Liga 1: Ceahlaul castiga la Botosani

Sambata, 09 Noiembrie 2013, ora 15:55

Ceahlaul Piatra Neamt a continuat forma buna din aceasta prima parte a sezonului si in deplasarea de la Botosani, din etapa cu numarul 14, impunandu-se pe terenul rivalei din Moldova cu scorul de 1-0.

Unicul gol al intalnirii a fost marcat pe final de Constantinescu.

Intalnirea de la Botosani a inceput cu o mare ocazie a gazdelor, balonul trimis bine cu capul de Hadnagy, in minutul 10, "stergand" transversala portii lui Jicha.

A urmat o mare ocazie la cealalta poarta, Golubovic fiind extrem de aproape de deschiderea scorului.

Trupa lui Vasile Miriuta a incercat sa impuna ritmul meciului si a reusit acest lucru in destul de multe momente, demonstrand inca o data ca sta foarte bine la capitolul pregatire fizica.

In partea secunda Ceahlaul a scapat din nou fara gol incasat dupa o faza periculoasa, Patache lovind si el bara portii lui Jicha.

Si cum ocaziile se razbuna, asa cum spune o vorba din fotbal, in minutul 73 Constantinescu inscrie dupa o deviere de zile mari a lui Golubovic.

In urma acestui rezultat nemtenii continua sa urce catre podiumul Ligii 1, in timp ce rivalii de la Botosani se duc catre a doua jumatate a clasamentului dupa un debut de sezon perfect.

FC Botosani: Curileac - Patache, C. Dinu, Poverlovici, Acsinte - Codoban, Tincu, Croitoru, Vraciu - Carjan, Hadnagy
Rezerve: Perianu, Ghinga, Taban, Maghici, Fulop, I. Matei, Ursu
Antrenor: Cristi Popovici

Ceahlaul: Jicha - Gheorghiu, Marc, Canu, Cazan - Achim, Stana, Golubovic - Chitosca, Popadiuc, Constantinescu
Rezerve: Barna, Hasani, Rusu, Onciu, Dumitras, Lucas Garcia, Stefanescu
Antrenor: Vasile Miriuta