a gasi solutii pentru reabilitarea cat mai rapida a drumului national.

Despre actiunea de protest, Stiri.Botosani.Ro a scris si aici: Revolta la ...

Sport / stiri Sport14 vizite[ Stiri Botosani ]

VINO LA MECI! FC Botosani - Pandurii Targu Jiu se joaca astazi!

Duminica, 26 Februarie 2017, ora 05:04

VINO LA MECI! FC Botosani - Pandurii Targu Jiu se joaca astazi!FC Botosani va disputa astazi ultimul meci din sezonul regulat, pe teren propriu, impotriva celor de la Pandurii Targu Jiu, incepand cu ora 13:30.

Este duminica si vremea va fi numai buna pentru fotbal, astfel ca iubitorii sportului rege sunt asteptati pe stadionului Municipal, pentru a urmari partida cu Pandurii. Meciul va fi arbitrat de Andrei Chivulete, ajutat de asistentii Florin Paunescu si Adrian Popescu.

Inaintea acestui joc, FC Botosani ocupa locul 9 in clasament, cu 29 de puncte, cu trei puncte peste Poli Iasi si cu un punct mai putin decat FC Voluntari, care a jucat vineri cu ASA Targu Mures, scor 0-0.

Sport / stiri Sport15 vizite[ Stiri Botosani ]

Nebunie de meci in Cehia! Ngadeu a intrat in minutul 51 si a marcat trei goluri! Fulop a inscris si el in Ungaria! VIDEO

Duminica, 26 Februarie 2017, ora 05:04

Nebunie de meci in Cehia! Ngadeu a intrat in minutul 51 si a marcat trei goluri! Fulop a inscris si el in Ungaria! VIDEOFostii jucatori de la FC Botosani sunt pe val la actualele echipe de club. Ngadeu, Fulop, Astafei, Martinus sau Cabrera se simt excelent in campionatele unde evolueaza.
Revenit de la Cupa Africii, acolo unde a castiga trofeul cu nationala Camerunului, Michael Ngadeu a fost suspendat in primul meci din campionat al celor de la Slavia Praga. Sambata dupa-amiaza, "Misu" a fost rezerva in partida Slaviei cu cei de la Pribam, ultima clasata in campionat. A intrat insa in minutul 51 al meciului si a reusit primul hatrick. Dupa doar 4 minute, Misu a punctat pentru 4-0, cu o lovitura de cap, in urma unui corner, exact asa cum reusea la FC Botosani.
In minutul 73, Ngadeu a primit mingea la aproximativ 18 metri de poarta adversa, a preluat si a sutat la coltul lung, reusind sa duca scorul la 6-1. Peste doar 5 minute, fostul capitan al botosanenilora punctat din nou, pentru 7-1, de aceasta data dintr-o lovitura de la 11 m. In final, Slavia Praga a castigat meciul cu 8-1.

Intr-un alt meci, in Ungaria, echipa lui Istvan Fulop, Diosgyori VTK, a pierdut pe teren propriu cu scorul de 2-3, in fata celor de la MTK Budapesta, insa gazdele au condus la pauza cu scorul de 2-1. Era 1-1, iar Istvan Fulop a reusit sa marcheze primul gol pentru unguri si sa-si duca echipa in avantaj.

Astafei se simte excelent in Malaezia. In primele 6 meciuri din campionat, Victoras Astafei a fost titular in patru meciuri pentru Selangor FA, iar intr-un alt joc a intrat in repriza a doua. Doua goluri a marcat ...

Sport / stiri Sport13 vizite[ Stiri Botosani ]

Pompierul maratonist se pregateste sa cucereasca un nou desert. Are nevoie de ajutorul semenilor!

