CFR Cluj o invinge pe Braga si se califica in primavara europeana!

Marti, 20 Noiembrie 2012, ora 23:34
12260 citiri

CFR Cluj a castigat meciul disputat marti seara cu Sporting Braga, scor 3-1, in etapa a cincea a grupelor Champions League, si a obtinut calificarea in primavara europeana.

In urma acestui succes, "feroviarii" si-au asigurat pozitia a treia in Grupa H si implicit calificarea in 16-imile Europa League. Echipa lui Paulo Sergio pastreaza sanse minime pentru accederea in optimile Champions League, avand nevoie de cel putin o remiza cu Manchester United in ultima etapa, dar si de un rezultat favorabil la Braga - Galatasaray.

Desi veneau dupa o infrangere in Liga 1 si putini le dadeau sanse in fata portughezilor, clujenii au dovedit contrariul inca din primul sfert de ora al meciului din Gruia. Rui Pedro a deschis scorul in minutul sapte, dupa ce a profitat de o deviere excelenta a lui Bastos, si a majorat diferenta opt minute mai tarziu, cand a punctat din 12 metri, din pasa lui Sougou.

Lusitanii au dat replicat aproape imediat, Alan inscriind pentru 2-1 dupa numai doua minute, si parea ca oaspetii au puterea sa revina pe tabela, mai ales ca romanii incepusera sa comita erori in defensiva.

Cel de-al patrulea gol al meciului avea sa vina insa tot in poarta lui Beto si tot din gheata lui Rui Pedro, mijlocasul fiind fara dar si poate omul partidei, dar si al serii de Champions League.

Acesta a reusit hatrick-ul cu 11 minute inainte de pauza din centrarea lui Sougou, care a devenit astfel coautor la doua dintre cele trei reusite ale echipei sale. Finalul de repriza avea sa aduca inca un moment favorabil ardelenilor, Douglao fiind eliminat pentru un cot aplicat in figura lui Rada.

Clujenii au continuat sa rateze ocazii importante si in repriza secunda. Bastos a ratat cu putin poarta lui Beto in minutul 59, iar Camora a lovit de doua ori bara cu zece minute inainte de final. De cealalta parte, Alan a trimis alaturi dupa ce a scapat singur cu Felgueiras, dupa care a inscris din ofsaid, golul fiind totusi anulat de arbitru.

Din pacate pentru clujeni, Galatasaray a invins echipa de rezerve a lui Manchester United, scor 1-0, si si-a pastrat locul secund in grupa si prima sansa la calificarea in optimile Champions League, beneficiind de avantajul rezultatelor directe.

Clasamentul dupa cinci etape:

1.Manchester United 12 puncte

2.Galatasaray Istanbul 7 puncte

--------------------------------

3.CFR CLUJ 7 puncte

4.Sporting Braga 3 puncte

In ultima etapa, programata la 5 decembrie, se vor juca meciurile Sporting Braga - Galatasaray Istanbul si Manchester United - CFR Cluj.

Meciul dintre CFR Cluj si Sporting Braga, contand pentru etapa a cincea din cadrul grupelor Champions League, a fost transmis in format LIVE Text pe site-ul Ziare.com.

Desfasurarea partidei:

23:38 Final de meci! CFR Cluj castiga si se califica in primavara europeana!

Min.90 Kapetanos suteaza pe langa poarta din intoarcere.

Min.88 Cartonas galben si pentru Mossoro.

Min.84 Cadu faulteaza in marginea propriului care si primeste cartonasul galben.

Min.82 Ultima schimbare la CFR: Iese Bastos, intra Godemeche.

Min.81 Inca o bara pentru CFR! Acelasi Camora suteaza din careu, iar Beto respinge in bara din stanga!

Min.81 Schimbare la gazde: Rui Pedro, eroul meciului, este inlocuit de Kapetanos.

Min.79 Bara CFR Cluj! Sutul lui Camora loveste butul din dreapta portii lui Beto, dupa care balonul este respins de portughezi.

Min.77 Alan trimite mingea in plasa, insa reusita este anulata corect pentru ofsaid.

Min.74 Schimbare la gazde: Iese Sougou, intra Aguirregaray.

Min.72 Cartonas galben si pentru Sougou, dupa un fault prostesc al "feroviarului".

Min.70 Rui Pedro incaseaza un cartonas galben.

Min.69 Schimbare la Braga: Iese Viana, intra Mossoro.

Min.68 Alan scapa din marcajul lui Rada, dar suteaza pe langa poarta.

Min.62 Portughezii n-au fost prea periculosi in aceasta repriza secunda. Scorul de pe tabela si eliminarea lui Douglao pare sa-i fi inmuiat pe elevii lui Peseiro.

