Spania a castigat EURO 2008 (Galerie foto + video)

Duminica, 29 Iunie 2008, ora 23:35
9516 citiri

Spania a castigat titlul european dupa o finala spectaculoasa in compania Germaniei. O finala pe care si-a adjudecat-o datorita unui gol marcat de Torres in minutul 33 si datorita unui joc colectiv excelent.

Al doilea trofeu european pentru Spania vine la a treia prezenta intr-o finala. Pana acum iberici au mai castigat o singura data in ultimul act, la Campionatul European din 1964. Nationala Spaniei a jucat a doua finala de Euro in 1984, insa atunci a fost invinsa de Franta, cu scorul de 2-0.

Meciul de pe stadionul Ernst Happel din Viena, din finala lui Euro 2008, a fost cu totul deosebit, cu o echipa a Spaniei care a crescut treptat ritmul si dupa un inceput ezitant a terminat in picioare in fata unei echipe a Germaniei descumpanite.

Germania a inceput mai bine finala si a amenintat de cateva ori poarta lui Casillas. Replica ibericilor nu s-a lasat asteptata si Torres a trimis in bara in minutul 23, actiune ce avea sa anunte golul din minutul 33 reusit de acelasi atacant al Spaniei.

Germania a acuzat socul golului primit si nu a mai legat nimic pana la pauza. In repriza secunda, tot Spania a dat tonul jocului, cu un Iniesta magnific la constructie, cu Senna foarte bun in aparare si cu portarul Casillas imperial in interventii.

Atacul echipei lui Aragones a facut ce a vrut cu o defensiva a Germaniei pierduta in actiunile ofensive, in incercarea de a restabili egalitatea. Ballack s-a luptat cat a putut insa nu a reusit mai nimic in fata ibericilor.

Spania castiga pe merit o finala spectaculoasa, cu multe faze de poarta desi cu un singur gol marcat. Torres a fost eroul meciului, alaturi de mentalitatea gandita de Aragones si ritmul impus de noua Campioana Europeana.

____________________________________________________________________

Ziare.com v-a oferit, in format LIVE Text, meciul dintre Germania si Spania, finala Campionatului European de fotbal din Austria si Elvetia.

FINAL DE MECI - SPANIA ESTE NOUA CAMPIOANA EUROPEANA

Min.90+2 - Spectacol oferit de Spania care combina cu pase in careul Germaniei, Xavi rateaza finalizarea

INFO: Trei minute de prelungire aratate de la margine

Min.90 - Germania se arunca in atac cu ultimele forte insa Gomez faulteaza in atac

Min.88 - Kuranyi primeste un cartonas galben pentru o intrare dura la Senna

Min.85 - Xavi suteaza peste poarta de la 23 m

Min.84 - Spania domina autoritar finalul acestei partide, Senna obtine o lovitura libera din marginea careului

Min.81 - Cazorla centreaza de pe dreapta, reia Guiza in careu pentru Senna insa acesta nu mai ajunge la minge pentru un gol sigur

Min.78 - schimbare la spanioli, iese autorul golului Torres si intra Guiza, schimbare si in tabara Germaniei, iese Klose si intra Gomez

Min.76 - actiune frumoasa de atac a ibericilor cu Torres din nou la finalizare, respinge insa Ballack si acorda lovitura de la colt

Min.74 - Fernando Torres primeste cartonas galben de la italianul Roberto Rosetti

Min.70 - Frings executa o lovitura libera in careu, respinge Casillas

Min.68 - ocazie foarte buna pentru Sergio Ramos, respinge insa Lehmann, actiunea continua cu atacuri prelungite ale ibericilor si mai multe ocazii pentru Iniesta

Min.66 - Luis Aragones schimba din nou, iese Silva si intra Cazorla

Min.63 - schimbare in tabara spaniola, iese Fabregas si intra Xabi Alonso

Min.62 - Ballack centreaza excelent pentru Kuranyi, insa iese Casillas si retine

Min.60 - Ballack trimite din prima din careu insa putin pe langa poarta lui Casillas

Min.58 - schimbare in tabara Germaniei, iese Hitzlsperger si intra Kuranyi

Min.54 - cornerul executat excelent spre Silva care suteaza printr-un careu aglomerat, insa pe langa poarta

Min.53 - Xavi suteaza de la distanta, respinge Lehmann in corner

Min.52 - Silva profita de o greseala a germanilor pe partea stanga si patrunde pana in careu insa centrarea este respinsa

Min.48 - Iniesta porneste o actiune pe partea dreapta, insa germanii strang bine apararea si opresc actiunea de atac

Min.46 - schimbare in echipa Germaniei, iese Lahm si intra Jansen

INFO: Repriza secunda a finalei este inceputa de Germania

_____________________________________________________________________

INFO: Final de prima repriza, in finala Euro 2008, Spania intra in avantaj cu 1-0, gol Torres in minutul 33