Vineri, 24 Februarie 2017, ora 17:01

Pompierul maratonist se pregateste sa cucereasca un nou desert. Are nevoie de ajutorul semenilor!Plutonierul major Iulian Rotariu, pompierul botosanean care in 2016 a alergat 500 de kilometri in deserturile Gobi si Atacama si 420 de kilometri, de la Sofia la Bucuresti, se pregateste de o noua provocare.
Subofiterul a inceput demersurile pentru a participa la ultramaratonul "Sahara Race", care se va desfasura in desertul Namibiei din Africa de Sud, in perioada 30 aprilie - 07 mai a.c.
La fel ca si celelalte doua ultramaratoane la care a participat anul trecut, respectiv "Gobi March" (China, in iunie 2016) si "Atacama Crossing" (Chile, in octombrie 2016) si unde s-a clasat pe locul I la categoria lui de varsta si locul IV la general la "Gobi March", respectiv locul VI la general, la cursa din desertul chilian, "Sahara Race" se claseaza in primele zece curse din lume ca dificultate.
Cursa "Sahara Race 2017" se va desfasura in cel mai vechi desert din lume, cel din Namibia, unde sunt cele mai mari dune de nisip, unele avand o inaltime de peste 320 de metri.
Si de aceasta data, Iulian Rotariu va alerga in spirit caritabil, 250 de kilometri in sapte zile, pentru a face cunoscuta si a sprijini "Asociatia Parintilor Copiilor cu Autism din Botosani", succesul lui insemnand un pas spre integrarea acestor copilasi. Zilnic va alerga cate un maraton, aproximativ 43 de km, iar in a 5 -a zi va alerga cca. 80 km.
"Ultramaratonul la care imi doresc sa participat va insuma ca numar de kilometri 250, voi duce in spate tot ce tine de mancare, cazare pentru opt zile prin desert, sapte zile ...

Sport / stiri Sport10 vizite[ Stiri Botosani ]

Leo Grozavu e fericit ca FC Botosani joaca la amiaza: "Ii felicit pe cei de la LPF"

Vineri, 24 Februarie 2017, ora 14:32

Leo Grozavu e fericit ca FC Botosani joaca la amiaza: "Ii felicit pe cei de la LPF"Antrenorul echipei FC Botosani, Leo Grozavu, s-a declarat multumit de programarea facuta de Liga Profesionista de Fotbal, care a decis ca meciul cu Pandurii Targu Jiu sa se joace duminica la amiaza, incepand cu ora 13:30.
"Nu ma deranjeaza programarea, chiar ii felicit pe cei de la LPF. In aceste luni friguroase cred ca disputarea jocurilor la lumina zilei sau la o ora din jurul pranzului este mult mai indicata decat seara cand e foarte rece, terenurile sunt inghetate, spectatorii sunt putini in tribuna. Eu cred ca la pranz vine si mai multa lume la meci iar temperatura in jurul pranzului e mai ridicata. E adevarat ca e o ora apropiata de ora diviziei B, dar nu conteaza", a spus Leo Grozavu.
In editia precedenta FC Botosani si Pandurii s-au intalnit doar in sezonul regulat, FC Botosani - Pandurii 0-2 (Hora, Mihai Roman) si Pandurii - FC Botosani 0-3 (Ngadeu, Popovici, Cucu).
Cea mai recenta disputa: 15 octombrie 2016, Pandurii - FC Botosani 2-1. Ovidiu Herea a deschis scorul in minutul 30, dintr-un penalty scos de Antal, Tucudean a marit diferenta dupa pauza, golul de onoare al botosanenilor fiind izbutit de tanarul Alexandru Tarnovan.

Sport / stiri Sport14 vizite[ Stiri Botosani ]

Probleme de lot pentru FC Botosani, inaintea partidei cu Pandurii!

Vineri, 24 Februarie 2017, ora 14:32

Probleme de lot pentru FC Botosani, inaintea partidei cu Pandurii!Antrenorul Leo Grozavu se confrunta cu cateva probleme de lot inaintea meciului de duminica, impotriva celor de la Pandurii Targu Jiu.
Catalin Gofca revine, dupa ce a primit cartonas rosu in meciul cu CSMS Iasi

Andrei Burca s-a accidentat in minutul 7 al meciului cu Dinamo Bucuresti, insa pe langa acesta, tot in partida de la Bucuresti s-a accidentat si Bogdan Ungurusan.
Vor reveni insa Catalin Golofca, cel care a ispasit o suspendare de 4 etape, dat si Robert Elek.
"Avem doi jucatori accidentati si e clar ca va trebui sa facem schimbari. Revine Golofca, e drept, dar el nu a mai jucat de patru-cinci saptamani, din Antalya si va dati seama ca e mai dificil sa gaseasca ritmul de joc din prima. Vom vedea daca el va juca din primul minut sau pe parcurs. La randul sau, Elek dupa trei zile de pauza s-a antrenat normal si chiar bine.", a declarat Leo Grozavu.
FC Botosani ar putea incepe meciul cu: Cobrea - Patache, Tincu, Cucu, Musat - Vasvari, Bordeianu, Morutan - Golofca, Kuku si Roman.

