Rusia invinge Olanda si se califica in semifinale (Galerie FOTO)

Sambata, 21 Iunie 2008, ora 23:30
6582 citiri

Meci nebun, la propriu, sambata seara, pe stadionul St.Jakob-Park, din Basel, unde trupa lui Guus Hiddink a invins Olanda in cea de-a doua repriza de prelungiri.

Partida a inceput exact cum s-a incheiat, intr-un ritm alert, cu dominatia Rusiei, care a ratat mai multe ocazii de gol prin in prima repriza prin Pavlyuchencko.

Olanda a avut mici sclipiri insa apararea rusilor s-a dovedit imbatabila pentru acestia, iar finalul primei reprize a fost unul echilibrat, echipele intrand la pauza cu scorul de 0 - 0.

In speranta de a schimba ceva in stilul de joc al elevilor sai, Van Basten l-a introdus pe teren inaintea inceperii celei de-a doua reprize pe Van Persie, care l-a inlocuit pe Kuyt, insa "avalansa" de atac a rusilor s-a materializat in minutul 58, prin Pavlyuchenko, care l-a invins pe Van der Sar, dupa o centrare venita de la Semak.

Cum rusii nu s-au multumit cu scorul de 1-0, acestia au atacat in continuare poarta olandeza, insa o greseala in aparare a facut ca scorul sa fie egalat de Van Nistelrooy, in minutul 86, printr-o lovitura de cap la coltul scurt.

Prima repriza a prelungirilor a inceput intr-un ritm mai mult decat alert, fiecare faza incheindu-se cu un sut pe poarta, insa golul mult asteptat a venit din partea rusilor in minutul 111, prin Torbinski.

Trei minute mai tarziu, Arshavin a incheiat conturile si l-a executat pe Van der Sar la coltul scurt, trimitand balonul printre picioarele portarului.

Rusia s-a calificat astfel in semifinalele Campionatului European, unde va intalni castigatoarea partidei Italia - Spania, pe 26 iunie, de la ora 21:45, meciul putand fi urmarit in format LIVE Text pe Ziare.com, alaturi de toate celelalte intalniri ale turneului final.

Ati urmarit, in format LIVE Text pe Ziare.com, intalnirea dintre Olanda si Rusia, din cadrul sferturilor de finala ale Campionatului European.

Desfasurarea partidei:

min 120+2: FINAL

min 120: Se arata doua minute de prelungire de la margine

min 119: Van der Vaart trimite peste poarta rusilor

min 118: Rusii continua sa atace si le predau la propriu olandezilor o lectie de fotbal

min 117: Sneijder acuza o contractura musculara

min 115: GOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLL!!!! RUSIAAAA!!! 3 - 1!!! Arshavin incheie conturile trimitand la coltul scurt printre picioarele lui Van der Sar

min 111: GOOOOOOOOOOLLLLL!!!! Rusiaaaaaaaa!!!!! Torbinski il invinge pe Van der Sar

min 110: Torbinski vede cartonasul galben

min 109: O noua ocazie la poarta lui Van der Sar, terminata cu sutul lui Pavlyuchenko peste buturi

min 108: Rusii cer penalty la patrunderea in careu a lui Zhirkov, care a fost faultat, insa arbitrul lasa jocul sa continue

min 106: Se fluiera startul reprizei secunde de prelungiri

------------------------------------------------------------------------

min 105+1: Prima repriza de prelungiri se incheie

min 105: Rusii au obosit iar intensitatea jocului a scazut

min 104: Zhirkov vede cartonasul galben pentru un fault asupra lui Van Persie

min 99: Rusii rateaza din nou prin Torbinskiy, care suteaza slab dupa o pasa a lui Arshavin

min 98: Se joaca intr-un ritm alert, pe contra-atac, fiecare faza se incheie cu un sut la poarta, cele doua echipe isi doresc sa puncteze inaintea loviturilor de departajare

min 97: Pavlyuchenko trimite in bara lui Van der Sar

min 96: Arshavin gaseste o bresa in apararea olandeza dar nu reuseste sa puncteze

min 95: Corner pentru Rusia, Zhirkov calca pe minge si faza se incheie

min 93: Rusii dau replica prin Arshavin, Van der Sar retine

min 92: Sneijder iroseste o noua ocazie trimitand in bratele lui Akinfeyev

min 91: Incepe prima repriza de prelungiri

-----------------------------------------------------------------------

Finalul celor 90 de minute regulamentare, urmeaza doua reprize de prelungiri

min 90+1: Kolodin vede al doilea cartonas galben insa arbitrul Lubos Michel revine asupra deciziei si anuleaza cartonasul rosu pentru ca mingea depasise spatiul de joc

min 90: Se arata doua minute de prelungiri

min 86: GOOOOOOOOOOLLLL!!! Olandaaaa!!! 1-1 Van Nistelrooy egaleaza situatia printr-o lovitura de cap la coltul scurt

min 85: Sneijder trage din nou si scoate un corner insa faza ramane fara pericol pentru rusi

min 84: Rusii pun din nou probleme apararii olandeze, proaspatul intrat Torbinskiy trece milimetric pe langa golul cu numarul doi

min 83: Finalizarile olandezilor lasa mult de dorit, Sneijder iroseste trei baloane in ultimele minute, mingea trecand de fiecare data pe langa poarta rusilor

min 75: Olandezii preiau conducerea jocului iar rusii se apara in continuare, trupa lui Van Basten nu pune in pericol pentru moment poarta lui Akinfeev

min 72: Van Persie executa lovitura libera obtinuta de Van Nistelrooy insa faza se incheie fara pericol pentru rusi