Min.44 - Iniesta angajat excelent pe culoar, obtine un corner fara vreun rezultat pe tabela

Min.41 - Ballack intra intr-o disputa Senna si primeste cartonasul galben pentru proteste, Casillas aparut si el acolo sa discute cu arbitrul vede tot cartonasul galben

Min.40 - Germania domina de cateva minute jocul, atacand in valuri, insa Spania se apara eroic

Min.37 - Ballack se resimte dupa un duel cu Senna, germanul are arcada sparta

Min.35 - Spania domina jocul in aceste momente, Iniesta se descurca pe partea stanga si centreaza pentru Silva, insa finalizarea acestuia lasa de dorit

Min.33 - GOOOOOOL !!!!! SPANIA - Torres se descurca de minune cu o pasa pe culoar, il pacaleste pe Lahm si trimite pe langa Lehmann pentru 1-0

Min.30 - Fabregas suteaza puternic de la distanta, retine cu siguranta Lehmann

Min.26 - Ballack suteaza din careu dupa o combinatie buna a germanilor insa mingea este respinsa de defensiva iberica

Min.23 - Spania are o actiune buna de atac, iar Torres trimite din nou cu o lovitura de cap, in bara portii lui Lehmann!!!

Min.20 - Xavi executa o lovitura libera de pe partea dreapta, iar Torres reia cu o lovitura de cap spre poarta insa balonul trece peste

Min.17 - Torres scapa singur pe stanga insa controleaza prost balonul si se incurca in marginea careului

Min.14 - Actiune excelenta a spaniolilor cu o pasa decisiva spre Iniesta care intoarce un adversar in careu si suteaza, mingea deviata la un pas de a intra in poarta Germaniei, respinge foarte bine Lehmann

Min.11 - Klose insista si obtine primul corner al partidei, executa germanii insa respinge fara probleme Casillas

Min.9 - un prim sut pe poarta al lui Hitzlsperger, insa retine cu siguranta Casillas

Min.7 - Actiune buna pe partea stanga a lui Ballack cu o centrare buna in careu insa nu este nimeni acolo

Min.6 - Capdevila surprins in ofsaid dupa o actiune legata de atac a Spaniei, insa in fata unei defensive atente a Germaniei

Min.3 - Klose intercepteaza periculos o minge balbaita de Sergio Ramos la marginea careului, insa o lungeste prea mult si nu o mai poate controla

Finala Campionatului European de fotbal incepe cu Spania in atac

INFO: Se intoneaza imnurile de stat ale celor doua tari

INFO: Cele doua echipe intra pe teren, stadionul Ernst Happel din Viena este plin, peste 50.000 de spectatori

INFO: Cantaretului spaniol Enrique Iglesias sustine un recital de aproape zece minute inainte de inceputul jocului

Meciul de pe stadionul Ernst Happel din Viena este arbitrat de italianul Roberto Rosetti, ajutat la cele doua linii de compatriotii sai Alessandro Griseli si Paolo Calcagno. Arbitru de rezerva este suedezul Peter Frojdfeldt.

Germania: 1. Lehmann - 3. Friedrich, 17. Mertesacker, 21. Metzelder, 16. Lahm - 8. Frings, 15. Hitzlsperger - 7. Schweinsteiger, 13. Ballack (capitan), 20. Podolski - 11. Klose.

Antrenor: Joachim Low.

Spania: 1. Casillas (capitan) - 15. Sergio Ramos, 4. Marchena, 5. Puyol, 11. Capdevila - 6. Iniesta, 19. Marcos Senna, 8. Xavi, 10. Fabregas, 21. Silva - 9. Torres.

Antrenor: Luis Aragones.

Parcursul finalistelor la Euro-2008:

Germania: Primul tur, grupa B: Germania - Polonia 2-0, Croatia - Germania 2-1, Germania - Austria 1-0; Sferturile de finala: Germania - Portugalia 3-2; Semifinale: Germania - Turcia 3-2.

Spania: Primul tur, grupa D: Spania - Rusia 4-1, Spania - Suedia 2-1, Spania - Grecia 2-1; Sferturi de finala: Spania - Italia, scor 4-2, in urma loviturilor de departajare; Semifinale: Spania - Rusia 3-0.

Dacă SUA trimit Ucrainei rachete ATACMS, Germania trebuie să dea Taurus. Solicitarea, făcută de șefa comisiei de apărare din Bundestag
După ce Congresul american a decis să furnizeze arme în valoare de miliarde de dolari Ucrainei, ar trebui să fie rândul Germaniei să furnizeze rachete Taurus, a declarat Marie-Agnes...