Partida cu Pandurii va avea loc duminica la ora 13:30, pe stadionul Municipal.

Sport / stiri Sport21 vizite[ Stiri Botosani ]

Razvan Tincu, inaintea meciului cu Pandurii: "Cred ca acest meci este unul foarte periculos"

Vineri, 24 Februarie 2017, ora 11:01

Razvan Tincu, inaintea meciului cu Pandurii: "Cred ca acest meci este unul foarte periculos"FC Botosani joaca duminica la amiaza, pe teren propriu, impotriva celor de la Pandurii Targu Jiu, in cadrul penultimei etape din sezonul regulat al Ligii 1.

Razvan Tincu a vorbit despre meciul cu oltenii, dar si despre noul obiectiv al formatiei pregatite de Leo Grozavu.

"Nu este mai greu sa te motivezi in fata unui adversar cum este Pandurii. Ca fotbalist trebuie sa fii la fel de bine motivat la fiecare meci indiferent de adversar. Personal cred ca acest meci este unul foarte periculos. La situatia lor, fiecare punct obtinut este un bonus. De asemenea, pentru ei salvarea de la retrogradare ar fi o mare performanta. Am demonstrat ca suntem o echipa valoroasa, jucam un fotbal bun si sper ca in acest meci sa profitam de ocaziile pe care le avem si sa reusim sa marcam. Obiectivul nostru pe finalul acestui sezon regular este sa acumulam cat ma multe puncte posibile din cele puse in joc, iar in play-out sa terminam pe locul 7. Avem un lot foarte bun si trebuie sa luptam pentru a castiga fiecare meci", a declarat Razvan Tincu.

Meciul cu Pandurii va incepe la ora 13:30 si va avea loc pe stadionul Municipal.

Sport / stiri Sport11 vizite[ Stiri Botosani ]

Ionut Negoita, sub control judiciar! De ce e acuzat patronul lui Dinamo!

Joi, 23 Februarie 2017, ora 21:02

Ionut Negoita, sub control judiciar! De ce e acuzat patronul lui Dinamo!Ionut Negoita, patronul lui Dinamo, a fost pus sub control judiciar de catre procurori, fiind acuzat de bancruta frauduloasa.
Aceasta acuzatie vine in urma iesirii din insolventa a formatiei pe care o conduce, informeaza Digi24. Parchetul Bucuresti a facut perchezitii la trei societati ale omului de afaceri, la inceputul acestei luni. Negoita e acuzat ca ar fi ascuns active in valoare de 18 milioane de lei cand a facut planul de reorganizare a clubului.

"Eu n-am vazut nimic in neregula la Dinamo in legatura cu insolventa. Firmele de specialitate s-au ocupat de insolventa. Consiliul de Administratie si-a incetat activitatea si n-a mai semnat nimic. Administratorul judiciar semna tot. Negoita regreta intrarea in fotbal pentru ca a cheltuit multi bani, nu pentru ca a scos echipa din insolventa", a declarat Constantin Anghelache, fostul presedinte al lui Dinamo, la TV Dolce Sport.

Sport / stiri Sport8 vizite[ Stiri Botosani ]

Programul si televizarile etapei a 26-a in Liga 1 Orange! Botosaniul nu stie cand joaca impotriva Astrei!

Joi, 23 Februarie 2017, ora 21:02

Programul si televizarile etapei a 26-a in Liga 1 Orange! Botosaniul nu stie cand joaca impotriva Astrei!ISB Media Holding si Liga Profesionista de Fotbal au stabilit programul si televizarile etapei a 26-a a Campionatului National Liga 1 Orange. Partidele vor fi transmise in direct de LOOK TV/PLUS, DIGI SPORT si DOLCE SPORT.

SAMBATA, 4 martie
Ora 18.00 Poli Timisoara - Concordia Chiajna
Ora 20.30 FC Steaua - ASA Targu Mures

DUMINICA, 5 martie sau LUNI, 6 martie

CS U Craiova - Gaz Metan Medias
CFR Cluj - FC Viitorul
Astra - FC Botosani
Pandurii - FC Dinamo

LUNI, 6 martie
Ora 18.00 sau 20.30 - FC Voluntari - CSMS Poli Iasi

NOTA: Doar meciurile de sambata au ora de start stabilita. Ora meciului programat luni va fi comunicata dupa etapa a 25-a, in functie de situatia clasamentului. Partidele, care vor influenta calificarea in faza play-off se vor disputa duminica, de la aceeasi ora, cel mai probabil 20.30. In cazul in care, dupa etapa a 25-a, vreunul dintre jocurile programate initial duminica nu mai are implicare in stabilirea componentei play-off, se va muta luni, 6 martie, ora urmand a fi comunicata ulterior.