Min.59 Ocazie imensa pentru CFR! Bastos scapa singur spre poarta adversa, dar intra in unghi si sutul sau este respins in corner!

Min.57 Schimbare la Braga: Iese Eder, intra Ze Luis.

Min.53 Sutul lui Hugo Viana este blocat in marginea careului.

INFO - Galatasaray a deschis scorul in minutul 53 al meciului cu Manchester United!

Min.49 Felgueiras iese si retine fara probleme o centrare a portughezilor.

22:49 Incepe repriza secunda.

----------------------------------

22:33 Se incheie prima repriza.

Min.45 Douglao primeste cartonasul rosu! Fundasul echipei Braga a fost eliminat pentru un cot aplicat in figura lui Rada!

Min.44 Ocazie imensa pentru portughezi la un sut trimis de Coelho si respins de pe linia portii de Ivo Pinto.

Min.40 Sougou scapa singur spre poarta lui Beto, dar se grabeste si sutul sau trece peste transversala.

Min.39 Rada si Cadu inchid excelent si il blocheaza pe Eder.

Min.34 GOOOOOOL CFR! Sougou centreaza in fata si Rui Pedro inscrie pentru a treia oara in acest meci!

Min.33 Schimbare la Braga: Iese Salino, intra Barbosa.

Min.31 Bastos suteaza excelent din marginea careului, dar Beto reuseste sa respinga.

Min.30 Sougou primeste in careu, dar este blocat.

Min.28 Portughezii au preluat controlul si sunt mai prezenti in jumatatea adversa.

Min.27 Felgueiras retine sutul lui Viana.

Min.24 Rada are din nou probleme in defensiva, de aceasta data cu Eder, insa pasa acestuia spre Alan ramane fara rezultat.

Min.21 Eder este lansat in careu si incearca un sut din unghi, dar loveste plasa laterala.

Min.19 Eder primeste in careu si trimite in bratele lui Felgueiras.

Min.17 GOL BRAGA! Alan ramane singur in careu dupa o greseala a lui Rada si inscrie printre picioarele lui Felgueiras!

Min.15 GOOOOOOOOL CFR! Rui Pedro reuseste dubla cu un sut din centrul careului dupa o pasa primita de la Sougou!

Min.10 Bastos centreaza pentru Cadu, dar mijlocasul rateaza interceptia si portughezii intra in posesia mingii.

Min.7 GOOOOOOOOOOOL CFR! Rui Pedro se desprinde excelent dupa devierea lui Bastos, scapa singur cu Beto si inscrie pe langa acesta!

Min.6 Bastos primeste de la Piccolo, dar Ismaily intervine si opreste atacul.

Min.2 Portughezii resping fara problema la primul atac al clujenilor.

21:45 Incepe partida.

21:42 Se intoneaza imnul Champions League.

21:41 Cele doua echipe intra pe teren.

INFO - Meciul este transmis la TV de postul Digi Sport 1.

INFO - In tur, "feroviarii" s-au impus cu 2-0.

Avancronica partidei - CFR Cluj - Braga. In ceata, spre optimile Champions League!

CFR CLUJ: Felgueiras - Ivo Pinto, Cadu, Piccolo, Rada - Muresan, Alberto - Sougou, Rui Pedro, Camora - Bastos;

Rezerve: Stancioiu, Sepsi, Kapetanos, Valente, Maftei, Godemeche, Aguirregaray;

Antrenor: Paulos Sergio;

Sporting Braga: Beto - Salino, Douglao, Coelho, Ismaily - Micael, Custodio, Hugo Viana - Alan, Eder, Amorim;

Rezerve: Quim - Elderson, Mossoro, Djamal, Barbosa, Ze Luis, Carlao;

Antrenor: Jose Peseiro;

Arbitri: Serghei Karasev (centru), Nikolai Golubev, Tihon Kalughin (asistenti), Aleksei Nikolaev, Maksim Laiuskin (aditionali) - toti din Rusia.

Primul Congres Forţa Dreptei. Formaţiunea îşi alege conducerea naţională şi îşi prezintă candidaţii
Primul Congres al Forţa Dreptei este organizat, sâmbătă, la Palatul Parlamentului, formaţiunea urmând să îşi aleagă conducerea naţională şi să îşi prezinte candidaţii la alegerile...
Cine câștigă Primăria Capitalei, potrivit celui mai recent sondaj. Candidatul PSD+PNL, la pământ. Prezența la vot, în creștere
România se pregătește de alegeri. Europarlamentarele vor avea loc în aceeași zi cu localele. ARA Public Opinion a realizat o cercetare sociologică în legătură cu evenimentele ce vor avea...
#CFR Cluj victorie Braga, #CFR calificare primavara europeana, #CFR grupe Liga Campionilor, #CFR Braga Liga Campionilor , #Champions League