Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

CFR Cluj, remiza dramatica cu Galatasaray in Liga Campionilor

Marti, 23 Octombrie 2012, ora 23:35
19746 citiri

CFR Cluj a obtinut o remiza, scor 1-1, in meciul disputat, in deplasare, cu Galatasaray Istanbul in etapa a treia a grupelor Champions League.

"Feroviarii" au obtinut un rezultat mare in vulcanul de pe Turk Telekom Arena, dupa ce au jucat mai bine de o ora in inferioritate numerica si au fost dominati de turci la toate capitolele.

Prima ocazie le-a apartinut ardelenilor, Bastos sutand peste poarta din marginea careului inca din minutul doi, insa balanta avea sa se incline imediat in favoarea "otomanilor".

Pe un gazon imbibat cu apa, din cauza ploii torentiale care a pus stapanire pe orasul Istanbul, turcii au inceput sa puna presiune la poarta lui Felgueiras si parea ca trupa lui Andone va fi in cele din urma coplesita de ofensiva "Cim-Bom".

In minutul 19, cand nimeni nu se astepta, Kapetanos reusit sa reia din prima o centrare venita de pe flancul stang, iar balonul a poposit in poarta dupa ce a fost deviat usor de Nounkeu.

Noua minute mai tarziu, "feroviarii" au ramas in inferioritate numerica, dupa ce Aguirregaray a incasat doua cartonase galbene in doar trei minute, iar gazdele au intetit din nou atacurile. Sansa egalarii a venit in minutul 35, cand centralul a acordat penalti la un hent comins in careu de Sepsi, dar Felgueiras a aparat sutul lui Felipe Melo de la punctul cu var.

Fatih Terim a efectuat doua modificari in finalul reprizei si pe cea de-a treia in minutul 67, iar golul mult asteptat de ultrasii turci a venit cu 14 minute inainte de final. Felgueiras a iesit eronat pe sub o centrare trimisa de pe stanga, iar Yilmaz a punctat cu o lovitura de cap din marginea careului mic.

Finalul a apartinut tot gazdelor, care au incercat din rasputeri sa gaseasca drumul spre gol cu baloane aruncate spre careul ardelenilor, insa echipa lui Andone a reusit sa reziste asaltului si a obtinut un punct pretios pe Turk Telekom Arena.

In urma acestei remize, CFR Cluj si-a pastrat pozitia secunda in clasamentul Grupei H, cu patru puncte. Liderul Manchester United are noua puncte dupa trei meciuri, in timp ce Braga si Galatasaray ocupa pozitiile trei si patru, cu trei, respectiv un punct.

Ati urmarit, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, meciul dintre Galatasaray Istanbul si CFR Cluj, iar mai jos puteti citi comentariul meciului.

Desfasurarea partidei:

23:38 - Final de meci! CFR Cluj obtine o remiza la Istanbul!

Min.90+2 Turcii trimit disperati in careul CFR-ului, dar defensiva lui Andone rezista.

Min.90+1 Mare ocazie pentru Galatasaray! Yilmaz primeste in careu si trage din unghi, dar balonul scutura plasa laterala.

Min.90 Se arata trei minute de prelungiri.

Min.87 Alberto incearca sa-l surprinda pe Muslera cu un sut de la 40 de metri, dar portarul turc retine. Balonul trecea oricum pe langa poarta.

Min.84 Selcuk executa o lovitura libera de la 18 de metri, dar balonul trece peste poarta.

Min.80 Turci au renuntat la faza de constructie si trimit toate baloanele spre careul ardelenilor.

Min.78 Andone muta din nou: Iese Kapetanos, intra Muresan.

Min.76 GOL GALATASARAY! Yilmaz restabileste egalitatea cu o lovitura de cap din marginea careului mic, dupa o iesire eronata a lui Felgueiras!

INFO - Manchester United a preluat conducerea in cealalta partida. Englezii conduc acum cu 3-2.

Min.72 Sabri primeste cartonasul galben pentru proteste.

Min.70 Schimbare la CFR: Nicoara intra in locul lui Bastos.

Min.67 Ultima schimbare pentru turci: Iese Eboue, intra Sabri.

Min.64 Jocul turcilor s-a mai calmat, terenul greu isi face simtita prezenta.

INFO - United egaleaza in meciul cu Braga, scor 2-2.

Min.62 Eboue suteaza pe langa poarta.

Min.56 Bastos este lansat spre poarta lui Muslera, dar este luat in primire de doi turci si deposedat.

Min.54 Gazonul arata din ce in ce mai rau si ingreuneaza jocul ambelor echipe.

Min.52 Andone face prima schimbare: Iese Sepsi, intra Rada.

Min.50 Mare ocazie pentru Galatasaray, la o faza cu Bulut in prim plan, dar fundasii CFR-ului reusesc sa respinga.

Min.46 Nu s-au facut modificari la pauza.

22:50 - Incepe repriza secunda.

-----------------------------------------

22:32 - Se incheie prima repriza.