Sport / stiri Sport11 vizite[ Stiri Botosani ]

George Miron: "Greselile pe care le-am facut nu sunt de acceptat. Sper sa nu se mai repete"

Joi, 23 Februarie 2017, ora 17:03

George Miron: "Greselile pe care le-am facut nu sunt de acceptat. Sper sa nu se mai repete"Fundasul central al echipei FC Botosani, George Miron, a vorbit in cadrul unei conferinta de presa despre perioada slaba prin care trece.
Miron si-a asumat toate greselile pe care le-a facut in meciurile trecute, greseli ce l-a lasat pe banca de rezerve, si spera ca aceasta perioada sa treaca mai repede si sa redevina titular.
"Chiar daca am 22 de ani cred ca sunt destul de matur si nu sunt de acceptat greselile pe care le-am facut. Imi asum greselile pe care le-am facut si sper sa trec peste asta si sa nu se mai repete. Nu vreau sa comentez ce a spus domnul Iftime despre mine. Pur si simplu atunci cand a trebuit sa iau ultima decizie ba am atacat decisiv, ba nu am gandit-o bine si asta m-a costat foarte mult", a spus George Andrei Miron.
Referitor la meciul cu Pandurii, Miron crede ca FC Botosani va obtine cele trei puncte, chiar daca meciul nu va fi deloc usor.
"Va fi un joc greu deoarece ei nu vor avea nimic de pierdut. Vor veni sa joace fara teama, fara presiune. Eu spun ca vom castiga. Nu avem voie sa obtinem o remiza sau sa pierdem", a declarat Miron.

Sport / stiri Sport9 vizite[ Stiri Botosani ]

Leo Grozavu ii atentioneaza pe jucatori: "Nu vreau sa creada careva cumva ca ne asteapta o partida facila cu Pandurii"

Joi, 23 Februarie 2017, ora 14:02

Leo Grozavu ii atentioneaza pe jucatori: "Nu vreau sa creada careva cumva ca ne asteapta o partida facila cu Pandurii"FC Botosani ii va intalni duminica pe cei de la Pandurii Targu Jiu, in cadrul penultimei etape a sezonului regulat al Ligii 1
Antrenorul celor de la FC Botosani, Leo Grozavu, trage un semnal de alarma si le-a transmis jucatorilor sai ca jocul nu este castigat, chiar daca Pandurii nu mai este echipa din turul campionatului.
"Meciul cu Pandurii este din punctul meu de vedere unul foarte dificil. Am apucat sa-i analizez putin pe cei de la Pandurii si am tras deja unele semnale de alarma. Sper ca toata lumea e concentrata si conectata la importanta acestui joc. Vreau sa trecem peste aprecierile pe care le-am primit mai mult sau mai putin justificate dupa meciul cu Dinamo. Pana la urma a fost un meci pierdut si vreau ca toata lumea sa fie in alerta maxima pentru ca ne asteapta o partida dificila. Chiar daca adversarii nostri au obtinut doar un punct in aceste trei etape, au cam pus probleme adversarilor, au avut momentele lor foarte bune de joc in care puteau sa schimbe soarta jocurilor. Nu vreau sa creada careva cumva ca ne asteapta o partida facila", a declarat Leo Grozavu.
Tehnicianul botosanean spune ca in acest moment echipa se afla pe un drum bun, iar in meciul cu Pandurii vrea sa dea sansa si alto jucatori sa evolueze.
"Suntem in momentul de fata pe un drum bun pentru ca am demonstrat in cele trei meciuri oficiale din acest an ca am crescut ca joc, dar asta nu ne asigura cele trei puncte inainte de a intra pe teren. Trebuie sa muncim, sa luptam pe teren pentru ca intalnim o ..

Sport / stiri Sport10 vizite[ Stiri Botosani ]

FC Botosani - Pandurii se va juca duminica la amiaza, din cauza celor de la Barcelona!

