CFR Cluj invinge FC Vaslui si ramane in lupta pentru titlu

Sambata, 04 Aprilie 2009, ora 17:50
968 citiri

CFR Cluj a invins pe FC Vaslui

Formatia condusa de Dusan Uhrin Jr. a reusit sa se impuna in fata echipei lui Viorel Moldovan, cu scorul de 3-0.

Meciul a inceput destul de inchis, cele doua echipe preferand sa nu riste prea mult. Dupa un sfert de ora de tatonari, clujenii au reusit sa modifice tabela prin golul inscris de Alcatara. Cum era de asteptat, feroviarii au inchis jocul, preferand sa astepte ocaziile de a porni pe contraatac. Lipsiti de inspiratie in fata portii, Vasluienii nu au reusit sa restabileasca egalitatea si au intrat la cabine condusi cu 1-0.

Cel de-al doilea mitan a fost marcat de jocul bun prestat de clujenii Yssouf Kone si Sebastian Dubarbier. Cei doi au speculat in permanenta bresele din defensiva vasluiana, Kone reusind in cele din urma sa mareasca avantajul campioanei Romaniei, marcand in minutul 64 dupa o balbaiala a defensivei moldovenilor. Nici macar intrarea lui Burdujan nu a adus golul in poarta CFR-ului, feroviarii reusind in ultimul minut sa marcheze cel de-al treilea gol, gratie reusitei lui Panin.

In urma victoriei, CFR Cluj a acumulat 39 de puncte, in timp ce FC Vaslui a ramas la cota 35.

Neluțu Varga a dat cărțile pe față. A spus motivul real al aducerii lui Petrescu
Dan Petrescu vine la CFR Cluj, dar doar după terminarea campionatului. În următoarele 6 etape din play-off, la CFR Cluj vor fi antrenori interimarii Ovidiu Hoban (41 de ani) și Francisc Dican...