Min.45 Se arata doua minute de prelungiri.

Min.42 Turcii fac o noua schimbare: Elmander iese accidentat, intra Colak.

Min.41 Kapetanos este lansat pe culoar, dar grecul pierde lupta cu fundasii turci.

Min.40 Fatih Terim face prima schimbare: Yilmaz intra in locul lui Altintop.

Min.38 Bastos impinge un adversar si vede si el cartonasul galben.

Min.37 Ploua in continuare pe Turk Telekom Arena, iar gazonul nu pare sa reziste pana la final.

Min.35 Felgueiras apara sutul lui Melo de la punctul cu var!

Min.34 Penalti pentru Galatasaray! Mingea i-a cazut pe mana lui Sepsi dupa o centrare inalta in careu!

Min.31 Melo vede galben pentru un fault din spate.

INFO - Manchester United a redus din handicap in meciul cu Braga, scor 1-2.

Min.28 Aguirregaray faulteaza si vede al doilea cartonas galben! CFR Cluj ramane in inferioritate numerica!

Min.25 S-au incins spiritele la Istanbul! Amrabat si Aguirregaray primesc cartonase galbene dupa un conflict la centrul terenului.

Min.23 Turcii resping pana la Camora dupa o lovitura de colt, dar acesta rateaza sutul.

INFO - Braga a punctat din nou in Anglia! United e condusa cu 2-0 pe teren propriu, dupa 20 de minute.

Min.19 GOOOOOL CFR Cluj! Kapetanos a reluat din prima o centrare venita de pe stanga, balonul l-a lovit pe Nounkeu si a intrat in poarta!

Min.15 Bulut simuleaza in careul CFR-ului si primeste primul cartonas galben al partidei.

Min.13 Creste presiunea la poarta lui Felgueiras, dar gazonul lucreaza in favoarea romanilor, balonul oprindu-se in fata portii la un sut expediat pe jos din afara careului.

Min.12 Bulut patrunde excelent in careu, dar aluneca pe iarba umeda si "feroviarii" scapa cu fata curata.

Min.8 Clujenii il blocheaza in doua randuri pe Felipe Melo, iar turcii obtin in cele din urma o lovitura de colt.

Min.5 Ploaia a afectat serios gazonul de pe Turk Telekom Arena, cateva balti fiind prezente in zona centrala a terenului, in ciuda eforturilor facute de organizatori inaintea partidei.

Min.3 Bastos suteaza din intoarcere de la 14 metri. Balonul iese pe langa poarta deviat de un turc, dar centralul nu acorda corner.

INFO - Braga a deschis scorul la Manchester in celalalt meci al grupei.

Min.2 Prima ocazie apartine CFR-ului! Bastos primeste in marginea careului si trage din prima peste poarta.

Min.1 Atmosfera senzationala pe Turk Telekom Arena, in ciuda ploii care s-a abatut asupra Istanbulului.

21:45 - Incepe partida.

INFO - Meciul se joaca pe stadionul Turk Telekom Arena din Istanbul.

INFO - Partida poate fi urmarita la TV pe posturile TVR 1 si Dolce Sport 1.

4.Galatasaray Istanbul 0p (0-3)

Galatasaray Istanbul: Muslera - Eboue, Kaya, Nounkeu, Altintop - Melo, Selcuk, Amrabat, Riera - Elmander - Bulut;

Rezerve: Ceylan, Cris, Balta, Sanoglu, Bayar, Colak, Yilmaz;

Antrenor: Fatih Terim;

CFR Cluj: Felgueiras - Pinto, Cadu, Piccolo, Sepsi - Aguirregaray, Godemeche, Alberto, Camora - Bastos, Kapetanos;

Rezerve: Stancioiu, Maftei, Rada, Muresan, Rui Pedro, Nicoara, Bjelanovici;

Antrenor: Ioan Andone;

Arbitru: Paolo Togliavento (Italia);

Asistenti: Mauro Tonolini, Lorenzo Manganelli (Italia);

Aditionali: Luca Banti, Antonio Damato (Italia);

Rezerva: Andrea Stefani (Italia).

Candidatul USR la Primăria Sectorului 5 a depus o plângere la DIICOT împotriva lui Cristian Popescu Piedone
Avocatul şi liderul consilierilor USR din Sectorul 5, Alexandru Dimitriu, a depus joi dimineaţă, 25 aprilie, o plângere la DIICOT împotriva primarului Cristian Popescu Piedone şi ”a...
BEC vine în sprijinul PSD și PNL. Decizia surpriză care le permite să aibă candidați separați la Primăria Capitalei
Biroul Electoral Central (BEC) a adoptat miercuri, 24 aprilie, o hotărâre prin care permite desființarea unei alianțe electorale până la data de 26 aprilie,astfel că PSD și PNL vor putea...
#CFR Galatasaray Liga Campionilor, #CFR grupe Liga Campionilor, #CFR remiza Galatasaray, #CFR egal Galatasaray , #Champions League