Joi, 23 Februarie 2017, ora 11:02

FC Botosani - Pandurii se va juca duminica la amiaza, din cauza celor de la Barcelona!La finalul anului trecut, cand termometrele aratau multe grade cu minus, Liga Profesionista de Fotbal a programat meciurile echipei FC Botosani de la ora 18:00 sau ora 20:30, iar acum, cand vremea s-a mai incalzit, botosanenii au fost programati sa joace la ora de matineu.
Mai exact, partida dintre FC Botosani si Pandurii Targu Jiu va avea loc duminica la amiaza, la ora 13:30, exact ca unele meciuri din Liga a II-a si asta in conditiile in care urmatorul meci al zilei din Liga 1 va incepe de la ora 20:30.
Totusi principalul motiv al acestei programari pare sa fie meciul din Spania, dintre Atletico Madrid si FC Barcelona, care va avea loc duminica la ora 17:15 si care va fi transmis atat de Digisport 1, cat si de Dolcesport 1, insa vineri se joaca in Liga 1 un singur meci, iar Botosani - Pandurii ar fi putut sa fie programat vineri la ora 18:00.
Chiar daca meciul se va juca duminica la amiaza, conducerea FC Botosani ii asteapta pe suporteri intr-un numar mare la stadion, mai ales ca jucatorii au avut o prestatie buna in partida cu Dinamo.
Biletele pentru meciul cu Pandurii se vor pune la vanzare incepand de vineri, iar ele vor costa 20 lei - intrare generala. Programul caselor de bilete este urmatorul: vineri - 9:00-12:00, 15:00-17:00, sambata - 9:00-12:00, 15:00-17:00, iar duminica: 9:00 si pana la ora meciului.

Sport / stiri Sport18 vizite[ Stiri Botosani ]

Acuzatie de tentativa de omor dupa o sicanare in trafic! Suspectul a ajuns dupa gratii! FOTO

Joi, 23 Februarie 2017, ora 08:01

Acuzatie de tentativa de omor dupa o sicanare in trafic! Suspectul a ajuns dupa gratii! FOTOSchimbare de situatie in cazul agresiunii de la inceputul lunii, de la Stauceni, in urma careia patru tineri au ajuns la spital dupa ce au fost batuti cu bestialitate cu batele.
FOTO: Stiri.Botosani.Ro

Unul dintre agresori, Adrian N., in varsta de 19 ani, a fost retinut, fiind acuzat de tentativa de omor.
"S-a dispus schimbarea incadrarii juridice a faptei in tentativa de omor. Persoana in cauza a fost retinuta pentru 24 de ore urmand sa fie prezentata instantei cu popunere de arestare preventiva", a declarat procurorul Valeriu Chihaia, purtatorul de cuvant al Parchetului de pe langa Tribunalul Botosani.
Alaturi de tanarul retinut, alte doua persoane care au participat la bataie sunt cercetate de oamenii legii in stare de libertate, pentur loviri sau alte violente si pentru conducere fara permis, cei trei fiind din satul Tocileni, comuna Stauceni.
Dupa o sicanare in trafic, cei trei invidizi au urmarit masina in care se aflau patru baieti si doua fete, iar cand au ajuns la un capat de drum, de pe raza localitatii Stauceni, i-au atacat cu batele si cu spray lacrimogen, loviturile fiind indreptate in special spre cap. Unul dintre baieti si cele doua fete au reusit sa fuga si sa se ascunda in curtea unui localnic, in timp ce ceilalti trei baieti au cazut in mainilie agresorilor.
In starea cea mai grava se afla un baiat in varsta de 18 ani, care se afla internat la Clinica de Neurochirurgie din Iasi, fiind supus mai multor interventii chirurgicale.

UPDATE:
Judecatorul desemnat ...

Sport / stiri Sport11 vizite[ Stiri Botosani ]

Cresterile salariale din Primaria Botosani, in stand-by! Functionari rasplatiti financiar in functie de performante

Miercuri, 22 Februarie 2017, ora 11:02

Cresterile salariale din Primaria Botosani, in stand-by! Functionari rasplatiti financiar in functie de performantePrimarul Catalin Flutur a fost la inceputul saptamanii la Bucuresti, una dintre problemele fierbinti cu care edilul a mers fiind majorarile salariale cerute de functionarii din cadrul institutiei. Flutur a avut discutii la nivelul Ministerului Muncii, la nivelul Asociatiilor municipiilor din tara, dar a participat si la consultari cu primari de municipii.