min 71: Kolodin vede cartonasul galben dupa un fault asupra lui Van Nistelrooy

min 70: Rusii ies din nou in atac si pun probleme fundasilor olandezi, dar si lui Van der Saar

min 69: Prima schimbare a rusilor, Semshov iese si ii lasa locul lui Byliadetinov

min 66: Rusii au facut pasul inapoi si se apara, olandezii incearca sa inscrie in poarta lui Akinfeev

min 64: Actiune de atac a olandezilor, Van Persie obtine un corner, Van der Vaart executa iar acelasi Van Persie reia pe langa poarta

min 62: O ultima schimbare in primul 11 al olandezilor, Engelaar iese iar in locul sau intra Afellay

min 60: Vede si Van der Vaart cartonasul galben

min 58: GOOOOOOOOLLLLL!!! Rusiaaaaa!!! 1-0 Pavlyuchenko, dupa o centrare a lui Semak, il invinge pe Van der Sar si isi trimite nationala cu un pas in semifinale

min 57: Se executa din nou repede, Arshavin suteaza putin pe langa poarta lui Van der Sar

min 56: Un nou cartonas galben pentru olandezi, vazut de data aceasta de Van Persie

min 54: Schimbare la Olanda, Boulahrouz iese si ii lasa locul lui Heitinga

min 51: Se executa repede, Arshavin cade in careu si cere penalty insa arbitrul lasa jocul sa continue

min 50: Boulahrouz vede cartonasul galben pentru un fault

min 46: Fluier de start al reprizei secunde

INFO: Schimbare la olandezi, Robin van Persie intrand in locul lui Dirk Kuyt

PAUZA

min 45: Se arata un minut de prelungire de la marginea terenului

min 43: Ocazie mare pentru Van der Vaart creata printr-o eroare in defensiva rusilor insa faza se incheie fara niciun rezultat pe tabela de marcaj

min 41: Joc echilibrat pe final de prima repriza, scorul de 0-0 inainte de pauza multumeste ambele echipe

min 38: O faza de atac a olandezilor terminata cu sutul lui van Nistelrooy la coltul lung

min 35: Rusia pune probleme serioase Olandei si domina clar jocul

min 31: Kolodin suteaza incredibil din 30 de metri insa nu reuseste sa-l surprinda pe Van de Sar, mingea iesind in corner

min 30: Van der Vaart executa o lovitura libera de pe dreapta, mingea trece prin careul lui Akinfeev insa van Nistelrooy si De Jong nu reusesc sa reia

min 26: Engelaar incearca sa-l fenteze pe portarul rusilor insa mingea trece pe langa buturi

min 23: Olandezii se apara in continuare asteptand probabil ca rusii sa se epuizeze

min 19: Prima ocazie a trupei lui van Basten, terminata cu sutul lui Sneijder in blocajul unui fundas rus

min 16: Lovitura libera pentru olandezi, mingea ajunge direct in bratele lui Akinfeyev

min 15: O noua faza de atac a rusilor prin Pavlyuchenko, care patrunde pe stanga si centreaza pentru Arsavin, insa Engelaar respinge

min 11: Olanda joaca prudent, lasandu-i pe rusi sa domine usor

min 9: Trupa lui Van Basten incearca sa construiasca o faza de atac, insa apararea rusilor este greu de strapuns

min 8: Prima ocazie de gol a partidei, Pavlyuchenko nu reuseste insa sa-l invinga pe Van der Sar cu o lovitura de cap, mingea trece peste poarta, olandezii sunt vulnerabili in aparare

min 6: Van der Sar respinge balonul in corner

min 5: Pavlyuchenko incearca o actiune de atac pe partea stanga insa este oprit de Boulahrouz

min 1: Un duel al lui Mathijsen cu Arsavin, rusul cade si obtine o lovitura libera

min 0: Fluier de start!

INFO: Toti jucatorii poarta banderole negre in semn de solidaritate cu drama lui Boulahrouz

INFO: In acest moment se intoneaza imnurile celor doua echipe

Olanda (4-2-3-1): Van der Sar; Boulahrouz, Ooijer, Mathijsen, van Bronckhorst; De Jong, Engelaar; Van der Vaart, Kuyt, Sneijder; Van Nistelrooy.

Antrenor: Marco Van Basten.

Russia (4-1-3-2): Akinfeyev; Ignashevich, Kolodin, Anyukov, Zhirkov; Semak; Zyryanov, Semshov, Saenko; Arshavin, Pavlyuchenko.

Antrenor: Guus Hiddink.

Arbitri: Lubos Michel - Roman Slysko, Martin Balko (Slovacia)

Aliatul lui Putin amenință cu apocalipsa nucleară: "O vorbă necugetată, o singură mişcare ar putea provoca un conflict armat"
Dacă Rusia va continua să fie presată de Occident, am putea fi martorii unei apocalipse nucleare, a avertizat joi, 25 aprilie, într-un discurs rostit la Minsk, preşedintele Belarusului,...
Rusia susține că trimiterea de către SUA a rachetelor cu rază lungă în Ucraina este un ”act perfid”. Peskov: ”Nu va schimba rezultatul operațiunii militare speciale”
Ambasadorul Rusiei în SUA, Anatoli Antonov, spune că transferul de rachete balistice cu rază lungă de acțiune către Ucraina este „imposibil de justificat”. Trei oficiali americani au...
#Rusia, #arbitri, #sferturi, #Olanda, #Euro 2008, #hiddink, #echipe, #van basten, #LIVE Text , #Euro 2008