La ora actuala nu exista niciun raspuns clar vizavi de ceea ce se va intampla cu salariile angajatilor din administratia publica locala de la nivelul municipiului Botosani.
Primarul Catalin Flutur sustine ca singura rezolvare vizavi de crestereile salariale ar putea veni din legea salarizarii unice, lansata in dezbatere publica. Prin aceasta lege ar fi pus la dispozitia ordonatorilor de credite si un fond din care vor putea fi rasplatiti financiar angajatii care performeaza la locul de munca.
"Este o similitudine intre o decizie a Curtii Constitutionale care trebuia transpusa in lege de Guvernul Romaniei in termen de 45 de zile. Guvernul Romaniei a pus in dezbatere legea salarizarii unice, singura care ar putea sa rezolve problema in mod unitar pentru ca altfel sunt probleme de cifre, procente la nivel de fiecare UAT in parte si Consilii Judetene. Pana vineri ni s-a spus ca am primi un raspuns, dar raspunsul din punctul meu de vedere este odata cu publicarea legii salarizarii unice care spune ca se pastreaza fondul de salarii pentru toata lumea si ramane la dispozitia ordonatorului principal de credite un 5% care este ...

Sport / stiri Sport20 vizite[ Stiri Botosani ]

Portar de rezerva implicat intr-un scandal, dupa ce a devorat o placinta in timpul meciului cu Arsenal - VIDEO

Miercuri, 22 Februarie 2017, ora 11:02

Portar de rezerva implicat intr-un scandal, dupa ce a devorat o placinta in timpul meciului cu Arsenal - VIDEOSutton, locul 17 in liga a 5-a, a fost una dintre marile revelatii ale Cupei Angliei. Dar luni, s-a oprit in "optimi". A ramas amintirea extraordinara a unui meci cu Arsenal acasa, pe un Borough Sports Ground arhiplin, cu 5.000 de fani galagiosi in tribune.
La despartirea de FA Cup 2016-2017, Wayne Shaw, portarul de rezerva si antrenorul goalkeeperilor, a fost filmat si fotografiat devorand o placinta cu cartofi si carne tocata. In picioare, in fata bancii de rezerve. In minutul 83, privea jocul si musca din placinta. Shaw era "vedeta" echipei: 45 de ani si 127 de kilograme, scrie pariori.ro
. Un munte pe crampoane.
"Nu mancasem nimic o zi intreaga. Am luat placinta de la bucataria noastra, la pauza", a pretins initial "clovnul" lui Sutton. Presa insulara a aflat altceva. Era mai mult de atat. Sponsorul partidei, casa de pariuri Sun Bets, pusese cota 9.00 ca "Bran" inghite pe nerasuflate placinta.

Dupa ce managerul Paul Doswell a dezvaluit ca "Wayne a recunoscut gestul pentru pariuri", vinovatul a declarat: "Stiam de acea cota. Pierdeam, era 0-2, se facusera toate schimbarile, asa ca m-am gandit sa ma amuz putin".

Si-a dat demisia!

Dar Shaw a incalcat regulamentul federatiei engleze. Care interzice "unui jucator sa mizeze, direct ori indirect, sau sa permita altei persoane sa parieze pe rezultatul sau pe orice alt moment al meciului". Si, dupa ancheta FA, risca sa-si incheie urat cariera. Pedepsit.

Oricum, nu mai face parte din club. Managerul a anuntat aseara: "Wayne ...

Sport / stiri Sport9 vizite[ Stiri Botosani ]

Doua meciuri NEBUNE in UCL, cu 14 goluri, unul mai frumos ca altul - VIDEO

Miercuri, 22 Februarie 2017, ora 11:02

Doua meciuri NEBUNE in UCL, cu 14 goluri, unul mai frumos ca altul - VIDEOMarti s-au disputat alte doua partide din turul optimilor de finala ale Ligii Campionilor in care s-au marcat nu mai putin de 14 goluri. Meciul serii a fost cel dintre Manchester City si AS Monaco, scor 5-3. In cealalta partida Atletico Madrid a castigat pe terenul lui Leverkusen, scor 4-2.
Foto: Reuters

Trupa lui Guardiola a deschis scorul in minutul 26 prin Sterling, dupa o faza de exceptie a lui Sane, insa pana la pauza Falcao si Mbappe au adus-o pe Monaco in avantaj. Dupa revenirea de la cabine, Falcao a ratat un penalty, dupa ce Caballero a aparat, scrie gsp.ro.
In cele din urma, Aguero a egalat in minutul 58, cand a sutat slab din interiorul careului iar portarul oaspetilor a scapat mingea printre maini. Falcao si-a reparat greseala trei minute mai tarziu dupa ce a reusit un lob perfect peste goalkeeper-ul lui City. Aguero a mai punctat o data in minutul 72 dintr-un voleu superb. Stones si-a trecut si el numele pe lista marcatorilor in minutul 77 cand a reluat din fata lui Aguero o minge venita din corner. Dupa un meci foarte bun, Sane a stabilit scorul final in minutul 82.
In cealalta partida a serii, Atletico Madrid a castigat duelul de pe terenul lui Bayer Leverkusen, scor 4-2. Spaniolii au intrat la pauza cu un avantaj de doua goluri dupa reusitele lui Niguez si Griezmann.
Imediat cum au iesit de la vestiare, Bellarabi a redus din diferenta, insa Gameiro a pastrat distanta cu reusita din lovitura libera din minutul 59. In minutul 68 Savici a inscris in propria ...

Sport / stiri Sport11 vizite[ Stiri Botosani ]

Premii importante pentru Denis Matei si

Miercuri, 22 Februarie 2017, ora 11:02

Premii importante pentru Denis Matei siIn acest weekend s-a desfasurat in municipiul Bucuresti prima competitie din acest an, "Cupa Lifestyle" competitie puternica aflata la a V-a editie, care a adunat la start 16 de cluburi cu peste 250 de participanti. La aceasta competitie Asociatia Brilliant Taekwondo Sporting Club a participat cu 16 sportivi la urmatoarele probe de concurs : Kyorugi (Lupta), Poomsae (Forme).
Botosanenii au inceput anul in forta, cum nu se putea mai bine, aceasta competitie evidentiind progresul continuu al acestor, obtinand Locul I la Clasamentul General pe Echipe la Kyorugi (Lupta) - Clasa A (categoria de avansati) si Locul I la Clasamentul General pe Echipe la Poomsae (Forme), cu un numar mic de sportivi in comparatie cu alte cluburi participante.

Pe langa acest rezultat major, acestia au obtinut si 4 trofee de "Cel mai bun sportiv" prin sportivii : Robert-Gabriel DIRVARIU (la categoria Juniori mici Masculin), Andreea CORDUNEANU (la categoria Juniori mici Feminin), Andreea-Gabriela IGNAT (la categoria Cadeti feminin) si Diana-Nicola MATEI (la categoria Seniori feminin). Totodata, arbitrul anului 2016 a fost desemnat Denis-Paul MATEI.

Toate aceste trofee nu ar fi putut fi posibile fara performantele individuale ale sportivilor legitimati la Asociatia Brilliant Taekwondo Sporting Club care au reusit sa obtina 27 de medalii din care 14 de aur, 8 de argint si 5 de bronz, fiecare sportiv reusind sa obtina cel putin o medalie, dupa cum urmeaza :

KYORUGI :
Locul I : Ana SANAUEsANU, ...

Sport / stiri Sport9 vizite[ Stiri Botosani ]

INTERVIU cu Olimpiu Morutan, dupa meciul cu Dinamo! Vezi ce nota a primit jucatorul!

Marti, 21 Februarie 2017, ora 17:03

INTERVIU cu Olimpiu Morutan, dupa meciul cu Dinamo! Vezi ce nota a primit jucatorul!FC Botosani a inceput partida de ieri cu Dinamo, pierduta cu 1-0, cu un jucator care inca n-a implinit varsta majoratului. Este vorba despre Olimpiu Morutan, mijlocasul central care este deja cotat la 100.000 de euro de site-ul de specialitate transfermarkt, care a fost titular si in meciul cu CSU Craiova.
A strans deja 7 meciuri in Liga 1. Cu Viitorul a evoluat tot meciul, in timp ce aseara a evoluat 75 de minute, fiind inlocuit pe final cu Endrick.

Olimpiu Morutan a fost notat cu 6 in Gazeta Sporturilor
dupa prestatia de aseara, una dintre cele mai mari note din echipa oaspete. Jucatorul a impresionat cu pasele excelente care au surprins in nenumarate randuri apararea dinamovista. Si-a lasat de cateva ori colegii in situatii foarte bune de a marca, insa doar neinspiratia acestora a facut ca scorul sa nu se schimbe.

GRANZII LIGII 1 L-AU VRUT

Inainte de a fi luat de la U Cluj de FC Botosani, Olimpiu Morutan a fost in atentia catorva cluburi importante din Romania. Cornel Sfaiter a dezvaluit pentru GSP.RO ca pe urmele sale erau deja Steaua, Viitorul si Dinamo: "Ma bucur ca a ales sa vina la noi. L-au vrut echipe importante din Romania. Steaua, Viitorul si Dinamo sunt doar cateva dintre ele. Sunt mai multe. O sa vedeti ca va fi un jucator foarte bun".

INTERVIU CU OLIMPIU MORUTAN

- Felicitari pentru meciul de ieri! Cum ai simtit jocul? Ai intalnit pe Arena Nationala una dintre echipele mari ale Romaniei...

- Multumesc! Am simtit ca se putea face mai mult. Chiar cred ca ...

Sport / stiri Sport11 vizite[ Stiri Botosani ]

Se topeste zapada, apar gropile! Satenii din Vorona au ajuns "pe culmile disperarii" din cauza unui sector de drum judetean impracticabil! FOTO

Marti, 21 Februarie 2017, ora 11:01

Se topeste zapada, apar gropile! Satenii din Vorona au ajuns "pe culmile disperarii" din cauza unui sector de drum judetean impracticabil! FOTODrumurile judetene reprezinta in continuare un subiect de natura sa aprinda spiritele in randul botosanenilor. Incalzirea vremii, implicit topirea zapezilor, pune insa paie pe palalaia deja extinsa.
O statistica a Consiliului Judetean Botosani arata, in toamna trecuta, ca din cei 661,668 kilometri de drum administrati de Directia Judeteana de Drumuri si Poduri, 161,67 kilometri erau dezastruosi! Cea mai dramatica situatie era reprezentata de cei 12,7 kilometri intre Manastirea Vorona- Schit Vorona- Oneaga- Padureni. Ar fi trebuit sa fie drum pietruit, insa piatra s-a dus de mult, ramanand drum de pamant, deformat cumplit de tractoare sau de autovehicule grele.

Din toamna pana acum, situatia s-a inrautatit teribil, zapada care a camuflat intr-o parere gropile se topeste, iar drumul a devenit o nenorocire: noroiul baltit si deformat de roti ascunde capcane greu de evitat. Se circula greu, iar satenii se roaga sa nu aiba vreo problema de sanatate sau sa apara vreo situatie de urgenta pentru ca autospecialele nu vor putea ajunge in timp util la Oneaga sau la Padureni.

Ciprian M., cititor al Stiri.Botosani.Ro
, ne-a semnalat situatia si si-a exprimat amarul fata de ceea ce se intampla:

"Nu se poate circula, cel putin pe partea dreapta e imposibil. Pe stanga, daca circula doua masini, nu se stie care ajunge in sant. Ultima oara s-a intervenit pe drumul asta anul trecut, cand au trecut cu lama, sa niveleze, piatra nu s-a mai pus de nici nu-mi aduc aminte. Anul trecut, in toamna, ...

Sport / stiri Sport18 vizite[ Stiri Botosani ]

Dan Nistor: "Ne-a dat energia pentru a invinge"

Luni, 20 Februarie 2017, ora 23:59

Dan Nistor: "Ne-a dat energia pentru a invinge"Dan Nistor e fericit ca dinamovistii i-au facut cadou noului antrenor, Cosmin Contra, cele trei puncte in meciul cu FC Botosani, castigat cu 1-0.

"A fost un meci foarte greu, cu o echipa care avea sanse la play-off daca ne batea azi. Sper ca si jocul rezultatelor sa ne ajute. Daca vom castiga si celalte doua meciuri cu 1-0 vom fi foarte fericiti. La pauza, Contra ne-a zis ca noi suntem Dinamo, ca trebuie sa mergem peste adversari si ca sigur vom castiga. Ne-a imbarbatat la pauza, ne-a dat energia necesara pentru a invinge. Eu cred ca e un antrenor bun, tanar, alaturi de care putem face lucruri frumoase", a declarat Nistor la Digisport.ro.

Mijlocasul "cainilor" spera ca succesul contra botosanenilor sa fie urmat de victorii in ultimele doua etape din sezonul regulat, cu CS U Craiova si Pandurii, care sa duca gruparea din Stefan cel Mare in play-off-ul Ligii 1.

"Mai sunt doua meciuri, speram la play-off. Trebuie sa invingem si sa speram ca rezultatul indirectelor ne ajuta", a mai spus Dan Nistor.

Sport / stiri Sport9 vizite[ Stiri Botosani ]


Prima   <<   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   >>   Ultima